Ben Verhagen zorgde in FD-klasse voor goed resnltaat QS6> ANWB bestudeert mogelijkheden van een int. radio-oproepdienst Van Duyl achtste bij de Draken Sleeswijk dertiende bij Finnjollen Olympisch programma Moeite met de voeten DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 Reeds samenwerking bij wijze van proef met een Franse zusterorganisatie (Van onze Haagse redactie) De ANWB zal in de komende maanden tezamen met een aantal buitenlandse toeristenorganisaties onderzoeken op wel ke wyze een doeltreffende internationale radio-oproepdienst voor toeristen tot stand kan worden gebracht. Reeds nu neemt de ANWB deel aan een proef, welke door de toeringclubs van België, Frankrijk en Zwitserland dit seizoen wordt genomen met een dage lijkse oproepdienst over de Franstalige zender van Radio-Luxemburg (1293 me ter). Deze oproepen moeten dus niet ver ward worden met de 's middags tegen 1 uur uitgezonden oproepen over de Ne derlandse dienst van het Luxemburgse station op 208 meter. De in het Frans omgeroepen berichten om half elf des avonds en om vijf minuten na midder nacht zijn in principe bestemd voor de zich in Frankrijk bevindende Nederland se reizigers. De Touringclub de France in Parijs fungeert als het centrale punt. Bovendien werden Nederlanders bereikt met oproepen via de radiostations van Oostenrijk, Zwitserland en Zweden. Dat de ANWB tezamen met een aantal zus- sterorganisaties de mogelijkheden van een verdere uitbreiding van de radio-op- roepdienst onder het oog ziet. kan wor den beschouwd als een gevolg van het dit jaar geconsolideerde succes van het verleden jaar via Radio-Luxemburg ver wezenlijkte initiatief. Met name in het achter ons liggende reisseizoen werd van de mogelijkheid van het oproepen van toeristen wegens ernstige ziektegevallen e d. thuis via Radio-Luxemburg zo'n druk gebruik gemaakt, dat de ter beschikking gestelde twee minuten zendtijd vaak on voldoende bleken. De directie van het Luxemburgse station was echter soepel genoeg om enige speling toe te staan, zo dat men op een keer zelfs 16 oproepen kon verwerken. Sinds 1 januari werden 219 oproepen geplaatst, waarvan ongeveer 30% recht streeks en nog 20% extra langs een om weg werd beantwoord. Op het ogenblik nu de reisdrukte geluwd is, worden er toch altijd nog wel drie toeristen per dag opgeroepen. De ANWB zal het contract met Radio-Luxemburg dan ook voortzet ten. Ongedachte gevolgen Intussen heeft deze nieuwe vorm van dienstverlening door de ANWB onge dachte consequenties opgeleverd door de reacties van het publiek. Er zün mensen die bij de ANWB hun vakantie-adres achterlaten voor het geval er een oproep voor hen komt. Er zijn er ook die van hun vakantie-adres af de ANWB bellen om te vragen of er nog iets bijzonders voor hen is. Dat geldt speciaal voor die toeristen die een ziek familielid hebben achtergelaten of die te ver weg zijn om Radio-Luxemburg te ontvangen. De po gingen van de ANWB om tot een inter nationaal net te komen worden trouwens o.m. eeïnspireerd door de omstandigheid dat Radio-Luxemburg niet altijd overal te beluisteren is. Men heeft kunnen constateren dat zo wel de toeristen als de buitenlanders die op de een of andere manier met toeris me te maken hebben (zoals exploitanten van campings en hotelhouders) met de radio-oproepdienst meeleven en vaak goede diensten en raad aanbieden Zo heeft men op een gelijktijdig van drie kanten binnengekomen suggestie de for mulering der oproepen, zo veranderd, dat het accent op het belangrijkste deel daarvan valt, nl. de plaats waar de ge zochte reiziger zich bevindt en de be schrijving van zijn auto. Men krijgt ook wel tips van automobilisten, die vertel len waar ze de gezochte het laatste heb ben gezien. Toevalstreffers Mej. M. van Lennep, die op het hoofd kantoor van de ANWB'de radio-oproep dienst voor haar rekening neemt, kan mooie verhalen doen over allerlei toe valstreffers, zo was er een Nederlander die ergens in de bergen een andere Ne derlandse automobilist ontmoette, die juist zyn wagen had geparkeerd om even op de oproepdienst te kunnen afstem men. De tweede Nederlander stopte ook om even met deze landgenoot kennis te maken. En op dat moment gaf Radio- Luxemburg juist een oproep voor hem Ruim 100 deelnemers aan Vocalistenconcours doorOok is het voorgekomen, dat een trouw luisterende douanier aan de Belgisch-Franse grens een opgeroepen automobilist nog geen tien minuten la ter zijn grenspost zag naderen. Op dit soort verhalen kan men bij de ANWB een beetje teren wanneer men straks In de wintermaanden dagenlang zonder oproepen zit en ln plaats daarvan goede raadgevingen op verkeersgebied uitzendt. Men zou in diezelfde tijd waarvoor betaald wordt natuurlijk ook reclame voor zichzelf kunnen maken. Maar dat wil men niet. „WU zijn een dienstverlenende organisatie, waarvan de radio-oproepdienst een uitvloeisel Is. Elk commercieel element willen wij daarom vermijden," zo zegt men in de Parkstraat in Den Haag. Ongeluk Yeenendaal veroorzaakt door kleine personenauto Het onderzoek, dat de politie te Vee- nendaal heeft ingesteld naar het ver keersongeluk, dat zondagavond op de Rijksweg Utrecht-Arnhem, onder Vee- nendaal is gebeurd en waarbij een Duitse toeristenbus uit Essen door een vracht auto uit Schipluiden werd opengereten, heeft uitgewezen, dat niet een defecte stuurinrichting van de vrachtauto de oorzaak is. Een kleine personenauto, bestuurd door een verpleegster, was er oorzaak van. Dit wagentje zwenkte vry plotseling van een parkeerstrook de weg op. Hierdoor kwam de chauffeur van de vrachtauto in moeilijkheden. Hij wilde de personenauto nog rechts passeren, hetgeen echter niet gelukte. De vracht auto botste tegen de personenauto op. De vrachtautochauffeur zag intussen achter zich een auto naderen en trapte op de rem, waardoor zijn wagen begon te slippen. Deze kwam op de linker - rijbaan terecht, waar hij zich in de flank van de Duitse bus boorde met het bekende gevolg: 12 gewonden. Van de slachtoffers verblijven er thans nog drie in het ziekenhuis te Veenen- daal. Zij zijn licht gewond. Hun toestand is naar omstandigheden redelijk. Zij verkeren niet in levensgevaar. Succes voer „avondklok" in Maastricht De „avondklok" die de Maastrichtse politie heeft Ingesteld voor jongelui be neden de 18 jaar zjj mogen na 9 uur 's avonds niet meer in openbare gele genheden of plantsoenen komen heeft succes. De commissaris van politie heeft dit bekendgemaakt na het eerste week eind, waarin artikel 92 van de Algemene Politieverordening van kracht was. Dankzij de medewerking van café houders, die trouwens bij een eventuele overtreding van de bepaling mede straf baar zijn, zijn alle Jongelui beneden de 18 Jaar in de afgelopen dagen uit café's en andere openbare gelegenheden weg gebleven. De politie behoefde dan ook niet op te treden. De commlsaris van politie heeft overi gens verklaard, dat het geenszins de be doeling is ln aantoonbaar bonafide ge vallen tegen Jongelui, die b.v. van bio scopen of uitvoeringen naar huis gaan of die avondscholen bezoeken, verbalise rend op te treden. De betreffende be paling zal alleen worden gehanteerd met betrekking tot plaats en omstandigheden waar of wanneer verstoring van de open bare orde of goede zeden in het geding komt of dreigt te komen. Afscheid president-curator T. H. Delft Dr. C. H. van der Leeuw aan wie, zoals bekend, eervol ontslag is verleend als president-curator der Technische Hoge school te Delft, zal woensdag 7 septem ber officieel afscheid nemen in het ge bouw voor werktuig- en scheepsbouw- kunde aan de prof. Mekelweg te Delft. De bijeenkomst begint om half vier en wordt te ongeveer vijf uur gevolgd door een receptie in hetzelfde gebouw. De heer Van der Leeuw wordt opge volgd door dr. ir. F. G. den Hollander, die als zodanig reeds werd benoemd. Veilig en voordelig. Een 77-jarige rentenier uit Eggenfel- den. Beieren, heeft bijzonder geluk ge had. Terugkerend van een feestje in een nabijgelegen dorp waar hy iets te veel had gedronken legde de man zich tussen de rails van de spoorlijn Passau-Eggen- felden te slapen. De bestuurder van de trein uit Passau zag iemand tussen de rails liggen, maar kon niet tydig stoppen. De gehele trein rolde over de slapende rentenier. Het ergste vrezend liepen de bestuur der en de conducteur terug naar de plaats waar de man moest liggen. Zy konden hun ogen nauwelyks geloven toen het „lyk" met een ruk rechtop ging zitten en lichtelijk verwijtend zei: „Ik ben opeens klaar wakker". Nu de trein toch eenmaal had gestopt verzocht hij de conducteur hem mee te nemen naar Eggenfelden. Zoals wij gisteren reeds melden werden 2 personen gedood en 2 gewond bij een verkeersongeval, dat 's morgens omstreeks half elf op de Rijksweg Den Haag-Utrecht onder de gemeente Zwammerdam (dus niet op het grondgebied van Bodegraven. Red.) plaatsvond. Van een autodie uit de richting Den Haag kwam. sprong op een gegeven ogenblik de linkerachter band. De wagen schoot naar de andere weghelft en ramde een uit tegenovergestelde richting komen de personenauto, bestuurd door de heer C. J. Mol uit Amersfoort. De heer Mol werd op slag gedood evenals een van de lifters, die in de Haagse auto zat. Een andere lifter die eveneens meereedwerd zwaar gewond. De Haagse automobilist werd licht gewond. De slachtoffers werden naar een ziekenhuis in Gou da overgebracht. Op de grote foto ziet men het wrak van de wagen, welke het on geluk veroorzaakte en op de kleine de vernielde auto uit Amersfoort. (Foto's Leidsch Dagblad) Zeilwedstrijden in baai van Napels Aan het vocalistenconcours, dat van 3 tot 7 september in de „Casinoschouw- burg" in 's-Hertogenbosch wordt ge houden, zullen 101 zangers en zangeres- Rolf Mulka, de wereldkampioen sen, afkomstig uit 16 verschillende lan- 1 den, deelnemen. De voornaamste landen van herkomst zijn: België met 10 deel nemers, Engeland met 14, Duitsland met 21 en Nederland met 25. Voor de eerste maal zijn op dit con cours, dat dit jaar voor de zevende maal wordt gehouden, Joego-Slavië, IJsland, Canada en Cuba, ieder met een deelne mer vertegenwoordigd. Naar de stemsoorten verdeeld zijn er 47 sopranen, 7 alten, 19 tenoren en 28 bas-baritons. De jury zal bestaan uit Manus Wil- lemsen Hilversum, voorzitter; Frans van Amelsvoort, 's-Hertogenbosch, He- lene Bouvier. Parijs, Leonce Gras. Brus. sel. Roy Henderson, Londen. Gerhard Hüsch, München, Virgiüo Mortari, Ve netië, Julius Patzak, Wenen, Frans Vroons, Amsterdam en Annie Woud, Overveen. De namen van d§ prijswinnaars zul len terstond na afloop van het con cours, op woensdag 7 september, bekend worden gemaakt in de „Casinoschouw burg' Diezelfde avond zal burgemeester mr. H. Loeff in het stadhuis de prijzen uitreiken. Op dinsdag 13 september ge ven de prijswinnaars in de „Casino schouwbrug" een concert met het Bra bants orkest. Kort daarna zullen zij voor de KRO-microfoon optreden. Ook zul len dit jaar voor het eerst de twee best geklasseerden voor de KRO-televisie op treden, namelijk op 18 september met het „Kunstmaandorkest". Met de bergachtige streek rond-Wim van Duyl werd achtste in de Dra- om de Vesuvius als prachtig decor en onder uitzonderlijk goede om standigheden de windsnelheid was 5 a 6 meter per seconde zijn gisteren in de baai van Napels de Olympische zeilwedstrijden be gonnen. Het werd voor de zeilliefhebbers een bijzonder boeiende dag, met goede races en eerlijke gevechten. De deelnemers boften met een constante wind uit zee, waardoor zij geen last ondervonden van de grilligheden van de bergachtige kust. Zij vermeden allen overigens alle risico's en het aantal protesten was dan ook gering. Van dp Nederlanders zorgde vooral Ben Verhagen, met Lautenschutz als be manningslid, voor een goed resultaat. Hij finishte in de Flying Dutchmanklasse na een prachtig gezeild laatste kruisrak als vierde, met slechts een kleine ach terstand op de winnaar, Butler uit Rhodesia, de Noor Lunde en de Duitser - - 1958. Na drie onderdelen is het individuele klassement in de moderne vijfkamp (paardrijden, schermen en schieten) 1. Escobedo (Mexico) 3.030 pnt.; 2. Beek (Ver Staten) 2956 pnt; 3. Almada (Mexico) 2900 pnt. Het programma voor woensdag luidt: 8.30 uur Schermen (floret ind. da mes), zwemmen (halve finales 100 m. rugslag heren). 8.50 uur Zwemmen (series toren- springen heren). 9.00 uur Atletiek (kwalificatie kogel stoten heren, kwalificatie verspringen dames, series 100 meter heren). 10.00 uur Hockey, roeien (ser. skiff), worstelen. 10.25 uur Atletiek (series 60 m. hor den dames). 11.15 uur Roeien (series vier zonder stuurman) 11.50 uur Waterpolo. 12.15 uur Roeien (series dubbel scull) zeilen. 15.00 uur Boksen, hockey, atletiek (series 400 meter horden heren), roeien (series Achten), schermen (flo ret ind. dames), vijfkamp (cross-coun- try). 15.45 uur Atletiek (finale verspringen dames) 16.00 uur Atletiek (kwart-finales 100 meter heren), roeien (herkansing vier met stuurman). 16.30 uur Hockey, atletiek (series 800 meter heren, finale kogelstoten heren) 17.15 uur Roeien (herkansing Twee zoncer Stuurman). 17.20 uur - - Atletiek (halve finales 80 meter horden dames, serVs 5000 m.) 20.00 uur Worstelen. 20.30 uur Zwemmen (series 200 meter vlinderslag heren). 21.00 uur Boksen. 21.15 uur Zwemmen (series 400 meter vrye sla6 dames, finale 400 meter vrije slag heren, finale 100 meter rugslag heren). 23.00 uur Waterpolo. kenklasse, de derde Nederlandse verte genwoordiger, Hans Sleeswijk, eindigde als dertiende by de Finnjollen. Goede race Ben Verhagen heeft een technisch en tactisch zeer goede race gezeild. Al bij de mooie, gesloten start manoeuvreerde hij zichzelf handig naar een plaats, waar hij ongestoorde wind kreeg en spoedig had hij met enkele anderen een grote voorsprong op de middengroep. Verhagen kon die positie niet behouden. Kenne lijk beinvloed door plankenkoorts zakte hij wat terug en had duidelijk hinder van de Oostenrijker Auteried en de Deen Fogh. Gelukkig zag hij hët gevaar snel in en kon hij nog juist op tijd af doende maatregelen nemen. Na het eerste van de drie kruisrakken lag hij dan ook op de vierde plaats, achter de Hongaar Holenyi, Auteried die hem inmiddels was gepasseerd en de Zuid afrikaan Stauch. Uitzonderfngsdag De volgende ruimwindse rakken brachten helaas wat pech. De opkomen de wind van achteren dreef de midden groep naar de kopgroep toe en daardoor kwam Verhagen in moeilijkheden. Even als vele andere zeilers had de Rotter dammer zich erop ingesteld dat de wind volgens de plaatselijk bekende om standigheden met de zonnerichting zou meedraaien maar vandaag was het juist een uitzonderingsdag.... Een andere handicap was dat de snel le F.D.'s inliepen op het veld der Stars, die tien minuten vroeger waren gestart. De schepen van de twee klassen kwamen door elkaar heen te varen, de strijd werd onoverzichtelijk en daardoor zag Verha gen geen kans zyn positie te verbeteren. Hij rondde de boei als negende. Herstel Verhagen herstelde zich echter prach tig op het laatste grote kruisrak, waarop de Flying Dutchman-zeilers hun gevecht zonder verdere inmenging konden uit vechten. Hij merkte op tijd dat de wind anders wilde dan normaal en stelde daarop zijn koers in. Met tactisch bij zonder knap zeilen passeerde hij de ene tegenstander na de andere en finishte tenslotte als vierde. Zonder twijfel zou hij tot een nog beter resultaat zijn ge komen als de baan langer was geweest. Maar ook dit begin is al bijzonder hoop gevend. Verrassend was dat de Italiaan Capio, de wereldkampioen, slechts als 14e van de 31 deelnemers eindigde. Dezelfde fout Ook Wim van Duyl had in de Drakenklasse een goede finish, al kwam hij niet zo ver als Verhagen. Van Duyl startte goed, midden op de start lijn. maar hij maakte dezelfde fout als vele andere zeilers door de stuurboord slag naar de wal te proberen. Hij be ëindigde het eerste kruisrak als der tiende. met een belangrijke achterstand op o.m. de Canadees Macdonald, de Deen Birch en de Italiaan Cosentino, die beter hadden gegokt en in deze volgorde het merkteken rondden. Op het tweede kruisrak bleef de situatie vrijwel ongewijzigd. Alleen de Brit Mann ging dwars tegen de draad in en had daarmee Koninklijk bezoek Onmiddellijk na afloop van de wed strijd in de Drakenklasse verraste Prins Bernhard op het ogenblik met het Koninklijk Gezin op vakantie in Zuid- Italië de Nederlandse deelnemer Van Duyl en diens bemanningsleden Van den Berg en Dudok van Heel jr. door hen in zijn nieuwe raceboot op te zoeken en een gezellig praatje met hen te maken. Ook Cor Groot, die met de reserveboot zeilde, kreeg bezoek van de Prins. zowaar nog succes ook. Mann koos na melijk de zeezijde en bij toeval kwam hy daardoor als tweede bij de boei, waar hij bovendien Birch tot gijpen dwong. Van Duyl had ook in het tweede grote kruisrak geen kans gezien om mee te gaan in het gevecht. Gelukkig bood het derde rak hem meer mogelijkheden. Met een sterke finish passeerde hij nog vier concurrenten en eindigde als acht ste. Winnaar werd Mcdonald, voor Birch, de Fransman Peytel en Mann, die dus weer iets was teruggevallen. Onvoordelige boei Hans Sleeswyk werd op vrywel dezelf de wyze als Van Duyl kansloos voor een goede klassering. Hij probeerde ook over stuurboord de slag naar de wal te ma ken, maar de mogelijkheid daartoe werd hem onthouden door enkele zeilers te loevert en achterlijk van hem, zodat hij om aanvaringen te voorkomen over de onvoordelige boeg verder moest varen. Na het eerste kruisrak was hy 23ste van de 35 deelnemers, hy kon tenslotte nog een tiental concurrenten inhalen. Het was bij de Finnjollen overigens wel de dag der topfiguren. De sterke Deen Elvstrom werd winnaar voor de bekende Belg Andre Melis en de Canadees lan Bruce. Een grote verrassing werd de stryd der Stars. De Rus 'Pinegin werkte zich al onmiddellyk na de start op overtuigende wyze naar de kop en verdedigde deze positie in een spectaculair gevecht met succes. Het was een buitengewone pres tatie. Na de Rus finishten de Duitse, Portugese en Italiaanse vertegenwoordi gers De tweede races worden vandaag, ge zeild. Kaatspartij Zaterdag j.l. vond te Den Haag een kaatsparty plaats tussen Den Haag en Leiden. In poule I werd de le prys gewonnen door J. Drent en E. Prins (Leiden) met J. Slot (Den Haag). De 2e prijs was voor J. Berkenpas, A. van Hattum en J. Glotzbach, allen Den Haag. De koningsprys, een wisselbeker, werd toegekend aan E. Prins. In poule II was de uitslag: le prys H. Veldstra te Leiden, C. Giezen en A. de Jong, Den Haag. De 2e prys was voor U. Schuil, K. van der Wal en J. Riemersma allen Den Haag. Hier werd de konings prys, een zilveren lauwertak toegekend aan H. Veldstra. HENGELSPORT „De Blauw Zwarter" hield een vis- wedstryd in de Vliet. Er werd weinig gevangen. Uitslag: 1. W. v. Weerlee met 375 gram (gr. blei); 2. G. Bakker 272 gram; 3. R. Weber 226 gram; 4. J. Bekooy 110 gram; 5. B. Vogelenzang 60 gram. (Van onze Amerikaanse correspondent) By de Amerikaanse nationale tennis kampioenschappen heeft men ook een senioren-klasse voor speilers boven de veertig. Mevrouw Blanchard, juist deze leeftijd renasseerd, bevond zich zonder partner. Maar een beroemde tennis-ster was bereid een dubbel met haar te vor men: niemand minder dan mevrouw Hazel Wightman, die vier keer het Ame rikaanse kampioenschap enkelspel heeft gewonnen. De laatste keer dat ze dat deed was echterin 1919. Mevrouw Wightman is thans 73. Zy kreeg de eerste service en miste. Maar de rest serveerde ze feilloos: love-games. Het tweetal won de eerste wedstrijd met 63, 61. Het Amerikaanse tennispu- bliek is benieniwrt hoe ver de oude dame „mrs. Tennis" noemt men haar wel het nog brengen zal. „Ik heb moeite met mijn voeten", zo zei ze, „maar myn hoofd werkt gelukkig nog". De toe schouwers waren enthousiast over me vrouw Wightmans strategie. Jeugd strijdt om tennistitels De regen ten spyt zyn er op de eerste dag van de Leidse Jeugdkampioenschap pen, die worden verspeeld op de banen van het Tennispark aan de Haarlem merweg, het home van de organiserende vereniging „Unicum", toch een stevig aantal partijen afgewerkt. Dat dit mo- gelyk was kwam omdat over de gehele linie snelle 2-sets overwinningen konden worden genoteerd. Het is uiteraard nog te vroeg om voor spellingen te doen. maar wy geloven, dat de gebroeders Ubbink, J. Ubbink en C en H. Ubbink in B. het de sterke Zeeuwse! deelname niet uit het oog verliezend een eind zullen schoppen. In het damesenkelspel B lijkt Anja Pino weinig tegenstand te zullen onder vinden op weg naar de titel, of het zou Th. Sandberg moeten zyn, die gisteren E. Kengen uitschakelde met 64, 64. Een gevecht werd er geleverd, n.l. door R. Westenbroek en J. W. Gast in de tweede ronde van het H.E.B. Laatstge noemde won met 57, 64, 46. Beide spelers toonden een redelijke controle over de groundstrokes. durfden ook naar het net te gaan, zodat de party van begin tot eind het aanzien volkomen waard was. J. Ubbink, die ook in het H.E B. acte de presence geeft, schakelde H. v. Nes uit met de overtuigende cyfers 6—1, 6—3. Een zege, die als fundament had, grote vastheid op de drive, zowel op de backhand als op de forehand. Het zou best kunnen gebeuren, dat de grootste hinderpaal van H. Ubbink op de weg naar het kampioenschap broer J. Ubbink wordt. DAMMEN Om wereldtitel dammen In elk Olympisch jaar wordt het we reldkampioenschap dammen gespeeld in toernooivorm en in de Internationale Dambond heeft de organisatie van het toernooi 1960 opgedragen aan de Kon. Ned. Dambond, die in april 1961 zyn vyf- tigjarig bestaan zal vieren. Het wereld kampioenschap 1960 vormt een onderdeel van deze viering. Aan het toernooi wordt deelgenomen door de kampioenen of hun plaatsver vangers van de by de Internationale Bond aangesloten landelyke bonden. Rusland heeft twee vertegenwoordigers, nl. de huidige wereldkampioen I. Koe- perman en de Russische kampioen 1959 W. Tchegolev Ook Nederland heeft een tweede deelnemer teneinde een even aantal spelers te verkrygen. En zo zullen voor ons land de kampioen 1960 W. de Jong en de kampioen 1959 B. Dukel aan de borden verschijnen. In totaal zijn er veertien inschryvingen en de ïyst ziet er als volgt uit: I. Koeperman en W. Tchegolev (Rus land), Hugo Verpoest (Belg.), A. Agliar- di (Monaco). A. A. Graaf de Descullar (Marokko), Baba Sy (Senegal), E. Fa- nelli (Italië), R. van Ast (Australië, tweede in kampioenschap 1960, M. Des- lauriers (Can.), R. J. Saintfort (Haiti), Sen a Kaw (Suriname) W. de Jong en B. Dukel (Nederl.). Uit Frankryk komt de kampioen 1960, die nog niet bekend is maar vermoedelyk Abel Verse zal zyn. De data van het toernooi zyn 13 ok tober t.e.m. 12 november en er zal in ste den in alle provincies van ons land wor den gespeeld. De opening zal worden verricht in Krasnapolsky te Amsterdam, de sluiting in het Concertgebouw te Haarlem. Slag voor damwereld Springer overleden Maandag is te Parys waar hy het kampioenschap van Frankryk by- uoonde, op 63-jarige< ieeftyd plotse ling overleden de niet alleen in Ne derland maar in de gehele wereld beroemde dammeester en oud-wereld kampioen B. Springer. Springers geniale spel was ver over onze grenzen bekend. Reeds als jonge man van 19 jaar behaalde hy te Am sterdam de meestertitel. Hy overwon tijdens zijn bijna 50-jarige dammerscar rière de in zyn tijd meest beroemde grootmeesters en behaalde spectacu laire overwinningen in internationale toernooien en matches, in Nederland, België. Canada, Frankryk Italië, Rus land en Zwitserland. Een gevolg van de laatste wereldoorlog was een ernstige hartkwaal waardoor hy praktisch niet meer aan inspannende wedstryden kon deelnemen. Hy beperkte zich sedert dien tot het onderhouden van de meest uitgebreide contacten in de damwereld. By de organisatie van nagenoeg alle grote internationale evenementen was hy. mede in zyn kwaliteit van voorzit ter van ..Damas", het genootschap ter bevordering van de internationale dam- belangen, ten nauwste betrokken en de stuwende kracht. De grote ontwikkeling en vooral ook de internationalisering van het damspel is voor het grootste deel Springers werk. Dit resulteerde o.a. in het komende toernooi om het wereld kampioenschap, dat van 13 oktober tot en met 12 november as. in Nederland wordt gehouden. Springer bezat door zyn onvergelyke- lyk, welhaast encyclopedische kennis van het damspel en de daaraan verbon den organisatorische kwesties, een ge zaghebbende stem. Zijn vermaarde ana lyses zowel als zijn waardevolle adviezen zullen dan ook in de damwereld sterk worden gemist, maar zyn invloed zal zich zeker nog een reeks van jaren doen gelden. De Nederlandse en internatio nale dambeweging verliest in deze be roemde dammeester een „topman", die niet te vervangen is. SPORTSPL1NTERS In een gevecht over 15 ronden heeft de Amerikaan Davey Moore maan dag in Tokio op punten gewonnen van de Japanner Kazuo Takayama. Door deze overwinning behield de Amerikaan de wereldtitel in het veder gewicht. De Europese kampioen in het zwaar gewicht Dick Richardson (Wales) heeft maandag in Porthcawl (Wales) zyn Eu ropese titel behouden. Aan het einde van de achtste ronde van een gevecht dat op vyftien ronden was afgesloten gaf de uitdager Brian London (Eng.) wegens een oogwonde op. De loting voor de wedstryden om het Europese honkbalkampioenschap, die in Barcelona worden gehouden, hebben het volgende resultaat gehad: Donderdag 22 september: Nederland- Italie, Spanje-Duitsland. Zaterdag 24 september: Nederland Duitsland, Italie-Spanje. Zondag 25 september: Italie-Duitsland Nederland-Spanje. Aan de Ronde van het Noorden, die van 2 t/m 5 september zal worden gehouden met start te Ryssel en finish te Roubaix, zal een Nederlandse ploeg deelnemen, bestaande uit Martin van den Borgh, Piet Daamen, Jaap Kersten, Piet Rentmeester, A. van der Steen. Huub Zilverberg, Jaap Huissoon en Schalk Verhoef. De Nederlandse hengst Hairos II en de Italiaanse draver Tornese zyn maandagmorgen in een vliegtuig gezet met bestemming Rome. Daar zullen zh op 4 september a.s. aan een draverij deelnemen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6