OI Uitstekend strijdend oranjeteam in de laatste aclit minuten verslagen Gisteren liet het geluk Sleeswijk in de steek.... QlftP Spa De drie Nederlandse roeiploegen kwamen in herkansingen terecht ympi'SGhe oueo INDIASE HOCKEY VIRTUOZEN DOLGELUKKIG Drie doelpunten achter elkaar Gelukwensen voor Prinses Wilhelmina Na goed begin Na voortreffelijke start werd een inzinking Njord-vier noodlottig Olympisch programma Bas van Duivenbode uitgeteld en Wim Gerlach kansloos tegen Rus Roei-resultaten WOENSDAG SI AUGUSTUS I960 *«&^|s«3£ Mn» (Van onze speciale verslaggever, Wim Kortland) Toen er nog maar tien minuten in de wedstrijd NederlandIndia waren te spelen, wierpen de tal rijke Nederlandse toeschouwers, onder wie zich ook staatssecretaris Y. Scholten en echtgenote bevon den, nerveuse blikken op hun horloge. Zou dit dappere Neder landse elftal in staat zijn in het Olympisch hockeytoernooi gelijk te spelen tegen de Indiase grootmees ters? Met nog acht minuten te spelen was de stand nog 11» Maar toen gebeurde het. Toen volgde de instorting. De Nederlandse achterhoede, die ge durende de gehele wedstrijd al menig strafcorner had afgeweerd, moest tenslot te wijken voor het brute geweld, waar mee rechtsback Prithipal Singh de cor ners nam. Binnen vijf minuten tijd kreeg hij tot driemaal toe gelegenheid de bal in het Nederlandse doel te slaan, op een wijze, welke in strijd was met de spel regels. Scheidsrechter Asselman, die vier mi nuten na de hervatting wel een door Prithipal Singh „ingesneden" strafcorner had geannuleerd, zag dit in de laatste tien minuten van de strijd steeds over het hoofd. Het gevolg was een zeer ge- flateerde 4-1 nederlaag voor Nederland. Wat waren die aanvankelijk hautaine hockeyvirtuozen uit India gelukkig Prachtige tegenstand En wat hebben onze spelers de Indiërs goed partij gegeven! Het was een geheel ander Nederlands elftal, dan de ploeg welke zaterdag tegen Nieuw Zeeland een matte partij had gespeeld. Van het be gin tot het einde hebben de oranjehem den zich volledig gegeven om een zo'n goed mogelijk resultaat tegen de Olym pische kampioenen te bereiken. Dat daartoe wel eens het accent te veel op het verdedigen werd gelegd behoeft geen verwondering te wekken. Van het begin af aan was aan Fiolet, die voor Zwier inviel, de taak van vierde half spel er op gedragen. De HDM-er heeft zich hiervan prima gekweten. Ook nu weer excelleer de linkshalf Van Dyck, die met zijn prachtige techniek zijn donkere tegen standers zeker evenaarde, zo niet de baas bleef. Van Gooswilligen en Wage- ner deden nauwelijks voor hem onder en met de reeds genoemde Fiolet heeft dit viertal bergen werk verzet. De ploeg in zyn geheel heeft zo uit stekend werk gedaan, dat het moeilijk is een bepaalde uitblinker in de achterhoe de te noemen. Beurtelings schitterden Leemhuis en Terlingen, onze twee jeug dige backs en wellicht straalde er nog meer glans af van de manier, waarop De Ruiter zijn doel verdedigde. Verschei dene malen heeft hij een door Prithi pal Singh ingeschoten strafcorner op voorbeeldige wijze uit zijn doel gehouden. Van onze viermansvoorhoede zouden we de verrichtingen van Van Vroonho ven en Overdijkink willen releveren. De Tilburger was weer de zwerver, die over al de bal ophaalde om er meestal iets goeds mee te doen. Voor het zover was had hij echter al roem vergaard door in de tiende minuut een van rechts komen de bal op vrijpostige wijze langs de In diase keeper Laxman te kogelen, daar mee Nederland de leiding gevend. Overdijkink fungeerde meestentijds als verbindingsspeler tussen de versterkte middenlinie en de verzwakte voorhoede. Met hoge lobs probeerde hij vaak De Beer en Van Erven Dorens te lanceren. Het was deze twee zeker niet kwalijk te nemen dat zij, het zij alleen hetzij ge zamenlijk, er niet in slaagden zodanig opgezette aanvallen tot een goed einde te brengen. Als duivels De Indiërs speelden een voortreffelijk party hockey, dit zij volmondig toege geven. Slechts een Nederlands elftal, dat zich als duivels verweerden (maar dan nette duivels) kon bereiken dat er niet meer dan één keer op normale wyze werd gedoelpunt. Dit gebeurde nadat er I 25 minuten waren gespeeld en onze ver- dediging juist een aanval van de Indiase linkervleugel had afgeslagen. Echter niet afdoende en toen de bal naar rechts werd geplaatst stond daar de gevaarlijke midvoor Jaswant Singh klaar om op doel te schieten. Doordat de stick Van Leemhuis de bal nog juist iets raakte, vloog deze omhoog over het hoofd van de verraste De Ruiter het doel in (1-1). India begon de tweede helft met een geweldig offensief waardoor de oranje hemden volledig in de verdediging wer den gedrukt. Maar de stand bleef 1-1. Zelfs gingen onze landgenoten nog weer eens ten aanval. India werd zelfs korte tijd genoodzaakt ook zijn binnenspelers terug te trekken. Juist toen de hoop op een gelijk spel van een smeulend pitje tot een vlammetje was aangewakkerd, kwam de klap. Bij een aanval van de Indiase ploeg werd door een van onze achterspelers „afgehouden", hetgeen met een straf corner werd bestraft. Prithipal Singh snelde van z(jn rechterbackplaats weer naar voren om de bal in te slaan. Een golfspeler zou op zijn slag jaloers zijn: het was „sticks" en „snijden" in één klap. Desondanks werd het doelpunt goedgekeurd. Toen voelden de oranje- hemden hun moeheid. De ploeg was aan geslagen. Nog twee strafcorners lieten het vonnis te zwaar uitvallen (4-1). Een aanval van India op hel Ne derlandse doel. Keeper De Ruiter en Hooghiemstra kijken tamelijk ongerust. Verdere hockey-uitslagen van giste ren: Australië-Japan 8-1 (rust 6-1); Gr.- Brittannië—België 1-1 (1-0). De stand in groep a is thans: Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina heeft luitenant-ge neraal C. F. Pahud de Mortanges na mens de Nederlandse atleten in het Olympisch dorp de volgende gelukwens gezondent „Namens de bestuursleden van het Ne- derlandsch Olympisch Comité en allen, die behoren tot de Nederlandse delegatie naar de Olympische Spelen in Rome bied ik Uwer Koninklijke Hoogheid de allerbeste gelukwensen aan ter gelegen heid van Uw verjaardag". Olympisch zeilen te Napels 1. India 2 2 0 0 4 14-1 2. Nieuw Zeeland 1 0 1 0 1 1-1 3. Nederland 2 0 1 1 1 2-5 4. Denemarken 1 0 0 1 0 0-10 In groep b: 1. Pakistan 2 2 0 0 4 11-0 2. Australië 2 1 0 1 2 8-4 3. Polen 2 1 0 1 2 2-9 4. Japan 2 0 0 2 0 2-10 In groep c: 1. Frankry k 1 1 - - 2 2-0 2. Kenia 1 1 2 1-0 3. Duitsland 1 1 0 0-1 4. Italië 1 m 1 0 0-2 In groep d: 1. België 2 1 1 0 3 5-3 2. Engeland 2 0 2 0 2 1-1 3. Spanje 1 0 1 0 1 0-0 4. Zwitserland 1 0 0 1 0 2-4 (Van een speciale verslaggever) Het was om wanhopig te worden. Nu was Hans Sleeswijk, de Nederlandse Finnjollenzeiler, eens voortreffelijk ge start en nu liet het geluk hem in de steek. En toch: het begon zo goed. Vlak ach ter de Deense crack Paul Elvström lag de Jol van de Nederlander, op het mo ment waarop het startsein werd gegeven. Neen, het zag er helemaal niet naar uit dat de man uit Bussum ditmaal met een bescheiden klassering genoegen zou moeten gaan nemen. Toen een gedeelte van de „vloot", die uit veiligheidsover wegingen over bakboord was gestart, met een stuurboordslag de wal weer opzocht ging de Nederlander de zee in. Ook dat bleek achteraf de juiste beslis sing. De Rus Chuchelof mocht dan bij het ronden van de eerste boei de leiding hebben, achter Chuchelof, de Portugees Oliveira en de Amerikaan Barrett volg de de Nederlander. Maar toen kwam dat ruimwindse rak, waarin Sleeswijk zonder dat hij er ook maar iets aan kon doen zijn gunstige positie geheel ver speelde. De voorste drie Jollen bleken juist voldoende voorsprong te hebben op de hoofdgroep om geen hinder te ondervinden van het gordijn van zeilen. Steeds verder Steeds verder liep het drietal dan ook weg, terwijl Sleeswyk door de luwte van de zeilen werd opgehouden. Tergend langzaam liepen de twintig boten, die de Nederlander op zo'n korte afstand volgden de achterstand op Sleeswijk in. Twintig lange minuten heeft dat „ge vecht" geduurd. Toen de boei werd ge rond was van de voorsprong van zeker 50 meter nog slechts enkele meters over. Kennelijk heeft die tegenslag de Neder lander gedemoraliseerd, want in het vol gende kruisrak zakte hy steeds verder af. Helaas, verder dan een 21e plaats kwam Sleeswyk niet. De Rus Chuchelof verdedigde zyn leidende positie met succes. André Nelis zag, evenals op de eerste dag kans, als tweede te eindigen zodat hy het duel met favoriet Paul Elvström gisteren vyfde goed volhield. Sleeswyk staat in de algemene rangschikking op de 15de plaats. (Van onze speciale verslaggever) Op het prachtig gelegen Meer van Albano met uitstekend afge zette banen, zijn gistermiddag de eerste voorwedstrijden geroeid om het Olympisch goud te bemachti gen. Een briesje mee, geen over dadige hitte, waren de omstandig heden, waaronder de roeiers hun krachten met elkaar moesten meten. De eerste Nederlandse ploeg, die de driekleur moest verdedigen, was de vier met stuurman van Njord. Na een valse start van Engeland en 'n strenge waar schuwing van de starter spoten om half vier de boten van de Ver. Staten, Tsje- cho-Slowakye. Japan. Engeland en Ne derland over het water. De Nederlandse vier startte voortreffelyk, maar na circa 600 meter verdween de rust uit de boot, waardoor er aan stuurboord op de drie plaats, een snoek" werd gevangen. De tegenstanders maakten hier goed ge bruik van. waardoor de Nederlandse vier een lengte varloor. Tsjecho-Slowakije leidde op de 1000 meter op de Ver. Sta ten en Engeland met 2 seconden. Vyf- honderd meter voor de finish kreeg de Njord-vier zyn zelfvertrouwen terug. Zij wist nog op het nippertje Engeland van de derde plaats te verdrijven. De Tsje chen plaatsten zich door deze overwin ning rechtstreeks in de demi-finale, ter wijl de andere ploegen in de herkan singen opnieuw de strijd zullen moeten aanbinden om geplaatst te worden in de demi-finale Superieur In de eerste heat van dit nummer won Italië op overtuigende wyze. ter wijl Duitsland in de tweede heat de beste tyd van alle gestuurde vieren maakte. Een zeer produktief, goed roei ende ploeg van de Sovjet-Unie behaalde de overwinning in de vierde heat. De Nederlanlse ploeg zal de strijd moeten aanbinden met Oostenrijk, Spanje, Portugal en Griekenland. De eerste twee komen in de halve finale. Naar verwachting zal de Nederlandse ploeg hier zeker toe in staat zijn. In de „twee zonder sturman" toonden Rus land, Duitsland, Italië en Finland zich de sterksten van het gehele veld. De Ne derlandse ploeg (Nereus) werd vierde in de eerste heat na Duitsland. Oostenryk en Mexico. De Nederlandse twee deden het zeer rustig en de gebruikelyke eind sprint werd niet geslagen. Denemarken en Amerika zullen de tegenstanders zyn in de herkansingen Skiff Als deze eerste dag van de Olympische roeiwedstrijden op het meer van Albano iets geleerd heeft, dan is het wel dat ook in 1960 de Olympische skiff-kam pioen Vassiljev Ivanof zal heten. Zelfs de omstandigheid dat Jimmy Hill, de donkerblonde sculler uit Nieuw Zeeland, in zijn serie sneller was dan de Rus sische kampioen kan daaraan niets af doen. Lex Re de le, de 21-Jarige student uit Dordrecht, is er niet in geslaagd door 'n zege in zyn serie direct de finale te be reiken. Dat zal niemand verbazen, want toen by de loting bleek dat Ivanof, de Pool Theodor Kocerka en Lex Redele in één serie moesten roeien, stond al vast dat de Rus deze heat waarin het lot of was het toch het noodlot? de drie sterkste skiffeurs van het toernooi had ingedeeld moest gaan winnen. De Euro pese kampioen deed dat met groot machtsvertoon. Slechts 750 meter liet hij zyn tegenstanders in de waan, dat er toch nog „gevochten" zou moeten worden. Toen verdrong Ivanof de skif- feur van de Dordtsche van de eerste plaats, om daarna zyn voorsprong heel regelmatig te vergroten. Toch bracht tenminste deze race nog één lichpunt voor de kleine Nederlandse kolonie. Lex Redele juist op tijd in vorm zag kans de sterke Pool Theo dor Kocerka achter zich te houden. En Ook al Na het resultaat van de eerste dag waren de verwachtingen van Ben Ver hagen. de Nederlandse vertegenwoor diger in de F.D.-klasse van de Olym- jjische wedstrijden, hoog gespannen. Maar helaas, ook de Rotterdammer had geen geluk. Geen slag kon hy maken of de genomen beslissing bleek verkeerd. Mogelyk was het allemaal een gevolg van de aanvaring die de Nederlander had met de boot van Butler, de deel nemer uit Rhodesia. Het gevecht aan de kop was hard en grimmig. De Brit Slotty Dawes streed tegen een tiental schepen. Wat een Rolf Mulka en een Sindle ook probeerden, zy konden de Engelsman niet van zyn lei dende positie verdringen. Dawes voerde dan ook na het tweede kruisrak nog het veld steeds aan. al was het verschil met de Noor Peter Lunde by na te verwaar lozen. In het laatste kruisrak toonde Dawes, die de wedstrijd van zijn leven heeft ge zeild. nog uitgebreid zyn kunde. Peter Lunde zag geen kans meer die kleine achterstand goed te maken zodat hy als tweede eindigde. Ben Verhagen moest het ditmaal met een 17e plaats doen. In de algemene rangschikking staat hij zesde. De Draken In de Drakenklasse begon Wim van Duyl vol goede moed. Ook hy zag geen kans zich in de strijd om de eerste plaatsen te mengen. Hij kwam mis schien mede door het lichte weer slechts tot een tiende plaats. Kroonprins Constantyn van Grieken land deed het daarentegen heel wat beter. Van start tot finish voer hy in de kopgroep en na de nodige stryd met de Argentijn Chave, de Italiaanse favo riet Cosentina en de Canadese Mcdonald werd de Griekse Prins derde. Van Duyl staat in het klassement tiende. Het Olympisch programma voor don derdag luidt: 8.30 uur Schermen (floret ind. dames), zwemmen (halve finales torensprin- gen heren). 9 uur Atletiek (hoogspringen heren, speerwerpen dames, series 100 meter dames) 10 uur Hockey, roeien (herkansing skiff), worstelen (vrye styi). 10.10 uur Zwemmen (series 100 meter rugslag dames). 11.15 uur Roeien (herkansing twee met stuurman), zeilen (Napels). 15 uur Atletiek (finale speerwerpen dames, kwart finales 100 m. dames), boksen (kwart-finales)hockey, roeien (herkansing vier zonder stuurman, schermen (finale floret ind, dames). 15.15 uur Atletiek (finale hoogsprin gen heren, halve finales 100 meter heren). 16.00 uur Basketball (halve finales), voetbal Frankryk—HongaryeDene marken—Tunesië), roeien (herkan sing dubbel scull). 16.15 uur Atletiek (halve finales 400 meter horden heren). 16.30 uur Hockey. 16.40 uur Atletiek (halve finales 800 meter heren). 17 uur Roeien (herkansing achten). 17.10 uur Atletiek (finale 80 m. hor den dames, finale 100 m. heren, series 3000 m. steeple chase). 20 uur Worstelen (vrye styi). 20.30 uur Zwemmen (finale 4 x 100 m. wisselslag estafette heren, halve fina les 100 m. rugslag dames). 21 uur Basketball, voetbal (Z.-Slavië Bulgarye, Turkye—Egypte, Italië— Brazilië, Groot-BrittanniëFormosa, PolenArgentinië, PeruIndia) 21.15 uur Zwemmen .finale 400 meter vrye slag dames, finale 4 x 200 meter vrye slag estafette heren). 22.10 uur Waterpolo (halve finales). Tivee Nederlandse boksers uitgeschakeld (Van onze speciale verslaggever, Bart in t Hout) Force majeur, daar valt niet tegen te vechten. Dat kan de Groningse bokser Gerlach zeggen, na zyn eerste en laat ste Olympische bokswedstrijd tegen de Rus Barrannikof. Daar heeft Gerlach nu dagen voor zitten wachten, om zo kansloos uit het toernooi te worden ge wipt. In klassen uitgedrukt stond Ger lach er misschien wel drie achter de Rus was hem in alle opzichten de baas in snelheid, tactiek en zekerheid. Hier stond de Groninger tegenover een voortreffelyk getrainde atleet, die Ger lach net zo gemakkelijk kon raken als ontwyken. Men weet dat de Groninger in een behooriyk tempo kan scoren, doch dat was niets vergeleken by de stoot- vaardigheid van de Rus. gezien de krachtsverhoudingen in de andere series moet de Nederlander in staat worden geacht, via de herkansin gen, die morgen worden geroeid, een plaats in de eindstryd van het skiff nummer voor Nederland veilig te stel len. In k.o.-gevaar is Gerlach niet geweest. Het was de superioriteit van de tech niek en daarom kon Gerlach moeilyk anders hebben dan vrede met de uit slag. Knock-out De zwaarwelter Bas van Duivenbode heeft het evenmin als Wim Gerlach ver gebracht. De Amsterdammer trof in de achtste finales als tegenstander de Brit Fisher, een onstuimig aanvallende pu gilist, die meteen na het eerste gongsein op Van Duivenbode instormde. De Brit was byzonder gevaarlyk. Dat ondervond Van Duivenbode, toen hy al in de eerste ronde tweemaal door verdwaalde swings op het gelaat werd getroffen. Zelf kon de Nederlander daar maar bitter weinig tegenoverstellen. Een enkele maal kwam een van zyn stopstoten goed door, maar veel effect hadden zy niet. In het begin van de tweede ronde leek Van Duivenbode meer vat te hebben op de strydwijze van de Brit. Hij hield het gevecht, op afstand tot hy door een rechtse hoek op de kaak werd getrof fen en acht tellen moest wachten al vorens verder te kunnen boksen. Het was slechts uitstel geweest, want nau- welyks was het gevecht hervat of Van Duivenbode werd door een rechtse hoek op de kaak aangeslagen en een nieuwe rechtse hoek voltrok het vonnis over de Amsterdammer: hij ging tegen het canvas en werd uitgeteld. Vier met stuurman. Eerste heat: 1. Italië 6.40.1; 2. Austra lië 6.47.2; 3. Roemenië 6.47.7. 2e heat: 1. Duitsland 6.34.55; 2. Hon- garye 6.40.01; 3. Denemarken 6.47.37. Derde heat: 1. Tsjechoslowakye 6.47.03 2. Ver. Staten 6.49.62; 3. Nederland (De Ruiter, Moerman, Stelma, Wamsteker en Klumperbeek, stuurman) 6.50.48. Vierde heat: 1. Rusland 6.38.7; 2. Oos tenryk 6.42.3; 3. Frankrijk 6.46.7. Skiff eerste heat: 1. Hill (Nieuw Zee land) 7.19.6; 2. A. Hill (Duitsland) 7.23.5 3. Parker (Ver. St.) 7.26.8. 2e heat: 1. Ivanov (Rusland) 7.23.20; 2. Redele (Nederland) 7.32.24; 3. Kocer ka (Polen) 7.33.38. Derde heat: 1. Rebek (Italië) 7.29.5; 2. Kortelainen (Finland) 7.39.5; 3. Fink (Oostenryk) 7.43.5. Twee zonder stuurman. Eerste heat: 1. Duitsland 7.04.71; 2. Oostenryk 7.06.95; 3. Mexico 7.25.63; 4. Nederland (Blaisse en Veenemans) 7.26.52. Tweede heat: 1. Italië 7.07.1; 2. Argen tinië 7.17.7; 3. Denemarken 7.20.5. Derde heat: 1. Finland 7.05.0; 2. Ver. Staten 7.07.7; 3. Zuid-Slavië 7.08.5. Vierde heat: 1. Rusland 7.02.8; 2. Zwit serland 7.14.5; 3. Groot-Brittannië 7.25.3. De skiffeurs in actie. Van voor naar achter: de Rus Ivanof, die eerste werd. onze landgenoot Redelé, de Pool Kocerka en de Zwitser Baser.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4