„KLEINE LUCHTBRUG" TUSSEN WEST - DUITSLAND EN BERLIJN Scotland Yard krijgt nu steeds meer interesse... WEERBERICHT' Duidelijk antwoord op Oostduitse maatregelen: pascontrolebureaus reiken gratis biljetten uit Luchtvaartondernemingen hebben voldoende vervoerscapaciteit Belgisch bewind licht gewijzigd GEVECHTEN BIJ DE BASIS KAMINA EN IN BAKWANGA Leidse verfhandel „de Valk' teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 No. 30141 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoe ck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Als antwoord op de Oostduitse maatregelen tot wering van West duitsers uit Oost-Berlijn hebben de Westduitse regering en de West- berlijnse Senaat een plan opgesteld voor een „kleine luchtbrug" tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Via deze luchtbrug zullen al die Westduitsers, wie aan de West-Oostduitse grens door de rode „Volkspolizei" de reis door Oost-Duitsland naar West-Berlijn wordt geweigerd, per vliegtuig toch hun Westberlijnse bestemming kunnen bereiken. De Westduitse pascontrolebureaus aan de West-Oostduitse grens voorzien hen, die door de Volkspolizei worden teruggestuurd, van gratis biljetten voor het vervoer van de grens naar de vliegvelden van Hamburg, München of Hannover, voor de heen- en terugvliegreis van deze vliegvelden naar West-Berlijn en voor het vervoer terug van de vliegvelden naar huis. Herinnering aan de periode 1948-'49 De twee luchtvaartmaatschappijen, die het luchtverkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn via de luchtcorridors verzorgen de Amerikaanse PJV.A. en de Britse B.E.A. hebben nog gister avond medegedeeld, dat zij voldoende vervoerscapaciteit voor dit plan hebben. In Oost-Duitsland reageerde men op dit plan direct zeer scherp en verklaarde ten tweede male, dat de luchtcorridors er slechts zijn voor de verzorging van de Geallieerde troepen in Berlijn en niet voor het vervoer van „Westduitse revan- chisten en militaristen". Maar in Bonn en West-Berlijn liet men duidelijk mer ken alles te zullen doen om aan deze kleine luchtbrug zoveel mogelijk aan dacht te besteden, opdat in de gehele wereld de belangstelling zal vallen op de Oostduitse isoleringsmaatregelen. Het begrip „Berlijnse luchtbrug" is nauw verbonden met de grote politieke nederlaag, die de Sovjet-Unie tussen 27 juni 1948 en 12 mei 1949 te Berlyn leed. De Russen hadden toen een complete blokkade van Berlijn ingesteld om de twee miljoen Westberlijners op de knieën te krijgen. Een vloot van Amerikaanse en Britse vliegtuigen wist evenwel met niet minder dan 277.728 vluchten, waar bij 32 miljoen ton goederen werden ver voerd, de blokkade te breken, de Sovjet- Unie een zware politieke nederlaag toe te brengen en de Westberlijnse bevolking van honger en ellende te vrijwaren. Een Amerikaanse woordvoerder te Berlijn legde er gisteren de nadruk op, dat het Westen de vrije toegang van West-Duitsland naar West-Berlijn nog altijd garandeert. Wat er ook gebeurt rond Berlitn, het Westen, zo verzekerde hij, heeft plannen gwreed voor alle mogelijke gevallen, die de vrijheid van West-Berlijn of de toegang tot de stad zouden bédreigen. Inmiddels wachtte men gisteravond in Geallieerde kringen Men verwachtte vanochtend te Brussel, dat premier Eijskens van daag nog een nieuwe regering aan Koning Boudewijn zou voorstellen. Het perspectief van een regerings crisis en van nieuwe verkiezingen of eventueel een nieuwe regerings coalitie, is geweken en het stond hedenochtend vrijwel vast, dat de huidige CVP-liberale coalitie wordt voortgezet. De regering-Eijskens zal slechts enkele nieuwe ministers tellen, maar zal door vijf onderstaatssecretarissen worden aangevuld. De socialistische partij heeft intussen gisteravond heftige kritiek uit geoefend op de premier en zijn versobe ringsprogramma. Dit regeringsprogram ma beoogt voor alles de arbeiders en gewone verbruikers de zwaarste lasten van de door de regering begane vergis singen te laten dragen, aldus het socia listische partijbureau. (Het versobex-ingsprogramma van de Belgische regering voorziet in 10 miljard franken of 760 miljoen gulden besparin gen op de gewone en buitengewone be grotingen over 1961 en nieuwe belastin gen voor een bedrag van 6 miljard franken, in totaal dus een program van 16 miljard franken of 1.2 miljard gulden. Iets hogere temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en weinig of geen regen. Iets hogere temperaturen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 SEPTEMBER Zon op: 5.54 uur; onder: 19.24 uur. Maan op: 18.17 uur; onder: 3.09 uur, Hoogwater te Katwijk te 1.02 en 13.38 uur. Laagwater te 9.12 en 21.41 uur. Dit uummer bestaat uit 16 pagina's. in Berlijn tevergeefs op het Russische antwoord op de protestnota die de Wes telijke commandanten aan hun Russi sche collega generaal Sacharow hebben gestuurd. De Rus zweeg: blijkbaar waren er nog geen instructies uit Moskou ge komen De communistische Oostduitse regering blijkt intussen niet van plan de teugels te laten vieren. Zowel aan de sectoren- grens tussen Oost- en West-Bex-lijn als in de door de Oostduitsers gecontroleer de tram- en spoorwegen naar het ooste lijk stadsdeel viel de gehate „Volkspoli zei" iedereen lastig. Men stuurde braaf alle Westduitsers, die niet beschikten over een aparte Oostduitse „Ausweiss" terug. Men liet echter de vertegenwoordigers van Westduitse ondernemingen, die naar Oost-Berlijn wilden gaan om handels zaken te bespreken in het kader van het onlangs vernieuwde Westduits-Oostduits handelsakkoord, bijna zonder meer door gaan Toen evenwel een eenvoudige West duitse mijnwerker met zijn gezin in een kleine auto aan de sectorgrens arriveerde die op bezoek wilde bij zijn moeder in Oost-Duitsland, kreeg de man nul op het request en moest van de Volkspolizei horen, dat hij behoorde tot de groep van „revanchisten en oorlogsophitsers voor wie Oost-Berlijn gesloten is Een groep van 38 Hamburgse school kinderen is gisteren door Oostduitse grenswachten teruggestuurd. Verklaard werd, dat de kinderen in contact zouden kunnen komen met „revanche-zoekers" in Berlijn In Kasai zouden duizenden gezinnen op de vlucht zijn geslagen, zegt Leopoldstad Premier Loemoemba ven Kongo schijnt de hoop te koesteren de basis Kamina in handen te krijgen. In de omgeving van deze basis hebben zich onlusten voorgedaan, uitgelokt door aanhangers van Loemoemba. Daarbij zijn acht personen gedood of gewond. Als tegenmaatregel heeft de regering van Katanga voor het gebied van de Baloeba, die Kalonji steunen, een militair commando ingesteld. Premier Tsjombe van Katanga vertoeft sinds gisterochtend in Kamina. Er zouden nog altijd gevechten met wisselende uitslag gevoerd worden in Kasai en rondom de hoofdstad van de „Mijnprovincie", Bakwanga. Het gaat hier tussen Kongolese troepen en aanhangers van de president van de Mijnprovincie, Kalonji. Volgens Belgen in Elisabethstad is een aantal Kongolese kinderen „afgeslacht", terwijl hun ouders de oerwouden waren ingevlucht. Bakwanga zelf zou weer in handen van Loemoemba's troepen zijn, terwijl het vliegveld van de stad beheerst wordt door de volgelingen van Kalonji. Een woordvoer der van Kalonji's regering heeft medegedeeld, dat een scheepslading wapens uit België op weg is naar Lobito, in Portugees Angola Bunche gelooft dat „ergste voorbij is" Er bevinden zich thans 2.600 man troepen van de Verenigde Naties in Kasai, voor het merendeel Tunesiërs, aldus heeft het plaatselijk V.N.-hoofd- kwartier meegedeeld. In Bakwanga zijn 125 man gelegerd. Beschermd door Tunesische troepen hebben honderdvijf tig Europeanen in Bakwanga een toe vlucht gezocht in een club. In Kongolese kringen in Leopoldstad werd gezegd, dat Bakwanga een waar „slagveld" is en dat duizenden Kongolese gezinnen of naar het noorden, naar Loeloeaburg, of in zuidelijke richting naar Katanga vluchten. Leden van op standige stammen zouden tientallen vluchtelingen hebben vermoord. Dr. Ralph Bunche, plaatsvervanger van secretaris-genei-aal Hammarskjöld, heeft gisteravond op een persconferentie in New York, medegedeeld, dat z.i. „het ergste in Kongo voor bij is" en dat thans een goed begin gemaakt is met het dooi de V.N. aangepakte streven naar stabi lisering Maar hij voegde daaraan toe, dat „de mogelijkheid van een burgeroor log niet uitgesloten is, omdat vooral de toestand in Kasai gevaar kan opleveren". En dan zouden de troepen van de V.N. niet tussenbeide komen. Er zou in geval van een burgeroorlog in Kasai om „nieuwe lastgevingen van de Veiligheids raad" gevraagd worden. Nog een incident Naar van betrouwbare zijde in Leo poldstad woi-dt vernomen, zijn twee dagen geleden drie leden van de beman ning van een vliegtuig van de lucht- De schilderijendiefstal Zal Cook verzekeringspenningen 500.000 wel terug krijgen (Van onze Londense correspondent) John Leapman, eigenaar van de in Amsterdam gestolen schilderijen, ging gistermiddag naar Scotland Yard en had daar gedurende enkele uren een onderhoud met hoofdinspecteur Mackay, die sinds de Amster damse politie de hulp van Scotland Yard inriep, aan deze zaak heeft gewerkt. Gedurende dit gesprek legde Leapman een lange verklaring af over de overeenkomst, die hij met Cook had gesloten over de ver koop van de schilderijen. Verder vroeg men hem iets over Chemin-de- fer-( hazardspel) avonden, waarbij hij aanwezig zou zijn geweest. Ook vroeg men of hij iets afwist van een speler, die op een avond tien duizenden guldens had verloren en over een overeenkomst, dat waar devolle schilderijen als onderpand zouden zijn gegeven voor een speelschuld. De Prinsessen Beatrix (tweede van links) en Irene (rechts) op de tribune tijdens de strijd van Tineke Lagerberg, waarin zij een bronzen medaille verwierf. Op de tweede rij gedeeltelijk zichtbaar geheel rechts Koningin Juliana en geheel links Prins Bernhard. vaartmaatschappy „Air Congo", dat in dienst van de Verenigde Naties vloog, op het vliegveld van Inongo, ten noorden van Leopoldstad, door manschappen van het Kongolese leger gearresteerd en zeven uur lang gevangen gehouden. Het incident deed zich voor, toen het toestel op het vliegveld was geland voor het lossen van proviand ten behoeve van het Guinese contingent van de V.N.- troepen. Ondanks ingrijpen van de com mandant van dit contingent, werden de drie bemanningsleden door enkele man schappen van het Kongolese leger om singeld, als Belgische spionnen behan deld en onder bedreiging met mitrail leurs geslagen en vervolgens ontkleed en onder zware bewaking gesteld. Eerst door bemiddeling van vier Guinese en Amerikaanse V.N.-officieren werden zij in vrijheid gesteld. De laatste dagen schijnt in het Kon golese leger in het gebied van Inongo een zekere spanning te zijn ontstaan, in verband waarmee het Guinese V.N.- contingent om versterkingen zou hebben gevraagd. Toen Leapman eindelijk Scotland Yard verliet en met zijn advocaat in de stro mende regen liep, werd hy bestormd door hem opwachtende journalisten de zaak begint hier steeds meer aan dacht te trekken maar Leapman wei gerde iets los te laten. Hij zei alleen dat de rechercheurs van de Yard „zeer be hulpzaam" waren geweest. „Ik wil nu alleen maar met rust worden gelaten" voegde hy eraan toe. Leapman weiger de te zeggen of de 29-jarige Cook reeds bij hem was geweest om hem verslag uit te brengen over de diefstal in Amster dam. Het ziet er echter niet naar uit. dat Cook Leapman heeft opgezocht of dat hy by zijn vader in Tonbridge Wells in het Engelse graafschap Kent is ge weest. Cook bleek zéér tegen dit laatste bezoek op te zien, omdat zijn vader, een vooraanstaande figuur in de Londense City, de escapade van zijn zoon weinig zou kunnen waarderen. Het begint er ook steeds meer op te Ujken, dat Cook heel veel moeite zal hebben zyn f. 500.000aan verzekerings penningen uitbetaald te krijgen. Donald Buckham, de Engelse schade-taxateur die in Amsterdam een onderzoek had ingesteld, bleek gisteravond by zyn terugkeer in Londen veel meer vertrou wen te stellen in de verklaring van de Amsterdamse politie dan in die van Cook. Hy zei dat het er allemaal „hcél erg verdacht" uitzag en dat Cook wel teleur gesteld zal worden als hij denkt zonder meer het verzekeringsgeld te krijgen. Buckham maakte duidelyk dat zyn rap port aan de „Fine Art and General In surance" voor Cook ongunstig zal uit vallen, omdat hij méér waarde hecht aan de verklaringen van getuigen dan aam die welke Cook in Amsterdam aflegde. Gisteravond kwam ook nog een andere mysterieuze figuur naar Scotland Yard om een verklaring af te leggen. Het was volgens de Daily Mail een bekende fi guur op Westend hazard-avonden, Char les da Silva, die er in een telefoontje aan Scotland Yard van beschuldigd zou zijn, de „organisator van de schilderijen diefstal te zyn". Was dit het anonieme telefoongesprek waarvan gisteren mel- din werd gemaakt? Da Silva, die toegaf Cook, Sykes en Scaramanga te kennen, zij het dan al leen van feesten in Chelsea en Mayfair, beweerde dat hy naar Scotland Yard was gekomen om zijn naam van alle blaam te zuiveren. Uit al deze ontwikke lingen blijkt, dat Scotland Yard zo mo gelijk nog meer interesse toont voor de schilderijendiefstal dan zy al deed toen alle figuren in deze uitzonderlijke zaak nog in Amsterdam waren. Advertentie Advertentie Officiële dealer van: '/ERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN Ook verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL. Enkele autoriteiten, die de her denkingsplechtigheid ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van het Kon. Instituut voor de Tro pen te Amsterdam bijwoonden, tij dens de rondgang door het Insti- \Liaquat Ali Khan en de ambassa- tuut. Van links naar rechts de deur van België, baron F X. J. M. Franse ambassadeur baron E. Bou- G. van der Straten Waillet. verger, de rondleider, de ambassa deur van Pakistan, Begum Raana LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Verkoop uitsluitend engros. „PLANTA-.ZIEKTE REEDS EERDER IN DUITSLAND Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mee dat het begin van het onderzoek, door Nederlandse deskundigen in Berlyn ingesteld, reeds heeft uitgewezen dat ook in Berlyn op het einde van 1959 dezelfde ziektever schijnselen optraden als nu in Neder land zich hebben voorgedaan. Deze ver schijnselen traden op, nadat aldaar ge durende enige weken door de Margarine- Union margarine op de markt was ge bracht met hetzelfde ziekteverwekkende bestanddeel dat in 1958 in West-Duits land en nu in Nederland in de marga rine is verwerkt. (9i/c/ ?)lit e| Uit het Leidsch Dagblad van H 3 September 1860: 1 Het binnen deze stad den 1 17 September 1785 opgerigt Genoot- 1 H schap onder de zinspreuk Mathesis H H Scientiarum Genetrix, zal op 1 i Maandag den 17 September aan- i g staanden zijn 75 jarig bestaan vie- H ren met het houden van eene feest- 1 H rede en het uitreiken van medaH les en andere eereprijzen door den 1 Voorzitter van het Bestuur, in de jg g Stads Gehoorzaal, 's middags te ff ff 1 uur. Illllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1