VELPON Prins Philip kwam tussenbeide in een arbeidsgeschil in Birmingham Hij handelde als president van de A.A. en bovendien was 't een zaak van ondergeschikt belang Met een enkel woord VIERKANTE Agenda DONDERDAG 1 SEPTEMBER (Van onze Londense correspondent) Prins Philip van Engeland heeft een hoogst ongebruikelijke stap gedaan door te Interveniëren in een geschil tussen de Britse A.A. (de Automobile Association) en 30 jonge kantoormeisjes van het A.A.-kantoor in Birmingham, die werden ontslagen na een staking van een halve dag uit protest tegen arbeidsvoorwaarden en om erkenning van hun vakbond te kragen. De vakbond van kantoorpersoneel had zich achter de staaksters gesteld, maar de A.A. weigerde met de bond te onderhandelen over hun terugneming en het geschil raakte in een impasse. De secretaresse van de vakbond, mej. Ann Godwin, een van de weinige vrouwelijke vakbondsleidsters in Engeland, besloot een beroep te doen op Prins Philip, die president van de A.A. is. Gewenst resultaat Het had onverwachte resultaten: prins Phiilip die op het ogenblik met vakantie is in het Söhotse kasteel Balmoral stuurde gisteren via zijn secretaris John Orr drie brieven uit. resp. aan de vak bond. de voorzitter van de A. A. Lord Brentford en aan het ministerie van Arbeid. Aan het ministerie zond hij een verzoek op de hoogte te worden ge steld over hetgeen de ambtenaren tot dusver aan de kwestie hadden gedaan, en het ministerie zond hem, naar een woordvoerder meedeelde, de gewenste gegevens. Mej. Godwin kreeg een brief waarin de Prins schreef dat hij „contact had opgenomen met de voorzitter van de A. A. en het ministerie en dat hij hoop te dat er een oplossing zou worden ge vonden". De brieven hadden onmiddellijk re sultaat. De AA. maakte bekend, dat zij geen bezwaar zou hebben tegen een onpartijdig onderzoek van de kwestie. Een woordvoerder van de AA. voegde er later haastig aan toe dat hier „nim mer bezwaar tegen had bestaan". Gesprek van drie uur Daarop kwam Lord Brentford naar het bureau van mej. Godwin voor „in leidende besprekingen", die, volgens een gezamenlijk communiqué, drie uur had den geduurd. Wat werd besproken bleef echter geheim. Niettemin verwacht mén, dat nu de impasse doorbroken schijnt te zijn, de weg vrij zal zijn voor een on partijdig onderzoek, dat waarschijnlijk wel de door de Hertog van Edinburgh gehoopte resultaten zal hebben. Maar hiermee was de zaak nog lang niet afgelopen. De brieven van Prins Philip veroorzaakten enorme opschud ding bij werkgevers, politici en vak bondsleiders. De vraag was: „is dit koninklijke interventie of niet?" Buckingham Palace scheen ook enigs zins geschrokken te zijn en een paleis- Vervolg van pag. 1 Oostduitsers doen het voorzichtig aan „Leugen-campagne" De Westduitse regering gaf gistermid dag een verklaring uit over de Oost- duitse maatregel. Daarin wordt het vol gende gezegd: 1) Het zijn opnieuw de communisten die daadwerkelijk een abnormale toe stand voor Berlijn scheppen en daar mee de situatie in Berlijn proberen te verscherpen; 2) De „Tag der Heimat" van de ver dreven Duitsers vindt reeds voor de tiende keer in Berlijn plaats; ook het verbond van Heimkehrer houdt geregeld congressen en niet dit jaar voor het eerst om, zoals Oost-Berlijn beweert, uit te dagen; 3) De bewering van Oost-Berlijn dat Berlijn op Oostduits grondgebied ligt is absurd; Rusland en de Westelijke Ge allieerden hebben ten deze volstrekt anders beslist; 4) De Oostduitse maatregelen zijn in strijd met de viermogendheden-status voor Berlijn, in het bijzonder met het Newyorker akkoord tussen de Ameri kaan Jessup en de Rus Malik van 4 mei 1949 over de opheffing van de Berlijnse blokkade. West Berlijn is een vrije stad waarin vrije burgers naar believen mo gen vergaderen. Scherp protest1 van de Westelijke Geallieerden In West-Berlijn ging het leven giste ren zijn normale gang. Er heerste geen onrust en geen agitatie ondanks het feit dat de rode volkspolitie aan de grens met Oost-Berlijn ijverig aan het controleren was geslagen. Men registreerde in het westelijke stadsdeel nuchter dat dit de derde isolering van Oost-Berlijn sedert 1945 is: de eerste was in 1953 tijdens de arbeidersopstand in Oost-Duitsland, de tweede in 1958 bij de Oostduitse geld- zuivering. Men registreerde óók, dat in de maand augustus niet minder dan 18.400 Oost duitsers uit het communistische paradijs naar West-Berlijn zijn gevlucht!! Dat is 8000 meer dan in augustus 1959, 5000 meer dan in juli j.l Intussen hebben de Amerikaanse, Britse en Franse militaire commandanten te Berlijn gisteren bij hun Russische col lega, generaal Sagarow, geprotesteerd tegen de Oostduitse maatregelen in Ber lijn. Zij noemen deze maatregelen een flagrante schending van het recht en van de Russisch-Geallieerde akkoorden over Berlijn uit de jaren 19441949. De Westelijke commandanten wijzen er voorts op dat zij met hun Russische collega een gemeenschappelijke verant woording hebben voor de handhaving van de rust en de orde in Berlijn. Hun protest komt er op neer dat van de Rus sen wordt geëist dat dezen zullen ingrij pen en de Oostduitse maatregelen onge daan zullen maken. Tot zover deze Westduitse correspon dent. Politieke experts in Londen houden er rekening mee aldus onze correspon dent in Londen dat Rusland achter deze Oostduitse maatregelen staat om later dit jaar tegenover de Chinese com munisten te kunnen bewijzen, dat zij het Kremlin ten onrechte beschuldigen van een zwakke politiek tegenover het Wes ten en Berlijn, die in strijd is met Mar- xistisch-Leninistische theorieën! functionaris ontkende heftig, dat dit het geval was. „De Prins heeft zich al tijd geïnteresseerd voor de organisaties waarbij hij persoonlijk is betrokken", zei hij. Een vakbondsleider James Mat thews. steunde het paleis later door te verklaren dat de Hertog van Edinburgh werd benaderd omdat hij president van de AA. is. „Het is normaal in industriële rela ties. dat men, wanneer men onder aan de ladder ndet verder komt, de man op de volgende tree probeert en zo verder naar boven gaat om tenslotte bij de hoogste man terecht te komen. Heel toevallig was dat in dit geval de echt genoot v-an de Koningin en dit had resultaat. Niet zonder risico Overigens is het niet zo verwonderlijk want Prins Philip heeft overal in het land gepleit voor betere betrekkingen tussen werkgevers en -nemers, een van de zeer zwakke punten is de Britse economie. Matthews erkende echter dat er als het „verkeerd" was gegaan, mogelijk verschillende consequenties aan de ac tie van de Prins verbonden zouden zijn geweest. Hadden zijn brieven geen omt- Moskou wil betere relaties met Turkije Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie heeft zich uitgesproken voor nauwe samenwerking tussen de Sovjet-Unie en Turkije in een briefwisseling met presi dent Gursel van Turkije, welke gisteren in de bladen in Moskou is gepubliceerd. De Russische premier sprak verder als zijn innige overtuiging uit, dat de meest hartelijke betrekkingen tussen de beide landen tot stand zouden kunnen komen, als Turkije de weg van de neutraliteit zou volgen. „Dit is natuurlijk geen voorwaarde voor het beginvan de verbetering in onze betrekkingen", aldus Kroesjtsjef, die opmerkte, dat de Sovjet- Unie niet streeft naar verslechtering van Turkijes betrekkingen met Amerika of de andere Westelijke mogendheden „Zulk een verlangen is verre van ons". President Gursel verklaarde in zijn antwoord, dat de door Turkije gevolgde politiek van allianties in geen enkel op zicht onverenigbaar is met goede na buurbetrekkingen tussen de beide landen. Deze allianties „zijn van uitsluitend defensieve aard en zijn niet tegen enig land gericht, dóch alleen tegen een mo gelijke agressor". „Ik kan u bevestigen, dat in de sfeer van de buitenlandse betrekkingen mijn regering zal worden geleid door de be ginselen van Ataturk", aldus de Turkse president Gursel. Advertentie Geen geknoei! met de nieuwe dop moeting tussen Lord Brentford en mej. Godwin tot gevolg gehad, dan zou Prins Philip in een moeilijk parket zijn ge raakt en zijn interventie zal waar schijnlijk bij de werkgevers weinig te vredenheid hebben gewekt. Een woord voerder van hen zei, dat er waarschijn lijk zeer weinig precedenten zijn voor een dergelijk koninklijk ingrijpen ineen moderne constitutionele monarchie. Hij voegde er aan toe, dat, wanneer het Lagerhuis niet op zomerreces was ge weest. er zeer waarschijnlijk enkele vra gen over zouden worden gesteld. Een van de precedenten is 't verzoek van Koning George V om inlichtingen tijdens de staking in de jaren '20. Maar toen stond de Britse nationale economie op het spel. Het geschil tussen de AA. en de vakbond van kantoorpersoneel is ech ter een zeer ondergeschikte industriële kwestie. Het tweede precedent is de opmer king van de Prins van Wales in het be gin van de jaren '30 tijdens een bezoek aan de door de crisis zwaar getroffen mijnwerkersebvolking van Zuid-Wales. Hij noemde hun werkloosheid een „schande" en dat had wèl politieke ge volgen. De opwinding over de interventie van de Hertog van Edingburgh die hem een een nieuwe rol als „bemiddelaar in dustriële geschillen" scheen te hebben gegeven, zal vermoedelijk snel verdwij nen als de A.A. en de vakbond tot een overeenstemming komen en de 30 ont slagen meisjes haar baan terugkrijgen. Maar het is wel zeker dat vooral werk gevers en politici de ontwikkeling in deze kwestie lïauwkeurig zullen volgen. Grove nalatigheid bij Interpol Het is thans gebleken, dat een grove nalatigheid op het bureau van Interpol in Den Haag, er de oorzaak van is ge weest, dat de Amsterdamse recherche, die belast is met het onderzoek in de schilderijenaffaire, verstoken is gebleven van noodzakelijke inlichtingen. Onmiddellijk nadat de „vermissing" van de kostbare doeken na een inbraak die naar het oordeel van de Amster damse officier van Justitie in scène is gezet— was gerapporteerd, had inspec teur H. Postma informaties ingewonnen via Interpol bij Scotland Yard. Het wekte verwondering dat enig antwoord uitbleef. Nu is aan het licht gekomen, dat Scotland Yard de gevraag de inlichtingen over de personen, die in deze affaire een rol spelen, wèl heeft gegeven. Maar de brief van Scotland Yard, die gezonden werd naar Interpol in Den Haag, is daar blijven liggen. En wel van zaterdagmiddag tot woensdagmiddag Hoe dat mogelijk is geweest wordt thans onderzocht. Het epistel met de be langrijke gegevens is pas gisteravond en wel per speciale koerier aan in specteur Postma ter hand gesteld. Was h(j eerst verrast, later was hij te recht verbolgen om deze nalatigheid, welke het onderzoek ernstig heeft be lemmerd. Interpol heeft zich met deze fout ernstig geblameerd. Het is onbe grijpelijk hoe een op hoog niveau samen werkende Internationale politie-organi- satie een voor het onderzoek zo gewich tig rapport heeft kunnen vergeten STOFFELIJK OVERSCHOT VAN JONGEN GEVONDEN Personeelsleden van de firma Muys en De Winter uit Schiedam hebben gis termiddag in de bouwerij aan de Mgr. Noienslaan in het kelderwater van de betonfundcringen het stoffelijk over schot gevonden van de Schiedamse jon gen Willibrordus H. M. Franken, die 6inds 24 maart 1959 op onverklaarbare wijze is verdwenen. De 8-jarige jongen moet op die dag zijn gaan spelen in de betonnen kelders, die reeds waren gestort voor de winkel galerijen aan de Mgr. Noienslaan. Ver moedelijk is hij in de donkere kelders naar de kelders voor de centrale ver warming gestapt, die ruim 1,30 meter dieper liggen. Anderhalf jaar geleden werd de bouw van de winkels tijdelijk gestaakt, waarbij de kelders onder water Défilé luchtverdediging 1500 man troepen zullen op 9 septem ber tussen 11 en 12 uur deelnemen aan het défilé, dat ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Commando Luchtverdediging van de Kon. Lucht macht op de Slotlaan in Zeist zal wor den gehouden. De detachementen van de onderscheiden onderdelen zullen aan de ze parade deelnemen, die door de com mandant luchtverdediging, commodore A. B. Wolff zal worden gadegeslagen. Het luchtdéfilé, dat tussen 11.25 en 11.28 uur zal overtrekken, wordt verzorgd door ongeveer 70 vliegtuigen, waarbij helikop ters. Hunter- en Sabre-(F-86K)straal jagers. Piper-Cubs, Dakota's en één of meer Fokker F-27 Friendships. werden gezet. De jongen moet vorig jaar van het ondiepe water in het diepe zijn gestapt en, zonder dat iemand dit heeft gemeykt (de vloeren van de win kels waren ook reeds gestort) verdron ken zijn. Onlangs zijn de werkzaamheden her vat. Bij het openen van de kelders de den de werklieden gistermiddag hun vondst. Misdaad wordt uitgesloten ge acht. Grote momenten (Van onze t.v.-medewerker) De viering van de 80ste verjaardag van Prinses Wilhelmina was geheel ge vat in de vorm van een herdenking van de koningin van weleer. De NTS had er veel werk van gemaakt; ieder had ken nelijk zeer zijn best gedaan. Dat was over het geheel op een prijzen waardige wijze aan de uitzending te merken. Ge tekend tegen de historische achtergrond van Willem de Zwijger en De Coligny ging het leven zich ontwikkelen. Van het verblijf in Londen met de vereerde moeder als regentes, ging het verhaal boeiend over naar het Londen midden in de oorlog. Daarop kwamen de getuigenissen, zo als van de dochter van de eerste onder wijzer aan de hand van in schoolschrif ten gemaakte aantekeningen. Andere hoogtepunten in dit deel waren de be wogen toespraak van professor Gerbran- dy een het prachtige en eerlijke gedicht van Henriëtte Roland Holst („milder werd Uw stroeve taal"). Het cabaret getuigde hierna, waarbij Rika Hopper deverbindende tekst sprak. Die was niet geheel adequaat aan haar gerijpte persoonlijkheid, maar dat kwam ook, omdat teruggegrepen moest worden op de tijd, dat het Nederlandse cabaret nog geboren moest worden, dat het meer verwant was aan het café chantant. Met Pissuisse leek een nieuwe tijd op dit ge bied aan te breken. Slechts Clinge Doorn bos vertolkte eigen produkt. Een bijzondere boeiende reportage werd het deel, dat was afgestemd op de com municatie. Ed Polak vertelde nog eens over 1913, Vogt over 1925 (verrassend), Den Doolaard over Londen en het was inderdaad weer voelbaar: „Toen ze zich verwijderde, kwam ze ons meer nabij". De thuiskomst was aangrijpend. De tra nen stroomden niet alleen op de plaat jes, maar stellig ook veelal aan de huis kamerkant van het scherm. Zo was ook het krachtige moment van de troonsafstand groots. Het is wel dui delijk: geen programma om veel en kri tisch over te schrijven. Meer één, waar bij een stil gedenken past, zoals ook de bedoeling was. Onze conclusie mag lui den: men is erin geslaagd die bedoeling zo goed als mogelijk was te realiseren. BINNENLAND De staatssecretaris van Algemene Zaken heeft bij ministerieel besluit de heer H. H. Garelds te Den Haag benoemd tot voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. De heer Garelds zal dit mandaat bekleden van 1 september a.s. tot 31 augustus 1962. De Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten organiseert van 23 tot 27 september in de veemarkthallen in "s-Hertogenbosch ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan een grote brand weertentoonstelling. Gedurende die zelfde periode houdt zij een driedaags congres, dat gewijd zal zijn aan de wetenschap pelijke aspecten van de brandveiligheid. Gistermiddag is de 43-jarige kolen- tremmer Thijs Klop uit Rotterdam aan boord van het Rijnschip „Emanuel" dat in de Keile-haven te Rotterdam lag, dood gedrukt. De heer Klop stond in het ruim, toen hij werd geraakt door een slin gerende kolengrijper en tegen de scheeps wand werd geworpen. Hij was op slaf dood. In de periode van januari tot en met Juli van dit jaar werden 1.522.978.965 kippeëleren geëxporteerd met een geza menlijke waarde van f 166.481.070.-. West- Duitsland is nog steeds de grootste af nemer van deze eieren. De Nederlandse economische missie, die zoals destijds reeds gemeld van 11 tot 25 september a.s. voor het eerst na de oorlog een bezoek aan de Sovjet unie zal brengen, telt naar wij thans vernemen niet minder dan 60 leden. De delegatie onder leiding van de heer J. W. Hupkes. voorzitter van de directie van de Kon. Mij. „De Schelde" zal vertegenwoordigers tellen uit vele takken van bedrijvigheid. Ongeveer 140 specialisten uit Ame rika, Frankrijk, W.-Duitsland, Italië, Oos tenrijk, België en Nederland komen van 5 tot 9 september a.s. te Amsterdam bij een in een psycho-analytisch congres, dat gewijd zal zijn aan het onderwerp: .sek sualiteit van de vrouw". BUITENLAND Groothertogin Xenia van Rusland, zuster van de vermoorde Nikolaas de tweede, de laatste tsaar van Rusland, heeft een vermogen ter waarde van ruim 1.200.000 gulden nagelaten. Het meeste komt aan haar kinderen en kleinkin deren. De groothertogin stierf in april in Londen. Een woordvoerder van de Zwitserse regering heeft meegedeeld, dat de Joego slavische handelsattaché in Bern. Stojan Zlatkovlc, van zijn post is teruggeroepen, omdat hij aan zijn Zwitserse vriendin had gevraagd hem geheime documenten te verschaffen. De Engelse regering heeft bij Vic- kers Armstrong een opdracht geplaatst voor de bouw van een tweede atoom onderzeeër, aldus is officieel in Londen meegedeeld. De eerste Britse atoomduik boot, de „Dreadnought" zal op 21 okto ber de dag waarop Nelson in 1805 de vloot van Napoleon bij Trafalgar versloeg door Koningin Elizabeth te water wor den gelaten. Een Tsjechoslo waakse vluchteling in Canada, Bohumil Cejnar, heeft verklaard dat het Tsjechoslowaakse consulaat in Montreal 50.000 dir. „losgeld" heeft ge- eist voor toestemming om Cejnars zoon uit Praag naar Canada te laten komen. Cejnar en zijn vrouw vluchtten na de communistische machtsoverneming in 1948 naar het Westen. Zij lieten hun thans 15- jarige zoon Peter bij familie in Praag achter. Cejnar bezit thans drie beverfok kerijen in Canada en drie in Frankrijk. Sir Hisamoeddin Alam Sjah. de op perste heerser van Malakka is in de loop van hedenochtend op 62-jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden. Hij zou aanvankelijk heden plechtig zijn ge ïnstalleerd, maar dit was uitgesteld we gens zijn ziekte. Hij had 5 augustus een hartaanval. De plaatsvervangende opper ste heerser, de radjah van Perlis, die 39 Jaar is, nam sedert 7 augustus zijn functie waar. De Amerikaanse strijdkrachten on derzoeken op het ogenblik de mogelijk heid om een kleinere versie van de Pola- risraket te bouwen, zo meldt de „Guar dian". De Amerikanen zouden n.l. willen, dat de NAVO-troepen in West-Europa met een raket worden uitgerust, die kleiner is dan de Polarisraket voor middelgrote af stand, waarmee Amerikaanse onderzee boten al proeven hebben genomen. De ..Guardian" schrijft dat de Polaris van de Amerikaanse marine 14 ton weegt. Een kleiner type raket zou voor de strijd te land meer voordelen bieden. De ontwik keling van een dergelijk type zou echter verscheidene Jaren in beslag nemen, al dus het blad. De twaalfjarige Liam Burke liep gisteravond argeloos door een der straten van de Ierse hoofdstad Dublin, toen er plotseling een vrouwelijke baby van twintig maanden uit de lucht kwam vallen. In een reflexbeweging opende hij zijn armen en ving de baby op, die uit de vierde ver dieping van een flatgebouw was gevallen. De baby werd met een zenuwschok in een ziekenhuis opgenomen, waaruit zij echter al spoedig als hersteld kon worden ont slagen. De politie van Wenen zoekt naar een man met een motorfiets, die een tas met een miljoen schilling 150.000 gul den) heeft gestolen. Een auto van de Oos tenrijkse luchtvaartmaatschappij, die met geld voor lonen op weg was van een bank ln de stad naar net vliegveld, kreeg een lekke band en moest stoppen. Plotseling dook een man met eer. motorfiets op. die het portier openrukte, de tas greep en in het verkeer verdween. De 81-jarige Engelse dirigent Sir Thomas Beecham, van wie in juli reeds werd gemeld dat hij ziek geworden was, zal vanwege een hartaandoening niet als leider optreden van de voorgenomen ok- tobertournee van het Royal Symphony- Orchestra door de Bondsrepubliek. Op 25 november zal de uitgifte plaats hebben van een postzegel met het portret van Andrew Carnegie, industrieel, filantroop en stichter van de „Carnegie Endowment", een organisatie die de be vordering van de vrede ten doel heeft. De postzegel zal deel uitmaken van de serie „beroemde Amerikanen". Carnegie over leed in 1919. De 81-jarige generaal Alexander von Falkenhausen, die in de tweede we reldoorlog Duits militair bevelhebber in België en Noord-Frankrijk was, gaat bin nenkort in zijn geboorteplaats Nassau an der Lahn in het huwelijk treden met de 54-Jarige Belgische Cecile Vent ui Heusy. Von Falkenhausen werd 3 maart 1951 door een Belgisch gerecht wegens oorlogsmis daden tot twaalf jaar tuchthuisstraf ver oordeeld, maar in maart van dit jaar vrijgelaten. In Groenland heeft men te kampen met hondsdolheid onder de voor de be volking zo onmisbare sledehonden. De Na tionale Raad heeft een wet aangenomen volgens welke de hoektanden van de hon den moeten worden weggenomen teneinde verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Dit jaar is reeds een duizendtal honden afgemaakt. Men is begonnen met algemene inenting en er wordt Jacht gemaakt op wilde vossen, de voornaamste overbren gers van de infectie. Het klassiekaal gebruik van schrijfma chines op school betekent een krachtige stimulans voor de leerprestaties van de scholleren. Tot deze conclusie kwamen onderwijs-expu-ts van drie Amerikaanse universiteiten nadat zij, onafhankelijk van elkaar, gedurende een jaar een onderzoek hadden ingesteld onder 900 leerlingen uit 36 klassen van lagere scholen ln zeven plaatsen. De bevindingen van de onder wijsdeskundigen zijn vervat in een deze dagen verschenen rapport. De creativiteit in het bijzonder die van de minder begaafde leerlingen geeft een aanmer kelijke stijging te zien, zo wordt daarin gezegd. Nu in Zuid-Afrika de noodtoestand te middernacht is opgeheven zullen 29 verdachten in het z.g. hoogverraadproces in vrijheid worden gesteld. Zij behoren tot een groep van 234 personen die wer den gearresteerd krachtens de wet op de noodtoestand, uitgeroepen na de bloedige onlusten in Sharpeville. Zoals bekend kwamen hier op 30 maart 70 Bantoes om het leven. De hoogverraad-affaire begon ln december 1956 met de arrestatie van 155 personen, tegenstanders van de apart heidspolitiek, die werden verdacht van samenzwering om de gevestigde orde met geweld omver te werpen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Mil. ork. 18.40 Ol. Spelen. 19.00 Gram. 19.30 Nws. 19.35 Omr. ork. en solist. 20.40 Act. 20.55 Gram. 22.00 Ol. Spelen. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Gram. 23.45 Ol. Spelen. .55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. Studlosorum Reformatorum, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Jonge leeuwen op het dak, lezing. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en S.O.S.- ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kerkorgel. 23.25 Gram. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.55-19.00 Eurovisie: Olymp. Spe len. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Ol. film. 20.30 Act. progr. 20.40 De wereld van vandaag, lezing. 20.50 Lichte muz. NTS: 21.05 Eurovisie: Olymp. Spelen. VARA: 22.15 Film. VOOR VRIJDAG 2 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 1005 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. MEER METERS UIT EEN b5°te ÜPOLIN 4.' 95 •i'h'O MPOUNJ Anderhalf jaar voor Duitse ex-majoor (Van onze correspondent in Bonn) De rechtbank te Lübeck heeft de 48- jarige baron von Ruffin tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat daags tevoren de officier van Justitie vrijspraak had gevraagd. Ruffin heeft als 33-jarige majoor tijdens de Duitse terugtocht uit Tsjecho-Slowakije in april 1945 zonder krijgsraad een wegens dapperheid hoog onderscheiden sergeant laten fusilleren. Hij meende toen dat de sergeant had willen deserteren hoe wel hij daarvoor geen bewijzen had. De rechtbank te Lübeck hield Von Ruffin voor schuldig en vond geen re den om het verzoek van de officier in te willigen. Zij ging er van uit dat de ex- majoor in april '45 wel degelijk overleg had moeten plegen met de leiding van de divisie waartoe hij behoorde. Von Ruffin beweert dat hij telefonisch con tact met de divisie-chefs heeft gehad. De generaal Philipp die destijds divisie chef was heeft dit steeds ontkend. Het staat vast dat Von Ruffin in ho ger beroep zal gaan en niet de officier van Justitie in dit proces. De officier van Justitie heeft ten deze de normale aanklacht niet ingediend. Dat gebeurde door een zogenaamde „nevenaanklager" die voor de broer van de gefusilleerde sergeant al enige jaren geleden getracht heeft tot een proces te komen. DONDERDAG Den Burcht: Show van firma Langezaal 2.00 tot 10.30 uur nam. Prediker: ds. Smink. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Show van firma Langezaal. 2.00-10.30 uur nam. Den Burcht: Demonstraties met naai machines. 210.30 uur nam. Tearoom v. d. Heijden (Breestraat 85) Ledenverg. afd. Leiden Ned. Handelsrei- zigersver. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Bloemenspel in Stadion te A'dam. 1.15 uur nam. Luxor-theater: Bijzonder Kerkewerk Leidse Herv. Gemeente. Vertoning Albert Schweitzerfilm. 10.30 uur voorm! Prediker: Opwekkingsdienst. Spr. evang. G. de Koning uit Gouda. 10.15 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Rex: „De vrouw met de zweep' 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.16 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9 15 uur. Dondërdagcyclus: ..Onstuimige driften". 18 jaar. I'rianon: „De brulden van Dracula". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur: zondag: 2 15, 4.30, 7 en 9.15 uur Casino: ..You're never too young". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag. 2.30. 4 45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De zwarte Orchidee" 18 laar Studio: „Doctor at sea" A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Soldaten ln nylons". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4 45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Echt iets voor Conny". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Vstra-theater-Wassenaar Van vrijdag t/m woensdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „De koe en de ge vangene" Al Donderdag 2 30 en 8 uur ..Houseboat" A.l Zondag en woensdag 2.30 uur „Laurel en Hardy bij de lucht bescherming". A.l. 10.35 Amus.muz. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Orgelconc. 11.45 Gram. AVRO: 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Ultz. v. d. landbouw. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Orgel en hobo. 13.55 Beursber. 14.00 Jid disch progr. 14.30 Gram. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Hammondorgel en zang. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.25 Polltiekapel. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Latijnse klanken. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Zo zijn ze, lezing. 20.10 De dichter Jan Hanlo, le zing. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 De mens en zijn werk, gesprek. 20.50 Volksontwik keling in België, lezing. VARA: 21.00 Ge var. programma. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Espe ranto. 23.10 Muziekrevue 23.55-24.00 Nws. Hilversum IT, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Gram. 10.10 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Koning en Apostel, toespr. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbaneded. 12.33 Gram. 12.45 Olymp. Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrotiw. 14.00 Metropole-ork. en solist. 14.40 Gram. 15.00 Gram. 15.30 V. d. zie ken. 16.30 Koperork. 17.00 V. d. kind. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Olymp. Spelen. KRO: 18.00 Gram. 18.10 Vaticaanse act. of gram. 18.25 Gram. 18.30 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. Luyk. 18.40 Olymp. Spelen. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.progr. v. d. sold. 20.30 Lichte muz. 20.50 Gevar. progr. 21.20 Lichte muz. 21,40 Liederen. 22.00 Olymp. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Mannen onder elkaar, lezing. 22.50 Gevar. progr. 23.45 Olymp. Spelen. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e l(jn van 18-20 uur) I. Igor Strawinsky. Petrouschka (Bur lesque in 4 taferelen). Rlas Symphonic Orkest Berlijn olv. Ferenc Frlcsay. H. Peter Tsjalkowski. De Notenkraker op. 71 (Ballet in 2 bedrijven). l'Orchestre de la Suisse Romande olv. Ernest Anser- met. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 14.55-17.30 Olymp. Spelen. 18.15-18.45 Olymp. Spelen. NTS: 20.00 Weekoverz. 20.20 Olymp. film. 20.30 Eurovisie: Olymp. Spelen. KRO: 21.30 Taptoe Delft 1960. 22.15 Gesprek t.g.v. het 7e Intern. Vocalisten-concours. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gevar. muz. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten uit de programma's v. d. afgelopen week. 14.00 Gram. 14.30 Quiz. 15.00 Hoorsp. 15.30 Geluidskron. 16.00 Ork.conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Henry Wood Promenade Concerts. 20.55 Intermezzo. 21.00 Nws. 21.15 De ver schrikkelijke sneeuwman. 22.15 Viool en piano. 22.55 Wetensch. nws. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gesprek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Lichte muz. 13.20 Olymp. Spelen. 13.30 Nws. en cricketultsl. 13.45 V. d. kind. 14 00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Mil. ork. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en Olymp. Spelen en gram. 17.30 Nws. en orgelspel. 18.00 Ge sprek. 18.29 Weerber., nws. en Olymp. Spelen. 18.42 Act. 18.45 Hoorspel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.40 Nws. en gevar. progr. 20.00 Popul. liedjes. 20.30 Nws. en gevar. progT. 21.00 Olymp. Spelen. 21.10 Gevar. muz. (Om 21.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwe9tdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.30 Ork. conc. 15.00 Gevar. muz. 18.00 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 20.30 Symf.conc. 22.30 Nws. 23.15 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. 1.15 Ge var. muziek. Franlcrllk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Gram. 18.30 Nwe gram. 19.16 Kamermuz. 19.55 Gram. 20.00 Intern, festival v. Edinburgh: Ork.conc. 22.00 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.35 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgel en plano. 14.00 Gram. (Tussen 1500 en 17.30 Olymp. Spelen) 15.30 Gram. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Gram. 18.10 Boekbespr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 V.d. kind. 20.00 Gram. (Tussen 20.30 en 21.25 Olymp. Spelen). 22.15 Gram. 22.55-23,00 Nieuws. 484 m.: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 17.00 Nws. 17.30 Gram. 18.30 Fes tival v. Luik. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Pianorecital. (I. d. pauze: gram.) 22.00 Wereldnws. 23.00 Nws. TENTOONSTELLINGEN Breestraat 19: Tentoonstelling werk van Ben van Kempen en Alex Hakkaart. Ge opend van 69 uur nam. (tot 4 sep tember). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie d Werfpark l: Tentoonstelling geolo gie vaD Nederland Op werkdagen van 10 12 en 14 Zon- en feestdagen 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen in het Chinees" (Tot 81 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leidse School (tot half september) AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend: Apotheek Her- dingh Blanken. Hogewoerd 171, telef. 20502. B(| geen gehoor b(j nw hulsarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 23 8 «2 a a s& a 3 «5 3 8- dS Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mllnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Alacclo Madrid Mallorca Lissabon regen regenbui regen regenbui half bew. onweer regen regen geh. bew. licht bew. zwaar bew zwaar bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. regen geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew licht bew. regen zwaar bew. zwaar bew. mist geh. bew. zwaar bew zwaar bew half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. licht bew. zwaar bew. w.stll 17 12 no 3 17 14 w.stil 17 14 zw 7 18 15 wzw 2 17 10 w.stll 17 12 zw 2 17 12 zw 6 17 12 zzw 6 17 12 z 2 14 5 ZW 2 15 6 no 1 17 7 w 6 17 11 wnw 4 14 6 w 6—15 zw 6 19 14 zw 4 17 11 W 2 19 13 w.stll 22 13 w.stil 21 10 n 4 26 17 wzw 4 19 13 zw 4 18 13 wzw 2 15 11 w.stll 15 9 w.stll 19 9 w.stll 25 12 wnw 3 19 14 w 1 9 zw 2 21 11 nnw 2 23 w.stll 29 17 no 2 25 13 w.stll 33 18 w.stil 31 17 n 5—17 0.5 0 0 0.1 10 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2