[PIKEUR In Alphen aan den Rijn verrijst een PTT-toren .WASHINGTON WEL VOLDAAN OVER O.A.S.-CONFERENTIE Aalsmeer bouwde hedenacht 21 rijdende bloemensprookjes Ritmeester VRIJDAG 2 SEPTEMBER Maatregelen tegen rechts gemakkelijker dan tegen linkse dictatuur als in Cuba (Van onze Amerikaanse correspondent) De conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) te San Jose in Costa Rica heeft één ding wel heel duidelijk gemaakt: het Is in het Latijns-Amerikaanse milieu gemakkelijker maatregelen te nemen tegen een dictatuur van links. De conferentie bleek voor verbreking van diplomatieke be trekkingen met de rechts-dictatorlale Dominicaanse republiek, voor bepaalde sancties tegen die staat, maar het links-dictatoriale Cuba wilde men niet met name veroordelen. Toch is men in Washington tamelijk tevreden met de resolutie, die tenslotte in San Jose is aangenomen. Al werd Cuba daar dan niet in genoemd, de resolutie veroordeelde toch in principe het aanvaarden van buiten-continentale bemoeiingen en eveneens veroordeelde men de Chinees-Russische pogingen om bepaalde situaties op het Westelijk halfrond uit te buiten. Belgen. Vandaar dat zH niet tijdig het gevaar hebben onderkend, dat hier dreig de. Bovendien hebben zU niet verwacht, dat de Belgen zo plotseling zouden be sluiten om aan de Kongo onafhanke lijkheid te geven. Enige lering hebben de Amerikanen uit het geval al wel getrokken: veel meer ambtenaren gaan zich in het State Department (departement van Buiten landse Zaken) bezighouden met de Af rikaanse zaken, en niet langer wil men, bij beoordeling van de situatie, in hoofd zaak afgaan op het oordeel van Euro pese bondgenoten. Om een vo'orbeeld te noemen: Portugal durft men niet langer als de expert bij uitstek te beschouwen over Portugees koloniaal gebied in Af rika. Ongerustheid over de toestand in Kongo Voor deze resolutie werd aangenomen had Cuba getracht de Verenigde Staten door de conferentie te doen veroordelen wegens agressie. Die poging faalde vol komen: Cuba kreeg geen enkele staat mee. Daarna verlieten de Cubanen de zaal en de achtergeblevenen namen met algemene stemmen de gematigd anti- Cubaanse resolutie aan. De voorzichtig heid ten aanzien van Cuba moet men vooral verklaren uit het feit, dat vele Latijns-Amerikaanse regeringen er re kening mee moeten houden, dat een deel van hun bevolking met name het joa- gere deel nog altijd veel sympathie gevoelt voor de Cubaanse revolutie en voor het anti-Noordamerikanisme dat daarmee is verbonden. Cuba is thans van plan de zaak weer in de Verenigde Naties te brengen. Nu echter alle Latijns-Amerikaanse staten verklaard hebben, dat er geen sprake is van Noordamerikaanse agressie, moet men Cuba weinig kans op succes geven ln de V.N.! Intussen verandert de resolutie, die pien te San Jose heeft aangenomen niets aan het feit, dat agenten van het com munistische bloc in Cuba rustig kunnen verder werken. Men maakt zich te Washington echter groter zorgen over de communistische agenten, die thans hun kans krijgen in de Kongo. Velen in de Amerikaanse hoofdstad zijn van oordeel dat Loemoemba, zelfs meer dan hijzelf weet, een werktuig is geworden van het internationale communisme. De Amerikanen hebben zich, wat de Kongo betreft, laten voorlichten door de Minister Zijlstra naar Amerika De minister van Financien, prof. dr. J. Zijlstra, zal op 22 september a.s. naar New York vertrekken. De minister zal de reis maken met Boeing-straalvlleg- tuig van de Pan American World Air ways. Van New York zal hij 's middags doorreizen naar Washington, waar mi nister Zijlstra aldus een mededeling van de zijde van het ministerie van Fi nancien de jaarvergadering van de Wereldbank zal bijwonen. Minister Zijlstra is voor ons land lid van het be stuur van de Wereldbank. Leeftijdsbepaling Bantoes door „geschiedenisboekje" De grote volkstelling, die in de loop van september in Zuid-Afrika gehouden zal worden, brengt voor de volkstellers in de Bantoegebieden nog al wat moei lijkheden met zich mee. Aan de hand van een soort van geschiedenisboekje met de jaartallen van abnormaal droge jaren, sprinkhaanplagen, het bezoek van het Engelse Koningspaar aan Zuid- Afrika, de Zoeloe-oorlog van 1906 en tal rijke andere historische gebeurtenissen, zullen zij proberen de tot dusverre meest accurate telling van de Bantoebevolking tot stand te brengen, nauwkeurig tot op vier of vijf procent. Drie belangrijke gegevens hebben de volkstellers nodig: de leeftijd, de huwelijksstaat en het kinderaantal. Het jaartallenboekje is nodig om de leeftijd te bepalen; de Bantoe koppelt ni. bepaalde gebeurtenissen als de dood of geboorte van een persoon gaarne aan andere gebeurtenissen als runderpest, een zonsverduistering, oorlog e.d. Bij het onderzoek naar de huwelijksstaat tracht de teller uit te vinden of het huwelijk gesloten is door een ambtenaar, een geestelijke, als gevolg van een bruids schatcontract of volgens religieuze en stamgebruiken. Nog moeilijker is de bepaling van het aantal geboorten. Zolang een kind niet aan de stamhoofden getoond is, wordt het als nietgeboren beschouwd, zodat er vrijwel geen statistische gegevens verkregen kunnen worden over het aan tal doodgeboren kinderen of kinderen, die kort na de geboorte zijn overleden. Japanse studenten krijgen les in politieke realiteit Een oud-officier van het keizerlijke Japanse leger treft voorbereidingen om drie uiterst linkse „Zengakoeren"- studenten op een wereldreis mee te ne men en hun bij te brengen wat, zoals hy het noemt, „de internationale werkelijk heid" is. Masanaboe Tsoeji is kolonel geweest in het Japanse leger en hij maakte deel uit van de staf specialisten, die de inva sie van Malakka en Singapore voorbe reidden. Tsoeji heeft regelingen getroffen om drie studenten in-contact te brengen met vooraanstaande politici in het buiten land en met hen een reeks landen, de mocratische cn niet-democratische, te bezoeken. De drie studenten behoren allen tot de zogenaamde Zengakoeren-organisatie, die verantwoordelijk is geweest voor de onlusten in de Japanse hoofdstad, waar door het officiële bezoek van president Eisenhower moest worden afgelast. De Zengakoeren-organisatie is er een van politieke nihilisten, die vrijwel tegen alles „neen" zeggen, maar toch enigszins onder communistische invloed staan. Oud-kolonel Tsoeji zal de studenten meenemen naar India, Nepal, Afghani stan, Perzië, Irak, Egypte, Turkije, Grie kenland, Roemenië, Joego-Slavië, Hon garije, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije. Oost- en West-Duitsland en Zweden. Hij betaalt de gehele reis uit eigen zak. „De studenten zullen dan kunnen kennis maken zowel met het zwartste, totali taire regime als met vooruitstrevende, democratische naties", zegt hij. „Ik hoop, dat zij daardoor de internationale doende zullen bevrijden uit een beperke werkelijkheid zullen leren en zich zo- gedachtenwereld." Nederlands-Duitse oefening in West-Duitsland Op 6, 7 en 8 september a.s. zullen en kele Nederlandse en Duitse legeronder delen tezamen oefenen op terreinen in de omgeving van Lüneburg (West-Duits land), zo deelt de legervoorlichtlngs- dienst mee. De Nederlandse onderdelen zijn het 12de bataljon gardejagers en de 11-de verkenningscompagnie, de Duitse behoren tot de 3de Panzerdivision. De oefening omvat de aanval en de tegen aanval door met tanks versterkte infan terie. Na het einde van de oefening op don derdag 8 september zullen de deelnemers in de loop van de middag en de avond elkaar ontmoeten bij verschillende sa menkomsten. Een Duits muziekkorps en het jachthoornkorps van de gardejagers zullen beurtelings medewerken. Tien Europeanen uit Algerije gewezen In Algerije is gisteren een uitwij zingsbevel uitgevaardigd tegen tien Europeanen, omdat zij de openbare orde aldaar waarschijnlijk zullen verstoren, zo is van officiële zijde in Parijs meegedeeld. Een aantal Europeanen, die zich in het moe derland bevonden mogen niet naar Algerije terugkeren. De veiligheidsmaatregelen wor den beschouwd als een aanduiding, dat de autoriteiten een levendige reactie van bepaalde Europese elementen in Algerije verwachten op het standpunt, dat president De Gaulle naar verwachting maandag op zijn persconferentie zal uiteen zetten. In welingelichte kringen te Parijs zegt men overigens dat de verklaring van De Gaulle ten aanzien van Algerije niet zo radicaal zal zijn als bepaalde kranten hebben doen uitkomen. De president, zo zegt men, zal geen uitdrukkingen gebrui ken als „Algerijnse staat" en „autono mie" om de politieke perspectieven van het probleem weer te geven. De minister van Voorlichting in de „voorlopige regering van de republiek Algerije", Mohammed Yazid, heeft giste ren verklaard, dat Algerije, tenminste op het technische vlak, in oorlog is niet alleen met Frankrijk, maar ook met zijn bondgenoten die Frankrijk van wapens voorzien. Hiertoe behoorden ook de VS. „Wij vragen aan de landen van het Westen en vooral aan de V.S. thans een duidelijk standpunt in te nemen ten aanzien van het Algerijnse vraagstuk. Wij kunnen ons niet meer tevreden stel len met een bescheiden uitgesproken sympathie. De V.S. moeten zeggen aan welke kant zy staan. Men kan niet voor De Gaulle zijn en ook nog sympathise ren met Algerije". Volgens Yazid hebben de Fransen in Algerije Amerikaanse wapens gebruikt en heeft Amerikaans materieel gediend voor vernieuwing van de artillerie en de tactische luchtmacht. „In Bone en in Boufarik zijn Amerikaanse technici, die materieel van de luchtmacht onderhou den. En ik spreek nog niet eens van de Amerikaanse steun voor de Franse poli tiek. Elke keer dat Frankrijk een stand punt heeft ingenomen, hebben Eisenho wer of Herter dit in andere woorden weergegeven. Als Frankrijk deze steun niet gehad had, zouden wjj reeds lang in Algiers gezeteld hebben". Enorm enthousiasme in bloemendorp (Van onze Amsterdamse correspondent) Tientallen van Neerlands beste bloe misten zijn vannacht niet naar bed ge weest. Voor zover zij niet in Aalsmeer wonen, zijn zy naar dat bloemendorp gekomen om in de grote hallen van de Centrale Aalsmeerse Veiling de leiding op zich te nemen van de opmaak van 21 praalwagens en 21 personenauto's, die morgen de naam van het jaarlijkse Aals meerse bloemencorso hoog moeten hou den. Minstens 1200 hulpvaardige handen zijn van gisteravond 6 uur tot vanmorgen 7 uur in de weer geweest om bloemen van ijzerdraadjes te voorzien, mosveld jes te leggen, kabouterhuisjes te timme ren en honderden meters textiel te dra peren en dat alles onder leiding van Toon Noyons, de tekenleraar van een Amsterdams lyceum, die voor de twaalf de maal de wagens voor het corso heeft ontworpen. „Ik sta ieder jaar weer versteld van het enthousiasme", zei hij toen hij om half twee een ogenblik rust vond voor een kop soep. „Al die mensen hier doen dat zomaar voor hun plezier. Niemand verdient er Iets aan. Integendeel. Het corso kost zo een paar honderdduizend gulden en die brengt de burgerij boven dien nog op tafel ook. Er worden geen kosten gespaard." Buurtschappen Aalsmeer telt 14 buurtschappen. Iedere buurt heeft destijds een ontwerp voor een wagen geloot. De rest van de ont werpen zijn toegevallen aan scholen en verenigingen. Zoals ieder jaar ontwik kelde zich vannacht weer een gezonde rivaliteit tussen de buurtschappen om morgen, op de grote dag van het corso, in de prijzen te kunnen vallen. Toon Noyons, is zelf geen bloemist en zijn ontwerpen beperken zich tot de hoofdlijnen. De bloemist-arrangeur, die de leiding heeft bij de opmaak van de wagen en die daarbij door 20 tot 30 hel pers wordt gesecondeerd, bepaalt zelf de bloemsoort en de wijze van arrangeren. „Ons doel is niet, zoals bij sommige corso's, bloemtapijten per vierkante me ter te leveren", aldus Noyons. „Wij zoeken naar kwaliteit en schoonheid. Aalsmeer wil zijn internationale faam in dit festijn tot uitdrukking brengen". Juweeltjes Van uur tot uur zagen wij vannacht de wagens, die onder het motto „Jeugd en Bloemen" morgenmiddag aan het spel in het Olympisch Stadion zullen deelnemen, groeien. Er zijn juweeltjes bij, die met waren kunstenaarshand en met grote liefde zijn opgebouwd, zoals de wagens „Sprookjesfee". „Jeugd in de Natuur" en „Jeugd en vriendschap." Maar ook in de naastgelegen hal, waar de kwekers naar eigen idee hun personenwagens versierden, prijkten kunstwerkjes. Soms hele kostbare, zoals die waar honderden anthuriums, een kostbare bloemsoort, zijn samengebracht en waar iedere bloemsteel in een buisje water steekt. Twee jongens duwden een karretje waarop voor ruim duizend gul den aan baccarat-rozen lagen. Ze kosten in de winkel 80 cent per stuk en hier moet er toch altijd nog de volle veiling- prijs van 55 cent voor betaald worden. Vandaag tussen half drie en midder nacht zullen de deuren van de veiling wijd geopend staan om ieder die het zien wil de resultaten van de ,,werk- nacht" te tonen. En morgen trekt de stoet van het bloemendorp naar Amster dam en terug. Advertentie Wat let U 'ns de proef te nemen? Criminologisch congres 5-11 sept. In het Ridderzaal-complex en het gebouw der Tweede Kamer te Den Haag, zal. zoals reeds gemeld, van 511 sep tember a.s. het 4e internationale cri minologisch congres gehouden worden. Dit congres wordt geopend door de mi nister van Justitie mr. Beerman en zal gepresideerd worden door de Ameri kaanse professor M Thorsten Sellin. hoogleraar in de sociologie aan de uni versiteit van Pensylvanië. Onderwerp van gesprek vormen de vraagstukken rond „de psychopatholo gische aspecten van het crimineel ge drag". Uit 45 landen zullen naar schatting ruim 450 congressisten aan de bespre kingen deelnemen. Op 19 september zal aan prof. Thor sten Sellin te Leiden het eredoctoraat van de Leidse Universiteit verleend worden. De Amerikaan vertoefde 10 jaar geleden geruime tijd in ons land en wist zich gedurende die periode de voor buitenlanders zeer moellflke Nederlandse taal voor een groot deel eigen te maken. T wee beelden van de strenge controle, welke door de Oostduitsers wordt uitgeoefend aan de zonegrens in Berlijn, die gedurende enkele dagen voor bepaalde personen hermetisch gesloten is. Verbinding tussen telefoonstraalzenders Hoogte 100 meter De Nederlandse telefoondistricten wor den in de toekomst door straalzenders met elkaar verbonden. Met dit doel laat de PTT op enkele plaatsen in het land torens van onge veer 100 meter hoogte bouwen, die als tussenstation dienen in de straalbundels tussen de telefooncentrales in de grote steden. De torens komen in de zwaartepunten tussen de grote steden te staan. Voor de Randstad Holland is dit bijvoorbeeld Alphen aan den Ryn, waar de PTT in de directe omgeving van Avifauna, in de Aiphense industriewijk, een terrein heeft aangekocht. Met deze toren wordt de verbinding onderhouden tussen de straalzenders van de telefooncentrales, waarop antennes in de vorm van parabolische spiegels ko men te staan. Dit is binnen afzienbare tijd het geval in Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Amsterdam. Flinke groei De radio- en televisiedienst van de PTT in Den Haag, die de ontwikkeling van het straaltelefonieverkeer in Neder land voorbereidt, wil ervoor zorgen, dat het telefoonverkeer in de toekomst flink kan groeien zonder dat het kabelnet overbelast raakt. Aan de andere kant wil men de storingsgevoeligheid van het net verkleinen. Elke parabolische spiegel kan duizenden verbindingen tegelijk tot stand brengen. Dit geschiedt op golf lengte van zeer hoge frequentie. De draadloze telefoniekanalen, die op deze manier ontstaan kunnen tevens voor te legraaf- en telexverkeer benut worden. De PTT is van plan naast de ruim 80 meter hoge vierkante toren in Alphen torens te bouwen in Maastricht (dit jaar al gereed), in Meegen bij Druten en in Lelystad. Het is mogelijk, dat in enkele overige gevallen bestaande tv-relaisto- rens ook voor de telefonie gebruikt wor den. Ook voor televisie De nieuwe torens kunnen stuk voor stuk ook worden benut door de repor tagediensten van de televisie, die hun programma's via een parabolische spiegel op de torens kunnen richten, die het op hun beurt doorzenden. De torens worden alle gebouwd naar ontwerp van de Rijks gebouwendienst. De toren van het tus senstation in Alphen aan den Rijn krijgt een aantal bordessen waar de spiegels worden opgesteld. Als de plannen van de PTT verwezenlijkt zijn zal vooral de districtscapaciteit tussen de vier grote steden in het westen (Amsterdam. Den Haag, Rotterdam en Utrecht) via de to ren bij Alphen aanmerkelijk vergroot zijn. Burgemeester Bruins Slot van Al phen reageerde op de plannen van de PTT als volgt: „De toren bewijst dat Al phen aan den Rijn in het hart van de Randstad Holland ligt". Hij vond het plan van de PTT een interessante at tractie voor zijn gemeente. KORFBAL Christelijke Korfbalbond De eerste zaterdag in september be tekent voor de CKB-ers tevens de start van de nieuwe competitie. Zoals elk Jaar treffen we in de diverse klassen nieuwe gezichten aan, die mis schien voor een verrassend element gaan zorgen. Zo zijn in de hoofdklasse West de plaatsen van Ons Eiland en GKV ingenomen door Kinderdijk en weer door het Delftse DES. Het forse Kinder dijk zal zich makkelijker kunnen hand haven dan de Delftenaren, maar morgen wordt het tegen het Haagse VES toch zeer zeker een nederlaag. Ook voor DES liggen er in Papendrecht tegen PKC weinig kansen. R'dam Zuid is zeker fa voriet tegen VEO en Pernix zal wel win nen van het op bezoek komende Mer- wede. Een volkomen gelijk opgaande strijd is te verwachten tussen Vrienden schaar en Excelsior in Hardinxveld. Het programma luidt: Hoofdklasse West: R'dam ZuidVEO; Kinderdijk—VES; PKC—DES: Pernix— Merwede (4.15 uur); Vriendenschaar Excelsior. le-klasse A: VES 2—Pernix 2; Fluks— Ons Eiland; IjsvogelsFiks; Tonego Excelsior 2; Ons Eiland 2KVS. 2e-klasse A: VEO 2—DES 2; VES 4- Pernix 3; DSVP—Velocitas. 2e-klasse B: WarmondO DO; Fiks 2 ASSO; Excelsior 3—DES 3. Leidse Korfbalbond Het programma, waarmee de LKB- competitie het seizoen opent, omvat de volgende wedstrijden: Eerste klas: De Algemene 3—Crescen do 2 (2 uur); De Danaiden 2—De Da- naiden 3 (2 uur)Fluks 4Zuiderkwar tier 2 (2 uur); KNS 3—Morskwartier (2 uur). Tweede klas: Zijlkwartier I—Vitesse 2 <3 sept. 4 uur); Vitesse IVicus Oriën- tis 5 (3 sept. 4 uur); Noorderkwartier I —Fluks 5 (12 uur). Junioren A: De Algemene AVicus Oriëntis A (12 uur); Fluks A—De Da naiden A (12 uur). Junioren-B: Crescendo AMorskwar tier A (2 uur)De Danaiden B— De Al gemene B (12 uur); Vic. Oriëntis B— Fluks B (12 uuri SERIEWEDSTRIJDEN Op deze laatste vrije zondag voor de start van de landelijke competities wor den op vele plaatsen noe seriewedstrij den gehouden Vicus Oriëntis neemt deel aan het toernooi van Westerkwartier in Amster dam, De Algemene heeft ingeschreven voor de seriewedstrijden van Het Zuiden in Rotterdam, terwijl Fluks het Jubi- leumtoernooi van Ons Eibernest in Den Haag bezocht, dat de Haagse geheelont houdersclub ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan heeft georganiseerd. Oefenwedstrijd: Gespeeld werd nog de wedstrijd De Algemene 2— Ons Eiland I 3g DUIVENSPORT P.V. „Het Oosten" Wedvlucht met oude duiven vanaf Tilburg. In concours 137 duiven. Gelost om 13 uur met z-o wind: E. v. d. Hooff 1, D. Sonnega 2-5, J. Verboon 3-6, A. van Gennep 4, J. Roest 7-8-10. Ch. Selier 9. Wedvlucht vanaf Packestone (Enge land) E. v. d. Hooff 1, J. Roest 2. Kampioen jonge duiven J. Roest, Oegstgeest, 2e kampioen jonge duiven J. G. R. Langhout, Leiderdorp, 3e kam pioen jonge duiven B. ter Beek, War mond. P.V. „de Reisduif". Wedvlucht met 138 oude en jonge duiven vanaf Duffel. Afstand pl.m. 120 km. Gelost om 7.40 u. met kalme z.w. wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 9.21.18 uur, de laatste of 28e prijswin naar was er om 9.35.50. De uitslag luidt: J. v. d. Kaay 1-10, S. Koster 2-4-7, W. Siera 3-9, H. de Haas 5, P. Mooten 6, T. van Leeuwen 8. in het heldergele blikje! Staking steenvervoerders is voorwaardelijk opgeheven (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vernemen is de staking waartoe 50 vervoerders van kalkzand steen in het westen van Nederland sinds vrijdag besloten, thans voorwaardelijk opgeheven. Volgens een woordvoerder van de Vereniging „Steenvervoer" is dit gebeurd op verzoek van de samenwer kende handelaren ln kalkzandsteen. Zo spoedig mogelijk zal het overleg beginnen tussen steenfabrikanten, -han delaren en -vervoerders, over de voor het vervoer van kalkzandsteen te berekenen tarieven. Zoals bekend vormden de naar de mening van de steenvervoerders te lage vrachttarieven de oorzaak van de staking. ARTIS VERBIEDT RADIOLAWAAI (Van onze Amsterdamse correspondent) In Artis, de hoofdstedelijke dierentuin, zal het meebrengen van draagbare radiotoestellen niet meer worden toege staan. De directie heeft tot deze maat regel besloten vanwege het kabaal dat deze apparaten veroorzaken tot ergernis van andere bezoekers en tot schrik van bepaalde dieren. Het verbod is 1 september ingegaan en houdt ongetwijfeld verband met het feit dat de septembermaand de z.g. goedkope maand is, en in de komende weken een enorme drukte wordt ver wacht. Een tweede belangrijke maatregel is dat het voederen van de dieren verbo den is. Verleden jaar heeft Artis een dozijn dieren zien overlijden als gevolg van overvoeding of het toedienen van verkeerd voedsel. Bij twee slachtoffers werden zelfs plastic-boterhamzakjes ln de magen gevonden. Meisje onder vrachtauto Gistermiddag Is het 12-jarige meisje Wilh. J. Maeijer toen zij met haar fiets op het kruispunt Postjesweg—Hoofdweg j in Amsterdam reed, onder een Belgisché vrachtauto geraakt. Ernstig gewond werd zij naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar zij enige tijd later is overleden. Het ongeluk gebeurde toen de vrachtwagen rechtsaf wilde slaan en daarbij zo dicht langs de stoeprand reed. te* vah enP en*wi derdenachterwielenW te™ Anna Magnani en Marlon Brando\kind waarvoor de opnamen thans recht kwam. in hun nieuwe film "The fugitive worden gemaakt

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13