A m - calex Zuidafrikaanse politie gaat soepeler optreden Sterk B als staal PANTSER OVERALL Hogere lonen voor de Bantoes in de metaalbedrijven Bij wegenbouw is concurrentie thans te groot Uitverkoopwet schiet tekort BOUWKUNDIG STUDIECENTRUM 18.50 Pakken ninle Couranten ƒ0.75 per 5 K.G. DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 Dc nieuwe opperbevelhebber van de Zuidafrikaanse politie, generaal Du Plooy heeft in een personderhoud met de politieke correspondent van „The Rand Daily Mail" in Pretoria verklaard, dat pas- en drank wetovertredingen met de grootst mogelijke soepelheid behandeld zullen worden. Georganiseerde speurtochten naar onwettig drankbezit of onnodige passencontrole zullen in Zuid-Afrika tot de verleden tijd gaan behoren. Bantoes, die door omstandigheden hun identiteitsboekjes niet bij zich hebben, zullen niet meer gearresteerd worden, terwijl de Bantoe onder normale omstandigheden niet meer gevraagd zal worden zijn referentieboek te tonen. Regelmatige passencontrole, zoals deze in het verleden heeft plaatsgevonden, zal niet meer worden toegepast. Onno dige of overmatige strenge maatregelen inzake onwettig drankbezit of pascontrole moeten worden vermeden, aldus generaal Du Plooy. Op deze wijze hoopt de Zuid-Afrikaanse politie de spanningen tussen de verschillende bevolkingsgroepen te verminderen. Minimum inkomen 25 procent gestegen De Zuidafrikaanse metaalbedrijven hebben opnieuw de lonen van hun Ban toe-arbeiders verhoogd. Dit betekent voor 104.000 niet-blanken een loonsver hoging van ruim dertig miljoen gulden. Bantoes in stedelijke fabrieken ontvan gen met ingang van 1 september een mi nimum loon van 165 gulden per maand, wat neerkomt op een loonsverhoging van 25 procent. Enige duizenden Bantoe arbeiders krijgen een minimum loon van 200 gulden, terwijl de hoogst betaalde groepen 240 gulden per maand als mi nimum lonen verdienen. In de nieuwe loonbepalingen voor de Bantoes in de metaalbedrijven wordt ook de overwerk vergoeding aanzienlijk verhoogd, alsmede de betaling in continu-bedryven. Neger-intelligentia van Afrika woont in de Unie Meer dan de helft van alle ontwikke- de niet-blanken in Afrika tussen Kaap stad en Cairo zijn geboren en opgevoed In Zuid-Afrika, aldus de nieuw benoem de directeur van het Afrika Instituut, W. du Plessis, oud-ambassadeur van de Unie in de Verenigde Staten. Zuid-Af rika neemt in Afrika een unieke positie in en het Westen begint thans te be seffen, dat Zuid-Afrika kan bogen op drie eeuwen van ondervinding in Afrika. Deze unieke ondervinding, aldus de heer Du Plessis. staat tot de beschikking van iedereen, die hier gebruik van wil maken. Hij hoopt in de naaste toekomst als directeur van het Afrika Instituut alle nieuwe Afrikaanse landen te bezoe ken in een poging om nodeloze slag bomen tussen de Unie en de rest van Afrika neer te halen. Het gaat niet goed in de wegenbouw. Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de Ned. Vereniging van Wegen bouwers, ir. H. D. Prins gisteren tijdens zijn openingsrede op de jaarvergadering in het Kurhaus te Scheveningen. De concurrentie in deze bedrijfstak is volgens ir. Prins zo groot geworden, dat eigenlijk al reeds sedert 1956 tegen bij zonder slechte prijzen gewerkt moet worden. Langzamerhand moet men zich af vragen of er niet van een structureel probleem gesproken moet worden. En is dit zo, dan zullen de herhaalde aanspo ringen om in de concurrentie matiging te betrachten niet meer voldoende zijn. Hier ligt een taak voor onze vereni ging, constateerde ir. Prins. En mocht bij een ingesteld onderzoek blijken, dat de totale capaciteit van de wegenbouw bedrijven te groot is en in de naaste toekomst ook te groot zal blijven, dan zullen wellicht interne saneringspogin gen kunnen worden aangewend. Ir. Prins gaf enkele voorbeelden: concentratie van bedrijven, afvoeren van oud en ver ouderd materiaal, voor gezamenlijke re kening werken in minder ontwikkelde gebieden. Ir. Prins betwijfelde voorts of het hui dige organisatiepatroon in de bouwnij verheid wel de beste en efficienste is. In de Raad van Bestuur Bouwbedrijf zijn niet alle sectoren van de bouwnijverheid vertegenwoordigd. Tijdens het bouw- conflict is maar al te duidelijk gebleken, dat het bouwbedrijf wordt vereenzelvigd met de woningbouw. Natuurlijk is de wo ningbouw van primair belang, aldus ir. Prins, maar wanneer we zien, dat in ons land aan weg- en waterbouwkundige werken jaarlijks evenveel wordt uitge geven als voor de 80.000 woningen, dan vraag ik mij af: „Ligt het zwaartepunt nu wel juist en hebben wij wel de juiste organisatie?". IND. ZAAKGELASTIGDE NAAR DJAKARTA Drie ambtenaren blijven Mr. Soesanto Djojosoegito, de Indo nesische zaakgelastigde in Nederland heeft vandaag ons land verlaten. HU be geeft zich naar Djakarta. De reis wordt per auto naar Dusseldorp gemaakt, van waar mr. Soesanto verder reist per vlieg tuig. Behalve drie functionarissen vertrek ken de overige leden van de staf der In donesische vertegenwoordiging op 31 augustus. De heer Mardjoeni, de plaats vervangende zaakgelastigde in Neder land, wordt zaakgelastigde van Indone sië in Polen. De pers-chef, de heer Mar- tono Kadri, is in zijn huidige functie ge plaatst bjj de Indonesische ambassade in Cairo. In „Backershagen", de residentie van de vertrekkende Indonesische vertegen woordiger, zullen drie leden van de staf hun intrek nemen, die onder auspiciën van de ambassade der Verenigde Ara bische Republiek, zonder diplomatieke status, de administratieve zaken van de vertegenwoordiging zullen afwikkelen Deze drie functionarissen zullen hun werk verrichten in de bureaus der Indo nesische vertegenwoordiging aan de Prinsessegracht in Den Haag. Hij hoopte eveneens, dat de mogelijk heid geschapen zou worden om het op voedkundige programma van Zuid-Af rika over de grenzen van de Unie uit te breiden naar het noorden. Zuid-Afrika wil de nieuwe Afrikaanse landen helpen en niet overheersen, al dus de heer Du Plessis. Blank Zuid-Af rika is bereid om met alle andere Afri kaanse staten samen te werken en het is evenzeer bereid om deze landen iedere mogelijke hulp te verschaffen. De buitenwereld dient echter te besef fen, dat Zuid-Afrika evenzeer deel uit maakt van Afrika als de niet-blanke Afrikaanse staten en dat de blanken in Zuid-Afrika vast besloten zijn in Afrika te blijven. Eerst* neushoorn in Ned. dierentuin geboren (Speciale berichtgeving) Voor de eerste maal is in een Neder landse dierentuin een neushoorn gebo ren. Diergaarde Biydorp heeft deze pri meur. Gisteravond heeft moeder Sonny na een draagtyd van 444 dagen het leven geschonken aan een dochter. Laura heet het jong. Sonny, die tot de zwarte neushoorn soort behoort, heeft in 1948 haar intrede in de Rotterdamse diergaarde gedaan. Zeven jaar later kreeg zy een kersvers uit Afrika geïmporteerde echtgenoot, die Meru heet. Laura is een kerngezond dier, een meter lang en zestig centi meter hoog. ZU drinkt met grote graag te van de overvloed aan melk, die haar moeder voor haar heeft. Laura is de vijftiende neushoorn, ooit in een dieren tuin geboren. In Nederlands verkeer 1718 doden in 1959 In het jaarverslag van het Verbond voor Veilig Verkeer wordt met bezorgd heid melding gemaakt van een onge bruikelijk sterke sty ging van het aantal verkeersongevallen in ons land in 1959. In het daaraan voorafgaande jaar was de stijging gering, hetgeen werd toege schreven aan de invoering van de maxi mum snelheid in de bebouwde kommen. In 1959 steeg het aantal ongevallen met by na dertienduizend (in 1958 was de stijging ruim vierduizend) tot een totaal van ruim honderdvijftigduizend. Bij deze ongevallen waren 1718 doden en 43.526 gewonden te betreuren, cijfers die even eens onrustbarend gestegen zyn ten op zichte van 1958. Relatief ten opzichte van de verkeersintensiteit zijn de aan tallen ongevallen en slachtoffers overi gens ongeveer gelyk gebleven aan die van 1958. In ons land viel er in het verkeer in 1959 één dode per 6402 inwoners, een aantal dat niet ongunstig is vergeleken bij andere Westeuropese landen. Het gunstigste van deze landen ligt België met. één dode per 9146 inwoners, het ongunstigste Oostenryk met één dode per 3858 inwoners. Voorverkoop vertrekt onrust Geen verandering in de gekozen data De op 28 september a.s. in Den Haag te houden openbare vergadering van het bestuur van het hoofdbedryfschap detailhandel zal o.m. aan de orde komen een aan de staatssecretaris van Economische Zaken uit te brengen ontwerp-advies over de uitverkopen wet. Dit ontwerp-advies is voorbereid door een commissie, welke tot de conclusie gekomen is, dat de uitverkopenwet de materie van de uit verkopen in beginsel op de juiste wyze regelt, doch in bepaalde opzichten tekort schiet in haar doeleinden. Naar de mening van de commissie van voorbereiding is het mogelijk, nu enige jaren ervaring met de wet is opgedaan, enige correcties aan te brengen welke deze wet beter aan haar doel zullen la ten beantwoorden. De problemen waar het hier om gaat hebben nagenoeg alle betrekking op de periode welke onmid dellijk voorafgaat aan een aangewezen tydvak. In deze periode zyn de omstan digheden die tot het aankondigen van een opruiming aanleiding geven reeds min of meer aanwezig. De te waarbor gen gelykheid van kansen eist een ge- lyktydig beginnen van de seizoenoprui ming, temeer daar, blykens de ervaring, de eenmaal opgewekte kooplust reeds na korte tyd aanmerkelyk daalt. Het is dan ook als een belangrijke verbetering aan te merken, dat de wet van 1956 naast het verbod om aankondigingen te doen welke de indruk kunnen wekken van een uitverkoop of opruiming, een verbod be vat om aankondigingen te doen, die de indruk kunnen wekken op de seizoenop ruiming vooruit te lopen. De toepassing van dit ruim geformuleerde verbod op de concrete gedragingen kan echter gemak- kelyk leiden tot verschillende beoorde ling van een en dezelfde situatie. Nadere precisering van de inhoud van het ver bod acht de commissie derhalve nood- zakelyk. De commissie is o.m. van oordeel dat het toestaan van een voorverkoop een belemmering vormt voor de handhaving van de wettelijke periode van de seizoen - opruiming. In de praktyk is gebleken dat een kort voor de wettelijke opruimingsperio de door de Kamer van Koophandel ver gunning de rust totaal kan verstoren. De commissie beveelt een wetswijziging op dit punt aan. Naar aanleiding van het verzoek van de Staatssecretaris aan het bestuur van het hoofdbedryfschap om ook het tijd stip van aanvang der opruimingsperiode te beschouwen, merkt de commissie van voorbereiding o.a. op dat de vroegere traditie van de aanvang der winterop ruiming op 2 januari ongetwyfeld een rol heeft gespeeld by de byzondere aanbie dingen die in de periode onmiddellyk voorafgaande aan de januari-opruiming in de jaren 1958 en 1859 een grote on rust teweeg gebracht hebben. Ook de marktsituatie met betrekking tot textiel- JAN VAN DEN BRINK NA VIER MAANDEN THUIS (Speciale berichtgeving) Jan van den Brink uit Kampen, die gedurende vier maanden onvindbaar was, nadat hy naar Oost-Berlyn was gereisd, is weer thuis. Enkele dagen geleden ar riveerde hy onverwachts in West-Berlyn, waar hy enkele daar logerende Neder landers vroeg hem steun te willen geven. Zoals bekend verliet deze 19-jarige jon gen uit Kampen destyds een in Berlijn logerende groep leden van de sectie „Jonge Kerk" van de Hervormde Jeugd raad. Hy vertelde enkele dagen geleden, dat hy de mening toegedaan was, dat hy een zending had naar Oost-Duitsland te gaan. Daarom verliet hy destyds de groep Nederlanders, reisde eerst naar Oost- Berlyn, waar iedereen ongehinderd kan in- en uitgaan en vervolgens door naar Oost-Duitsland, waar hij arriveerde zon der papieren. Hy werd dan ook meteen aangehouden en kreeg de gebruikelyke straf voor deze overtreding, vier maan den gevangenisstraf. Aangezien de Oostduitsers snel begre pen, dat zij niet met een spion te doen hadden, lieten ze hem de vorige week, toen de vier maanden voorby waren, weer vry. Jan van den Brink reisde daarop met een naar West-Berlyn, waar hy dezelfde dag enkele landgenoten trof, die hem verder hielpen. Hy maakte by deze ont moeting dc indruk, goed behandeld zyn. In WeoL-Berlyn Kreeg hy de nodit». papieren waarmee hy gisteren naar Ne derland kon reizen. goederen was hierop echter van invloed. De commissie van voorbereiding acht het niet denkbeeldig dat de verschynselen van destijds zich in de toekomst zouden herhalen. Ook in terugkeer tot de datum van 2 januari zou dus een middel kun nen worden gevonden om de drang tot vooruitlopen te verminderen. Omdat de aanvangsdata van de tyd- vakken voor de seizoenopruiming zijn vastgesteld na afweging van de belangen van alle by de opruiming betrokken groepen bedryven en er, blijkens tot het bestuur van het hoofdbedrijfschap ge richte adressen, nog altijd verschil van inzicht bestaat, meent de commissie dat het niet raadzaam is op dit ogenblik verandering te brengen in de gekozen data. Prins Aschwin vertrokken Prins Aschwin von Lippe Biesterfeld, een broer van Prins Bernhard, is gister avond na een verblyf van precies een week in ons land, weer naar zyn woon plaats New York vertrokken. Zoals be kend is Prins Aschwin daar conservator van de afdeling Aziatische kunst van het Metropolitan Museum. Hy heeft in ons land o.a. een bezoek gebracht aan de Oude Kunst- en Antiekbeurs. Onrust in Caracas Gistermiddag hebben groepen betogers in het centrum van de Venezolaanse hoofdstad „Cuba ja, Yankees nee'^ ge roepen. De politie verspreidde de demon stranten met behulp van traangasbom- men. De manifestanten hergroepeerden zich later telkens opnieuw en ontwricht ten verscheidene uren lang het verkeer. In de avond werd de betoging in som mige wijken voortgezet. Tijdens de in cidenten werden een autobus, twee par ticuliere auto's en vier radio-wagens in brand gestoken. Een betoger stierf na een hartverlamming. Twee personen werden ernstig en 26 licht gewond. Westduitse vrees Onze correspondent te Bonn meldt: De geneeskundige autoriteiten in het ge bied rond Aken hebben nog gisteren van de Westduitse huisvrouwen, die iedere dag weer in groten getale te Vaals, Maastricht en Heerlen inkopen plegen te doen, geëist om uit ons land in ieder ge val geen Planta-margarine mee te ne men. Uit een desbehffende Akense pu- blikatie spreekt nog altijd de vrees van de Westduitse autoriteiten voor de zgn. de „Planta-besmetting". Men neemt aan dat vele Westduitse huisvrouwen in het grensgebied de afge lopen weken in Nederlandse winkels Planta-margarine hebben gekocht. Vari Westduitse besmettingsgevallen is even wel nog niets gebleken. Er is een Duitse margarinesoort van dezelfde naam van een Hamburgse fir ma, die niet tot het Unileverconcern be hoort, maar die ylings heeft laten be kendmaken, dat haar margarine niets te maken heeft met de Nederlandse soort. In het vooraanstaande Westduitse lan- delyke dagblad „Süddeutsche Zeitung" te München is er naar aanleiding van de Nederlandse Planta-ziektegevallen op gewezen, dat het toch maar een open vraag is, of de microscopen van de amb telijke keuringsdiensten nog wel in staat zyn precies te beslissen waarop het over gevoelige organisme van de moderne mens alergisch reageert of wat hy ver werken kan. „Misschien," aldus het blad, „toont zich hier een rebellie van het lichaam tegen het industrieel bereide voedsel. Het blad noemt het Nederlandse geval des te meer bijzonder omdat het plaats vindt „in de bakermat van de hygiëne, in het kraakheldere Nederland". Serieu ze wetenschapsmensen konden volgens het München dagblad in ons land blyk- baar niet voorzien, dat een bepaalde che mische stof in de margarine juist die rea.tie zou oproepen, waartegen collega's van deze wetenschapsmensen al jaren strUden. Loemoemba is gereed voor de sprong naar provincie Katanga Vandaag trokken de laatste Bel gische soldaten uit de afgescheiden Kongolese provincie Katanga weg en kwam een einde aan de Belgi sche invloed in de vroegere Mid- denafrikaanse kolonie. Deze Belgi sche troepen werden van de basis Kamina overgevlogen naar de beheerschapsgebieden Roeanda en Oeroendi. Er zijn totnutoe 10.000 Belgische soldaten geleidelijk door V.N.-eenheden vervangen. Wat er thans overblijft is een explosieve toestand tussen de af gescheiden provincie Katanga en de centrale regering van premier Loemoemba dreigt nog steeds het uitbreken van een burgeroorlog. De beide legers liggen tegenover elkaar aan beide zijden van de grens tussen Kasai en Katanga met V.N.-soldaten in het midden. Mochten vijandelijkheden uitbre ken, dan zouden zij er bij betrok ken kunnen worden. Terwyl de Kongolese militaire leiders naar wegen zoeken om Katanga binnen te trekken ondanks de ondermijnde we gen, opgeblazen bruggen en afgebroken spoorwegverbindingen, heeft de Pan- afrikaanse conferentie in Leopoldstad welke vandaag is geëindigd, zich voor standster getoond van onderhandelingen tussen de president van Katanga, Tsjombe, en premier Loemoemba. De afgevaardigde van Kameroen heeft voorgesteld dat in Katanga een referen dum wordt gehouden onder toezicht van de V.N. om een antwoord te vinden op de vraag of de afgescheiden provincie haar onafhankelykheid met de volkswil kan bezegelen. Zou de meerderheid van de Katangezen zich voor Tsjombe uit spreken, dan zouden, aldus de afgevaar digde van Kameroen, de V.N. dit eerbie digen. Andere gedelegeerden toonden zich evenwel voorstanders van een ont moeting tussen Tsjombe en Loemoemba. Tsjombe is voorstander van een federa tie van Kongo-provincies met meer autonomie dan de door Loemoemba ge predikte nationale eenheid toestaat. Loemoemba schynt echter vastbeslo ten Katanga met geweld tot de orde, zijn orde, te roepen. Hoewel berichten wer den ontvangen uit Bakwanga, de hoofd stad van de bedwongen Mynprovincie Kasai, dat daar nog steeds gevochten wordt (waarbij tenminste tien soldaten van Loemoemba ernstig werden gewond) heeft Loemoemba Stanleystad gister avond in zyn Russische Iljoesjin verla ten en zich naar Bakwanga begeven om persoonlyk toe te zien op de voorberei dingen voor de invasie van Katanga. even Kerkelijk L NED. HERV. KERK Beroepen te Koudekerk-Zand (toez.) H. A. v. Herwaarden v.h. zendlngspred., woonachtig te Hilversum. GEREF. KERKEN CHR. GER. KERKEN Bedankt voor Murmerwoude W. v. 't Spijker te Drogeham. OlD-GER. GEMEENTEN Van koe naar fiets India's eerste minister Nehroe heeft gezegd, dat zijn land thans van de „eeuw van de koemest" in de „eeuw van de fiets" is gekomen. By een inauguratie van een nieuwe handelsschool, zei de Indiase premier: „Ik heb eens gezegd, dat India, in het algemeen gesproken, zich in de eeuw van de koemest bevindt. Die beschrijving was nogal cru, maar wel juist. De grootste energiebron in India is nog altyd de koemest, ondanks onze hydro-elektrische werken en an dere technische installaties. Thans wil ik zeggen, dat ons land zich in de eeuw van de fiets bevindt. En dat is naar myn mening eveneens in grote ïynen juist. Het doet er niet toe, hoeveel auto's er rondryden in Bombay, in Calcutta of in Delhi. Waar het om gaat is de toe stand in de dorpen en daar is de fiets thans doorgedrongen". In Den Haag werd dezer dagen een auto naar de vijfde verdieping van een flatgebouw getakeldDeze wonderlijke operatie was op touw gezet door een bruidegom, die zijn bruid tijdens de receptie na het huwelijk zijn huwelijkscadeau wilde tonen! Voor het eerst examen hoofdakte in N.-Guinea Te Hollandia is voor het eerst in Nieuw-Guinea het examen afgenomen voor de hoofdakte lager onderwys. vyf kandidaten namen er aan deel, allen werkzaam als onderwyzer(es) by het la ger onderwys in Nieuw-Guinea. De examinatoren waren inwoners van Hollandia (op een enkele uitzondering na werkzaam in ambtelyke functies) die qua opleiding bevoegd waren tot het af nemen van het examen. Het schriftelyk gedeelte van het exa men was reeds naar Nederland gezon den en daar beoordeeld. Er is niemand afgewezen, zy het dat de geleverde prestaties nogal uiteenlie pen. M SPORTMODEL met springplooien in de rug, gulpsluiting, 2 borst zakken met klep, 2 grote steekzak- ken met versterkingsstroken in de zakken en afgebiesd met ledervinyl. Met revers, ook hoogdicht te dra gen. Achterzak en duimstokzak, 2 intasten en elastiek in de rug. Alle zakken en kruishechten ver sterkt met extra trens. In blauw, ongebleekt en kaki. OFFICIAL GOGGOMOBtt-D€AIER VOOR LEIDEN «.o. Als nieuw, net ingereden 1 Chevrolet f13 500 1 Chevr. Corvair f 12.000 1 Renault Stat. f 6 500 1 Goggomobil f 6.000 1 Volkswagen f 5.500 1 Goggomobil f 4.650 Een greep uit onze voorraad: 1 Ford 1 Volkswagen 1 Ford 1 Opel bestel 1 Ford 1 V.W. bestel 1 Opel Rekord 1 Goggomobil 3 750 3 750 3.250 2.750 2.650 2 450 2 450 1.850 9 goedkope auto's vanaf f 350 t.m. f 1500. KEUZE UIT 52 AUTO'S Financiering Garantie Inruil KORT GALGEWATER 14-16 - TELEF. 33355 Afdeling 's-GRAVENHAGE Administrateur: G. M. L. Kleijn, Vuurbaak straat 24, 's-Gravenhage. Tel. (070) 55.06.87 v.m. 46 tot 58 BOUWKUNDIG OPZICHTER B.N.A. Uitvoerig pi^spectus wordt op aanvraag gratis toegezonden. Een voorbereidende klasse opent de mogeiyk- heid voor hen, die t.s. onderwys hebben genoten, deze cursus te volgen. De directeur houdt spreekuur op: donderdagavond 1 sept, van 19.3021.30 uur. De spreekuren worden gehouden in een der zalen van café-restaurant „De Kroon", Spui 810 te 's-Gravcnhage. EMMEN - ENSCHEDE - s-GRAVENHAGE - GRONINGEN Afgehaald aan ons bureau Witte Singel 1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11