Sp« Ol MENSONIDES IN DE FINALE 200 METER SCHOOLSLAG! Romance Sprinter Gaiardoni klasse apart ympische enen Dmvn Fraser greep goudErica Terpstra en Cockie Gastelaars bleven in achterhoede Chinezen niet opgewassen tegen tries van jonge Brazilianen Ook in de ploegachtervolging zegevierde de scjuadra aznrri Verdeling der medailles Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 30 augustus 1960 Vierde blad no. 30138 (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, maandagavond - Wieger Mensonides, de zwemmer van het Haagse ZIAN, die eigenlijk nog op het nippertje zich kwalificeerde voor uitzending naar Rome, is doorge drongen tot de finale 200 meter schoolslag en hij kan dus met recht zeggen dat er ten allerhoogste zeven schoolslagzwemmers ter wereld zijn, die momenteel aan hem supe rieur zijn. Toch was de Hagenaar, die een matige eerste vijftig meter zwom, een betere tweede, een goede derde en een voortreffelijke laatste baan, waardoor hij in zijn halve eindstrijd vanavond achter de Australiër Tom Cathercole als tweede uit de bus kwam in een tijd die maar weinig minder goed was dan in zijn serie (2.39 tegen 2.39.3) toch was Mensonides niet de held van de avond. Marianne Heemskerk en Atie Voorbij plaatsten zich Er was nJ. helemaal geen held, ook William Mulliken niet, die de eerste halve finale schoolslag had gewonnen in de voortreffelijke tijd van 2.37.2 en die al favoriet de finale ingaat. Er was nJ. een heldin ditmaal en haar naam was Dawn Fraser. Hetzelfde meisje dat vorige week nog zo bang was voor Chris von Saltza, verpletterde nu in de eindstrijd honderd meter vrije slag de Stroblonde Amerikaanse, alsof het om een onschuldig partijtje zwemmen in een oefenbad ging. Ogenschijnlijk vol komen vrij van zenuwen dook Dawn het water in en terwijl het lichtontvlambare publiek zich schrap zette om een on noemelijk aantal decibels te produceren, Eodra er een nek-aan-nek-race zou ont staan, ontnam Fraser de mensen die il lusie onmiddellijk. Zij keerde reeds als eerste en spoedde zich kort na het keer punt met zoveel elan weg van alle con currenten, die op dertig meter van de finish merendeels nog onderling op één lijn lagen, dat de spanning wegebde als een donderbui, die overdrijft. Het was een volkomen victorie voor Dawn Fraser, Jie de honderd meter vlinderslag 'smid- Jags had laten lopen om alles te concen treren op de vrije slagtitel. Bovendien een record De Nederlandse meisjes Cockie Gaste laars en Erica Terpstra konden onmo gelijk ingrijpen in dit duel Australië Amerika. Het ging stroef en zonder over tuiging bij onze landgenoten en de tij den waren er dan dit snelle bad in acht genomen ook naar. Terwijl Dawn Fraser met haar 1.1.2 een nieuw Olym pisch record vestigde, raakte Erica Terp stra de basisrand toen de chronometers 1.4.3 aanwezen en Cockie Gastelaars finishte in 1.4.7. Beiden kunnen beter, maar vanavond ontbrak de overtuiging. Erica werd zesde, Cockie zevende. Al was Wieger Mensonides dan niet de beid van de avond, een opvallende Eestatie leverde hij wel. Door zich in de ïale schoolslag te zwemmen presteer- Zwem-resultaten Finale 100 meter vrije slag dames: 1. pawn Fraser (Australië) 1.01.2 (nieuw Plympisch record)2. Chris von Saltza (VS) 1.02.8; 3. Natalie Steward (G-B) 1.03.14. Carolyn Wood (VS) 1.03.4; 5. Csilla Bajnogel (Hongarije) 1.03.6; 6. Erica Terpstra (Nederland) 1.04.3; 7. Cockie Gastelaars (Nederland) 1.04.7 B. Mary Stewart (Canada) 1.05.5. 100 meter vlinderslag dames (series) le serie: 1. Carolyn Schuier (VS) 1.09.8 (nieuw Olympisch record)2. Jane An- Örew (Australië) 1.10.3; 3. Valentina Pozniak (Rusland) 1.13.2. 2e serie: 1. Sheila Watt (GB) 1.12.3; 2. Einaida Belovskaja (Rusland) 1.12.6; 3. Kirsten Larsson (Zw.) 1.13.0. 3e serie: 1. Carolyn Wood (VS) 1.11.1: I. Atie Voorbjj (Ned.) 1.12.4; 3. Heidi Eisenschmidt (Did.) 1.14.6. 4e serie1. Marianne Heems kerk (Ned.) 1.11.0; 2. Barbara Fuhr- pann (Did.) 1.13.2; 3. Margaret Iwasaki (Canada) 1.14.2. Voor de finale plaatsten zich: 1. Caro lyn Schuier (VS) 1.09.8; 2. Jane Andrew (VS) 1.10.3; 3. Marianne Heemskerk (Nederland) 1.11.0; 4. Carolyn Wood (VS) 1.11.1; 5. S. Watt (GB) 1.12.3; 6. Atie Voorbij (Nederland) 1.12.4; 7. fcyna Belovezkaia (Rusland) 1.12.6; 8. Kirsten Larsson (Zweden) 1.13.0. 200 meter schoolslag heren: le halve finale: 1. Mulliken (VS) 2.37.2 (Ol. record); 2. Osaki (Japan) 2.382; 3. Henninger (Did.) 2.38.5; 4. Lazzari (It.) k.40.3; 5. Golovshenko (Rusl.) 2.40.9. 2e halve finale: 1. Gathercole (Austr.) 1.39.12. WiegerMensonides (Ne derland) 2.39.3; 3. Hait (VS) 2.39.6; 4. Klopotowski (Polen) 2.40.8; 5. Prokopen- ko (Rusl.) 2.41.0. Voor de finale 200 meter schoolslag heren plaatsten zich: 1. Mulliken (VS) 1.37.2 (Ol. record); 2. Osaki (Japan) 1.38.2; 3. Henninger (Did.) 2.38.5; 4. Ga thercole (Austr.) 2.39.1; 5. Wieger Men sonides (Nederland) 2.39.3; 6. Hait (VS) 2 39 6; 7. Lazarri (It.) 2.40.3; 8. Klo- |>otowski (Polen) 2.40.8. 4x200 m. vrije slag estafette heren: le serie: 1. Japan 8.17.1 (nieuw Olym pisch record); 2. Groot-Brittannië 8.26.9 (nieuw Europees record); 3. Rusland 6.30.6; 4. Zweden 8.30.6. 2e serie: 1. VS 8.18.0; 2. Australië 8.245 Duitsland 8.29.4; 4. Finland 8.29.7. Schoonspringen heren 3-meterplank: 1. en Olympisch kampioen Gary To blan (VS) 170 punten; 2 Sam Hall (VS) 167.08; 3. Juan Botella (Mexico) 162.30 i Torenspringen dames. In de halve fi- |üale plaatsten zich (eerste vijf): 1. In- grid Kramer (Did.) 56.30; 2. Pope (VS) 54.70; 3. Rutova (Rusl.) 53.38; 4. Hanson (Zweden) 53.03; 5. Long (Eng.) 52.12. de hij namelijk datgene, wat bij ons weten in tientallen jaren niet door een Nederlandse zwemmer is bereikt: een Olympische eindstrijd. Dat is alvast een mooi succes. Slechte starts Maandagmiddag deden Aty Voorbij en Marianne Heemskerk wat van haar verwacht werd: zjj plaatsten zich in de finale 100 meter vlinderslag (door de Italianen „Farfalla" genoemd). Het zou wel prettig zijn als zowel Aty als Mari anne in die finale van dinsdagavond half negen beter van start gaan dan vandaag, want al zwommen zjj verdienstelijk, het was merkwaardig om te zien dat ze alle bei een trage start hadden, die zeker een halve meter achterstand opleverde. Aty Voorbij kon dat niet meer goed maken tegen de formidabel doorspurten- de Caroline Wood, al hadden wij de in druk dat de jury wel heel onbillijk tegen over het Nederlandse meisje was, toen zij voor haar een tijd noteerde die maar even 1.3 seconden ongunstiger was dan die van Caroline: 1.11.1 tegen 1.12.4 en dat terwijl er misschien 60 centimeter Dawn Fraserde Olympische kampioene op de 100 meter vrije slag, laat triomfantelijk haar mas- lucht en water de beide zwemsters aan de finish scheidden. Met dat al plaatste Aty Voorbij zich niet beter dan als zesde van de acht voor de eindstrijd. Haar tijd was, als ex- wereldrecordhoudster, ook een aardig stukje minder fraai dan die van de an dere Nederlandse, Marianne Heemskerk. En dan te bedenken, dat die met haar 1.11.- nog niet tippen kon aan de presta tie van het Amerikaanse zwemmeisje Schuier, dat met 1.9.8 een nieuwe Olym pisch record vestigde en de Amerikanen die massaal Rome schijnen te hebben ingenomen, want men komt hen op elke straathoek tegen op de tribunes in vreugdegeloei deed uitbarsten. Met Schu ier en Wood heeft Amerika kansen op twee medailles, maar als Marianne Heemskerk haar start verbetert en haar zenuwen onder de duim houdt, zit er een derde plaats in. Het voetbaltoernooi Marianne Heemskerk heeft alle I van de 100 meter vlinderslag werd reden tot juichen: in de vierde serie zij eerste. Wat de atletiekinsiders in Neder* land reeds langs wisten, is nu ken nelijk ook in Rome uitgelekt: uit de romance tussen onze nationale tien kampioen Eef Kamerbeek en de 20- jarige Engelse vijf kampster Mary Bignal beginnen zich geleidelijk hu welijksplannen te kristalliseren. Maandagmiddag werd het jonge paar in de schaduw van een der flats van het Olympisch dorp door een Britse journalist verrast met al lerlei vragen, waarop Eef en Mary tevergeefs ontwijkende antwoorden probeerden te geven. De atleten ga ven tenslotte maar toe dat er tussen hen een meer dan gewone vriend schap bestond - en daar had de journalist meer dan voldoende aan. Het in Nederland zo zorgvuldig be waarde geheim is nu dus bekend. De 26-jarige Kamerbeek, ontmoette Mary Bignal in 1959 na de drielan- denwedstrijd vijf- en tienkamp in Londen op de dansvloer, als part ners in „de dans der winnaars". En kele maanden geleden verbrak Mary haar verloving met een zoon van de premier van Siam. En nu vormt zij met Eef een atletiekpaardat welis waar nog geen vaste trouwplannen heeft, maar dat die toch ook niet wil ontkennen. Aangezien de Olympische Spelen geen vijfkamp kennen, neemt Mary deel aan de nummers 80 meter hor den, het verspringen en de 4 x 100 meter estafette. Zij is de dochter van een bakker in de provincie So merset. Nu komt zij nog voor Groot Brittannië uit, in 1964 misschien voor Nederland Italiaanse wielrenners grossieren in titels De wereldkampioen der sprinters Santé Gaiardoni en de Italiaanse achtervol- gingsploeg hebben gisteravond in het goed bezette wielerstadion de kroon gezet op de maandenlange voorbereiding van de Italiaanse wielerploeg. Gaiardoni veroverde de Olympische sprinttitel met zulk een gemak, dat men met grote belangstelling zijn debuut als beroepsrenner op 1 januari 1961 tegemoet kan zién. De Italiaanse achtervolgers Testa, Valotto, Ariente en Vigna maakten het succes voor de squadra azurri oompleet door eveneens het Olympisch goud in de wacht te slepen. (Van onze speciale verslaggever Bart in t Hout) Rome, maandag De jonge broertjes van de wereldkampioenen hebben bewezen dat de appel niet ver van de stam valt door jong China van Tsjang Kai Tsjek met 5—0 op te rollen. En toch speelde dat Chinese elftal niet zo slecht en zou het b.v. best in aanmerking komen om eens als sparring part ner voor het Nederlands elftal te fungeren, hetgeen bovendien een welkome afwisseling zou zijn. Bij de jonge Brazilianen vergeleken waren zij echter nog leerlingen uit de voorbereidende klasse. Theoretisch had den zij de stof aardig onder de knie, maar zij misten de praktijk en ook het voorbeeld van de „oudejaars". Dat was in deze wedstrijd wel heel duidelijk zichtbaar, toen jong China na een 20 achterstand binnen 20 minuten goals van de linksbinnen De Oliveira de rollen omdraaide en ten strijde trok. Speltechnisch deden zij toen helemaal niet zoveel onder voor de jonge Brazi lianen, waarvan een enkeling, zoals de zwarte back Branco Dias zich niet ont zag om tot minder faire handelwijzen over te gaan. Doch de jonge Chinezen misten het raffinement en de „dash" om door de harde verdediging heen te sto ten. Het publiek was op hun hand en juichte elke aanvalsgolf van harte toe. Dankzij een voortreffelijke keeper als Cavalheiro Martins, die overigens niet zonder geluk zijn doel verdedigde, kwam er voor de rust in de stand geen ver andering. KLAP NA DE RUST De morele klap kreeg de Chinese ploeg toen het uit de eerste de beste stoot van de Brazilianen door de midvoor De Castro 30 werd. Deze tegenslag maakte de Chinezen duidelijk moedeloos, want zij bereikten op geen stukken na meer de spelhoogte van voor de rust. De Bra zilianen profiteerden ervan om enig showwerk ten beste te geven. Zij hebben b.v. op de rechtervleugel een Dasilva Machado lopen, die nog wel geen Didi of een van de andere Braziliaanse be roemdheden van twee jaar geleden is, doch die zeker de aanleg in deze richting vertoont. En schutters hebben ze ook weer, want het vierde en vijfde doelpunt waren het resultaat van een paar ver schrikkelijk harde schoten van de rechts binnen Ferreira. Het is nog wel wat vroeg om jong Brazilië als Olympisch kampioen te tippen dat zij een vinger in de pap zullen hebben staat als een paal boven water. Overige voetbalresultaten: Groep I: BulgarijeVAR 20; Zuid- SlaviëTurkije 40. Groep n: Italië—Gr.-BnttBöö» *-2j Brazilië-Formosa 5—0. In het Olympisch wielertoernooi zijn nu vijf onderdelen afgewerkt. Vijfmaal ging de Italiaanse vlag in de hoogste i mast en namen zonen van het Apenijn- i se schiereiland plaats op de hoogste trede van het erepodium om de ere tekenen voor de overwinnaars in ont vangst te nemen. Er rest nu alleen nog de individuele wegwedstrijd, die van daag gereden wordt. Daarin zijn de Ita lianen nu eens niet favoriet maar de (Oost) -Duitsers. Het zou echter niemand verwonderen als de vertegenwoordigers van het organiserende land uit de suc cessen van de afgelopen dagen de kracht zouden putten om ook in het laatste onderdeel de winst aan Italië te bren gen. Twee klassen Gaiardoni was niet één maar zeker twee klassen sterker dan zijn tegenstan ders. De manier waarop de gedrongen Italiaan in de twee finaleritten Leo Sterckx van de Olympische titel afhield was vernederend voor de Belg. Daarvoor had trouwens ook al de Australiër Ron Baensch een lesje in sprinten gehad, dat hem lang zal heugen. De Australiër ver loor de eerste rit met een achterstand van 6 lengten. In de tweede rit zette Gaiardoni op 600 meter de spurt aan en reed eenvoudig van zijn tegenstander weg, die tientallen meters achter bleef. Zo gemakkelijk ging het met Sterckx niet. Maar toch had de Belg in werke lijkheid niets in te brengen. In de eerste rit was hij 200 meter voor de streep al een geslagen man en daarna werd hij kansloos door de gelanceerd komende Gaiardoni met meters verschil geklopt. Groot kampioen Gaiardoni is een zeer groot kampioen, die waarschijnlijk ook onder de profs een vooraanstaande rol zal gaan spelen. Nog nooit tevoren is het een wielrenner gelukt in één jaar tijd drie titels te be halen: de wereld- en Olympische titel bij de sprinters en het Olympisch goud op de 1000 meter. Gaiardoni zal na zijn overstapje naar de beroepsklasse voor lopig niet om contracten behoeven te bedelen. Ook Leo Sterckx, die evenals in de strijd om het wereldkampioenschap de tweede plaats bezette en de Italiaan Valentino Gasparella zullen na het ver strijken van het Olympische jaar de Advertentie ZIE T OP ZLJN BEST MET PHILIPS TELEVISIE van enegouwen D AALMARKT 12 Groep III: ArgentiniëTunesië 21; PolenDenemarken 12. Groep IV: Frankrijk—India 1—1; Hongarije—Peru 6—2. Standen: Groep 1: Bulgarije 2 gesp. 4 pnt; 2. Zuid-Sla vië 2—4; 3. VAR 2—0; 4. Turkije 2—0. Groep 2: 1. Brazilië 2 gesp. 4 pnt; 2. Italië 2—3; 3. Groot-Brittannië 2—1; 4. Formosa 20. Groep 3:1. Denemarken 2 gesp. 4 pnt; 2. Polen 22; 3. Argentinië 2—2; 4. Tunesië 20. Groep 4: Hongarije 2 gesp. 4 pnt; 2. Frankrijk 2—3; 3. India 2—1; 4. Peru 2—0. ife&lve amateurrijen verlaten. Sterckx had in de halve eindstrijd in drie ritten Gas parella uit de finale gereden, maar de Italiaan revancheerde zich door als eer ste met een tijd van 11.1 sec. over de laatste 200 meter een nieuw Olympisch record te rijden. Na hem volbracht ook Gaiardoni in de laatste finalerit deze prestatie. De vierde plaats was voor de teleurstellende Australiër Ron Baensch, die zowel voor Gaiardoni- als voor Gas parella een zacht eitje was. Ook in de ploegenachtervolging toon den de Italianen zich de ware kampioe nen. De azurri kwamen in de finale tegen de (Oost)-Duitse ploeg, die zater dag een nieuw Olympisch record had gereden, maar toonden geen enkel ont zag voor de recordhouders. Italië had in de halve eindstrijd met veertig meter verschil gewonnen van de Russen, die nota bene tot de achtste ronde de lei ding hadden gehad. Precies zo ging het in de ontmoeting tussen de Duitsers en de Fransen, die in hun midden de kers verse wereldkampioen der achtervolgers Delattre hadden. Ook de Fransen had den tot de achtste ronde de leiding ge had maar moesten toen het hoofd bui gen voor de prachtige samenwerkende Duitse ploeg. Sensationeel De finale had een sensationeel ver loop. Na de start verstarden de tiendui zend Italiaanse supporters op de tribu nes. Zou dit laatste Olympische baan- goud dan toch voor Italië verloren gaan? Valotto en Ariente waren namelijk te snel vertrokken en reden in de eerste bocht meters voor Testa en Vigna uit. De Duitsers profiteerden onmiddellijk van deze fout en lagen na een halve ronde een paar meter voor. Maar de eendracht in de Italiaanse ploeg werd bijzonder snel hersteld en toen begon het gevecht. Tot de zesde ronde konden de Duit sers met moeite een meter winst con solideren. Zij moesten daarvoor „alles uit de kast rijden" zoals dat in wielerjargon heet. En dat wreekte zich in de tweede helft van de race. In de zevende ronde brachten de Italianen de grote slag toe. Met een winst van acht meter begonnen de Italianen aan de eindfase, waarin de De geweldige Italiaanse sprinter Santé Giardoni. die zijn tweede gouden medaille veroverde. Duitse ploeg als een slappe ballon in el kaar zakte. Het brons was voor Rusland dat de teleurstellende Franse ploeg geen enkele illusie liet, van het begin af de leiding had en zonder veel inspanning naar de verdiende derde plaats reed. Vandaag beginnen roeiwedstrijden (Van onze speciale verslaggever Bart in t Hout) Rome, maandagavond Vandaag beginnen op het prachtige meer van Albano de roeiwedstrijden. Prinses Grazia van Monaco Grace Kelly is reeds gearriveerd om haar broer, die eerst hedenavond met zijn partner is gearriveerd, morele steun te geven. De stemming onder de Neder landse roeiploeg is uitstekend. 's morgens en 's avonds wordt er hard getraind. Onze roeiers zijn overdag niet in het Olympisch dorp, doch in een zo genaamd verpozingscentrum in de ber gen, waar het minder warm is. Skiffeur Ivanov (Rusland) vertelde de krachten van al zijn tegenstanders te kennen behalve die van Lex Redele. Ivanov vermoedt aan de 21-jarige skif- feur een zware dobber te krijgen. Coach v. d. Hingst geeft geen commen taar en wacht zwijgend (maar wel ner veus) de prestaties van zijn pupil af. Peter Bakker en Co Rentmeester worden door hun coach dr. Van der Meer, niet ontzien. Vandaag moesten zij op het warmste uur van de dag trainen. Deze double scull heeft al verscheidene malen bewezen over een goede eindsprint te be- Na 17 onderdelen van de Olympische Spelen Is de verdeling van de medailles als volgt: goud zilver brons 1. Italië 5 1 1 2. Rusland 3 14 3. Duitsland 2 7 1 4. Australië 2 5. Hongarije 13 2 6. Amerika 14- 7. Denemarken 1-1 8. Zweden 1-1 9. Engeland 1-2 10. Polen 2 1L België 1 12. Brazilië 1 13. Roemenië 1 14. Mexico - - 1 schikken. Onder alle roeiers leeft de hoop dat deze combinatie het „brons" zal wegroeien (1. Tsjecho-Slowakije. 2. Rusland, 3. Nederland). Doch in dit in ternationale veld zjjn moeilijk voorspel lingen te doen, aangezien vele ploegen alleen maar trainen wanneer geen ande ren op het meer zijn om te „spioneren". De zwaarste strijd en de meeste moeilijk heden worden verwacht bij het nummer vier met stuurman. Op dit nummer zijn vele ploegen aan elkaar gewaagd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7