ZWEDEN HEEFT SCHREEUWEND BEHOEFTE AAN IMMIGRANTEN Lege provincies in aantrekkelijk land wachten op bekwame mensen met durf om door te bijten Zeer goede sociale voorziening en een zeer hoog welvaartspeil Met een enkel woord P DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 (Van onze Scandinavische medewerker) Tweehonderdduizend ledige arbeidsplaatsen tellen thans de Zweedse overheidsdiensten en industriële bedrijven. Ondanks lage sterfte, ondanks emigratiepolitiek, die jaarlijks tienduizenden mensen toestaat op bepaalde voorwaarden binnen te komen, blijft Zweden een onderbevolkt land, dat vrijwel lege provincies kent, in goede klimaat' zones op redelijke afstand van grote bevolkingscentra gelegen. Er is niettegenstaande de aanwezigheid van voortreffelijk tech nisch onderwijs, waar veel jonge mensen voor te vinden zijn, een chronisch gebrek aan ingenieurs, vooral in het noorden des lands, aan artsen, chemici, verpleegsters, een tekort aan ambtenaren en onder wijzers, een schreeuwend tekort aan politie-agenten. schepen achter zich te verbranden en vol vertrouwen te trachten een nieuw be staan op te bouwen? De eerste voorwaarde is: dat het land een hoger welvaartspeil moet bezitten dan het moederland, anders kan men in de meeste gevallen beter thuis blij ven. Voldoet het land aan deze voor waarde, dan is daarom reeds het per centage mislukkingen laag. Men moet geen steun van thuis meer nodig hebben, snel op eigen benen kunnen staan. Daar toe behoort, dat de sociale voorzieningen goed moeten zijn, want dat zijn zij thuis ook (zodat men niet straatarm wordt als men eens wat langdurig een dokter nodig heeft) en ten tweede, dat de eco nomische positie van het land en de waarde van de munt stabiel zijn. Tal van functies in allerlei bedrijven staan nog open De snelle, technische, sociale en eco nomische ontwikkeling, waar het nu- levende geslacht getuige van geweest is, heeft in Zweden honderdduizenden een auto, iedereen telefoon, tallozen een t.v.- toestel, een zomerhuis, een motorboot, een koelkast en aan iedereen werk ge bracht. De Zweedse vloot vaart met veel vreemd personeel, Zweedse boerderijen, gaan in Deense, Finse of Baltische han den over, Duitse dienstmeisjes voelen "zioh aangetrokken door de welvaart van Skaane (Schonen), Italianen werken in kogellager-, auto- en pneumatische-bo- renfabrieken, Hongaarse vluchtelingen als land- of bosarbeider, als oogarts, tolk of vliegtuigconstructeur, Finse houtvlot ters bevolken de bossen, Deense kelners en Nederlandse musici vindt men in de grote hotels. Er zijn vele mensen met vluchtelingenpassen het land binnenge komen, zij hebben voorrang. Veel Oost duitsers, Polen, Balten, joden verkozen de vrije lucht boven de heilloze Heimat. Vrijwel alle zyn goede Zweedse staats burgers geworden, die draaibanken, mtjnboren of schrijfmachines bedienen of die als leraar, wegwerker of dans meester een broodwinning vonden. Welke voorwaarden? Wij zagen en hoorden vier jaar gele den in het restaurant „Hamburger Börs" in Stockholms centrum een jaar jonge mensen optreden met liedjes bij de gi taar en ofschoon zij een Scandinavische taal spraken, was ons kleine gezelschap het er over eens, dat zij misschien een Deense, maar hij een Nederlander moest zyn. Bij informatie kregen we gelijk. „Een Nederlandse baron, zei de kelner eerbiedig. Het waren Nina en Frederik, van wie toen nog niemand gehoord had. Ja, men kan in Zweden, net als overal mislukken, maar men kan er ook snel carrière maken. In vroeger eeuwen wis ten de Nederlanders dat wel. Geziene geslachten dragen er Nederlandse na men. In latere jaren is dat wel eens an ders geweest. Waaraan moet een land eigenlijk vol doen om er heen te gaan, om thuis alle Schedel in Tanganjika: zesduizend eeuwen oud In het Olduval-ravijn in Tanganjika (Afrika) is een schedel aan het licht gekomen, die 600.000 jaar oud moet zjjn en afkomstig moet zjjn van de oudste mens die ooit is gevonden. Onder auspiciën van de Amerikaanse National Geographic Society verrichtte de Britse archeoloog dr. L. S. B. Leakey het onderzoek, dat tot dit resultaat heeft geleid. De schedel werd gevonden temidden van fossiele werktuigen en de beenderen van meer dan 100 uitgestorven dieren. Volgens Leakey was het de schedel van een ongeveer 18 jaar oude man, die dui zend eeuwen ouder is dan de twee eer der gevonden beroemde oermensen, de Peking en de Java mens. Leakey had uit het gebit kunnen op maken, dat de vroegste mens. die hij de „Zinjanthropus" of Oost-Af rikamens gedoopt heeft, van nature een plan ten - eter was. Hij had een kleine hersenpan, maar de kromming van de wang en de slapen leek het meest op die van de huidige mens en niet op die van apen. In hetzelfde gebied vond Leakey te vens een voorhistorisch varken zo groot als een nijlpaard, een schaap van bijna twee meter, een enorme baviaan en een vogel die misschien zelfs groter was dan de uitgestorven Moa uit Nieuw-Zee land. Dr. A. A. KOOLHAAS Wegens zijn benoeming tot conrector van het theologisch seminarium der Ned. Herv. Kerk heeft dr. A. A. Kool haas, praeses van de generale synode der Ned. Herv. Kerk afscheid genomen van de gemeente Amersfoort. Zondagavond 4 september zal dr. Kool haas in de St.-Joriskerk te Amersfoort bevestigd worden tot predikant voor buitengewone werkzaamheden. De be vestiging zal geschieden door ds. P. G. van den Hooff, assesor van het mode- ramen der synode. TOOGDAG „IN DIENST DER KERK" De Hervormde Mannenvereniging „In dienst der kerk" zal op 1 oktober in Nij- verdal een toogdag houden onder het motto „Wat dunkt u van de Christus". Dit onderwerp zal hierbij worden be sproken in verband met de publikaties van prof. dr. P. Smits, o.a. in het hoofd orgaan van de Ver. van Vrjjz. Protestan ten, waarin de Paulinische belijdenis van het verzoenend lijden van Christus wordt afgewezen. Op de toogdag zal over het onderwerp worden gerefereerd door de vrijz. pro testantse predikant ds. N. S. Rosbergen uit Deventer, de hervormde predikant van de gereformeerde modaliteit ds. G. Biesbroek uit IJsselmuiden en de her vormd predikant ds. J. Woldt uit Kam pen. Veel te bereiken Welnu: Zweden heeft sinds 1939 geen werkloosheid van betekenis gehad. Het heeft voorbeeldige sociale wetten, die verder gaan dan de Nederlandse, goed onderwijs, behoorlijke woningtoestanden een stabiele economie en een zeer hoog welvaartspeil. De waardevermindering van de Zweedse kroon, de inflatie, is er ongeveer even groot (3,4 procent p.j.i als die van de Nederlandse gulden (2,5 procent)Er is dus wel overbesteding. Er wordt nogal wat aan vermakelijkheden en luxe van allerlei aard uitgegeven, niet het minst aan alcoholica. Maar wie serieus leeft kan er veel be reiken. Wij bezochten een jong gezin dat vijf jaar geleden uit Nederland was ge komen. Hun bagage bestond uit veel goede wil. De jonge man, in de metaal branche werkzaam, heeft een helder verstand, kundige handen en veel spaar zin. In deze vijf jaar heeft hij zich uit zijn sociale groep opgewerkt en is nu pa troon geworden. Hij is nog jong en heeft het leven nog voor zich. Zy wonen in een nieuw huisje met een tuintje, en mo dern ingerichte keuken, parketvloeren, koelkast, telefoon, auto. Het gezin van drie is tot vier leden uitgebreid: een aar dig jongetje en een lieftallig meisje ko men, druk Zweeds klappend, op de be zoeker toelopen. Het Zweeds is wel en niet hun moedertaal, de ouders leren van hun kinderen. Het is een harmonisch milieu, de kinderen groeien op in hoge, zuivere lucht. Merkwaardig, dat hun grootste zorg bestaat uit de vraag of zij over een paar jaar hun Nederlandse nationaliteit moe ten prijsgeven. Nu kan dat gelukkig nog niet, er staat zeven jaar voor als men Nederlander is. Hadden we zeiden zij maar een wetgeving als de Zwitsers, die nooit hun nationaliteit verliezen, zelfs niet als ze in een vreemde krijgs dienst gaanOntroerend is deze trouw aan hun vaderland, aan hun be sluit zal nog veel inwendige strijd voor afgaan. „Heerlijk, die ruimte!" Als de bevoegde autoriteiten enquêtes zouden instellen onder zulke mensen, die de sprong van hun leven zonder hulp van emigratiediensten, zonder subsidie en zonder voldoende talenkennis ge waagd .hebben, zou er wellicht leerrijk materiaal te voorschijn komen. Wij spraken met een provinciaal land bouwdeskundige en vroegen hem: „Hebt u bezwaar tegen het overnemen van boerderijen door Nederlandse boeren zoons?" „In het minst niet" was het ant woord, „maar ze doen verstandig met eerst eens één of twee jaar b|j een Zweedse boer te gaan werken om het klimaat en de bodem van de streek te leren kennen alvorens tot aankoop over te gaan." We vroegen een garagebedrijfhouder: „Hebt u voldoende mensen?" en kregen ten antwoord: „Ik heb personeel van allerlei landaard tot Noren toe maar als u me aan een paar goede mon teurs kunt helpen, dan graag." Zweedse chemische bedrijven vragen in Nederlandse bladen om deskundigen: ook elektrotechnische ingenieurs zijn ei hartelijk welkom. We spraken een man, die er met wat handelskennis en een paar niet zo gemakkelijk liggende agen turen van Nederlandse fabrieken heen gegaan was. Hij is er nu zeven jaar: hard wer ken moet hij nog wel maar hij vindt het leven schoon, want hij heeft succes ge had en is een trede op de maatschap pelijke ladder gestegen. In Oönköping hebben wij even gestopt om een kaart te raadplegen. Er kwam een man met twee kinderen op ons af. ,3ent u misschien de weg kwijt? Zal ik u even helpen?", alweer een Nederlan der, een middelbaar technicus naar het bleek. „Bevalt het u hier?" „Och, alles heeft zijn voor- en zijn nadelen. Naar om één ding zou ik nooit terug willen: we hebben hier zo heerlijk de ruimte!" Minister Luns voor overleg in Brussel „Er is een verheugende eenheid van inzicht gebleken in het standpunt van de drie Benelux-landen". Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gsteravond in Brussel verklaard na besprekingen met zijn Bel gische en Luxemburgse collega's over de nieuwe initiatieven, die de afgelopen we. ken zijn genomen over de verdere ont wikkeling van de Europese eenheid. On. derwerpen van gesprek tussen mr. Luns en de Belgische en Luxemburgse minis ters van Buitenlandse Zaken, Wigny en Schaus, waren in de eerste plaats de suggesties van president De Gaulle voor een verdere politieke eenheid van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap en de na de ontmoeting tussen kanselier Adenauer en minister president Mcmillan gebleken inzichten van de Duitse en Engelse regeringslei ders over de economische aspecten van de Europese eenheid. De drie ministers bleken eensgezind van oordeel, dat aan de „cohesie" van de Westelijke wereld zeer veel ontbreekt en dus elk voorstel om de samenwerking te verstevigen „met sympathie" dient te worden bestudeerd. De drie Benelux-ministers zullen in de komende weken nauw contact over de verdere ontwikkelingen houden. Brandt„Geen atoonnnaeht worden" (Van onze correspondent in Bonn) „De bondsrepubliek moet er van afzien te dingen naar de twijfelachtige eer zich tot een atoommacht te ontwikkelen. De atoomwapens vormen geen middel voor de binnenlandsee politiek", aldus ver klaarde gisteravond in een radio-inter view de Westberlijnsee burgemeester en S.P.D.-kandidaat voor het Westduitse Bondskanselierschap Willy Brandt. Brandt liet hierbij voor het eerst zijn stem horen in de discussie over het zoge naamde memorandum der generaals, die daarin onlangs van de politieke leiding van het land o.m. de bewapening met tactische atoomwapens van het West duitse leger eisten. Brandt zei dat men de raadgevingen der militaire deskundigen wel zeker no dig heeft, maar dat de beslissingen ten slotte alleen bij politici kunnen liggen. Hij kantte zich overigens tegen een open bare polemiek over de atoombewapening en toonde zich ook bepaald geen voor stander om het probleem der Westelijke defensie nu maar over te laten aan de partners van de Bondsrepubliek. Ook zei Brandt dat „onze vriendschap met Ame rika een der kernpunten van onze bui tenlandse politiek moest blijven". Hij be pleitte tenslotte een verkiezingscampagne over binnenlandse en niet over buiten landse politieke onderwerpen. Nasser: „Israël een voortdurend gevaar" President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft Israël in een boodschap aan de jaarlijkse conventie in Washington van Arabische studenten in de Verenigde Staten, ervan beschuldigd „werktuig van en basis voor het imperia lisme" te zijn. Nassers boodschap werd voorgelezen aan het begin van de conventie, waarop 500 gedelegeerden vierduizend Arabische studenten aan instituten in Amerika vertegenwoordigen. President Nasser zei dat „de Arabische wereld de weg van de vooruitgang is in geslagen nu het kolonialisme is verdre ven". „Maar dat is Israël, werktuig van en basis voor het imperialisme", vervolgde Nasser, „een bedreiging van de Arabi sche veiligheid en eenheid. Aan deze status van immer dreigend gevaar moet een einde komen. De Palestijnse vluch telingen moeten naar huis kunnen terug keren, hun rechten terugwinnen en een menswaardig bestaan hervatten". Nasser zei, dat onlangs de samenzwe ringen van kolonialisme en bondgenoot schappelijk Zionisme, het Arabische na tionalisme nieuw leven was ingeblazen. Hij noemde het een gevestigde realiteit. „De gebeurtenissen hebben duidelijk aangetoond hoe levensvatbaar de Ara bische solidariteit en de kracht van de herwonnen Arabische onafhankelijkheid zijn", aldus Nasser. Honderd arrestaties in Jacksonville na de rassenrelletjes Burgemeester Burns van Jacksonville in Florida (Ver. Staten) heeft meege deeld, dat tot dusver meer dan honderd blanken en negers gearresteerd zijn we gens de rassenonlusten in het weekeinde. Inzittenden van auto's, die Jacksonville binnenkomen en verlaten zullen, als zij niet kunnen bewijzen vreedzame bedoe lingen te hebben, door de politie worden ondervraagd en kunnen gearresteerd worden als blijkt, dat hun activiteiten gevaar opleveren voor de openbare orde. Rodney Hurst ,de 16-jarige leider van de jeugdbeweging tot opheffing van het rassenonderscheid, heeft meegedeeld, dat de negers in Jacksonville gevraagd zal worden niet meer in de binnenstad te winkelen, wat ook hun voornemen mag zijn. De binnenstad is het centrum van de moeilijkheden. De negers hebben daar in cafétaria's en andere etablissemen ten sit-down-stakingen gehouden om de eigenaars te dwingen hen te bedienen. Zaterdag zijn ongeveer vijftig militan te rassenscheiders daartegen in verzet gekomen, met als gevolg een kleine veld slag in de binnenstad. Na dit gevecht zijn negers in auto's door de binnenstad en de negerwijk gaan rondrijden, stenen en flessen werpend en schoten lossend uit jachtgeweren. De negergemeenschap heeft bij monde van Hurst gewaarschuwd, dat nieuwe be togingen en boycots zullen volgen „als er geen gesprek tussen blank en zwart mo gelijk wordt gemaakt." KOLONEL HAEX VOORLICHTINGSADVISEUR Van minister van Defensie (Van onze Haagse redactie) Kolonel Haex van de Generale Staf is aangezocht voor de functie van per soonlijk voorlichtings-adviseur van de minister van Defensie. Het is de bedoe ling, dat deze functionaris op korte ter mijn zal worden benoemd. Naar verluidt, zal de adviseur zich in het bijzonder bezighouden met de voor lichting over het defensie-beleid en de politieke aspecten daarvan. Kolonel Haex is de initiatiefnemer van het onlangs ingevoerd prestatie beloningssysteem bij land- en lucht macht. Visser veroordeeld Een 24-jarige Katwijkse visser die na van boord te zijn weggelopen pluimvee en een fiets ontvreemdde, werd van morgen voor de Haagse Rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. met aftrek van voorarrest. De visser was vooral zwaar aangerekend, dat hij het gestolen pluimvee op wrede wijze had gedood. De fiets had hij ont vreemd toen hij na dagen door het land te hebben gezworven, de honger niet langer meester kon blijven en door ver koop van het rijwiel aan geld wilde ko men. VOOR HEDENAVOND AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gram. 19.00 Gram. 19.45 Act. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Act. allerlei. 21.10 Gram. 21.45 Lichte muz. 22.00 Flamenco zang en gitaar. 22.15 Klarinetsextet. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 De Nieuwste Wereld, lezing. 23.00 Gram. 23.55 —24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Regeringsultz.: Plantengroei op het eiland St.-Eustatius, door dr. A. L. Stoffers. 18.15 Gram. 18.20 Kaarten op ta fel, lezing. 18.30 Gram. 18.40 Olymp. Spe len. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Popul. avondconc. 21.40 Gram. 22.00 Ol. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Gram. 23.45 Olymp. Spelen. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.00-13.30 Eurovisie: Olymp. Spe len. 17.00-18.00 Eurovisie: Olymp. Spelen. 18.30-19.10 Eurovisie: Olymp. Spelen. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Eurovisie: Olymp. Spelen. 20.30 Film. 21.40-22.25 Eu rovisie: Olymp. Spelen. VOOR WOENSDAG 31 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de Jeugd. 8.55 Tips v. d. voedingsmarkt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Water standen). VPRO: 10.00 Moderne theologie, lezing. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Idem. 11.00 Zang en interview. 11.30 Gram. 12.00 Hammondorgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 De we reld wil bedrogen zijn, lezing. 14 00 Volks- muz. 14.15 Kamerork. en solist. 15.00 V. d. Jeugd. 16.15 Gram. 16.30 Dansmuz. 17.00 Versierde vakantletips. 17.50 Regerings ultz.: Jeugduitz.: Schildpadden en sprink hanen ln Suriname, door C. Butner. Advertentie Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL helpt helpt helpt helpt helpt helpt helpt Vicki Baum overleden De wereldbekende schrijfster Vicki Baum, die ruim 25 romans w.o. het later verfilmde „Menschen im Hotel" op haar naam heeft staan, is maandagavond na een korte ziekte op 72-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Hollywood overleden. Zij werd in Wenen geboren, werd op geleid aan het Weens conservatorium en trad in het huwelijk met Richard Lert, die thans dirigent is van het symfonie orkest van Pasadena. In 1931 ging zij naar Californië waar zij ojn. filmscena rio's en toneelstukken schreef. Zij werd zondag in het ziekenhuis opgenomen. BINNENLAND Gistermorgen is uit het nieuwe bas sin buiten de Boschpoort nabij „Staal- werken de Maas" te Maastricht het stof felijk overschot opgehaald van de 47- jarige gehuwde arbeider. H. Koch, wo nende Maastrichtergrachtstraat 44. Hij werd sedert zondagmiddag vermist, nadat hij de voetbalwedstrijd MVV-Fortuna had bijgewoond. De Maastrichtse recherche stelt een onderzoek ln naar de omstan digheden waaronder de man te water is geraakt. Gisteren is de bliksem ingeslagen in een boerderij ln Roodkerk. De boerderij, waarin 50.000 kg. hooi waren opgeslagen, ging geheel in vlammen op. Het woonge deelte. dat door een brandmuur was ge scheiden, bleef behouden. De schade wordt geschat op f 100.000. De Inboedel en de boerderij waren verzekerd. Gistermiddag is op het kruis punt Teteringsedijk—Teteringenstraat Ceresstraat in Breda de 24-jarige wiel rijder P. van Gorkum uit Dongen op slag gedood bij een aanrijding met een vracht wagen. Van 5 tot en met 9 september a.s. zal ln Krasnapolsky te Amsterdam onder het motto „Schoonheld-gezondheid-per- soonlijkheid" het 14e Congres Interna tional d'Ehetique et de Cosmetologie (Ci- desco) worden gehouden. Vrijdag 9 september zullen 18 tot de Kon. Luchtmacht behorende cadetten, die dit Jaar aan de Kon. Mil. Academie zijn afgestudeerd, op de vliegbasis Soesterberg worden beëdigd. De eed zal worden afge nomen door de commandant luchtverde diging, commodore A. B. Wolff, nadat hij een korte rede ter gelegenheid van het 10-Jarig bestaan van het Commando Luchtverdediging heeft uitgesproken. De 42-jarige taxi-ondernemer F. J. Hazewlnkel uit Deventer is in de nacht van zondag op maandag, toen hij na een bezoek aan kennissen per scooter huis waarts keerde, ln een langs de Brugge- straat te Enschede lopende sloot gereden en verdronken. Vermoed wordt, dat de man niet op de hoogte was van de situa tie ter plaatse. De regering van Suriname heeft stappen ondernomen om aansluiting bij de Unesco te verkrijgen. In verband hier mee zullen enkele deskundigen op cul tureel, wetenschappelijk en onderwijsge bied binnenkort Suriname bezoeken. Zeer binnenkort vermoedelijk op donderdag 1 september wordt in Den Haag de 100.000ste aansluiting op het net van de plaatselijke telefoondienst 's-Gra- venhage verwacht. BUITENLAND ongeveer tachtig oorlogsbodems van de Westduitse vloot zullen van 30 augus tus tot 9 september in de wateren rond om de Deense eilanden en in het Katte gat en het Skagerrak oefeningen houden, waaraan ook door marlnevllegers zal wor den deelgenomen. Bij de oefeningen, die onder leiding staan van schout-bij-nacht Johanesson, zijn ook vijfduizend mariniers betrokken. De oefeningen vormen het sluitstuk van de manoeuvres, dlede West duitse marine in de afgelopen zomer heeft gehouden. Zij zijn tevens een inlei ding op komende NAVO-marlne-oefe- ningen. Terwijl de drieduizend ton metende Kanaalveerboot „Shepperton" maandag avond bezig was ln de haven van Dover te meren, werd de achtersteven van het schip door een krachtige windvlaag plot seling een slag omgedraaid. Dit leidde tot een botsing met vijftien jachten. Drie ervan zonken, terwijl de twaalf andere werden beschadigd. De totale schade wordt op ruim driehonderdduizend gulden geschat. „Tass" meldt, dat de thans 53-jarige voormalige commandant van een nazi- kamp te Jagala, in Estland, thans in Ca nada woont, „waar h(j een huis heeft gekocht van de opbrengst van kostbaar heden. die het eigendom waren van op zijn last vermoorde geïnterneerden". De naam van de man werd door „Tass" niet genoemd. Een zetfout in het artikel „Wereld bevolking groeit met honderd per mi nuut" (op pag. 1 van het nummer van gisteren) wekt de indruk, dat er per Jaar 8 miljoen mensen op aarde bijkomen. Men zal begrepen hebben, dat dit (onge veer) 48 miljoen moet zijn: 100 miljoen Jeboorten, verminderd mét ruim 51 mll- oen sterfgevallen. Een rechtbank in Dresden heeft de Oostduitse vliegtuigbouwer Manfred Ger- lach wegens spionage voor West-Duits- land tot levenslange tuchthuisstraf ver oordeeld. Gerlach was technisch directeur van „Entwlcklungsbau" in Pirna en gold als een der meest vooraanstaande vlieg tuigconstructeurs van Oost-Duitsland. Gedurende de oorlog was hij werkzaam bij de Junkers-vllegtuigfabrieken. Tot 1954 bleef hij ln de Sovjet-Unie. De recht bank bevond Gerlach schuldig aan het uitleveren van geheime produktiecijfers en blauwdrukken aan de Westduitse in lichtingendienst en het saboteren van de proauktie in zijn bedrijf. De wervelstorm „Delia" is maandag, met een snelheid van 145 kilometer per uur over het Zuidjapanse eiland Sjikokoe getrokken: meer dan vijfduizend wonin gen zijn ondergelopen. Te land viel één dode te betreuren. Er worden echter ook vijf Japanse vissersvaartuigen met in to taal tenminste achttien opvarenden ver mist. Een verzoek van een Deense onder- wijzer (ten gerieve van een bevriende oud heidkundige) aan zijn leerlingen om voorwerp, die op de Deense archeologie betrekking zouden kunnen hebben mee naar school te nemen, heeft waarschijn lijk de oudste ln dat land bestaande te- I kening van een menselijke gestalte aan het licht gebracht. Een der leerlingen nam namelijk een stuk hertegewei mee. dat zijn vader in 1943 had gevonden en waarop wat krassen waren te zien, die er kennelijk doelbewust op waren aange bracht. Deskundigen kwamen tot de con clusie. dat die krassen „schetsen" vorm den. o.a. van twee menselijke gestalten en zeven- a achtduizend Jaar oud ge schat moesten worden. Mevr. Powers, echtgenote van de Amerikaanse piloot, die in Moskou ge vangen zit, is gisteren uit Parijs naar de V.S. vertrokken. Vóór haar vertrek zei zij tegen journalisten, dat zij niet ver wacht haar echtgenoot in de komende drie jaar te zullen zien, tenzij zich nieuwe ontwikkelingen in de zaak moch ten voordoen. Powers is. zoal6 bekend, ver oordeeld tot tien Jaar. waarvan hil de eerste drie in de gevangenis moet door brengen. Agenda Den Burcht: Show van firma Langezaal. 2.0010.30 uur nam. Den Burcht: Demonstraties met naai machines. 210.30 uur nam. WOENSDAG In den Vergulden Turk: Aandeelhouders vergadering N.V. Leldsche Wolspinnerij. 11 uur voorm. Prediker: ds. G. Taverne. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar Taptoe Delft. 7.15 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Show van firma Langezaal 2.00 tot 10.30 uur nam. Prediker: ds. Smink. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Show van firma Langezaal. 2.00-10.30 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursie naar Flo- riade. 9 uur voorm. Tearoom v. d. Heijden (Breestraat 85) Ledenverg. afd. Leiden Ned. Handelsrei zigersver. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar Bloemenspel in Stadion te A'dam. 1.15 uur nam. ZONDAG Luxor-theaterBijzonder Kerkewerk Leidse Herv. Gemeente. Vertoning Albert Schweitzerfilm. 10.30 uur voorm. BIOSCOPEN Rex: „De vrouw met de zweep". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „De brulden van Dracula". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „You're never too young". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De zwarte Orchidee". 18 jaar. Studio: „Doctor at sea". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur._ Luxor: „Soldaten in nylons". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Echt iets voor Conny". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater-Wassenaar Van vrijdag t/m woensdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „De koe en de ge vangene". A.l. Donderdag 2.30 en 8 uur „Houseboat" A.l. Zondag en woensdag 2.30 uur „Laurel en Hardy by de lucht bescherming". A.l. TENTOONSTELLINGEN Breestraat 19: Tentoonstelling werk van Ben van Kempen en Alex Hakkaart. Ge opend van 69 uur nam. (tot 4 sep tember) RUkBmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2 -4 Zon- en feestdagen 2 4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen ln het Chinees" (Tot 31 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leidse School (tot half september) AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend: Apotheek Her- dhagh Blanken, Hogewoerd 171, telef. By geen gehoor l>U uw huisarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel op dok terstelefoon 22222. VARA: 18.00 Nws., en comm. 18.20 Or gelspel. 18.40 Olymp. Spelen. 19.00 Voor de kind. 19.10 Toto en de liefde, toespr. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. Na tionaal Programma t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina. 20.00 Nws 20.05 Toespr. door H.M. Koningin Juliana. 20.20 Kon. Mil. Kapel, en knapenkoor. 20.50 Oranje ln ballingschap, klankb. 21.25 Metropole ork. 21.55 Het Koningin Wilhel mina Fonds voor de kankerbestrijding, toespraak. 22.00 Olymp. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Lichte muz. 23.15 Gram. 23.45 Olymp. Spelen. 23.65- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Omr. ork. en solist. 11.50 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Olymp. Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Kerkd. 13.35 Lich te muz. 14.05 Gram. 14.20 Gram. 15.15 Hol land Festival 1960: Kamermuz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Olymp. Spelen. NCRV: 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Mens en dier: het dier ln de letterkunde aller tijden door dr. A. Saalborn. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. Nationaal Progr.: 20.00 Zie Hilver sum I. 22.00 Kamerork. 22.30-24.00 Zie Hilversum I. (Over de 4e iyn van 18-20 uur) Memories of you (Blake), Orkest Wer ner Müller; Ich brauche dich dazu (Way ne), Tommy Kent; Sweetwater bay (Phil lips), Orkest Bert Kaempfert; Mary (Mann), Erbie Bieler; Mr. Greger's blues (Alsner), Orkest Max Greger; Titlno tlnn (Gietz). Peter Alexander; Love is a many splendoured thing (Fain), Orkest Erwin Halletz; Chicata may (Luksch), René Carol; My blue heaven (Donaldson), Or kest Werner Müller; Modell 1910 (Hal letz). Honey Twins; Dreaming of the blues (Kaempfert), Orkest Bert Kaemp fert; Denkst du noch an mich (Mösser), Cindy Ellis; Wild cat blues (Williams), Orkest Max Greger; Kriminal tongo Trom- betta). Hazy Osterwald Sextet; Sugar blues (Williams), Orkest Erwin Halletz; E mezzanotte (Testa), Luciano Rondlnel- la; Camlnito (Penaloza), Orkest Victor Young; Non sei felice (Vantelllnl), Lu ciano Rondinella; Yira yira (Disiepolo), Orkest Victor Young; II mare (Vlan), Sil via Guidi; El choclo (Villado), Orkest Victor Young; Noi (Malgoni), Bruno Pal- lesi; Blue moon (Rodgers), Orkest Gérard Fochonet; Mon légionnaire (Monot)Edith Piaf; Toujours dans les nuages (Jllayan) Orkest Gérard Pochonet; Y' avalt dix marins (Causslmon), Les Quatre Barbus; Vlvlr para amar (Lucchesi) Orkest José Lucchesl; La complainte des lnfidéles Patachou; Ansiedad (Moro), Orkest Joeé Lucchesi: La complainte des infidèues (v. Parys), Mouloudji; Comme un p'tit coquellcot (Valéry), Orkest Hubert Ros- talng; II n'y a plus d'amandes (Salvador; La Saint Bonheur (Stern). Orkest Hubert Rostaing; Le danseur de charleston (Mou lin), Philippe Clay; J. P. special (Sasson) Orkest Gérard Pochonet; Les blés (Brei), Jacques Brei; Big Dave boogie (Pocho net). Orkest Gérard Pochonet; Flow gen tly sweet Afton, Orkest Wilbur de Paris; That old feeling (Brown). Louis Arm strong; Muskrat ramble (Ory). Orkest Wilbur de Paris. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 14.00 Voor de kind. NTS: Euro visie 14.55-18.30 Olymp. Spelen. 20.00 Jour naal en weeroverz. Nationaal Progr.: 20.20 Herinneringen en gelukwensen v. H.K.H. Prinses Wilhelmina. 20.50 Cabaretprogr. 21.25 Documentair progr. Eurovisie: 22.15- 23.10 Olymp. Spelen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gram. 12.30 V. d. landb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Gram. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Hoor spel. 16.00 Edlngton Muziekfestival: Koor zang. 16.45 Lezing. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Volksdansen. 19.30 Hen- ry Wood Promenade Concerts. (Om 20.50 Intermezzo en om 21.00-21.15 nws.). 22.00 Wetensch. lezing. 22.15 Gram. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.27 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 ni. 12.00 Gesprek. 12.30 Nws. en popul. muz. 13.20 Olymp. Spelen. 13.30 Nws. en crlcket- uitsl. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Verz. progr. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ultsl. races en gram. 17.30 Nws. en fabrieksfanfare. 18.00 Gesprek. 18.29 Weerber., nws. en Olvmp. Spelen. 18.42 Act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Nws. en verz. progr. 22.15 Olymp. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Ge- var. muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.30 Amus muz. 16.05 Liederen. 17.00 Nws. 17.45 Klass. muz. 19.00 Nws. 19.40 Spaanse volksmuz. 20.15 Hoorsp. 21.15 Lichte muz. 21.45 Nws. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05, 13.05. 14.00 en 14.10 Gram. 14.20 Intern, sol. 18.30 Gram. 20.05 Lichte muz. 20.35 Festival v. Salzburg: Don Carlos, opera. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Kasinoconc. (Tussen 15.00 en 15.15 Olymp. Spelen). 15.15 Gram. 16.00 Koersen. (Tussen 16.30 en 16.50 Olymp. Spelen). 16.06 Gram. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.20 Lof van het Vlaams toneel. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Pianoreci tal. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 20.00 Gram. 20.30 Symf. muz. 22.00 Nws. (Tussen 22.10 en 22.40 Olymp. Spelen). 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 in. 12.02 Gram. 12.40 Idem. 13.00 Nws. 14.18. 14.30 en 16.07 Gram. 17.00 Nws 17.10 Gram. 18.30 Jazzmuz. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Wereld- nws. 22.40 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3 a a to O a SS Amsterdam regenbui wzw 12 19 14 13 Den Helder regenbui n 8 19 14 7 Ypenburg Vllsslngen regenbui w 10 19 15 5 regenbui w 11 19 14 4 Eelde regenbui zw 4 20 14 10 De Bilt regenbui zw 2 18 14 7 Twente zwaar bew. zw 5 19 14 1 Eindhoven zwaar bew. zw 8 20 14 0 Z.-Limburg zwaar bew. zw 8 19 14 3 Helsinki regen no 7 16 8 13 Stockholm regen ono 2 16 12 20 Oslo regen n 5 17 11 26 Kopenhagen zwaar bew. wzw 4 20 14 2 Aberdeen regen nnw 4 19 12 0.1 Londen zwaar bew. wzw 4 21 13 0.5 Brussel half bew. zw 7 18 14 0.8 Luxemburg regen wzw 6 18 11 2 Parijs zwaar bew. w 7 20 14 5 Bordeaux zwaar bew. wzw 2 23 13 0.6 Grenoble half bew. w.stll 24 15 0 Nice zwaar bew n 3 24 17 0 Berlün Frankfort zwaar bew wzw 4 23 14 5 onbewolkt zw 6 22 13 8 München zwaar bew. zw 4 22 14 1 Zürlch zwaar bew. w 6 22 14 2 Genéve half bew. z 4 24 15 0 Locarno onbewolkt O 1 25 12 0 Wenen regenbui nw 3 24 13 0.1 Innsbruck regen w.stil 24 14 3 Belgrado half bew. W.Stl'l 31 16 0 Athene onbewolkt nw 2 Rome half bew. w.stll 35 17 0 Alacclo onbewolkt no 5 29 14 0 Madrid onbewolkt no 5 35 19 0 Mallorca licht bew. w.stil 35 20 0 Lissabon onbewolkt wzw 10 19

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2