LEIDSE BOOMMARKTGROSSIERS HEBBEN NU GOED ONDERKOMEN Pitmanschool n. Overdekte markthal werd onder grote belangstelling geopend Ibis shag - wat 'n shag de halfzware shag om nooit te vergeten. J. Veenendaal nam afscheid van Rijksaccountantsdienst A'dam Dr. A. Klasens tot buitengewoon hoogleraar Egyptologie benoemd Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 31 augustus 1960 Tweede blad no. 30139 Na een triest afscheid in de gietregen Driewerf hoezee voor College van B en W De Leidse Boommarktgrossiers hebben nu eindelijk een behoorlijk onderkomen! Onder zeer grote belangstelling is n.l. gistermiddag het gebouw voor de groothandelsmarkt in groente, fruit en aardappelen aan de Roose veltstraat officieel in gebruik genomen. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die in gezelschap van enkele wethouders naar het zuidwestelijke stadsdeel was gekomen, verrichtte de opening door een aanvang te maken met de daadwerke lijke handel. Het afmijnen van een kist heerlijke appelen was op dat ogenblik zijn taak. Hij vervulde deze naar behoren, zeiden na afloop van de feestelijke bijeenkomst, welke in de ruime hal gehouden werd, vrijwel alle kooplieden. (Over dit resultaat schreven wij overi gens reeds in ons blad van 11 augustus Jl. Red.). Burgemeester nam 'n aanvang met handel in groente en fruit Groot was op deze middag het aantal sprekers. De eerste die het woord voerde was de wethouder voor de Bedrijven, mr. J. Drijber. Deze achtte de dag van gis teren belangrijk voor de grossiers, die jarenlang op de Boommarkt, in weer en wind, handel hebben moeten drijven. Hun positie werd de laatste tijd bijna onhoudbaar, want het verkeer eiste ook daar steeds meer ruimte op. Verkeer en markt dreigden elkander dood te druk ken, aldus de wethouder. Bovendien is werken in de openlucht ook niet alles: in een gietregen heeft men 's morgens afscheid genomen van de Boommarkt. Moeilijkheden overwonnen Mr. Drijber wees voorts op de moei lijkheden, welke bij het verwezenlijken van de bouwplannen overwonnen moes ten worden. B. en W. namen het ini tiatief tot overplaatsing in 1954, maar de definitieve plannen kregen eerst in 1958 gestalte. Op 31 januari 1959 werd het contract getekend en op 1 september van datzelfde jaar kon de fa. L. Zitman met de bouw beginnen. Over het resultaat van dit alles kan niets anders dan vol doening heersen, meende de wethouder. BEËDIGING MARINE-OFFICIEREN De commandant zeemacht in Neder land. vice-admiraal G. B. Fortuyn, zal donderdag 8 september in het Ankerpark te Den Helder de navolgende nieuwbe noemde Marine-officieren beëdigen: lui tenant ter zee der 3e klasse: H. Huijding uit Leiden: luitenant ter zee van de elek trotechnische dienst der 3e klasse: H. J. Bergman uit Leiden en luitenant ter zee van administratie der 3e klasse: D. J. Dee, eveneens uit Leiden. JUBILEREND KRUIDENIER SBEDRIJF. Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer H. Teleng in het pand De- cimastraat 34 een kruideniersbedrijf opende. Ter gelegenheid van dit zaken- jubileum mocht de heer Teleng, die al die jaren door zijn echtgenote trouw terzijde wordt gestaan, zeer vele geluk wensen en tal van geschenken ontvan gen. Kwamen in de ochtenduren vele buurtbewoners het echtpaar complimen teren, 's middags waren het talrijke za kenrelaties, die blijk van hun belang stelling gaven. De grote show 1960-1961, welke de firma Langezaal aan de Stille Rijn momenteel in ,Den Burcht" houdt, was gisteravond zeer druk bezocht, hetgeen mede moet worden toegeschreven aan het optreden van het bij teenagers zo populaire zangeresje, Ria Valk, wier op treden deze avond echter ook bij de ouderen zeer in de smaak viel. RECORDNIVEAU NEDERLANDSE UITVOER De totale omvang van de Nederlandse buitenlandse handel is, blijkens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek in het eerste halfjaar 1960 ten opzichte van de overeenkomstige pe riode van 1959 met 16% toegenomen. Een dergelijke toeneming is sedert 1954 niet meer in een jaar bereikt. Het recordniveau uit het eerste half jaar 1957 van 13.7 miljard gulden is, niettegenstaande een lager prijspeil, met ruim 15% overtroffen. Advertentie PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. SECRETARESSE BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Cecilia Antonette, dr. van G. J. Streeder en C. M. G. Nieuwenhulzen; Ca- tharina Jacoba, dr. van H. Ouwerkerk en G. M. Dam; Johnny, zn. van C. Mlnder- man en J. G. Azler; Frans, zn. van D. F. Burgers en C. J. Alberts; Johannes Ja cobus Jozef, zn. van G. A. J. Kurver en A W. Kremer; Jacqueline Mechtilda Eli sabeth, dr. van G. A. J. Kurver en A. W. Kremer; Guldo, zn. van F. Brandt-Cor- stius en E. M. van Druten; Marianne Louise Theodora, dr. van M. L. Tegelaar en H. E. Nleboer; Franclscus Gerardus Maria, zn. van H. L. Bokern en A. van der Burg; Jean Pierre Marie, zn. van J. J. Bonnet en A. J. Duivenvoorden; Brl- gltta Frederika. dr. van C. G. Straver en F. J. H. Bergh; Petrus Adrlanus, zn. van C. van Velzen en A. J. Langeslag. OVERLEDEN B. H. J. Strötbaum, 56 Jr., man; C. Bakker, 76 Jr., echtgen. van P. van Wljk; M. F. Wltteman. 48 Jr., echtgen. van J. A. Rotteveel. Handel de oudste pijler Burgemeester Van Kinschot, die als tweede spreker naar voren trad, zei, dat er drie pijlers zijn waarop de welvaart van Leiden is gebaseerd, nl. de handel de industrie en de universiteit. Van deze pijlers is de handel wel de oudste. Door haar gunstige ligging is de Sleutelstad van oudsher handelscentrum voor een uitgebreid achterland geweest. Op de markten in deze gemeente is ook steeds een plaats voor de verkoop van groen ten en fruit ingeruimd. Aanvankelijk waren het de groenten- en fruitkwekers zelfs, die hun waren op de markt ver kochten. In latere tijd kwam de tussen handel tot ontwikkeling. Geschiedenis markten In de negentiende eeuw waren de groente- en fruitmarkten op twee plaat sen in de stad ondergebracht. Op de Nieuwe Rijn tussen de Hooigracht en de Middelstegracht was de zgn. Westlandse markt, terwijl op de Vismarkt tussen de fontein en de Korenbeurs de boom- vruchtenmarkt was gevestigd. De verko pers op laatstgenoemde markt waren met deze scheiding nu niet bepaald te- wezen. Toeneming van het verkeer was er oorzaak van dat na vele jaren weer moest worden omgezien naar een andere omgeving. Bovendien achtte ook de han del zelf het niet langer gewenst, dat het fruit aan wisselende weersomstan digheden werd blootgesteld. Deze weder kerige belangen van gemeente en han delaren hebben ertoe geleid, dat het ge meentebestuur en de kooplieden om de tafel zijn gaan zitten. De gemeente heeft nu een probleem minder en de handel een overdekt ar beidsterrein er bij, aldus burgemeester Van Kinschot. Eén algemene markt? Hierna sprak de grossier J. J. Nye- boer enkele woorden van dank en waar dering tot het College van B. en W. Hij hoopte, dat men in de toekomst zal kun nen komen tot een algemene Leidse markt. Na deze korte toespraak verzocht hij Lineke Pasma aan de burgemeester een zilveren schaal, waarop bloemen en fruit waren geschikt, te overhandigen. De schaal werd de burgemeester aangebo den als een blijvende herinnering aan deze voor de handelaren zo vreugdevolle middag. Met frisse moed Vervolgens wenste de heer M. Weima, directeur van de Markt en Havendienst, de grossiers van harte geluk met het fraaie gebouw. Hij twijfelde er niet aan of de kooplieden zullen met frisse moed aan de arbeid gaan. Van grote betekenis Namens het Bedrijfschap Groente en Fruit beklom de heer R. Mol het spreek gestoelte. Deze ruime hal is voor Lei den en omgeving van grote betekenis en daarom komt het gemeentebestuur, dat alweer een algemeen belang heeft ge diend, veel hulde toe, zei hy. Driewerf hoera! De heer Chr. Pasma, grossier, liet fruit uitdelen en bracht een driewerf hoezee uit op het College van B. en W. Wethou der Dryber noemde dit laatste de groot ste verrassing van de dag „want het zal wel geruime tyd duren voordat wjj we derom op een dergelijke spontane wijze worden toegejuicht". OQBBELMANN EKKER MAN WETHOUDER A. J. JONGELEEN SLAAT EERSTE PAAL. Zoals reeds gemeld zal vrijdag 9 sep tember de eerste paal worden geslagen voor het gebouwencomplex aan het Stationsplein. Het ligt in de bedoeling, dat wethouder A. J. Jongeleen deze paal 's ochtends om elf uur zal slaan. VREDESKERK IN VENRAY Symbool van verzoening tussen vijanden Tijdens een persconferentie, gister middag in Venray gehouden, heeft dr. H. Litjens, als voorzitter van een actie comité, mededelingen gedaan over een vredeskerk. die in Venray zal worden gebouwd. Deze kerk is bedoeld als sym bool van verzoening tussen de vijanden, die in de afgelopen oorlog op het slag veld tegenover elkaar stonden. Als plaats van vestiging van dit monument, te ont werpen door architect Boosten uit Maas tricht, is Venray uitgekozen, omdat deze gemeente bijzonder zwaar werd getrof fen en omdat in deze stad een oorlogs kerkhof is, waar 635 Engelse soldaten zijn begraven en waar op de Duitse be graafplaats 31.000 gevallenen rusten. Rond Venray ligt een krans van oor logskerkhoven, te weten in Overloon, Uden, Sittard, Mook, Nijmegen, Valkens- waard, Arnhem en Margraten. In de kerk zal een boek worden gelegd, waarin de namen van alle gevallenen, die in Nederlandse bodem rusten, opge tekend staan. Om de bouw van deze vredeskerk te verwezenlijken is een comité van actie in het leven geroepen. Dit comité wil de bevolking van de Verenigde Staten, Canada, Engeland en West-Duitsiand oproepen tot het leveren van een finan ciële bijdrage voor de bouw van de kerk. Nasser zou aanval op Israël beramen Luitenant-kolonel E. R. Heuchan, de bevelhebber van de Canadese VN-troe pen in het Midden-Oosten, die kortgele den naar Canada is teruggekeerd, heeft in Montreal tegen journalisten gezegd, dat president Nasser van de VAR be reid is om Israël aan te vallen met voorbijgaan van de VN-troepen, zo meldt het Canadese Persbureau. Nasser heeft voor dit doel twee bataljons uit gerust. Hij wil van Israël een nieuwe Palestijnse staat maken en deze staat dan opnemen in de VAR, aldus Heu chan. De Canadese bevelhebber voegde hier aan toe, dat Nasser zijn doel zo moge lijk door onderhandelingen zal trachten te bereiken. Mocht dit niet lukken, dan zal hij het met geweld proberen, zo zei Heuohan. Het comité van aanbeveling is samen gesteld uit geestelijke zowel als wereld lijke hoogwaardigheidsbekleders, onder wie de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. De architect, de heer Boosten, die iets vertelde over zijn ontwerp, zei, dat het de bedoeling is een gewone parochiekerk te bouwen, waaraan echter een stijlvol monument zal worden toegevoegd. vreden en sloten zich klandestien aan by de markt op de Nieuwe Rijn. Het stadsbestuur legde zich in 1887 bij deze situatie neer, maar even later kwam er een actie van de bewoners van de Nieu we Rijn tegen de markt voor hun deur. Al deze opwinding was voor het gemeen tebestuur weer aanleiding om de markt te verplaatsen naar de Kalvermarkt. Deze maatregel werd echter gesaboteerd. De grossiers, die pakhuizen hadden aan de Boommarkt, gingen van daaruit hun waren verkopen. Ook hier heeft het gemeentebestuur zich bij neergelegd. In 1904 werd de Boommarkt als plaats voor de groente- en fruitmarkt aange- Laatste spreker was de heer G. A. Sas sen, die de kleinhandelaren op deze bij eenkomst vertegenwoordigde. Tentoonstelling Later op de middag was er gelegenheid de groente en fruittentoonstelling, welke in de aan weerszijden van de hal gele gen loodsen was ingericht, te bezichti gen. De expositie maakte op allen een uitstekende indruk. Onder de aanwezi gen bevond zich de heer D. v. d. Kwaak, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en oud-wethouder van Leiden. Hartelijk afscheid van ond-Leidenaar Onze oud-stadgenoot, de heer J. Vee nendaal te Bloemendaal, nam vandaag afscheid als hoofd van de Ryksaccoun- tantsdienst te Amsterdam. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd hem met ingang van 31 augustus eervol ontslag verleend, onder dankzegging voor de aan den lande be wezen diensten; reeds in 1956 werden zijn verdiensten erkend door zijn benoe ming tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Velen zullen zich de heer Veenendaal nog herinneren. Hij was bijna 20 jaar verbonden aan de Rijksaccountants dienst te Leiden. Ook in het openbare le ven nam hij een vooraanstaande plaats in. Hij was jarenlang voorzitter van de Gereformeerde Schoolvereniging en se cretaris-penningmeester van de Christe lijke Kweekschool. Voorts was hy ouder ling van de Gereformeerde Kerk, terwijl hy voor de AR-Party zitting had in de Leidse raad. Na zyn Leidse tyd was hy achtereen volgens hoofd van de Ryksaccountants- dlenst te Almelo, Arnhem en Haarlem. By zyn benoeming in Haarlem, vestigde hy zich in Bloemendaal. Ook daar treedt hij op de voorgrond. Hy is o.a. voorzit ter van het Provinciaal Comité Noord- Holland-Zuid van de Vrye Universiteit te Amsterdam. In 1957 werd hy benoemd tot hoofd van het grootste bureau van de Ryks- accountantsdienst in Nederland, t.w. Amsterdam. Op zyn uitdrukkelyk verlangen werd het afscheid in intieme kring gevierd.! Lineke Pasma biedt de burge meester een zilveren schaalgevuld met bloemen en fruit, aan. Links de wethouder voor de bedrijven, mr. J. Drijber, in het midden wet houder A. J. Jongeleen en rechts mevrouw Van Kinschot. (Foto L.D./Holvast) J. VEENENDAAL Hem werd door het personeel te Amster dam in Krasnapolsky een harteiyk af scheid bereid. Daarby kwam tot uiting dat een voortreffeiyk ambtenaar en een humaan chef 'sRyksdienst verliet. TOERISTENKAARTEN VOOR TWEE JAAR Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee, dat op 1 september 1960 een begin zal worden gemaakt met de afgifte van toeristen kaarten met een geldigheidsduur van twee jaar. Tot nu toe waren slechts toeristen- kaarten met een geldigheidsduur van twee maanden te verkrijgen. De kosten van deze nieuwe kaarten, de z.g. toe ris te nkaarten B zullen omstreeks f. 2,— a f. 2,50 bedragen. De oude kaarten, de z.g. toeristen- kaarten A, met korte geldigheidsduur, biyven verkrijgbaar tegen een bedrag van omstreeks f. 1,— a f. 1,50. Toeristenkaarten B kunnen uitslui tend bij de gemeentesecretarie van de woonplaats worden aangevraagd, terwyl toeristenkaarten A eventueel ook in een andere gemeente te verkrygen zyn. Het ministerie van Buitenlandse Za ken vestigt er de aandacht op, dat men alleen van geldige toeristenkaarten ge bruik kan maken. Het reizen op verlopen toeristenkaarten is niet mogelijk, ook niet in België. Voorts moet erop gewe zen worden, dat de mogelijkheid tot rei zen op paspoorten, die ten hoogste 5 jaren zyn verlopen, alleen geldt voor toeristische reizen naar een twaalftal landen. Deze landen zijn: Andorra. Bel gië, de Duitse Bondsrepubliek, met uit zondering van Berlijn, Frankryk, Grie kenland, Italië, Liechtenstein, Luxem burg, Monaco, Oostenryk San Marino en Zwitserland. Voor alle niet-toeristische reizen naar deze 12 landen Is een geldig paspoort vereist, evenals voor alle rei zen naar alle overige landen. Aangezien in de praktyk gebleken is, dat men niet steeds op de hoogte is van de geldende bepalingen ten aanzien van het gebruik van verlopen paspoorten, beveelt het ministerie aan by reizen naar het buitenland steeds in het bezit te zyn van een geldig paspoort. Blijft daarnaast directeur Oudheden Tot buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit voor de Egyptologie is benoemd dr. A. Klasens, de vorig jaar benoemde nieuwe directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Prof. Klasens is hiermee de opvolger geworden van prof. dr. A. de Buck, die in oktober vorig jaar is overleden, en die gewoon hoogleraar in de Egyptologie was. De nieuwbenoemde hoogleraar zal dit extra-ordina riaat vervullen in combinatie met zijn directoraat van het Rijksmuseum van Oudheden. De heer Klasens werd op 24 februari 1917 te Hoogezand geboren. Hy doorliep de HBS te Sappemeer en deed in 1934 eindexamen. Na het staatsexamen gym nasium A te hebben afgelegd in 1936 ging hij in Groningen klassieke letteren studeren. In 1942 legde hij het docto raal examen af. In 1945 liet hij zich aan de Leidse Universiteit inschrijven voor een studie in de Egyptologie, waarin hy in 1949 het doctoraal aflegde. Op 14 april 1952 promoveerde hy te Leiden tot doctor in de letteren en wys- begeerte op een proefschrift getiteld; „A magnic statue base (Socle Behague) in the Museum of Antiquities at Lei den". Promotor was prof. De Buck, wiens opvolger prof. Klasens thans is gewor den. Voorts heeft dr. Klasens nog Demo- tisch gestudeerd aan de Universiteit van Cambridge en Koptische en Egyptische fonetiek aan de Universiteit te Leuven. Sedert augustus 1945 was dr. Klasens verbonden aan het Rijksmuseum van Oudheden als conservator. Op 1 mei 1959 aanvaardde hy het directoraat van dit museum als opvolger van dr. Van Wijn gaarden. Dr Klasens heeft zich in zijn Leidse tyd in het byzonder op Egyptische stu dies toegelegd, waarvan onder meer drie opgravingscampagnes getuigen, waaraan hy heeft deelgenomen. In 1953 nam hij deel aan opgravingen te Sakkara onder leiding van de Egypt Exploration Society en in 1956 leidde hy de eerste zelfstan dige, door het museum georganiseerde, opgravingscampagne in Aboe Roash in Egypte. Toen zyn benoeming tot mu seum-directeur in Leiden vorig jaar be kend werd, vertoefde hy andermaal op dit archeologisch zeer boeiende terrein van Aboe Roash. Hy keerde kort voor de aanvaarding van zyn directoraat naar onsl and terug.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3