RUSSEN WERPEN MYTHE ROND HOOGSPRINGER THOMAS OMVER De filiale 100 meter was een droom van superatletiek Olympisch programma Nederlaag tegen VS bewijst dat poloploeg danig van streek is Hary won goud Amerikanen teruggedrongen John Thomas, de favoriet onder de favorieten uitgeschakeld Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 september 1960 Derde blad no. 30141 De grootste nederlaag leden de Amerikanen, die zich zowel op de korte sprint als bij het hoogspringen de eerste plaatsen hadden toege dacht en het zal dat zelfvertrouwen van de „Yanks" op deze tweede atletiekdag van de Spelen niet ten goede zijn gekomen. Reeds in de halve finales van de 100 meter was het duidelijk, dat atleten als Ray Norton, Frank Budd en Dave Sime geducht zouden moeten oppassen voor Hary en de Brit Peter Radford. De Engelsman versloeg namelijk de Cubaan Figuerola en Budd, terwijl Armin Hary aantoonde, dat zijn tijd van 10.2 sec. in de series geen uitschieter was. Dave Sime en Ray Norton bleven een meter achter hem en konden geen centimeter inlopen. De finale was een droom van super- kemeyer het brons in de wacht sleepte, atletiek. Na een valse start van Armin De grootste vreugde heerste er in het Hary, gingen de lopers gelijk uit de Engelse kamp. Mary Bignal, vierde in blokken en er ontspon zich een strijd de finale omhelsde haar landgenote zoals men maar zelden te zien krijgt. Quinton en toonde een vreugde alsof zij Ondanks de wind tegen wierp Hary zelf de zilveren plak had gewonnen zich naar voren en hy had na 50 meter zijn voorsprong tot een halve meter ver groot. Toen kwam Dave Sime opzetten en aan de rechterkant van Hary de Brit Peter Radford. Maar de halve meter die Hary in het begin had gewonnen hield hij stevig vast, ondanks de wanhoopssprong van Sime bij de finish. Harry Jerome, de Canadees die dit jaar evenals Hary de wereldrecordtijd van 10 seconden precies had gelopen, werd tijdens de halve finales uitgescha keld door spierkramp en dat was onge twijfeld jamer, want ook hij had voor een verrassing kunnen zorgen. Om nooit te vergeten De hoogspringfinale was er één om nooit te vergeten. Bij 2.03 meter waren er nog zes atleten in de strijd, namelijk de Zweed Petterson, de Amerikanen Charles Dumas en John Thomas en de Russen Shavlakadze, Bolchov en Bru- mel. Achtereenvolgens werden Charles Dumas, Olympische kampioen 1956, de Zweed Petterson en de Rus Bolchov uit geschakeld en toen ontspon zich een strijd tussen de Russen Shavlakadze en Bolchov en de Amerikaan John Thomas, de wonderspringer die reeds dit jaar tot 2.22 meter was gekomen. Tot grote verwondering van het pu bliek sprong Thomas bij 2.14 meter een maal af, terwijl Shavlakadze 2.12, 2.14 en 2.16 meter bij de eerste poging nam. Ook Brumel kwam tot dit resultaat en daarna heeft het publiek het „drama Thomas" met gemengde gevoelens aan schouwd. Driemaal achter elkaar faalde de student uit Boston en het moet voor zijn vader en moeder, die dankzy de Betty Cuthbert Bostonse gemeenschap de reis naar Ro- me hadden kunnen maken, een grote te- UITgeSCnOKeia leurstelling zyn geweest hun zoon die ongetwijfeld de beste hoogspringer is, maar onder de enorme druk van het fa voriet zijn niet zijn grote capaciteiten kon tonen te zien verliezen. Het speerwerpen dames en de 80 meter horden werden zoals verwacht overwin ningen voor de Russische atletes Elvira Ozolina en Irina Press. Elvira Ozolina bereikte dit resultaat door in de eerste van de zes worpen tot 55.98 meter te ko men, terwijl Dana Zatopkova (Tsjecho- Slowakije) die in 1952 in Helsinki het goud veroverde, nu tweede werd. Irina Press werd in de finale van de 80 meter horden benaderd door de ver rassend sterke Engelse Carol Quinton, terwijl wereldrecordhoudster Gisela Bir- Naast deze enerverende finales waren er de kwartfinales 100 meter dames, waarin de Australische sprintster Betty Cuthbert, drievoudig medaille winnares, op verrassende wijze werd uitgeschakeld evenals haar landgenote Pat Duggan, terwijl Wilma Rudolph nog eens haar sprintcapaciteiten onderstreepte met een magnifiek gelopen race in 11.5 sec. en wel eens voor een beter resultaat zou kunnen zorgen dan haar mannelijke collega's. Glenn Davis, Cliff Cushman en Dick Howard zorgden voor een Amerikaans succes in de halve finales van de 400 meter horden door zich alle drie te klas seren, evenals de Duitser Helmuth Janz, De finish van de 100 meter fi nale. Hary (voorgrond) verbreekt als eerste de lijn, geheel rechts de Amerikaan Dave Sime, die tweede werd en achter Hary de Engelsman Peter Radford. die op de derde plaats beslag legde. de Zwitser Bruno Galliker, die op de eindstreep volkomen leeggelopen in el kaar stortte, en de zeer goed lopende Fin Rintamaki. Likkebaarden Twee halve finales 800 meter die de fijnproevers heeft doen likkebaarden en waarin George Kerr wederom dezelfde tactiek toepaste als tevoren in de series. Wéér ging hij de laatste bocht in met een zestal meters achterstand op zijn ri valen, maar bij het uitkomen van de bocht begon hij onweerstaanbaar aan een opmars die zijn weerga niet kent. In één lange rush passeerde hij de Austra liër Blue, de Duitsers Balke, en Matu- schewski en de Zwitser Waegli. Zonder De sprintkoningen van deze Olympische Spelen, v.l.n.r. Sime (2e). Hary (le) en Radford (3e). enig teken van inspanning na een race j van zulk een formaat zette hij daarna i zijn strohoed nonchalant op zijn hoofd, I bracht een brede groet aan de toeschou- I wers en verdween in de catacomben. I In de tweede serie zag men na een eerste ronde van 53 seconden op kop de Amerikaan Bernie Cunliffe gevolgd dooi de Duitser Schmidt, de Amerikaan Sie- bert en de Belg Roger Moens. Twee- honderd meter voor de eindstreep werd i het tempo hoger en ontwikkelde zich een j sprint tussen Moens, de Nieuwzeelander 1 Snell, die zijn krachten uitstekend had Met zijn hoofd in zijn handen zat het Amerikaanse hoogspringfenomeen John Thomas op het bankje van de deelne mers. Krampachtig trokken zijn lippen en het kostte hem moeite te blijven kij ken naar de verrichtingen van de Rus sische atleten Valeri Brumel en Robert Shavlakadze. John Thomas, de favoriet onder de favorieten, was uitgeschakeld. De zoon van een buschauffeur uit Bos ton, wiens vader en moeder speciaal naar Rome waren gekomen om hun zoon te zien winnen en die dit jaar de wereld verbaasde met: ongeëvenaarde prestaties, was niet opgewassen geweest tegen de voortdurende druk. die gedu rende zijn verblijf in het Olympische dorp op hem werd uitgeoefend. Geen moment heeft de 19-jarige atleet rust gehad. Elke dag waren er weer foto grafen, die een plaat van hem wilden schieten. Op straat, wanneer hij zich naar de trainingsbaan begaf, wilde men handtekeningen van hem. Immers een handtekening van een Olympisch kam pioen is hier in Rome goud waard. Daar kwam nog bij dat hij al spoedig de steun miste van zijn landgenoten Char les Dumas en Joe Faust en het alleen moest opnemen tegen drie Russische atleten, namelijk Valeri Brumel, Robert Shavlakadze en Victor Bolchov. die hem op alle mogelijke manieren intimideer den. Rustig en beheerst sprong hij nog 2.09 meter. Liet zijn beurt op 2.12 voor bij gaan, zag Shavlakadze op bijzondere wijze over 2.14 springen en toen was het gedaan met de gemoedsrust van de jon ge Amerikaan. Hij faalde bij zijn eerste poging op 2.14 meter, terwijl Valeri Brumel en Victor Bolchov met hun tweede poging weil gelukkig waren. Twijfelend nam hij zyn aanloop voor de tweede keer. Stopte, keerde weer terug en liep opnieuw aan. Een juichkreet weerklonk. Ook John Thomas kon 2.14 meter achter z'n naam schrijven. Hoger ging de lat. voelbaar werd de sfeer van gespannen verwach ting. Alle andere nummers waren reeds afgewerkt, de lichten aan de hoge mas ten gingen aan om de duisternis rond de springbak te verdrijven. Shavlakadze verbeterde met zijn eerste sprong het i Olympisch record. Thomas en de beide andere Russen faalden. Bolchov faalde opnieuw maar Brumel zag zijn sprong bekroond, ofschoon de lat trillend bleef I liggen. John Thomas kwam voor de tweede keer voor de lat, maar zijn coördinatie was zoek en zijn aanloop te langzaam. Hy trof de lat opnieuw. Victor Bolchov viel af bij de derde sprong. Allen John Thomas kon de. prestatie van Shavla- kadze en Brumel evenaren. Het lukte 1 niet. Hij bleef op 2.15 m staan. De Rus- sen hadden de strijd gewonnen, 'n strijd i die wel de meest sensationele in de ge schiedenis van het hoogspringen kan worden genoemd. De favoriet die men de gouden plak eigenlijk zo in handen had willen geven, j beleefde tijdens de Spelen van 1960 in Rome, de Spelen van de verrassingen I zoals ze nu al worden genoemd, de j grootste desillusie in zijn nog zo jonge leven. Armin Hari genoot van zijn triomf Met hoog opgeheven handen, de gouden medaille hangend aan een lint op zijn borst, liet donderdagmid dag de Duitser Armin Hary de uit barsting van vreugde van het Duitse legioen over zich heen gaan. Op de bovenste trede van het ereplatform stond daar een 23-jarige jongeman, naast een Amerikaan en een Brit. Een atleet die nog geen half jaar geleden op hangende pootjes uit Amerika terugkwam, omdat zijn sprinterskwaliteiten niet genoeg be tekenden voor een studiebeurs aan de universiteit van Santa Barbara in Zuid California. Een man die in zijn land werd verguisd omdat hij niet deed ivat iedereen wilde en als eigenzinnignukkig en egoïstisch bekend stond. Was het een toonder dat Armin Hary, die in het begin van dit jaar tweemaal binnen een half uur in Zurich 10 sec. liep, ge noot van zijn triomf, Olympisch kampioen te zijn. Het toas precies half zes in de na middag toen zes sprinters, namelijk Dave Sime, Frank Budd, Ray Nor ton, Ed Figuerola, Peter Radford en Armin Hary aan de start kwamen. Doodstil toerd het in het stadion, waar de 75.000 toeschouwers in spanning zaten om vooral toch niets van het spektakel te missen. Scherp weerkaatste het schot uit het pistool van de starter tegen de wanden van het betonnen stadion, maar direct daarop knalde het pistool weer. Ar- verdeeld en de Duitser Schmidt. Snell zegevierde, maar Moens en Schmidt die reeds twintig meter voor de finish had den omgekeken lieten het scherp van het zwaard niet zien, maar dat zal on getwijfeld wel in de finale gebeuren. Sensatie En wat te zeggen van de series 3000 meter steeple chase, waarin de Ameri kaan Young na een heriosch gevecht met de Rus Konov werd uitgeschakeld en de Belg Gaston Roelants voor de sensatie zorgde door op de streep de ongetwijfeld zeer sterke Duitser Hermann Buhl te verslaan? Gaston Roelants die op het laatste rechte einde met een achterstand van tien meter een enorme eindsprint ont wikkelde zag zijn doorzettingsvermogen beloond door het foutieve lopen van de Duitser Buhl en de Amerikaan Jones. Beide atleten liepen enigszins inge houden om hun krachten te sparen want een derde plaats was al voldoende voor de finale. De Belg dacht daar anders over en stormde op hen toe. De Amerikaan die evenals de Duitser verschrikt omkeek, doorzag het gevaar juist op tijd en red de zich op de eindstreep, maar Hermann Buhl zag zich ondanks een krampachtige inspanning, die hem over de eindstreep deed tuimelen, geklopt door de moed en de vastberadenheid van de uitstekend lopende Belg. min Hary was te vlug weggegaan. Men floot en loeide want het is nu eenmaal bekend dat Hary een quick- starter is en de ene helft vond dat het een correcte start was geweest, terwijl de anderen daar niets van wilden weten. Weer liepen de zes at leten naar de blokken. Spierioit was het gezicht van de Duitser, die maar al tegoed ivist dat nóg een valse start hem zou uitschakelen, daarbij tevens wetende dat een kleine ach terstand, opgelopen door te lang te wachten, tegen sprinters van een dergelijk kaliber funest zou zijn. On danks die loetenschap zegevierde Armin Hary in deze sprintfinale en dat toonde zijn uitzonderlijk sterk karakter. Prachtig gelijk vertrokken deze zes tot in iedere vezel gespan nen atleten. Het werd een strijd van snelheid, souplesse en een uitbars ting van energie, na een lange pe riode van voorbereidingopgespaard voor deze speciale gelegenheid, de Olympische kampioenschappen. Onder de daverende toejuichingen spoten de atleten over de rode sin tels. Armin Hary liep iets uit. Dave Sime en Peter Radford kwamen iets opzetten, maar dat hielp niet meer. De pure snelheid van de Duitser was niet te evenaren en voor het eerst sinds 1928 had een niet-Amerikaan de gouden medaille op de 100 meter veroverd. 8.30 uur: schermen (floret landen teams dames). 9 uur: atletiek (discuswerpen dames, series 110 horden heren, series 400 meter heren). 10 uur hockey, waterpolo (finale poule), worstelen. 15 uur; atletiek (series 200 meter dames), boksen (halve finales), hockey, roeien (finale vier met stuur_ man), schermen (finale floret lan denteams dames). 15-30 uur: roeien (finale twee zonder stuurman). 15.45 uur: atletiek (halve finales 200 meter heren, finale kogelslingeren). 16 uur: roeien (finale skiff). 16.10 uur: atletiek (kwart finales 400 meter heren). 16.30 uur: hockey, roeien (finale twee met stuurman). 16.50 uur: atletiek (finale 3000 meter steeple chase). 17 uur: roeien (finale vier zonder stuurman). 17-15 uur: atletiek (series 1500 meter heren). 17.30 uur: roeien (finale dubbel scull). 18 uur: atletiek (finale 200 meter heren). 20 uur; worstelen (vrije stijl). 20.30 uur: zwemmen (finale 100 me ter rugslag dames). 20.50 uur: zwemmen (finale 1500 me ter vrije slag heren), 21 uur: boksen, basketball. 21.25 uur: zwemmen finale 4 x 100 meter vrije slag estafette dames). 21.50 uur: waterpolo (finale-poule). Het stoffelijk overschot van de in Italië op zo tragische wyze om het leven gekomen Deense renner Knud Enemark- Jensen is donderdag onder grote belang stelling in zijn geboortestad Aarhus ter aarde besteld. Niet minder dan 75 kran sen werden in de stoet meegevoerd. De herdenkingsrede van de dominee maakte zo'n diepe indruk op de ploeg maats van Jensen, dat twee hunner, door de aandoening overmand, buiten kennis raakten. Geen schaduw meer.... (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, donderdagavond Een onophoudelijk fluitende Italiaanse scheidsrechter Costa was er mee de oorzaak van dat de waterpolo- match NederlandVer. Staten geen geslaagd kijkspel werd. Maar schuld aan de Nederlandse 6—7 nederlaag had de man niet. Die schuld droegen de verliezers zelf. Opnieuw, en ditmaal wel weer duidelijk, bleek, dat wij geen scha duw meer zijn van de grote ploeg van enkele jaren geleden en dat er nog maar schaarse tekenen zijn die er op duiden, dat wij de klim naar de top bezig zijn te maken. Onze poloploeg weet vooral in tactisch opzicht geen raad met haar tegenstan ders Tegen de niet meer dan matig spe lende Amerikanen werd rijkelijk terug houdend gespeeld. Aanvallend kwam ons spel maar armetierig voor de dag. Veel te veel lieten onze spelers zich afdekken en bij al hun tekortkomingen zagen de Amerikanen kans toch frisser aanvalsspel te brengen dan wy. Door een geweldig schot van Wolf namen de VS de leiding, toen Van Dorp op de kant "at, maar Fred nam revanche toen hij plompt ge lijk maakte. Even leek Oranje het offen sief aan zich te zullen trekken, maar een goede rush van Bram Leenards werd af gerond met een te slap schot, dat op de doellijn dreef, maar er niet overheen wilde. De schotvaardige Amerikaan Ti- sue bezorgde ons een achterstand. Vriend maakte gelijk en Tisue bepaalde de rust stand op 23. Nauwelijks was er weer begonnen of de Amerikanen liepen tot 24 uit en steeds bleven we achter, hoewel Van der Zwan twee strafworpen benutte. ,.Neem maar risico," riep Cor Braasem vanaf de kant. ..Naar voren met die ploeg". Van Dorp kreeg een paar kansen tegen het slot, benutte die en daardoor kwamen we van 46 op 66. Maar een goal van Volmer bezorgde ons opnieuw een ach terstand Kniest heeft wel eens suc cesvoller zijn doel verdedigd en een goede kans in de allerlaatste seconden werd door Harro Ran onzuiver inge schoten, zodat de Amerikaanse doelman zijn brede borst tegen de bal kon plaat sen. Prompt was het tijd en moest die goalie vele gelukwensen in ontvangst ne men. Nee met waterpolo zullen we laag eindigen, dat staat vast. Viermaal weerklonk donderdag in het imposante Olympische stadion waar ruim 75.000 toeschouwers in de middaguren een plaatsje hadden gevonden, een volkslied. Eenmaal was dat voor de Duitser Armin Hary, die het Olympisch goud op de 100 meter veroverde een prestatie van grote klasse, aangezien sinds de Spelen van 1928 in Amster dam de Amerikanen iedere keer de eerste plaats hadden bezet en driemaal voor de Russen. Shavlakadze wierp, met een sprong van 2.16 meter in een sensationele hoog springfinale de mythe rond John Thomas omver, Irina Press, die zich al in de series superieur had getoond, won op de 80 meter horden de gouden medaille, die de voor zitter van het I.O.C., Avery Brundage, haar overhandigde, en Elvira Osolina liet met een speerworp van 55.98 meter al haar overige concurrenten ver achter zich. Sensationele hoogspring fin ale Hier ging nog alles goed met de Amerikaanse wereldrecordhouder in het hoogspringen John Thomas. Met groot gemak wipt hij over de 2 meter.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9