999 Ol .ympische ^tPlP Sp« enen Waterpolo Poloploeg met de hielen over streep van volgende ronde Q$?9 Frans Kunen noemt zichzelf een groentjeen vreest de hitte KING ■llllllllllllllllllll De Rooy - zonder te boksen - tot overwinnaar verldaard Worstelaars uitgeschakeld DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 Gelijkspel tegen energieke Springbokken (Door onze speciale verslaggever Bart in t Hout) Rome» maandagavond Frans Kuiper, Cor Braasem en Planjer slaakten allemaal een zucht van verlichting toen het afgelopen was in de Piscina del Rose, waar ons waterpolo-zevental 3—3 speelde tegen Zuid-Afrika, doch dankzij een beter doelgemiddelde toch pro moveert naar de volgende ronde. Opnieuw dus geen geweldige prestatie van onze polospelers, doch het vaderland zal zich moeten verzoenen met de gedachte, dat dit nu eenmaal niet meer het team is van 1952. Het heeft een middenklasse en het beste dat men er van kan verwachten is een zich optrekken aan sterke tegenstan ders, een eigenschap die ons Nederlan ders niet vreemd is. Er is dus geen reden om bij de pakken neer te zitten. Het eerste schaap is wat moeilik over de brug gekomen misschien hebben de andere het gemakkelijker. Fervente tegenstand Evenals de Australiërs hebben de Zuid- afrikanen zich ontpopt als fervente Olympisch conflict Het incident rond de Olympische vrije slag-titel van de Australiër John Devitt is maandag door ver raad van een der FINA bestuursle den, de Amerikaan Max Ritter, uit gebreid tot een Olympisch conflict van de bovenste plank. Nadat de jury d'appel, gevormd door het FINA-bestuur, met meer derheid van stemmen de beslissing van de kamprechters om Devitt de eerste plaats vóór Larson toe te wij zen, had bekrachtigd, heeft Max Ritter als lid van deze jury alle de mocratische principes, alle objecti viteit en alle fatsoen over boord ge gooid. Hij heeft bij de president van het Internationaal Olympisch Comité, zijn landgenoot Avery Brundage, een officieel protest tegen de han delwijze van het FINA-bestuur in gediend. Naar zijn mening had de voorzitter-kamprechter, de Zweed Runstromer, niet het recht mee te stemmen toen de stemmen der kamprechters staakten omtrent de volgorde van aankomst. In het FINA-bestuur, maar ook bij de overige Amerikaanse FINA- officials, zoals de voorzitter van de technische commissie zwemmen Lary Johnson en het lid van de waterpoloboard J. Mahoney, is de verontwaardiging over deze partij digheid van een man, die op de no minatie staat Jan de Vries als voor zitter van de internationale federa tie op te volgen, bijzonder groot. Jan de Vries, die in een stortvloed van scheldwoorden door de Ameri kaan is beschuldigd van het opzet telijk benadelen van alles wat Ame rikaans is, toonde zich maandag avond zeer verbitterd over de prak tijken van een oude vriend, die op zjjn vporspraak destijds als be stuurslid is teruggekomen. „Het is natuurlijk onmogelijk voor het IOC om een besluit, dat wij op regle mentaire gronden hebben genomen, te vernietigeti. Zou het toch gebeu ren, dan zal ik met tenminste vijf andere bestuursleden aftreden. Bovendien zou het hek van de dam zijn en zou men de Olympische Spelen maar beter kunnen opdoe ken. Maar goed, we zullen zien tot hoever de vriendschap van Ritter en Brundage gaat", aldus de FINA- voorzitter. „Steviger aanpakken, jongens", zeggen de waterpolocoaches Frans Kuyper en Cor Braasem. tegenstanders. De springbokken spelen evenmin een waterpolo van grote stijl, doch het is fris, er gaat kracht van uit en de wil is er sterk om een woordje mee te spreken. Nog steeds steunend óp een grote traditie heeft ons waterpoloteam dit nog maar net kunnen voorkomen. Maar het was wel griezelig met de hie len over de streep. Met de rust had Nederland nog een achterstand van 10, door een doelpunt van Butler in de zesde minuut. Maar het spel van onze jongens was er dan ook naar geweest. Een paar luttele schoten van Van Dorp, die door doelman Aucamp werden gestopt. Een grimmige krijgsraad Voor het Olympisch waterpolotoernooi werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep 2: DuitslandArgentinië 5lj RuslandBrazilië 82. Groep 3: ZuidslaviëAustralië 62; NederlandZuid-Afrika 33. Groep 4: Hongarije—Frankrijk 11—3; Ver. StatenBelgië 52. Italië, Roemenië, Rusland, Duitsland, Zuid-Slavië, Nederland, Hongarije, en de Ver. Staten hebben'de halve fina les van het Olympische waterpolotoer nooi bereikt. De eerste vier landen spe len nu verder In poule A, de andere in poule B. De wedstrijdenreeks voor de halve fi nale-poules begint met de volgende standen (de reeds eerder tussen twee landen gspeelde wedstrijden tellen na melijk mee) Poule A: Italië 1 1 0 0 2 4—3 Rusland 1 1 0 0 2 5—4 Duitsland 1 0 0 1 0 45 Roemenië 1 0 0 1 0 34 Poule B: Hongarije 1 1 0 0 2 72 Zuid-Slavië 1 1 0 0 2 2—1 Nederland 10 0 10 12 Ver. Staten 1 0 0 1 0 2—7 Nederland speelt vandaag tegen Hon garije, donderdag tegen de Ver. Staten. volgde in de rust en onze jongens gingen opnieuw het water in met de leuze van „nu of nooit". Het was zichtbaar. On middellijk vanaf het uitzwemmen werd een verwoed offensief ingezet. Lammen probeerde Van der Zwan te bereiken, hetgeen door een Zuidafrikaan werd be let. Uit de hoekworp, die volgde, scoorde Van Dorp 11. Luid gejuich uit de Ne derlandse hoek, onmiddellijk gevolgd door een fel antwoord van de Zuidafri kanen. Het was nu wederzijds heftig waterpolo. Driftige spurts werden inge zet. na afloop waarvan de schutters meestal te vermoeid waren om nog een goed schot te lossen. De Zuidafrikaan Schwartz liet een schot los, dat door Kniest over de lat werd getipt. Toen Muller ons inziens ten onrechte uit het water werd gestuurd zag Zuid- Afrika zijn kans schoon, doch het offen sief mislukte en had slechts ten gevolge dat hun man Butler uit het water moest. Uit de strafworp hiervoor scoorde Van Dorp 21. Daarmee was het lek nog geenszins boven water. Uit een pass van Butler naar Schwartz maakte deze uit een achterwaartse slag opnieuw gelijk: 22. Nog geen minuut later had v. d. Zwan opnieuw voor een voorsprong ge zorgd: 3—2. Opnieuw verdween een twee tal uit het water: de Nederlander Lee- naards en de Zuidafrikaan Schwartz en door een jammerlijke vergissing van Ran, die de bal naar een tegenstander plaat ste, kreeg Brown de kans nogmaals ge lijk te maken: 3—3. Van Dorp en Ran hebben toen nog geprobeerd de zege te forceren en wij mogen wel zeggen dat de laatste minuten onder grote span ning zijn verstreken. Marathon-race wordt tweede in zijn leven (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, maandag „Als ik zaterdagavond 10 september om streeks half acht bij de Ark van Constantijn arriveer, geloof ik wel, dat ik tevreden kan zijn". De man, die deze voor U wellicht myste rieus-klinkende woorden zegt, ligt te rusten op zijn bed in het Olym pisch dorp en heet Frans Kunen. Hij spreekt over de Marathon, waaraan hij de enige Nederlandse deelnemer zal zijn, net als destijds Janus van der Zande. Dat brave bakkertje uit Halsteren presteerde het in Helsinki om 15e te worden en als Frans Kunen, die sport- instructeur is en uit Breda komt, iets dergelijks presteert, heeft hij zijn uitzending gerechtvaardigd. Zijn binnenkomen om half acht slaat op een tijdsberekening die Kunen ge maakt heeft. De start van deze mis schien wel zwaarste race uit heel het overladen Olympische programma, is om half zes en als onze landgenoot in 2 urn- het parkoers van 42 kilometer onder de zolen laat doorgaan, schat hij zichzelf bij de eerste twintig en dat is een eis die hij zichzelf zonder meer gesteld heeft. Toen ik hem sprak, kwam hij juist terug van een rit per auto over het parkoers. Was het hem meegevallen? Wat het wegdek betreft zeker. „Ik had op de tv al wat gezien en toen leek het mij, dat er heel wat kinderhoofdjes en zwerfkeien in zaten, maar dat valt erg mee. Verreweg het meeste is asfalt, wel met bulten en kuilen, maar toch asfalt. Alleen in de buurt van de Via Appia Antica heb ik stenen gezien". Maar Frans Kunen heeft andere zorgen: de warmte en de vele klimmingen, die er in de Marathonroute zitten. Vooral in de buurt van het EUR-centrum heeft hij geimponeerd naar een stuk of vier tame lijk steile heuvels zitten kijken. En wat de warmte betreft: ontzettend veel hangt af van de vraag hoe hij daarop reageert. Voorspel dat maar eens van tevoren! Kanofinales Antonina Seredina huilde van vreugde Antonina Seredina» de forse Russische kanovaardster, huilde. Het waren tranen van vreugde, Tranen omdat de eerste gouden medaille die op het Lago di Albano veroverd kon worden, in Russisch bezit was gekomen. Nog twee keer ging maandag, op de dag van de finales, de rode Russische vlag aan de hoogste mast in top. Rusland - evenals Duitsland en Hon garije in alle zeven eindstrijden verte genwoordigd - is in de strijd om de Olympische kano-titels verreweg het meest succesvol geweest. Tot grote te leurstelling van de Duitsers overigens, die in een Paul en Wolfgang Lange, een Krause en een Perleberg kanshebbers za gen voor heel veel Olympisch goud. Ze kregen echter toch nog hun „troostprijs", want in de estafette over 4 x 500 meter het hoofdnummer van de wedstrijden - zegevierde Duitsland met grote over macht. En Nederland? Een goed begin mag dan -Spreekwoordelijk - het halve werk zijn, ondanks de voortreffelijke start op de eerste wedstrijddag hebben Geurts en Knuppe, de enige Nederlanders die de eindstrijden bereikten, zich met een heel bescheiden plaats tevreden moeten stel len. In de finale van de K2-klasse wer den zij. uit een veld van negen deelne mers, zevende. Tot 200 meter van de fi nish lag de Nederlandse equipe nog op de achtste plaats. Een felle eindsprint volgde. De Duitsers Lange en Krause werden nog gepasseerd, doch verder dan die achtste plaats kwamen de Neder landse vertegenwoordigers toch niet. Uitslagen kanofinales: KI 500 meter dames: 1. Antonina Se redina (Rusland) 2.08.0, 2. Therese Zenz (Did.) 2.08.2, 3. Dankela Walkowiak (Polen) 2.10.4. K2 500 meter dames: 1. en Olympisch kampioen Rusland (Seredina en Shu- bina» 1.54.8, 2. Duitsland 1.56.7, 3. Hon garije 1.58.2. KI 1000 meter heren: 1. en Olympisch kampioen Hansen (Denemarken) 3.53.-, 2. Zsoelloesi (Hongarije) 3.54.-, 3. Fre- deriksson (Zweden) 3.55.8. K 2 1000 meter heren: 1. en Olym pisch kampioen Zweden (Frederiksson- Sjodeliusi 3.34.73, 2. Hongarije 3.34.91, 3. Polen 3.37.34. 7. Nederland (Geurts- Knuppe) 3.41.01. Cl 1000 meter heren: 1. en Olym pisch kampioen Parti (Hongarije) 4.33.4, 2. Siliajew (Rusland) 4.34.4, 3. Rothman (Roemenië) 4.35.9. KING Hostesses dreigen met staking (Van onze speciale verslaggever Rome, maandagavond Dat de Olympische Spelen in Rome ondanks de straffe organisatie toch min der soepel verlopen dan wel gewenst is, hebt u waarschijnlijk al wel uit de ver halen begrepen. Doch het zijn niet alleen de journa listen, die klagen. De hostesses de grijs geklede Italiaansen, die het contact met de buitenlandse pers moeten onderhou den, hebben met staking gedreigd, wan neer zij van de organisatie geen betere medewerking krijgen. En dat moet het Italiaanse Olympische Comité toch wel te denken geven. Deze meisjes staan ook dikwijls voor grote moeilijkheden. Er zijn hier in Rome vele journalisten met' z.g. koopkaarten. Zij krijgen van de organisatie geen enkele service. Zij zijn vaij de bericht geving tijdens de wedstrijden uitgescha keld en hebben de grootste moeite om hun werk te doen. Veel van de moeilijk heden druipt neer op de „hostesses" en zij schijnen er dus zo langzamerhand de brui aan te geven. Het is ook rondweg een schandaal zoals het Italiaanse Olym pisch Comité een groot deel van de bui tenlandse pers behandelt. C2 1000 meter heren: 1. Rusland (Geyshter en Makarenko» 4.17.9, 2. Ita lië 4.20.7, 3. Hongarije 4.20.8. KI 4 x 500 meter heren: 1. Duitsland (Krause, Perleberg. Lange, Wentzke) 7.39.4, 2. Hongarije 7.44.2, 3. Denemarken 7.46.09. Slechte organisatiezegt Theo Huizenaar (Van onze speciale verslaggever Bart in 't Hout) Rome, maandag Dat was wel een heel merkwaardige bokservaring in het sportpaleis. Prompt drie uur zou onze landgenoot Jan de Rooy boksen tegen de Nationalistische Chinees Yuan. Kwart over drie komt eindelijk Jan de Rooy in de ring. Het publiek is reeds ongeduldig geworden. Twee minuten later heft de scheidsrechter de arm van De Rooy omhoog, ten teken dat hij gewonnen heeft. Zijn tegenstander is niet komen opdagen. Weer een fluitconcert van het publiek. Wjj hebben na afloop van dit merkwaardige incident even met Theo Huizenaar gesproken. Waar Yuan was wist Huizenaar ook niet. „Het kan echter best zijn" vertelde de coach van de boksers, „dat hij de bus heeft gemist. Want de organisatie van het vervoer uit het Olympisch dorp naar het sportpaleis laat veel te wensen over. We hebben ruim een half uur voor niets zitten wachten en dat het publiek ongeduldig werd is waarachtig niet de schuld van de boksers." En daarna haastte Huizenaar zich naar de zaal terug, want de winnaar van de volgende partij werd waarschijnlijk de volgende tegenstander van De Rooy. Als hij de bus niet mist Nederlands hockeyteam tegen India Het Nederlands hockeyteam, dat van daag tegen India speelt, is als volgt sa mengesteld doel: De Ruiter: achter: Terlingen en Leemhuis; midden: Wage, ner. Van Gooswilligen en Van Dijck: voor: Van Erven Dorens, Overdijckink, De Beer. Violet en Van Vroonhoven. Zwier (geblesseerd) is vervangen door Violet. Avery Brumlage moest wachten Gert Frederiksson had het even heel erg moeilijk. Op het ere-po- dium stond IOC-president Avery Brundage al te wachten om de Zweedse kanoër zijn bronzen me daille te overhandigen, die deze juist in de Kl-klasse had gewon nen. En op nog geen kilometer van de plaats waar de ceremonie proto. colaire moest worden gehouden, wachtte zijn langgenoot Sven Sjo- dclius op zijn ploeggenoot voor de race in de K2-klasse die binnen twintig minuten moest beginnen. De nationale gevoelens van Fre- driksson kregen de overhand. Tot grote verbazing van de Olympische officials peddelde Gert heel rustig weg. Ijlings werd met een motor boot de achtervolging ingezet. De Zweed bleek echter niet te bewegen zijn plannen te wijzigen, zodat Erik Hansen en Imre Szollosi, de win naars van het goud en het zilver, ook maar de schaduw gingen op zoeken. Uiteindelijk kreeg Gert nog ge lijk ook. Nog geen half uur nadat hij de wachtende Avery Brundage was ontvlucht moest hij toch op het ere-podium komen. Niet omdat hij die bronzen plak in ontvangst moest nemen, doch om gehuldigd te worden als Olympisch kampioen in de K2-klasse. b®e«>§oe><DiöB>JD93t»»£o6Moiöe>s^ Hockeytoernooi Duitsers verliezen van Kenia: 1-0 De hoed, die de Duitse hockeyspil Del mes gedurende de gehele wedstrijd tegen Kenia op het hoofd hield, was het sym bool van de moeilijke omstandigheden, waaronder de Olympische deelnemers van de landen met een gematigd klimaat' hier in Rome hun wedstrijden moeten spelen. De abnormale hitte, waarover zelfs de Italianen niet uitgepraat raken, is een bondgenoot voor de zuidelijke landen en een probleem van de eerste orde voor o.a. de ploegen uit West-Europa, all« voorzorgsmaatregelen van extra rust en zouttabletten ten spijt. De Duitse hockeyploeg was maan-) dagmorgen, ondanks het vrij vroege uui waarop de strijd tegen Kenia begon, het volgende slachtoffer van de meedogen loze zon. Kenia won met 10 na dubbel-j blanke ruststand. Verdere uitslagenPolenPakistan 08, ItaliëFrankrijk 02. „Ben je een mooi weer of een slecht weer loper?" vraag ik, door een tien daags verblijf in de subtropen vergeet achtig geworden ten opzichte van het doorsneeklimaat in eigen land. Frans Kunen windt er geen. doekjes om. „Alle wedstrijden op één na, die ik dit seizoen heb gelopen, vonden bij fris weer plaats. Trouwens: ik heb in mijn leven nog maar één Marathon gelopen, ruim een maand geleden, bij de nationale kam pioenschappen. Je moogt me dus rustig een groentje noemen. Vrees voor de dorst „Het enige waar ik echt bang voor ben, is de dorst. Dorst lijden is ver schrikkelijk, maar veel drinken is slecht voor een marathonloper. Als het kan, zou ik helemaal niets willen drinken, dat deed ik vorige maand in Eindhoven ook. Maar toen was het zoiets van 16 graden en nu zal het allicht in de dertig zijn. Uitdrogen moet je ook niet en op een parkoers als dit, waar bijna geen scha duw is, loop je die kans, als je drinken weigert". „Heb je al getraind?" „Ja, zondag heb ik 15 keer 300 meter gelopen, met tussenpozen in wandelpas. Ik maakte er betere tijden op dan in Nederland, maar dat komt door de tem peratuur. Voor de korte afstand is die hier voortreffelijk. Vanavond ga ik in het Olympisch dorp anderhalf uur lopen, zo net omstreeks de tijd waarop de Ma rathon wordt gelopen." Wat gaat Frans Kunen doen temidden van een veld van 72 lopers, onder wie beroemdheden als Mimoun en de nodige sterren uit Engeland, Korea en Japan? Hij is een nuchtere Bredanaar die de enorme uitputtende opgaaf, die hij zich gesteld heeft, koeltjes onder ogen ziet. Krijgt de warmte geen verlammende greep op hem, dan zal hij het uitstekend doen. Zullen we met elkaar duimen dat het op 10 september „Hollandsweer- tje" is, hier in Rome? Denk om de zon. is de Nederland se roeiers ingeprent en als onze landgenoten na de roeitraining gaan zwemmen houden zij dan ook de hoed erbij op. Koningin ontvangt Nederlandse ploeg l Vrijdag a.s. zal HM de Koningin in de Nederlandse ambassade te Rome onze I j nationale Olympische ploeg ontvangen. I De receptie is vastgesteld op 18 uur. Uiteraard zullen lang niet alle Neder landse atleten aanwezig kunnen zijn. In de eerste plaats zal er vrijdag reeds een aantal naar Nederland zijn teruggekeerd en ten tweede is het mogelijk, dat som mige vrijdagavond in wedstrijden zullen moeten uitkomen en dus verhinderd zijn. Welke sportevenementen HM de Ko ningin, Prins Bernhard (en eventueel de Prinsessen) in Rome zullen bijwonen, is thans nog niet bekend, evenmin waar onze Koninklijke Familie haar intrek zal nemen. De Nederlandse bantamgewicht-wor- stelaar Loek van Alflen verloor maan dagavond zijn derde partij, die tegen de Roemeen Cernea op punten en is nu met 7 strafpunten uitgeschakeld voor het Olympisch worstel toernooi. Het was jammer voor de man uit Utrecht, die zijn 27ste verjaardag vierde en van plan was, zichzelf een cadeautje te bezorgen. Cernea heeft van het begin af aan het initiatief tot zich getrokken en scoorde regelmatig punten. Van Alf len, die wist dat hij op touché moest win nen, probeerde verschillende malen zijn befaamde hoofd-heup-zwaai aan te leg gen, maar deze mislukte telkens weer en hij verloor dan ook verdiend. Ook de in Duitsland woonachtige Leo Piek heeft het in de lichtgewichtklasse niet verder gebracht dan de derde ronde. Tegen de Zuidslaviër Martinoviz verloor hij door touché na l\'± minuut. De Zuid slaviër, die vanaf het begin superieur aan de Nederlander was, bracht door een middelgreep onze landgenoot naar het canvas. Piek ging in de brug, maar Martinoviz drukte deze door en ook de laatste Nederlandse worstelaar was uit geschakeld van verdere deelneming aan het Olympisch worsteltoernooi. Het gaat goed met Paul Het gaat goed met Rinus Paul, de wielrenner, die zaterdag tijdens een val zijn sleutelbeen brak. Gisterochtend heeft dokter Smit de Hagenaar uit het St.-Eugenio Hospitaal gehaald en naar het Olympisch dorp overgebracht, waar hij alweer rondwandelt en met zijn draagverband in het middelpunt van de belangstelling staat. De Leidse Sleutels in Rome. Get-1 da Kraan verloochent bij de trail ning het Bataven-shirt niet. - Paus ontving leden van liet I.O.C. Paus Johannes XXIII heeft gisteren in een speciale audiëntie in het Pause lijk zomerverblijf Castel-Gandolfo d« leden van het Internationale Olym. pische Comité ontvangen. De Paus leid. de het gezelschap dat uit ruim 100 per sonen bestond, persoonlijk rond in hel paleis en liet hen speciaal van het uit- zicht op het Lac Albano, waar de roei- wedstrijden worden gehouden, genieten De leider van het gezelschap, de voor zitter van het IOC. Avery Brundage, la; een in het Engels gestelde verklarini voor. waarop de Paus in het Frans ant woordde. Aan het slot van zijn toe spraak zei Paus Johannes dat de Pause lijke herinneringsmedaille aan de Olym. pische Spelen, die nog niet klaar was zo spoedig mogelijk aan zijn bezoeken zou worden toegezonden. Onder de be zoekers waren onder andere Prins Albert van België en zijn echtgenote Prinse; Paola, en de vertegenwoordigers val Bulgarije, Polen en Hongarije.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 8