Pijnlijke verbazing in Arabische kringen over de aanslag in Amman Schilderijendiefstal is in scène gezet GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN WEERBERICHT Volgens Jordaanse heiveringen houden moordenaars zich schuil in Syrische hoofdstad Damascus Cholera in India: al 4000 doden Bouwondernemers dringen aan oi meer particuliere woningbouw Cook mag terug naar Engeland (§ucl QTie reuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 No. 30138 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A E. vac Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 ,sche Liga een resolutie aan waarin alle activiteiten die de onderlinge betrekkin gen zouden kunnen verslechteren, als pers- en radiocampagnes, werden ver oordeeld. Men sprak reeds van een wapenstilstand en hoopte op een betere verstandhouding tussen Amman ener zijds en Cairo en Bagdad anderzijds. Einde maart arresteerde de Jordaanse politie twee uit Syrië afkomstige terro risten, die tot taak hadden premier Majali te vermoorden. De autoriteiten in Amman maakten kort na deze arres tatie bekend, dat ook in Syrië verblij vende Jordaanse vluchtelingen deel uit maakten van het komplot. Tot vlak voor de opening van de Arabische ministersconferentie voerde de pers van de Verenigde Arabische Repu bliek een felle campagne tegen Majali. „Het Jordaanse volk is niet van plan een troon, die het door de Engelsen met geweld is opgelegd voor onbeperkte tijd te blijven torsen". Een commentator van Radio-Amman zei gisteravond, dat de moordenaars zich thans in de Syrische hoofdstad Damas cus schuil houden. Volgens een in Bei roet uit Amman ontvangen bericht wor den twee lagere employé's van het bureau van de premier, die maandag ochtend vroeg waren verdwenen, er van verdacht betrokken te zijn geweest bij de aanslag. Twee woonwagens prooi der vlammen Zestien mensen dakloos (Speciale berichtgeving) Op de landerijen van het „Oldambt" in de buurtschap Beerzerveld nabij Vroonshoop, zijn gistermiddag twee dicht naast elkaar staande woonwagens verbrand, waardoor 16 personen dakloos werden. De beide getroffen families ge naamd Hendriks en Vinke, zijn in een oude school ondergebracht. De brand ontstond doordat een thee doek, welke dicht bij een gastel hing, vlam vatte in de wagen van de familie Vinke. Op dat moment waren alleen kleine kinderen en de invalide vrouw van de heer Hendriks thuis. De kinde ren, van wie er geen ouder was dan zeven jaar, zagen het gevaar waarin de invalide vrouw verkeerde. Ze gingen de brandende wagen binnen het vuur sloeg snel van de ene naar de andere wagen over en sleurden de vrouw naar buiten. Voordien hadden ze een jas ge worpen over een negen maanden oude baby, die voor de brandende wagen in een box stond. Mevrouw Hendriks kreeg brandwonden, de baby kreeg geen letsel hoewel de jas, toen deze weer werd ver wijderd, in brand stond. De brandweer kon niet verhinderen dat beide wagens geheel verbrandden. De inboedels gingen verloren. De premier van Jordanië, Hazza el Majali, en negen van zijn mede werkers zijn gisteren in de hoofdstad Amman het slachtoffer geworden van een bomaanslag. Ongeveer vijftig personen liepen verwondingen op. In Amman is een uitgaansverbod afgekondigd. Troepen bewaken de strategische punten en patrouilleren in de straten, waar het overigens rustig is. Koning Hoessein heeft Bah jat Talhoeni, chef van het konink lijk kabinet, tot premier benoemd, maar hij zal niet tot de benoeming van een geheel nieuwe regering overgaan. Deze gewelddadige dood van Majali is de schokkendste gebeurtenis in het Midden-Oosten sinds de omwenteling van 1958 in Irak. Dc voorkeur, die Majali voor het Westen had, had hem de sympathie van Nassers Verenigde Arabische Republiek gekost. Radio Cairo noemde hem „een vijand van het Arabische nationalisme". Vrijdag j.l. had Majali op een persconferentie meegedeeld, dat hij Radio Amman op dracht had gegeven de aanvallen op de V.A.R. stop te zetten, als gevolg van de conferentie in Beiroet van de Arabische ministers van Buiten landse Zaken. Vermoorde premier was pro-Westelijk Omtrent de aanslagen deelt U.P.I. mede, dat gisterochtend omstreeks half elf kwam in Majali's kantoor in het zwaar bewaakte ministerie van Buiten landse Zaken een zeer krachtige bom tot ontploffing kwam. Twintig minuten later volgde in het departement voor Pers en publiciteit, dat in hetzelfde blok is gevestigd een tweede explosie. Majali, een onderminister van Buitenlandse Zaken en een aantal rege ringsfunctionarissen werden onder het puin bedolven. Nixon in ziekenhuis Vice-president Nixon, de kandidaat van de Republikeinse partij voor het presidentschap, is gisteren in verband met een knie-ontsteking in een zieken huis opgenomen. Volgens de eerste be richten zal Nixon mogelijk ongeveer twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. Premier Al Majali van Jordanië ■die gisteren bij een bomaanslag om het leven kwam majali, die als zeer pro-Westelijk be kend stond, was reeds tweemaal eerder premier. De eerste maal was in 1956 (voor een week toen de Engelse gene raal (thans veldmaarschalk) Sir Gerald Templer Amman bezocht om de Jor daanse regering ertoe te bewegen toe te treden tot het Pact van Bagdad), de tweede maal in mei vorig jaar, toen Samir Rifai om gezondheidsredenen aftrad. Niet onverwacht Het nieuws van de aanslag heeft in de Libanese hoofdstad Beiroet alom pijn lijke verbazing gewekt. Nog slechts en kele dagen geleden namen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabi- In de Indiase staat Oettar Pradesj zijn de afgelopen vijf weken ruim 4.000 personen ten gevolge van cholera over leden. De staat Poendjaab wordt door overstromingen geteisterd. Tot op heden zijn 40 personen verdronken. Ongeveer 1.000 dorpen staan onder water en ca. 20.000 personen zijn dakloos. KOEL WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Vrij koel weer met wisselen de bewolking en enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wii\d. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 AUGUSTUS Zon op: 5.49 uur; onder: 19.30 uur. Maan op: 15 53 uur; onder:uur Hoogwater te Katwijk te 9.39 en 22.16 uur; Laagwater te 5.04 en 17.33 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. ADRES AAN MINISTERRAAD De Nederlandse Bond van Bouwonder nemers heeft in een adres de minister raad verzocht: 1. het aantal te verlenen bouwvergun ningen voor woningen in de particu liere sector te verhogen en van 42.500 te brengen op 60.000. 2. De bestaande subsidiëringsregelingen te vervangen door een regeling, waar bij voor iedere woning met een in houd van minder dan 350 kubieke meter een uniforme premie van f. 2000 wordt verstrekt. Deze premie zou la ger kunnen worden of kunnen ver vallen bjj een volgende algemene huurverhoging. De N.B.B. merkt in het adres op, dat het particulier initiatief alles gedaan heeft wat in zijn vermogen lag om te voorzien in de woningbehoefte van arbei ders en middengroepen. Eind juni waren er in de particuliere sector subsidieaanvragen ingediend voor de bouw van 59.800 woningen (52.000 in de goedkoopste categorie, waarvan 18.200 bestemd voor verhuur en 33.800 voorver koop). Hierbij merkt de N.B.B. op, dat in verscheidene gemeenten de huurprij zen van particuliere woningen op een lager niveau zullen komen te liggen dan van soortgelijke woningen in de woning wetsector. Ook in de vrije sector is er een grote ontplooiing van het particulier initiatief merkt de N.B.B. op en wel zodanig, dat per jaar met de bouw van tenminste 10.000 woningen kan worden begonnen. In totaal dus zo'n 70.000 aanvragen, terwyl er slechts 42.500 vergunningen be schikbaar zijn. Dit leidt tot wachttijden, soms van meer dan een jaar, en belem mering van de continuïteit in de voor bereiding. De N B.B. stelt zich op het standpunt, dat de regering zijn doelstelling terug keer naar normale verhouding slechts zal kunnen realiseren wanneer metter daad op drastische wyze tot uitbreiding van de particuliere woningvoorziening en dan nog wel op korte termijn zal worden overgegaan. Uitgaande van een gedachtegang, dat per jaar niet meer dan 80.000 woningen kunnen worden ge bouwd, acht de Bond bij wijze van over gangsmaatregel het noodzakelijk dat van dit aantal tenminste 60.000 woningen in de particuliere sector zullen worden toe gewezen. Overtuiging van justitie en politie: (Van onze Amsterdamse correspondent) Robert Cook, de zich makelaar noemende 29-jarige Londenaar, die de Amsterdamse recherche een moeilijke week heeft bezorgd door aangifte te doen van diefstal van vier schilderijen verzekerde waarde ruim een half miljoen gulden uit de door hem gehuurde woning in de Sloestraat in Amster dam, is de dans ontsprongen. Hoewel er een sterke verdenking van valse aan gifte tegen hem uitgaat, heeft de Officier van Justitie, mr. W. Tonckens, vanmorgen na bestudering van de resultaten van het politiële onderzoek moeten verklaren, dat er niet voldoende aanwijzigingen zijn om Cook te arresteren. Vanmiddag om twee uur is Robert Cook zijn paspoort teruggegeven en vanavond vertrekt hij met de nachtboot uit Hoek van Holland naar Engeland. Deense gedood door 61 - j arige koopman Zij vroeg om de dood beweert de dader (Van onze correspondent in Bonn) De 40-jarige Herma* Skousen, de Duitse echtgenote van een Deense Vice-consul in Bonn, zou donderdag j.l. gevraagd hebben om gedood te worden. Dat is hetgeen de 61-jarige koopman Heinrich Gödecke beweert over de dood van de vrouw die door hem met een giftige injectie vorige week op een drukke verkeersweg om 4 uur de namiddag tussen Menden en Sankt Augustinus, nabij Bonn, is omgebracht. Tegen Gödecke, die zich sedert donder dag in arrest bevindt, is een officieel bevel tot hechtenis uitgevaardigd. De man kon vorige week zoals gisteren gemeld door een bromfietser, wie het samen met een vriend was opgevallen, dat Gödecke zich op zeer bijzondere wijze uit de voeten trachtte te maken, aangegeven worden. In de auto waarin Gödecke kort tevoren door andere voor bijgangers was gezien toen hij zich over een zich verwerende vrouw heenboog, vond men kort daarop het lichaam van de echtgenote van de Deense vice-consul Finn Skousen. De vrouw heeft vroeger te Osterode in de Harz gewoond, waar Gödecke tot voor kort werkzaam was. Zij had haar beide kinderen in het begin THANS TWINTIG ERNSTIGE PATIËNTEN PLANTA-ZIEKTE Onderzoek in volle gang Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede: „Als resultaat van het verzoek van de geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid aan dc artsen, om schriftelijk aangifte te doen van geval len van huidaandoening, kan worden meegedeeld, dat over het afgelopen weekend opgave is ontvangen van ruim 1000 gevallen, waaronder een twintigtal ernstige. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat de meldingen door het weekend vertraagd binnenkomen. Op het ogenblik verblijven enkele honderden patiënten in ziekenhuizen. Er zijn geen nieuwe sterfgevallen gemeld. In het vo rige communiqué vermelde sterfgeval te Leeuwarden is op last van de officier van Justitie sectie verricht. Het wetenschappelijke onderzoek naar het bestanddeel van de margarine dat voor het optreden van de ziekte verant woordelijk is, wordt voortgezet. Het on derzoek is nog geenszins zover gevorderd, dat reeds een uitspraak kan worden ge daan. welke stof als de meest waar schijnlijke oorzaak moet worden aange merkt. van de vorige week naar Osterode ge bracht Noch de Deense ambassade, noch het openbaar ministerie in Bonn was' giste ren bereid verdere mededelingen over het geval te doen Indien Gödecke's verklaringen waar zijn, zou het voor de hand liggen, dat hij in nauwe relatie met mevr. Skousen stond. Vaststaat in ieder geval, dat hier geen spionage in het spel zit. Was iemand in flat? Hoofdinspecteur H. Postma van het bureau Pieter Aertzstraat, verklaarde vanmorgen tegenover een legertje van ruim 30 binnen- en buitenlandse journa listen: „Van begin af aan zijn justitie en politie er vrijwel van overtuigd geweest dat de inbraak in scène is gezet. Zonder twijfel is het raam van de flat ingesla gen door iemand, die zich reeds in de woning bevond". Onjuiste aangifte? De afgelopen week is de heer Cook driemaal langdurig door de politie ver hoord. Zijn verklaringen gelegd naast die van zijn beide vrienden Peter Sca- ramanca en Mark Sykes hebben geleid tot de conclusie, dat de aangifte van Cook waarschijnlijk niet op waarheid berust. Het meest langdurige verhoor had gis teren plaats. Om kwart voor een 's mid dags arriveerde Cook in het bureau Pie ter Aertzstraat in gezelschap van zijn raadsman mr. L. C. van der Plas uit Amsterdam. Het verhoor waarin opge nomen een reconstructie van de in braak in de flat duurde, met enkele on derbrekingen, tot vannacht twee uur. Hierbij waren naast de heer Postma aanwezig de hoofdinspecteur A. B J. Prakken van de centrale recherche een der bekendste speurders van het Amsterdamse politiekorps William Buokman, de schade-expert van de Lon- dense verzekeringsmaatschappij ..Fine Arts and General Insurance Company" en een rechercheur. Diepgaand onderzoek In de woning werd nogmaals een diepgaand onderzoek ingesteld door de politie-deskundiige de heer J. Eskes en rechercheurs van de dactyloscopische- en fotografische diensten. Het was, opvallend, dat Cook van nacht op sommige punten verklaringen aflegde, die niet overeen kwamen met die van Sykes en Scaramanca. Deze laatsten kunnen echter niet meer wor den gehoord, omdat zij zaterdag naar Hamburg zijn vertrokken. Het staat vast aldus verklaarde hoofd inspecteur Postma. dat uit de woning in de Sloestraat slechts goederen zijn ont vreemd, die Cook hebben toebehoord t.w de schilderijen, een schrijfmachine en een bandrecorder van welke ap paraten Cook het merk niet meer wist en dat andere zeer waardevolle goe deren. die de hoofdbewoner toebehoren ni«et zijn vermist. Belangrijke verklaring Belangrijk is ook geweest de ver klaring van deze hoofdbewoner, de heer G. W- IJsselstijn, die op de mid dag vóór de inbraak in het huls is geweest om dc post te halen. Hij heeft toen alle kamers van de flat bekeken om te zien of zijn wo ning netjes werd bewoond, maar weet zich met zekerheid te herinneren, dat er in de voorkamer géén bruinpa- pieren pak heeft gestaan waarin volgens Cook dj schilderijen zaten en dat hij ae .'^recorder en de schrijfmachine evenmin heeft gezien. Moeilijkheden Idylle in augustus 1960 in een civiele procedure met de verze keringsmaatschappij de verzekerings penningen trachten te veroveren, waar bij het aantonen van het bestaan der schilderijen een zwak punt blijft. Toneelspeler?. Nadat vanmiddag het paspoort aan Cook is teruggegeven is de rust op het politiebureau Pieter Aertzstraat terug gekeerd. „Al hebben we geen dader, het is toch n bijzonder interessante zaak geweest", aldus de overigens niet helemaal volda ne hoofdinspecteur. „Die Cook zal ik mijn levenlang niet vergeten. Als hij to neelspeler zou zijn, zou hij ongetwijfeld tot de besten behoren Duits-Nederlandse bespreking huidziekte In Venlo wordt vandaag een bespre king gehouden tussen vertegenwoordi gers van de Nederlandse en Duitse ge zondheidsdiensten. Doel is vast te stellen of er een samenhang bestaat tussen de z.g. „blaasziektq" die vorig jaar in Duits land optrad en de nu in Nederland heer sende huidziekte, die een gevolg zou kunnen zijn van het nuttigen van „Planta". Hoofdinspecteur Postma zei het te betreuren, dat het onderzoek zeer werd bemoeilijkt door het feit, dat er tot op dit ogenblik geen enkel antwoord is ge komen op de verzoeken om inlichtingen over de betrokkenen, die op de dag van de diefstal via Interpol aan Scotland Yard zijn voorgelegd. Hierdoor moest de politie haar wetenschap halen uit de Engelse kranten en uit de mededelingen, die de naar Amsterdam gekomen jour nalisten deden aan de hand van gege vens over Cook en zijn vrienden in de archieven van hun dagbladen. De heer Postma weigerde echter de vraag te beantwoorden of de aarzeling van Scotland Yard verband zou kunnen houden met de omstandigheid, dat de betrokkenen in deze affaire allen tot de eerste families van Engeland behoren. Geen vat op Cook Wel verklaarde hij uitdrukkelijk dat niemand in Nederland de schilderijen, de bandrecorder of de schrijfmachine heeft gezien. Voorzover men heeft kun nen nagaan hebben in Engeland slechts de eigenaar Leapman en Robert Cook zelf de doeken gezien. De Amsterdamse politie heeft geen vat op Cook kunnen krijgen. Men heeft hem niet kunnen arresteren omdat valse aangifte ma ximale gevangenisstraf 1 jaar van de inbraak niet kan worden bewezen „Men mag de mogelijkheid niet uitsluiten", aldus de hoofdinspecteur, „dat Cook de waarheid spreekt en dat er mogelijk een ander is geweest, die met een duplicaat sleutel de flat is binnengekomen". Op 1 de vraag of Sykes en Scaramanca iets I met de "affaire uitstaande kunnen heb ben zei de heer Postma slechts: „Laten we het alsjeblieft niet over die twee hebben" Uiteraard heeft de politie onderzocht of Cook in voorlopige hechtenis kon worden genomen om het onderzoek te kunnen voortzetten. Omdat geen enkel I bewijs van valse aangifte deze aanhou- ding mogelijk maakte restte slechts het wetsartikel, dat de arrestatie wettigt van iemand, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft. Maar ook hier struikelde men. Cook had door het hu ren van de flat voor de tijd van twee maanden wel degelijk een vaste ver blijfplaats. Cook ontevreden Of Cook met de gang van zaken tevre den is? Geenszins immers, hoewel de Amsterdamse politie het onwaarschijn lijk acht dat de verzekeringsmaatschap pij een aanklacht wegens poging tot op lichting zal doen zal men het verzekerde bedrag niet onmiddellijk aan Cook uit keren. Bij het afsluiten van de verzeke ring zijn de schilderijen niet getoond. De gang van zaken is echter, dat bij een eventuele claim achteraf het be staan van de schilderijen moet worden aangetoond. Cook staat nu voor twee moeilijke za ken In de eerste plaats zal mr. Leap man. die hem de schilderijen in con signatie heeft gegeven van hem een schadevergoeding eisen en voorts zal hij DR. J. VIXSEBOXSE DROEG BELANGEN OVER De Nederlandse zaakgelastigde in In donesië, dr. J. Vixseboxse. die vandaag Indonesië heeft verlaten, heeft gisteren officieel zijn ambtszaken aan de Britse gezant in Indonesië, Sir Leslie Fry over gedragen. Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Alléén bij TZhoVt, ft Uit het Leidsch Dagblad van 10 30 en 31 Augustus 1860: Op grond van onderscheidene waarnemingen en vooral, omdat vele vogels thans voor de tweede maal broeijen, vleit men zich in Engeland, door een fraaijen herfst schadeloos gesteld te worden voor den natten en stormachtigen zomer. Door den heer T. Wilson Is een nieuw geweer van zeer een- J voudige constructie uitgevonden, dat grote voordeelen in zich ver- J eenigt. Het kan acht- of tienmalen in de minuut worden afgeschoten en is zoodanig ingerigt, dat er on- mogelijk een ongeluk door kan worden veroorzaakt, naardien, of- j schoon de lading onverwijld ge- schiedt, het slot niet kan werken, alvorens een andere operatie ver- rigt is, hetwelk ieder oogenblik ge- schieden kan. De loop wordt zeer gemakkelijk schoon gemaakt en de I prop kan met groote snelheid ver- plaatst worden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1