999 Olympisch eremetaal komt binnen bereik van FD-zeiler Verhagen JANOS GOROCS DE NIEUWE PUSKAS Wintersporten krijgen geen eerlijke kans 099 Spelen 1960 Succesrijke combinatie werd echter uiteen geslagen MIDDENST. OPLEIDING JAN DE ROOY SLACHTOFFER VAN SLECHTE ARRITRAGE Nederland en België komen met sterkste teams naar Leiden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 september 1960 Vierde blad no. 30141 Rotterdamse garagehouder doet het steeds heter Ben Verhagen gaat zich met zijn ranke Flying Dutchman steeds meer in zijn element voelen op de golfslag in de baai van Napels, die donderdag tijdens de vierde dag der Olympische zeilwedstrijden overigens nauwelijks werd opge jaagd door de matige zuidwesten wind. De Rotterdamse garagehou der vocht weer dapper mee met de favorieten en hij had succes. Het werd ditmaal een knappe der de plaats, achter wereldkampioen Mario Capo - die na een door Verhagen ingediend protest werd gediskwalificeerd de Ier Hooper (hierdoor winnaar) en de Duitser Rolf Mulka. De constante prestatie van onze Flying Dutchman-equipe hebben een Olympische medaille binnen het bereik gebracht. En daarom is het zo bijzonder triest dat de succesrijke combinatie nu uiteen wordt geslagen. Het bemannings lid van Verhagen, Ger Lautenschutz, moest namelijk donderdagnacht wegens tragische familie-omstandigheden naar Nederland vertrekken. Hij zal worden vervangen door de Groninger Van Meg- gelen of door Jaap Helder. Wim van Duyl eindigde in de Draken- klasse als twaalfde. Hans Sleeswij k - ook donderdag weer een der grootste pechvogels - werd 32ste bij de Finnjollen. Brutaal xeilen In de FD-klasse werd weer bijzonder brutaal gezeild. En het was prettig te zien dat Verhagen het spelletje dapper meespeelde. De Rotterdammer behoorde tot de grote groep, die bq de start te vroeg over de lijn ging - de gehele klasse werd teruggeschoten -, maar dat schrik te hem niet af om ook bq de tweede start alle risico's te nemen. Prachtig hield hij in de laatste 30 seconden zijn FD-renpaardje in bedwang en toen hü eenmaal „los" mocht, lag hij onmiddel lijk in een goede positie. Verhagen bleef daarna de zaken goed aanpakken. Hij deelde „vuile wind" uit aan vele tegenstanders, bedwong de een na de ander en ging tenslotte op kop. In die positie bereikte hij het eerste merk teken, gevolgd door Italië, Noorwegen, Ierland en de Ver. Staten. Jammer genoeg speelde gebrek aan kennis van de plaatselijke omstandighe den hem op het tweede, ruimwindse rak parten. Het tweede merkteken lag 3 km. verder en was voor de deelnemers bij de eerste boei onzichtbaar. Capio kende uiteraard zijn route, maar Verhagen stuurde een te hoge koers, waardoor hij zijn voorsprong verspeelde. Het veld ging in deze fase zeer uiteen. Een Verhagen zocht met de leider in de algemene rangschikking, de Noor Peter Lunde, de westwal op, terwijl Capio met enkele andere favorieten - o.m. Duits land en Ierland - zee in ging. De onder linge breedte afstand tussen de twee kopgroepen was op een moment onge veer 2 km., zodat niet meer te voor spellen was hoe dit avontuur zou aflo pen. Enerverend duel Capio had beter gegokt. Hij kreeg met zijn volgers het voordeel van een slag in zee en rondde het tweede merkteken dan ook voor Rolf Mulka en Verhagen, die toch nog derde was voor Hooper en zelfs kans had gezien om Peter Lunde een eind achter zich te laten. Ook in het laatste kruisrak werd het een enerverend duel, een prachtig ge vecht tussen top-zeilers. Verhagen en Lautenschutz eindigden tenslotte als vierde. Met iets meer wind zouden zij ongetwijfeld hoger zijn geklasseerd. Maar ook deze prestatie was al bijzonder goed. Na afloop van de race diende Verha gen een protest in tegen Capio, die vol gens hem een merkteken had geraakt. Capio werd gediskwalificeerd en Verha gen schoof dus op naar de derde plaats. Sleeswqk was bq de Finnjollen de gro te pechvogel. Hij startte ditmaal uitste kend, zo goed zelfs dat hq - toen er ge toeterd werd voor een te vroege start - vreesde te snel te zijn vertrokken en te rug keerde De terugroeping gold echter niet hem, doch de Marokkaan Haddad, en in één klap was de goede positie verloren. Volkomen gedeprimeerd hervatte de Nederlander zijn koers, ach- ter het veld. Hij eindigde als 32ste. Win naar werd de Braziliaan Conrad, vóór de Deen Elvström, die de leiding heeft in de algemene rangschikking. De Belg Nelis eindigde, evenals Sleeswqk, in de achterhoede. Dezelfde fout Wim van Duyl maakte in de Draken- klasse dezelfde fout als Verhagen en koerste vanuit een goede positie naar de westwal. Hij geraakte daardoor in de achterhoede, waaruit hij zich knap zei lend nog tot de twaalfde plaats kon op werken. De triomf was voor de Griekse kroonprins Constantqn, die met het me rendeel van de Drakenvloot zeewaarts was gegaan en finishte voor de Italiaan Cosentino en de Portugees Ferreira. 's Avonds was er een groot feest by de Griekse zeilerskolonie in de jachthaven Santa Lucia! Klassementen FD-klasse: 1. Noorwegen 4067 pnt., 2. Groot Brittannië 3532 pnt., 3. Duitsland 3476 pnt., 4. Nederland (Verhagen) 3386 pnt., 5. Denemarken 3365 pnt. Finnjollen: 1. Denemarken 5580 pnt., 2. Rusland 4434 pnt., 3. Brazilië 3927 pnt., 4. België 3519 pnt., 5. Frankrijk 3258 pnt., 24. Nederland (Sleeswqk) 1280 pnt. Starklasse: 1. Rusland 5763 pnt., 2. Portugal 3906 pnt., 3. Zwitserland 3587 pnt., 4. Bahama-eilanden 3400 pnt., 5, Ver. Staten 3186 pnt. Drakenklasse: 1. Italië 4827 pnt., 2 Griekenland 4174 pnt., 3. Canada 3970 pnt., 4. Argentinië 3952 pnt., 5. Austra lië 2544 pnt., 6. Nederland (Van Duyl) 2539 pnt., 7. Portugal 2380 pnt. 5.5 meter-klasse: 1. Ver. Staten 4140 pnt., 2. Denemarken 4122 pnt., 3. Zwit serland 3742 pnt., 4. Argentinië 3186 pnt., 5. Australië 2424 pnt. Teleurstelling voor estafetteploeg De Nederlandse dames-estafetteploeg 4 x 100 meter vrjje slag heeft in het Olympische zwemstadion een grote te leurstelling moeten verwerken. Een ver keerde wissel van Sita Posthumus, die in het water dook terwql de als eerste ver trokken zwemster, Jopie Troost, nog een 20 cm van de bassinwand was verwij derd, verstoorde alle illusies op een me daille. En de kans op een medaille, zq het dan brons, zat er in, wanneer men de tqden op de weegschaal legt. Slechts Australië en Amerika, winnaars van bei de series, waren superieur aan onze meisjes. Het terrein, dat Nederland op Australië verloor, was slechts gering. Twee meter bedroeg het verschil toen Cockie Gastelaars als laatste van het kwartet aantikte. Wat een voorhoede (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, donderdagavond Uw verslaggever heeft vanmiddag de nieuwe Puskas gezien. Hij heet Gorocs en speelt in de voorhoede van het Hongaarse voetbalelftal, dat uit Boedapest is vertrokken met de strikte opdracht de Hon gaarse hoofdstad als Olympisch kampioen-1960 terug te zien. Deze Hongaren, die in hun voorhoede bovendien nog de ondanks zijn 20 jaren al zeer bekende midvoor Florian Albert hebben rondlopen^ lijken sterk genoeg om hun Olym pische voetbalidealen te verwerke lijken, op voorwaarde, dat hun defensie het niet teveel in kracht voetbal zal blijven zoeken, dat kan strafschoppen kosten ende Hongaren verspelen er de sympa thie van het publiek door. Vanmiddag kon dat geen kwaad, want er was maar één elftal dat speelde. De Fransen, die ook in het veld kwamen, moesten zich tot wanhopig gezwoeg, doorspekt met wat aardig uitziende, maar in wezen tamelijk gevaarloze ac ties beperken. Bovendien misten zij een strafschop. Daarom was het voor ons teleurstellend, te moeten zien, hoe de Hongaarse verdediging toch nogal eens het spoor bqster raakte tegenover de primitieve, maar snelle Franse aanval len. Het lijkt wel alsof de Hongaren niet veel talent hebben voor de verdedigende kant van het voetballen. Ook hun we- reldklasseploeg van 1954 had defensief zwakke punten. Maar wat een voorhoede! Uw verslag gever heeft tussen Florian Albert en Ja nos Gorocs combinaties gezien, zoals Ihj zich die herinnert uit de grote jaren van Puskas, Kocsis en Hidegkuti. Eigen aardig geslepen voetbal van die Hon garen: een speler heeft de bal vrij, Ihj staat ermee stil en doet niets. Rechts en links van hem staan mede spelers die evenmin iets doen. Iedereen wacht. Dan, ineens, als op een geheim teken van een verborgen regisseur, sprint een speler weg. Onmiddellijk speelt de man, die de bal heeft, het leer in de richting van die „voortvluchtige" die ergens in de vrije ruimte het ronde ding oppikt. men de tussenliggende doelpunten voor hun rekening. Het waren juwelen van goals van zestien meter afstand schoot Gorocs kogelhard in de hoek, en wat- later kogelde hij, op volle snelheid door- spurtend op een grandioze dieptepass van Albert, de bal met vernietigende kracht langs de desperate Fransman tussen de palen. Ook het doelpunt van Dunai was kogelhard en daarby verge leken scoorde Albert slechts met een voorzichtig tikje. Natuurlqk de Fransen waren niet sterk. En we zullen even wachten met ons oordeel tot we de Hongaren tegen sterkere ploegen in actie hebben gezien. Maar combinaties en doelpunten zoals vanmiddag, doen de herinnering aan het binnentrio van destqds herleven. En we zouden zeggen: het lijkt erop dat die tijden binnenkort terugkeren. De namen zqn iets anders, maar het voorhoedespel is hetzelfde. Jeugd strijdt om tennistitels H. Ubbink heeft zich gisteren, con form de verwachting, in de finale HEB geplaatst. Zonder moeite ging dat even wel niet. Zijn tegenstander J. W. Gast verzeitte zich verbeten. De eerste set kon Ubbink dan ook maar net doordrukken, 86, maar in de tweede set spraken zqn service en toch wel duidelijk meer beheerste slagen techniek het beslissende woord, 6—3. De andere halve finale tussen P. Hermsen en J. Ubbink bracht een blik- semzege van de Zeel-andse jeugdkam pioen. Zo goed was deze in deze ont moeting op de drive, zo goed was zijn momenten om naar het net te gaan, dat er voor J. Ubbink, al gaf deze de strijd geen moment op, geen eer te behalen was. Hq onderging de wet van de sterk ste, 06, 06. Dat zal, wanneer Herm sen deze vorm weet te behouden, straks in de finale tegen H. Ubbink een heet gevecht geven. An ja Pino stuitte in de halve finale DEB niet op grote tegen stand. Nannie Stenfert-Kroese kon een voudig geen antwoord vinden op het tempo dat Anja Pino haar voorschotel de. 06, 16 voor Anja Pino. Veel moei- lqker kreeg Nelly Kettner de finale plaats tegen de taaie Marjan Wieriks. Rallies van 15 slagen en meer waren in dit treffen geen zeldzaamheid. Nelly Kettner won tenslotte met 97, 86 na 2Vz uur tennis. Commentaar overbodig! In het DDB legden M Fukker en Thea Saodberg beslag op de titel door de laatste partij van de halve competitie tegen Nelly van Rqssel en Netty Sten- fort-Kroese met de overtuigende cqfers 60, 61 te winnen. Advertentie En toch heeft de beste de KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 Jury gaf brevet van onbekwaamheid af Jan de Rooy is het slachtoffer geworden van de zeer matige arbitrage in het bokstoernooi. Na een zeker niet op hoog peil staande partq werd niet de Neder lander maar de Pool Bending tot winnaar op punten verklaard, een volkomen belachelqke beslissing. Zelfs de Pool begreep er niets van toen zijn naam uit de luidsprekers klonk. En Jan de Rooy? Hq had alleen maar het Engelse „poland" gehoord en had dat verward met „Holland". Niet Bending maar Jan de Rooy stak een vuist in de hoogte om het publiek te groeten, zo was de Amsterdammer ervan overtuigd, dat hij had gewonnen. Bending wilde zelfs op De Rooy toekomen om hem te feliciteren. Wielrenners terug Met Marinua Paul met zqn arm in een rek ver band voorop, stapten de Nederlandse wielrenners, die aan de Olympische Spelen hebben deelgenomen, gisteravond uit het KLM-vliegtuig, dat hen van Rome naar Amsterdam had gebracht. Henk Nqdam kon het nog niet begrijpen, dat de achtervolgingsploeg op zo een jammerlijke wqze uit de stryd was geworpen. „Iedereen heeft ons als eersten over de streep zien gaan", zo zei hq. En chef d'equipe Arie van Vliet viel hem onmiddellqk by. „Volgens mij was de jury niet deskundig genoeg", zo zei de veelvoudige Nederlandse sprintkam pioen. De jongens werden op Schiphol ver welkomd door dr. P. van Dyk, de voor zitter van de KNWU, die verklaarde, dat hij best tevreden was over de resultaten van onze wielrenners. „Tegen pech is nu eenmaal niets te doen", aldus dx. Van Dijk. Toen greep de Italiaanse scheidsrech ter Amati in en maakte het tweetal duidelqk dat niet De Rooy maar Ben ding had gewonnen. De Amsterdammer begreep er niets van. Hulpeloos keek hij in de rondte alsof hij nog verwachtte dat de beslissing herroepen zou worden. Hoog boven hem flitsten de lampjes op het scorebord aan, die de toegekende cijfers van de vijf juryleden toonden: 59—58. 59—58. 60—58, 60—59 en 60—58, steeds in het voordeel van de Pool. Zo ooit vijf juryleden een brevet van onbekwaamheid afgaven dan was het nu. Want na een gelijk opgaande eerste ronde had Jan de Rooy de Pool in de volgende twee ronden als een wild dier opgejaagd. Bending had bqna geen ver weer tegen de priemende stoten van de Amsterdammer. Bijna. Want de Pool nam zijn toevlucht tot ongeoorloofde handelingen. Zo trof hq de Nederlander enkele malen onder de gordel, zonder dat de scheidsrechter daarop enige aan merking maakte. De heer Amati be stond het zelfs in de tweede ronde, toen De Rooy na een foutslag huilend van Wie het eerst komt DINERS PIERRESTAURANT ZIJN REEDS BESTELD! (Van onze Haagse redactie) Hoewel de Scheveningse Pier nog Onze onschuld Zo speelden Puskas, Kocsis en Hi degkuti ook. Maar wq twijfelen of zq even goed schieten konden als Janos Go rocs. De eerste goal kwam van Albert, een heel kunstig spelend midvoor, met veel gevoel voor de vrije positie en met een typisch vermogen om kansen te be nutten. Maar hq heeft een Gorocs naast zich nodig om de bal op het juiste ogen blik toegespeeld te krqgen. In dat eerste kwartier dachten we noem het on schuld nog dat de goals van Florian Albert zouden komen. En de Fransen waren diezelfde mening toegedaan, want twee van hun verdedigers concentreer den zich voornamelijk op Albert en als die er desondanks eens doorheen liep, kon de Franse spil hem met een forse handbeweging aan zijn shirt achteruit trekken, zonder dat de Italiaanse scheidsrechter Orlandini er een straf schop in zag. Maar in de 34ste minuut gebeurde het. Gorocs kreeg de bal, dreef langs twee Fransen heen, Albert koos bliksemsnel positie, maar wat er van Gorocs voet vertrok, was geen pass maar een schot. Een verschrikkelijke kogel, die voor de Franse doelman onhoudbaar was. Het was duidelijk dat de Fransen die 20 achterstand niet te boven zouden ko men, maar het was nog niet zeker dat het een drama voor de verliezers ging worden. Bq de rust leek het daar al iets op, want door de bekwame linksbinnen Dunai was het 30 geworden, zag het er naar uit dat we in het stekende zon netje zouden gaan indutten. Steeds weer Gorocs Maar twee mensen hielden ons wak ker. Albert zorgde voor de passes en J het reuzendiner doorgaan, scoorde de laatste (zevende) goal van de j Ook hier werpen grote gebeurtenissen wedstrijd. Een Gorocs (2) en Dunai na- I hun schaduwen (vér) vooruit pijn in elkaar kromp, te gaan tellen als of de Amsterdammer op een volkomen zuivere stoot was neergegaan. Als hq meer vertrouwen in de jury gehad zou hebben had De Rooy op dat moment de partij kunnen winnen door niet voor de tiende tel op te staan. Dan had men on der normale omstandigheden de Pool moeten diskwalificeren. De Rooy durfde dit echter niet aan uit vrees dat men hem wellicht knock out zou verklaren en bokste dus na de achtste tel door. Ontroostbaar Na afloop troffen wq een ontroost bare De Rooy in de kleedkamer. „Ik begrqp er niets van. De laatste twee ronden ging die Pool alsmaar achteruit en kwam er geen enkele goede slag meer uit zyn vuisten. Dit is meteen het einde van mijn boksloopbaan. Ik houd er nu definitief mee op" en woe- OEFENDUELS Uitgezonderd LFC en Roodenburg, die zondag a.s. tegen elkaar in het strijd perk treden, gebruiken de overige Leid- se verenigingen - start volgende week - de laatste vrije dag voor het spelen van vriendschappelqke wedstrqden. Het groenwitte Lugdunum, dat zo aar dig uit de bus is gekomen de laatste wedstrijden, komt aan de Vaart (2.30 uur) binnen de lqnen tegen de Goudse derdeklasser Olympia. De Kikkers heb ben de succesvolle opstelling ongewijzigd gelaten en komen als volgt uit: Kerk vliet, v. Meqgaarden, v. Leeuwen, Leget, Crama, Bavelaar, De Cl er. Pet, Zweistra, Vermond, Honsbeek. In de Kikkerpolder speelt DOCOS te gen vierdeklasser Quick Steps uit Den Haag. Ook de reserve-elftallen treden in het strijdperk. Good-old ASC benut de laatste vrije zondag eveneens en speelt aan de Kem- penaerstraat (2.30 uur) tegen Te Werve. Ook hier duelleren de reserves vooraf. Twee combinaties van LFC gaan naar Daar kon wel een kus op over schieten. Dol van vreugde kust hoogspringen Valery Brumel, die tweede werd, zijn op de grond zit tende landgenoot Robert Skavla- kadze, die het Olympisch goud in de wacht sleepte. Tot ontzetting van de Amerikanen. Binnenkort zullen de heren M. Rup- pert en mr. J. Winters, resp. voorzitter en secretaris van de Christelijke Militaire Bond voor Oost en West. een bezoek brengen aan Ned. Nieuw-Gulnea. Dit be zoek wordt gebracht in opdracht van het hoofdbestuur van de bond, teneinde het contact met de leiding en de plaatselijke commissie van de militaire tehuizen op Nieuw-Guinea te versterken. Den Haag. Het ene elftal speelt tegen PDK 1 en het tweede tegen Wester kwartier 1. Tenslotte benut ook Oranje Groen de laatste vrije zondag en speelt aan de Boshuizerkade (met drie elftallen) tegen UVS-combinaties. Bij deze temperaturen (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, woensdag Vandaag was er hier en daar een witte wolkstreep in de lucht te ontdek ken en dat was een curieus gezicht, Advertentie SPORTVRIENDEN Voor uw voetbal-, hockey-, korfbal en balletschoenen, shirts, broekjes, kousen, enz.,, naar SPORT- EN KAMPEERPARADIJS VAN DELFT STEENSTRAAT 45 (naa.st Lido) TELEFOON 22479 dend smeet De Rooy zqn boksschoenen in een hoek. Theo Huizenaar was het wat de uit slag betreft met zijn pupil eens. „Je weet dat ik altqd eerlqk ben. Als je ver loren zou hebben dan zou ik het ook ge zegd hebben. Maar ditneen. Als je een klein land vertegenwoordigt ben je overgeleverd aan de willekeur van de heren". Hoe groot de willekeur hier in Rome wel is moge ook blijken uit de woorden van Nat Fleischer, de hoofdredacteur van het Amerikaanse blad „The Ring": „al 53 jaar loop ik in het boksvak mee. Maar ik heb nog nooit zulk een slechte arbitrage gezien als bq deze Olympische Spelen." slechts in rudimentaire vorm bestaat en er nog niet veel meer te zien is dan een aantal uit zee stekende palen, waar op ééns het wandeldek zal rusten, heeft de Exploitatie Maatschappy Zeebad Scheveningen de eerste orders voor uit gebreide diners in het toekomstige res taurant op het zonne-eiland al geno teerd! Een groot internationaal concern, waarvan de zetel in Rotterdam is geves tigd, is van plan haar Engelse em ployés eind mei 1961 naar ons land te doen komen. Deze mensen logeren in het Grand Hotel te Scheveningen. Zq zqn ingedeeld in zes groepen van 125 man. Hét is de bedoeling hen één dag in het hotel en één dag in het Pier-restaurant te laten dineren. De streefdatum voor de opening van de Pier is 15 april 1961. Als geen verdere tegenslag bq de bouw op treedt, hoopt de EMS in ieder geval vóór eind mei het restaurant te kunnen open~n en dan kunnen de plannen voor Tennisinterland op Roomburg Zaterdag en zondag wordt op de ten nisbanen van het sportpark Roomburg de traditionele tennisinterland (massa kamp) tussen Nederland en België ge speeld. Deze ontmoeting belooft voor de tennisliefhebbers er een van formaat te worden, want zowel de Nederlanders als de Belgen brengen hun sterkste ploegen op het Roomburgse gravel. Dat de ontmoeting in onze stad ge speeld wordt kan gezien worden als een beloning voor de voortreffelijke pres taties, die het Leidse tennis vrijwel over de gehele linie in het afgelopen seizoen geboekt heeft. De Leidse Sportstichting heeft het initiatief genomen, verleent daadwerkelqke steun o.a. door 't be schikbaar stellen van twee zittribunes maar heeft de organisatie geaccredi teerd aan de vereniging Roomburg. Van de hand van de bekende tennisjourna- list C. V. kregen wq een beschouwing over de komende strijd: „Ook nu beschikken de Belgen over de twee spelers van grote klasse: mej. Mer- celis en Brichant. Van hen kan men in de enkelspelen sterk spel en overwinnin gen verwachten. Voor het overige telt de Belgische ploeg evenals de onze ver schillende debutanten, onder wie jonge speelsters en spelers. Interessant kunnen de partijen tegen de 18-jarige Drossart zijn, die dit jaar voor het eerst uitkwam voor de Davis beker. Hij komt tegen Van Eysden en tegen Van Dalsum. Voor het overige zqn Froment, Jamar, Lemaire, Bruloot goede bekenden. Bq de dames zal mej. Mercelis haar superieure „dri veklasse" weten te demonstreren tegen mevr. Rouwenhorst en tegen mej. Weurman. Benieuwd mag men zijn naar het debuut van Marian Moritz, de jongste van de ploeg, tegen de meer er varen mevr. Bédoret en mevr. Bern- heim, die elk ook tegen Henriëtte Rui nen spelen. In de dubbelspelen liggen veel speculaties. Een voorspelling van de uitslag, ja zelfs een veronderstelling is moeilqk. Eerlijk gezegd zqn wij geneigd om de Belgen de beste kansen te geven, mede, door de aanwezigheid van hun beide veelvoudige kampioenen Mercelis en Brichant, die elk in drie nummers uitkomen". B en W. van Leiden ontvangen he denavond om 6 uur beide ploegen ten stadhuize. want we zijn hier sedert acht dagen louter blauw gewend, als we om hoog kijken, 's Avonds is het heer lijk en indien er hier iemand is, die begrijpt, dat de terrassen 's nachts om half twee nog vol zitten, dan is het wel uw dienaar. Want die periode is de enige waarin het „vita" in Rome hem inderdaad ,dolce" lijkt. Voor de organisatoren is het ondoen- lqk een onbezorgde lach te tonen, want grote problemen en boze mensen komen dagelqks op hen af en wat kunnen zy eraan doen dat het bqna september zqnde zo gloeiend heet is? Op zich zelf niets. Of zo ja, dan zou zo'n man via een spoedzitting uit het IOC worden verwyderd. een betere weermaker zou zijn plaats innemen en alle leed zou ge leden zijn. Maar nu in ernst. Waarom organiseert men Olympische Spelen in de zomer? Waarom, althans, doet men zulks in een land waar de zomers beroemd en be rucht zyn vanwege het in de thermo meters hoogoplopende kwik? Het is mis schien het beste indien men de ploeg- sporten van het menu der Spelen schrapt, want alles wordt te veel, over dadig, massaal tot in het kwadraat De intimiteit is al lang verloren gegaan en zeker in een stad waar men de O.S. eigenlqk niet gebruiken kan in 't stads beeld, dat al druk en roezig genoeg is zonder dit extraatje. Zonder ploegsporten Maar of men de ploegsporten schrapt of niet en er wereldkampioenschap pen voor in de plaats stelt, bqv. in wa terpolo en hockey, waar dat nog niet het geval is in elk geval moet men zorgen dat er onder redelijke omstandigheden gestreden kan worden. Het is duidelqk, zonder meer, dat fietsen bq een tempe ratuur van tegen de veertig graden (in de zon en uit de wind) zo verschrikkelqk zwaar is, dat men dan om ongelukken vraagt. Er zqn er dan ook al vele ge beurd. Blqft de kwestie van de ideale datum voor Olympische Spelen, in de koele lan den is dat ongetwqfeld de zomer. Men kan best hockeyen, of voetballen, wiel rennen en basketballen of turnen bq een temperatuur van even in de twintig graden. Loopt men toch tegen een hit tegolf aan, dan is dat brute pech, die nauwelqks te voorzien was. Verschuift men de Spelen, onverschillig het land waar ze gehouden worden, naar april of eind september, dan loopt men in de koele landen de kans, te moeten atletie- ken en zwemmen in temperaturen, die topprestaties in die sporten enorm in de weg staan. Maar in Rome, in augustus organise ren, is vragen om moeilqkheden. Dertig graden is dan dood normaal en 35 a 40 graden kan heel gemakkelqk voorkomen. En daarom had dit nooit mogen gebeu ren. Maart of eind september waren toch veel betere perioden geweest en indien dit zeer tijdie: bekend was gemaakt, had den allen daarmee wat training en voor bereiding betreft, rekening kunnen hou den. Over vier jaar trekken de Olympi sche sportmensen naar Tokio. Oók een warme stad. Laat men alles doen om een tqdperk te vinden waarin alle sporten, die dan op het programma staan, de mo gelijkheid krqgen, zich volledig te doen gelden. Het is duidelqk dat temperatu ren, die de vogels duizelig in de dakgoten doet zitten, niet de geschiktste zijn. Nog niet eens om te kjjken!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11