CONFLICT OM MIJNPROVINCIE EN KATANGA SPITST ZICH TOE Stuur onklaar: autobus opengereten Wereldbevolking groeit met honderd per minuut WEERBERICH'I Blanke V.N.-fundionarissen in Stanleystad gewond bij een tweetal ernstige incidenten 205 Geboorten-explosie in gevolgen verwoestend als een kernwapen (Pi/c/ Qhe, letiLvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 No. 30137 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A E van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per Kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Zaterdag is Bakwanga, de hoofdstad van de afgescheiden „Mijn- provincie" (Kasai) bezet door troepen van premier Loemoemba. De centraal-Kongolese manschappen, ten getale van enkele honderden, zouden daarbij steun hebben gekregen van Tunesische militairen van de V.N.-strijdmacht, die het verzet van de aanhangers van president Kalonji van de Mijnprovincie en het optreden van een onlangs ge vormd Europees vrijwilligerskorps zouden hebben belet. Bakwanga zou daardoor zonder veel moeite in handen van premier Loemoemba's troepen zijn gevallen. Van V.N.-zijde is deze hulp echter teruggetrok- enk. De leider van Katanga, Tsjombe, heeft aangekondigd, dat in Katanga's hoofdstad, Elisabethstad, een aanmeldingsbureau is gevormd voor vrijwilligers, die in Kasai tegen de centrale regering van Kongo willen strijden. Loemoemba's troepen zijn intussen de grens van Katanga tot op enkele honderden kilometers genaderd. V.N.-troepen zouden naar de grens oprukken om een botsing te voorkomen. De regering van Katan ga heeft alle mogelijke maatregelen genomen om een inval te verhin deren. Generaal Gheysen, bevelhebber van de Belgische troepen in Kongo, is hedenochtend per vliegtuig uit Elisabethstad naar Brussel vertrok ken. Hij zou voor zijn vertrek het bevel van de V.N.-troepen in Kongo geadviseerd hebben een neutrale zone tussen Katanga en Kasai in te richten om het uitbreken van oorlog in Kongo te voorkomen. Drie doodvonnissen De correspondent van de „Rand Daily Mail" bericht, dat drie aanhangers van de Kongolese premier Loemoemba in het Afrikaanse gedeelte van de Noordkatan- gese staat Albertstad zullen worden op gehangen wegens het vermoorden, op maandag jj. van het hoofd der Afri kaanse politie in deze stad. De drie moordenaars hebben te Elisabethstad terecht gestaan, waar zij volgens de correspondent ter dood werden veroor deeld. Het vonnis zou in Albertstad ten uitvoer worden gelegd. Volgens de medewerker van de „Rand Daily Mail" bevonden de moordenaars zich onder een groep van elf negers, die maandag j.l. door uit Elisabethstad aangekomen politievrijwilligers werden gearresteerd. Binnenkort zullen ongeveer 150 Kon golese studenten naar Moskou gaan om hoger onderwijs te volgen. Deze kwestie heeft de voorzitter van de Sovjetrussi- sche staatscommissie voor de culturele betrekkingen met het buitenland. Georgi Zjoekof, in Leopoldstad besproken. Pre mier Loemoemba en hij kwamen over een de culturele betrekkingen tussen beide landen uit te breiden. Gingen Tunesiërs buiten bevoegdheid In Stanleystad hebben zich enige in cidenten voorgedaan: zaterdag werd het hoofdkwartier van de V.N. door Kongo lese militairen aangevallen, waarbij elf Canadese, Britse, Franse en Braziliaanse V.N.-personeelsleden werden gevangen genomen. Later werden zij vrijgelaten. Zij waren licht gewond. Tezelfdertijd werd een Amerikaanse Globemaster op het vliegveld bij de stad aangevallen, omdat Kongelozen, die op de aankomst van Loemoemba stonden te wachten, dachten, dat daarmee Belgische para chutisten aangevoerd werden. De inzit tenden waren evenwel Amerikanen, van wie er enigen zwaar mishandeld werden, zodat zij per brancard vervoerd moesten worden. Zij zijn intussen in Leopoldstad aangekomen. Dr. Bunche, Hammars- kjölds persoonlijke vertegenwoordiger in Kongo, heeft krachtig bij de Kongolese regering geprotesteerd tegen deze inci denten in Stanleystad. Gisteravond kwam in Leopoldstad een „Convair" der Verenigde Naties uit Stanleystad aan met de acht Amerika nen en twee Canadezen aan boord, die onverhoeds in Stanleystad door Kongo lese politie en militairen werden aange vallen en verwond. De hoofden van sommige gewonden waren in zwachtels gewikkeld. Anderen werden op draag baren uit het vliegtuig gedragen. De Amerikaanse ambassadeur in Leo poldstad, Timberlake en de opperbevel hebben der V.N.-troepen in Kongo, de Zweedse generaal Von Horn, bevonden Zich op het vliegveld, toen de „Convair landde. Een Amerikaanse luitenant verklaard? tegenover journalisten: „Wij voerden een heel gemoedelijk en vriendschappe lijk gesprek met Kongolese politieman nen en militairen. Plotseling besloten de Kongolezen echter, dat wij „vijanden" waren en zij vielen ons meteen aan Voordat ik het wist, lag ik op de grond, waarop wij verscheidene minuten heb ben gelegen". Kalonji verklaart oorlog aan regering-Loemoemba Radio-Brazzaville deelde zaterdag mee dat Albert Kalonji, president van de „Mijnstaat" in Kasai de regering-Loe moemba de oorlog heeft verklaard. Het bericht, dat Radio-Brazzaville omriep, was afkomstig uit Elisabethstad, hoofdstad van Katanga, waar Kalonji zich thans bevindt. In Leopoldstad verklaarde de stafchef van het Kongolese leger, kolonel Mom- boto, dat het optreden van de Kongolese militairen in Bakwanga bedoeld was om „de orde te herstellen". De provincie Kasai, die negentig pro cent van de in Kongo gewonnen diamant levert, is in tweeën gesplitst als gevolg van de strijd tussen de Loeloea- en de Baloebastam. Kalonji vormde drie weken geleden in het zuiden en oosten van de provincie, die aan Katanga grenst, de Mijnrepubliek, waarheen sindsdien vele Baloeba uit andere delen van Kasai hun toevlucht hebben gezocht. Op een persconferentie verklaarde Kalonji, dat de Tunesische troepen, die MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, morgen overdag opklaringen maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 AUGUSTUS Zon op: 5.48 uur; onder: 19.33 uur. Maan op: 14.50 uur; onder: 23.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.28 uur en 21.00 uur. Laagwater te 4.03 uur en 16.24 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. naar Kongo waren gekomen om vrede en orde te bewaren, in zijn staat een rustige situatie hadden aangetroffen. Zij hadden zich echter gemengd in het constitutionele conflict tussen de Mijn- republiek en de regering-Loemoemba. Hij deed een „plechtig beroep op alle vrije landen ter wereld, op Frankrijk, Engeland en de V.S., alsmede op alle landen van de Franse gemeenschap om hulp te verlenen tegen Loemoemba's troepen". „Verdraaiing" Hij zei, dat zijn republiek was „te niet gedaan". De Tunesiërs hadden niet alleen de troepen van de Mijnrepubliek ontwapend, maar ook het toezicht op het vliegveld aan deze troepen ontnomen, door loopgraven aan te leggen en over al olievaten neer te zetten. Een paar dagen geleden waren twee vliegtuigen van de V.N. met wapens in Bakwanga aangekomen. De adviseur van Kalonji, de Belgische zakenman Raymond Sou- moy, zei, dat het wapens van Ameri kaanse makelij waren. Hij schatte de hoeveelheid op drie ton, hetgeen hij wel wat te veel vond voor ongeveer 200 Tunesische militairen. Hij was er dan ook van overtuigd, dat de Tunesische troepen de komst van militairen van Loemoemba hadden voorbereid door wapendepots aan te leggen. Een woordvoerder van de V.N. in Leopoldstad noemde Kalonji's verklaring dat V.N.-vliegtuigen in de afgelopen dagen wapens naar Bakwanga hebben gebracht, een bewuste verdraaiing of een geval van een verkeerde identificatie van de vliegtuigen. Frans vliegtuig bij Dakar verongelukt Een Superconstellation van dc Air France is hedenochtend bij de landing in Dakar (West-Afrika verongelukt. Onder de 55 passa giers en de bemanning van acht zijn vele slachtoffers. Het vliegtuig was gisteravond uit Parijs vertrok ken. Het toestel is een mijl uit de kust in zee neergekomen. Er zijn rubberboten waargenomen. De Superconstellation vloog op de lijn Parijs-Dakar-Monrovia-Abidjan. Het toestel heeft tweemaal gepoogd in Dakar te landen op een baan, die in de richting van de zee loopt. Na de tweede poging, omstreeks 7 uur hedenochtend, ver dween het vliegtuig. Twee marinejaar- tuigen en twee helikopters vonden* het wrak een mijl uit de kust. Russische couranten durven' Eisenhowers rede niet publiceren Het Witte Huis heeft zaterdag bekend gemaakt dat twee Russische bladen ge weigerd hebben de rede te publiceren van Eisenhower tot het Amerikaanse volk over het mislukken van de topcon ferentie in Parijs. De Russische verta ling van de rede. die Eisenhower op 25 mei voor de radio uitsprak, is door de Amerikaanse ambassade in Moskou naar de bladen gestuurd. De teksten werden teruggestuurd met de opmerking dat de inhoud van de rede gericht was tegen de Cubaanse minister verliet conferentie van O.A.S. in San Jose De Cubaanse minister van Buiten landse Zakene Raul Roa, heeft zondag de conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten te San Jose in Costa Rica verlaten omdat zijn land „niet de minste bescherming en steun tegenover de V.S. zou hebben gekregen waarop het krachtens het handvest van de organisatie recht heeft". In hun hotel aangekomen zongen de Cubanen hun volkslied. De politie moest een menigte toeschouwers en journalis ten op een afstand houden. De minister vertrok toen duidelijk werd dat de conferentie met grote meerderheid een verklaring zou goed keuren welke volgens Roa direct tegen Cuba was gericht. Hij zei tot zijn ambt genoten, dat .Cuba ervan overtuigd is onder de bedreiging van een op handen zijnde militaire aanval van de V.S. te leven. „Wanneer een klein land zich zo bedreigd voelt, zal het van iedereen hulp aannemen, Van Koningin Elizabeth oi de Keizer van Japan." Cuba was een land zonder vrienden totdat premier Kroesjtsjef de V.S. met een rakettenaanval dreigde ingeval van agressie tegen Cuba. aldus Roa. De ministers zijn het zaterdag eens geworden over een resolutie, waarin de Sovjet-Unie wordt veroordeeld wegens dit dreigement om de V.S. met raketten te bestoken ingeval van een aanval op Cuba. De Cubaanse minister Roa verliet de vergadering nadat de ministers vai Buitenlandse Zaken met grote meerder heid de eerste twee artikelen van een „verklaring van San Jose" hadden goed gekeurd waarin interventie of bedreiging met interventie door een mogendheid buiten het Amerikaanse continent werd veroordeeld en waarin met name elke poging van de Chinezen en Russen om van de politieke, economische en sociale toestand in een Amerikaanse staat ge bruik te maken, van de hand werd ge- Kroesjtsjef naar Finland „Tass" meldt dat de Russische premier Kroesjtsjef begin september Finland zal bezoeken „om president Kekkonen ter gelegenheid van diens zestigste verjaar dag te bezoeken en geluk te wensen". Kekkonens verjaardag valt op 3 sep tember. Het is nog niet bekend hoe lang Kroesjtsjef in Finland, dat hij het laatst in juni 1957 heeft bezocht, zal blijven. Een Finse woordvoerder zei dat het initiatief voor het bezoek door de Rus sen zelf was genomen. vriendschap tussen Rusland en de V.S., zo deelde het Witte Huis mee. Van Russische zijde bereikte de am bassade toen het verzoek om in de toe komst verschoond te mogen blijven van dergelijke documenten. Eisenhowers perssecretaris James Ha- gerty reageerde hierop met een brief, waarin hij erop wees, dat de vrije pers in de democratische wereld niet bang is om redevoeringen van Kroesjtsjef te pu bliceren, aldus het Witte Huis. Twaalf gewonden bij botsing te Veenendaal Ben Essing, de zoon van de bur gemeester van Blokker en organisa tor van het festival aldaar, is zater dag in Grotebroek in het huwelijk getreden met mej. Joep Laan uit Bovenkarspel. Het bruidspaar bij het verlaten van het gemeentehuis. Volgens het „Demografisch Jaarboek van de Ver. Naties" is de bevolking van de wereld ongeveer 2.9 miljard zielen en komen er ieder jaar circa 8 miljoen bij (100 miljoen geboorten, 51 miljoen sterfgeval len). Afrika is het vruchtbaarste werelddeel met een geboortecijfer van 54 per duizend. In Europa is het geboortecijfer 19 per duizend. Maar de daar geborenen leven veel langer, zie hieronder. Japan, dat voor de oorlog een zeer hoog geboortecijfer had, heeft thans een van de laagste, namelijk 18. Meer dan de helft van de wereldbevolking woont in vier landen: China met 669 miljoen, India met 403 miljoen, de Sovjet-Unie met 209 miljoen en de Verenigde Staten met 178 miljoen. j Cm.*' 1 T De vrouwen leven er gemiddeld 74 jaar LieeitllCl 111 llUlia en de mannen 71. In India is de gemid- delde leeftijd het laagst: 32 jaar. Dit is S nu (rw I *1*? i«an»* één van de weinige landen, waar man dei J nen gemiddeld langer leven dan vrou wen. Kinderen die in Noorwegen, Zweden Guinea heeft het hoogste sterftecijfer: Nederland geboren worden. 40 per duizend. mogen verwachten het langst te leven De „geboortegolf" die volgde op de jongste wereldoorlog, heeft haar top be reikt in 1946/47. Het Britse liberale blad „News Chro nicle" geeft uiting aan zijn bezorgdheid over de groei van de wereldbevolking „ongeveer honderd per minuut" in het bijzonder in de arme gebieden in Zuidoost-Azië en Afrika, waar men hpt minst in staat is de moeilijkheden in verband daarmee het hoofd te bieden. Het blad ziet in deze lbevolkings)druk een belangrijke oorzaak voor de beroe ringen van deze eeuw en noemt de „demografische explosie" potentieel even verwoestend in haar gevolgen als een kernwapenontploffing. Vele opstoppingen en nieuwe botsingen (Van onze Utrechtse correspondent) Bij een kettingbotsing op de Rijksweg tussen Utrecht en Arn hem werden gisteravond omstreeks zeven uur tien personen licht en twee zwaar gewond. Het ongeluk ontstond doordat de stuurinrich ting van een uit de richting Arn hem komende vrachtwagen onklaar raakte. De vrachtwagen uit Schipluiden schoot over de middenberm en ramde een Duit se autobus uit Essen met 43 passagiers, die terugkwamen van vakantie in Kat wijk, in de flank. Na de gehele zijwand van de bus te hebben opengereten schoot de vrachtwagen nog door en raakte een Duitse personenauto uit Dusseldorp waarvan de bestuurder 2 Duitse liftsters bij zich had. Vijf andere personenwagens werden van de berm gedrukt. Gezien de snelheid van de wagens had het onge luk nog een gelukkige afloop. Van de buspassagiers werden acht mensen licht en twee zwaar gewond. Verschillende van hen zaten beklemd tussen de stalen zit tingen en moesten daaruit bevrijd wor den. Zij werden, evenals de twee liften de Duitse meisjes, afkomst''- uit Essen en Kettwig, in het ziekenln... te Veên- nendaal opgenomen. De chauffeurs van vrachtwagen en autobus kwamen, evenals verdere bij de botsing betrokken personen, met de schrik vrij. Het indirecte gevolg van het ongeluk was een hopeloze verkeerssituatie. Rijks weg 17 werd namelijk gisteravond bui- Zo zag de totaal opengereten bus er na het ongeluk uit tengewoon druk bereden o.a. door vele Duitse personenwagens en bussen, die zich aan het eind van de vakantiemaand naar hun land spoedden. De Rijkspolitie, geassisteerd door de gemeentepolitie uit Veenendaal, heeft lange tijd nodig gehad om de stagnatie in het verkeer op te heffen. De opstop ping had ook nog andere botsingen tot gevolg, waarbij in één geval twaalf en in een ander geval zes auto's betrokken waren. Hierbij viel één gewonde te no teren. Later op de avond vloog, een kilo meter van de plaats van het ongeval, nog een personenwagen over de kop, waar van de inzittenden er met schaafwonden afkwamen. Het is dan ook te begrijpen, dat zie kenauto's, politiewagens, artsen en ver pleegsters af en aan reden tnssea Vee nendaal en Maarsbergen, i Bonn houdt de deur open voor Polen (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek zijn het afge lopen weekeinde verscheidene bijeen komsten gehouden van verenigingen vanuit Midden- en Oost-Europa verdre ven of gevluchte Duitsers. Opvallend was daarbij, dat met vee! nadruk ver klaard werd, dat de Duitse vluchtelingen er geen revanchistische ideeën ten op zichte van de Slavische volkeren op na houden. Vice-kanselier en minister van Economische Zaken prol. Ludwig Erhard verklaarde te Diisseldorf te hopen, dat Polen en Duitsers als vredezoekende I buren naast elkaar kunnen leven. Erhard sprak voor 60.000 Opper-S'le- ziërs. die pleitten voor zelfbeschikking van Opper-Sileziè, dat heden ten dage (op een klein deel na dat Tsjechisch is» tot Polen behoren. De vice-kanselier. die voor de met vakantie zijnde Bondskan selier Adenauer het woord voerde, ver klaarde dat de grenzen van Duitsland met de Oosteuropese staten alleen bij een vredesverdrag geregeld kunnen wor den. Hij bekritiseerde de politiek van de Sovjet-Unie, die hij betitelde als „de dode vleugels van een helft van Europa". Ook andere tot de CDU behorende po litici pleitten op deze bijeenkomst voor het ophouden van de deur met Polen voor onderhandelingen op de grondslag van het recht op zelfbeschikking. Er zijn het afgelopen weekeinde in Duitse vluchtelingenkringen evenwel ook stem men opgegaan tegen het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Warschau zolang de in Polen nog levende Duitsers als tweede-rangsbur gers worden behandeld. Algemeen ech ter kon men de nadruk beluisteren die werd gelegd op een houding waaruit het „niet kwaad mei kwaad vergelden' sprak. Git het Leidscti Dagblad van t D Augustus 1860: Men verneemt, dot het gemeen- trbestuur van Arnhem, hetwelk i onlangs een belangrijk geschenk l van den heer A. Ver-Huétl (de collectie vlinders, door zijn vader nagelaten) aanvaardde, ten be- hoeve van de openbare bibliotheek aldaar, al spoedig met dat ge schenk zélf verlegen is geworden, 04 daar er geen geschikte conserva- 1 tor voor de vlinders, vooral van i de uitheemse te vinden was, en de verzameling toch een zorgvuldig 1 toezigt en onderhoud vorderde. In 1 overleg met den milden gevet heeft de gemeenteraad thans be- sloten de bedoelde verzameling af te staan aan 's rijks museum 1 voor natuurlijke historie te Leiden, werwaarts zij eerlang zal worden 1 overgebragt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1