DEI IV WON ENERVERENDE FINA1E 100 M. VRIJE SLAG Hockeyteam had een slechte start tegen Nieuw Zeeland Waterpolo pellen En dat mis voor Lance Larson een hard gelag TELEFOON UIT SCHIEDAM FLEURDE COCKIE WEER OP OngeloWijk boeiend gevecht Verrassing O verdij ldnk in de harde strijd tand uit de mond geslagen Opgericht 1 maart 360 Maandag 29 augustus 1960 Derde blad no. 30137 fan onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, zaterdagrond 's Werelds snelste man-te-water heet sinds vanavond John Devitt. Deze Aust.lische wereldkampioen sedert 1957 stond zojuist met een zeer brede lach op het nog vj water druipende gezicht op het Olympisch erepodium en deed daar iets, waarmee hij «s hart volledig stal. Hij applaudisseerde nadrukkelijk toen naast hem Lars Larson verscfen, de Zweedse Amerikaan die volgens velen de winnaar was van een ademstokkende fiile honderd meter vrije slag heren. Vergeefs protest De eoach van de Amerikaanse zwemploeg heeft met de uitslag van de finale 100 meter vrije slag heren geen genoegen willen nemen. Uit de tijdbriefjes bleek namelijk, dat de drie horloges van Lars Larsens baan éénmaal 55.0 en tweemaal 55.1 had den geregistreerd en die van baan drie, waarop Devitt zwom, driemaal 55.2. De Amerikanen protesteerden daarop bij de jury d'appel van de FINA. Deze heeft gistermorgen on der leiding van onze landgenoot Jan de Vries het protest besproken. Het zijn niet de chronometers, die de volgorde van aankomst bepalen, doch de kamprechters, die bij meer derheid van stemmen beslissen. De tijden moeten eventueel in overeen stemming met deze volgorde wor den gebracht. Aangezien de kamp rechters met twee tegen één stem Devitt als winnaar aanwezen, blijft de uitslag zoals deze was: 1. en Olympisch kampioen Devitt; 2. Lars Larsen. (Van onze speciale verslaggever Bart in 't Hout) Rome, zondag Hoe is het Cockie? vroegen we, toen we, daags na de halve finales van de 100 meter de Schiedamse in het Olynifcisch dorp tegen het lijf liepen. Ik heb niet zo best gezwommenzei Cockie. Kom, kom, je zit in de finale en dat is toch het belangrykste. Laat Dawn Fraser en Chris von Saltza elkaar maar afslachten. Dat is het niet, zei Cockie, ik ga in de wedstrijden niet zo best, lang niet zo best als in de training We dachten aan de avond tevoren, aan die duizenden op de tribunes, het gegil en gekrijs en de spanning en meenden voor onszelf wel te weten, waarom de training beter ging dan de wedstrijd. Het moment, waarop je in je badjas naar de startblokken wandelt, het moment waarop je daarvoor op je stoel gaat zitten, het is iets van vóór het vuurpeletonWant dit is geen gewone wedstrijd, dit is iets waar je jaren naartoe leeft. En Cockie Gastelaars is goed voor een medaille vanavond, mits zij helemaal vrij van remmingen aan de start kan komen. Enfin ze was weer wat opgefleurd, want ze had juist Schiedam aan de telefoon gehad, haar pleegouders, en dat maakte veel goed. Het was een onqefelijk-boeiend gevecht qeweest, waarin op twin- tiq meter vóór de finh noq vijf van de acht zwemmers serieuze winst kansen meedroeqen. it die vijf maakte zich even de kleine Braziliaan Dos Santos los, maazijn eindrush was te kort en hij werd naar de derde plaats verweze door de nek-aan-nek op de bassinrand toespur- tende Devitt en Larjn. De Amerikaan leek de krachtiqste eindsprint te hebben, maar hij as volqens de onqetwijfeld competente jury-van- aankomst verliezer e Devitt de kampioen. De drie snelste vrije slag zwem- mers ter wereld: v.l.n.r. de Brazi liaan Manuel dos Santosde Aus traliër John Devitt en de Ameri kaan Lars Larson. had gezwommen. Prachtig accelererend op een zeer hoge versnelling ging Lons- brough in de laatste dertig meter langs de Duitse heen. En zwom een strijd, waarin de goed, maar niet goed genoeg zwemmende Nederlandse meisjes geen rol van betekenis konden vervullen: 1. Lonsbrough in de nieuwe Olympische en wereldrecordtijd van 2.49.5. Ursel- mann zwom 2 50.- en Barbara Goebel werd derde in 2 53.6, vierde Ada den Haan, vijfde Gretta Kok. Wij'durven niet zeggen, wie er tijdens de „ceremonie protocolaire" gelukkiger uitzag: Anita Lonsbrough, of de man die haar namens het IOC de gouden plak. aan een kettinkje om de hals ge dragen. omhing. Het was de Markies van Exeter, die vroeger als Lord Burgh. ley zelf Olympische prijzen veroverd heeft. Het was hard va- Larson, die in de series de scherpste ij d van allen op de klokken getoverd hd en de afloop werd voor de ex-Skandiaviër des te schrij nender, toen de tkendmaking van de uitslag lang uitbef en de spanning gebroken werd doocollega's, die Larson kwamen omhelzeren met zijn „zege" gelukwensen. Dit fas voor de fotogra fen weer een reda om de „Olympisch kampioen" onder dant te nemen, zodat de stem uit de miofoon, die Devitt's overwinning melddede verliezer als een bittere teleurstellin in de oren moet hebben geklonken, Jaar hij droeg het oordeel als een ma en stond, bleek maar kaarsrecht, ojhet ereschavot, ter wijl het Australisch volkslied over het stampvolle zwemba. klonk en de vlag gen aan de maste. omhoog kwamen. Eén troost was er v>o; de Amerikaan: zijn tijd was gelijk lal die van de win naar en betekende-en nieuw Olym pisch record: 55.2 secnde. Teleurstelling We zouden dit rerhaal niet met buitenlanders zijn bgonnen, indien de hoop op een medaile voor Nederland vanavond in verveling was gegaan. Maar helaas nch Ada den Haan, noch Gretta Kok halden de moeilijke reis. Ze zwommen een (ook af weer) emotionele finale vrdienstelijk, maar de vierde plaats va Ada en de vijfde voor Gretta wasvoor zij zich aller minst behoeven te>chamen moeten toch worden geruriceerd onder het hoofd „teleurstellingen". Heel eerlijk gezegd, speelden beide Nederlandse meisjes in deze palkende finale geen hoofdrol. Zij trokkn zo goed als het gaan wilde mee ii het stormachtige spoor, dat twee reuzinnen van de schoolslag. Anita lonsbrough uit Enge land en Wiltrud Trselmann uit Duits land achterlieten. Sn ze werden ook nog royaal voorbijgestreefd. door de Duitse Barbara Goebel. Stadioi stond overeind Heel het grote „Stadio del Nuoto" stond overeind, toen de Duitse en de Engelse hun adembenemende eindstrijd uitvochten en ook de Italiaanse toe schouwers, die meer voor hun polomatch ItaliëVer. Arabische Republiek waren gekomen dan wor deze zwemnummers waarbij geel enkele landgemote aan de start mocht komen schreeuwden hun kelen sclor van pure verrukking. Het was dan #ok een voortreffelijk duel tussen deze leiden en de climax was fascinerend. Lang zag het er naar uit, dat Wiltrud Urselmann zou winnen. Sterk en regel matig ging zi> door het water en na honderd maer was zij alle anderen minstens dri? meter vóór. Maar op 140 meter kwam de aanval van Anita l,onsbrough. Bij het laatste keerpunt wis zij nog een meter achter, maar het Britse meisje bleek haar krachten schitterend te hebben ver- deeld. In haar krachtige body was nog I Dolgelukkig toont het Britse meisje resen-e voor een eindsprint aanwezig, A f Lonsbrough na haar prach- terwijl de Duitse alleen maar door kon °t. j ~nn gaan in het tempo dat zij voortdurend I tige zege in de finale van de ZUU Dawn Fraser's wraak Vergeleken bij dit zwaar geschut ont stond tijdens de halve finales 100 meter vrije slag slechts enig licht gerommel, al verbeterde de Australische Dawn Fraser dan toch maar het Olympisch record van Chris von Saltza. Dat record van Chris leefde maar één enkele dag! En de wraak moet voor Dawn Fraser zoet zijn geweest. In een halve finale, waar in ook onze meisjes Cockie Gastelaars en Erica Terpstra waren ondergebracht, voerde Fraser de hele meute van de eerste tot de laatste meter aan. Zij won met speels gemak en bereikte de finish meters vóór do anderen in de droomtijd van 1 minuut 1.4 seconde. Vijf minuten tevoren had Chris von Saltza in de andere halve eindstrijd met 1.2.5 genoegen moeten nemen, waarbij zij toch het voordeel had door een ver beten vechtende Nathalie Steward te worden opgejaagd. In de finale, die hedenavond gezwom men wordt, komen Dawn Fraser, Chris von Saltza, Nathalie Steward, de Hon gaarse Bajongel, Erica Terpstra (1-3.7). Cockie Gastelaars (13.9). Cathie Wood en Ilse Konrads uit. Goed werk van onze meisjes en vooral van Erica Terp stra, die kort geleden internationaal nog een onbekende was en nu tot de acht snelste crawlzwemsters ter wereld be hoort! Maar... of er medailles te wachten lig gen voor Oranje, is een vraag waarach ter een heel groot vraagteken oprijst. Het zal wel gaan tussen Dawn en Chris I met Steward als derde. Wat een „af gang" voor Ilse Konrads, de ex-wereld recordhoudster, die de allergrootste j moeite had om zich te plaatsen. Haar I tijd was de slechtste van alle acht fina listen. De Nederlandse 4 x 100 meter wis selslag estafetteploeg heren heeft zich een plaats in de finale van dit num mer veroverd. Onze landgenoten brachten 4.16.1 op de horloges en dat was een tijd. die men bij de meest op timistische prognoses niet had durven berekenen. Op baan 2 had Jan Jiskoot een uit stekende start. Hij bleef met de snelle Amer.kaan Bennett en de Canadees Wheaton op één lijn tot het keerpunt. De zwemmer uit Wassenaar nam zijn draai iets te% diep. waardoor hij onge veer een halve lengte verloor op zijn twee tegenstanders. Maar hij hand haafde zijn tempo tot de laatste slag, waarbij hij in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 1.5.6 de taak overdroeg aan Wieger Mensonides. Geli.ik met de Hongaar Kunsagi raakte de Hagenaar het water. Hij liep na 30 meter iets op hem uit en kwam zelfs naast de Cana dese schoolslagzwemmer. Ook Gerrit Korteweg (vlinderslag) wist de goede positie van Nederland in deze razend snelle serie, waarin de Amerikaanse ploeg onweerstaanbaar op een nieuw wereldrecord afging, te behouden. Ron nie Kroon (vrije slag) startte voor dt laatste 100 meter iets te voorzichtig, maar hij maakte dit weldra goed en met een zeer snelle finish tikte hij ruim voor de vierde Hongaar. Lantos. aan. De tussentijden van de Nederlan ders waren: rugslag Jiskoot 1.05.6. schoolslag Mensonides 1.123. vlinder slag Korteweg 1.02.3. vrije slag Kroon 55.9. Oranjeploeg zuuar over het paard gelild? (Van onze speciale verslaggever Bart in 't Hout) Rome, zaterdagavond Men spreekt wel eens van bloed aan de bal. Welnu vanavond was het in het marmeren stadion onder de koele blik van vele meer dan levensgrote marmeren beelden inder daad het geval. Dat was toen Overdijkink de scheidsrechter gebaarde de wedstrijd te stoppen en naar de kant schreeuwde, dat hem een tand uit de mond was geslagen. Het was meer dan een ongelukje het typeerde de wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland, die meer en meer ont aarde in een bikkelhard gevecht, hetgeen wel bleek toen Zwier ker mend ter aarde stortte en met een bebloede arm de strijd staakte. Even later kapseisde Van Dijck, maar hij kon de strijd weer hervatten. Speelden de Nieuw-Zeelanders dan zo hard? Ja en nee. In ieder geval niet harder dan het Nederlandse team. We kregen wel de indruk dat de tegenstan ders meer fut hadden, waarschijnlijk beter de hitte van deze stad verdragen en daardoor beter en sneller uit de voe ten kwamen. Hoewel de wedstrijd pas I Erven Dorens gedecideerd uit een cor- ner de stand naar 1-0. Vijf minuten later maakte Bygraves gelijk (1-1) en wat beide partijen ook probeerden - en al had Nieuw-Zeeland geluk, dat Van Erven Dorens nog een keer uit een straf- corner tegen de keeper schoot in deze stand kwam geen verandering meer. hockeyers dus niet uit en al die voorspel lingen dat onze ploeg goed is voor brons mischien wel voor zilver doen plot seling heel voorbarig aan. Deze ploeg is in Nederland zwaar over het paard getild. Misschien dat deze uitslag er aan meehelpt met beide voeten op de grond terug te komen de hete grond van I Rome en de toekomst heel nuchter onder de ogen te zien. Arme Denen Dat India nog steeds „top of the bill" is, bewees het door even tevoren Dene marken met 10-0 af te kraken. Het was prijsschieten op de arme Deense goalie, die na afloop zo „gekraakt" was. dat hij door zijn clubgenoten eerst moest wor den opgelapt alvorens hij de weg terug kon naar de kleedkamer. Men zag de Denen, die pas die trieste affaire met de wielrenner Knud Enemark Jensen achter de rug hadden, de bezorgheid van het gezicht. De ploeg van India zag men even later heel vrolijk en opgeruimd op de tribune komen om him tegenstanders van de volgende wedstrijd te observeren. De lach verdween niet van hun gezicht. Dit hier in Rome is voor hen een thuiswed strijd. Het kan deze bruine mannen bijna niet warm genoeg zijn. Maar ook de Nieuwzeelanders zijn daarbij in het voordeel en de Australiërs. We zagen laatstgenoemden tegen Pa kistan spelen, in de ochtend, bij een ver schroeiende hitte doch de Aussies verblikten of verbloosden er niet van. Zij meter schoolslag dames haar gou den medaille. om half vijf begon en de grootste warm te dus wel voorbij was, maakte onze ploeg toch een wat lome indruk. De warmte zat de Nederlanders kennelijk in de benen en uit wrevel daarover probeer den zij een overwinning te forceren, die er echt niet in zat. Er zijn tegen het einde van de wedstrijd en met korte en lange corners wel een paar kan sen geweest, maar de overtuiging ont brak om ervan te profiteren. Vandaar dat „doordouwen" van de Oranjeshirts, hetgeen de Nieuwzeelanders uiteraard niet onbeantwoord lieten. De wedstrijd zelf is in enkele woorden te vertellen. Na een kwartier sloeg Van Zwem-resultaten 100 meter vrije slag heren (finale) 1. en Olympisch kampioen John Devitt (Australië) 55.2 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Larson (Ver. St.) 55.2 sec. (z.t.i, 3. Dos Santos (Brazilië) 55.4 sec., 4. Hunter (Ver. St.) 55.6 sec., 5. Dobay (Hong) 56.3 sec., 6. Pound (Canada) 56.3 sec. 7. Burer (Zuid-Afrika) 56.3 sec (z.t.) 8. Lindberg (Zweden) 57.1 sec. 200 meter schoolslag dames (finale) 1. en Olympisch kampioene Anita Lons brough (G.B 2.49.5 «nieuw wereld-, Europees en Olympisch record), 2. Wil trud Urselmann (Did) 2.50.0, 3. Barbara Goebel (Did) 2.53.6, 4. Ada den Haan (Ned.) 2.54.4. 5. Gretta Kok (Ned.) 2.54.6 6. Warner (Ver. St.) 2.55 4. 7 Pat Kemp- ner (Ver. St.) 2.55.5 8. Dorrit Kris- tensen (Denemarken) 2.55,7. 100 meter vrije slag dames (halve fi nales). Ie halve finale: 1. Chris von Salt za (Ver. St.) 1.02.5, 2. Natalie Steward (G.B.) 1.02.9, 3. Carla Bajnogel (Honga rije) 1.03.0, 4. Ilse Konrads (Australië) 1.04 7. 2e halve finale: 1. Dawn Fraser (Austr.) 1.01.4, 2. Erica Terpstra (Ned.) 1.03.7, 3. Cockie Gastelaars (Ned.) 1.03,9, 4. Caro lyn Wood (Ver. St.) 1.04.2. 4x100 meter wisselslag heren le serie: 1. Australië 4.14.8, 2. Duitsland 4.17.7, 3. Frankrijk 4.21.7, 4. Mexico 4.23.1. 2e serie: 1. Japan 4.16.0, 2. Italië 4.16.0 3. Rusland 4.16.2, 4. Groot Brittannie 4.16.8. 3e serie: 1. Ver. St. 4.08.2 (nieuw wereld en Olympisch record), 2. Canada 4.15.3, 3. Nederland 4.16.1, 4. Hongarije 4.17.7. Voor de finale plaatsten zich: Ver. St. Australië, Canada, Japan, Italië, Neder land, Rusland en Groot-Brittannie. Niet rooskleurig Het was geen wonder dat Anjema en Elink Schuurman wat nerveus langs de j lijn heen en weer draafden en onze spe lers tot grotere inspanning aanspoorden. Want de volgende wedstrijd tegen India J 30 augustus half vjjf betekent ge- I decideerd een nederlaag. En ook al wint Nederland dan van Denemarken de i kans is niet gering dat de Nieuwzee- i landers tot dezelfde prestatie komen en dat betekent een extra wedstrijd. Zo rooskleurig ziet de toekomst er voor de De Beer (rechts) lost een schot op N ieuw zeeland se doel. gaven integendeel de ploeg van Pakistan de tweede favoriet de handen vol en de grotere routine van de Pakistani moest ten slotte de doorslag geven om het taaie verzet van de Aussies te bre ken (3-0). Voor groep D van het Olympisch hoc- keytoernooi won België met 4-2 van Zwitserland. Voor het Olympisch waterpolotoernooi werden de volgende wedstrijden ge speeld Groep I: ItaliëVAR 9—4; Roeme niëJapan 41 Stand: Italië 3 gesp. 6 punten; Roemenië 34, VAR 31, Ja pan 3—1 Italië en Roemenië plaatsten zich voor de halve finale. Groep II: RuslandArgentinië 74. Stand Rusland 2—4, Duitsland 22, Ar gentinië 2—1, Brazilië 21. Rusland is reeds zeker van een halve-finaleplaats. Groep III: Zuid-SlaviëZuid-Afrika 71. Stand: Zuid-Slavië 24, Nederland 22, Zuid-Afrika 2—2, Australië 20. Groep IVVer. StatenFrankrijk 104; HongarijeBelgië 9—4. Stand: Hongarije 2—4: Ver. Staten 22, Frank rijk 2—2, België 2—0. Verdeling der medailles Na zes nummers is de verdeling der medailles als volgt: goud zilver brons Italië 3 Duitsland 14 1 Engeland 1 1 Australië 4 Ver. Staten 2 Rusland 3 Brazilië 1 Paul Elvstroem keek somber.... Paul Elvstroem keek somber. Heel erg somber. Dat kun je nauwelijks meer een Finnjol noemen", schenen de ogen van de blonde zeiler uit Ko penhagen, te zeggen terwijl zij wan trouwend de toegewezen boot beke ken. Neen, geluk had de Olympische kampioen van Londen, Helsinki en Melbourne beslist niet gehad, toen de boten waarmee de Olympische wedstrijden zullen worden verzeild werden verloot. Maar desondanks blijft de gefortu neerde scheepshandelaar uit Dene marken de grote favoriet in de Finn- jollen-klasse. Temeer daar het ma terieel in zijn geheel zeer slecht is. De Nederlanders hebben iiimiddels een kromme mast en een krom roer moeten laten vervangen. De „toe stand" is daardoor wel iets verbe terd, maar een echt goede Finnjol, neen, die hebben de Nederlanders I toch ook niet. Maar liefst 35 zeilers hebben in de Finnjollen-klasse ingeschreven. „Op papier" - maar dan ook alleen maat op papier, want bij zeilen kunnen de factoren geluk en pech zo'n heel grote rol spelen - is de Belg Andre I Nelis de enige man die Elvstroem in I moeilijkheden kan brengen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5