Gemeentesecretaris D. Boekhoven nam afscheid van Katwijks raad Probleem voor haringvisserij door overschakeling op grotere schepen School nog niet klaartoch les Zilveren erepenning wegens z'n verdiensten voor de badplaats Oranjefeesten te Katwijk-Rijn - Hengelwedstrijdvolksspelen lampionoptocht en kermisvreugd Het nog aantal nieuwe schepen is betrekkelijk gering maar DONDERDAG 1 SEPTEMBER Tijdens een bijzondere zitting van de gemeenteraad nam gistermid dag de heer D. C. O. Boekhoven, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, afscheid als secretaris van de gemeente Katwijk. Burgemeester H. Duiker, die de bijeenkomst voorzat, sprak de scheidende secretaris toe. Naast andere gevoelens, aldus de burge meester, moet bij het afsluiten van de ambtelijke loopbaan toch ook een gevoel van dankbaarheid opwellen, dat U deze carrière zo lange tijd in goede gezondheid hebt mogen vervullen. Spreker wierp vervolgens een terugblik op de ambtelijke loopbaan van de secretaris, die op 1 januari 1915 te Sommelsdijk begon. Op 1 februari 1917 volgde een aanstelling als ambtenaar le-klasse ter secretarie van de gemeente Katwijk, terwijl de heer Boekhoven het secretarisombt bekleedde vanaf 15 november 1929. Voorts releveerde de burgemeester nog het zilveren jubileum als gemeentesecretaris, waarvan de viering op 15 november 1954 plaats vond. Spreker bracht vervolgens, namens het college van B. en W. de secretaris dank voor alles. De gaande en komende man. Tijdens de geanimeerde receptie troffen wij de heer Boekhoven (links) in gesprek met zijn op volgerde heer J. C. Tieleman. (Foto L.D. Jaap van Duyn, Katw./Z.) CIJFERS KON. SHELL VALLEN NIET TEGEN (Van onze financiële redacteur) De halfjaar-cyfers van de Koninklijke Shell, hebben op de beurs green grote deining veroorzaakt. Toen ze gisteravond bekend werden bleef de notering op circa f. 130.—. Deze beursreactie is volkomen begrij pelijk omdat de koers van de aandelen reeds geruime tijd onder de slechte olieberichten heeft geleden. In zoverre zou men het thans bekend geworden resultaat zelfs een meevaller kunnen noemen. Want per saldo is de half jaarswinst slechts circa 2*6% lager dan het vorig jaar n.l. 85 miljoen pond tegen 87.1 miljoen pond. Het blijkt, dat de Koninklijke Shell haar verkopen ook in het eerste half jaar 1960 niet onbelangrijk heeft kun nen vergroten en wel met circa 6% tot een bedrag van 1328 miljoen pond tegen 1254 miljoen pond, maar kosten en be lastingen stegen in iets meerdere mate vandaar een wat lager eindresultaat. Het is bekend, dat de olieprijzen de laatste tijd vrij sterk zijn gedaald mede onder invloed van het Russische aanbod en dat Amerika zijn oliemaatschappijen door een invoerbeperking beschermt, vandaar dat de Amerikaanse maatschap pijen het eerste halfjaar merendeels nog met een wat grotere winst konden af sluiten. Overigens is het financiële resultaat van de Kon. Shell nog aller minst om over te huilen. Dit ziet men uit de winst, welke in het eerste halfjaar per aandeel van f. 20.— werd behaald en die f. 7.35 heeft bedragen tegen f. 7.53 in dezelfde periode van 1959. Stelt men zich op jaarbasis dan wordt door de Koninklijke f. 14.70 per aandeel van f. 20.verdiend, wat wil zeggen, dat de tegenwoordige beurswaarde van de aan delen slechts 9 maal de winst per aan deel bedraagt, een verhouding waarmee de Koninklijke een uitzonderlijk gunsti ge plaats op de aandelenmarkt inneemt. Zoals men weet is over 1959 f. 5.25 dividend uitgekeerd plus 2% in aandelen uit de AGIO-reserve. En dat een der gelijke uitkering ook voor het lopende jaar mogelijk is blijkt uit bovenstaande cijfers wel zeer duidelijk. Voorlopig ziet het er echter nog niet naar uit, dat in de positie van de oliemarkt een gunstige wijziging zal komen. De Oranjefeesten te Katwijk aan den Rijn vingen gisteren zoals gebruikelijk om zes uur 's morgens aan met een hen gelwedstrijd aan de Overijn, waarvoor behoorlijke belangstelling bestond. Jam- mer genoeg waren de vangsten matig, hetgeen wel enigszins aan de spanning tekort deed. De uitslag was als volgt; 1. A. B. Wagter: 1 W. Wagter en 3. L. Freke. Kinderfeest Nadat de Harmonie „Katwijk" de stemming erin had gebracht met een muzikale rondgang door het dorp, vond om 10 uur. op het terrein bij de R.-K. Vele geschenken en drukke receptie Door de wijze waarop u uw ambt ver vulde en door uw opvatting van plicht, trouw, toewijding en ijver, aldus de heer Duiker, zijt ge steeds geweest een voor beeld voor allen die met en onder u ge werkt hebben. De sleutel hiervan moet worden gevonden in de grote liefde die u bezit voor uw vak en uw arbeid. Hier door gedreven was niets u te zwaar. Ook persoonlijk kon spreker met dankbaar heid terugzien op een prettige samen werking. Met een dergelijke samenwer king tussen burgemeester en secretaris kan de plaatselijke gemeenschap slechts gebaat zijn. Ere-penning De grote waardering die B. en W. voor de arbeid van de heer Boekhoven heb ben, is tot uiting gekomen in een besluit, genomen op 19 juli 1960, waarbij aan de secretaris de erepenning van de ge meente Katwijk in zilver werd toege kend. Na het voorlezen van dit besluit, volgde de overhandiging van de pen ning. Tenslotte sprak burgemeester Duiker ook mevrouw Boekhoven toe en bracht haar dank voor de wijze waarop zij steeds haar echtgenoot by de vervul ling van zijn taak terzijde heeft gestaan en de bijdrage die ook zij daardoor heeft geleverd aan het welzijn van de Kat- wijkse gemeenschap. De volgende spreker was de heer L. van der Zwan, nestor van de raad, die tevens het woord voerde namens de fractie van de Christelijk Historische Unie. Hij bracht de benoeming van de heer Boekhoven als gemeentesecretaris in herinnering, waaraan hij destijds als raadslid zijn medewerking had mogen verlenen. Dat het destijds genomen be sluit juist is geweest, heeft de tijd wel geleerd. De raad wist echter toen reeds dat de heer Boekhoven met liefde voor zijn werk bezield was. Vervolgens ging spreker nog in op de economische crisis en de tweede- wereld oorlog, welke de ambtsperiode van de heer Boekhoven kenmerkten, en op de groei van Katwijk van een tweetal dor pen tot een grote gemeente. Het aantal ambtenaren ter secretarie werd meer dan verdubbeld, terwyi het getal der raadsleden steeg van 15 tot 21. Ook het aantal wethouders werd uitgebreid. Het moet u een voldoening zün, aldus de heer Van der Zwan, dat u uw werk in vertrouwde handen achterlaat. Maar toch moet het u niet gemakkelijk vallen om het werk, dat zo uw liefde heeft, te moeten neerleggen op een ogenblik dat u nog voldoende vitaliteit bezit om het te kunnen voortzetten. Het is echter be stemd in 's Heren Raad dat men van het liefste hier op aarde eens moet scheiden. Met grote dankbaarheid gedenkt het bestuur van de gemeente al het werk door u in het belang der plaatselijke ge meenschap verricht. Namens de raad bood de heer Van der Zwan tenslotte de gemeentesecretaris enige boekwerken' aan, terwijl ook mevrouw Boekhoven een geschenk ontving. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heer H. Haasnoot, namens de fractie van de Partij van de Arbeid, de de heer A. Wassenaar, namens de Anti- Revolutionaire fractie, de heer D. J. Kleen, namens de fractie van de Prote stants Christelijke Unie en de heer H. J. Grimbergen, namens de drie éénmans- fracties. de Katholieke Volkspartij, de Staatkundig Gereformeerde Party en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Gemengde geveelens Tenslotte was het woord aan de heer Boekhoven, die zei met gemengde gevoe lens dit afscheid te beleven. Hierby overheerst echter de dankbaarheid. Spreker greep vervolgens terug op zyn loopbaan, gedurende hij achtereenvol gens mocht werken onder de burgemees ters J. H. de Waal Malefijt, mr. dr. J. Schokking, mr. W. J. Woldringh van der Hoop en H. Duiker. Bijna 44 jaar had spreker in de gemeente Katwijk mo gen werken en dit maakt het afscheid dubbel zwaar, omdat het de afsluiting betekent van een levenstaak. Jongeren zullen dit werk thans gaan overnemen en dit voorzetten op hun eigen wyze. Ik ben God grote dank verschuldigd, aldus de heer Boekhoven, dat ik mijn taak in gezondheid heb mogen volbrengen. Ook de gemeenteraad en zijn voorzitter was spreker dankbaar voor het feit dat zy dit vertrek zoveel luister hebben willen bij zetten. Met veel genoegen heeft spreker zyn werk in dienst van de raad steeds vervuld. Hij vond daarin altijd veel be vrediging. Wanneer ik mijn taak altijd met vreugde heb vervuld, aldus spreker, dan is dit geen verdienste maar slechts een toegeven aan een innerlijke drang tot dienen. Bij meer verantwoordelijk heid, nemen de zorgen toe en ik ben hen dankbaar, die mij steeds hebben gehol pen deze zorgen te verlichten, in de eer ste plaats mijn echtgenote en kinderen, doch ook myn naaste medewerkers. Thans, zo besloot de heer Boekhoven, leg ik mijn werk neer en wordt ambte loos burger van een gemeente, die in de loop der jaren mijn hart heeft veroverd. Op ander terrein hoop ik echter nog in de gelegenheid te worden gesteld om nuttig werk in dienst van de plaatselijke gemeenschap te kunnen verrichten. Geschenken De raadsleden en genodigden verza melden zich hierna in de trouwzaal waar thee werd aangeboden, terwijl ook hier nog enkele sprekers het woord voer. den en geschenken aanboden. Deze rij werd geopend door de gemeente-ont vanger, de heer F. M. M. Fornara, die een woord van afscheid sprak namens de hoofden van de verschillende ge meentediensten. Hij bood een belich tingsmeter aan Namens de personeels vereniging van de gemeentesecretarie en het kantoor van de gemeente-ontvanger bood de heer H. van der Schee een tuin parasol aan De opvolger van de heer Boekhoven, de heer J. C. Tieleman, gaf blijk van zijn erkentelijkheid voor de wijze waarop hij gedurende een lange reeks van jaren onder de heer Boekho ven werkzaam had mogen zijn en schonk enkele boekwerken. Rapport Landbouw Economisch Instituut (Speciale berichtgeving) Van de Nederlandse zeevisserij is de haringvangst het belangrijkst. Uit een overzicht van een omvangrijke studie van de afdeling visserij van het Landbouw-Economisch Instituut blijkt, dat deze haringvisserij thans voor grote structurele problemen staat. De oude vleetloggers met een geringer motorvermogen worden meer en meer vervangen door treilers met een aanzienlijk groter motorvermogen. De vangcapaciteit van deze nieuwe schepen ligt belangrijk hoger dan van de oude vaar tuigen, waarvan de kiel in vele gevallen bijna een halve eeuw geleden werd gelegd. Het in de vaart brengen van nieuwe schepen heeft bovendien geleid tot een verschuiving van de aanvoer van zoute haring naar aanvoer van verse haring. Ontbreken Katwijkse haven is fnuikend Receptie Een zeer drukke receptie in de raad zaal vormde het slot van het afscheid. Ruim 360 belangstellenden, zowel van binnen als buiten de gemeente, maak ten van deze gelegenheid gebruik om de scheidende secretaris, diens echtge note, zoon en schoondochter de hand te drukken. Onder hen merkten wij onder meer op de leden van de gemeenteraad en ambtenaren der gemeente met hun dames, hoofden van scholen, predikan ten, de inspecteur van het lager onder wijs te Leiden, de heer A. Bogaard, se cretarissen van gemeenten in de om geving, oud-burgemeester A. C. de Wilde van Valkenburg, de heer B. J. Thyssen, gemeente-ontvanger van Haar lem, vroeger in dezelfde functie te Kat- wyk werkzaam, bestuursleden van de Katwijkse Reddingsbrigade, vertegen woordigers van het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege, het bestuur van het Prot. Mi litair Tehuis M. A. de Ruyter, afgevaar digden van het bedrijfsleven, bestuurs leden van de Christeiyke Middenstands bond afdeling Katwijk en bestuursleden vain de plaatseiyke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Naast de technische en economische problemen, welke de vlootvernieuwing met zich brengt, stelt ook de natuur de reder en visser voor moeilijkheden. In het overzicht wordt vastgesteld, dat na 1954 de belangrijke najaarsvangsten met de vleet zijn achteruitgegaan, waardoor de bedrijfsresultaten van de vissery met de vleetloggers ongunstig werden be ïnvloed. Het aantal nieuwe schepen is nog be trekkelijk gering, met het gevolg, dat bijna de helft van de vloot gedurende de wintermaanden moet worden opge legd. Een groot deel van de bemanning moet dan elders werk zoeken. Dit is in het byzonder voor de Scheveningse vloot het geval. KOLOSSAAL NIEUW GAK-GEBOUW GEOPEND De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft vanochtend het grootste ad ministratiegebouw van Nederland ge opend: de bijna 50 meter hoge en 300 meter lange elf verdiepingen tellende zetel van het gemeenschappelijk admi nistratie kantoor aan het Bos- en Lom merplantsoen in Amsterdam-west. Dit kolossale pand van staal, glas, beton en aluminium, heeft een kantoorruimte van 28.000 vierkante meter en biedt werk ruimte voor 3000 personen. Het is drie maal zo groot als het Amsterdamse ha vengebouw. Het GAK is het door de minister er kende administratieorgaan waaraan 15 van de 26 bedrijfsverenigingen (omvat tend bijna tweederde van het aantal werknemers in ons land) hun admini stratie van ziektewet, werkeloosheids- wet en kinderbijslagwet hebben opge dragen. Het had tot voor kort zijn hoofdkantoor ondergebracht in niet minder dan 23 panden in het centrum van Amsterdam. Tengevolge van de slechte huisvesting en de tijdrovende en kostbara communicatie moest hier aan een einde komen. In het efficient uitgevoerde kantoor pand, waarvan de bouw en de inrichting 27 miljoen gulden hebben gekost, zijn behalve het GAK ook gehuisvest de af deling ongevallenwet van de sociale verzekeringsbank (op drie étages en de coöperatieve vereniging „Centraal Be heer". verschil tussen oude en nieuwe schepen komt dan ook duidelyk tot uitdrukking in de verdiensten van de bemanning. Het inkomen van een opvarende op een nieuw schip ligt ruim tweemaal zo hoog als dat op een oude vleetlogger. BU nadere beschouwing van de ren tabiliteit biykt, dat gunstige bedryfsre- sultaten vooral waren te danken aan de treilvisserij op haring. De treilvisserij op verse zeevis gedurende de wintermaan den was voor de oude schepen verlies gevend en droeg voor de nieuwe vaartui gen slechts weinig by tot de gunstige re sultaten. Weer die haven! Voorts is de aandacht besteed aan de positie van de rederijen te Katwyk in verband met het ontbreken van een eigen haven. De scheiding tussen rederij plaats en aanvoerhaven betekent voor de grotere vaartuigen extra-kosten van on geveer f. 6.000 per jaar. Tenslotte is nagegaan in hoeverre re- dery en haringhandel elk hebben by ge- gedragen tot het totale resultaat van het bedrijf. Immers de meeste rederyen exploiteren niet alleen schepen doch ne men ook deel aan de haringhandel. Uit het overzicht biykt, dat het rede- rybedrijf gunstige en ongunstige jaren had en over de periode 1953 ton. 1957 op een totale aanvoerwaarde van 152 mil joen gulden geen winst of verlies maak te. De haringhandel leverde een verlies op. bij een totale omzet van 129 miljoen, waaronder begrepen de tegen lage prij- I zen verkochte zoute haring naar Oost- iyK van de opbrengst van de vangst. Het 1 Europa centraal inkopende landen. Wat de rentabiliteit betreft biykt, dat de oude vaartuigen van 1950 tot en met 1954 een gering gunstig resultaat ople verden, doch daarna met uitzondering van 1958 met een tekort werkten. De nieuwe schepen met een groot motorver mogen zyn pas na 1955 geleideiyk in be drijf gebracht en hadden een gunstig bedryfsresultaat. Tweemaal zo groot In de haringvissery zyn de inkomsten van de bemanning ten nauwste afhanke- Het lunapark trok veel belang stel en. zoals uit deze foto blijkt, ging het er geanimeerd toe. (Foto L.D. Jaap van Duyn, Katw./Z.) school aan de Kerkstraat een groot kin derfeest plaats, waaraan door bijna 1000 leerlingen der verschillende onderwijs inrichtingen werd deelgenomen. John van Brussels jeugdprogramma „De Bonte Kin der trein" was zeer gevarieerd. Vermaakcentrum Op het feestterrein aan de Noordwy- kerweg werd om twee uur "s middags, in aanwezigheid van een aantal bestuurs leden van de Oranjevereniging, het lu napark geopend, dat reeds onmiddellyk in het middelpunt van de belangstelling der feestgangers stond. De verschillende attracties waren, tot aan het sluitings uur te middernacht, voortdurend druk bezet. Dit vermaakcentrum zal, tot en met zaterda?, vanaf twee uur 's middags geopend zyn. Volksspelen Op de Noordwykerweg hadden om drie uur verschillende volks- en kinderspelen plaats, waarvoor vrij veel deelnemers zich hadden opgegeven. De uitslagen waren als volgt. Ringrijden op de fiets voor jongens en meisjes: 1. Kees van Dijk; 2. Klaas Groenheide; 3. Willy Bergman; 4. Jeannette van Leeuwen en 5. Rieske Makkenze; Ringryden op po ny's: 1. Leen Schaap en 2 Joke Haas noot: Ringryden op paarden: 1. C. Hou- waart; 2. mej. E. Dorrepaal en 3. J. de Haas. Om vyf uur verplaatsten de spelen zich naar de Van Egmondstraat. alwaar met medewerking van de gemeentelyke brandweer een wedstrijd werd gehouden in het busspuiten, onder de vrolyke no ten van de Harmonie „Katwyk". die speelde in de muziektent aan de Turf markt. De pryzen kwamen hierbij in handen van 1. R. de Winter; 2. Henny Groenheide; 3. Bart Minnee; 4. A. Luy_ ten en 5. P. van Zuilen. Lampionoptocht De eerste feestdag werd besloten met een grote lampionoptocht, die om acht uur van de Baron van Wassenaerlaan vertrok. Een zeer groot aantal vracht en personenauto's, volgeladen met lam- piondragende kinderen, namen hieraan deel. Een en ander werd muzikaal op geluisterd door de Harmonie „Katwyk", het CJMV Tamboer- en Pyperkorps DVS en de drumband van de Katwykse gemeentepolitie. Velen waren op de been om van dit altyd weer aardige schouw spel te kunnen genieten. Jammer was het dat de continuïteit van de stoet werd verbroken, doordat op verschillen de plaatsen het overige verkeer kans kreeg om zich tussen de voertuigen van de optocht te voegen. Vanmorgen is de Emanuëlschool voor Chr. ULO aan de Anna van Burenlaan te Alphen aan den Rijn in gebruik genomen. De leerkrach ten onder leiding van het hoofdde heer Stortebeker en de leerlingen zullen echter de eerste maanden be slist nog verstoken blijven van alle comfort, die men in een moderne school mag verwachten. Ook de toegang tot de school is nog lang niet klaar, zoals de foto duidelijk laat zien. Niettemin zijn de leer lingen enthousiast de school binnen gegaan. (Foto Leidsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5