Proefdieren-laboratorium voor kankeronderzoek in Amsterdam RTNBENDE' S NIEUW ROOD m ZWITSAL HOEDER W0RDEN..c Aannemers en bouwpatroons niet tevreden over de gang van zaken Zuidhollandse centrale fokveedag zwartbont veeslag INDIA EN PAKISTAN WERDEN HET EENS OVER IRRIGATIE SCHOLLEN WORDEN GEMERKT OM DE TREK TE BEPALEN VRIJDAG 2 SEPTEMBER Centrale voor Europa Nauwe samenwerking mogelijk (Van onze Amsterdamse redacteur) De Wereldgezondheidsorganisatie heeft besloten in Amsterdam een laboratorium op te richten, waarin proefdieren zullen worden gekweekt, welke op aanvraag zullen worden geleverd aan de medische centra in Europa, die zich met kanker onderzoek bezig houden. Het laboratorium zal worden ondergebracht in het Nederlands Kankerinstituut (Antoni van Leeuwenhoekhuis). Prof. dr. O. F. E. Mühlbock hoofd van de afdeling biologie van het Nederlands Kankerinstituut, die dit nieuws gisteren op een persconferentie van het Koningin Wllhelmina Fonds mededeelde, zei zeer verheugd te zyn, dat dit centrale labora torium in Nederland wordt gevestigd, omdat dit een zeer nauw contact met de buitenlandse geleerden meebrengt en men de eigen resultaten steeds kan verge leken met die in andere centra. Per jaar 26.000 nieuwe gevallen De ziektegevallen op het gebied van kanker worden in Nederland nauwkeu rig geregistreerd door de centrale kan kerregistratie onder leiding van de arts L. Meinsma. Per jaar doen zich circa 26.000 nieuwe gevallen van kanker voor. Dertig procent hiervan kan worden ge nezen. Oud-minister J. D. Suurhoff, voorzit ter van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding, gaf te kennen dat zijn organisatie zeer geporteerd is voor het periodiek medisch onderzoek, zoals dat waaraan destijds het gemeenteper- soneel van Amsterdam is onderworpen geweest. Uitbreiding van dergelijke experimen ten achtte hij van groot belang, waarbij men moet uitgaan van een algemeen medisch onderzoek en niet speciaal op kankerverschijnselen. Periodiek onderzoek van de gehele be volking wordt vooralsnog financieel en organisatorisch onmogelijk geacht. Zowel prof. Mühlbock als dr. K. Breur Kroesjtsjef gaat naar de V.N. Premier Kroesjtsjef zal de Sovjet- russische delegatie naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York leiden, aldus bericht het Sov- jetrussische persagentschap Tass. Van Amerikaanse zijde werd, blijkens een telegram uit Washington verklaard, dat Kroesjtsjef waarschijnlijk de vol gende drie oogmerken heeft voor zijn bezoek aan de Algemene Vergadering der VN: 1) Een poging om het debat over de koude oorlog nieuw leven in te blazen, waarbij hij speciaal zou aansturen op een gedachten wisseling over het vast lopen der ontwapeningsbesprekingen te Genève; 2) Een opzienbarende „verschijning op het toneel" der Amerikaanse presi dentsverkiezingen 3) Besprekingen te New York met an dere aldaar aanwezige communistische leiders over het ideologische Chinees- Russische geschil. Sterk verbeterde radio-telescoop Deskundigen van het observatorium van het Harvard College hebben aange kondigd dat zij een verbeterde radio telescoop hebben ontwikkeld, welke in staat moet zijn de juiste data te bepa len waarop met succes een raket naar Mars. Venus of naar andere planeten kan worden gelanceerd. De radio-telescoop zou ongeveer tien- maai zo gevoelig zijn geworden na het inbouwen van de versterker „Maser". Een van de eerste taken van het nieuwe apparaat zal zijn het bepalen van de juiste afstand tussen aarde en zon. Deze afstand is nl. van groot be lang voor het afvuren van raketten naar Mars en de andere planeten. De afstan den tot de andere planeten zijn op het ogenblik slechts uit te drukken in getal len waarbij als eenheid de afstand tus sen aarde en zon wordt aangenomen. De nauwkeurigste berekeningen variëren echter nog ongeveer 150.000 op de 150 miljoen kilometer. Men hoopt de af stand nu tot op een getal van ruim 500 km nauwkeurig te kunnen berekenen. Washington verwacht anti-Amerikaanse onrust op Cuba In Washington was men gisteravond ongerust, dat er zich vandaag op Cuba ernstige anti-Amerikaanse ongeregeld heden zouden voordoen. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee, dat van ,goed geplaatste" waarnemers waarschu wingen voor de mogelykheid van derge lijke incidenten waren ontvangen, die zouden kunnen bestaan uit een „opmars" van studenten naar de Amerikaanse ba ses Guantanamo of op een luchtaanval op Havanna. Dit zou dan het antwoord z(jn van de Cubaanse regering op haar veroordeling door de conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die in San Jose, de hoofdstad van Costa Rica, is gehouden. De broer van de Cubaanse premier, Raoul Castro, heeft de Amerikanen er van beschuldigd „oorlogsmisdadigers op te leiden" op hun Cubaanse basis Guan tanamo in de provincie Oriente. Hij dreigde de Amerikanen met nieuwe con fiscaties. Cuba had nog niet het voor nemen de basis in beslag te nemen, maar eens zou zij Cubaans zyn. De ba sis was trouwens „verouderd en van wei nig belang". Hjj zei dat er nog een 600 Amerikaanse ondernemingen op Cuba zijn, die eventueel kunnen worden ge naast. De Cubaanse regering heeft gisteren drie Amerikaanse bandenfabrieken, ter waarde van naar schatting 25 miljoen dollar, overgenomen nadat de arbeiders de maatschappijen hadden beschuldigd van het inkrimpen van de produktie om het regime te saboteren. De drie fabrieken behoren aan de Uni ted States Rubber Company, Firestone en Goodyear. Zij zjjn gelegen in de in dustriestad San Jose de Las Lajas, een dertig km ten zuiden van Havanna. Gewapende arbeidersmilitie had de fa briek van de U.S. Rubber Company maan dag omsingeld. Men had dit toen reeds als een inleiding tot het overnemen der fabriek gezien. directeur van het Rotterdams Therapeu tisch Instituut, gewaagden van de be vredigende resultaten welke de chirurgie en de bestraling de laatste jaren te zien hebben gegeven. De operatieve techniek bij longkanker-patiënten is bijvoorbeeld de afgelopen tien jaar aanmerkelijk ge stegen en daarmee dus ook de kans op genezing. Centrale registratie De centrale kankerregistratie is van groot belang bij het wetenschappelijk onderzoek. Op internationaal niveau werkt men thans mee aan een onderzoek naar maagkanker. Gebleken is dat maag kanker in Japan veelvuldig, maar in de Verenigde Staten daarentegen nauwe lijks voorkomt. Ons land ligt daar net tussen in. Het onderzoek strekt zich thans uit naar de voedingsgewoonten in Japan, de Verenigde Staten, Nederland Advertentie zonneschijn met volle teugen! en ook IJsland, welk laatste land is ge kozen in verband met invloed die de consumptie van gerookte vis mogelijk heeft op de vorming van kanker. In Ne derland zijn 2000 mensen niet alleen kankerpatiënten geënqueteerd. De ge gevens zjjn nog niet verwerkt. Wel staat vast dat maagkanker op het platte land meer voorkomt dan in de steden. Naast dit onderzoek houdt de kanker registratie zich ondermeer bezig met het verzamelen van gegevens over de behan delingsmethoden van longkanker. Rokende jeugd De commissieroken en jeugd, die de jongeren zal wijzen op de nadelen die aan het roken zyn verbonden is nog niet naar buiten opgetreden. Men is thans doende, in subcommissies te bestuderen op welke wijze de diverse schakeringen Britse satelliet in Russische raket De Britse sterrenkundige Patrick Moore heeft gisteren op een vergadering van de Britse Vereniging ter Bevorde ring van het Natuurwetenschappelijk Onderzoek, gepleit voor samenwerking tussen Engeland en Rusland op het ge bied van de ruimtevaart. Hij wil dat de Russen een „zeer grote" satelliet van Britse makelij lanceren. De Britten maken waarschijnlijk de beste instru menten ter wereld, zo zei hij. Engeland moet dan ook een grote satelliet bouwen voor wetenschappelijke doeleinden. Maar ons land heeft de middelen niet om een dergelijke satelliet te lanceren. Daarom moeten wij ons beraden of wy de Russen niet zullen verzoeken deze satelliet te lanceren, want zij kunnen dit beter dan de Amerikanen, aldus Moore! van de jeugd met succes actie kan wor den gevoerd. Dank zij het Koningin Wilhelmina Fonds is het wetenschappelijk onderzoek mogelijk en kunnen de medewerkers op verantwoorde wijze werken. Hiertoe keert het fonds jaarlijks circa ZV2 miljoen gul den uit, welk bedrag tot dusver dank zij de medewerking van het gehele volk bij een kon worden gebracht. Premieregeling particuliere boutv De Nederlandse aannemers en pa troons voor de bouwbedrijven zijn van oordeel, dat er gezien het grote aantal (ca. 22.000) ingediende plannen voor huurwoningen in de goedkope categorie (gemiddelde huur van 75 gulden per maand) een waarborg bestaat, dat er in de komende tijd voldoende woningen zullen komen, waarvan de huren lager liggen dan van vele woningwetwoningen, die in de afgelopen jaren zijn gesticht. Zij hebben dat tijdens een vergadering van hun vakgroep woningbouw voor de markt te Amsterdam vastgelegd in een resolutie, waarby er de conclusie aan vast werd gekoppeld, dat de woningwet- bouw nu weer zijn aanvullend karakter kan krijgen. Daarbij dient er echter voor gezorgd te worden, dat deze woningen wat uitvoering en huren betreft beneden het peil der z.g. A-woningen (in de goedkoopste categorie dus) blyven. In de resolutie wordt er voorts „in het belang van een doelmatige samen stelling van het woningbestand in ons land" dat alle mogelijkheden van de premie en bydragebeschikking wo ningbouw 1960 gerealiseerd worden, dus ook voor de huur- en koopwoningen in de duurdere categorieën. Tenslotte, aldus aannemers en 1 troons, zal de bouw in de vrije sector evenmin geremd mogen worden. De laatste De voorzitter, de heer B. J. Huurman uit Leiden opende deze vergadering, Te Rotterdam is gisteren de provinciale fokveedag voor Zuid-Holland gehouden van het zwartbonte rundvee, dat uit alle delen van de provincie was opgekomen en dat een zeer goede indruk maakte. Er waren vele zeer goede koeien met op vallend goede ruime uiers en met een ook vaak heel goede produktie. Er waren op deze dag uitsluitend koeien, vaarzen en pinken, waarvan er ver deeld over 23 rubrieken ruim 80 dieren met een eerste prys werden bekroond, wel een bewys, dat ze heel goed waren: by na een vierde deel een eerste prys waard! Na de individuele keuringen werden verschillende groepen gevormd: afstam melingen van één stier, eigengefokte vol bloeden en eigenaren-groepen en ten slotte werden uit de 19 allereersten der koeien-rubrieken de kampioene en de reserve-kampioene aangewezen. Die 19 vormden wel een heel goed ge zelschap en de vier, die tenslotte over bleven, waren alle vier ruimschoots de titel waard. Tot kampioene kon slechts één worden aangewezen. En dit werd tenslotte de vijfjarige Afke 56 KS, d. Muiier Cri Cri <v. Hiltje's Adema) uit Afke 55, f.e. de Dr. Mr. W. v. d. Bergh Stichting te Noordwijk-Binnen, een op vallend mooie edele, harmonisch ge bouwde jonge koe met vrijwel ideaal uier. Reserve-kampioene werd de ook fraaie-edele 4*2-jarige Teuntje 24. v. De Klaaster Rudolf, van A. S. de Schiffart te Leerbroek en niet de kampioene van 1957, reserve in '58, de rechte en zeer goede 7-jar. Martha 18, v. Dolik 61, van G. C. de Jong te Noordeloos. Wy hadden als reserve-kampioene geprefereerd de moeder van de kampioene, de 7-jar. Afke 55, v. Albert, van de v. d. Bergh Stich ting. Het was dezelfde v. d. Bergh Stichting die ook het kampioenschap der groepen eigengefokte volbloeden behaalde met een zeldzaam mooi, edel en uniform viertal excellente koeien, alle met oranje getooid, waarvan drie IA waren ge plaatst. Er waren 27 van deze groepen eigengefokte volbloeden en het was een fraaie overwinning voor de Stichting. Allereerste der grote groepen was het goede zevental v an A. P. Char don te Maasland; van de vijftallen was IA dat van G. C. de Jong te Noordeloos (dat praktisch even goed was als het kam pioensviertal) en werd 2A het goede vijf tal van J. Vonk Noordergraaf te Ouder kerk a. d. IJssel (in Gouda eerste). Van de kleinere bedrijven werden IA de vier van D. Klok te Rockanje en de drie van gebr. Kleinjan te Maasdam (vier eer sten) van welke drietallen, dat van H. Verrips te Nieuwerbrug een derde prijs kreeg. De bedrijfsgroepen van vijf telden vier eersten, twee uit Noordeloos, IC de groep van N. C. v. Leeuwen te Pijnacker; ID H. J. Kompier te Leimuiden. Bij de groepen afstammelingen van één stier werd eerste met oudere koeien de preferente Bütenmorak Mars van de k.l. te Barendrecht, terwyl Pietje's Paul Sikkema van Gouda, met o.a. de kam pioene en de reserve-kampioenen van de Goveka, IC werd. Met jongere melk koeien werd IA De Kleaster Rudolf van k.i. Alblasserwaard en Vijfheerenlanden en 1B Klaas 115 (v. Anna's Ad. pref.) van k.i. De Horizon te Zoetermeer. Met zjjn groep van acht pinken werd de Zuidhollandse kampioenstier Jopie (kleinzoon van de preferente Anna's Adema) van k.i. Gouda e.o. terecht eer ste: heel goede en uniforme collectie, die ons meer bekoorde dan onlangs in Gou da: zeer goede jonge dieren. Werden reeds twee beste dieren uit Noordwijk met ere vermeld, van dezelfde d. Bergh Stichting deden nog twee andere lA's aan de k.-.mpioenskeuring mee, nl.. de ruim driejarige Leeuwarder 39, v. Willem, liefsoortig en met zeer goed uier en de eerste der jongste pro- duktiekoeien, de 5%-jarige Herminga 2 v. d. Stichtingshoeve, v. Aaltje's Adema. Naast deze twee plus de kampioene be vatte de groep van deze stal ook nog de 2,fc-jar. Hermina 4-A, v. Willem, dus niet de moeder van de kampioene. De Stichting kwam dus wel uitstekend voor de dag! Aan de kampioenschapskeuring werd verder o.a. deelgenomen door enkele oudere produktiekoeien uit vnl. de Al blasserwaard en door de 6-jar. Dina 8, v. Pietje's Paul Sikkema, van A. Boer te Stolwijk (kampioene Goveka); de 5>i- jar. Dina 30, v. Roosje's Juweel, van H. J. Kompier te Leimuiden; de 41-2-jar. Paula, v. Pietje's Paul Sikkema, van T. Verrips te Nieuwerbrug, alle IA ge plaatst in hun rubriek. waarbij hij o.m. opmerkte, dat het nu wel duidelijk is, dat de thans geldende premieregeling de laatste zal zjjn, welke premiëring van de particuliere woning bouw inhoudt. De behoefte daaraan zal trouwens ook wel vervallen, wanneer er nog een flinke huurverhoging volgt. Het is normaal te achten, wanneer de over heid niet financieel bijdraagt bjj de tot standkoming van woningen. De heer Huurman merkte vervolgens nog eens op, dat de thans geldende pre mieregeling zeer sterk gericht is op de bevordering van de bouw van goedkope woningen. Het aantal premie-aanvragen voor de bouw van goedkopere woningen is zo bijzonder groot, dat de minister totnutoe uitsluitend in deze categorie heeft toegewezen en aanvragen in de duurdere categorieën maar opzij gelegd heeft. De minister heeft dus gezien het aantal ontvangen aanvragen aanleiding gevonden bepaalde kranen dicht te draaien. Maar dit afremmen is volgens de heer Huurman volkomen in strijd met de opzet en de bedoeling van de nieuwe premieregeling, n.l. de voorziening in de woningbehoefte zoveel mogelijk terug te brengen bij het particulier initiatief. De van particuliere zijde getoonde be langstelling en medewerking had ons aldus spreker juist niets anders dan belangrijke afremming van de woning- wetbouw doen verwachten. Bezwaren De heer Huurman meende tenslotte te moeten wijze op enkele bezwaren, die het gevolg zjjn van het huidige toewijzings beleid. 1. Een evenwichtige ontwikkeling van diverse stedelijke uitbreidingen wordt verstoord (hogere prijzen voor gunstige gelegen gronden betekenen hogere stichtingskosten dus een hogere cate gorie; differentiatie is noodzakelijk, mede om in de behoefte voor verschillende gezinssamenstellingen te voorzien). 2. Het streven naar bezitsspreiding wordt geremd. 3. Voor een bepaalde groep ingeze tenen wordt niet gebouwd. (Namelijk de groep salaristrekkenden en kleine mid denstanders, die zelf geen woning kun nen kopen. Nu de B- en C-categorieën uitvallen zjjn zjj aangewezen op een woning van de oude voorraad of op een A-huurwoning beneden hun stand.) 4. Het is voor de particuliere bouw ondernemer bjj het onzekere toewijzings beleid niet mogelijk behoorlijk plannen te maken. Belangrijk akkoord over Indus-project dat omvangrijker is dan Egypt es Assoeandam Door bemiddeling en steun van de Wereldbank zjjn India en Pakistan in staat geweest een akkoord aan te gaan over het gebruik van het water van de Indus. De overeenkomst waarin het akkoord is neergelegd zal op 19 septem ber te Karatsji door premier Nehroe en president Ajoeb Khan ondertekend wor den. De kwestie van het Indus-water is vele jaren lang een van de grootste en gevaarlijkste vraagstukken geweest in de betrekkingen tussen India en Pakistan. Enkele weken geleden heeft de Wereld bank bereikt, dat Nehroe en Ajoeb Khan de impasse, die reeds lang bestond door braken. Toen het akkoord in beginsel bereikt was, togen deskundigen voor de Wereldbank aan het werk. Het plan dat thans gereed is heeft een looptijd van tien jaar en voorziet in de bouw van twee grote dammen op Pakistaans gebied in de Indus. Een systeem van kanalen zal het Elektrotechnische beurs zet miljoen per dag om (Van onze Amsterdamse redacteur) De elektrotechnische beurs die gelijk tijdig met de zich uitsluitend op het ter rein der elektronica bewegende Firato in Amsterdam wordt gehouden blijkt een groot succes te zijn. Na twee dagen is de omzet van de standhouders al groter ge weest dan die van de gehele voorgaande en eerste elektrotechnische beurs, namelijk ruim 2 miljoen gulden. De bezoekers zijn voor het merendeel dezelfde die ook de Firato komen zien. Opmerkelijk is de belangstelling van overheidsorganen die zich in de Apollo- hal op de hoogte komen stellen van straatverlichting, aardingssystemen en verlichting van gebouwen. Zoals eerder gemeld is er een streven onder de fabrikanten van elektrotech nische artikelen om zich af te scheiden van de jaarbeurs en in het nieuwe Rai- gebouw te Amsterdam grote voorjaars tentoonstellingen te houden. Advertentie Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE -4J water van de drie oosteljjke armen van de Indus naar het grondge bied van India en daar te bouwen irrigatiewerken leiden. Een gebied van 12 miljoen hectare, met een bevolking die iets groter is dan die van Italië, zal bevloeid worden. Het project is omvangryker dan dat van de Assoeandam in Egypte. De Verenigde Staten zullen, in schen kingen en leningen, ongeveer 2 miljard gulden beschikbaar stellen, terwjjl de Wereldbank, Engeland, West-Duitsland. Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en India en Pakistan zelf, gezamenlijk een evengroot bedrag zullen bijdragen. Nadat Nehroe en Ajoeb Khan overeen stemming hadden bereikt over de eigen- lyke verdeling van het Indus-water, heeft de Wereldbank het technische overleg gecoördineerd. Deskundigen van de Bank hebben de overkoepelende over eenkomst, die bekend zal worden onder de naam „Het Indus-pact", dezer dagen in Washington tot in details vastgesteld. Als op 19 september de premier van India en de president van Pakistan hun handtekeningen hebben gezet is daarmee het grootste irrigatieproject ter wereld begonnen. Oud-docente mej. dr. Bouvy overleden Op 66-jarige leeftijd is woensdag te Wassenaar overleden mej. dr. J. M. C. Bouvy, oud-docente in de Nederlandse letterkunde aan de Leidse Universiteit. Na een reeks van jaren in verschillende functies aan de Leidse Universiteit ver bonden te zyn geweest en ook haar krachten te hebben gegeven aan het Leids Universiteits Fonds werd zij in 1951 tot docente benoemd. Vorig jaar nam zy by het bereiken van de 65-jarige leeftijd als zodanig afscheid. Mej. Bouvy werd op 21 oktober 1893 te Dordrecht geboren. In Leiden studeer de zij Nederlandse letteren, waarin zij in 1935 cum laude promoveerde op een proefschrift over de werkwijze van mevr. Bosboom Toussaint. Zy heeft zeer belangrijk wetenschap pelijk werk verricht in de tijd van haar assistentschap bij prof. dr. A. Verwey. Later was zij wetenschappelijk mede werkster van prof. dr. P. N. van Eyck. Mej. Bouvy heeft verschillende betrek kingen bij het onderwijs bekleed en is een tijd verbonden geweest aan het Ne derlands informatiebureau te Holland in Michigan (USA) en aan Hope College aldaar. Van haar hand zijn verscheidene pu- blikaties verschenen. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vindt morgen om 10.45 uur plaats op de Algemene Begraafplaats aan de Dubbeldamseweg in haar geboorte plaats Dordrecht. Nog geen spoor van de Brittenburg Naar wij uit welingelichte bron verne men hebben de Amsterdamse onder waterjagers, die nu al ruim een week ter hoogte van de Watering in Katwyk aan Zee aan het duiken zijn naar de resten van de „Brittenburg" nog geen enkel tastbaar resultaat geboekt. Verslag schoolartsendienst Katwijk Geen polio wel veel geelzucht Verschenen is het jaarverslag over 1959 van de districtsschoolartsendienst Katwijk, omvattende de gemeente Kat wijk, Leidschendam, Valkenburg, Voor schoten, Zoetermeer en Zoeterwoude. Dit verslag is thans enigszins anders van opzet dan in voorafgaande jaren, omdat het is opgemaakt door de beide school artsen, de doktoren P. Vermet en J. van der Heul, die ieder afzonderlijk hun eigen activiteiten belichten. Dokter Vermet schrijft over zyn werkzaamheden aan de Katwykse en enkele Voorschotense scho len, terwyl dokter Van der Heul zich bezighoudt met zyn ervaringen aan de scholen in Leidschendam, Valkenburg, Zoetermeer en Zoeterwoude en de overige Voorschotense scholen. Het verslagjaar is in alle opzichten een goed jaar geweest, aldus constateert dokter P. Vermet. In totaal waren in het gehele district aangesloten 79 scholen met in totaal 15.632 kinderen, tegen 75 scholen met 14.873 kinderen op 31 decem ber 1958. Van het genoemde aantal ston den 7746 kinderen onder behandeling van dokter P. Vermet en 7886 onder be handeling van dokter J. van der Heul. Geen kinderverlamming Evenals in de jaren 1957 en 1958 kwam er in het verslagjaar geen enkel geval van kinderverlamming voor, dit in tegen stelling met 1956, toen er 41 gevallen werden geconstateerd. Opvallend was het hoge cyfer voor besmettelijke geel zucht, waarby dan nog opgemerkt wordt dat het cjjfer 37 slechts een klein ge deelte van de werkelijk voorgekomen ge vallen aangeeft. In Voorschoten kwam het nogal veel vuldig voor dat by schoolkinderen wrat ten aan de voetzolen werden geconsta teerd. Dit ongemak zou veroorzaakt zijn doordat de leerlingen gymnastiek beoe fenen op blote voeten. Door dokter Vermet werd bij 962 kin- deren van kleuterscholen en by 1864 kin- men. deren van de lagere scholen een syste matisch onderzoek verricht. De cijfers van dokter Verheul waren 210 kinderen van de kleuterscholen en 2554 van de lagere scholen. Verheugend wordt het genoemd dat in de gemeente Katwijk een logopediste in dienst is gekomen, die 95 kinderen met spraakgebreken behandelde. Met waar dering wordt voorts gesproken over de totstandkoming van de schooltandver- zorging in Katwijk. Schoolmelk Aan de schoolmelkverstrekking werd in Katwijk deelgenomen door 4 lagere-, 4 kleuter- en 2 b.l.o.-scholen met in totaal 1400 leerlingen en in Voorschoten door 3 lagere scholen met in totaal 721 leerlingen. Dokter Van der Heul gaat nog in op de voedingstoestand van de kinderen en is van mening dat deze voor de kleuters en de leerlingen van de uJ.o- en mid delbare scholen het gunstigst ligt. Overi gens is er geen reden tot ongerustheid. Verstandige, gevarieerde voeding wordt aanbevolen. Er wordt op aangedrongen de kinderen voldoende nachtrust te ge ven. In het gehele district werd op alle scholen weer het tuberculose-onderzoek verricht. Enkele gevallen van actieve tuberculose werden opgespoord. Restaf- wijkingen van poliomyelitis werden in 7 gevallen vastgesteld. Een toeneming van dit aantal kan worden verwacht, wan neer de slachtoffers van de epidemieën van de laatste jaren leerplichtig zullen worden. Uitvoerig wordt stilgestaan bjj de toe stand van de schoolgebouwen in het ge hele district. Veel scholen werden ver beterd of vernieuwd, terwijl er nog vele vernieuwingen en verbeteringen op het programma staan. De verlichting in de nieuwe gebouwen is zeer gunstig te noe- Verzeek aan de visserij om uit te zien naar pijlmerken De heer J. F. de Veen, een van de bio logen van het Ryksinstituut voor Visse rij-onderzoek te IJmuiden, heeft de vraag gesteld: „Waar blyven onze ge merkte schollen?" Hij doet dit in een artikel in Visserij-Nieuws, het maand blad van de directie der visseryen van het departement van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening. Het aanbrengen van een merkteken, teneinde inzicht te krygen in de verplaatsing van de vis en ook over de invloed die de vissery op de visstand uitoefent, vindt al sedert de eeuwwisseling in de Noordzee plaats. Zo langzamerhand zal, aldus de heer De Veen, iedere visser wel eens een gemerk te vis tegengekomen zyn. Vooral het „knoopje" by de schol geniet grote be kendheid. Intussen is het aantal merk- typen toegenomen, meestal als aanpas sing aan de vissoort waarvoor het wordt gebruikt. Voorts is het merken uitge breid tot een groter aantal vissoorten, van haaien en roggen tot walvissen toe. De verleden jaar op grote schaal be gonnen merkerij van tong begint ni reeds vruchten af te werpen, waarbij be langwekkende resultaten worden verkre gen. Nog steeds worden vissen gemerkt, meestal voor verschillende onderzoe kingsdoeleinden. Zo zwemmen er op het ogenblik meer dan tienduizend gemerk te schollen in de zuidelijke Noordzee rond. De door Engeland gemerkte schol len bijv. worden bij het merken met een preparaat ingespoten om na te gaan welke factoren van invloed zijn op de trek. Het Deense visserij-onderzoek merkt jaarlijks een aanzienlijke hoeveel heid schol en Nederland is hier de vo rige winter mee begonnen. Bij het Nederlandse onderzoek kwam de wenselijkheid naar voren de schol op de paaigronden, dus in de koudste win termaanden te merken. In tegenstelling tot de gangbare opvatting bleek de paai- schol het merken wel goed te doorstaan, mits aan boord van het vissery-onder zoekingsvaartuig de nodige voorzorgen werden getroffen, waarby blootstelling aan lage luchttemperaturen zoveel mo- gelyk vermeden werd. Zelfs bij wind kracht 6 tot 7 konden dan zonder veel moeiiykheden nog groter aantallen schollen worden gemerkt. Hoewel er na deze merkery pas een drietal maanden verstreken is, geven de terugmeldingen toch reeds enig Inzicht in de gedragingen van de schol. De met het „knoopje" gemerkte schol blykt in de Duitse Bocht over het algemeen in noordwestelyke richting van de paai- plaats weg te trekken. De schollen van het Diepwaterkanaal (tussen de Hol landse en Britse kust) trekken echter overwegend in noordeiyke tot noordoos- teiyke richting na afloop van het paai- seizoen. Opvallend zyn de grote afstan den. die afgelegd worden. Dit is niet zo verwonderiyk. omdat de belangrijkste trek van de schol Juist vlak voor en vlak na het paaien plaats vindt. De in de winter op de paaigronden aanwezige grote schollen verdwynen voor het merendeel uit de gebieden, waar de Nederlandse kottervloot doorgaans opereert. Men vindt ze later verspreid terug in de buurt van de Engelse kusf. de Doggersbank en andere verder gele gen gebieden. Een moeiiykheid by de kwantitatieve bestudering van de terugmeldingen is juist 't feit. dat de vissersvloot zich vaak op slechts enkele visgronden concen treert. Waar veel schepen vissen heeft een gemerkte schol immers veel meer kans om gevangen te worden dan op plaatsen, waar nauweiyks vissery wordt bedreven. Zo kan het denkbaar zyn, dat de waar genomen noordoostelijke trek van de zuidschol maar schyn is en dat er zich wel degelijk tal van gemerkte schollen op de moeilijk bevisbare gronden zuide- lyk van de iyn Hoek van HollandHar wich bevinden, die echter onopgemerkt blyven, omdat daar nauweiyks wordt ge vist. Bij het merken van de merkresul- taten moeten dus steeds de bewegingen van de vissersvloot ln de gaten gehouden worden. By 't merken van paaischol is ernaar gestreefd evenveel ..knoopjes" als „lin tjes" (gele plastic pijlmerkjes) uit te zet ten. Het aantal teruggevangen „lintjes"- schollen is totnutoe wat tegengevallen. Van de „knoopjes'-schollen kwam 13% binnen drie maanden terug, van de lin tjes-schol slechts 6%. Het is denkbaar, aldus de heer De Veen, dat de lintjes op de een of andere manier losraken of wellicht door andere vissen worden afgebeten. Uit de ervarin gen met tong en uit aquariumproeven blykt echter, dat dit waarschijniyk slechts zelden zal voorkomen. Gelyktydig met het merken van de paaischol werden ook tongen van knoop jes en lintjes voorzien. Voor deze tong beloopt het terugmeldingspercentage res- pectievelyk 5,8% en 4,6%. Het verschil tussen beide merken is hier dus veel minder groot. Dat de knoopjes zowel voor schol als voor tong een hoger percentace vertonen zou zyn verklaring kunnen vinden in het feit, dat ook kleinere ge merkte schollen en tongen met hun „knoopje" in het net kunnen blyven ha ken. Verscheidene malen zyn losse knoopjes in de mazen van een net ge vonden en op de vismarkt vindt men wel eens tongen met typisch verse ver wondingen, daar waar een „knoopje" ge zeten heeft, dat by de worsteling in het net uitgescheurd is. Tong wordt aan boord extra goed ver zorgd en gaat stuk voor stuk door de handen by het strippen, later bij het sorteren. Hierbij heeft een „lintje" een goede kans om te worden opgemerkt. By de schol is dit anders. Het geringe te rugmeldingspercentage van de „lintjes"- schol is stellig voor het grootste deel te wyten aan de minder zorgvuldige be handeling aan boord en aan het nog 6teeds te weinig bekend zyn van 't plas tic pylmerk. „Lintjes"-schollen zullen er volgens de heer De Veen wel degeiyk meer gevangen zyn. maar vele blyven stellig onopgemerkt, ook later in de vis- hal en de vishandel. Vandaar dat hy een extra beroep doet op ieder, die in het visserijbedrijf werkzaam is, om hierop byzonder attent te zyn. In verschillende opzichten is dit merktype beter geschikt en minder hinderiyk voor de schol dan het vanouds beproefde „knoopje". Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Fins ter wol de O. D. vaa Beroepei Goeveraen te Mfjnsheerenland. GEREF. KERKEN Beroepen te Exmorra-Alllngawler en te Tzum t Vergeer, kand. te Woerden,

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5