ZILVER voor Marianne Heemskerk BRONS voor Wieger Mensonides ympische QlPlP Spelen Rus Kapitanof juichte niet te vroeg: hij werd Olympisch wegkampioen Ems a nmi\ Glamour van filmdiva Elisabeth Taylor verbleekt even in de gloed van twee fascinerende finales Zwem - resul taten HET EERSTE EREMETAAL VOOR NEDERLAND Nederlandse meisjes snelste in estafette Van Kreuningen en Hugens doken meteen in een doldriest avontuur Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 31 augustus 1960 Derde blad no. 30139 wacht. Te meer niet, omdat de Rus al een keer juichend zijn arm had opge stoken, maar dat was een ronde te vroeg. Meestal zet zo iets een domper er is iets van veerkracht in een atleet, die even alles heeft gegeven en daarna nog eens aan twintig moordende kilometers moet gaan beginnen, gebroken. Maar Kapitanof had het. Die zette de kiezen op elkaar, want hij had het zichzelf en zijn land beloofd, dat hij met een gouden plak terug zou komen. Hij was zelfs nog wonderlijk fris, toen hij door een paar enthousiaste supporters op de schouders naar de finish werd gebracht, waar de Ceremonie Olympique zou plaats vin den. En de Italiaan Tape stond er een beetje verongelijkt bij, doch de Tifosi juichten de Rus hartelijk toe. Het kon er af. Aan de boom zo vol geladen mist men een oranje appeltje niet. En het was een Rus. Als het nou een Fransman was geweest of een Belg. De Belg Willy Vandenberghen werd derde. Nou jade buitenlanders mochten alleen maar weer mopperen, omdat de Italianen op de perstribune onder grote parasols waren gekropen en aan de minder be voorrechten de schroeiende zon lieten en de paar decimeter uitzicht op de finish Wat wilden ze? De schroeiende zon van de Grotia Rossa Wat bezielde Van Kreu ningen om er luttele ogenblikken na de start al alleen vandoor te gaan? Wat bezielde Hugens later om aan die dolle rit mee te gaan doenHebben zy niet gehoord, wat er met die arme Deen se jongen gebeurd is? Moesten zy persé de weg volgen van de Koreaan Ro Do Cho....? Wat had dat drieste gevlieg voor zin met 175 kilometer en nog uren van rondjes rijden voor de boeg? Dach ten 71» toen ze ermee begonnen: „Kom. nu is iiet nog een beetje draaglijk straks zijn we nergens meer Het is alles bij elkaar een vreemde opvatting. Tenslotte kom je in zo'n koers niet om je enkele ronden te laten zien, maar om te proberen Olympisch kam- Het eerste waar de door bewon deraars omstuwde Rus Kapitanof na zijn zege in de wegwedstrijd aan dacht, was het over zijn hoofd leeggieten van een flesje limonade. later aangegroeid tot een groep van elf renners, waarin al de 26-jarige officier van het Rode leger, die winnaar zou worden en de Italiaan, die dat nooit ge dacht had. Merkwaardigerwijs was de bronzen medaille de Belg Vanden berghen, er toen nog niet by. Deze ia pas in de laatste kilometers naar voren komen stormen, maar net iets te laat om in de verdeling van het goud en hel zilver een stem in het kapittel te heb ben. Dat werd beslist door de Rus Ka pitanof en de Italiaan Tape, die er met nog zo'n dertig kilometer voor de boeg getweeën tussen uittrokken. De drieste Hollanders mochten toen nog bly zijn mee te kunnen draaien. Advertentie ZIE 'T OP ZIJN BEST MET PHILIPS TELEVISIE AALMARKT 12 enegouwen TEL. 21782 De mid voor van het Zweedse elf tal. Agne Simonsson heeft een contract getekend met de Spaanse club Real Ma drid. Voor de le divisie van de Engelse league werden gisteren de volgende wedstrijden gespeeld: Burnley—Man chester City 1Si Preston North End- Arsenal 2—0. (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) pioen te worden. En de grootsten onder de groten hebben het nog niet gepres teerd van meet af weg te trekken en in een solorit een wereldtitel te winnen. Daarvoor komt andere taktiek kijken. Zelfs al zou Lodz geen pech hebben ge kregen en was het Janssen uit Nootdorp later nog gelukt bij te springen, dan nog was deze tactiek ten dode opgeschreven geweest, omdat ze veel te veel kracht en uithoudingsvermogen had gevergd om tot het einde toe vol te houden. Honderd kilometer Enfin de grote jongens uit dit veld van circa 150 renners uit vele landen lieten dat gedoe van die Hollanders zo ongeveer honderd kilometer lang betyen. toen achtten zy het ogenblik gekomen om de belhamels tot de orde te roepen. En van het moment af dat het menens werd, was het met het uitstapje van Hugens en Van Kreuningen ook snel gebeurd. Binnen een ronde waren ze in gehaald. eerst door een groep van zeven. Het waren prestaties, die in de laatste meters bevochten werden en dus even zovele bewijzen van een goede krachts verdeling en een sterk moreel. Want ge looft u maar rustig dat het moeilijk is, de concurrenten aan de leiding te zien, je zelf sterk te voelen en toch je te dwingen flink wat krachten te bewaren voor het „eindschot". De finale 100 me ter vlinderslag leek lange tijd een nek- aan-nek-race tussen de Amerikaanse Schuier en de Australische Andrew te zijn. De victorie van Schuier was inder daad volkomen verdiend en temeer was het een geduchte prestatie van dit meis je, omdat zij een valse start had ver oorzaakt, vlak nadat Andrew het slechte voorbeeld gegeven had. Vermoedelijk uit angst, te worden uitgeschakeld, was Aty Voorbij, toen er eenmaal goed gestart was, te laat weg. Ook zij had een goede finish met vooral tussen 60 en 80 meter van de race een sterke aanval, die haar nog enigszins in de buurt van de prijzen bracht. Maar haar vroeg geleden verlies kon zy toch niet helemaal meer goed maken. De eerste In het tumult rond de laatste meters, toen het hele veld zich met een enorme krachtexplosie naar voren wierp, schoot de kleine Marianne Heemskerk naar de vorste gelederen. Vinnig zwemmend rukte zij zich in de laatste dertig meter van de vierde naar de tweede plaats op (1.10.4). De eerste medaille voor Neder land was binnen. En het Europese re cord van Aty Voorbij was met 0.1 sec. verbeterd. Dolle tonelen op de tribunes, vooral i toen de speaker de uitslag bekend maak- j te. Velen hadden in de opwinding van het ogenblik niet gezien, op welke plaats het meisje onder de witte badmuts was binnengekomen. Groot gejuich, toen de kleine Noordhollandse zwemster zilver veroverd bleek te hebben. Jan de Vries kwam handen te kort, de chef-de-mis- sion Cees Kerdel vergat bijna aan zijn onafscheidelijke pijp te trekken en in het gedrang werden vele schouderklop- i jes aan Marianne Heemskerk uitgedeeld. Na afloop van de ereceremonie bleek I de kleine Naardense zeer onder de in druk van alles te zijn. Toen wij haar vroegen of zij gedacht had een kansje op een der ereplaatsen te hebben, was het antwoord: „Natuurlijk, gedacht heb ik het altijd, maar na de series had ik er toch wel een hard hoofd in. Ik dacht, dat die Australische zich in haar serie had gespaard. Vooral, omdat zij een paar maal van Dawn Fraser had gewonnen. Het verschil was nu wel erg groot". Met die verklaring wenste de zilveren Ma rianne te volstaan. Zij keerde zich weer naar het groepje landgenoten en zei voor de zoveelste maal: „Jongens, wat zal mijn moeder blij zijn". -Si-S Uit achterhoede Pffi. V M J Toen kwam Wieger Mensonides. Sta- arrT tig als een zeilschip van start gegaan. Niet overdreven voortvarend, de eerste 1 plaatsen aan driftiger mannen, de Duit- ser Henninger voorop, laten. De Duitser f i keerde na 100 meter als eerste, maar hij Jj had te veel gegeven en de geduchte HSiü W Mulliken rukte geleidelijk naar de kop. - I' ->P l-5 meter kwam de achterhoede in jirwei;mg. De nietig-lijkende Japanner t\ f i Ohsaki werkte zich als het ware slui- pend naar voren, Gathercole, de Austra- fill H lische wereldrecordhouder, perste er alles v"uit voor een imponerende eindspurt, «T-maar Mulliken was niet te benaderen en MJ&è* helemaal uit de achterhoede kwam Men- sonides naar voren. Heel sterk werd nu HHB zijn slag en groot bleek het krachtreser- voir, waaruit hij aan het eind van de dag, nog putten kon. In twintig meter V >lauw doorschijnend water trok hij langs Tenninger en Gathercole vermoeide 1 Pannen heen en eindigde in een or- kaan van applaus als derde. -"'vi -I ik.nMLtojBÉiMMi Nog werd het bericht niet algemeen geloofd. Was het wel waar? Voorzichtige Zilver voor Marianne heemskerk... 1 landgenoten hielden zich doodstil, tot de De drie sterkste schoolslagzwem mers ter wereld: v.l.n.r. de Japan ner Osaki, de Amerikaan Mulliken en onze landgenoot Wieger Men sonides. jury het zwijgen verbrak en aankondigde dat William Mulliken uit Amerika ge wonnen had, (2.37.4), dat de Japanner Ohsaki tweede was en dat voor Wieger Mensonides uit Olanda de derde plaats was ingeruimd. Voor het eerst had een Nederlandse zwemmer een Olympische medaille veroverd. Een grootse prestatie voor een zwem mer, die een diepe inzinking heeft moe ten overwinnen om zich voor uitzending naar Rome te plaatsen. Zijn tactisch in zicht, net als bij Marianne Heemskerk, is beloond geworden met Olympisch ere metaal. Is het wonder op zo'n avond, dat de binnenkomst <of was het 't ver trek) van Elisabeth Taylor, de Ameri kaanse filmdiva, slechts enkele halzen deed wenden? En dat de overgrote meerderheid van de duizenden op de tribunes geboeid bleven kijken naar de „ceremonie protocolaire"? Op weg naar goud? Omdat de goede gebeurtenissen uit drie dingen plegen te bestaan, zwom onze dameszwemploeg op de 4 maal 100 meter wisselslagestafette zonder aarzelen naar de snelste tijd, in de serie van gis termiddag gemaakt. Ada den Haan (schoolslag), Ria van Velsen (rugslag), Tineke Lagerberg (vlinderslag) en Erica Terpstra (vrye slag) brachten een tyd van 4.47.7 op de klokken en hoe de Ame- kaantjes Lyn Burke en Chris von Saltza incluis, ook zwommen, zij bleven ander halve seconde boven die tijd van Neder land en Engeland met o.a. Anita Lons- borough, toch altyd nog 1.3 seconde. Zo dat als er geen ongelukken gebeuren Nederland onderweg is naar goud in de finale. Volgens het officiële program ma zijn die op 2 september a.s. tot zo lang dus, wat dat betreft geduld. Maar voorlopig hebben de Nederlandsen nu een Olympisch record gevestigd op een num mer. Nooit te voren tijdens Spelen ge- zwomen. Met al die successen, waarmee de dag van gisteren werd volgepropt, kunnen we best verdragen dat Jan Jiskoot, de rugslagzwemmer, de halve finales op de 100 meter rugslag heren niet kon bin nendringen. Met zijn tijd van 1.5.9 kwam hij niet veel te kort en als hy op de vijftig meter niet in de touwen had ge zwommen, na helemaal scheef over zijn baan te zijn getrokken, zou hij zich al licht nog geplaatst hebben. Maar dan zou het. met mensen zoals de Amerikaan Bennett in de buurt (die 1.2.- zwom en een nieuw Olympisch record vestigde) toch afgelopen zijn geweest. Monckton Christophe (de Fransman), Theile, de Australiër en een andere Amerikaan, Mckinney, beheersten dit nummer. Finale 100 meter vlinderslag dames: 1. en Olympisch kampioene Carolyn Schuier (V.S.) 1.09.5; 2. Marianne Heemskerk (Nederland) 1.10.4; 3. Jan Andrew (Australië) 1.12.2; 4. Sheila Watt (Gr. Br.) 1.13.3; 5. Atie Voorbij (Nederland) 1.13.6; 6. Zyna Belovezkaia (Rusland) 113.3; 7. Kristan Larsson (Zweden) 113.6. Finale 200 meter schoolslag heren: 1. en Olympisch kampioen: Mulliken (V.S.) 2.37.4; 2. Ohsaki (Japan) 2.38.0; 3. Mensonides (Ned.) 2.39.7; 4. Henniger (Did.) 2.40.1; 5. Lazzari (It.) 2.40.1; 6. Gathercole (Austr.) 2.40.2; 7. Klopo- towski (Polen) 2.412; 8. Hait (V.S.) 2.41.4. Finale torenspringen dames: 1. Kra mer (Did.) 91.28 pnt., 2. Pope (V.S.) 88.94 pnt.., 3 Krutova (Rusl.) 86.99 pnt., 4. Irwin (V.S.) 83.59 pnt., 5. Gorokhosv- kaia (Rusl.' 83.03 pnt., 6. Thomas (GB) 82.21 pnt., 7. Darrigrand (Fr.) 81.18 pnt., 8 Long (GB) 80.98 pnt., 9. Macdonald (Canada» 8049 pnt., 10. Watanabe (Ja pan» 79.60 pnt., 11. Tsutani (Japan) 77.90 pnt., 12. Hanson (Zweden) 77.43 pnt. Series 4 x 100 wisselslag dames: eerste serie: 1. Gr. Brittannië 4.49.0, 2. Ver. St. 4.49.3, 3. Duitsland 4.49.6, 4. Hongarije 4.52.8, 5. Frankryk 4.59 7. 6. Italië 5.04.6. Tweede serie: 1. Nederland 4.47.7 (nieuw Olympisch record), 2. Rusland 4.54.4, 3. Japan 4.54.5. 4 Australië 4.55.7, 5. Canada 4.59.5, 6. Rhodesië 5.12.9 De snelste acht gaan over naar de fi nale, waarvoor zich dus plaatsten: 1. Nederland,, 2. Gr. Brittannië, 3. Ver. Staten, 4. Duitsland, 5. Hongarije, 6. Rusland. 7. Japan, 8. Australië. Series 100 meter rugslag heren: eerste serie: 1. John Monckton (Austr.) 1.04.4, 2. Csihany (Hong.) 1.04.5, 3 Wagner (Did.) 1.04.7. Tweede serie: 1. Bennett (V.S.) 1.02.0 (nieuw Olympisch record), 2. Barbier (Rusland» 1.03.5. 3. Dietze (Duitsl.) 1.04.0, 4. Jiskoot (Nederland» 1.05.9. Derde serie: 1 Robert Christophe (Fr.) 1.04.0. 2. Sykes (GB) 1.04.8, 3. Wheat on (Canada) 1.05.7. Vierde serie: 1. David Theile (Austr.) 1.03.1, 2. Valentin Simar (Rusl.) 1.04.6, 3 Avellone (It.) 1.05.4. Vyfde serie: 1. Frank Mac Kinney (VS) 1.02.4, 2. Diz Espeleta (Argentinië) 1.04 7, 3. Grenner (Finl.) 1.04.7. Voor de halve finales plaatsten zich: Bennett (VS), Mc Kinney (VS), Thei le (Austr.), Barbier (Rusland), Dietze (Did.), Christophe (Fr.), Monckton (Austr.), Csihany Hong.), Simar (Rusl Gner (Did.), Tomita (Japan», Diz Espe leta (Arg.), Grenner (Finl.), Sykes (GB), Verbauwen (Belg.), Avelone (It.) Series 400 meter vrije slag heren: eer- te serie: 1. Tsuyoshi (Japan) 4.21.0 (nieuw Olymp. record), 2. Herbert Klein (Did.) 4.31.6, 3. Rogusic (Joego-Slavië) 4.39.5 Tweede serie: 1. Jon Konrads (Austr) 4.24.3, 2. Josef Katona (Hong.) 4 29 5, 3. Campion (GB) 4.32.3. Derde serie: 1 Ian Black (GB) 4.21.9 (nieuw Europees record), 2. Makoto Fu- kui (Japan) 4.26.7, 3. Jerzy Tracz (Po len) 4.38.6. Vierde serie: 1. Murray Rose (Austr.) 4.22.5, 2. Burer (Z.-Afrika) 4.31.9, 3. Gal- letti (Italië) 4.35.6 Vyfde serie: 1. Mc Lachlan (Zd-Afr.) 4.25.9, 2. Lenz (VS) 4.29.2, 3. Curtillet (Fr.) 4.36.5. Zesde serie: 1. Somers (VS) 4.19.2 (Olympisch record). 2 Ocampo (Mexico) 4.35.3, 3. Hetz (Did.) 4 38.4. Geplaatst voor de finale hebben zich: Somers (VS), Yamanaka (Japan), Black (GB), Rose (Au6tr.), Konrads (Austr.), Mc. Lachlan Zd.-AfijkaJtJFu- kul (Japan), Lenz (VS). Eindelijk dan hebben de pessimisten ongelijk gekregen. Gisteravond stonden Mari anne Heemskerk, tweede op de 100 meter vlinderslag, en Wieger Mensonides, derde op de 200 meter schoolslag, op het ereplatform, terwijl de muziek speelde, de vlaggen langzaam aan de zeer lange masten omhoog kropen en de schijnwerpers gericht werden voor het eerst tijdens deze Spelen, ook op die beide figuren in hun oranje badmantels. De wereld zou ook zonder die beide vaderlandse successen min of meer rustig heb ben doorgedraaid. Wij hier in Rome beseffen dat heus wel. Maar toch was het een buiten gewoon prettig moment, Marianna Heemskerk en Wieger Mensonides daar op dat plat form der prijswinnaars te zien staan, hun naam te horen afroepen, de medailles te zien overhandigen en te weten dat Nederland nog niet helemaal toe is aan de beschamende rol van figurant op het Olympisch toneel. De Nederlandse estafetteploeg, die de series van de 4 x 100 meter wis- I Tineke Lagerberg, Erica Terpstra een Olympisch record vestigde in\selslag: v.l.n.r. Ria van Velsen, en Ada den Haan. Koraanse wielrenner naar zieknehnis (Van onze speciale verslaggever, Bart in 't Hout) We hebben ons hart vastgehou den, gisteren op het Grotta Rossa- circuit, uit angst dat hetzelfde zou gebeuren als bij de ploegentijdrit. En laat op een zeker ogenblik een communiqué komen van de volgen de inhoudt: „No. 113, Ro Do Cho uit Korea raakte buiten bewust zijn en is naar het Olympisch dorp gebracht. Het schijnt dat de oor zaak noch een zonnesteek is, noch koorts. Hij is naar het Salvator-Mundi hospitaal ter observatie". Het rose papiertje kwam onder andere roze papiertjes de koers ging verder en de Rus Kapitanof werd na vier onmenselijke uren op de schouders naar het Olympisch goud gedra gen. Hé, zeiden de Italianen, die tot nu toe alle gouden wielermedailles wonnen wij niet....? Want er was er weer één van de Azurri Squadra bij, de lange Tape en die keek wel een beetje op zijn neus, toen Victor Kapitanof hem in de sprint versloeg. Dat had niemand meer ver-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5