Vervoerders kalkzandsteen staken Zal 't gebrek aan „witte steen" de bouwnijverheid stagneren? Kerkelijk Leven Rode tv-uitzendingen over Rome veel beter dan de Westduitse! beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen 1 Chefarine 4 Firato in de toekomst wellicht alleen toonaangevend in Europa Werklozen kidnapten patroon om achterstallig loon te krijgen... WOENSDAG SI AUGU8TU8 I960 POSTERS IN KATWIJK EN HILLEGOM sprekingen ln Den Haag en Apeldoorn bleek het CVK niet verder te willen gaan Een gróót aantal vervoerders van 1959 af heeft men vervolgens, ln overleg w~4 met het CVK gewerkt met een hoger „proeftarief" voor de tyd van een Jaar. De bedrijfsresultaten, aldus de Vereni ging Steenvervoer, waren „allerbedroe vendst". Onderhandelingen, die sindsdien wer den gevoerd en waarbij vertegenwoordi gers van de Ministerie van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat hun bemiddeling hebben verleend, zijn op niets uitgelopen. De vereniging deed een voorstel voor een verhoging van de ta rieven met 15 procent (hetgeen toch altyd nog 15 procent minder was dan de vrachtprijzen van 1956), maar na be- kalkzandsteen in West-Nederland, aan gesloten bij de Vereniging Steenvervoer, staakt sinds eind verleden week. Zij weigeren de stenen te vervoeren van de drie grote fabrieken in Katwijk, Hille- gom en IJmuiden omdat zü van oordeel zyn, dat de vrachttarieven beneden een economisch verantwoord peil liggen. In hoeverre de bouwnijverheid al belemme ringen van deze staking ondervindt, was vanochtend nog niet te overzien. Wel staat het vast, dat er vervoerders zyn, die vrachten verzorgen voor de drie genoemde fabrieken, welke tezamen zes tig procent van de „witte steen"-pro- duktie voor hun rekening nemen. Deze vervoerders zijn echter niet aangesloten by de Vereniging Steenvervoer. De Vereniging Steenvervoer heeft in de drie genoemde plaatsen posters uit gezet. Hetzelfde hebben echter de fa brieken gedaan. „De meeste vervoer ders geven aan onze oproep gehoor", zo zei ons vanochtend de administrateur van de Vereniging. Het conflict tussen de Vereniging en de fabrieken, samenwerkend in een centraal verkoopkantoor voor de Kalk- zandsteenindustrie N.V. is afgelopen donderdag in volle hevigheid uitgebars ten, toen het Centraal Verkoopkantoor (CVK) na langdurige onderhandelingen niet verder bleek te willen gaan dan een verhoging van 10% van de uit 1954 stammende tarieven en dan alleen nog maar voor de vervoerders in het rayon Haarlem. Allerbedroevendst Deze tarieven van 1954 worden door de Vereniging Steenvervoer als veel te laag beschouwd. In 1956 werden zij dan ook, met goedkeuring van de Ministeries van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat, met gemi&deld f. 2, f. 2,50 verhoogd. De recessie van 1958 had echter tot gevolg, dat de tarieven weer aanzienlijk daalden. Van 15 juli dan een verhoging met 10 procent van het ongunstige tarief-1954 voor het rayon Haarlem, „wy hebben die voor stellen radicaal afgewezen", aldus de woordvoerder van de vereniging, de heer S. de Best. Intussen wordt het rydend personeel van de verenigingsleden be staande uit 200 man, doorbetaald. Kwetsbaar De Vereniging Steenvervoer verzorgt ongeveer 60 procent van alle kalkzand- steenvervoer over de weg in ons land. Dat vooral de leden van deze vereniging opponeren tegen de huns inziens te lage tarieven, Is een gevolg van het feit dat de betrokken bedrijven zich op het ver voer van kalkzandsteen hebben gespe cialiseerd. Hun positie is dus kwetsbaar der dan die van vervoersondernemingen met een ruimer assortiment. INDONESISCHE STUDENTEN MOETEN TERUG Indonesische studenten die thans ver gevorderd zyn met hun studie aan Ne derlandse universiteiten en colleges, is gevraagd Nederland te verlaten en zo spoedig mogelijk naar Indonesië terug te keren, zo heeft het Indonesische Minis terie van Onderwijs bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministerie zei dat de regering ook onderhandelt met andere Europese landen voor het opnemen van studenten die hun studie in het buitenland wensen voort te zetten. Deze maatregel volgt na de verbre king van de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Nederland. De woordvoerder zei dat het aantal Indonesische studenten in Nederland niet zeer groot is. Het aantal was des- tyds, in het eerste stadium van het con flict om Westelijk Nieuw-Guinea, reeds aanzieniyk verminderd. Mutaties Ken. Marine By K.B. zyn de tydelyk commandeur H. A. W. Goossens en de kapitein ter zee met de tydeiyke rang van schout-by - nacht M. J. Vos met ingang van 1 sep tember 1960 bevorderd tot schout-by - nacht. Schout-by-nacht Goossens vervult thans de functie van inspecteur onder- wijs zeemacht terwijl schout-by-nacht Vos belast is met de functie van marine attaché Washington. NED. HERV. KERK Beroepen te Noordlaren (toez.) H. O. Boer te Den Andel (Gron.); te Workum ttoez.) G. v. Zeven te Windeshelm; te tten-Andelst R. de Bruin te Barneveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Barneveld H. Hogenhuis te Dokkuma Aangenomen naar Heemstede (3e pred.pl.) G. N. Lammens te Rotter- oam-Krallngen; naar Staphorst-Nouveen (3e pred. dam-Kral— A. M. Lindeboom te Twijzel CIIR. GEREF. KERKEN Tweetal te Onstwedde Th. Rutters te Enschede-w. en J. M. Visser te Dokkum; te Schiedam M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn en C. Verhage te Hllversum-c; te Werkendam J. C. v. Ravenswaalj te Sche- venlngen en M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. Beroepen te Aalsmeer W. v. 't SpU- ker te Drogeham. OPROEP TOT ONTMOETING Tussen Indonesië en Nederland De Raad van Kerken in Indonesië, waarby de meeste kerken in Indone sië zyn aangesloten, heeft zowel de regering van Indonesië als die van Nederland opgeroepen tot een ont moeting aan de „onderhandelingsta fel, ln een bereidheid alle ressenti ment te overwinnen en gekrenkte na tionale trots op te offeren. Moge belde partyen, elkaar wederkerig welwil lendheid betonend, tot een eenstem mig inzicht en beslissing komen, waardoor de vrede tussen de belde landen wordt hersteld", aldus een verklaring van de algemene vergade ring van de Raad. De vergadering verstaat ten volle de problematiek, die een gevolg is van de maatregelen der regering op politiek, sociaal economisch, cultureel en juri disch gebied ten opzichte van de vreem delingen in Indonesië als onderdeel van de liquddabie van de resten van de kolo niale erfenis. Zij gelooft, dat alle moei- ïykheden ln dit verband overwonnen kunnen worden, wanneer «nerzyds de regering haar gezag hanteert met recht vaardigheid en liefde en anderzijds de betrokken vreemdelingen zich volledig voegen naar alle regelen die gelden in Indonesië. De kwestie West-Irian is een natio nale zaak geworden voor Indonesië, zo zegt de algemene vergadering verder, in verband met de wettige claim op dit Kbied. Daardoor beheerst deze kwestie >t maatschappelijk, politiek en econo misch leven van geheel Indonesië. „Het is een slepend twistpunt geworden tus sen Indonesië en Nederland, waardoor een oorlog dreigt tussen beide landen, die eventueel andere landen mee zou kunnen slepen. Aan onze kerken is de dienst van de vrede toevertrouwd. Deze vredesdlenst moet ook uitgeoefend wor den in de betrekkingen tussen Indone sië en Nederland". Krachtens deze dienst doet de Raad dit beroep op de regeringen. Uitvoerige Oostduitse reportagesmaar in het ivesten programma van paar minuten Propagaiulazege voor communisten (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek en West- Berlijn is de afgelopen dagen bij' zonder veel kritiek geuit op de wijze, waarop de Westduitse tele visie de Olympische Spelen te Rome verslaan. De televisie van communistisch Oost-Duitsland zou dit namelijk veel beter en uitgebrei der en daarbij nog handig door spekt met communistisch propa ganda doen. Televisie-journalisten in grote West- beriynse en ook in enkele Westduitse bladen verwijten de Westduitse televisie dat zy te Rome de ene vervelende uit zending na de andere fabriceert. Zelfs de interviews, die iedere avond worden uitgezonden munten volgens de critici uit door vervelendheid. Men dreigt op nieuw, zo zeggen zij, in herhaling van de volkomen mislukte televisie-uitzendin gen over de Olympische winterspelen ln Squaw Valley in de Verenigde Staten. Toen waren er technische moeilijkheden om de kritiek de mond te snoeren, thans zyn er andere feiten. Een van die feiten betreft de zendtyd. In geheel West- Beriyn en in grote gebieden langs de Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dal U weer mei pleuer Uw werk kunt doen 20tabl.f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.60 Oost-Westduitse grens kan men via de Oostduitse televisie, de zogenaamde Fernsehfunk, byna de gehele dag door op de hoogte komen van de stand van zaken te Rome. De Oostduitsers zyn actueler en uitgebreider en kwalitatief beter dan hun Westduitse collega's, aldus de critici in het Westen! Deze vragen zich nu af of de in de televisie- organisatie „Intervision" samenwerken de Oosteuropese communistische staten meer betaald hebben voor de Olympische zendtyd dan de Westeuropese Eurovisie, en dus ook meer zendtyd krygen Dikke laag propaganda Men verheelt zich hier voorts niet, dat het grote probleem hier niet slechts in de concurrentie op het gebied der kwan titeit en kwaliteit der sportuitzendingen uit Rome ligt. Er is meer: geen Oost duitse televisie-uitzending uit Rome, of er ligt namely k een dikke laag commu nistische propaganda boven op. De Oost duitse reporters zijn byzonder handig om midden in sportverslagen de rode propaganda te doen doorklinken. En wat dat betekent voor de vele Westduitse televisiekykers, die in West-Berlijn en| langs de grens op kanaal 5 Oost- Duitsland plegen over te schakelen om maar zo goed mogelijk op de hoogte te komen, laat zich denken. Zo worden de Oostduitse deelnemers van de gezamenlijke Oost-Westduitse Olympische ploeg steeds met veel nadruk als vertegenwoordigers van het commu nistische oosten betiteld! Men spreekt zelfs over „het socialistische kamp in de gezameniyke Duitse ploeg". Het woord „Duitsland" hoort men nimmer. Dit alles, alsmede het feit, dat de Oostduitsers zeer uitvoerige televisie reportages wisten en weten te geven over wielerwedstrUden, boksevenementen en wat er al niet meer gebeurt te Rome, maar wat zelden of in een onzinnig razend tempo samengeperst in enkele minuten op de Westduitse televisie ver- schynt, heeft tot de noodkreet geleid:! snel de Westduitse Olympische program- ma's wijzigen of de Oostduitse commu-1 nisten behalen hier een propagandazege, die klinkt als een klok! Op de gisteren door de Commisaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, geopende elfde „Fira to" tot en met 6 september in het oude R.A.I.-gebouw worden o.a. 400 verschillende radio- en ruim 200 tv-mo- dellen getoond uit Nederland, België, West- en Oost-Duitsland, Italië, Honga rije, Engeland, Frankrijk, Zweden. Ame rika en Japan. Het accent by deze „Fi rato" ligt op de perfectionering en de steeds groter wordende toepassing van de transistor. Een der noviteiten in de televisiesector is by enkele duurdere types de invoering van de vierkante of rechthoekige beeldbuis (met een dia gonaal van 59 cm) waarvan de voorzyde Cook heeft ons land verlaten Gekocht door „Daily Express" (Van onze Amsterdamse correspondent) Robert Cook de hoofdpersoon In de mysterieuze schllderyenaffalre in Am sterdam heeft gisteravond ons land ver laten en met hem het geheim van de volgens de politie in scène gezette In braak, nadat hy in de middaguren op het bureau Pieter Aertzstraat zyn pas poort in ontvangst had genomen ver dween hy van hier in de auto van hoofdinspecteur A. B. J. Prakken van de centrale recherche. Cook weigerde de pers en televisie reporters te woord te staan en zegde een persconferentie toe om half zes ln hotel Krasnapolsky. Een aantal verslag gevers haastte zich naar Hoek van Hol land om tydens de nachteiyke reis naar Engeland Cook te kunnen interviewen. Zy zyn echter opnieuw by de neus ge nomen want de Londense makelaar bleek te zyn „gekocht" door het Engelse dag blad „Daily Express", dat hem contact met andere journalisten verbood en hem inplaats van naar Hoek van Holland, naar Antwerpen bracht om de thuisreis via België te maken. Van half zes tot half acht zaten vele journalisten in hotel Krasnapolsky. Eerst toen verscheen Cook die niets anders had te zeggen dan dat hy geen actie zou ondernemen tegen de Amsterdamse po litie. Toen hij gistermorgen kennis nam van de verklaring die hoofdinspecteur H. Postma had afgelegd achtte ny zich aanvankeiyk in zyn goede naam aange tast. Na overleg met zyn raadsman de Amsterdamse advocaat mr. L. C. van der Plas, heeft hy van een actie afgezien. Ietwat teleurgesteld zyn de circa 15 Londense journalisten die de afgelopen week in Amsterdam op de ontknoping van het schilderijenraadsel hebben ge wacht gisteravond naar Engeland ver trokken. Hun troost was dat in het ge val Cook inderdaad het geheim van de inbraak bezit, hy dit evenmin als aan de politie aan de „Daily Express" zal var tellen. Alweer een mijn in de haven van Scheveningen Er ligt weer een myn op het dek van een kotter in de Schevenlngse haven 1 Gistermorgen liep de „Leendert" SCH 10 binnen met een oude verroeste myn aan boord, die door de Marine werd geïden tificeerd als een ronde Nederlandse myn uit de eerste werldoorlog. Er zitten grote gaten in het stalen om hulsel, maar de lading van de myn is nog actief. De myn zal naar een verla ten deel van het strand worden ge bracht. De mynendienst van de Marine is van plan daar het gevaariyke oorlogs tuig tot ontploffing te brengen. Schipper Jaoob Kleyn, die eigenaar is van de kotter, vond de myn maandag middag om vyf uur op 10 mijl west noordwest van Scheveningen in zyn net. Behalve de schipper waren er nog vier vissers aan boord. „Voor we wisten waar we eigenlyk mee te doen hadden, lag de myn al op het dek", vertelde schippe*- Kleyn. Hy was op de hoogte van het verbod om een myn in een haven te brengen „Maar wat moeten wy vissers er dan mee doen? Het was slecht weer toen de myn opeens aan dek rolde. Kan men dan van ons verlangen, dat we de myn weer overboord zetten? Het is makkeiyker gezegd, dan gedaan. Als er een myn in het net zit, moet je het net kappen, er een boel op zetten en de mynendienst waarschuwen. Maar je weet pas, dat er een myn in het net zit, byna plat is, het nuttige beeldoppervlak stygt met ongeveer 15%. De „Firato" heeft de primeur van deze beeldbuis voor Europa. De voorzitter van het Firato-bestuur, de heer H. M. Hardenberg, zeide in zyn openingswoord, dat als volgend Jaar de Firato in het nieuwe R.A.I.-gebouw (1-8 sept.) zal worden gehouden men einde- lyk de mogeiykheid zal hebben tot ver dere groei wat door ruimtegebrek tot heden niet mogeiyk was. En in de toe komst zal men voorts, gezien het ge plande congrescentrum by de nieuwe R.A.I., in staat zijn een internationaal congres op het terrein van de elektroni ca te organiseren. Voorts merkte de heer Hardenberg op, dat men in Europa op het ogenblik de mogeiykheid onderzoekt om één tentoonstelling annex beurs, toonaangevend te maken voor het Jaar lijks presenteren van noviteiten op het gebied der elektronica. Gezien de zeer gunstige geografische ligging van de hoofdstad, de reputatie van de Firato, aldus de voorzitter, maken wij een grote kans om voor deze toonaangevende ma nifestatie te worden uitgekozen. „Eenzaam maar niet alleen" in het buitenland In Londen en in alle andere hoofd steden van de landen van het Britse Gemenebest zal vandaag, op de dag waarop prinses WilheJmina haar 80ste verjaardag viert, een Engelse vertaling verschijnen van het door haar geschre ven boek ..Eenzaam maar niet alleen". DLt boek, waarvan in Nederland tot nu toe 110.000 exemplaren zijn verkocht, zal over een maand ook 'in de V.S. en in Canada verkrijgbaar zyn. De Duitse uitgave kan in de loop van oktober wor den verwacht. In Finland ls reeds de vierde, in Noorwegen de derde, in Dene marken de tweede en in Zweden de eerste druk verschenen. ..Eenzaam maar niet alleen" zal binnenkort in ons land in een goedkopere editie verschijnen dan die. welke thans wordt uitgegeven. Deze oplage zal van beperkte omvang zyn. je Je mannen niet in gevaar brengen door nodeloos met de myn te gaan sle penaldus schipper Kleyn. De vondst heeft schipper Kleyn veel schade bezorgd. By het binnenhalen van het net. brak door het gewicht van de myn de stalen kop van de winch af. dia daarmee volledig onbruikbaar is gewor den. Maandagmorgen was de „Leendert" pas naar zee vertrokken, zodat er van weet paa, uav CI cell UIIJII UI lieu ncii sik, faa naai act tri n univcii, i als de myn al over Je dek rolt. Dan ga vissen niet veel gekomen is. Burgemeester bracht eindelijk oplossing De maat was vol (Van onze Paryse correspondent) De directeur van een klein textlelfa- brlekje ln het Franse departement van de Bovenryn heeft gisteren een paar spannende uren doorgebracht in de ach terzaal van een café alvorens door de burgemeester te kunnen worden bevryd. Begin augustus zag de eigenaar-direc teur van dat bedryfje zich door gebrek aan bestellingen genoodzaakt de zaak te sluiten. En omdat hy niet voldoende geld in kas had om alle achterstallige salarissen uit te betalen stuurde hy zyn arbeiders met een grypstuiver van slechts 500 oude franken naar huis. plus de belofte hun spoedig de rest per post cheque toe te zullen sturen. Die cheques lieten echter op zich wachten, terwyl de arbeiders by hun aanmaningen keer op keer door de directeur met een kluitje ln het riet werden gestuurd. Zo was eer gisteren de maat dan vol Juist, toen een dertigtal arbeiders de directeur in zyn auto zag komen aanryden. Mannen en vrouwen gingen op de straat zitten en de auto moest stoppen. De directeur werd in duidelyke termen te kennen ge geven dat hy zyn vroegere personeels leden maar even naar het tegenover lig gende kroegje moest volgen In een zaaltje achter de gelagkamer werd hem toen de keuze gelaten tussen onmiddel- ïyke uitbetaling der verschuldigde lonen of hier in voorlopig arrest te blijven. Na een opgewonden onderhandeling van vele uren kwam tenslotte de burgemees ter, die intussen was gewaarschuwd, met een verzoeningsvoorstel voor de dag dat Trein gerepareerd door Wegenwacht De ANWB, die reeds byna 450.000 le- den telt, heeft gisteren zyn 300.000ste wegenwachtlid ingeschreven. Dit bete- I kent, dat in de eerste acht maanden van dit jaar ruim 25.000 nieuwe wegen wachtleden toetraden. Het totale perso neel van de afdeling „Wegenwacht" om vat thans, met inbegrip van de inspec teur en wegenwachten voor byzondere diensten, repatriëring, verkeerswacht en zovoorts, 267 man. Sinds 16 april 1946 toen de eerste ze ven ANWB-wegenwachten hun entree op de Nederlandse wegen maakten, wer- I den byna 1.750.000 pechgevallen behan- j deld. Daarnaast blusten zy enkele dui zenden autobranden, verleenden zy in enige tienduizenden gevallen eerste hulp by ongelukken, brachten ze vele tiental len van huia gedwaalde kleuters weer te rug by de verontruste ouders, haalden ze losgebroken koeien en paarden van de weg blusten ze boerdery- en bosbranden en vervoerden ze ln spoedgevallen medi camenten. Niet alleen de gemotoriseerde wegge bruikers deden in massa een beroep op de wegenwachters, zy repareerden ook vliegtuigen en helikopters, motorboten en zelfs in drie gevallen een trein Loonmoeilijkheden bij bietencampagne (Van onze Haagse correspondent). De suikerfabrieken, die im deae dagen seizoen-arbeiders moeten werven voor de dit jaar door de grote oogst vervroegde bietencampagne, welke omstreeks half september gaat beginnen, zien zich voor moeilijkheden geplaatst. Zij kunnen hun toekomstige werknemers nog steeds niet vertellen hoeveel zy tijdens de oaimpagine zullen verdienen. Er bestaat namelijk met het College van Rijksbe- middelaars een venpdh-il van opvatting over de nieuwe lonen, waarover werk gevers en werknemers het reeds eens zijn. Het punt. waarom het draalt is de produktlviteitsberekening. Dezer dagen 7,al hierover nader overleg worden ge pleegd, maar het laat zich aanzien aat de RUksbemiddelaars de loonsverhoging aanmerkeiyk kleiner willen zien. De suikerfabrieken trekken jaariyks in totaal ctrea 6000 Belgische en Neder landse se lzoenfcr achten aan. Momenteel kunnen zy slechts trachten mensen te trekken op de lonen van vorig jaar, waarby zy een eventuele verhoging in het vooruitzicht stellen. Met het oog op de krappe arbeidsmarkt is dit niet be paald een sterke troef. TIEN MILLE GESTOLEN UIT VW-KANTOOR kv?r.ef2 De commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, heeft gisteren in het RAI-gebouw de radio- en televisietentoonstelling Firato geopend. Dr. Prinsen be proeft een trap-generator voor een draagbare radio zend- en ont- vangstapparatuur. Gisternacht ls een inbraak in het hoofdkantoor van de VVV aan het Rokin te Amsterdam, waarby voor ruim f. 10.000 werd gestolen. De inbreker (ai verschafte (n) zich toegang tot het gebouw door het indruk ken van een bovenlicht van het kan toortje van de persdienst. Door het for ceren van een gesloten stalen bureau kon het geldkistje worden bemachtigd waarin het bovengenoemde bedrag was opgeborgen. Dat dit bedrag zo hoog ls komt omdat het vreemdelingenverkeer in Arasterdam nog op volle toeren draait en er 's avonds laat nog vaak ontvang- door beide partyen bleek te kunnen wor- j sten van buitenlandse toeristen voor den aanvaard: uit de gemeentekas wer den 75.000 oude franken beschikbaar ge steld als voorlopige ondersteuningsgel den terwyi de onfortuinlyke patroon werd vrygelaten op zyn toezegging al zyn kidnappers weer in dienst te zullen kamerreserveringen binnenkomen. Zoals bekend betalen de toeristen de eerste nacht voor hun verbiyf aan de VVV. De vereniging ls tegen diefstal verzekerd. De plannen by de VW voor de aanleg van j. M een muursafe waren reeds ln een verte- nemen zodra zyn fabriekje opnieuw zou I vorderd stadium maar nog niet tot uit kunnen draaien. Felle fabrieksbrand te Rotterdam Een zware brand heeft vannacht ep de Schiedamseweg te Rotterdam het in terieur van de fabriek en magazUnen van de op denummers 204-210 gevestigde goodwill Schuimrubber N.V. totaal var- woest en de aanwezige voorraad zo goed als geheel vernield. Hoe de brand ontstaan ls, ls nog tnoel- iyk te zegen. Naar verluidt was er gister avond door het personeel overgewerkt. De mogeiykheid wordt niet uitgesloten geacht, dat een achteloos weggeworpen eindje sigaret in de gemakkelijk ont vlambare stof aan het smeulen is ge gaan en ten slotte de brand heeft ver oorzaakt. Anderen daarentegen spreken weer van een fles. die ontploft zou *(Jn. Het blussingswerk werd door de enor me rookontwikkeling en de stank, die het rubber en de flessen UJm veroorzaak te, zeer bemoeiiykt, ondanks het feit, dat verscheidene brandweerlieden van gasmaskers waren voorzien. Niet lang daarna werd het echter dul- deiyk, dat enkele stralen water niet vol doende waren om het vuur onder de knie te krygen en toen tevens het gerucht ging, dat er zich mensen in de branden de ruimten bevonden hetgeen naar later bleek gelukkig niet waar was werd er nog meer materiaal aangevoerd. Behalve diverse motorspuiten en gereed schapwagens waren er wel drie ladder wagens aanwezig om assistentie te ver lenen daar waar zulks nodig mocht zyn. Tegen half twee vannacht, toen wel 20 slangen onophoudeiyk massa's water in de vuurpoel hadden gespoten en zelfs schulmblusapparaten er aan te pas wa ren gekomen, kon men zeggen dat het gevaar bezworen was. De benedenruimten en de pakhuizen aan de achterzijde zyn wat hst Interieur betreft een volkomen ruïne. Dank zy het feit, dat het hier een nieuw blok hulzen betrof en er ten aanzien van de con- struotie met de aanwezigheid van zeer brandbaar materiaal rekening was ge houden, konden de bovenverdiepingen gespaard worden, zy hebben voorname lijk veel rook en waterschade. De sehade ln fabriek en magazUnen beloopt seker In de tienduizenden guldens. LEGPENNINGEN INSTITUUT VOOR DE TROPEN Aan het feestdiner waaraan de raad van beheer van het gouden Koninklijk Instituut voor de Tropen alle aan dit Instituut verbondenen gisteravond in „Marcanti" had verenigd, heeft de voor zitter, prof. dr. V. J. Koningsberger, meegedeeld wie van hen behoren tot de genen aan wie op de jubileumdag de nieuwe legpenning zal worden uitgereikt. De penning ln goud ls toegekend aan prof. dr. N. H. Swellengrebel (buitenge woon hoogleraar in de parasitologie aan de Gem. Universiteit van Amsterdam), oud-directeur thans adviseur van da af deling tropische hygiene en geografisch# pathologie. De penning in zilver aan mr. Jaap Kunst, hoofd van de afdeling etnomusl- cologle. De penning in brons aan de heer A, M, Tap, hoofd van de technische dienst, en aan de heer J. A. Mulder, medewer ker van het bureau onderwijszaken en voordrachten. De heer Mulder was julsfc teruggekeerd van een studiereis door Suriname en de Nederlandse Antillen. OP 1 OKTOBER VERHOGING MILITAIRE BEZOLDIGING Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat voor het merendeel van de vrijwillig diendende militairen by de krygsmacht de bezoldiging per I okto ber 1960 zal worden verhoogd. De desbe, treffende ontwerp-regelingen zullen ao spoedig mogelijk in de commissies geor ganiseerd overleg van het militair per soneel van de krygsmaehtdelen worden behandeld. Jongen door zand bedelven Gistermiddag is de 14-Jarlge P. Stroye- kens uit Bentveld door zand bedolven en omgekomen. Hy was met enkel# vriendjes bezig een kuil te graven aan de voet van een zandafgraving ln de dui nen aan de Zandvoortselaan, Toen de kuil ongeveer drie meter diep was stortte van de afgraving ploteehnf een grote hoeveelheid zand naar be neden. waaronder de Jongen werd be dolven. zyn vriendjes waarschuwden omwonenden, die onmiddeliyk begonnen met graven, later geasisteerd door tien agenten van politie uit Zandvoort. Het gelukte echter eerst na 20 minuten e jongen te vinden. De levensgeesten Y ken toen reeds geweken te «yn. Het; feiyk overschot ls voorlopig on' voering gebracht. bracht bij een particuliere leming ln Zandvoort, onderoei

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7