K®M?Dompo Europoort werd vandaag met de zee verbonden VRIJSPRAAK VOOR DUITSE EX-MAJOOR VON RUFFIN Agenda Het ganse werk in 1964 gereed? Mei een enkel woord WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 De officier van Justitie in Lübeck tvilde rekening houden met „een vergissing" Generaal Philipp wist van niets (Van onze correspondent in Bonn) De officier van Justitie te Lübeck kwam gisteren met zijn eis tegen de voormalige majoor van het Duitse leger, de thans 48-jarige majoor Von Ruffin, niet verder dan vrijspraak. De handelwijze van de ex-majoor, die in april 1945 zonder een krijgsraad een onder officier had laten executeren, kan weliswaar gezien worden als te zijn in strijd met het recht, maar een „vergissing" achtte het openbaar ministerie niet uitgesloten Tijdens de terugtocht van de Duitse troepen voor het Russische offensief in Tsjecho-Slowakije in april '45 beschul digde de toen pas 33-Jarige majoor Von Ruffin een drietal onderofficieren, on der wie de verscheidene keren wegens dapperheid onderscheiden Klügel, ervan dat zij wilden deserteren. De Jeugdige majoor wilde een voorbeeld stellen, liet het drietal voor zich verschijnen, legde de hand op de schouder van de oudste van hen Klügel en verklaarde dat deze wegens lafheid gefusilleerd zou worden. Aldus gesohiedde direct daarop. Pas 12 jaar na de oorlog kwam dit feit aan het licht en eerst thans, 15 Jaar later, kon een reohtszaak tegen de ba ron aanhangig worden gemaakt: een broer van Klügel diende namelijk een aanklacht in wegens doodslag. Het telefoontje Von Ruffin beweerde tijdens het prooes, dat hij zelf een beslissing had genomen, maar telefonisch met het opperbevel van zijn divisie over het geval-KIügel had gesproken. Een hoge officier Schneider, thans officier in het nieuwe Westd. leger, zou destijds na V. Ruffins explioatie hebben getelefoneerd: „Ja, Basis Kamina door de V.N. overgenomen Beroep van Kalonji op president De Gaulle Militairen van premier Loemoemba zijn thans de grens van Katanga tot op enkele kilometers genaderd. Loemoemba zelf is gisteravond per vliegtuig uit Stanleystad in Leopoldstad teruggekeerd. Waar nemers menen, dat de volgende week van groot belang zal zijn in de strijd tussen Loemoemba en Tsjombe. De Verenigde Naties hebben meege deeld dat zij de voormalige Belgische basis Kamina hebben overgenomen. Ruim vijfhonderd Belgische technici blijven, op verzoek der V.N. hun taak vervullen opdat deze uitgestrekte vlieg tuigbasis in stand kan worden gehou den. Uitsluitend militairen der Ver. Na ties zullen toegang hebben tot Kamina en Kitona, de andere grote gewezen Bel gische luchtmachtbasis in Beneden- Kongo. Belgische ambtenaren die in dienst staan van de Katangese regering, hebben hun voldoening geuit over de „neutralisering" van Kamina. „Dit be tekent, dat Loemoemba daar geen troe pen heen kan zenden", verklaarden zij. In een boodschap aan generaal De Gaulle zegt de president van de .Mijn- staat van Kasai", Kalonji, die thans in ballingschap te Elisabethstad (Katanga) verblijft, dat de troepen van de Kongo lese regering, die zijn land zijn binnen gevallen, onder leiding staan van Tsje chische officieren. Volgens Kalonji heeft de Russische medische ploeg, die in Ka sai is aangekomen, bij haar bagage ra diozenders en zeer waarschijnlijk ook wapens en munitie. Kalonji zegt verder, dat te Bakwanga gestationeerde Tune sische troepen alles gedaan hebben om het verzet dat georganiseerd wordt, te dwarsbomen. Hij doet een beroep op De Gaulle hem te helpen door stappen te doen bij „alle landen, die evenals U bezield zijn door de grote Idealen van vrijheid en gerechtigheid". Amerikaans protest De V.S. hebben krachtig geprotesteerd by de Kongolese regering over de aan val op de acht Amerikanen in Stanley stad en gevraagd om bestraffing van de aanvallers, zo heeft het State Depart ment bekendgemaakt. In het protest wordt gezegd, dat de acht Amerikanen „afgeranseld zijn met geweerkolven, geschopt en over de grond gesleept zijn". De behandeling, die zij van Kongolese soldaten gekregen hebben, valt op geen enkele wijze te verontschuldigen. De Amerikaanse regering vraagt dan ook om bestraffing van de daders en ver zoekt de Kongolese regering te verzeke ren, dat er maatregelen genomen zullen worden om dergelijke aanvallen in de toekomst te voorkomen, aldus het pro test. Loemoemba teleurgesteld De Panafrikaanse conferentie in Leopoldstad heeft een aantal resoluties aangenomen die de regering van Kongo weinig hoop bieden op rechtstreekse mi litaire hulp van Afrikaanse staten om de opstandige beweging in Katanga de kop in te drukken. De conferentie die reeds vijf dagen op initiatief van Loemoemba bijeen is om te spreken over concrete maatregelen om Kongo te herenigen, heeft enkele reso luties aangenomen waar in algemene bewoordingen wordt gesproken over eco nomische, politieke en militaire hulp aan Kongo, zonder dat sprake is van troepensteun buiten het kader van de Verenigde Naties. Weliswaar hebben de afgevaardigden van de dertien Afrikaanse staten het beleggen van een Afrikaanse topconfe rentie bepleit om de toestand in Kongo te bespreken, doch zonder plaats of da tum te noemen. De algemene indruk is dat de Afri kaanse landen Kongo wel willen steu nen, maar uitsluitend via de Verenigde Naties. direct fusilleren!" Maar ter rechtzitting ontkende Schneider dit ten stelligste, ook Von Ruffins generaal, Philipp, ver klaarde: „Het fusilleren van een onder officier zou een zo ernstige aangelegen heid zijn geweest, dat ik mjj dat nu nog zou moeten herinneren. Ik heb nimmer met de majoor Von Ruffin getelefo neerd." Volgens de ex-generaal had Von Ruf fin een krijgsraad moeten laten beslis sen en niet op eigen houtje het dood vonnis moeten vellen. Daar had hij geen recht toe. Een fusillering is toch geen bagatel", aldus de oude generaal Philipp. De officier van Justitie te Lübeck meende evenwel dat niet met precies heid Is te zeggen of Von Ruffin vlak voor de fusillering van de onderoffi cier met de staf van zijn divisie heeft getelefoneerd. Er kan ergens, zo con cludeerde hij uit elkaar tegensprekende getuigenverklaringen, een vergissing zijn begaan. Hoewel de handelwijze van de ex-majoor als in strijd met het recht moet worden geacht, sprak de officier van Justitie zich op grond van de moge lijkheid van een vergissing voor vrij spraak uit. Daarentegen concludeerde de advocaat van de broer van de gefu silleerde Klügel tot het opleggen van een straf aan de baron, die zich tijdens het proces beriep op een bevel van Hit- Ier en op tijdgebrek: „Alles moest heel snel gebeuren". Britse hulde voor Prinses Wilhelmina De Londense „Times" brengt vandaag naar aanleiding van de tachtigste ver jaardag van Prinses Wilhelmina hulde aan haar kwaliteiten als men6 en als vorstin en schrijft dat het Britse volk haar toegenegen is, omdat het haar in de donkere oorlogsjaren heeft leren ken nen door de „Koninklijke moed", waar mee zU zich van haar taak kweet. Het Britse volk. dat in vrede en oor log nauwe historische banden met het Huis van Oranje onderhield, had ech ter de meest persoonlijke met de „on tembare vrouw", die thans haar tach tigste verjaardag viert, aldus het blad. Zij won, toen zU in de oorlog in Lon den was, eerst het respect en vervol gens de liefhebbende bewondering van haar gastheren. De toon van rustige vastbeslotenheid in radiotoespraken en de waardige en ongekunstelde houding op foto's maakten haar tot een ver trouwde persoonlijkheid. Zij kan terugzien op een actief leven van dienen en men kan weinig parallel len in de dynastieke geschiedenis vinden, aldus de Times. Moskou wil onrust zaaien in Angola Volgens het Italiaanse persbureau Con tinentale is Rusland een nieuwe cam pagne begonnen om in de Portugese ge bieden in Afrika onrust te zaaien. Continentale, die zich specialiseert in berichtgeving van nieuws uit commu nistische landen, bericht dat Rusland „alle pogingen doet om in Portugees An gola een situatie te scheppen, gelijk aan die in Kongo". De Portugese overzeese gebieden, aldus Continentale, zijn „een oase van rust en orde in Afrika en dit wordt in Moskou beschouwd als een obstakel voor com munistische penetratie". Eerdere pogingen van Moskou om on rust in Angola te zaaien hadden tot dus ver geen resultaat, maar thans is een nieuwe campagne op handen. Volgens het bericht van Continentale Is een delegatie van Afrikaanse com munisten, geboren in Angola, Mozam bique en Portugees Guinea, onlangs in Moskou gearriveerd en heeft zij contact gehad met Russische leiders en „functio narissen van de communistische inter nationale", onder wie de directeur van het Sovjetrussische instituut voor Afrika. Continentale voegt hieraan toe dat in de Portugese gebieden altijd rust heeft geheerst, „niet door geweld, maar eer der door de overzeese politiek van Por tugal, die gericht was op constructieve en niet-discriminerende contacten tus sen negers en blanken". Europagesprek met De Gaulle Ministers De Quay en Luns in het Elysée (Van onze Parijse correspondent) Vanmorgen om half elf is de offi ciële Nederlandse regerings-Dakota op de Parijse vlieghaven Orly gedaald, waar de Franse premier Michel Dèbre en de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murviile gereedston den om hun ambtgenoten prof. De Quay en mr. Luns te ontvangen die het Europagesprek in étappes met Frankrijks staatshoofd generaal Char les de Gaulle vandaag geopend heb ben. Bij het Nederlandse ministeriële ge zelschap hadden zioh de wederzijdse ambassadeurs der beide landen de Fransman Beauvergex uit Den Haag en mr. Beyen uit Pairijs gevoegd. Naast de Franse gastheren herteenden wij Jhr. Quartea van Ufford. die de Nederlandse ambassade in Parijs vertegenwoordigde. Er weiden door de Franse premier enige welkomstwoorden uitgesproken en toen ook de gebruikelijke Inspectie van de militaire erewacht had plaatsgevonden, begaven de Nederlandse ministers zich naar de ambassade aan de Rue de Grenelle. Om half twaalf kwamen de beide Nederlandse bewindslieden weer aan in het Elysee om langs een haag van nationale gardisten de brede trap pen naar de hal van het ambtspaleis van het staatshoofd te bestijgen. Gene raal De Gaulle zelf was gisteren pas in Parijs teruggekeerd vanuit zijn buiten verblijf in Colombey-les-deux-églises, waar hij zijn vakantie weer passeerde om ook het dossier-Europa nog eens rustig en grondig door te kunnen ne men. Na de Nederlandse staatslieden zul len, zoals bekend, de komende dagen ook hun Italiaanse, Belgische en Luxemburgse collega's nog hun op wachting maken in Parijs waar zij, volgens een niet zeer gebruikelijk pro tocolair procédé door de Franse pre sident zijn uitgenodigd om van zijn inzichten en voorstellen kennis te komen nemen De heer A. Algra krijgt „dr. Joost Halbertsmaprijs" Op advies van de daarvoor Ingestelde commissie hebben Ged. Staten van Friesland de ,.dr. Joost Halbertsmaprijs 1960" toegekend aan de heer A. Algra te Leeuwarden voor zijn bijdragen tot de geschiedenis van kerk en school ln Friesland ln de 19e en 20e eeuw, vooral voor de bijdragen die zijn opgenomen in de bundels delen II tot en met V, „De historie gaat door het eigen dorp". De prijs zal worden uitgereikt ten stad- huize van Bolsward op 14 oktober I960, op welke datum eveneens te Bolsward de Friese boekenweek 1960 zal worden gehouden. Amerikanen waren in het bezit van veel gegevens De vermoedelijk naar de Sovjet-Unie uitgeweken Amerikaanse coderlngs-dcs- kundigen Mitchell en Martin waren in het bezit van „belangrijke gegevens, waarvan het verlies ernstiger is dan ooit officieel Is toegegeven". Dit heeft de Democratische fractieleider ln het Ame rikaanse Huls van afgevaardigden, Mc- Cormack in een brief aan de voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit, Francis Walter, meegedeeld. Mitchell en Martin, belden verbonden aan het Nationale Veiligheidsbureau, hadden gezegd samen met vakantie te zullen gaan. Toen zij niet terugkeerden werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat zij het laatst op Cuba zijn gesignaleerd. Het ministerie van Bul- land se Zaken heeft meegedeeld dat zij „waarschijnlijk" achter het Ijzeren gor dijn zijn verdwenen. McCormaok schreef „van betrouwbare zijde" te hebben vernomen dat Mitchell en Martin te maken hadden met Russi sche en andere buitenlandse codes en dat zij zeer goed op de hoogte waren van de hierbij gevolgde procedures. „Hun kennis en ervaring op dit buiten gewoon gespecialiseerde terrein zou voor het Kremlin van bijzonder groot belang zijn". ACTIES IN JAPAN TEGEN BEZOEK KAREL DOORMAN De Japanse vakbond van havenarbei ders heeft gisteren een stap gedaan bij het ministerie van Buitenlandse Zaken om te vragen het Nederlandse vlootbe- zoek af te gelasten. De voorzitter van de commissie voor „gezamenlijke strijd" van deze vakbond, TImitaro Kaneda, dreigde geweld te gebruiken om te voor komen dat de Nederlandse oorlogssche pen op 8 september in de haven van Yokohama afmeren. De vakbond is verbonden met de „Schyo", een linkse vakcentrale die zegt meer dan 3 miljoen leden te hebben. Intussen wordt in berichten uit Dja karta de Japanse ambassadeur geciteerd die tegen Japanse zakenmensen in Dja karta gezegd heeft, dat onderhandelin gen gaande zijn over een compromis in die zin dat de Nederlandse oorlogs schepen na het bezoek aan Japan niet naar Nieuw-Guinea zouden terugkeren. De Indonesische .Aziatische film"-im- portmaatschappij had de zakenlieden meegedeeld dat de invoer van Japanse films zal worden opgeschort uit protest tegen de Japanse toestemming om de Nederlandse oorlogsschepen Yokohama te laten bezoeken. Indonesische semi- regeringsorganisaties hebben een be roep op de Japanse zengakuren (studén- tenfederatie) en de „Schyo" gedaan om actie te ondernemen tegen het voor genomen vlootbezoek. Door het weggraven van een dam is het in aanleg zijnde haven complex Europoort vanmorgen in verbinding gekomen met de Nieuwe Waterweg, hetgeen dus tevens een verbinding met de Noordzee impliceert. Voor dit 165 miljoen gulden kostende werk werd op 11 juni 1958 het begin aangegeven door de toenmalige minister-president, dr. W. Drees. Op 13 september van dat jaar heeft Koningin Juliana het start sein voor het baggeren van de zeehaven gegeven. Europoort moet ongeveer 1550 ha groot worden, waarvan ca. 930 ha. verhuurd kan worden. Ongeveer 400 ha. is nodig voor de havens en de kanalen en 220 ha. moet worden benut voor spoorwegen, wegen en andere openbare voorzienin gen. De nu tot stand gebrachte verbinding zal een tijdelijke zijn. De zeehavens zul len toegankelijk worden voor schepen tot 70.000 ton draagvermogen met een diep gang tot ruim dertien meter. Ten behoe ve van de binnenvaart wordt een kanaal aangelegd, dat niet in verbinding zal staan met de zeehavens, doch uiteraard wel met het achterland. Met het oog op het te verwachten verkeer zal tussen het Hartelkanaal en de Oude Maas een 24 meter brede sluis worden gebouwd, zodat ook formaties duwschepen dit kunstwerk kunnen passeren. In de toekomst zal er een rechtstreekse verbinding met zee worden gemaakt, waartoe op het ogenblik proeven worden genomen in het waterloopkundig labora torium te Delft en het model in de Noord-Oost polder. Het tijdstip waarop deze toegang (die nog uitbreiding kan meebrengen aan havens en industrieterrein) gerealiseerd moet worden, hangt nauw samen met de sterke toeneming van het aantal schepen met hoge tonnage en de in verband daar mee aan de gegadigden In uitzichtge- stelde mogelijkheden van toegankelijk heid tot de nieuwe haven voor schepen met een tonnage boven 70.000 ton dead weight. De nieuwe toegang kan ook schepen tot 100.000 ton verwerken. Het streven is dit werk in 1964 gereed te hebben. Ver wacht wordt, dat omstreeks de jaarwis seling het eerste schip gebruik zal kun nen maken van Europoort. Op de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg, op een terrein gelegen tegen over Hoek van Holland, was een tent op gesteld en in afwachting van het ogen blik waarop de dam werd doorgebroken zijn de aanwezigen toegesproken door ir. J. K. Quak, directeur van de Rotterdam se Dienst van Gemeentewerken en Ir. F. Posthuma, directeur van het havenbe drijf van de gemeente Rotterdam. Nadat de verbinding een feit was geworden heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, het woord ge voerd. BINNENLAND Op de Rijksweg Breda-Roosendaal ter hoogte van het kruispunt by het dorpje St. Wllllbrord ls gisteren een ongeluk gebeurd, waarbij de 70-jarige wielryder J. Kas het leven verloor. Deze kwam van St. Wllllbrord en stak plotseling de ryweg over op het ogenblik dat daar een per sonenauto aankwam. De bestuurder van de auto poogde nog door krachtig rem men de wielrijder te ontwijken, doch deze werd door de auto gegrepen en tegen de voorruit geworpen. HIJ was op slag dood. Gistermiddag ls op het C.NA.-be- dryf (Compagnie Neerlandalse de 1'Azote) te Sluiskil de uit Bergen op Zoom af komstige stukadoor Rommens van 28 me ter hoogte naar beneden gevallen. De man kwam met zijn hoofd op de trelnralls terecht en was op slag dood. De stuca- door. die voor eigen rekening werkzaam heden verrichtte op een in aanbouw zynde centrale, stond op een stelling aan de buitenzijde hiervan. Het slachtoffer was gehuwd en had drie kinderen. De Amsterdamse politie heeft gister avond de binnenstad afgezocht naar een longeman. die mogelijk Iets te maken kan hebben met het verdwijnen van een tas, Inhoudende f 3000, uit het woonhuis van een drogist aan de Johan Huyzlngalaan. De Jongeman ls bevriend met de drogist en was ln het bezit van diens hulssleutel. Belden hadden elkaar gistermiddag ln de stad ontmoet. Na verloop van tyd gingen zij ieder huns weegs en spraken af elkaar later ln een gelegenheid weer te treffen. De drogist heeft evenwel vergeefs op zijn vriend zitten wachten. Toen hy zich naar huls spoedde, ontdekte hy, dat uit zlln woning een tas met f3.000 was verdwenen. Op 5 oktober zal ln de Ridderzaal ln Den Haag de twaalfde zitting van de raad van ministers van de Europese con ferentie van ministers van Verkeer wor den gehouden onder voorzitterschap van de staatssecretaris van Verkeer en Water staat, de heer E. G. Stljkel. Nadat de vorige week woensdag reeds 80 Antilliaanse Jongelui ln ons land wa ren aangekomen, om hier hun studie voort te zetten, arriveerden gisteren we derom 70 studenten uit Curacao en Aruba op de Amsterdamse luchthaven. Ook zij zullen enige Jaren ln ons land komen om hier een opleiding te volgen tot econoom, leraar, technicus, onder wijzeres, of wat dies meer zy. In een onbewaakt ogenblik liep gis teren ln de buurtschap „Daarle" te Al melo, een 2U-jarig meisje van de familie Bosch plotseling de weg op. Het kind werd door een passerende auto gegrepen en op slag gedood. BUITENLAND De veroveraar van de Mount Everest, Sir Edmund Hillary, ls gisteren met vler Nieuwzeelandse bergbeklimmers van Auck land naar India gevlogen, waar voorbe reidingen zullen worden getroffen voor een nieuwe Himalaja-expeditie. Later zullen zich nog drie Nieuwzeelanders. enige Engelsen en vyf Amerikanen onder wie geleerden bij de groep aan sluiten. Men wil proberen de 8.500 meter hoge berg Makaloe ln de Himalaja zonder zuurstofapparaten te beklimmen, waarbij men wil vaststellen aan welke Invloeden het menseiyke lichaam op grote hoogte blootstaat. In Werneck. nabli Schwelnfurt, is de 39-Jarlge. uit Hongarije afkomstige mu sicus, Peter Blum, gearresteerd, op grond van de verdenking tijdens de oorlogs jaren in de Oosteuropese landen als SS- er oorlogsmisdaden te hebben gepleegd. In het dorp Davoedabad ln Mldden- Perzië zyn bij gevechten tussen twee stammen veertien mensen gedood en een zestigtal gewond. Men kon het niet eens worden over de exploitatie van een bus- lijn die het dorp met de naburige stad verbindt. Het oppergerechtshof van de staat New York heeft de leider van de Ameri kaanse nazi-party, Rockwell, geen toe stemming willen verlenen voor het hou den van een openbare bijeenkomst, om dat hy zich een voorstander van geweld pleging heeft betoond. Vice-president Nlxon, de Republi keinse kandldaftt voor het Amerikaanse presidentschap zet zijn campagne van zijn ziekbed voort, aldus is op het hoofdkwar tier van de Republikeinse partij meege deeld. Nlxon is ln een opgewekte stem ming. zo wordt gezegd. Zoals bekend, wordt hij ln het Walter Reed ziekenhuis ln Washington verpleegd voor een ont steking aan de knie. Op de weg tussen Santiago en Pele- quen ln Chili zijn een vrachtauto en een autobus met elkaar ln botsing gekomen. Het ongeluk eiste 7 doden en 24 zwaar gewonden. Met behulp van de V.S. begint men in Addis Abeba (Ethiopië) aan de bouw van een universiteit. De V.S. geven ver der extra-hulp voor de uitbreiding van het wegennet en anderhalf miljoen dollar als onderdeel van de technische bijstand. De geheime politie heeft twee Jonge Moskovleten gearresteerd. WJatsje6laf Rep- nikof en Rotlslaf Rlbkin, resp. 25 en 26 Jaar oud, zouden zyn aangeworven door Amerikaanse agenten, die als toeristen naar Rusland waren gekomen. De belde Russen worden door net blad „agenten van de Amerikaanse geheime dienst" ge noemd. Het blad publiceert een lang ver haal over de „agenten". Zij zouden onder meer vaak gesproken hebben met buiten landers, wnisfcy gedronken hebben en geluisterd hebben naar „antl-Russlsche laster". Wat er verder met de Russen ls gebeurd, wordt niet verteld. Het landeiyke congres van de Na tionale Party van Zuld-Afrika heeft gis teren een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd dat het ln het belang van de Unie ls om ook als republiek deel te blijven uitmaken van het Gemenebest. Zoals bekend wordt 5 oktober een volks stemming gehouden over de vraag of Zuld-Afrika een republiek moet worden. Het landeiyk congres van Verwoerds par ty het eerste sinds het einde van de oorlog wordt algemeen beschouwd als het startsein voor een grote campagne ten gunste van de republikeinse staats vorm. VOOB HEDENAVOND VARA: 18.00 Nws., en comm. 18.20 Or gelspel. 18.40 Olymp. Spelen. 19.00 Voor ae kind. 19.10 Toto en de liefde, toespr. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. Na tionaal Programma t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina. 20.00 Nws 20.05 Toespr. door HM. Koningin Juliana. 20.20 Kon. Mil. Kapel, en knapenkoor. 20.50 Oranje ln ballingschap, klankb. 21.25 Metropole ork. 21.65 Het Koningin Wilhel mina Fonds voor de kankerbestrijding, toespraak. 22.00 Olymp. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.60 Lichte muz. 23.16 Gram. 23.45 Olymp. Spelen. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Mens en dier: het dier ln de letterkunde aller tyden door dr. A. Saalborn. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. Nationaal Progr.: 20.00 Zie Hilver sum I. 22.00 Kamerork. 22.30-24.00 Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 14.00 Voor de kind. NTS: EurO' visie 14.65-18.30 Olymp. Spelen. 20.00 Jour naal en weeroverz. Nationaal Progr.: 20.20 Herinneringen en gelukwensen v. H.K.H. Prinses Wilhelmina. 20.50 Cabaretprogr. 21.25 Documentair progr. Eurovisie: 22.15- 23.10 Olymp. Spelen. „Een mooi stel" „Ik ben niet tegen Nixon of voor Kennedy wamt lik weet dat beiden ver tegenwoordigers zijn van het Ameri kaanse grootkapitaal", aldus verklaarde de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef gisteren aan een middagmaal, dat hem werd aangeboden toen hij de in dustriële Hongaarse tentoonstelling die thans te Moskou wordt gehouden, be zocht. Kroesjtsjef vervolgde: „Nixon en Kennedy staan beiden in dienst van de Amerikaanse monopolies. Daarom kun nen wij niet uit hen kiezen. Zij vormen, zoals wij in het Russisch zeggen „een mooi stel". Vervolg van pag. 1 Oostduits verbod Uiteraard vat men dit zelfbeschik kingsrecht voor de verdreven Duitsers in de communistische landen, ook in Polen, op als recanche-ideeën. Nog te meer omdat die gebieden in Polen in middels zijn bewoond door mensen die uit vroegere Poolse, maar thans Russi sche gebieden in het oosten zijn ge komen voor wie terugkeer niet mogelijk moet worden geacht. De laatste theo retische strohalm, waaraan Bonn, ge steund door zijn Westeiyke bondgenoten met recente nota's aan Warschau, zich nu vastklampt is't feit dat de gren? tus sen Polen en Duitsland niet definitief kan zijn, maar dat daarover eerst in een vredesverdrag voor geheel Duitsland be slist kan worden. Het is deze voor Bonn uitermate kwetsbare zienswijze (er zijn 16 miljoen vluchtelingen en verdrevenen in de Bondsrepubliek, een machtig kiezers arsenaal waarmee Oost-Duitsland thans weer aan het sollen is met het doel te Berly'n herrie te schoppen en tussen Bonn en zijn partners verdeeld heid te zaaien. Een afsluiting van Oost- Berlijn voor de bevolking van West-Ber- lijn en van de Bondsrepubliek moet voor de Geallieerden onaanvaardbaar zijn en een invitatie vormen tot tegenmaatre gelen. In welke vorm deze zullen wor den genomen is nog niet bekend. Laat men de maatregel van de Oostduitse communisten evenwel over zich heen gaan, dan is er een rood schaap over de Berlijnse brug, dat spoedig door anderen zou worden gevolgd. En dan is een Rus- sisch-Oostduits vredesverdrag nog maar een stap verder en daarmee de Oost duitse controle op de wegen van West- Duitsland naar West-Berlijn. Dat wordt dan een nieuwe complete blokkade van West-Berlijn. De Oostduitse aankondiging van gister avond kan dan ook de inleiding zijn van een nieuwe crisis voor Berlijn, die men eerst in februari 1961, na de Ameri kaanse verkiezingen had verwacht De vraag is overigens of men te Mos kou deze Oostduitse provocatie-maat regelen goedkeurt! WOENSDAG Den Burcht: Demonstraties met naai machines. 210.30 uur nam. Den Burcht: Show van firma Langezaal 2.00 tot 10.30 uur nam. Prediker: ds. G. Taverne. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rela- ver. naar Taptoe Delft. 7.15 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Show van firma Langezaal 2.00 tot 10.30 uur nam. Den Burcht: Demonstraties met naai machines. 210.30 uur nam. Prediker: ds. Smlnk. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Show van firma Langezaal. 2.00-10.30 uur nam. Den Burcht: Demonstraties met naai machines. 210.30 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursle naar Flo- rlade. 9 uur voorm. Tearoom v. d. Heijden (Breestraat 85): Ledenverg. afd. Lelden Ned. Handelsrei zigersver. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Bloemenspel ln Stadion te A'dam. 1.15 uur nam. ZONDAG Luxor-theater: Bijzonder Kerkewerk Leidse Herv. Gemeente. Vertoning Albert Schweitzerfilm. 10.30 uur voorm. BIOSCOPEN Rex: „De vrouw met de zweep". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Onstuimige driften". 18 Jaar. Trianon: „De brulden van Dracula". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „You're never too young". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De zwarte Orchidee". 18 Jaar. Studio: „Doctor at sea". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Soldaten ln nylons". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Echt Iets voor Conny". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 1 SEPTEMBEB Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Oram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nw6. 8.15 Gram. 8.30 Voor de kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman 9.15 Gram. 9.36 Waterst. 9.40 Morgenwy- dlng. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Radlophllharm. orlc 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Hammondorgelspel. 12.45 Ol. Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Metfed. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en plano. 14.30 Voordr. 15.00 Gram. 15.30 Raaiophllharm. sextet. 16.00 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Instr. kwart. 17.45 Ol. Spelen. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Mil. ork. 18.40 Ol. Spelen. 19.00 Gram. 19.30 Nws. 19.35 Omr. ork. en solist. 20.40 Act. 20.55 Gram. 22.00 Ol. Spelen. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.46 Gram. 23.45 Ol. Spelen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 wy van het land. 12.35 Land en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.40 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Chansons. NCRV: 14.00 Gram. 14.15 Overijssels Phllharm. ork. en solist. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Verkenningen ln de Bijbel. 16.20 Kamermuz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade ork. KRO: 18.25 Kerkkoor. 18.50 Societas Studlosorum Reformatorum, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Jonge leeuwen op het dak. lezing. 21 30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en S.O.S.- ber 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kerkorgel. 23.25 Gram. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.55-19.00 Eurovisie: Olymp. Spe len. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Ol. film. 20.30 Act. progr. 20.40 De wereld van vandaag, lezing. 20.50 Lichte muz. NTS: 21.05 Eurovisie: Olymp. Spelen. VARA: 22.15 Film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Voordr. 14.00 Ork. muz. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kritie ken. 16.30 Lichte muz. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.16 In the South-East. 19.00 Lichte muz. 19.30 Klank beeld. 20.00 Hoorspel. 21.00 Nws. 21.15 Act. gesprekken. 21.45 Cabaret. 22.16 Inter views. 22.45 Zangrecital. 23.00 Nws. en weerber. 23.00-23.36 Vlooi en plano. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 in. 12.00 Gesprek. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gram. 13.20 Olymp. Spelen. 13.30 Nws. en crlcketultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.). 16.35 Millt. ork. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Dansmuz. 17.30 Nws. en Planomuz. 18.00 Gesprek. 18.29 Weerber., nws. en Olymp. Spelen. 18.42 Act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport 19.30 Nws. en vragenbeantw. v. teenagers. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en Gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. 21.30 Nws. en Ol. Spelen. 21.50 Gevar. muz. (verv.). 22.15 Ol. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Jazz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.65-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.30 Ge var. muz. 15.00 Gevar. muz. 18.00 Opera- conc. 19.00 NW6. 19.40 Lichte muz. 21.00 Jazzmuz. 21.45 Nws. 23.30 Klavecimbelreci tal. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 2R0 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 14.05 Gram. 14.13 Hoorsp. 16.40 Gevar. muz. 17.15 Or- gelrecltal. 18.30 Gram. 19.00 Intern, festi val v. Edinburgh: Operamuz. 22.30 en 23.05 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Operettemuz. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Planorecital. 14.50 Liederen. (Tussen 15.00 en 17.40 Ol. Spelen). 15.00 Gram. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.40 Voor de kind. 18.20 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. (Tussen 20.20 en 20.50 Olymp. Spelen). 21.15 Gram. (Tus sen 21.40 en 22.10 Ol. Spelen). 22.00 Nws. 22.15 Moderne kamermuz. 22.65-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Lichte muz. 12.30 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 17.00 Nws. 17.40 en 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.31 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.10 Hoorsp. (verv.). 23.00 Nws. Astra-theater-Wassenaar Van vrijdag t/m woensdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „De koe en ae ge vangene". A.l. Donderdag 2.30 en 8 uur ..Houseboat". A.l. Zondag en woensdag 2.30 uur „Laurel en Hardy by de lucht bescherming". AJ. TENTOONSTELLINGEN Breestraat 19: Tentoonstelling werk van Ben van Kempen en Alex Hakkaart. Ge opend van 69 uur nam. (tot 4 sep tember). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie 9 d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 eD 24 Zon- eD feestdageD 24 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen ln het Chinees" (Tot 31 oktober) Lakenhai: Tentoonstelling van werken uit Leidse School (tot half september). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend: Apotheek Her- dingh Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502. By geen gehoor by uw hulsarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our) Amsterdam Den Helder Ypenburg VUsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München ZUrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Alacclo Madrid Mallorca Lissabon a regenbul zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. geh. bew. regen regen regen zwaar bew. onbewolkt licht bew. geh. bew. regen licht bew. regen zwaar bew. zwaar bew licht bew. regen licht bew. regen regenbul regen zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt 82 5 SM S nw nw w 6 18 13 nw 12 18 14 wnw 5 17 14 nw 3 17 14 4 18 11 1 19 13 W 3 16 12 WZW 3 15 12 wzw 4 17 12 w 7 11 8 wnw 4 13 4 w.stll 16 5 8 17 13 2 15 9 w 2 19 10 zw 5 18 12 W 6 14 11 w 2 19 13 w.stll 21 12 w.stll 22 13 n 4 24 15 wnw 6 20 13 zw 4 19 13 w 8 19 11 w 4 19 12 zzo 3 20 12 o 3 11 wnw 6 20 14 w.stll 18 9 o 5 27 16 w.8tll z 3 31 19 no 2 26 14 2 32 16 4 31 22 0 27 18

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2