Laatste nieuws IJsclubgebouw is nu in ivording Prachtige dahlia's op Floriade Stadsnieuws Leiderdorp is er echt blij mee Motorfiets bestaat thans 75 jaar Strijd in Kasai NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ BEURS VAN AMSTERDAM WOENSDAG SI AUGUSTUS I960 Ondanks alle regen Wageningse professor verrichtte opening Het heeft de kwekers-inzenders voor de achtste binnententoonstelling „De Dahlia" in de Energiehal op de Floriade niet meegezeten. De slagregens van de laatste dagen dreigden hun met zorg geteelde expositie-dahlia's te vernietigen of op zijn minst te beschadigen. Met hulp van plastic-zeüen hebben tal van kwekers hun kostbare bloemen toch nog voor een groot deel weten te redden. Slechts enkel inzenders, o.w. een uit Duitsland, moesten wegens regenschade verstek laten gaan. Duizenden dahlia's, die gisteravond en vannacht in de Energiehal van heinde en ver werden aangevoerd, moesten echter van verregende blaadjes worden ontdaan. Koortsachtig is er gewerkt met als resultaat een toch magnifieke manifestatie van de dahlia-teelt in binnen, en buitenland. Tot en met zondag kan de bezoeker in de Energiehal zyn hart ophalen aan betoverend mooie kleuren en ook vormen van tienduizenden dahlia's in honderden soorten. De officiële opening van deze achtste binnententoonstelling is vanmorgen ver richt door mevrouw prof. C. W. Visser, hoogleraar te Wageningen. Hoofdarran geur van de tentoonstelling is de heer W. Buurman uit Oegstgeest. Hij heeft de grote hal door enige goed gevonden middelen als het ware verkleind. In plaats van één kolossale tuin met dah lia's zijn er verscheidene grote tuinen ontstaan. In het zuidelijke deel van de hal zijn drie vijvers in eikaars verlengde LEIDERDORP Duurdere cellen Het opsluiten van misdadigers komt het Rijk in Leiderdorp duurder te staan. B. en W. stellen de raad namelijk voor de huurprijs van de twee arrestanten cellen per 1 april van dit jaar met f 15 per jaar te verhogen. De cellen worden nu nog voor f 150 per jaar aan het Rijk verhuurd. Niet verkepen, wel verhuren De heer Braakman aan de Acacialaan wilde een stukje grond achter zijn wo ning aan de Willem Vronkenlaan van de gemeente kopen om zijn tuintje te kun nen vergroten. B. en W. stellen de raad voor deze 30 m2 voor f 10 per jaar te ver huren aan de heer Braakman. Het col lege wil de grond liever niet verkopen, omdat de grond wellicht nog nodig is om het toegangspad naar de tennis banen te verbreden. A. de Kruiff jubileerde KWART EEUW IN DIENST VAN DE VER. TOUWFABRIEKEN Dat de heer A. de Kruiff, baas in de afdeling voorbereiding der weverij van de NV Ver. Touwfabrieken, een bijzon dere plaats onder de werknemers van dit bedrijf inneemt is gisteren wel gebleken bij de viering van zijn 25-jarig jubileum. Vergezeld van zijn vrouw, zijn oudste en jongste dochter, gehuwde dochter en schoonzoon kwam hij des morgens in de kantine. De directeur de heer H. B. Haanappel, memoreerde in zijn toe spraak de levensloop van de jubilaris, die als kokoswever bij de VT is begonnen. Hij prees de juiste keuze van zijn voor gangers aan het hoofd van het bedrijf om de heer De Kruiff' via de functie van onderbaas op 5 december 1949 tot baas aan te stellen. Als baas is de heer De Kruiff de juiste man op de juiste plaats gebleken. Op velerlei gebied speelt de heer De Kruiff een belangrijke partij mee. De heer Haanappel, zelf voorzitter van de Ondernemingsraad, getuigde van de uit stekende wijze, waarop de heer De Kruiff de belangen van de groep, welke hij vertegenwoordigt en van de groep arbeiders behartigt en daarbij tevens een open oog heeft voor de problemen van de werkgever. De heer De Kruiff is ook sinds vele jaren lid van het bestuur van het Pensioenfonds, bestuurslid en leke- controleur van de afdelingsziekenkas terwijl de heer Haanappel - op gevaar af er een te vergeten - ervan af zag een volledige opsomming te geven van de di verse functies, welke de heer De Kruiff buiten de fabriekssfeer vervult. Meteen hartelijke handdruk overhan digde spreker hem het zilveren VT-ere- metaal, alsmede een geschenk onder couvert. De bedrijfsleider der vezelafdelingen, de heer I. Vogelenzang, zegde de heer De Kruiff dank voor de prettige wijze, waarop hij de schakel vormt tussen het personeel van hoog tot laag. Namens de bazengroep feliciteerde de heer Jac. Stouten zijn jubilerende col lega, waarna de heer J. Th. Hensing de jubilaris namens de gehele Onderne mingsraad toesprak. Namens de raad bood het lid, de heer B. Kisman, een grote kist sigaren aan. Nadat de personeelsbezetting van de afdeling zich bij de aanwezigen had ge voegd, vertolkte de heer J. Visser de ge voelens van deze groep. Met een harte lijke felicitatie boden de jongste mede werkers hun zilveren baas een kroon- lamp aan. De heer J. H. F. v. d. Berg, voorzitter van de Afdelingsziekenkas, dankte de heer De Kruiff voor zijn aandeel in de prettige verstandhouding, welke in het bestuur heerst en bood hem een bloem stuk aan. De heer W. Boeschoten, admi nistrateur van het Pensioenfonds bood met de beste wensen eveneens een bloemstuk aan. De jubilaris verkreeg tenslotte zelf het woord. Hij bracht dank aan alle sprekers voor hun woorden en de tot hem gerichte wensen. Kapelaan R. Huysmans heeft de r.k. parochie Zoeterwoude-Leiderdorp verlaten en is naar Rome vertrokken om oud-Romeins kerkelijk recht te studeren. In zijn plaats is kapelaan J. Werner uit Den Haag benoemd. OEGSTGEEST AANBESTEDING KLEUTERSCHOOL. Gistermorgen heeft architect D. L. Landman uit Leiden namens burgemees ter en wethouders in het openbaar aanbesteed het bouwen van een kleuter school aan de Wijttenbachweg. Het aan tal inschrijvingen was 23. Van hoog naar laag luidde de uitslag: Fa. Vogels «Sc Zn., Wassenaar f114.600; H. Fennis, Bussum, f 111.800; V. de Vries' Bouwbedrijf, Haar lem f 111.750; H. J. Strijk, Rijpwetering f 110.800; Bouw- en Exploitatie M. „De Samenwerking", Utrecht, f 110.800; M. van der Bent Zn., Katwijk aan Zee, f106.800; Bouwbedrijf Lucas, Rijswijk, f103.800; G. H. en J. Nierman, Voor schoten f102.300; C. J. Strijk, Oegst geest, f 100.800; Bouwbedrijf K. Bakker, 's-Gravenhage, f99.800; Gebr. Overde- vest, Voorschoten f98.650; firma Meiman en Mazurel, Leiden f96.750; M.Deeren- berg Gebr. G. en P. van Wijk, Alphen aan den Rijn, f96.300; Bouwbedrijf Pro per C.V., Oegstgeest f95.140; Aanne mersbedrijf vil. Fa. Leo Zitman, Leiden f94.776; Fa. Jac. van Riet, Leiden f94.363; L. C. Schroder, Wassenaar, f94.140, K. Burgy, Oegstgeest f93.400; W. den Dubbelden, Oegstgeest f93.200; Bouwbedrijf De Lange en Van der Plas, eveneens Oegstgeest f92.300; M. van Duyn, Katwijk aan Zee f91.790; Hol- weg's Bouwbedrijf N.V., Utrecht en Lei den f79.900 en A. C. van den Oever, Leiden f75.300. De begroting bedroeg f 88.857. aangebracht. Deze mooie waterpartij is gevat in een bloemenaanleg in magneet- vorm, wat een fantastische aanblik op levert. Het midden van de hal wordt in genomen door een vijfhoekig plateau, dat met een vijfhoekige vijver niet al leen figuurlijk een rustpunt in deze overvloed van kleuren is, maar dank zij verscheidene banken ook letterlijk die functie kan vervullen. Anders dan vo rige keren kan men de bloemen van zeer nabij beschouwen. Dat de dahlia een ook bij amateurkwekers in Nederland zeer geliefde bloem is, blijkt uit de talrijke aanwezige individuele en collectieve in zendingen van liefhebbers, clubs en volkstuinverenigingen. De dahlia's die voor het merendeel in kleine of grote boeketten zijn gearrangeerd, zijn aan gevuld met anjers, gerbera's, chrysanten en de alleen in Transvaal voorkomende rotpea's. die men daar „suikerbossies" noemt. De Jury heeft urenlang werk ge had aan de beoordeling van deze bloe menpracht. Een jury van 9 keurmeesters heeft ge- durend etwee seizoenen een selectie ge maakt uit de beste variëteiten. En slechts die soorten, welke bij tenminste 10 keu ringen, op de proeftuinen en snijbloe menexposities van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur en de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, voldoen de punten hebben verzameld om aan de eindkeuring te mogen deelnemen, din gen mee naar de nationale wisselprijzen. De opening werd verricht door de alg. voorzitter der Floriade. dr. A. J. Verhage. VOORSCHOTEN Intrede ds. D. J. Modderaar Naar wü vernemen is ds. D. J. Mod- deraar te Rotterdam-Zuid voornemens woensdagavond 28 september intrede te doen bij de Geref. Kerk in Voorschoten als opvolger van ds. M. den Boer, die naar Zaanslag is vertrokken. Vissen voor bejaarden De UW afdeling Voorschoten hield in samenwerking met de hengelsport vereniging „Ons Genoegen" ten bate van de bejaardensocieteit een viswed strijd in de Korte Vliet. De vissen kregen het zwaar te verduren. Van Allemans- geest tot de Lammenschansbrug lagen 167 dobbertjes met evenzovele „wurmpies" kwaadaardig verlokkend op de vissen te wachten. De Voorschotense vissen ble ken echter ook nog wat anders te eten te weten, want slechts weinige vissen hapten toe. De held van de dag werd de heer C. Jongeleen, die met het grootste aantal vissen (vier stuks) een lauwer tak veroverde. De wisselbeker ging naar de visvereniging „Sport en Spel" uit Leiden. De grootste vis werd gevangen door de heer W. van Loon uit Leiden. Burgemeester L. de Kool reikte in Alle- mansgeest de prijzen uit en vertelde, dat de pot van de bejaardensocieteit weer aardig gespekt is. Het juiste bedrag is echter nog niet bekend. WARMOND Kinder- en volksspelen Op dinsdag 6 en woensdag 7 september a.s. zullen de jaarlijkse kinder- en volks spelen worden gehouden. Het program ma is als volgt samengesteld. Maandag 5 september: 8 uur nam. opening der feestelijkheden met een lampionoptocht door de gemeente; 8.30 uur: opening der vermakelijkheden met dam-, schaak-, kaart- en sjoelbakspelen voor ouderen vanaf 20 jaar in „De Stad Rome. Dinsdag 6 september: om 9 uur en om 10.30 uur voorm. kinderspelen onder lei ding van het schoolpersoneel en de commissieleden. De spelen vinden plaats in de Dorpsstraat en Burg. Ketelaar straat. Prijsuitreiking om 12.15 uur op het oude raadhuis; 2.30 uur nam.: koek- happen voor meisjes en ..naar het zwembad" voor jongens van 13 en 14 Jaar; 3.30 uur: „Moeders wil is wet" voor Bromfietsdief aangehouden De politie heeft een zeventienjarige metaalbewerker uit Leiden aangehouden. De jongen nam zaterdag in Den Haag een bromfiets mee en liet het voertuig in Leiden achter. Maandag stal hij een brommer op de Hooigracht om deze ver volgens te koop aan te bieden. Jaarvergadering van Leidsche Wolspinnerij In „In Den Vergulden Turk" werd he denochtend de jaarvergadering van aan deelhouders van de Leidsche Wolspin nerij N.V. gehouden onder voorzitter schap van de heer E. Bennink Bolt. Bij de behandeling van de jaarstukken werd door de directeur van de N.V., de heer A. A. Verhoef, medegedeeld dat de uitbreiding van de kantoren te Leiden vermoedelijk over twee maanden vol tooid zal zijn. De gebouwen in Am sterdam zijn onlangs verkocht voor bij na een half miljoen gulden. De directie maakt zich zorgen over de personeelsvoorziening, die een rem zou kunnen worden op de overigens moge lijke prod uktie-uitbreiding. In dit ver band en met het oog op de Europese Economische Gemeenschap vraagt de directie zioh af. of niet op den duur moet worden overgegaan tot het onder brengen van een deel van de produktie ln het buitenland. Het machinepark in de bestaande fabrieken wordt geleide lijk gemoderniseerd waardoor eèn deel van de produktieverhoging bereikt kan worden. Er is nog geen bestemming gegeven aan het aangekochte pakket eigen aan delen. De vergadering ging akkoord met de financiële verantwoording. De exploits - tiewinst over het in maart afgesloten boekjaar bedroeg f797.087 tegenover f762.787 in het voorgaande jaar. Beslo ten werd een dividend uit te keren van 20 procent (waarvan reeds 6 procent als interimdividend is uitgekeerd), welk percentage gelijk was aan het daaraan voorafgaande jaar. Aan de reserve werd een bedrag van f850.000 toegevoegd zodat deze thans drie miljoen be draagt. De aftredende gedelegeerd commis saris de heer P. M. J. Flipo werd bij acclamatie herkozen. Bejaarden Haagwegkwartier middag op stap GEVARIEERDE TOCHT MET VROLIJK SLOT Dank zij de grote inspanning van het comité Autotocht Ouden van Dagen men deed dit nu al voor de veertiende maal en de spontane medewerking van een 25-tal automobilisten hebben de bejaarden van het Haagwegkwartier gis termiddag een prachtige en gevarieerde autotocht gemaakt. Om circa half een vertrokken er reden ook twee bussen meewerd allereerst een bezoek aan Leersum gebracht, waar de ouden van dagen op koffie en versnaperingen wer den onthaald. Via het Gooi ging hierna de tocht naar Hilversum, waar men zich in Anna's Hoeve uitstekend amuseerde. Aan alle deelnemers (sters) werd hier een lunchpakket uitgereikt. Om ongeveer 9 uur keerde het gezelschap zeer vol daan over de prachtige tocht en de royale traktatie weer in de Sleutel stad (Bevrijdingsplein) terug. Van een afscheid was echter nog geen sprake. Voorafgegaan door de Chr. Muziekver- I eniging „Concordia" sloeg men de rich ting van het clubgebouw aan de Ten i Katestraat in, waar de bejaarden nog een vrolijk uurtje in het vooruitzicht I was gesteld. Het duo Braxhoven zorgde hier voor accordeonmuziek, dat'afgewis- SOEPELER KREDIETVERLENING (Van onze Haagse redactie) Met ingang van 1 september heeft de Ned. Bank de kredietverlening voor goe derentransacties iets soepeler gemaakt. De deviezenbanken is een algemene ver gunning verleend wissels van niet- lngezetenen op niet-ingezetenen en be trekking hebbende op goederentrans acties in disconto te nemen, waarbij de looptijd twaalf maanden mag zijn, tegen totnutoe een maximum van zes maan den. Voorts mogen wissels van niet-in gezetenen op ingezetenen worden verdis conteerd, waarbij de looptijd niet langer dan 5 jaar mag zijn. Indonesië overweegt maatregelen Het Indonesische Parlement heeft een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het Parlement maatregelen tegen Japan nodig acht door „de hou ding van de Japanse regering, die de Karei Doorman een bezoek aan Japan toestaat, hetgeen ingaat tegen de geest van Bandoeng en de Aziatlsch-Afri- kaanse conferentie en een verstoring van de vriendschappelijke betrekkingen en de samenwerking met Japan tenge volge kan hebben". Minister Sabandrio zei namens de re gering, dat, waar Japan tijdens de oor log Indonesië had bezet, na de oorlog Indonesië jegens Japan de grootst mo gelijk toegevendheid aan de dag heeft gelegd. „Wij zijn aldus Soebandrio niet bang voor de Karei Doorman. Ik en onze strijdkrachten zijn in staat, aan de bedreiging het hoofd te bieden". Over het al of niet terugkeren van de Karei Doorman, na het bezoek aan Japan, naar Ned. Nieuw-Guinea, zei Soebandrio: „zal het Indonesische volk uit een teruggaan naar Nieuw-Guinea niet de conclusie moeten trekken, dat dit oorlogsschip in Japan wapenen heeft ingeladen? De Indonesische regering hoopt dat de Japanse regering haar houding zal wijzigen. Als zij dit doet, zal het een overwinning betekenen voor Japan. „Wij zullen weten, op welke grondslag de betrekkingen tussen Indo nesië en Japan berusten". Indonesië bedreigt Japan niet met een bemoei lijking van de economische betrekkingen, doch als Japan weigert, zijn houding te herzien, zal Indonesië zich gedwongen zien om geëigende maatregelen te tref fen. „Wij zouden het met spijt doen en hopen dat onze Japanse vrienden de aan de „Karei Doorman" verleende toe stemming zullen intrekken", aldus Soe bandrio. Inmiddels is namens de Nederlandse regering verzekerd, dat de „Karei Door man" na het bezoek aan Japan niet naar Ned. Nieuw-Guinea zal terugkeren. Red. L.D. meisjes van 15 en 16 jaar; 3 uur: hen- gelwedstrijd voor de jeugd van 5 tot 14 jaar; 5.15 uur: prijsuitreiking op het Oude Raadhuis; 8 uur: muzikale mars door het dorp; 8.30 uur: „Naar de trein" voor jongens van 15 en 16 jaar. Op de zelfde tijd kruiwagenrace voor paren, maaranders dan anders. Woensdag 7 september: 9 uur voorm.: tobbetje steken voor mannen van 17 jaar en ouder2 uur nam.ringsteken in open auto's voor dames en heren van 20 jaar en ouder; 4 uur: „Wie is het eerste terug" voor dames van 17 t.m. 25 jaar; 8.30 uur: „Wie vangt de kwartel" voor dames van 25 jaar en ouder. De Retraitevereniging „St.-Agnes" heeft een bezoek gebracht aan de Passie spelen te Tegelen. Het gezelschap ver trok in twee bussen naar Limburg, al waar men na enkele korte onderbrekin gen in het middaguur arriveerde. Vier uur lang heeft men kunnen genieten van het spel in „De Doolhof" Op te terugtocht werd in Vught in De IJzeren Man het diner gebruikt. seld werd door de heer Bavelaar, die een goede imitatie van Dorus gaf en de heer Kunst, die zich ontpopte als een handig fakir. Aan woorden van dank uitge sproken door mevr. A. de Cler-de Bruin en de heer Plukker heeft het het co mité deze avond niet ontbroken. Men was enthousiast over de organisatie en verzorging van deze trip! Wederkerig dankte de voorzitter van het comité, de heer A. van Polanen, alle automobilisten voor hun vriendelijke geste en de dames Pommer, Schreuder en v. d. Tuyn voor het grote aandeel, dat zij in het bijzon der bij de voorbereiding van de tocht hebben gehad. Afscheid werdl genomen van de heer J. Crama, die om gezond heidsredenen zijn functie van secretaris van het comité heeft neergelegd. C. H. HINS CHEF AFD. OPENBARE WERKEN Als opvolger van de heer T. J. C. Ver- duyn, chef van de afdeling Openbare Werken van de Leidse Gemeentesecre tarie, die kort geleden in gelijke functie werd benoemd te Rotterdam, is met in gang van 1 november a.s. benoemd de heer C. H. Hins jr. De heer Hins, die een zoon is van de vroegere Leidse astronoom, wijlen dr. C. H. Hins, was na de oorlog werkzaam aan de consulaten-generaal te Singapore en Saigon en na 1950 bij het Havenbedrijf te Rotterdam en de gemeente-secretarie aldaar. Dat Leiderdorp een vooruitstre vende gemeente is.... Men hoeft er maar even rond te kijken om dat gewaar te worden. Men hoeft eigenlijk alleen maar een duik in het prachtige zwembad te nemen. Maar ook voor de wintersportliefhebbers wordt veel gedaan in Leiderdorp. Er is een prachtige ijsbaan, niet eens zo ver van het zwembad ge legen. Bij deze ijsbaan verrijst op het ogenblik een fraai gebouwtje. Het zal niet lang meer duren of het ijsclubgebouw, dat ge op de foto in aanbouw ziet. is gereed. De tim merman. die daar noest aan het zagen is. is zelfs van mening, dat de schaatsers er deze winter al be zit van kunnen nemen. Ijs en weder dienende uiteraard. Toen 75 jaar geleden een houten maak sel met twee grote spaakwielen, een le deren zadel en een motor zich door de straten van Cannstatt, een voorstad van Stuttgart, voortbewoog, vermoedde wel niemand dat dit de geboortedag van de motorfiets was. De 51-jarige ingenieur Gottlieb Daimler had, na aanvankelijke pogingen met een gasmotor, in zijn klei ne werkplaats in Cannstatt een petro- leum-motor gebouwd, die hij twee jaar later in een houten fiets en nog een jaar daarna in een „koetsje" probeerde. Op 29 augustus 1885 verkreeg Daimler zijn eerste patent op „voertuigen met gas- of petroleummotor De motorfiets begon toen zijn zege tocht over de wereld, in steeds glimmen- der uitvoering en na de tweede wereld oorlog ook in de gedaante van scooter en brommer. Op 1 januari 1925 waren er in Duitsland 118.000 motorfietsen, thans zijn er in de Bondsrepubliek 1.9 miljoen motorfietsen en scooters benevens 2.4 miljoen bromfietsen. Over de gehele we reld zijn er zo'n 25 miljoen tweewielige voertuigen met motor. Majoor Perrad van de Katangese gen darmerie heeft vandaag in Elisabeth- stad meegedeeld, dat de „guerrillatroe pen" van Kalonji maandag het vilegveld van Bakwanga, de voormalige hoofdstad van de „Mijnstaat" in Kasai, gedeeltelijk veroverd hebben. Hij wist echter niet hoe de toestand aldaar op het ogenblik is. Perrad zei dat de „guerrillatroepen" van Kalonji thans tussen de 300 en 1.000 man sterk zijn. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 30 augustus Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 2. idem A2 2.10-4, idem BI 1.40-2.10, bloemkool Al (per 100 st.) 34-68, idem A2 18-48, idem BI 24, snijbonen 56, pronk- bonen 38, prinsessenbonen 57, bospeen (per 100 bos) 17-33, andijvie 11-18, groene kool 12, selderij (per 100 bos) 6-9, knol selderij (per 100 st.) 18-19. Aanvoeren: waspeen 74.000 kg., waarvan 6.000 kg. voor export werd verkocht; bloemkool 23.000 stuks, waarvan 3.000 stuks voor export werden verkocht. RIJNSBURG. 30 augustus Bloemen veiling Flora: Gladiolen: gemengd I 7, Beatrix 450-500, Scabiosa 280-3.00, Heli- anten 260-340, Pompon gemengd 260-3.00. Kochelsee 2-230, Carnaval 3-320. Bacchus 3-320. Asters: Bouwman 1-140 per 100. Tros-chrysantenChataworth 40-45, Wen dy geel 35-38, Bright Eye 34-37, Tilly 55- 58. Golden Delight 70-77. Phlgostegla 20- 29 per bos. TER-AAR, 30 augustus Groentevei ling: Augurken: fijn 62. flinbasterd 69. basterd 53. grof A 40. grof 33, CD 34-37. Idem groot 8, idem II 3, E 17-20, idem geel 3, alles per kg. BEURSOVERZICHT Nieuw hoogterecerd voor Hoogovens Amsterdam, 31 augustus. Certificaten Hoogovens werden van middag in een rustige hoek op een nieuw hoogterecord verhandeld. De ope- ningsprijs werd vastgesteld op 910. De slotkoers van gisteren was 888. In de niet-officiele ochtendhandel werden de certificaten verhandeld van 889 tot 904. Het fonds lag met Unilever gisteren in Wall Street goed in de markt, terwijl de stemming verder in New York aan de lage kant was. De Westduitse beurzen waren echter zeer vast; dat was oorzaak, dat de noteringen in Amsterdam voor de meeste internationale waarden niet veel afweken bij die van het vorige slot- niveau. Aku was op 537 bij de opening onveranderd bij gisteren. Later werd voor de rayonaandelen 535 gedaan. Philips was vanmiddag op 1335 circa 7 punten lager. Unilevers konden het koersher- stel van gisteren vrij goed handhaven bij een koers van 873. Kon. Olies noteer den op f. 130,20, na een opening van f. 129,10, vrijwel onveranderd ten op zichte van de vorige slotprijs. De oplo pende koersen voor de oliewaarden was het gevolg van lokale speculatieve vraag. De eerste halfjaarcijfers van de Kon. Shellgroep worden door de beurs elk ogenblik verwacht. Deze belangrijke ge beurtenis was in de Oliehoek nauwelijks te bemerken, want de handel was er uiterst rustig. Van de scheepvaartwaarden werden aandelen Kon. Boot op de tweemaal parikoers verhandeld, tegen gisteren als slotprijs 1974. Er komt nu in deze sector ook belangstelling voor buitenlands® rekening, aldus de beurs. De overige Scheepvaartwaarden gaven hogere koer sen te zien. Cultures eerder iets luier. Evenals gisteren was het ook vandaag in de staatsfondsenhoek zeer kalm. Het kortlopende papier was onveranderd, terwijl de staffels een weinig lager lagen. Certificaten Bijenkorf werden 20 punten hoger op 780 geadviseerd. De laatste dagen zijn in dit fonds grote bedragen omgezet tegen oplopende koersen als ge volg van Westduitse aankopen en lokale speculatieve belangstelling. Grootbanken iets hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 31 augustus: Londen 10.594-10.60HNew York 3.77A-3.77A: Montreal 3.894-3.89%; Parijs 76.954- 77.004 Brussel 7.534-7.54%; Frankfort 90.434-90.484: Stockholm 73.12-73.19; Zürich 87.52-87.57; Milaan 60.754- 60.804; Kopenhagen 54.734-54.784; Oslo 52.894-52.944; Wenen 14.614— 14.62V4; Lissabon 13.20%-13.22%. U ontvangt over uw spaarsaldo 3 '/s rente tot f30.000.- U kunt ons opdracht geven uw belasting-aanslagen automatisch in termijnen te voldoen uit uw spaartegoed bij de N.H.M. Wij zenden u een folder op aanvraag of bij ontvangst van de eerste storting van ten minste f 250.- bij een van onze kantoren of op de postrekening van dat kantoor onder vermelding „spaarrekening". 944 88% 94 110 99% Het gebouwtje is 16 meter lang en 5 meter breed. In het gebouw komen een bestuurskamer, een gar derobe. en bar. een kantine en toi letten. Het zal eventueel ook kun nen dienen als vergaderruimte. Een hele verbetering ten opzichte van het houten keetje, dat vroeger altijd bij de ijsbaan werd neergezet als het ijs lag te spiegelen onder de T.L.-lampen (Foto L.D./Holvast) Woensdag 31 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 101A 100Vi Ned. '59 4 4 100H MgH Ned '60-1 414 10°H lOOjj Ned. '60-11 414 100H ÏOOH Ned. '59 414 j>8',4 98H Ned. '53 344 95H 95% Ned. Grtbk obl. 314 78 „JfSi- Ned. '47 314*3 94ÜGL 93HOB Ned. '51 314 96% Ned. '53 314 «A 95% Ned. '56 314 94% Ned. '48 314 89 Nel" 'S)e34Ce.l..3.% ^4 884 Ned. '54 34 89H 90 O B Ned. '55-1 34 BpH 90A Ned. '55-11 3Vi 92Vi 92 Ned. '37 3 90A 904 Ned. doll. In. 47 3 90% 90H Ned. Inv. cert. 3 981*» no?i^T5 Ned. "62-'64 3 98}£GB 98}JGB (ndië '37 3 97A Indië '37-A 3 944 Ned grtbk. '46 3 914 Ned. won.b.l. '57 6 109 A Ned. won.b.l. '58 44 99% ACTIEVE AANDELEN Jultuurbank32% 32% Nat. Handelsbank 194 GL 1904 Ned HandelmiJ 322 320 Amst Rubber 112% "2% H.V.A 154 GB 150 Senembah 530 AK.U 537 532% Berkel's Patent (v.) 355 GB 359 GB Calvé Delft cert 864 858 G B Deli Mij en (Ver 185 i®iGL Kon Pap v Gelder 340 G B 336 Hoogovens cert 888 906 Mtiller en Co N£ 437 4 441% Ned Kabelfabr 625 G B 637 G B Philips 1342 4 1326 4 Philips pref 345 347 Onliever 876 4 869 Wilton Feyenoord 212 216 Biliton 2de r 466 B 465 G L Dordtse OUe gew 626% 622% Kon Olie (f20.-) 131.60 131.10 idem (50 f20.— 130.40 130.30 Holl Amer lijn 145% 1454 Java China Paket 155 158 KL.M 103 103 Kon Ned Stmv Mil 1974 2004 Kon Paket Mf) 140 140 GB Stoomvaart Mfj Ned 171 172% Ntevelt Goudr cert 1494 1514 v Ommeren cert 285GB 285 Kon Rott Uoyd 151 154 GB Ned Scheepv Onle 1524 1534 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A aam 47 i34> 3 94 4 944 idem 48 (34) 944 94A R'dam 52-1 (4 4) 98 id. Id 37 I-n (34) 954 954 Z.-HoUand *56 (44) 97% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. O. '58 (54) 104ff 1044 ld. NWB 32 (44) 97}» 974 Industr. Obligatie® Philips Doliarlng 31 95 95 Premieleningen A'dam 33 3 100 A'dam '51 I 24 86 854 A'dam '56 1 24 784 79 A'dam 36 n 24 87 874 A'dam '56 HI 24 94 Eindhoven *54 24 79% 80 Enschede34 24 78% 79% Den Haag '52 I 24 864 86 Idem O 24 86% R'dam '52 I 24 86 85% Idem n 24 864 854 Idem 37 24 100% 100% Utrecht 32 24 90 B 904 Z.-Holl 1957 24 95H NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Rooeco 247.50 247 Amst Bank 424 4294 HH 0 cert 240 245% Rott Bank 338 3464 Twentscbe Bank 315 315 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumfj. K N Ed met A-AA Idem prel wd Electrolasmh Kon Ned Grofsm Holl Constructie Lng our v Bouwnfjv Internatlo Int Kunststof! Ind Leidse Wolspinnerij Rott Droogdok Mi] Sikken* Groep Ver Touwf abrieken Walvisvaart Wernlnk'e Betonm. Van Wijk en Heringa Zaalberg Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) Amertk fondsen «Janaman PacUic ti Intern Nickel Anaconda Betnienem Stee) Cities Service General Motore Kennecutt Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 478 479 614 61 101 102 107 B 107 370 194 190 566 564 2824 2814 154 153 674 684 598 600 720 950 362 3624 113% 1134 165 166 115 116 140 139 y4 6 - 24 23% 55% 554 53% 51% 44 43% 43% 43% 44% 44A 84% 824 61% 604 67% 67% 27AB 26% 82% 80%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9