RAADSELACHTIGE DOOD VAN DEENSE CONSULSVROUW Kotter UK 4 liep Scheveningen binnen met magnetische mijn... Rapport verkorting arbeidstijd Met een enkel woord Agenda ia a MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 Winsten en verliezen (Van onze t.v.-medewerker) Uit het oogpunt van programma-op bouw, was de uitzending van zaterdag een verknipt geheel te noemen, maar dat zullen we in de komende weken wel meer moeten ondervinden, omdat wed strijden, die men vanuit Rome levend kan opvangen, zich vanzelfsprekend aan hun eigen tijdsschema houden. In aansluiting op het NTS-journaal kwam Olympisch nieuws. Jan Cottaar had het zich met zijn kleding erg ge makkelijk gemaakt en hij had nog niet veel nieuws te vertellen. Van het eerste deel van het KRO-pro- gramma valt niet veel te vertellen. Een documentaar beschrljvinkje van een dorp en het jaar 1933 in de rubriek „Anno", die ons door zijn brokkelig en gedeelte lijk onbelangrijk karakter slecht wist te boeien. Vaart kreeg de uitzending door de snelle zwemmers in Rome, waar een Amerikaan zich zeker dacht van een overwinning, door de jury echter niet erkend, al was zijn tijd gelijk aan die van zijn Australische rivaal. De verslag gever was zo begaan met het lot van de zich uitgebreid vertonende zwemmer, dat hij meende, dat hij met zijn hand doek wel de tranen van zijn voorhoofd zou wissen. De Nederlandse meisjes v/eerden zich dapper, maar zonder het gewenste succes. Het was een pracht race. We hebben veel waardering voor het camerawerk der Italianen, maar waarom de „cérémonie protocolaire" nu aan het oog onttrokken moest worden door een dikke paal, ontgaat ons ten enen male. De zaterdagavondakkoorden waren af gestemd op de OS, maar de klok van de Scholtens liep even achter, want in hun liedjes toonden zij zich nog vol goede hoop op de Nederlandse zwemsuccessen, die de kijkers zo juist in rook hadden zien vervliegen. Wat de BBC-Toppers overigens aan gestyleerde persiflage op de Spelen toon den. was geestdriftig en smaakvol. Licht ballet van klasse! Teddy Scholten blijft zich in haar rol van gastvrouwe uit stekend ontwikkelen. Geen moeite is haar te veel, getuige haar samenzang in het Noors. Het nummer van Rob van Reyn stak met kop en schouder ook in letterlijke zin boven de rest uit. Wat het programma won door het op treden van een cabaretière van het for maat als Georgette Hagedoorn, verloor het door er in te hebben berust, dat de zingende portier haar nummer compleet vernielde. Het is trouwens de vraag of de keuze van haar liedje nu wel als eenling zo gelukkig was voor een zo fijnezinnige artieste. Toen het laatste akkoord ver klonken was. werden we weer meege nomen naar Rome, alwaar hevige strijd tonelen op de wielerbaan de kijkers nog geruime tijd geboeid hielden. Van ernst naar luim (Van onze t.v.-medewerker). Het is alweer de tiende af levering van het filmjournaal van de wereldreis van de Van der Elkskens, welke de AVRO gisteren de kijkers voorzette. Het is ongetwijfeld één der boeiendste gewor den En dan niet dank zij, maar on danks het afschuwelijke deel. dat aan de stierengevechten was gewijd. Het waren nl. vooral de wandschilderingen, typisch Mexicaanse kunst, dde aan het oog (te snel) voorbij schoot, toch bij zonder instructief en openbarend. Een onderwerp voor een aparte documen taire. dunkt ons, want we hebben er nog lang niet genoeg van. In alle rust had Willem O. Duys, die hier op zijn eigen terrein was, een ge sprek met ir. Henk Badings, de compo nist. die juist terug was van een reis naar Canada en Amerika ter bijwoning van een componistencongres. Het was instructief, maar het had wel wat meer rekening moeten houden met het mu- ziekinaioht van de gemiddelde kijker. Hier en daar een iets uitvoeriger uit leg was daartoe voldoende geweest. Voor de fijnproevers, maar voor hen niet alleen, kwamen leden van de dans groep van Pilar Lopez in vliegende vaart over het scherm warrelen, eerst de trotse Nana Lore a vol aristocratische allure, daarna de 17-jarige Zigeuner met en in zijn hartverwarmend, soms echter beklemmend vuur. Een prachtige séance, oorspronkelijk gebouwd op im provisatie, maar na veel 6tudie in vaste vorm gegoten, die de losheid der ver rassing toch behouden had. Daarna kwam Lou van den Burg met zijn vijfde show. waarmee het uur der ontspanning aanbrak. Er was weer heel wat te zien en te horen, het ene beter geslaagd dan het andere, maar toch weer helemaal anders dan andere ke ren en toch ook precies hetzelfde. Zo wil men het, zou men kunnen zeggen, maar dat is toch niet helemaal juist. De wat slordige manier, waarmee Van den Burg zijn deelnemers in het begin weg- bonjourde (en waarop door de kritiek werd gewezen) heeft hij verbeterd. Nu was en werd er aanmerking gemaakt op het gejij en gejou, maar de slimme vos repliceerde, dat hij zijn wederpartij te sympathiek vond om u tegen te zeggen. Juist als men dan denken gaat, dat de spelleider toch au fond een oppervlak kige leeghoofd is. verrast hij met een prima Franse chanson ten behoeve vande Waalse kijkers. Toch knap, maar wel handig. Amerikaanse filmacteurs van Schiphol vertrokken In alle vroegte zijn gisterochtend 12 Amerikaanse filmacteurs, die enige we ken in ons land hebben vertoefd om op namen te maken voor een Amerikaanse televisiefilm, van Schiphol vertrokken. Voor het maken van de binnenopnamen voor deze film had men nl. het oog la ten vallen op de studio van Joop Gee- sink, in Duivendrecht. De Amerikanen waren over deze studio vol lof, en naar hun baas, de Engelsman Swan, meedeel de, is het niet denkbeeldig, dat in de toe komst veel meer Amerikaanse televisie films gedeeltelijk in Nederland vervaar digd zullen worden. Bom kon niet exploderen! (Van onze correspondent in Bonn). Het begint er op te lijken dat de bom aanslag die op 11 augustus jl. met een in een postpakketje verpakte tijdbom op de Noordrijn-Westfaalse minister van Justitie Flehinghaus is gepleegd, een heel bijzonder, om niet te zeggen bela chelijk karakter krijgt. De afzender van het pakje, de in Bazel (Zwitser land) gearresteerde 37-jarige Westduit- se Robert Reichel heeft verklaard dat de bom eenvoudigweg niet kon explo deren, hetgeen door de Düsseldorfer politie niet geheel, doch wel voor een deel bevestigd is. Reichel beweert zijn tijdbom zo ge construeerd te hebben dat de gelatine springstof niet kon ontploffen. De ver binding tussen de batterij en de spring stof was namelijk verbroken. Maar ae vraag is thans of de verbinding ontste king-springstof door Reichel niet tot stand was gebracht, dan wel tijdens het transport is verbroken. Naar het antwoord op deze vraag zoe ken thans zowel de politie te Düssel- dorf als die van Bazel. Reichel beweert dat hij de bom naar Flehinghaus stuurde om de aandacht van de Westduitse openbare mening op zijn lot te vestigen. Hij voelde zich door de justitie slecht behandeld, nadat hij door schulden niet 6taat was ge weest de inbeslagneming van zijn huis en grond te verhinderen. De man ont kent thans ten sterkste het plan te heb ben gehad minister Flehinghaus te ver moorden. KARDINAAL O'HARA OVERLEDEN De aartsbisschop van Philadelphia kardinaal O'Hara is gisteren, 72 jaar oud, tengevolge van een buikoperatie overleden. De omvang van het college van kardinalen is hierdoor tot 83 terug gelopen. Van deze 83 zijn 32 Italianen. Kardinaal O'Hara leed reeds geruime tyd aan gewrichtsreumatiek. Hij werd in 1958 tot kardinaal benoemd. Voor de buitenopnamen is men nu naar Nice gereisd. In het zonnige zuiden zal de film, die vervaardigd wordt in op dracht van een groot wereldconcern, vol tooid worden. Op het platform van de Amsterdamse luchthaven, waar het gisterochtend al een beetje „Rivièra-weer" was, bekenden de Amerikanen: „We zouden eigenlijk liever hier blijven. Het weer is hier nu best geschikt voor buiten-opnamen". Maar de heer Swan leidde ze toch met zachte drang naar het vliegtuig: „Mor gen zal het wel weer regenen". Vermoedelijke dader gepakt dankzij het snelle ingrijpen van passerende Duitsers Spionageaffaire (Van onze correspondent in Bonn) Sedert donderdagmiddag vier uur is het raadsel van de dood van de 40-jarige mevr. Herma Skousen nog altijd niet opgelost. De politie, het openbaar ministerie en de Deense ambassade in Bonn hulden zich gisteravond, 80 uur na de ge heimzinnige moord, nog steeds in een vele geruchten toelatend stil zwijgen. Donderdagmiddag om vier uur ontdek ten twee Keulse bromfietsers, die met hun vrouwen achterop een vakantie tochtje aan het maken waren, tussen Menden en St.-Augustinus nabij Bonn een Volkswagen (met een nummer van het soort, dat gebruikt wordt door in dienst van ambassades zijnd personeel), waarin twee mensen zich op bijzondere wijze leken te gedragen. Een oudere man klom juist, zijn jas over zijn schouder en een koffer in de hand, uit de auto, ter wijl achter het stuur een lijkbleke vrouw met half open mond en het hoofd op de leuning gesteund bleef zitten. De brom- ,Kom maar aan boord, die mijn bflt niet', riep schipper Rens de Vries zaterdag morgen in alle gemoedsrust naar de wal in Scheveningens drukke Tweede Bin nenhaven. Op het dek van zijn kotter „Ebenhaezer" UK 4 lag aan stuurboord een aluminiumkleurig stuk oorlogstuig van grote afmeting, waaruit zo nu en dan sissend wat water ontsnapte... Een hoofdinspecteur van de Haagse politie voelde er blijkbaar weinig voor om op de uitnodiging van de schipper in te gaan. „Ik zou maar met je men sen zo gauw mogelijk van boord gaan, schipper. Er ligt een magnetische mijn op het dek van je schip. Als er een an der schip passeert, kan dat ding explo deren...". Het is gelukkig niet zover gekomen. Een ploeg van de mijnopruimingsdlenst van de Marine uit Den Helder heeft zich over de gevaarlijke magnetische mijn ontfermd. Schipper Rens de Vries, die vrijdag uit Scheveningen naar zee ver trok om een nacht dicht onder de wal te gaan vissen, vertelde, dat hij de mijn 's nachts omstreeks drie uur op 7 mijl noordwest van Scheveningen had op gevist. „Het was onze vijfde trek en we had den nog niet veel succes gehad met de visserij, toen plotseling het net vastliep. Met veel moeite kregen we het net scheep. Een grote mijn rolde op het dek. Het ding overboord zetten leek ons te gevaarlijk. We hebben de mijn stevig vastgesjord. Dat leek ons het beste". Toen de dag aanbrak en men het ge vaarte wat beter kon bekijken zag schipper Rens de Vries er weinig ge vaar in om de mijn naar Scheveningen te brengen. Er kwam water uit. Boven dien was het deksel aan de voorzijde los en ontbrak er een koperen bout". Rustig liep de UK 4 Scheveningens drukke haven binnen met zijn gevaar lijke vangst. Toen de politie er achter kwam wat de UK 4 aan boord had. nam zij onmiddellijk maatregelen. Een groot gedeelte van de kade, waarlangs de UK 4 meerde, werd ontruimd en afgezet. Schepen werden gewaarschuwd, niet te dicht ln de buurt te komen van de UK 4 Schipper De Vries zelf schudde het hoofd om deze maatregelen. Hfl bleef aan boord. „Als de mijn nog intact was, zou die wel onmiddellijk zijn gespron gen" was zijn commentaar. Maar Sche veningen slaakte een zucht van verlich ting toen de magnetische mfjn, waarin genoeg explosieve stof zat om een ge weldige ravage in de haven aan te rich ten. door de Marine was weggehaald. fietsers reden eerst door, maar besloten tenslotte toch terug te keren: ze ver vertrouwden 't niet. Toen ze de auto on derzochten, bleek dat de vrouw dood was. De belde Keulenaren namen daarop geen halve maatregelen: ze verdeelden snel de rollen. Een van hen ging naar de politie, de ander wilde de man-met- jas-en-koffer opsporen. Dit laatste was snel gebeurd. De Keulenaar bleef daarop de man volgen, zag hem ln een telefoon cel ln een postkantoor telefoneren en waarschuwde zelf daarop de politie, die de vluchteling snel op het spoor kwam. Een poging van de man om zich te ver schuilen mislukte: een politie-auto sneed hem de pas af. Nieuw Deens schandaal? Dat is alles wat van de geheimzinnige dood van mevr. Skousen, de vrouw van een Deense vice-consul te Bonn, bekend is geworden. Men spreekt over een nieuw Deens schandaal als gelijk in 1959 is voorgekomen. Toen leende een hoge ambtenaar van de Deense ambassade te Bonn er zich voor om militaire NAVO- geheimen uit de brandkast van de Deen se ambassade te verkopen aan commu nistische (Poolse) spionnen, omdat hij in geldnood zat. Hij werd ontdekt en in Kopenhagen tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Uiteraard ontbreekt het thans niet aan geruchten over amoureuze perikelen ln de Bonner diplomatenwereld, welke tot moord zouden hebben geleid. Het openbaar ministerie te Bonn en de po litie hebben evenwel nog niet bekend gemaakt of de gearresteerde man-met- jas-en-koffer mevr. Skousen vermoord heeft. Van belang bij dit alles is onge twijfeld de verklaring van een fietser uit St.-Augustinus: toen deze getuige de auto passeerde zou hij gezien hebben hoe de vrouw zich heftig tegen de slaande man verweerde. Volgens de fietser zat toen niet de vrouw maar de man achter het stuur van de auto. Onjuist bericht over Zuid—Afrika David Ennals, vlce-voorzitter van het Britse Comité tegen Apartheid, heeft zondag toegegeven, dat een bericht vol gens hetwelk in Zuid-Afrika zestig men sen in het geheim ter dood veroordeeld waren wegens hun aandeel in de onlus ten te Cato Manor, onjuist is. Ennals zei, dat het bericht, waarvan hfj melding had gemaakt in een rede die hfj vorige maand in Birmingham heeft gehouden, „uit een gewoonlijk betrouwbare bron" verkregen was. (Het bericht is in Zuid-Afrika onmid dellijk tegengesproken). In een brief aan „The Observer" schryft Ennals, dat het bericht onjuist is gebleken en dat 25 van de betrokke nen nu pas in het openbaar terecht staan. „Ik ben mij ervan bewust, dat degenen die strijden tegen de apartheid in Zuid-Afrika niet gebaat zijn met de publikatie van verklaringen, die niet juist blijken te zijn. Ik betreur het, dat deze verklaring is gedaan zonder een zorgvuldiger verificatie van de ontvan gen inlichting", aldus Ennals in zijn brief aan de Observer. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.40 Ol. Spelen. 19.00 Kamer- ork. en soliste. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Latijns-Amerikaans muz. 20.35 Nederlandse toekomst ln het wereldgebeu ren, toespr. 20.50 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Ol. Spelen. 22.30 Nws. en beursber. van New York. 22.45 Act. 23.00 Pianoreci tal. 23.30 Gram. 23.45 Ol. Spelen. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaasork. 20.20 Tussen twee avonden ligt de dag, hoorsp. 21.30 Planorecital. 22.00 Metropole ork. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Wereldmuzlek- TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 14.55-15.45 Olymp. Spe len. 16.45-17.30 Olymp. Spelen. 21.55-22.05 Olymp. Spelen. 22.05-24.00 Olymp. Spelen. Waakzaam ondernemerschap wordt vereist In een aantal gevallen zal de invoering van een 5-daagse werkweek moeilijk heden met zich brengen, die echter niet onoverkomelijk moeten worden geacht. Aldus de door het Hoofdbedrijfschap Ambachten op 13 mei 1959 ingestelde com missie arbeidstijdverkorting in haar rapport inzake de verkorting van arbeidstijd in het ambacht. Voorzitter dezer commissie is prof. mr. N. E. H. van Esveld. Het rapport der commissie zal in de openbare vergadering van het bestuur van het hoofdbedrijfschap op woensdag 14 september worden besproken. In die gevallen waarin door de aard van de vervaardigde produkten, of het karakter van de dienstverlening deze vorm van een 45-urige werkweek niet wel uitvoerbaar is, mag, aldus de commissie-Van Esveld in haar slotbeschouwing in het rapport, worden verwacht dat in het overleg tussen organisaties van werk gevers en werknemers andere oplossingen zullen worden verkregen. Oplossingen die zowel voldoende recht doen wedervaren aan, het streven naar meer vrije tijd door de werknemers, als aan de eisen die de bedrijfsvoering stelt. De commissie heeft met genoegen vastgesteld dat de organisatie van werk nemers de eisen van de bedrijfsvoering in het oog houden. De commissie meent te mogen vertrouwen dat, indien zich in de bedrijfstakken moeilijkheden bij het verwezenlijken van de vijfdaagse werk week voordoen, gezamenlijk in con structieve geest naar oplossingen zal worden gezocht. Het is de commissie voorts gebleken, dat bij een arbeidstijdverkorting, in het ambacht geen grote vrees bestaat dat de concurrentieverhoudingen in belang rijke mate zullen worden verstoord tus sen de ondernemingen zonder personeel (waar die arbeidstijdverkorting geen ge volgen zal hebben) en de overige onder nemingen. Wel is de commissie-Van Esveld tot de conclusie gekomen dat uit breiding van de „zwarte arbeid" waar schijnlijk is in die bedrijfstakken waar dit verschijnsel reeds thans als een euvel moet worden aangemerkt. De commissie heeft zich beperkt tot een onderzoek naar de directe gevolgen van een arbeidstijdverkorting voor het ambacht. Buiten beschouwing zijn ge bleven -de gevolgen op breder terrein, die ongetwijfeld ook voor het ambacht van betekenis zullen zijn. De arbeidstijdver korting manifesteert naar het oordeel der commissie een wijziging in beste dingspreferenties. is een aanwijzing van veranderingen in het consumptiepatroon die niet zullen nalaten een diepgaande invloed te oefenen op de stuctuur van het produktie. en verdelingsapparaat. Nauwelijks is aan te nemen dat deze wijzigingen het ambacht onberoerd zou den laten, al valt niet te voorzien welke gevolgen in concreto voor het ambacht zullen voortvloeien uit deze ontwikke- ling. Duidelijk is echter, aldus de commis sie, dat een waakzaam ondernemer schap vereist is in een periode van snelle sociale, economische en culturele veranderingen waarvan de arbeidstijd verkorting een symptoom is, om te voor komen dat men door deze wijzigingen onvoorbereid wordt getroffen. De tradi tie. die in het ambacht hoog aangesla gen wordt, kan hiervoor een belemme ring vormen, voor zover zjj leidt tot het Koning van Afghanistan gaat t.z.t. naar Peking Koning Zahir van Afghanistan heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Pe king aanvaard. De invitatie was overge bracht door de Chinese vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, maar schalk Tsjen Ji, die een bezoek van zes dagen aan Afghanistan heeft gebracht. Bij deze gelegenheid werd een niet-aan- valsverdrag tussen beide landen gesloten. BINNENLAND Het tweede lustrum van het com mando luchtverdediging van de Kon. Luchtmacht zal op 9 september worden gevierd. Op die dag zal o.a. te Zeist, waar net hoofdkwartier van het commando ge vestigd is, een défilé worden gehouden. De huidige commandant is commodore- vlleger-waarnemer A. B. Wolff. De Klnderboekweek 1960 zal worden gehouden van 29 oktober tot 5 no vember. De Volksbond tegen Drankmisbruik houdt op zaterdag 17 september zijn 82ste algemene Jaarvergadering in het Groot handelsgebouw te Rotterdam. De wedstrijd om het nationaal kam pioenschap machlneschrijven zal voor de tiende maal worden gehouden en wel te Den Haag op 24 september. BUITENLAND Op een heuvel in Stalingrad, vanwaar generaal Tsjoelkof zijn offensief tegen de nazllegers begon, wordt een reuzen-pa norama van zestien meter hoog en 120 meter lang ingericht dat de nederlaag van het zesde Duitse leger ln beeld brengt. Een 300 man sterke troep blanken ls zaterdag te Jacksonville ln de staat Florida slaags geraakt met negers. Een aantal negers werd hierbij gewond, van wie één ernstig. Het gevecht brak uit toen een groep blanke jongens met de vlag van de zuidelijke staten voorop en gewapend met stokken ln drie vracht auto's in Jacksonville arriveerde. Op de auto's stond: ..geen Integratie". Ook vrij dag was het al ln de stad tot gevechten gekomen tussen negers en blanken. Er zijn 48 negers en 14 blanken aangehou den. De Internationale Grotlus-stichting voor verbreiding van het volkenrecht ln Mtinchen heeft de zilveren Grotius-me- dallle toegekend aan prof. dr. Wilhelm Röpke. hoogleraar in de economie te Ge- nève, prof. Giorgio del Vecchlo uit Rome. grof. dr. Lucio Mareno Qulntana uit uenos Aires, rechter in het Internatio nale Gerechtshof te Den Haag en prof. dr. het „Instltuto de Alta Cultura" ln Lis sabon. De gouden Grotlus-medallle ls tot heden slechts éénmaal uitgereikt en wel aan dr. Albert Schweitzer. Het Parijse ochtendblad „Parlslen Libre" meldt uit goede bron vernomen te hebben, dat de derde Franse atoom bom omstreeks medio oktober ln de Sa hara tot ontploffing zal worden gebracht. Ditmaal zal het een ondergrondse proef zijn. Volgens de „Daily Express" zijn de verkenningsvluchten van het type dat twee maanden geleden tot het neerschie ten van het Amerikaanse RB-47 toestel leidde, van Britse bases hervat. Dit ge schiedt door de Amerikaanse luchtmacht met de RB-47 en door de Britse met Can berra's van een verbeterd tvpe, uitgerust met elektronische en fotografische appa raten. De vluchten worden „aan de rand van het IJzeren gordijn" uitgevoerd om ge- evens te verkrijgen over het communis- lsche verdedigingsstelsel. Algerijnse opstandelingen hebben zondagochtend vroeg drie leden van een ge gedood en twee gewond bij een aan val op een woning ln de omgeving van Algiers, aldus een mededeling van het hoofdkwartier van het Franse leger. Re bellen hebben de onderburgemeester van het nabij Phillippeville gelegen dorp Benl Betsjlr zondag uit zijn woning ge haald en doodgeschoten. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, is zondag naar Brazilië vertrokken voor een offi cieel bezoek, dat tot 4 september duurt. De premier van Irak. generaal Kas sein, heeft ln een dagblad-interview mee gedeeld dat zijn regering de opstandelin gen tegen de sultan van Oman en Mus- cate o.m. van wapens voorziet. Als be kend. is Oman en Muscate een Engels protectoraat. De Sovjet-Unie en de Verenigde Arabische Republiek (VAR) hebben za terdag een overeenkomst getekend lnz Sovjetrussische hulp bij het voltooien van de dam van Assoean. De Russen ver strekken de VAR een krediet van 900 mil joen roebel voor het betalen van de Rus sische bouwplannen en het materieel. - In Moskou wordt vernomen, dat na het ongeluk met een IlJoesJln-18 vorige week op de lyn Calro-Moskou bij Klef, alle toestellen van dat type uit het ver keer zijn genomen hangende het onder zoek van een regeringscommissie naar de oorzaak van het ongeluk. De IlloesJin-18 werd ruim twee Jaar geleden in dienst genomen en werd beschouwd als een van de beste burgerlijke turbine-straalvlieg tuigen ter wereld. Premier Kroes]tsjef maakte er veel gebruik van. - Nieuw Delhi ls zaterdagavond door een zware aardschok getroffen. Duizen den mensen renden ln paniek de straat op. De zware schok duurde maar enkele seconden en werd later gevolgd door een lichtere. Een aantal gebouwen ls bescha digd. Volgens de Jongste gegevens liepen ruim vijftig mensen verwondingen op. Van negen is de toestand ernstig. Officieel wordt de beving als „mild" bestempeld en de schade ls niet groot. Vóór de Spaanse havenstad Ceuta ln Noord-Afrika heeft men het lichaam ge- vanden van de 26-Jarlge Russische ma rine-officier Stegar Alexander Serglewltsj. Dit heeft het Spaanse persbureau Efe za terdagavond meegedeeld Het lichaam werd drijvend in zee aangetroffen. Op het lichaam zijn documenten gevonden waar door de identiteit kon worden vastgesteld. De Rus was afkomstig uit Moskou. Men vermoedt dat de officier, een luitenant, zijn schip heeft verlaten toen het langs de Spaanse kust voer. Volgens zijn paple ren was hij „hoofd van militaire eenheid 20546". Hij had 4550 roebel, een veldfles met water en twee vuurpijlen bij zich. Vier dagen geleden zijn een Russische kruiser en twee torpedojagers de Zuid- spaanse plaats Tarlfa gepasseerd. De Amerikaanse militaire attaché ln Moskou, kolonel Theodore Hoffman, ls door de onlangs naar de Sovjet-Unie uit geweken Amerikaanse sergeant van Pool se afkomst. Vladimir Sloboda. ervan be schuldigd. dat hij Amerikaanse spionnen, vermomd als toeristen, afgevaardigden en diplomaten, helpt Rusland binnen te komen. Sloboda verklaarde dit ln een Russisch televisieprogram. De Amerikaan se ambassadee ln de Sovjet-hoofdstad ver klaarde. niet veel belang aan de beschul diging te hechten. Kolonel Hoffman be vond zich nu ln West-Duitsland en men verwachtte, dat hi) naar Moskou zou terugkeren. handhaven van methoden van bedrijfs voering die in do gewijzigde verhoudin gen niet meer passen. Zij kan daaren tegen een bron van kracht zijn als de wezenskenmerken van deze traditie, n.I. het vakmanschap en de individuele dienstverlening, voor ogen worden ge houden en wordt gestreefd naar een be lening daarvan die in gewijzigde ver houdingen past. Het vereist dat de vaktechnische ont wikkeling op de voet wordt gevolgd en dat zonodig traditionele methoden van bedrijfsvoering werden verlaten. Het vereist tevens, dat de ontwikkeling van het verhruikspatroon en de verbruiks- gewoonten nauwlettend wordt gadege slagen en dat de aard van de dienst verlening aan deze ontwikkeling wordt aangepast. Indien de wijzigingen in de bedrijfs voering, waartoe een arbeidstijdverkor ting noodzaakt, in deze geest wordt be naderd, indien zij derhalve niet als een last zonder meer maar als een uitdaging worden beschouwd, behoeft een ver zwakking van de positie van het am bacht niét te worden gevreesd, aldus de commissie-Van Esveld. Onderdelen van het ambacht zullen wellicht in omvang afnemen of geheel verdwijnen, voor andere onderdelen zal de aangeduide ontwikkeling een bron van nieuwe bloei kunnen vormen. Geregracht: Straatpredlklng Baptisten gemeente. 8 uur nam. Den Burcht: Show van firma Langezaal. 2.0010.30 uur nam. Hooigracht 18: Kenwooddemonstratle te 2 uur nam. Rooseveltstraat: Opening gebouw Groot handelsmarkt voor Groente en Fruit. 4 u. nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Relsver. naar Westerbouwing. 7.50 uur voorm. WOENSDAG Den Burcht: Show van firma Langezaal 2.00 tot 10.30 uur nam. In den Vergulden Turk: Aandeelhouders vergadering N.V. Leldsche Wolspinnerij. 11 uur voorm. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels ver. naar Taptoe Delft. 7.15 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Show van firma Langezaal 2.00 tot 10.30 uur nam. Den Burcht: Show van firma Langezaal. 2.00-10.30 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursie naar Flo- rlade. 9 uur voorm. Tearoom v. d. Heijden (Breestraat 85) Ledenverg. afd. Lelden Ned. Handelsrel- zigersver. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie ChrUten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels ver. naar Bloemenspel ln Stadion te A'dam. 1.15 uur nam. ZONDAG, Luxor-theaterBijzonder Kerkewerk Leldse Herv. Gemeente. Vertoning Albert Schweltzerfilm. 10.30 uur voorm. BIOSCOPEN Rex: „De vrouw met de zweep". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „De bruiden van Dracula". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „You're never too young". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De zwarte Orchidee" 18 Jaar. Studio: „Doctor at sea". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Soldaten in nylons". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lhlo: „Echt iets voor Conny". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-tlieater-Wassenaar Van vrydag t/m woensdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „De koe en de ge vangene". A.l. Donderdag 2.30 en 8 i'i"- „Houseboat". A.l. Zondag en woensd.g 2.30 uur „Laurel en Hardy by de lucht bescherming". AJ. VOOR DINSDAG 30 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 De koffie moet heet gedronken worden, hoorsp. 15.00 Licht progr. 15.30 Kleren maken de vrouw, praatje. 15.45 Cello en plano. 16.15 Canadese kaviaar, praatje. 16.20 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gram. 19.00 Gram. 19.45 Act. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Act. allerlei. 21.10 Gram. 21.45 Lichte muz; 22.00 Flamenco zang en gitaar. 22.15 Klarinetsextet. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 De Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, le zing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Olymp. Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws. 13.30 Gram. 14.00 Klassieke en moderne mees terwerken. 14.30 Voor de plattelandsvrou wen. 14.40 Waar is mr. Mllburry, hoorsp. (3). 15.15 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Olymp. Spelen. KRO: 18.00 Regerlngsuitz.: Plantengroei op het eiland St.-Eustatlus, door dr. A. L. Stoffers. 18.15 Gram. 18.20 Kaarten op ta fel, lezing. 18.30 Gram. 18.40 Olymp. Spe len. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Popul. avondconc. 21.40 Gram. 22.00 Ol. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Gram. 23.45 Olymp. Spelen. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.00-13.30 Eurovisie: Olymp. Spe len. 17.00-18.00 Eurovisie: Olymp. Spelen. 18.30-19.10 Eurovisie: Olymp. Spelen. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Eurovisie: Olymp. Spelen. 20.30 Film. 21.40-22.25 Eu rovisie: Olymp. Spelen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Balletmuz. 13.40 Voordr. 13.55 Liederen. 14.15 Strijkork. 15.00 Hoorspel. 15.30 Gevar. muz. 16.00 Progr. over die ren. 16.30 Pianorecital. 16.45 Praatje. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Henry Wood Promenade Concerts. 20.20 Intermezzo. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Lezing. 21.45 Discussie. 22.15 Alt en plano. 22.45 Poëzie. 23.00 Nws en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. 12.00 Gesprek. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gram. 13.20 Olymp. Spelen. 13.30 Nws. en cricketuitsl. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 nws) 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races en verz. progr. 17.30 Nws. en samenzang. 18.00 Gesprek. 18.29 Weerber. en nws. Daarna: Olymp. Spelen. 18.42 Act. 18.45 Hoorspel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en operette- muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.15 Olymp. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.30 Ge var. muz. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 21.00 Kamermuz. 21.45 Nws. 23.15 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Gram. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrMk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 13.40, 14.10, 17.00 18.30 en 19.30 Gram. 20.05 Kamermuz. 21.20, 22.00 en 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Lichte muz. 15.30 Gevar. muz. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Zangrecltal. 17.40 Boek- bespr. 17.50 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Pianorecital. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Lit. progr. 20.30 Zar und Zimmerman, operette. 21.25 Ork. conc. (Tussen 21.30 en 22.40 Olymp. Spelen). 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Nieuwe gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.03 Gram. 14.45 Ork. conc. 15.30 en 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram .18.30 Festival v. Luik. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Bavreuth: Die Walkllre. opera. 21.15 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.40 Gram. 22.55 Nws. TENTOONSTELLINGEN Breestraat 19: Tentoonstelling werk van Ben van Kempen en Alex Hakkaart. Ge opend van 69 uur nam. (tot 4 sep tember). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 eD 24 Zon- eD feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundi (tot 16 oktober) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen ln het Chinees (Tot 31 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School (tot half september). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden ls geopend: Apotheek Her- dlngh Blanken, Hogewoerd 171, telef. By geen gehoor by uw huisarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d d ïS s S3 Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twent* Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlhn Frankfort München Zürlcb Genéve Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJacclo zwaar bew. regenbui zwaar bew. half bew. regen half bew. half bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. geh. bew. regen regen mist regen zwaar bew. geh. bew. geh. bew. mist mist zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew mist licht bew. licht bew. half bew. zwaar bew licht bew. onbewolkt licht bew. k E Sü zzw 6 21 14 z 3 20 13 zzw 4 22 14 zzw 7 20 14 w.stll 21 10 zzw 1 20 11 zzw 2 20 12 ZZW 2 22 13 zzw 6 20 14 no 3 20 11 nno 2 20 13 w.stll 21 19 wnw 8 22 17 w.stll 16 7 z 2 21 13 zzw 4 22 14 zw 3 21 21 wzw 3 23 15 w .stil 23 11 w.stll 27 12 n 3 26 18 wnw 6 26 16 Z 2 23 14 zw 3 26 13 ozo 1 22 12 w.stll 24 11 O 5 27 13 wnw H 30 15 w.stll 30 10 n 6 24 0 w^tll 38 18 no 2 31 16

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2