Laafsle nieuws Autoband sprong twee doden en twee gewonden bij Bodegraven MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 Aliveer tropische warmte Finale 100 m. vrije slag houdt gemoederen in Rome nog bezig In zwerakringen gaat nog steeds de beslissing over de tong van de kamp vechters, die met 21 Devitt winnaar verklaarden van de finale 100 m. vrije slag en deze beslissing handhaafden, hoewel de chronometers voor hem slech tere tyden aanwezen dan voor de Ame rikaan Lance Larson. Ax Ritter, Amerikaanse gedelegeerde bij de FINA, weigert de beslissing als de finitief te beschouwen in weerwil van de verwerping van het Amerikaanse pro test. „De vertraagde filmopnamen voor de televisie laten geen ruimte voor twij fel," zo verklaart hjj. „Larson heeft het eerst aangetikt. Jeff Farrell, die de wedstrijd heeft ge zien, verklaarde: „Larson heeft het eerst aangetikt, maar deed dit met het hoofd omlaag, terwijl Devitt het hoofd ophief, voordat hij aangetikt had en dit heeft de kamprechters op een dwaalspoor ge bracht. Larson, die zijn leed met humor draagt, verklaarde van zijn kant: „Ik zal een ad vertentie plaatsen van deze inhoud: „Ge vraagd een officiële foto van de aan komst van de 100 meter vrij". Die foto laat ik in de vestibule en in de eetka mer van mijn huis ophangen met het onderschrift: „Ik werd tweede". Slechte nachtrust Na gisteren de dag te hebben doorge bracht in de brandende zon, kijkend naar het oefenen van de aan hun zorgen toevertrouwde atleten, hebben de meeste coaches en trainers vannacht weinig nachtrust kunnen genieten. Ze maakten talloze rondegangen op kousevoeten door de kamers van het Olympische dorp en bedekten de slapende atleten met lakens, die op de vloer gesmeten waren. De trainers zijn nl. bang voor kou vat ten of stijve gewrichten wanneer hun beschermelingen zonder laken slapen terwijl 's nachts de temperatuur aan zienlijk daalt. Voor vandaag werd wederom een tro pische hitte voorspeld, met maximum temperaturen van 37 graden Celcius of tegen de 100 graden Fahrenheit. Laat op de dag zou een lichte wolkbedekking mo gelijk zijn. In Napels, waar de Olympische zeil wedstrijden heden zijn begonnen, zou de zee kalm zijn of licht gerimpeld door zwakke veranderlijke wind. NOG GEEN AKKOORD OVER WINTER-KOLENPRIJZEN Doorberekening gestegen bedrijfskosten? (Van onze Haagse redactie) Zoals bekend,, gelden voor verscheide ne kolensoorten getrapte verkoopsprij zen. Deze ondergaan na de (goed kopere) voorjaars- en zomerprijzen met ingang van de herfst een (gebruike lijke) seizoensverhoging. Tegelijk stuurt de brandstoffenhandel in deze tijd de winterprijscouranten de deur uit naar de klanten. Ditmaal echter zijn tevens de de laatste jaren gestegen bedrijfskosten in de kolenhandel aan de orde gesteld. Naar wij uit de kring van de brand stoffenhandel vernemen, is het, mede in verband met vakanties niet mogelijk gebleken vóór 1 september aa. met hiet departement van Economische Zaken tot overeenstemming te komen over de gedurende de periode september/maart 1960/1961 te berekenen detailprijzen. In overleg met het departement is be paald als overgangsmaatregel alleen voor september 1960 te doen gelden, de augustus '60-prijzen verhoogd met 20 cent per eenheid, welke verhoging be trekking heeft op die soorten, waarvoor getrapte verkoopsprijzen zijn vastgesteld. De prijzen voor de soorten, waarvoor de jaarprijs geldt, blijven derhalve onver anderd, evenals de tonsprijzen. De prij zen voor oktober/maart 1960/61 zullen zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. Wat de hierboven genoemde bedrijfs kosten betreft, heeft de brandstoffen- handel becijferd, dat deze de afgelopen jaren zodanig zijn gestegen, dat een verhoging van de eenheidsprijzen met 15 cent noodzakelijk wordt geacht in het belang van het behoud van een gezonde bedrijfstak. Amerikaanse Zionisten vragen steun van de V.S. De Amerikaanse Zionistische organi satie heeft er bij de regering der V.S. op aangedrongen een „nieuw initiatief" te ontplooien, teneinde te bevorderen, dat er rechtstreekse vredesbesprekingen tus sen Israël en de Arabische staten wor den gevoerd. De organisatie heeft er, op de laatste dag van haar jaarlijkse bijeenkomst, eveneens bij de Amerikaanse regering op aangedrongen tot „positieve actie" over te gaan, opdat het beginsel van de vrije vaart voor schepen van alle landen door het Suez-kanaal hoog wordt gehouden en een einde wordt gemaakt aan de boycot, die de Verenigde Arabische Republiek voert met betrekking tot de vaart van Israëlische vaartuigen door het kanaal. De Raad van de Arabische Liga heeft zondag onder meer besloten het pro bleem van de vorming van een Palestijn se staat en leger naar een speciale commissie te verwijzen en deze kwestie het volgend jaar weer op te nemen. Volgens waarnemers duidt dit erop, dat de afgevaardigden, die zes dagen in Sjtoera in Libanon bijeen zijn geweest, geen overeenstemming over de kwestie hebben kunnen bereiken. De commissie, die reeds op een vorige bijeenkomst van de raad in het leven was geroepen, moet een uitgebreid plan voor het herwinnen van Palestina op stellen en verslag uitbrengen aan de raad. Vernielingen in R.-K. Kerk (Speciale berichtgeving) In de R.-K. St.-Marintuskerk te Wijn bergen bij Doetinchem (gem. Bergh) zijn zaterdag verschillende ernstige vernie lingen aangericht. Uit een missaal op het altaar werd een aantal bladen gescheurd en een crucifix op het altaar werd zodanig verbogen, dat dit onherstelbaar is. Kaarsen werden ge broken en ook elders in het kerkgebouw werden voorwerpen vernield of bescha digd. Omtrent de dader(s) tast men vol komen in het duister, evenals over de motieven, die tot dit vandalisme hebben geleid. Duits heekeyverlies Maar hitte of geen hitte, de Spelen gaan door, het programma wordt afge werkt. Dat heeft de Duitse hockeyploeg vanmorgen ondervonden in zijn strijd tegen Kenia. Een kwartier lang heeft het Duitse team, dat op volle oorlogs sterkte was aangetreden, voluit kunnen draaien. Dat was het laatste kwartier voor rust, maar daarna was het vuur ge blust door de ondraaglijke warmte. De Afrikaanse ploeg profiteerde van dit na tuurlijke voordeel door een volkomen onverwachte 10-zege te bevechten. Het doelpunt werd gescoord in de veertiende minuut en het zorgde voor het onvermij delijke en volkomen verdiende resultaat. Beter hadden vanzelfsprekend de wa- terpolo-ers, die vanmorgen in het water moesten, zy hebben geen last van de warmte. De wedstryd tussen Rusland en Brazilië eindigde in een regelmatige 8-2- zege voor Rusland, dat by de rust al een voorsprong had van 51. De Belgen ver loren met 52 van de Amerikanen, die halverwege zich konden beroemen op een overigens benauwde 32-voor- sprong. In het Congrespaleis is vanmorgen het Olympisch schermtoernooi begonnen, dat niet minder dan twaalf dagen zal duren. Voor het eerste onderdeel, het floret- schermen heren, waren 79 deelnemers in geschreven. Echter geen Nederlanders. De enige Nederlandse schermer, die aan dit toernooi zal deelnmen, Max Dwinger is vanmorgen met zyn vrouwelyke col lega's en de turnsters van Schiphol naar de Eeuwige Stad vertrokken. ALPHEN AAN DEN RIJN MAC Rijnland hield oefen-kaartleesrit Zaterdagmiddag heeft de MAC „Ryn- land" in Alphen aan den Ryn voor haar leden een oefenkaartleesrit gehouden, die uit twee gedeelten bestond. Het eerste gedeelte was uitgezet door het bestuur en plaatste de deelnemers (sters) voor getekende wegsituaties. waaruit men maar wegwys moest zien te worden. Het tweede gedeelte van de rit was uitgezet door de heer T. Dom burg, waarbij men moest ryden aan de hand van een foto-kopie van Alphens plattegrond. Opzetteiyk waren in de ko pie enkele straten weggelaten, wat na- tuuriyk vele moeiiykheden opleverde. In totaal moest 45 km. worden gereden. Voorzitter mr. Loef reikte de prijzen uit. Geerlingh won de eerste ■•prys. De tweede prys ging naar R. Groenen te Leiden en de 3de naar G. J. Verkerk. OUDE WETERING Leidse dame reed tegen staaldraad En werd ernstig gewond Zaterdagmiddag heeft zich by het in aanbouw zynde aquduct een ernstig on geluk voorgedaan, waarbij een Leidse dame ernstig werd gewond. Met een ge broken dybeen en een lichte hersen schudding werd zy in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen, zy reed met haar man, ieder op een brom fiets tegen een over de weg gespannen staaldraad. Haar man kon tydig afrem men. By de kabel was geen wacht of rode vlag geplaatst. De staaldraad werd gebruikt by het beton malen en bevond zich een halve meter boven de weg. De kinderen van het echtpaar, die achterop zaten werden niet gewond. De Haagse touringcarchauffeur W. van der Broek (links met zon nebril), die in Italië drie overvallers van zijn wagen, waarin hij een Amerikaans reisgezelschap vervoer de, buiten gevecht stelde. Deze foto toont hem in gezelschap van enkele van zijn Amerikaanse passagiers. LEIDERDORP Raadsvoorstellen De raad krygt in de eerstkomende vergadering op 9 september a.s. een uit gebreide agenda af te werken. De sa menwerkende bonden van overheidsper soneel hebben in een schrijven aan het college van B. en W. verzocht te willen bevorderen, dat in de gemeente een commissie van georganiseerd overleg wordt ingesteld die alle gemeentelyke personeelsaangelegenheden zal behan delen. Tijdens een onderhoud met deze bonden is B. en W. gebleken, dat de grootte van de personeelsbezetting de instelling van een dergelijke commissie als zeker rechtvaardigt, voorts dat door de instelling de invloed van de werkne mer groter wordt, dat de menselijke ver houdingen beter tot hun recht komen, dat het gemakkelyker zal zijn om pro blemen op te lossen en dat het recht streekse contact tussen bestuurders en ambtenaren van grote betekenis moet worden geacht. Daarom komen B. en W. met het voorstel om een „Overlegver- ordening' vast te stellen, waarna een commissie van georganiseerd overleg in gesteld kan worden. Bestrijding wandgedierte Het volgend voorstel behelst de in trekking van de verordening op de be strijding van wandgedierte. Deze veror dening verbiedt een woning of een ge deelte van een woning, al dan niet ge meubileerd in gebruik te nemen of te geven, zonder dat een verklaring in in geleverd. waaruit blijkt, dat noch in de woning, noch in het daarin eventueel aanwezige huisraad wandgedierte is aangetroffen. Na de oorlog werden deze voor- schrifhen buiten werking gesteld, het geen naar het oordeel van de Minister niet wilde zeggen, dat er geen vol doende aanleiding zou bestaan tot het treffen van maatregelen ter beste ding van wandgedierte. B. en W. voorzagen in 1948 in deze materie, aangezien tengevolge van on voldoende huisvestingsmogel y kheden door evacuatie van bevolkingsgroepen of anderszins in meer of mindere mate wandgedierte kon voorkomen. De tyd heeft echter uitgewezen, dat aan de verordening geen behoefte bestaat, want tot op heden is nog nooit een verklaring van „geen wandgedierte" geweigerd In onze gemeente is nu wel een bepaling voor bovenstaand in de algemene poli tieverordening opgenomen. Daarom ko men B. en W. nu met het voorstel aan de raad om de „verordening op de be strijding van wandgedierte in de ge meente Leiderdorp" in te trekken Jordaanse premier bij aanslag gedood Premier Al Majali van Jordanië is he denochtend by een bomaanslag In het ministerie van Buitenlandse Zaken om gekomen, zo wordt in Beiroet vernomen. Volgens Radio Cairo zyn by de aan slag tien doden en vyftig gewonden ge vallen. Majali is 44 jaar geworden. Hy stond bekend als een van de trouwste aanhan- kers van de Hasjemitische monarchie en als iemand, die het Westen goed gezind was. In mei 1959 is hy premier gewor den. Dit was de tweede maal. maar zyn permierschap in december 1955 heeft slechts drie dagen geduurd. Majali is ook verscheidene malen mi nister geweest. Het gebouw, waarin de bom was ge plaatst, is zwaar beschadigd. Volgens Arabische radiostations is er in Amman een uitgaansverbod afgekondigd en zyn de strategische punten door militairen bezet. HALF PROCENT ONZER BEVOLKING PLANTAZIEKTE Volgens het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid, mag aangeno men worden, dat op het ogenblik onge veer een half procent van de Nederland se bevolking (ca. 55.000 mensen) lijdt aan de huidziekte, die het gevolg zou zijn van het gebruik van „Planta". Uit binnengekomen mededelingen is men gaan veronderstellen, dat de ziekte uitbreekt ongeveer een dag of tien na het gebruik van de margarine. Wanneer dus tegen het einde van deze week, 10 dagen nadat de margarine uit de ver koop is genomen, de ziekte gaat terug lopen, zal men zich een beeld kunnen vormen van de situatie. WOEDENDE GLAZENWASSER Totaal overstuur door een hevige ruzie met zyn schoonouders, heeft een 27- jarige glazenwasser, die by zyn schoon ouders inwoont in een huis aan de Leersumstraat in Den Haag gisteroch tend een mes gegrepen en zyn schoon familie hiermede ernstig bedreigd. Zowel de schoonouders als de vrouw van de glazenwasser vluchtten in nachtkleding de straat op, achtervolgd door de razen de glazenwasser, die in de ene hand het mes had geklemd en met de andere zyn negen maanden oud dochtertje meevoer de. Door het rumoer waren verscheidene buren van de familie gealarmeerd, o.m. een brigadier van politie, die twee por tieken verder woont. Hy poogde de woe dende man te sussen en hem te bewegen het mes uit handen te geven, maar de glazenwasser werd steeds kwader. Al zyn woede richtte zich tenslotte op zijn nieuwe tegenstander en zelfs twee waar schuwingsschoten in de lucht konden hem niet tot staan brengen. Toen hij de brigadier dicht genaderd was, schoot deze hem daarop in de voet. Dit ont nuchterde de man. Hy liet het mes val len en werd overgebracht naar het zie kenhuis. Na behandeling is hy ingeslo ten in het hoofdbureau. Meisje in Zwolle stierf aan een hersenbloeding Het 20-jarige Rotterdamse meisje, dat vrijdagavond door haar zes jaar oudere vriend in een kosthuis te Zwolle werd neergeslagen is waarschyniyk overleden aan een hersenbloeding. Dat wordt ver ondersteld na de sectie door dr. Zelden- rust. De officier van Justitie heeft de Rotterdammer niet ingesloten. By de sectie is gebleken, dat het meisje een I ernstige hersenafwyking had, een af wij- I king in de bloedvaten en dat zy ook i by een hevige emotie had kunnen over- 1 lijden. Van zware mishandeling is ook niets gebleken. Op het gezicht van het i meisje is geen spoor van een klap te j vinden. De Rotterdamse montage-arbei der kan alleen maar mishandeling ten laste worden gelegd. Afwijzen ACHTERGEBLEVEN LONEN IN STUDIE VOOR ADVIES (Van onze Haagse redactie). De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft het probleem van de achterbiyvers in de nieuwe loon politiek in studie genomen. Men hoopt hierover binnenkort een advies te kunnen uitbrengen. Naar men zich herinneren zal, hebben de drie grote vakcentralen (N.V.V., K.A.B. en C.N.V.) enkele weken geleden een voorstel bij de Stichting van de Arbeid ingediend. Dit voorstel houdt in een systeem van coördinatie der lonen, waarbij met behoud van het beginsel der gedifferentieerde loonvorming ook in de toekomst de achterblijvers in de welvaart zullen kunnen delen. De Vakcentralen hebben er op aan gedrongen. dat reeds per 1 oktober a.s. de lonen der achtergebleven groepen worden opgetrokken. De Stichting van de Arbeid zal de regering zo spoedig mogelijk van advies dienen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 29 augustus Vee markt: Aanvosr ln totaal 1953. Vette koeien er ossen 117° varkens 781 Note ring: vette koelen le kv. 300-325, 2e kw 260-290, 3e kw. 250-260 varkens (lev. gew.) 170, 168, 165 per kg. Het bestuur van d« stichting parochiële scholen „Meerburg" te Zoeterwoude heeft verzocht om een zonnewering aan de voorgevel van de Engelendael- school aan de Ericalaan aan te brengen. B. en W. merken in hun voorstel op, dat hoewel de aanvraag aan alle wette- lyke eisen voldoet, het aanbrengen van een zonnewering door middel van mar kiezen tot op zekere hoogte een luxe is, die ook op minder kostbare wyze voor komen kan worden, en hoewel, aldus het voorstel het verscheidene malen is gebeurd, dat de toegestane maximum temperatuur werd overschreden, menen B. en W., dat dit kan worden voorkomen door het tijdig sluiten van de overgor dijnen en het zorgdragen voor een vol doende ventilatie. Zy adviseren de raad dan ook dit verzoek af te wijzen Uitbreiding tennispark Voor de uitbreiding van het tennis park van 3 tot 6 banen vragen B. en W. een krediet van f. 30.000. Dit jaar is de reconstructie van het uit 3 banen be staande tennispark gereed gekomen. Met uitbreiding is rekening gehouden. Tegelyk wordt nu al behoefte aan uit breiding gevoeld. De toeneming van het ledental van de tennisclub „De Mun- nik" bedroeg dit jaar al 50% zodat ten slotte een .ledenstop" moest worden in gevoerd. Het aantal spelende leden van de club bedraagt 161, het aantal niet spelende leden 91. Per baan kunnen maximaal slechts 30 spelende leden worden aangenomen, zodat men een wachtiyst heeft aangelegd. Voor de re constructie van de drie banen heeft de raaden de bouw van een clubhuis, dat na voltooiing direct eigendom der ge meente wordt heeft de raad indertijd f. 15.000 beschkibaar gesteld. Gezien de voortgaande groei van de gemeente mag, by voldoende banen-accomodatie in 1961 op 250 spelende leden worden ge rekend. Op deze basis heeft het bestuur van de „Munnik" en begroting opge maakt. Daaruit blykt, dat voor de 6 ba nen jaariyks f. 10 000 uit eigen midde len zal moeten worden opgebracht om en sluitende exploitatie te verkrygen. De hele exploitatie, waaronder onder houd van de banen, rust op de tennis club, waardoor de totale kosten per baan hoger zyn dan in Leiden. Room burg betaalt jaariyks. dit ter oriënte ring f.1350 aan de gemeente Leiden Dit alles overwogen hebbende, menen B. en W. met bovengenoemd voorstel te moeten komen. LEIDERDORP Afscheid ds. Banga Gisteravond heeft ds. Dyk zyn collega ds. Banga na afloop van de kerkdienst I toegesproken in verband met het feit, dat deze gisteren voorlopig voor het laatst, de kerkdiensten van de Gerefor meerde kerk had geleid, omdat hij van daag vertrokken is naar zyn legerplaats. Immers, zoals al eerder vermeld, gaat ds. Banga voor ruim een jaar werken als legerpredikant. Ds. Dyk hield het be kende „Handboekje voor militair 1960", dat een leder die in dienst gaat, wordt I uitgereikt in de hand. Ds. Dijk zei, o.m. I dat kerkeraad en gemeente ds. Banga hebben afgestaan, omdat men weet hoe belangryk het is, dat de jongens in mi litaire dienst ook geestelyke verzorging ontvangen „Ds. Banga", vervolgde ds. Dyk, „komt nu in dienst van de Ko ningin, maar bovenal blyft hij in dienst van de Koning van de kerk". Hy wenste hem ln het komende jaar kracht en wysheid toe, en sprak tenslotte de wens uit, dat zyn collega, na dit jaar werken als legerpredikant weer in goede gezond heid by zyn gezin en gemeente mocht terugkeren. Hierna verzocht ds. Dyk de gemeente de scheidende predikant staan de toe te zingen: „Neem myn leven, laat het Heer, toegewyd zyn aan Uw eer". VOORSCHOTEN Nieuwe directeur Ceöp. Raiffeisenbank Per 1 september a.s. Is de heer L. Se- gaar, directeur van de Coöperatieve Raiffeisenbank „Voorschoten" benoemd in een andere betrekking by de Raif- f eisen -organisatie. Tot directeur van de bank in Voor schoten is benoemd de heer A. H. Kem pen. OEGSTGEEST Meterrijder botst tegen stilstaande auto Vrydagavond omstreeks 9 uur is een motorryder uit Katwyk op de Gevers- straat te Oegstgeest tegen een stilstaan de auto opgereden. Met hoofdwonden werd de motorryder naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden overge bracht. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Ook kon de politie ons niet meedelen of de verwondingen van ern stige aard waren. Vanmorgen omstreeks kwart over tien heeft zich op de Rijksweg no. 12 onder Bodegraven een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij twee personen zijn gedood en twee zwaar gewond. Van een auto, die* uit de richting Den Haag kwam, sprong op een gegeven ogenblik de linkerachterband. De wagen vloog door een heg en belandde boven op een auto, die uit de tegenovergestelde richting naderde. De bestuurder van deze auto is gedood alsmede een lifter, die in de auto uit Den Haag zat. De bestuurder van de Haagse auto en een andere lifter zijn zwaar gewond. Een van de slachtoffers is de heer C. J. Mol, directeur van de Amersfoortse kunstzalen. Deze was vijftig jaar cn genoot grote be kendheid in Amersfoort. Hij bezat in de Muurhuizen een kunsthandel en expositiezaal „Het Oude Wevershuis". Ook in de internationale kunsthandel had de heer Mol, die vroeger zelf schilderde, een naam. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Geer overlevenden van vliegramp Er zyn geen overlevenden gevonden by het wrak van de Franse Superconstella- tion, die zie pag 1 bij een lan dingspoging in Dakar is neergestort. He denochtend omstreeks half zeven kwam het boven Dakar aan. Volgens de laatste berichten waren er 55 passagiers en 8 bemanningsleden aan boord. Men houdt ofschoon de oorzaak niet vaststaat rekening met blikseminslag. IMMIGRATIE ITALIANEN IS VERTRAAGD (Van onze Haagse redactie) De immigratie van Italiaanse arbeids krachten is vertraagd. De eerste groep van 40 tot 50 Italiaanse arbeiders zou tegen het einde van augustus in Utrecht aankomen. De Italiaanse autoriteiten hebben thans laten weten, dat de tyd voor de voor-selectie te kort is gebleken en dat de eerste groep zeker niet voor de tweede helft van september te ver wachten is. Bovendien bleek ons. dat de NZHVM te Haarlem, die in principe belangstel ling had voor ongeveer 60 Italiaanse chauffeurs, op dat voornemen is terug gekomen. Dit is een gevolg van de on voorziene grote aanmelding van solli citanten na een grootscheepse wervings campagne in het gehele land. Wel heeft de NZHVM nog enige interesse voor Italiaanse automonteurs, die schaarser zyn dan chauffeurs. Ook houdt de NZHVM de mogeiykheid open van in diensttreding voor Vlaamse chauffeurs. Die hebben nameiyk op de Italianen voor. dat zy ook op de lynen met één- mansbediening. waarby zy dus tevens als conducteur optreden, dienst kunnen doen. CONGRES OVER ELEKTRONENMICROSCOPIE (Van onze Haagse redactie) In de Ridderzaal op het Binnenhof te Den Haag heeft minister mej. dr. M. Klompé, vanochtend het Europees-regio nale congres van elektronenmicroscopis- ten, dat deze week in Den Haag en Delft wordt gehouden, officieel geopend. ZU begroette de ongeveer 650 geleerden, die uit vrywel alle Europese landen en voor een klein deel uit andere werelddelen naar Nederland waren gekomen, om hier hun ervaringen van de laatste jaren uit te wisselen. De voorzitter van het congres, prof. J. B. Le Poole, schetste de enorme toe name van het gebruik van de elektro nenmicroscoop in vele takken van de wetenschap sedert het vorige, in Neder land gehouden congres in 1949. Het leek hem twyfelachtig of de elektronenmicro- scopisten in de toekomst nog wel ver enigd kunnen blyven op één congres. BEURSOVERZICHT Hoogovens boven Unilevers Amsterdam, 29 augustus Het Damrak zette vandaag de nieuwe beursweek in met een verdeelde stem ming waarbij certificaten Hoogovens voor het eerst in de geschiedenis boven de certificaten Unilever noteerden. De grootste affaire vond plaats in Unilever waar de arbitrage met verkooporders voor buitenlandse rekening in de markt was als gevolg van de Planta-affaire, waarover in de buitenlandse bladen werd geschreven. Ook lokaal waren nog al wat verkopen waardoor de koers daal de van 846 tot 842. Daarna steeg de koers snel tot 860. De vorige slotkoers was 879. Hoogovens ontmoetten goede vraag voor buitenlandse rekening terwijl ook de lo kale speculatie zich niet onbetuigd liet. Het fonds steeg van 854 tot 863, tegen een vorige slotkoers van 838. AKU's wa ren na een lagere opening circa 2 pun ten boven het slotniveau van vrydag Jl. In de Philips-hoek was de stemming uit gesproken vast. Van de Nederlandse hoofdfondsen was alleen Philips vrydag in Wall Street hoger; dit was vandaag een goede stimulans voor het fonds op het Damrak. De koers steeg na een ope ning van 1335 tot 1345. De aandelen boekten op deze prys een koerswinst van ruim 30 punten. Kon. Olies werden verhandeld op f. 130.80, circa f. 1- lager ten opzichte van de vorige slotprys. In de cultuursector bestond goede be langstelling voor certificaten Deli waar door dit fonds op f. 185.50 byna f. 4.- winst kon boeken. De scheepvaartsector had de winst goed in de zeilen mede als gevolg van herbeleggingsvraag waardoor by een tameiyk ruime handel over de gehele linie koerswinsten werden geno teerd van 1 tot 3 punten. Vooral aan delen Kon. Boot waren gevraagd. Op de beleggingsmarkt werd de as. 4% le ning groot f. 100 min. Bank voor Ned. Gemeenten besproken. In de Staats- fondsenhoek was de staffellening een weinig laser. In de lokale sector werden de groot banken doorelkaar hoger geadviseerd en van de bieraandelen Heineken 80 punten hoger op 800 speciaal door Westduitse vraag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 augustus 1960. Londen 10.59%—10.60%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.89A— 3.89ft; Parijs 76.96—77.01; Brussel 7.53%—7.54% Franfkort 90.4490.49; Stockholm 73.18- 73.23; Zürich 87.55—87.60; Milaan 60.76% —60.81%; Kopenhagen 54.7454.79; O6lo 52.89%—52.94%; Wenen 14.61%—14.62% Lissabon 13.20%—13.22%. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 29 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4% 101 100% Ned. '59 4% lOOfj 1001* Ned. '60-1 4% 100}g 1001* Ned. '60-11 4% 100f* 1001* Ned. '59 4% 98f| 981* Ned. '53 3% 95ft 95ft Ned. Grtbk obi. 3% 78 Ned. '47 3%-3 94ft 94ft Ned. '51 3% 96%B. Ned. '53 3% 95ft 95 Ned. '56 3% 94% 94ft Ned. '48 3V4 89 89 Ned. bel. cert. 3Y4 Ned. '50 3% 88ft 88% Ned. '54 3y4 89% 89% Ned. '55-1 3% 89% 89% Ned. '55-11 3Va 92% 92% Ned. '37 3 90ft Ned. doll. ln. 47 3 90% 90%GB Ned. Inv. cert. 3 98 GB 98ftGL Ned. '62-'64 3 99ft 98% Indië '37 3 97% 97% Indië '37-A 3 94% 94 Ned. grtbk. '46 3 91% Ned. won.b.l '57 6 110ft 110 Ned. won.b.l. '58 4% 99% 99% ACTIEVE AANDELEN 3ultuurbank34 32% Nat. Handelsbank 188 193 GB Ned. Handelmy. 326 324 Amst Rubber Ill 110% H.VA 151% 153 Senembah 530 A.KU 535% 540% Berkel's Patent (v.) 343 G B 350 GL Calvé Delft cert 876 858 Deli My en (Ver.) 181.80 185.30 Kon Pap v Gelder 327 335 GB Hoogovens eert 838 865 Mtlller en Co NR 429 442 Ned Kabellabr 606 615 GB Philips 1313 1343% Philips pref 340 349% Unilever 879 865% Wilton Feyenoord 214 215 Biliton 2de r 468 466% Dordtse Olie gew 635 623% Kon Olie (f20.—).. 133.60 132 Idem (50 a f20.-) 132.— 143.40 Holl Amer iyn 140% 145% Java China Paket 147 153. GB K-L-M 103 103 Kon Ned Stmv Mt1 188% 194% Kon Paket My 136 138 GB Stoomvaart Mfj Nee 167 170 Nlevelt Goudr eert 141 145% v Ommeren eert 274 280 GB Kon Rott LJoyd 147 149 Ned 8cheepv CJnie 146% 150% NIET ACTIE V HKLIGAITE Prov.- en Gem leningen Adam 47 <3%) I 94% 94% idem 48 3 i J4 R'dam 52 I 4 w 98% 98% ld ld "37 I-D (3%) 95% 95 Z.-Holland '56 (4%) 97% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 104H 104% id. N WJB '52 (4%) 97ft 97}* Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 100 A'dam '51 12% 84% 85% A'dam '56 I 2%78% 78% A'dam '56 II 2% 87% 87% A'dam '56 III 2% 93 93% Eindhoven '54 2% 79% 84% Enschede '54 2% 78% Den Haag '52 I 2% 85% 86% Idem D 2% 85% R'dam '52 I 2% 85% 86% Idem D 2% 86% Idem VI 2% 100% 191 Utrecht '52 2% 90 90B Z.-Holl 1957 2% 95H 96 L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinsteliingeD Rooeco 24750 247 Amst Bank 415 420 HBO eert 234% 237 Rott. Bank 329% 331 Twentsche Bank 310 315 Industrie Ondernemingen Albert Heyn474% 477 Borsumy 62% 62 K_ N Edmet. A-AA 100 100 Idem pref wd 104 105 Ëlectrolasmy 385 Kon Ned Grofsm 191 195 Holl Constructie 569 566 lng Dur v Bouwnyv 278 272 Internatlo 151% 153% Int Kunststof! Ind 67 Leidse Wolspinnerij 575 589 Rott Droogdok My 715L. 715 Sikkens Groep 925B. Ver Touwfabrteken 355 355 Walvisvaart 115% 113% Wernlnk's Betonm 160 162 Van wyk en Heringa 114% 114% B Zaalberg 135 138 Spoorwegen Dell Spoorweg Mil 5 Amerik fondsen Canadian Pacific R 24 ft 24% Intern Nickei 55% 55% Anaconda 54% 54 ft Bethlehem Steel 44% 44% Cities Service 45 44% Generaj Motors 46% 45c. Kennecott 85% 85% Republic SteeJ 63% SheU Ol) 69% 62% Onion Pacific 27 27ft ön States SteeJ 83 82}*

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11