GOLDEN FICTION KANS VAN TSJOMBE WERD IN KORTE TIJD VEEL GUNSTIGER Robert Cook wil terug naar Engeland Loemoenibas centralistische doordrijverij is hachelijkmaar ook stam-ivezen heeft bezwaren Provinciale autonomie binnen de grondwet als oplossing Onder ons gezegd: toch maar liever Justitie beslist morgen over de teruggave van het paspoort Opgericht 1 maart 1860 Maandag 29 augustus 1960 Vierde blad no. 30137 (Van onzp reisredacteur, W. L. Brugsma) Afrika's grootste legpuzzel heet Kongo, de stukjes zijn 152 verschil- ende stammen, die 39 verschillende talen spreken. Maar de man, die ich geroepen acht ze bij elkaar te houden, Loemoemba, heeft voorlopig Ie grootste moeite te voorkomen dat ze gelijk vlooien van de tafel van ajn Kongolese eenheidsstaat springen. Katanga, het rijkste stuk, heeft lat al gedaan en V.N.-soldaten verhinderen Loemoemba om het met eweld terug te halen. Gescheiden door een haag van blauwe helmen (aren Loemoemba en Moise Tsjombe elkaar nu aan en de wereld egint partij te kiezen. Op het stuk van de persoonlijke aantrekkelijk- eid haalt Tsjombe, vooral in Westelijke ogen, een ruime puntenover- rinning: hij is een beleefde zwarte heer, die altijd lacht, anti-communis- sch is en bereid blijkt grote Westelijke zakelijke belangen te garan- eren. Tegenover de wild doorslaande, onverkwikkelijke Loemoemba, oor wie ook de redelijke Afrikanen zich al beginnen te generen, rijst r van Tsjombe een rozig beeld van een democratische held, die nvervaard de vrijheid van „zijn" Katanga verdedigt tegen de „com- lomstische geïnspireerde, sinistere dictator Loemoemba". middels voorbijstreefde, zag zijn kans: hij hergroepeerde zijn Baloeba in een stamprovincie (die rijke diamantmijnen bezit) en sloot zich bij Tsjombe aan. Dat zijn Baloeba-broeders uit Katanga moord en brand schreeuwen, deert hem niet zolang hij Loemoemba maar voor de voeten kan lopen. Wat doet de Abako? Men ziet tot welke bijzondere verwik kelingen het Afrikaanse tribalisme kan leiden. De vraag of het in Kongo over het centralisme kan triomferen, kan overigens alleen beantwoord worden door Kongo's sterkste stam, de Bakongo, hecht georganiseerd in de Abako-partij, waarvan voorzitter Kasavoeboe tevens president van Kongo is. Tsjombe heeft het doen voorkomen alsof Abako-leiders met hem onderhandelen. In werkelijk heid zijn het totnutoe slechts een paar jongelieden van de Jabako, de jeugdbe weging van de Abako. onder leiding van Gilbert Pongo. De leiding van de Abako houdt zich tot op heden (en dat kan morgen veranderen) van separatistische activiteit verre. Hij gelastte twee weken geleden zonder enig morren een Aba- ko-congres af. Als de Abako, die het ge bied van Neder-Kongo, de helft van Leopoldville en daarmee Kongo's hoofd- Velerlei factoren Maar zo eenvoudig liggen de zaken in frika helaas niet. Met Westelijke ideo- igieën als criteria bereikt men de kern an dit Afrikaanse probleem nooit. Het gt op een heel ander vlak, dat van het Jbalisme, het Afrikaanse stam-wezen, at in de schoksgewijze overgang naar onafhankelijkheid in Afrika diepe rises veroorzaakt. Het is de overal in frika opduikende tegenstelling tussen lbalisme en centralisme: wie moeten onafhankelijk worden, de hechte or- inische eenheden van de stammen, e echter in te kleine gebieden wonen de grote gebieden, de voormalige min meer willekeurig tot stand gekomen lokken kolonie, waarin stammen wo rn die elkaar vreemd zijn en tegenge- 1de belangen en sociale structuur heb- n (in Kongo leven de Bakongo onder m matriarchaat, de Banggala onder patriarchaal stelsel)? Moet het euwe Afrika versplinterd worden in Mnmenstaatjes of moeten de oude ko- niën tot nieuwe nationale eenheden srsmeed worden? Natuurlijk is er een Tde mogelijkheid: het federalisme, st de stammen op vrijwillige wijze bij- nhoudt. Er zijn nog andere factoren. Het even- ms typisch-Afrikaanse van de per- onlijke strijd om de macht bijv. een ibaal trekje alweer: de Afrikaanse ge- leenschap zoekt een sterke leider als slfbescherming in primitieve en ge- iarlijke levensomstandigheden. Er zijn ok minder Afrikaanse complicaties: de Jormalige kolonisator de zich altijd eeft beroepen op de eenheid die hij needde, op de ,Pax Belgica', profiteert iq de regionale en tribale conflicten n zijn belangen te redden en kiest larbij uiteraard partij voor de rijkste ovineie. Ziedaar enkele achtergronden ui een Afrikaans conflict. De krachtsverhoudingen Hoe liggen de krachtsverhoudingen ln Kongolese praktijk? Tsjombe voor lens kansen men drie weken geleden cg geen dubbeltje behoefde te geven. Beft terrein gewonnen. Loemoemba Beft zijn forceren van de Katangese ifestie zien mislukken, omdat Ham- Arskjöld concessies aan Tsjombe heeft ld aan. „Mr. H", die aanvankelijk in lte onvoorwaardelijke capitulatie van ijombe eiste, werd gehandicapt door et VN-principe .nooit schieten". Nu left Tsjombe in feite een politieke atus quo onder VN-bescherming ver lorven. Hij wint daarmee tijd voor een ging om alle andere middelpuntvlie- fcnde krachten in Kongo in een anti- oemoemba coalitie te bundelen, die zou oeten streven naar een Kongolese con- Meratie. Hoe sterk is die coalitie? Minder erk in leder geval dan de juichende ttimuniqués uit Elisabethville doen ermoeden. Ten eerste is Tsjombe's in- me positie in Katanga niet onomstre- Ironisch genoeg treedt de tribalist sjombe in Katanga zelf als een soort sntralist op. Ingewikkelde zaak [Tsjombe is lid van de koninklijke fa- lilie van de Loenda, die met andere stammen de Conakat vormt, een partij die voornamelijk ten doel heeft de zelf bescherming tegenover de numeriek minder talrijke, maar sociaal-econo misch veel verder geëvolueerde Baloeba, een ijverige migrantenstam, die door de Belgen als arbeiders naar de provincies Kasai en Katanga zijn gebracht. De Ba loeba verdedigen in de Baloebakat hun stambelangen door steun te zoeken bij Loemoemba en wederaansluiting bij Kongo te eisen. Tsjombes Conakat versterkt zijn nu merieke meerderheid met krachtig in grijpen om de Baloeba in de Katan^e afzondering en daarmee in een blijven de minderheidspositie te dwingen. Dat tribale belangen over tribale loyaliteit kunnen triomferen, bewijst een andere bondgenoot van Tsjombe, de Baloeba- leider uit de Kasai. Albert Kalonji, die de onafhankelijke Mijnprovincie in zuid-Kasai proclameerde. De Baloeba in de Kasai zijn al sinds lang in bloedige strijd met de oorspron kelijke bewoners van die provincie, de Loeloea. gewikkeld. Om zich aan die nachtmerrie te onttrekken, zijn zij de afgelopen weken naar het zuiden ge migreerd. Kalonji, een persoonlijke doodsvijand van Loemoemba. met wie hij eens samen de Nationale Kongolese Beweging stichtte, maar die hem in- Anti-tribalisme is ook het thema van Sekoe Toeré: een Guinese ad viseur spreekt Kongolezen op straat toe: „Moderniseer Afrika, maak een eind aan de stamtwisten, streef naar een verenigd zwart continent". stad en tot de zee beheerst, zich bij de Tsjombe-coalitie aansluit, is Loemoemba verloren. Zal hij het doen? De Abako zijn snel geïntimideerd, de Abako-partij heeft een bijzonder sterk gevoel voor hiërarchieke orde. Tot op heden was de Abako-leiding niet bereid om Loe- moemba's intimidatie en zijn pogingen om een persoonlijke dictatuur in te stel len, met een breuk te beantwoorden. De Abako wenst langs legale en democra tische weg te blijven ijveren voor grote provinciale autonomie. Hoe groot haar geduld zal zijn. is een open vraag. Zo liggen de kaarten en Loemoemba zal snel moeten beslissen. Als hij, zich sterk wanend met de steun van de ge wapende macht, het keurslijf van het centralisme te sterk aantrekt, komt het tot barsten. De wijze oplossing ligt in j het midden, de president van de Senaat, i I Joseph Ileo, heeft haar aangeduid: „her. groepering van de elkaar vijandig ge- EEN LAURENS PRODUCT A 20 STUKS 95 CENT Schilderijendiefstal blijft mysterieus Men kan „er geen nagel tussen krijgen" (Van onze Amsterdamse correspondent) Robert Cook, de man die dinsdag j.l. bij de Amsterdamse politie aangifte heeft gedaan van de diefstal van vier schilderijen met een gezamenlijke waarde van ruim een half miljoen gulden, heeft de leider van het onderzoek, hoofdinspecteur H. Postma, gistermorgen laten weten, dat hij van plan is naar Engeland terug te keren. De schilderijendiefstal is niet alleen de grootste sinds de oorlog, maar ook de meest mysterieuze zaak waarmee de Amsterdamse recherche sindsdien is geconfronteerd: de „zaak-Cook" heeft tot dusver geen enkel spoor opgeleverd en hoewel velerlei geruchten circuleren, die de betrouwbaarheid van de jonge Cook in twijfel trekken kunnen de rechercheurs zoals zij plegen uit te drukken „er geen nagel achter krijgen". Hoofdinspecteur Postma heeft Cook meegedeeld dat hij de gehele maandag wil besteden aan een diepgaand verhoor waarin alle verklaringen van Cook even als met zijn beide vrienden John Scara- manca en Mark Sykes is gebeurd, uitge breid op schrift worden gesteld. Morgen zal de hoofdinspecteur de re sultaten van dit verhoor bespreken met de officier van Justitie, mr. W. Tonckens die aan de hand hiervan zal beslissen of er al dan niet een vervolging tegen Cook zal worden ingesteld welke vervolging uitsluitend kan zijn gebaseerd op mede plichtigheid aan de inbraak of zo de inbraak in scène zou zijn gezet op het doen van valse aangifte. Desgevraagd verklaarde de heer Postma ons dat er thans nog geen enkel feit is geconsta teerd dat in de richting van dergelijke overtredingen wijst. De kans is dus groot dat Cook zijn paspoort morgen terug krijgt en dat woensdagmórgen bij zijn vertrek naar Engeland deze schilderijen affaire een archiefstuk is geworden in af- zinde stammen, die nu gedwongen sa menleven, in nieuwe provincies. Grote autonomie voor dit groter aantal pro vincies binnen de Kongolese republiek in de definitieve grondwet". Inderdaad kan dit probleem alleen op deze wijze tot een oplossing worden gebracht- wachting van het feit dat de doeken er gens worden gesignaleerd. Een voor de hand liggende vraag van de hoofdinspecteur was: „Waarom wenst u naar Engeland terug te keren? U hebt de flat in de Sloestraat immers tegen een huurprijs van f 2800 voor twee maan den gehuurd?" Antwoord van Cook: „Ik had het huis gemakshalve voor twee maanden ge huurd, maar ik wist eigenlijk tevoren al dat ik na korte tijd tijdelijk of voorgoed naar Londen zou terugkeren. Gezien de publikaties over deze zaak in de Britse pers voel ik er behoefte aan mijn rela ties te spreken." Waarom aarzelt Scotland Yard Gistermiddag ledigde Robert Cook in gezelschap van twee Britse Journalisten in hotel Kransnapolsky een fles cham pagne en opperde na enkele glazen het idee dat hij beter niet tot woensdag kon wachten. Hij meende dat de politie geen enkel recht heeft zyn paspoort langer vast te houden en zei het niet onmoge lijk te achten dat hij de volgende dag (dus vandaag) dit document zou op eisen om Nederland onmiddellijk te kun nen verlaten. Hoofdinspecteur Postma die gisteravond laat van deze uitlating op de hoogte kwam, zei dat hij zich met de officier van Justitie zou verstaan als hem een dergelijk verzoek zou bereiken. De hoofdinspecteur zei echter dat Cook volledig akkoord was gegaan met het voorstel eventueel eerst woensdag te ver trekken om het verhoor en het beraad van de officier mogelijk te maken. Hoofdinspecteur Postma gaf gister avond de indruk het raadselachtig te vinden dat hij nog steeds geen antwoord heeft gekregen op enkele vragen welke hij dinsdagmorgen via Interpol aan „Laten wij het staatshoofd en de premier steunen", zeggen de span doeken in een demonstratie van de Afrikaanse Volksjeugd"de ju niores van de socialistische volks partij, Kongo's enige partij op po- litiek-ideologische grondslag. Het was een demonstratie tegen het tri balisme van dertig manifestanten, beschermd door zestig politieman nen Een vechtpartij als gevolg van staking (Van onze Rotterdamse correspondent) Bij het in aanbouw zijnde fabrieks complex van de Amerikaanse orlonmij Du Pont de Nemours is het zaterdag tot een hevig handgemeen gekomen tussen een metaalarbeider, een Schotse opzich. ter en de Amerikaanse toezichthouder, d« heer Wilson. De Schot liep 'n bloed neus op, de heer Wilson werd tegen zijn benen getrapt. De metaalarbeider is onmiddellijk ontslagen en door de veiligheidsdienst van het bedrijf buiten het terrein gezet. Het handgemeen was gevolg van de woensdag en donderdag gehouden wilde staking door 90 metaalarbeiders. De vakbonden hadden hen donderdagmor gen gemaand aan het werk te gaan en zaterdag wilde een van de stakingslei ders de uitslag van de besprekingen, die tussen vakbonden en directie waren ge voerd. op een publikatiebord hangen. De directie gaf de veiligheidsdienst toen opdracht het papier te verwijderen, waarop de metaalarbeider zo woest werd. dat hij de Schotse baas en de heer Wilson te lijf ging. De metaalarbeiders hebben nu plannen het werk te verla ten „zodra zij een baas kunnen vinden, waarbij de arbeèl— mwuw ilsn honderd procent zijn". Meisje in kosthuis na ruzie gedood (Van onze Zwolse correspondent) De klap, die een 26-jarige montage arbeider zijn 20-jarige vriendin vrijdag avond op haar kamer in Zwolle gaf, heeft fatale gevolgen gehad. Het meisje is dood. Het drama heeft zich voltrokken in een kosthuis, waar de man en het meisje, beiden afkomstig uit Rotterdam, tijdelijk woonden. In het kosthuis was een feestje ge vierd, waarbij zowel de man als het meisje iets gedronken hadden. Om kwart over elf ging het meisje naar boven naar haar kamer. Kort daarna ging ook de montage-arbeider naar zijn, op dezelfde verdieping gelegen kamer. De beneden achtergebleven men sen hebben hem en het meisje samen horen praten. Op zeker moment riep de arbeider een van de medebewoners en zei: „Er is iets met Annie". Deze door de politie gehoorde getuige heeft verklaard, dat het meisje, toen hij de kamer binnenkwam gekleed op bed lag. Een snel gewaarschuwde dokter con stateerde, dat zij dood was. De Rotterdammer die zich 's nachts bij de politie heeft gemeld werkte in Zwolle als montage-arbeider. Het meisje was hem tegen de zin van haar ouders naar Zwolle gevolgd. Zoekend naar een betrekking werkte zij zolang in de huis houding van het kosthuis. De Rotter dammer is gescheiden van zijn eerste vrouw. Naar de politie vermoedt is het meisje jaloers geweest en er is daardoor onenigheid ontstaan tussen haar en de man. Het meisje heeft plannen gehad naar haar ouderlijk huis terug te keren. Toen de montage-arbeider haar in haar kamer hoorde inpakken is hij er heen gegaan om haar tegen te houden. Daar is vermoedelijk een worsteling ontstaan, waarin hij het meisje de fatale klap heeft gegeven. Op het lichaam heeft de politie geen verdere sporen van geweld kunnen vinden. Uit de statistiek van het kleuter onderwijs en van de voorziening ln de behoefte aan kleuterleidsters 1959/'60 van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het aantal leerlingen bij het kleuteronderwijs steeg van 372.800 tot 384.200. Het aantal scholen en leidsters nam eveens toe en wel met resp. 150 en 405. De belangstelling voor de opleiding tot kleuterleidsters bltlft afnemen. Scotland Yard heeft voorgelegd. Hij vroeg o.a. nadere gegevens over Cook en diens beide vrienden, over miss Brockle- hurst, het meisje dat voor Cook enkele contacten met Amsteramse kunsthande laren heeft gelegd en over de schatrijke eigenaar van de schilderijen Leapman. Voorts wilde hij bijzonderheden weten over de wijze waarop de verzekering tot stand is gebracht en over de herkomst van de doeken. Later in de week heeft hij Interpol verzocht spoed te betrach ten met deze inlichtingen. Aarzelde Scotland Yard omdat het hier zonder uitzondering personen uit zeer vooraanstaande kringen betreft? De heer Postma wilde zijn vermoedens niet uitspreken, maar betreurde het dat de recherche nu genoodzaakt is geweest haar dossiers op te bouwen met inlich tingen die Engelse kranten hebben ge geven. De heer William Buckham van het Londense opsporingsbureau „Toplis and Harding", die door de verzekeringsmaat schappij "Fine art and general insuran ce Cy." naar Amsterdam was gestuurd om verslag uit te brengen over de ver dwijning van de schilderijen heeft in middels contact gezocht met de politie. Hi) zal in de loop van vandaag rapport uitbrengen aan de directie van de ver zekeringsmaatschappij, die aan de hand hiervan zal beslissen of al dan niet tot uitkering van het verzekerde bedrag zal worden overgegaan. Grensplaats was Wernhout Na dagenlang speurwerk waarbij de rechercheurs in gezelschap van Robert Cook bijna 1000 km per auto hebben af gelegd langs de grensposten Is eindelijk de plaats ontdekt waar de op dit punt vergeetachtige Cook tien dagen geleden met zRn luxueuze auto ons land is bin nengekomen. Het bleek Wernhout te zjjn en confrontatie met het douane-perso neel heeft aan het licht gebracht welke twee douane-beambten Cook in de nacht van 18 op 19 augustus hebben gecontro leerd. Zij verklaarden, dat Cook op de vraag of hij iets had aan te geven, wees op een bruin papieren pak op de achter bank van de auto en had gezegd dat het schilderijen waren. Hjj toonde de En gelse uitvoervergunning en de verzeke ringspapieren en mocht daarna door rijden. De douaniers hebben de schilde rijen echter niet gezien. Nu deze ambte naren bekend zijn zal de douane-recher che nader onderzoeken in hoeverre deze gang van zaken douane-technisch Juist is geweest.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7