OJ ympisclhe pellen Nederlandse achtervolgers werden door liet elektrisch oog gewipt Twijfel Fatalenutteloze vergissing van Mees Gerritsen HENK VISSER EN DE KOUDE OORLOG VAN VERSPRINGERS Alleen duo Knuppe - Gairts in finale van kanowedstijdeti MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 Eén verschil van één-honderdste Er steeg een kreet van ontzetting op van de schaars bezette tribunes van het wielerstadion. In een vertwijfelde poging om de voor hem rijdende Italiaanse kampioenstandem nog te verschalken stuurde Mees Gerritsen bij het uitkomen van de laatste bocht in het nauwe gat tussen de Italianen en de rand van de pelouse. Het gebeurde in een flits. Gerritsen, die te veel had gewaagd, raakte de macht over zijn stuur kwijt en met een enorme smak sloegen de Oranjemannen tegen de houten baan. Zeker vijftien meter rolden de Nederlanders door en bleven toen onbeweeglijk liggen op de rand van de baan. Een ogenblik stond iedereen Mees Gerritsen kwam er heel wat beter af. Na een paar minuten kon hü. ondersteund door Arie van Vliet en soigneur Piet Liebregts strompelend het veld verlaten. Hij had een kleine hoofdwond en tal van schrammen aan zijn linkerbeen opgelopen. De kleine Amsterdammer was zo diep onder de indruk van hetj gebeurde, dat hü geen woord kon uitbrengen en ook toen de dokter met een pincet de vele splintertjes uit zün huid verwüderde gaf Gerritsen geen kik. Hij i zat maar steeds te denken aan die fatale vergissing, die zo nutteloos was geweest. j Olympisch kampioen op de 1000 meter I met staande start, is hard op wee om j zijn tweede gouden plak te veroveren. De manier waarop de Italiaan in de kwart- j finales de verrassend sterk rijdende Bra- j ziliaan Argenton uitschakelde was groots. In de tweede en beslissende rit explodeerde Gaiardoni op 300 meter voor de finish, reed de Braziliaan volkomen los en noteerde ondanks die lange spurt I over de laatste 200 meter een tüd van i 11.3 seconden Zün mededingers in de halve finale zün de Belg Leo Sterckx, die in Leipzig j op de tweede plaats eindigde, de oud- wereldkampioen Gasparella (It.) en de nieuwe Australische ontdekking Ron Baensch, een leerling uit de school van Sid Patterson. Baensch zal evenwel wei nig illusies hebben op een finaleplaats, want hij komt in de halve eindstrijd te gen Gaiardoni, terwül Gasparella tegen Sterckx moet rüden. star te kijken. Toen snelde van alle kanten hulp toe. Men vreesde het ergste. Maar wielrenners zijn taaie kerels en het bleek achteraf nog mee te vallen. Achteraf, want er moest een brancard aan te pas komen om Marinus Paul van het veld te dragen. De Hagenaar was even buiten bewustzijn, maar kwam in de dokterskamer spoedig weer bij. Bij het onderzoek bleek hij zijn linker sleutelbeen op drie plaatsen gebroken te hebben. Het Olym pisch toernooi was voor de Nederlanders afgelo pen. Paul moest naar het St.-Eugenio-hospitaal vervoerd worden, waar de breuken gezet werden. Italianen winnen ook tandemnummer Tegen de Italianen, die onze jongens In de eerste rit van kop met een groot vertoon van overmacht hadden versla gen, was immers toch geen eer te beha len. Gerritsen zou er beter aan gedaan hebben zichzelf en Paul te sparen voor de strüd om de derde plaats, waarin zü beslist niet kansloos zouden zün ge weest. Want de Russen hadden in twee rit ten tegen de Duitsers veel van hun krachten moeten geven, zonder succes overigens. Nu kwamen de vertegenwoor digers van de Sovjet-Unie zonder strijd in het bezit van de bronzen plakken. Dat het goud voor de derde maal in twee dagen door de Italianen veroverd werd, verwonderde niemand. Want zo wel in de series als in de kwart- en hal ve finales hadden de Azurri hun tegen standers overklast. In de eindstrüd was het al niet anders. Bianchetto en Be- ghetti lieten in de eerste rit de Duitsers Simon en Staber meer dan een lengte achter zich en ook in de volgende rit be stond over de uitslag geen twüfel. Voor de derde maal in twee dagen ging de vlag van het organiserende land in de hoogste mast. Voor de derde maal ook was het zilver voor de Duitsers en het brons voor de Russen Protest hielp niet Het protest van Arte van Vliet hielp niet. De Woerdenaar was onmiddellük naar de jury gerend toen de uitslag van de bijzonder spannende rit tussen de achtervolgingsploegen van Nederland en Rusland bekend werd gemaakt: Rusland had gewonnen met een verschil van één honderdste seconde „Hoe willen jullie waar maken, dat de elektrische tüdwaarneming de tijd van de derde renner heeft opgenomen?," pro testeerde van Vliet. De argumenten van de Woerdenaar werden door de jury, die met de handen in het haar had gezeten, weggewuifd. Men had inderdaad niet uit eigen waarneming de uitslag kunnen op maken. Terwül vlak voor de eretribune drie Russen naast elkaar over de streep schoten hadden aan de overkant in vrü- wel dezelfde positie de Nederlanders Oudkerk, Nijdam en Van der Lans ge probeerd de winst te veroveren. De offi cials wisten er niet goed raad mee. Zij stonden in groepjes te discussiëren en besloten uiteindelijk het elektrisch oog te laten beslissen. En dat wees de zege met het kleinst mogelüke verschil toe aan de Russen. Achterstand Van der Lans, Oudkerk, Nüdam en Nik- kesen hadden door 'n langzamere start in de allereerste ronde een achterstand van ongeveer 7 meter opgelopen. Maar het oranje-kwartet was spoedig op volle toeren en hield het verschil gelyk tot na de vüfde ronde. Toen begonnen de Rus sen terrein te verliezen. Na de zesde ron de was hun voorsprong geslonken tot twee meter en in de volgende ronde kwa men de Nederlanders op gelüke voet. Het werd een heroike strüd om centi meters, die zonder de elektrische tüd waarneming ongetwüfeld in een dead heat uitgelopen zou zijn. Met de Russen plaatsten zich in de halve finales, die hedenavond gereden worden, de ploegen van Italië, Frankrük en Duitsland. Het ging büzonder hard in tegenstelling tot de kwalificatierltten van zaterdagmiddag. Toen stond er een be hoorlijke wind, die vooral in de bochten de deelnemers parten speelde, 's Avonds echter was het bladstil en werd het Olympische record van de Italiaanse winnaars van Melbourne niet minder dan vüf maal overtroffen: door Italië. Frankrijk, Duitsland, Rusland en Neder land. De Duitsers hadden de snelste tijd gemaakt en werden de nieuwe record houders met 4.29.32. acht seconden snel ler dan het oude record. In de voor de Nederlanders zo onfor- tuinlük verlopen kwart-finalerit tegen de Russen boekten onze landgenoten een tüd van 4.29.98. Santé Gaiardoni, wereldkampioen der amateursprinters en sinds vrüdag ook Moderne vijfkamp Het algemeen klassement na de onder delen paardrijden en schermen luidt: 1. Almada (Mexico) 2060 punten: 2 Nagv (Hongarije) 2048; 3. Escobedo (Me xico) 2030: 4 Beek (VS) 2016; 5 Nemeth (Hongarije) 2006; 6. Minder (Zwits.) 1934 Het landenklassement na twee onder delen ziet er als volgt uit: 1. Hongarüe 5956 punten; 2 Verenigde Staten 5676; 3. Mexico 5634 punten. Arie van Vliet is in alle staten.... (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, zondag Rinus Paul, de Haagse sprinter, ligt in een ziekenhuis in de stad en betast zün op een paar plaatsen men zegt van drie gebroken sleu telbeen en denkt met weemoed aan zün Olympische droom, die zaterdagavond vervloog, toen zün tandemgenoot Mees Gerritsen va-banque speelde en verkeerd uitkwam. En in het Olympische dorp zit Arie van Vliet in een ligstoel, staart naar de natuurlük weer helblauwe lucht en con stateert dat Mees Gerritsen net iets te veel gewaagd heeft. „Deltalianen maak ten een gat, maar sloten het direct weer af. Intussen was Mees er met Paul in gedoken. Zulke dingen gebeuren met een vaart van 75 kilometer, dus dan is het een botsing, die een flinke klap geeft. En wat zegt dokter Smit? „Paul komt morgen (maandag) naar het Olympisch dorp. Of dat sleutelbeen op een of op drie plaatsen kapot is, weet ik niet". Terug naar Arie van Vliet die toegeeft dat Gerritsen en Paul het tandemnum mer waarschünlük toch niet gewonnen zouden hebben, maar derde hadden kun nen worden. En die nog in alle staten van ontstemming is vanwege de beslis sing over de ploeg-achtervolging op de baan, waarbü Nederland de snelste tijd maakte en toch door de jury van aan komst verliezer werd gemaakt. Dick Bes- sem, de Amsterdamse stadion-directeur. „Ze proberen me klein te krijgen (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, zondag „O sole mio" zingt-zegt Henk Visser en hij kijkt omhoog naar die brandende vuurspuwer, die ons zo martelt en hèm i zo zegent. Visser is door het Olympisch comité een weekje eerder mee- j gezonden dan de anderen en in die tijd is inderdaad (dat gelooft hij i tenminste) zijn spierblessure geheeld. Zodat wat hem betreft van een genezende werking van wat anderen de koperen ploert noemen, kan worden gesproken. Visser, de büna twee meter lange Suri naamse Nederlander, die een paar jaar student aan een Californische universi- teit is en daar hard vooruit is gegaan, kan nu 7 meter 80 springen en de hon- derd meter in 10.5 lopen. Maar dat laat- I ste zullen we hem hier niet zien doen, hoe belangrijk ook de aanzet voor de vèrspringer is. Hij wandelt op z'n eentje I door het Olympisch dorp, waar de verf van de huizen bladdert door de hitte. Hü heeft er geen last van. Integendeel! Van het kille Holland heeft hü hinder. Daar lopen zün satünen spieren steeds de kwade kans, geblesseerd te raken. Hier vindt hü het heerlük Hoewel toch ook weer niet helemaal want niets is volmaakt, zegt de wüsgeer en Visser onderschrift dat door iets te vertellen over de koude oorlog, die tus sen de vèrspringers heerst. Elke dag vóór 2 september a.s., als hun strijd be gint, ontmoeten zü elkaar op de oefen- baan, die een steenworpsafstand van het Olympisch stadion ligt. Dan gaat Ralph Boston, die kortgeleden het bejaarde wereldrecord van de al bij zijn leven tot een atletieklegende geworden Jesse Owens verbeterde 8 meter 15) naar Henk Visser toe. De vanwege de kauw- Troostend leidt Arie van Vliet de ontdane Mees Gerritsen weg. is er ook laaiend over. „Een wereldtijd reden die jongens. Onze eerste man was beslist als eerste over de streep en wat de tüd van de derde aangaat (die be slissend is), hoe hebben ze die bij de Russen kunnen opnemen? De kerels re den vrüwel naast elkaar. Het schijnt elektronisch gebeurd te zijn, maar ze moeten mij eens vertellen hoe ze die honderdste seconde verschil hebben ge registreerd". Daar ligt onze tandem De kan: op brons, die er dik in zat, is door een ongelukkige val in rook opge gaan. Trieste stemming bij (le Denen (Van onze speciale verslaggever Bart in 't Hout) Rome, zaterdag In het Olym pisch dorp hing de Deense vlag halfstok. En in het gebouw waar de Deense equipe is gehuisvest heerste een trieste stemming. De leiding van de equipe was niet ongenegen om met een Nederland se journalist te praten over de tragische dood van de jonge wiel renner Jensen, doch men wenste nog even het oordeel in te winnen van het IOC. En zo was het al middag voordat men mij te woord stond. Droevige tonelen speelden zich daar af. Een official, juist terug van het zie kenhuis, moest ondersteund naar bin nen worden gebracht. De leider van de wielerploeg stond boven, in het kan toortje, met betraande ogen. We voelden ons byna een drieste indringer. „Er is al veel geschreven, dat niet waar is", zei de leider van de Deense equipe. „Journalisten hebben Jensen met zün hoofd tegen de straat laten vallen, an deren wüten zün dood aan doping. Wü ontkennen, dat Jensen iets heeft ge geten of gedronken dat schadelük voor hem kon zijn. Hü is ook niet van zün fiets gevallen, maar uitgeput af gestapt. Onze ploegleider, die vlak ach ter hem reed, is onmiddellijk met hem naar het ziekenhuis gegaan. Bij aan komst daar was hij helemaal in de war. dit is de officiële lezing". Toch twijfel Verschillende medici hebben wü ge sproken o.a. dr. Smit van de Neder landse ploeg en zü blüven het vreemd vinden dat Jensen aan een zonnesteek is overleden. Een andere buitenlandse arts wiens naam wü moeten verzwügen sluit doping toch niet uit. Maar ja, het zal büzonder moeilük zün dit te bewü- zen. Bovendien: wat is doping? Een kop sterke koffie om wakker te blüven is al een soort van doping. Bovendien brengt de farmaceutische industrie tal van preparaten in de handel die bü ver standig gebruik niet schadelük behoeven te zijn. Zolang een arts hierop controle houdt, behoeven er geen ongelukken te gebeuren. De sport wemelt tegenwoor dig van zulke middeltjes U kunt ze in alle mogelüke kleedkamers vinden. Het rode lampje gaat pas branden wan neer de z.g. „soigneurs" er zich mee be moeien. Menigmaal hebben wü wielren- gom büna onophoudelük malende kaken van de Amerikaan stoppen even met hun werk en hü zegt: „You know, ik spring 8.15 als ik in vorm ben. Maar zie je die daar? die springt toch altüd nog 8 meter". Slimme plooi „Zo proberen ze me klein te krijgen", zegt Visser. Hü trekt zün gezicht in een slimme plooi. „Maar mü krügen ze niet klein. Ik zeg tegen Boston, of hü die knaap bedoelt? Ja, die is het. Acht me ter springt-ie en net zo vaak als-ie wil. „Maar allemaal foutsprongen", zeg ik. „Dan spring ik tien meter". Zo zitten ze elkaar dwars. „En het wordt nog veel erger", zegt Visser. „Ik heb gehoord, dat de aanloop van de springbak aan de zachte kant is. Wie nou laat aan de beurt komt, kan zich niet zo goed meer op snelheid brengen, want reken erop, dat De Necrlandse achtervolgers, die op zo' onfortuinlijke wijze door het e'ctrische oog werden uitgeschaké. V.l.n.r. Piet van der Lans, Oud-rk, Henk Nijdam en Theo Nikken. de anderen dbaan flink omwoelen met hun spikes. Jmoet dus het geluk heb ben, vroeg aade beurt te zün". Henk Visser iaakt een geagiteerde in druk. Vroegen »ün wisselende carrière heeft hü noga>ens zün kansen vergooid door een teve> aan mislukte sprongen. Met zün on-Nerlandse lichaamsbouw, zün satünen lieren, zün Surinaamse souplesse, mat óók met wat in onze koele Nederlarse ogen onevenwichtig heid lükt, kan j daverende dingen doen en ookafsciwehjk falen. Wat wordt het dit keer? „s m'n eerste twee spron gen goed zün, fci ik er door heen. Maar mislukken die, an ga ik stuk aan de zenuwen. Is daten wonder? Wie springt er lekker ontspaien, als-ie weet dat zün derde foutspro; uitschakeling bete kent? Niet >uk voor Amerika Daar komt noiiets bü. De Amerika nen zün er extrfop gebrand, Visser te kraken, omdat 1 als niet-Amerikaan het bestaan heel belangrüke wedstrij den in Amerika winnen en te profi teren van de vooreffelüke mogelükhe- den die daar gin: voor een sportman met-aanleg openaan. Het zou als een blamage voor de Aerikanen worden op gevat als uitgerekid Visser het net van hen won. De leerlg die de meester klop zou gevenIitósen is het erg de vraag óf Henk Visr dat zal kunnen op brengen, want 8.15f daaromtrent is een straat ver. Maar je weet hr nooit met Visser. Het had zo mooi kunnen zm Het had zo mooi kunnen zijn. Als Chick Weyzen nu eens niet was teruggeroepen toen hij in leidende positie was, omdat een van de andere deelnemers een valse start had gemaakt, als de Nederlandse 4 x 500 meter K 1-estafetteploeg nu eens in een andere halve finale was ingedeeld. Ja, dan hadden misschien alle drie Nederlandse ploegen de eind strijden van de wedstrijden om de Olympische kano-titels bereikt. Nu moeten we het vandaag, als de finales worden verwerkt, alleen met de K-2 Knuppe-Geurts doen. Ja, ais Maar toch. ondanks de omstandigheid dat Chick Weyzen, de Nederlandse ver tegenwoordiger in de K-l klasse, en de estafetteploeg werden uitgeschakeld, hebben de Nederlandse kanovaarders het ook op de tweede dag van de weci- strijden op het Lago di Albano beslist niet slecht gedaan. Zeker, echt pech heeft Nederland niet gehad, maar in dit Oympisohe milieu waar de verschil len in kracht heel klein zün, kan een beetje geluk zo heel veel doen. Toon Geurts en Ru Knuppe mogen dan de enige Nederlanders zün die de finale hebben bereikt, even vast staat ook dat zowel de Nederlandse K1 als de estafette-ploeg eervol zijn uitgescha keld. Bijna Het heeft er zaterdagmiddag nog even naar uitgezien dat de Nederlandse K2 ners een slok zien nemen uit een klein geheimzinnig flesje dat uit een achter zak te voorschün kwam. En de inhoud van deze flesjes hebben we altüd ge wantrouwd Afgezien van alles is ook de organi satie, die dit zware nummer 100 kilo meter tüdrit in de ochtenduren, wan neer hier de zon verzengend brandt, heeft laten rüden, niet buiten schuld.. Het lükt op het dempen van een put, wanneer het kalf verdronken is, maar misschien kan men er toch voor de toe komst zün voordeel mee doen. Want over vier jaar zijn de Spelen in Tokio en dat is ook niet de koelste plek op aarde. Het nummer 10 kilometer snelwande len is al van halftwee naar halfdrie verplaatst. Maar we houden ons hart vast voor nog andere atletieknummers: de 5000, de 10.000 meter, de Marathon De Italianen mogen wel een schietge bedjes ervoor doen, dat het dan wat koeler is geworden in Rome Voorlopig speurt men de hemel nog tevergeefs af naar een wolkje. En zo gaat het hier nu al dagen lang. De Nederlands kanoer Chick Weyzen, die een lerde plaats be reikte en daaraan niet voldoende had. in de halve finales vor een grote ver rassing zou gaan zorgn. Tot büna 100 meter voor de finish hadden Knuppe en Geurts de leiding. T>en kwam helaas die machtige eindspriit van de Hon garen en de Zweden. Het was een spurt die de Nederlaidse combinatie niet kon beantwoorden Zelfs bracht België nog even de de*de plaats in ge vaar. De „Nederlandse" haive finale van de 4 x 500 meter estafette is. een strijd ge worden die de toeschouwers niet licht zullen\ vergeten. Direct al nam Rus land de leiding. De overige drie ploegen, Italië, Nederland en Polen, voerden een gevecht waarin de kansen en de po sities voortdurend wisselden. Toen Chick Weyzen als laatste man startte lag Nederland op de 'weedt plaats De voorsprong op Polen was echter te ge ring. In ae laatste fase var de strüd moest Weyzen d.ie tweede positie goed voor een finaleplaats toch nog afstaan. In de K 1-klasse poogde Chick Weyzen zün huzarenstukje van vrüdag te her halen. Twee honderd metei voor de finish ging het tempo van de Neder landse kampioen, die op dat moment vüfde was. omhoog. Zün fameuze eind sprint volgde. De Pool Swarsci werd ge passeerd, de Noor Rolf Olsen bleek on bereikbaar.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6