SUNIL Twee deskundigen aangewezen voor onderzoek Planta-affaire BEPERKTE TOTO OF GEEN Kongolezen uit Kasai verjaagd WITTER DAN DE WITSTE DUIF SUNIL WAST STRALEND WIT Kerkelijk Leven DONDERDAG 1 SEPTEMBER „Rijksinstituut voor de Volksgezondheid is niet mede-verantwoordelijk" Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mee: „In afwachting van de definitieve samenstelling van de studiecommissie die de verschillende problemen, o.a. over de samenhang van de ziekte beelden van de blaasjesziekte en de ziekte die in Nederland is opge treden na het eten van Plantamargarine in de nieuwe samenstelling, nader zal onderzoeken, zijn de heer B. V. Bekker, arts, inspecteur in algemene dienst van de geneeskundige hoofdinspectie, en prof. dr. E. H. Hermans naar West-Berlijn vertrokken, om na te gaan of er zich daar ook ziekteverschijnselen hebben voorgedaan in de periode, dat de aldaar door de Margarine-Union in de handel gebrachte margarine dezelfde stof bevatte als waarvan vermoed wordt, dat hij als de ver oorzaker van de ziekte in Nederland is geweest. Dagelijks ruim 1000 nieuwe gevallen Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede: Een groot aantal artsen doet dagelijks aangifte van het aantal nieuwe gevallen. Daar bij 'geven vele artsen persoonlijk inlich tingen, waarbij vele uitvoerige gegevens worden verstrekt over de aard en de ernst van de ziekte en over de behan delingsmethoden, welke door hen worden gevolgd. Van maandag af tot en met woensdag zyn dagelijks ruim 1000 nieuwe geval len ter kennis van de geneeskundige hoofdinspecteur gebracht. Er hebben zich geen nieuwe sterfgevallen voorge daan. Antwoord op vragen Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid is in geen enkel opzicht mede verantwoordelijk voor het in de handel brengen van de margarine in gewijzigde samenstelling, daar dit in de handel brengen heeft plaatsgevonden buiten medeweten van het instituut en niet is gebaseerd op een door het instituut ver strekte beoordeling. Dit antwoordt de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer Van Rooy, op vragen die gestéld zijn door het lid van de Tweede Kamer, de heer Lamberts (PvdA), zulks in verband met waargeno men ziekteverschijnselen ontstaan door het gebruik van margarine. Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid is op verzoek van de fabrikant in juli 1959 begonnen met een toxicolo gisch onderzoek van een drietal emulga- toren, welk onderzoek een inleiding vormt tot en een onderdeel uitmaakt van een programma van onderzoek, dat voor de beoordeling, voorafgaande aan toevoeging van hulpstoffen aan voe dingsmiddelen, gewenst is. Het onder zoek is nog niet beëindigd en het heeft geen betrekking op proefpersonen. Aan gezien het nog lopende is kan niet wor den gezegd dat de experimenten onvol doende gebleken zyn. De bewindsman deelt verder mede, voornemens te zijn, ten spoedigste het advies van de advies commissie warenwet in te winnen om trent de vraag, of - en zo ja, welke - verdere waarborgen in het stelsel en de uitvoering van de warenwet en in het bijzonder in het margarinebesluit dienen te worden opgenomen, opdat gebeurte nissen, als waarop de door de heer Lam berts gestelde vragen betrekking hebben zoveel dat mogelijk is, worden voorko men. De minister zegt voorts, o.a. nu in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Borst (CPN) over dezelfde ziekteverschijnselen, dat GOUDEN JUBILEUM KON. INSTITUUT VOOR DE TROPEN In de grote aula van het Kon. In stituut voor de Tropen te Amsterdam is vanmiddag ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Instituut, een herdenkingsbijeenkomst gehouden, die werd bijgewoond door een verte genwoordiger van Prins Bemhard e re-voorzitter van het Instituut majoor K. van Gessel, adjudant van Z.K.H., tal van Nederlandse autoritei ten, diplomaten en vertegenwoordigers uit de kringen van wetenschap en industrie. De voorzitter van de Raad van Beheer van het Instituut, prof. dr. V. J. Ko ningsberger, zeide o.a.: „Met zijn omvangrijke en in haar veelzijdigheid unieke kennis en ervaring op het gebied van tropische land- en bosbouw, tropische ziekten met haar bestrijding en preventie en van maat schappelijke verhoudingen, kan aldus prof. Koningsberger het instituut medewerking verlenen in richtingen, waarin door de betrokken landen zelf de grootste behoefte aan steun wordt ge voeld en die voor de toekomstige ont wikkeling van fundamentele betekenis kunnen zijn. Wanneer zulk een mede werking deskundig, met eerlijke bedoe lingen en open geestelijke instelling wordt verleend kan het volgens spreker niet anders of uit die medewerking moet op den duur een samenwerking ont staan, die voor alle betrokken partijen heilzaam is. Van zulk een groeiende sa menwerking nemen de bewijzen met de dag toe. „De geschetste gedachtengang, die ook het richtsnoer was der oprich ters heeft in de laatste tien jaar de ac tiviteiten van het Instituut in voor ons nieuwe gebieden bezield. Voor dit alles is idealisme nodig, maar is dat ook niet met elke wetenschapsbeoefening het ge val? Er is overal een gestadige voor uitgang. Zij die geloven haasten niet" aldus prof. Koningsberger, die besloot met de zinspreuk, die op de nieuwe legpenning is aangebracht: „Pelix arti- bus colendis". (Welvaart door weten schap) Nog is het woord gevoerd door de minister van O.K. en W. a.i. mej. dr. M. A. M. Klompé en de ambassadeur van Pakistan, Begum Raana Liaquat Ali Khan. Nadat hij een dankwoord had ge sproken maakte prof. Koningsberger be kend dat het ere-lidmaatschap is ver leend aan de ondervoorzitter van het instituut, mr. F. H. van Heukelom en het lidmaatschap van verdienste aan de ambassadeur van Pakistan en de am bassadeur van Brazilië. J. de Sousa Leao. Voorts werden voor de eerste keer de nieuwe legpenningen uitge reikt. In goud aan: prof. dr. N. H. Swellengrebel (oud-direoteur thans ad viseur der afdeding tropische hygiene en geografische pathologie van het insti tuut), in zilver aan mr. Jaap Kunst (hoofd der afdeling etnomusicologle), in brons aan: de heer A. M. Tap (hoofd van de teohnische dienst) en de heer J. A. Mulder (medewerker van het bureau onderwijszaken en voordrachten). Tijdens de herdenkingsbijeenkomst werden fragmenten vertoond uit recente films over Suriname en Nigeria. het stelsel van de Warenwet repressief is. Voorafgaande controle van levens middelen kent de wet niet. Iets anders is, aldus de bewindsman, dat in een aan tal uitvoeringsbesluiten van de Waren wet uitdrukkelijk en met name is be paald, welke hulpstoffen aan een be paald levensmiddel of aan een groep van bepaalde levensmiddelen mogen worden toegevoegd. Die hulpstoffen zijn dan volgens de stand van de wetenschap toelaatbaar te achten en kunnen in die zin als „gecontroleerd" worden be schouwd. Negen gevallen in Duitsland Inmiddels is het aantal Duitse ziek tegevallen tengevolge van het eten van Nederlandse Planta margarine tot 9 ge stegen. Ze zijn geregistreerd te Emme rik, rond Rees, te Oberhausen, Duisburg en Arnsberg. In alle gevallen zou de huisvrouw in Nederland Planta marga rine hebben gekocht. Vandaag zal op een bijeenkomst te Bremen van leidende medische ambte naren uit de Westduitse deelstaat het probleem van de margarineziekte in Duitsland worden besproken. In Beieren zal voorts een onderzoek worden inge steld naar levensmiddelen, die met Ne derlandse Planta margarine gefabriceerd zouden kunnen zijn. Geen overeeistemming Onze correspondent te Bonn meldt: Het is niet juist dat de vertegenwoor diger van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken, dr. Joseph Stralau, dinsdag jl. te Venlo een verklaring heeft ondertekend, waarin de oorzaak van de Nederlandse margarineziekte en die van de Duitse blaasjesziekte uit 1958 iden tiek v orden genoemd. Dit deelde men ons te Bonn vanwege het Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken mee. Maar vooraanstaande huidspecialisten, o.m. te Keulen hebben verklaard dat er geen twijfel is: De Nederlandse marga rineziekte en de Duitse blaasjesziekte van 1958 zijn identiek, zowel wat hun opwekker als hun uitwerking betreft. Uitgeweken Amerikaan werkt voor Moskou Het Amerikaanse ministerie van Bui- landse Zaken is van mening, dat dr. Maurice Halperin, voormalig hoofd van de afdeling voor Latijns-Amerika van de Amerikaanse inlichtingendienst, thans in Moskou werkt, waar hij de Sovjet- russische regering raad geeft bij de be handeling van Midden- en Zuidameri- kaanse aangelegenheden. In de mededeling van het Amerikaan se ministerie wordt gezegd dat Halperin in 1953 door de universiteit van Boston werd geschorst, omdat hy, zich beroe pend op de Amerikaanse grondwet, wei gerde tegenover een ondercommissie van de Senaat te verklaren, of hij lid was geweest van de Amerikaanse communis tische partij. Halperin begaf zich toen Soedanese premier toch naar Parijs (Van onze Parijse correspondent) Geheel onverwachts en of ze uit de lucht waren gevallen zijn dinsdag in Parijs twee leden van de Soedanese re gering gearriveerd. Die ministers wilden over 't doel van hun verrassende komst niets mededelen, doch in de brief van hun regeringschef, die ze 's middags af leverden aan het Elysée zal Modibo Keita naar alle waarschijnlijkheid gene raal De Gaulle wel hebben meegedeeld dat hij bij nader inzien de invitatie van de generaal om naar Parijs te komen heeft aanvaard. Mogelijk zal hij zijn twee boodschappers deze week nog naar de Franse hoofdstad volgen. Intussen spitsen de tegenstellingen tussen Soedan en Senegal, die tot voor een dag of tien de Mali-federatie vorm den, zich van dag tot dag nog toe. In Soedan is thans de noodtoestand afge kondigd, een missie naar de Verenigde Naties gestuurd en besloten alle han delsbetrekkingen met Senegal, dat een lossere band met Soedan wenst, te ver breken. Uit de aangekondigde komst van de Soedanese premier zou niettemin kunnen blijken dat hij de autoriteit van generaal De Gaulle als president der Frans-Afrikaanse gemeenschap nog al- tijd erkent. Doch of onder de huidige omstandig heden De Gaulle,'s bemiddelingspogin gen ai veel rijpe vruchten zouden kun nen afwerpen is een vraag waarop het antwoord vooralsnog minder bemoedi gend kan luiden. NOG MOEILIJKHEDEN ROND DE KAREL DOORMAN Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag te Tokio verklaard, dat de Ja panse regering nog steeds probeert met de regeringen van Nederland en Indo nesië tot een minnelijke schikking te komen in verband met de moeiiykheden die gerezen zun met het bezoek van de Karei Doorman aan Japan, dat voor de periode van 8 tot 12 september is vast' gesteld. De Indonesische regering heeft naar bekend is de Japanse regering verzocht een dergeiyk bezoek niet toe te staan. De voortdurende protesten hebben onder kleine groepen in Japan verzet gewekt tegen het bezoek van de Karei Doorman aan het land. Japanse zakem lieden zouden represailles op handelsge bied van Indonesië tegen Japan vrezen als Japan het bezoek toestaat. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Japan zich zal houden aan het internationale ge bruik met het oog op het Indonesische protest. Hy zei, dat Indonesië een goede vriend van Japan is. Een groep Japanse vrouwen heeft een protest ingediend by het Japanse ministerie van Buitenland se Zaken en de Nederlandse ambassade in Tokio tegen het bezoek van de Karei Doorman aan Japan. De vrouwen, die de voorbereidende Ja panse commissie voor het Afrikaans- Aziatische vrouwencongres vertegen woordigen zeggen, dat het bezoek tot een derde wereldoorlog zou kunnen leiden, Minister tot Eerste Kamer Bij verwerping geen nieuw voorstel, terwijl de huidige vergunning vervalt Het gaat niet alleen om het standpunt van de meerderheid of minder heid in de Staten-Generaal, doch er moet ook rekening worden gehouden met de inzichten van de regering, die volgens eigen verant woordelijkheid handelt. Een verwerping van het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet in verband met de sporttoto zou tot een zodanige constellatie voeren, dat binnen afzienbare tijd een gespannen politieke situatie zal ontstaan. Van de regering mag niet verwacht worden, dat zij na verwerping van het onderhavige ontwerp een nieuw wetsontwerp zou indienen, terwijl de thans geldende regeling alleen aanvaardbaar was met het oog op een te verwachten nieuwe wettelijke regeling. Na verwerping van het huidige wetsvoorstel zou derhalve ook de nu nog getolereerde toto moeten verdwijnen. Aldus stellen de ministers van Justitie te lande van een populair kansspel te (mr. Beerman) en van Onderwijs, Kun- verwachten is, dat van overeenkomstige sten en Wetenschappen ad interim (mej. loterijen in het buitenland een grote dr. Klompé) het standpunt van de re- zuigkracht uitgaat, dan zal de wetgever gering in hun memorie van antwoord op de bepalingen tegen deelneming aan het voorlopig verslag van de commissie buitenlandse loterijen moeten verscher- van rapporteurs uit de Eerste Kamer pen maar tegelykertyd het gereguleerde over het wetsontwerp tot wijziging van kansspel in het buitenland passende mo de loterijwet. gelijkheden van ontplooiing dienen te De regering meent, dat de overheid het laten, kansspel mag toelaten voor zover het niet de christelijk-zedelijke grondslagen van de samenleving en daarmee tevens de volkskracht aantast. Een beslissing over de grens van het toelaatbare is een arbitraire aangelegenheid, waarover eens gezindheid nu eenmaal praktisch is uit gesloten. Het verheugt de regering dat vele leden van de Eerste Kamer het in de Tweede Kamer bereikte compromis van een maximum totoprijs van f 50.000 aanvaardbaar achten. Wanneer by een sterke beperking hier naar Mexico, waar hy toetrad tot de al daar werkende Amerikaanse communis tische groep. Later vertrok hy naar Rusland. Op 15 juli j.l. vervoegden de heer en mevrouw Halperin zich op de Amerikaanse am bassade te Moskou, om hun paspoorten te laten verlengen. De mededeling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd opgesteld ten behoeve van de Republi keinse Senator Keating, die aandringt op verscherping van de Amerikaanse pas- poortenwet. Een telegrafisch overgebrachte I foto van minister~president prof. dr. E. de Quay (linkr) en mr. M.\ A. H. Luns (rechts) in gezelschapI van president Charles De Gaulle in het Elysée, waar gisteren bespre kingen werden gevoerd Volgens premier Joseph Ngaloela van de „diamant-republiek" van Zuid-Kasai zijn de troepen van de centrale Kongolese regering-Loe- moemba gisteren uit de hoofdstad Bakwanga en uit andere plaatsen verdreven. Er zouden nog gevech ten aan de gang zijn. Op hun terug tocht schoten Loemoemba's solda ten met mortieren op dorpen, waar bij vrouwen en kinderen om het leven kwamen. Driehonderd man van Loemoemba waren door 120 manschappen van Kalonji ver jaagd. Het roven en moorden van Loemoemba's troepen geschiedde onder de ogen van de Tunesische V.N.-troepen. Er zijn twee steden aan de grens heroverd, maar er zijn nog steeds centrale troepen in Kabinda en Sentery in het oosten van Kasai. Van Tsjechische zijde is een tegenspraak gegeven van de bewering van Ngaloela, dat er Tsjechische officieren bij de Kon golese troepen in Kasai zouden dienen. De secretaris-generaal van de Ver Naties, Hammarskjöld, heeft gepro testeerd bij de Belgische regering tegen het feit, dat er nog Belgische troepen in Kongo zyn. Vertegenwoordigers van de V.N. hadden de aanwezigheid gecon stateerd van een 400 man tellend batal jon parachutisten een compagnie van 120 man troepen voor het bewayen van vliegvelden en een luchtvaartschool met 50 instructeurs en leerlingen. Van Bel gische zyde is geantwoord, dat een en ander het gevolg is van de geringe capaciteit van Amerikaanse Globemas- ters. Het Belgische opperbevel stelt zich nu voor, dat deze troepen voor het groot ste deel op 1 en 2 september, dus van daag en morgen, per trein van de basis Kamina naar Albertstad zullen vertrek ken en vandaar op 2 en 3 september per boot verder vervoerd zullen worden. Premier Loemoemba van de regering in Leopoldstad heeft, zoals bekend, op de zojuist geëindigde Panafrikaanse con ferentie in Kongo's hoofdstad, een zware nederlaag moeten incasseren, omdat hy geen toezegging van troepen voor de „herovering" van Katanga heeft kunnen krygen. Bovendien hebben de ene dele gatie na de andere op een besloten by- eenkomst het woord genomen om de Kongolese premier te waarschuwen tegen herhaling van incidenten zoals zaterdag j.l. in Stanleystad zyn voorge komen, waarbij o.m. een inval werd ge daan in het V.N.-hoofdkwartler in die stad. Loemoemba hoorde hen zwygend aan en verklaarde daarna, dat hy hun standpunt had begrepen en er rekening mee zou houden. Kongolees excuus Generaal Loendoela, opperbevelhebber van het Kongolese leger, heeft uit naam van zijn troepen aan de V.N.-missie excuus aangeboden voor de incidenten van zaterdag j.l. in Stanleystad, waarbij acht man Amerikaans vliegtuigpersoneel werden mishandeld en gewond, een in- Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte was! Cf*. i*4(/ Het extra voordelige drielingpak bespaart u 7 elke keer geld NED. HERV. KERK Bedankt voor Aalsum en Wetzens (toez). J. Kuipers te Wolsum (Fr.); voor Wier den J. den Besten te Dirksland. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Mole naarsgraaf-Brandwijk J. Visscher, emeri tus-predikant te Zwijndrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Toronto (Canada) (Free Chr. Ref. Church) C. Verhage te Hllver- sum-centrum. Kerkelijke arbeid in Parijs NIEUWE ACTIVITEITEN O.L.V. DS. J. VAN GOUDOEVER De kerkeraad van de hervormde ge meente Frankrijk en het bestuur van de Nederlandse Protestantenbond, afdeling Parys hebben besloten om tot nauwere samenwerking te komen wat de kerkelij ke arbeid in Parijs en daar buiten be treft. In het vervolg zullen zowel in het blad van de hervormde gemeente als in dat van de Protestantenbond de weder zijdse kerkdiensten worden aangekon digd. Twee nieuwe gemeenschappelijke kringen worden opgezet, één te Parijs- oost en noord onder leiding van da. F. van 't Land, één in de omgeving van St.- val werd gedaan in het hoofdkwartier van de V.N. in de stad en de aanwezige V.N.-leden werden gearresteerd. In een rapport, gepubliceerd door het regeringsgezinde blad „Kongo", zegt de generaal, dat burgers by het verschijnen van twee vliegtuigen boven het vliegveld het gerucht verspreidden dat Belgische parachutisten in de omgeving waren ge land met het oog op de aankomst van premier Loemoemba die een bezoek aan de stad zou brengen. Er ontstond toen grote paniek omdat men zich eerdere incidenten met Belgische parachutisten herinnerde. Daarom stortten burgers, politiemannen en Katangese militairen in ballingschap zich by het openen van de deuren van het vliegtuig op de „Bel gische parachutisten", die Amerikaanse officieren bleken te zijn, aldus het rap port. De burgers, die de geruchten ver spreidden, zullen worden gestraft. De generaal verklaarde voorts, dat het Kon golese volk geen haat tegen de blanken of zelfs tegen de Belgen koestert. De secretaris-generaal der Ver. Naties heeft gisteren een telegram gezonden aan de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Herter, waarin hy zyn medegevoel uitspreekt over de „schan dalige behandeling van Amerikaanse onderdanen thdens de aanval in Stan leystad door leden van het Nationale Kongolese leger". Germain en Laye, onder leiding van onze stadgenoot ds. J. van Goudoever. Aan de Internationale Shape-school te St.-Germaln en Laye zullen godsdienst lessen gegeven worden, waarvoor zowel het bestuur van de Ned. Prot. Bond als de kerkeraad van de hervormde gemeen te Frankryk verantwoordeiyk zyn. EERBIED EN WAARDERING VOOR HET DIER. Met het oog op de Werelddierendag op 4 oktober heeft de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren zich in een schry- ven aan kardinaal B. J. Alfrlnk gericht met het verzoek, diat ook nu weer de hoogwaardige bisschoppen van Neder land de aandacht van hun gelovigen mogen vragen voor een menselyke en christelijke houding ten opzichte van het dier, dat als schepsel Gods om eer bied en waardering vraagt. VIERING VERJAARDAG PRINSES WILHELMINA Voor de hekken van het palels „Het Loo" in Apeldoorn hebben zich gisteren talloze nieuwsgierigen verdrongen in de hoop een glimp van de jarige Prinses VVil- helmina op te vangen. Zy werden daarin echter teleurgesteld. Wel zagen zy op een gegeven moment Koningin Juliana, die reeds gisteravond by haar moeder was gearriveerd, op het bordes in de pa leistuin. Gistermiddag arriveerden tegen vier uur de Prinsessen Beatrix, Marijke en Margriet en vlak daarna ook Prins Bernhard en Prinses Irene. Zeer velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt de felicitatieregisters te tekenen en een zeer grote hoeveelheid schriftelyke gelukwensen en talryke ge schenken en bloemstukken werd bezorgd. By deze gelukwensen bevonden zich verscheidene felicitaties van staatshoof den. De gezondheidstoestand van de Prin ses is, zo vernamen wy, redeiyk maar van de traditionele rytoer door het Ko- ninkiyke park is dit jaar toch afgezien. Wanneer is de Echoballon dezer dagen zichtbaar? De sterrenwacht te Utrecht geeft voor de komende avonden de volgende tyden van zichtbaarheid van de Amerikaanse Echoballon op: hedenavond 1 september 21.07 en 23.11 uur, 2 sept. 20.44 en 22.49 uur 3 sept. 22.26 uur, 4 september 22.05 uur, 5 sep tember 21.42 uur, 6 september 21.20 uur, 7 september 20.57 uur. 8 september 20.35 uur. De ballon passeert steeds vry hoog aan de hemel in het zuidzuidwest, gaan de van west naar oost. De opgegeven tydstippen zyn de momenten, waarop d ballon het hoogst aan de hemel staat.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7