Thans een miljoen kampeerders Amerika verbreekt betrekkingen met de Dominicaanse Republiek Met een enkel woord Agenda Kofferschrijfmachines ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 In Moskou staan de „sectariërs" en „dogmatici" op het ogenblik bijzon der slecht aangeschreven. In een scherpgesteld artikel trok het Sovjet- russische blad van de strijdkrachten „Rode Ster" gisteren van leer tegen dit soort lieden, die „werktuiglijk her halen, dat oorlogen onvermijdelijk zijn zolang het kapitalisme bestaat". Dat is een stelling, aldus „Rode Ster", die van kracht was toen de kapitalisten opper machtig waren en economische factoren de wereld beheersten. Het socialistische (lees: communistische) kamp is thans echter sterker dan de kapitalistische wereld en heeft geen oorlog nodig om de overwinning te behalen..." En veertien dagen geleden kon men in het rege ringsorgaan „Izwestia" iets dergelijks lezen, toen Mich ail of en Polyanof in een artikel uitpakten tegen .mensen, die werkelijk volkomen onzinnige conclu sies trekken uit de tegenwoordige inter nationale verwikkelingen". Want. zo zei den de schrijvers, „begrip voor het agressieve karakter van het imperialis me is één ding. het gemis aan begrip voor de steeds kleiner wordende kansen van het imperialisme door de toenemen de macht van het communisme is iets anders". Het gaat dus in beide uitlatingen (en er zijn er nog veel meer, die ove rigens alle op hetzelfde neerko men) om vermaningen tegen „ketters'* die weliswaar niet met name worden ge noemd. maar toch wel degelijk bekend zijn, namelijk de rode leiders in Peking! De kwestie is, dat er een duidelijk ver schil van mening tussen Kroesjtsjef en Mao Tse-toeng bestaat over het verwe zenlijken van de wereldrevolutie. Terwijl het Kremlin nadrukkelijk voor „vreed zame samenleving" met het „imperialis tische kapitalisme" heeft gekozen en dus door propaganda, kuiperijen, spio nage en onophoudelijk gestook zijn doel meent te kunnen bereiken, houdt Peking vast aan de stelling, dat de overwinning van het communisme alleen te bereiken is door een oorlog. En zo'n oorlog houdt voor China geen gevaren in. aldus re deneert men in de Roodchinese hoofd stad. omdat, als Rusland en Amerika verdelgd zijn door atoom bombardemen ten. China altijd nog een driehonderd miljoen mensen zal over hebben. Een voudig een aftreksom, waarbij met men selijkheid en zelfs met de mensheid in haar geheel geen ogenblik rekening wordt gehouden. Alleen de belangen van China en het rode stelsel daar, tellen mee Begrijpelijk is, dat Kroesjtsjef zich en het communisme in de Sovjet- Unie een dergelijke afwijkende op vatting niet kan laten welgevallen. Niet zozeer uit overwegingen van humane aard als wel uit een oogpunt van aan tasting van zijn gezag. De vraag is: wie heeft nu eigenlijk het laatste woord als het om de uitlegging van het rode evan gelie gaat? Mao en zijn aanhangers be roepen zich immers met grote nadruk op Marx en Lenin en geven met zoveel woorden te kennen dat zij en de overgebleven „echte" Stalinisten in de Sovjet-Unie mét hen de authentieke exegeten van het internationale com munisme zijn. Zo iets kon Kroesjtsjef vanzelfsprekend niet over zijn kant la ten gaan. Op het onlangs gehouden rode congres in Boekarest moet de Russische premier dienaangaande geen onduide lijke taal gesproken hebben en thans heeft hij elke twijfel weggenomen door het laten verschijnen van een soort „en cycliek' in de vorm van een brief van het Russische centrale partijcomité aan de lagere partij kaders. Die brief van niet minder dan 24 kantjes omschrijft de bindende opvattingen van het Krem lin ten aanzien van „vreedzame coëxi stentie" en neemt scherp stelling tegen afwijkingen van doctrinaire aard: het hoogste gezag berust in Moskou!! Nu kan men de schouders ophalen over dergelijke prestigekwesties in de rode wereld. Want het is déér als het erop aankomt precies als in het Westen: het bloed kruipt waar het niet gaan kan, de Sovjet-Unie en Rood-China hebben elkaar nodig en dus zal het zo'n vaart wel niet lopen. In die opvatting schuilt veel waars, maar op het ogenblik doet zich niettemin het ge val voor dat de geschillen blijkbaar zó hoog gelopen zijn, dat Rusland vele honderden technici en deskundigen uit China heeft teruggetrokken, de levering van atoomwapens heeft stopgezet, de le verantie van industriële produkten heeft verminderd en tekenend voorval de publicatie van een tweetal tijdschrif ten voor de bevordering van de Rus- sisch-Chinese vriendschap heeft doen staken. Bovendien heeft Radio-Moskou in een Chinese uitzending een explicatie van de Russische opvattingen gegeven, en de ketterse denkbeelden van Peking van de hand gewezen. Voeg daarbij de rivaliteit, die volgens sommige deskundi gen tussen de rode hoofdsteden zou be staan bij de pogingen de handel met Afrika en de Latijns-Amerikaanse lan den te vergroten, dan blijkt uit deze korte opsomming, dat 't ideologisch ge schil nu ook zijn invloed doet gelden op de normale betrekkingen tussen Moskou en Peking. E en enigszins vergelijkbare ontwikke ling heeft zich destijds ook voorge daan tussen Moskou en Belgrado, allebei communistisch, maar ten slotte toch ook op praktisch gebied an- tere paden bewandelend, al heeft Kroesj. tsjef na Stalins dood pogingen aange wend het verloren schaap in de rode kooi terug te brengen. Men moet name lijk niet denken, dat Mao de hierboven genoemde Russische maatregelen zonder meer voor kennisgeving heeft aangeno men. Hij moet enige tijd geleden aan Kroesjtsjef hebben meegedeeld, dat zijn land bijzondere belangstelling heeft voor het bezit van Buiten-Mongolië, voor het verkrijgen van een deel van oostelijk Siberië en voor het verwerven van be slissende invloed in Afghanistan... Dat zijn derhalve geen kleinigheden. Voorts deelde de Chinese afvaardiging naar het Oriëntalistencongres dat thans in Mos kou gehouden wordt, kort voor het vast gestelde vertrek mee, dat zij van de reis afzag. En verder hebben de Chinese studenten in de Sovjet-Unie het advies gekregen naar andere landen achter het ijzeren gordijn te verhuizen. Als ant woord op deze ten dele niet onbeden kelijke speldeprikken van Chinese zij dé kondigde Kroesjtsjef kortgeleden aan. dat hij eens een bezoek aan Noord- Korea zou gaan brengen, een land, waarvan bekend is. dat het niet de Chinese, maar de Russische partijlijn volgt. Nogmaals, de verschillen in de ex plicatie van de partijleer en de daaruit gevolgde wrijving tussen Moskou en Peking kan men gemakke lijk als een bagatel afdoen onder het motto, dat de rode honden elkaar toch niet al te hard zullen bijten. Opmerke lijk is desniettemin een opmerking van de Londense „Daily Mail", die van me ning is, dat er, vroeger of later, een ver- Het viel mee en tegen (Van onze t.v.-medewerker) De VARA zond gisteravond een goed verzorgde aflevering van de „Spiegelder kunsten" de lucht in. Vooral de aanwe zigheid van Alexandra Danilova, eens één der Jonge sterren van Dlaghileff, maar na zijn overlijden in 1929 opge klommen tot een grote internationale hoogte, was boeiend, al had Henk de By iets meer zorg aan de vertaling van het gesprek kunnen schenken. De antiek beurs „deed" het, als regelmatig terug kerend nummer, weer best. Daarna kwam het scherm weer onder de Eurovisieban te staan, thans voor de eerste werkelijke reportage van een wedstrijd. Het ging om de halve finale van de 100 meter vrije slag voor de heren en het was een nauwgezet verslag, waar aan deskundigheid en spanning bijdroe gen om het tot een gebeurtenis te maken. Daarna moesten we ons echter nog door een filmverslag bijten, waar van het commentaar naar we menen door een Belgische confrater verzorgd zo stumperig en niets zeggend was, dat het in staat geweest zou zijn alle be langstelling te doven. Dit stoorde na tuurlijk vooral bij het dameszwemmen, waarin wij nationaal zo hevig geïnteres seerd zijn. Gelukkig kwam er toen voor de Ne derlanders nog een bijzonder leerzaam gesprek met de directeur-generaal van de PTT, die zoals hy het zelf op- (Advertentle) merkte zich voelde, alsof hij ter ver antwoording geroepen werd om zijn jaarcijfers al antwoordend en pratend aan het begrip nutsbedrijf aan te pas sen. In afwachting van een pauze, die een verdere reportage uit Rome vooraf zou gaan, moesten we ons nog naar de Wild-west verplaatsen. Tenslotte hebben velen nog genoten van rechtstreekse reportages van het wielrennen en het zwemmen in Rome. De Graaff clubkampioen van Philidor Het clubkampioenschap 1960 van de Leldse Schaakclub Philidor ls gewonnen door R. A. G. de Graaff met een halve punt voorsprong op M. D. Etmans, die na het beëindigen van vier hangpartijen een stap achterbleef. De eindstanden luiden als volgt: Groep I: 1. <en clubkampioen) R. A. G. de Graaff 10 punten uit 13 partijen: 2. M. D. Etmans 9&; 3. J. J. Piket 9; 4. drs. P. Seller 8%; 5. C. van Dijk 8; 6, 7, 8. P. J. Preenen, mr. A. J. Mulder, E. Ketting 6»/4: 9. G. Pels 6; 10. A. Geijer 5%; 11. P. Barkema 5; 12. W. F. Schuss 4Vi\ 13. J. Koet jr 314. J. M. Volders 2; Barkema. Schuss, Koet en Volders de graderen. Piket kan nog op 9Vt punten komen als zijn hoger beroep tegen de ar bitrage van zijn hangpartij tegen Pels wordt toegewezen. Groep II: 1. Th. P. van den Berg uit AANBESTEDING Namens B. en W. is onderhands aan besteed het aanleggen van de elek trische Installaties in cfe in aanbouw zijnde h.b.s. voor meisjes in de Hout laan. Er werd als volgt Inge schreven: W. Fennema en Sjardin, 's-Gravenhage f 78.500; N.V. Elektrici- teits Mij v/h Alberts en Kluft, Amster dam, f 73.498; K. F. Henneman, 's-Gra venhage f 73.232; Langezaal en Inniger, Leiden f 70.500; Ergon Electric, Lelden f 65.955 en N.V. Iemco, Leiden f64.919. 10 partijen; 2. C. H. van den Bosch 6^4; 3. S. Wels 6; 4. W. F. Wakka 5%; 5, 6, 7. G. Verlind, dr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink, A. J. W. Kohlbeck 5; 8. F. v. d. Kaay 4&9, 10. S. Boelsma, J. G. Bethe 3%; 11. J. A. P. Moonen 2\ï. V. d. Berg v. d. Bosch en Wels promoveren; Boel sma, Bethe en Moonen degraderen. Groep IH: 1. Y. Hortensius uit 13 partijen; 2, 3. J. J. A. ter Haar; E. W. v. d. Borgh 9; 4. E. E. J. Ernstbrunner 8; 5, 6. J. de Rooij, H. MeUers 77. G. A. L. Teeuw 6%; 8, 9. G. P. Sluyts, J. A. v. d. Meijden 6; 10. 11. J. W. Slieker, B. C. de Mik 5%; 12. D. Bonnet 5; 13. W. G. A. Koppers 4%; 12. H. Kooistra 1%. Hor tensius, Ter Haar, v. d. Borgh en Ernst brunner promoveren; De Mik, Bonnet, Koppers en Kooistra degraderen. Groep IV: 1. H. G. van Buren uit 11 partijen; 2. J. Melse 8%; 3. P. Stikke- lorum 8; 4, 5 en 6. J. Bois, A. Langezaal, F. J. Vis 6V4; 7 en 8. G. M. van Houten, F. Cornelissen 4%; 9. B. de Jong 4; 10. J. van Weeren 3%; 11. A. Vermaas 3; 12. B. Merbis 1. Van Buren, Melse en Stik- kelorum promoveren. De finale van de jaarlijkse Philidor- afvalwedstrijd is als volgt geëindigd: 1. Selier; 2. Kohlbeck; 3. Sluyts; 4. Schuss. Selier zal de afval-koning van Etmans overnemen. Voor het tere Baby-huidje Aantal kampkaarten met 12 gestegen ,Verzoeningscommissie, tussen Cuba en FS De Verenigde Staten hebben gisteren de diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse Republiek verbroken. Een nog niet met name genoemde „bevrlen- „Amerika's kusten door China bedreigd" Senator Kennedy, de Democra tische kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, heeft giste ren kritiek geoefend op het defen siebeleid. Volgens hem verschaft het machtsevenwicht in de wereld geleidelijk in het voordeel van het Russisch-Chinese blok. Kennedy sprak op de jaarlijkse bijeenkomst van „Veteranen van oorlogen in het buitenland". Hij zei, dat voor het eerst sinds 1812 de kusten van Amerika worden bedreigd door Chinezen. Dit jaar waren de V.S. van plan een kleiner deel van de begroting dan ooit sedert de Koreaanse oorlog aan defensie te besteden, en dat terwijl hun vijanden „dagelijks arroganter, dreigender en machtiger worden" De senator was van oordeel, dat de Amerikaanse verdediging moet worden versterkt, ongeacht de kosten. De nieuwe president zou het congres in januari geld moeten vragen voor het versnellen van het raketprogramma, het uitbreiden en moderniseren van de conventionele strijdkrachten en het stroomlijnen van het defensie-apparaat. Hiermee zou een bedrag van ongeveer twee miljard gul den zijn gemoeid. Het bestuur van het Amerikaanse ver bond van vakverenigingen AFL-CIO heeft zich uitgesproken voor de Demo cratische kandidaten voor de a.s. ver kiezingen en de veertien miljoen leden van het vakverbond geadviseerd hun stem voor deze kandidaten uit te bren gen. de mogendheid" is verzocht de Ameri kaanse belangen te willen behartigen. Deze Amerikaanse stap is in overeen stemming met de resolutie van de con ferentie van de Organisatie van Ame rikaanse staten (O.A.S.) in San Jose, waarbij op alle ledenlanden een beroep wordt gedaan de betrekkingen met de Dominicaanse Republiek te verbreken en de verkoop van wapens aan dat land te verbieden. Tevoren hadden de ministers van Bui tenlandse Zaken van de O.A.S.-landen zich in afkeurende zin uitgelaten over Dominicaanse medeplichtigheid in juni op de aanslag op president Betancourt van Venezuela. De ministers hebben zich gisteren voorts afzijdig gehouden van een felle woordenwisseling tussen de Amerikaanse minister Hert-er en zijn Cu baanse ambtsgenoot Roa. Herter stelde voor een inter-Amerikaanse commissie in te stellen om een onderzoek in te stellen naar de Cubaanse beschuldigin gen, dat Amerika een aanval op Cuba zou overwegen. Deze commissie zou zich tevens moeten bezig houden met de manieren, waarop Cubaanse burgers de neutraliteit van de Ver. Staten schen den en met name de wijze, waarop aan hangers van Fidel Castro dat gedaan hebben, toen zij de revolutie op Cuba voorbereidden. Naar aanleiding van de verklaring van Roa, dat er op Cuba geen verkiezingen nodig zijn, omdat het regime de wil van het volk vertolkt, zei Herter, dat er in de moderne geschiedenis nog nooit een dictator anders heeft beweerd. Herter verklaarde echter nadrukkelijk, dat de Ver. Staten nooit van plan zijn geweest een aanval op Cuba te doen. Minister Roa verklaarde daarentegen, dat de regering-Castro niet communis- i tisch is. „Wij zijn niemands satelliet". zo zei hij. Roa herhaalde zijn aanbod j van een dag tevoren voor onderhande lingen over de vraagstukken, die tussen Cuba en Amerika bestaan. De ministers zullen zich thans gaan beraden over de diverse ontwerpresolu ties. Waarnemers in San Jose menen, dat een oplossing kan worden gevon den in een voorstel van Columbia en zeven andere Latijns-Amerikaanse sta ten, een „verzoeningscommissie" in het leven te roepen. Men acht het niet uit gesloten, dat de ministers vandaag hun werkzaamheden volgens plan kunnen beëindigen. (Van onze Haagse redactie) De belangstelling voor het kamperen is I ook in 1960 weer sterk gestegen. In ja nuari t.m. juli van dit jaar heeft de I ANWB in totaal 358.976 kampeerdocu- menten afgegeven of verlengd. Dat is ruim 38.000 of 12% meer dan in dezelfde periode van 1959, toen er eveneens van een grote belangstelling voor deze wijze van vakantiebesteding sprake was. Het aantal nieuw afgegeven kamp- kaarten was ongeveer gelijk aan dat van de verlengde kaarten, nl. resp. 176.103 en 177.604. Voorts werden er in deze pe riode 5269 kampeerpaspoorten verstrekt. Op dit document kunnen alleen kam peerders aanspraak maken, die een proeve van bekwaamheid in het kampe ren hebben afgelegd. Van de thans in Nederland in omloop zijnde kampkaarten is ongeveer 60 be stemd voor gezinnen en het overige deel voor individueel kamperenden. Stelt men de gemiddelde omvang van het Neder landse gezin op 3.4 personen en neemt men verder in aanmerking, dat eind juli nog niet alle aanvragen afgehandeld waren, dan kan men concluderen, dat dit jaar ruim een miljoen mensen hun va kantie in tent, kampeerboerderij, zomer huisje of bungalow hebben doorgebracht. Daar het aanbod van huisjes vrij sta biel Is, mag men aannemen, dat de stij ging vooral een gevolg ls van een toene mend aantal mensen, dat er met de tent op uit trekt. Ook dit jaar gaf een bevestiging van de indruk, dat met name de omvangrijke combinatietent of „linnen bungalow" een grote populariteit geniet. Door dit gerieflijke onderkomen zijn vele landge noten tot kamperen gebracht, voor wie de sportieve tent van de „ware" kam peerder aantrekkelijkheden bezat. De aanschaffing van deze grote ten ten wordt in de hand gewerkt door het stijgende automobielbezit. Het „eigen wagentje" maakt het transport van deze vrij volumineuze en zware bepakking eenvoudig. Het toenemend aantal kam peerders is zeker een van de oorzaken van een groei van het binnenlands toe risme. Met de hoge uitgaven voor de kampeeruitrusting vlak achter de rug en de mooie zomer 1959 In gedachten beslo ten velen dit jaar aan een binnenlandse vakantie de voorkeur te geven. BUITENLAND Communlstisch-China en Afghanis tan hebben gisteravond een vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag gesloten. Het ver drag werd in Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan ondertekend. Beide landen sloten tevens een handels- en betalings overeenkomst. Het Sovjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de attaché Win ters van de Amerikaanse ambassade ge last de Sovjet-Unie te verlaten. In okto ber 1959 werd de Amerikaanse attaché A. Langelll uit de Sovlet-Unie gezet nadat hij betrapt was op net overhandigen van spionage-instructies. een geheime inkt en een grote som gelds aan een Amerikaanse agent. Bij het onderzoek naar de zaak van de eearresterde Amerikaanse agent hebben de bevoegde autoriteiten de medeplichtig heid van andere functionarissen van de Amerikaanse ambassade te Moskou, in het bijzonder van attaché Winters, vastgesteld. wij dering tussen Rood-China en de Sovjet-Unie moet ontstaan. De Chine zen mogen de Russen niet en nationale gevoelens wortelen dieper dan ideolo gische. zegt het blad, dat daaraan letter lijk toevoegt; „In Chinese ogen bestaat de wereld uit twee delen: China en de rest. De rest. dat zijn de barbaren, of zij nu kapitalisten zijn of communisten, Amerikanen Engelsen of Russen of wie dan ook"... In Washington beschouwt men deze controverse ietwat anders: het conflict heeft alleen betrekking op het middel om het doel (de wereldrevolutie) te bereiken. Over de door Lenin voor zegde overwinning van het communisme bestaat tussen Peking en Moskou géén meningsverschil en de disharmonie van het ogenblik kan daarom slechts een beperkte diepgang hebben. Tot zover de mening, die in Washington opgeld doet. De toekomst, en vermoedelijk zelfs de naaste toekomst, zal leren, wie het gelijk aan zijn zijde heeft. Het persagentschap Italia" meldt uit Londen, dat Koningin Elizabeth In mei 1961 een officieel bezoek aan Rome zal brengen. President Gronchl van Italië heeft ln 1958 een bezoek aan Engeland ge bracht. De kandidaat van de Democratische partij voor het Amerikaanse president schap. de rooms-katholleke Senator John Kennedy, heeft de Presbyteriaanse ouder ling James Wlne aangewezen als hoofd van een commissie, die zal worden belast met de godsdienstkwestie ln z(Jn verkie zingscampagne. Wlne ls afgetreden als toegevoegd secretaris-generaal van de Na tionale Raad van Kerken, om de functie op zich te nemen. Acht grote warenhuizen In Houston. In de Amerikaanse staat Texas, hebben het voorbeeld van twee andere steden ln deze staat, Galveston en San Antonio, gevolgd en hun eetgelgenheden voor negers open gesteld. Duikers die bij de kust van Caesarea ln Noord-Israël op zoek waren naar kost baarheden. ontdekten daar een colossus (reuzenbeeld) op de zeebodem. De vind plaats klopte volgens de leider van de oudheidkundige expeditie. Link. precies met opgaven van Flavlus Josephus, de be kende geschiedschrijver uit de eerste eeuw. Tien organisaties van Amerikanen dit uit Oost- en midden-Europa afkom stig zijn. hebben gisteren opgeroepen tot deelneming aan grootscheepse betogingen tegen premier Kroesjtsjef, als deze voor de zitting van de Algemene Vergadering der V.N. naar New York komt. De organi saties willen de Sovjetleider eenzelfde ontvangst bereiden als president Elsen hower twee maanden geleden ln Tokio ten deel zou zijn gevallen indien hij zijn voor genomen bezoek aan Japan zou hebben gebracht. In Washington geaccrediteerde diplo maten van vijftien landen gebruiken de Echo-satelliet voor het zenden van hun boodschappen naar hun hoofdsteden, al dus heeft de Amerikaanse voorlichtings dienst meegedeeld. Tot op heden zijn boodschappen gezonden naar Indonesië. India, Pakistan. Japan. Nationalistisch China. Brazilië. Argentinië. Marokko. Gul nee. Ghana. Irak, Griekenland, Ceylon, Italië en Liberia. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Clubhuls „Ons Buiten": Tentoonstelling Volkstulndersver. „Ons Bulten". 4 uur nam. Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nie en Zonen. 210 uur nam. Stadszaal (vestibule): Inschrijving uit deling haring en wittebrood. 6—10 uur nam. Geregracht: Straatprediklng Baptisten gemeente. 8 uur nam. Den Burcht: Show van firma Langezaal. 2.0010.30 uur nam. Rooseveltstraat: Opening gebouw Groot handelsmarkt voor Groente en Fruit. 4 u. nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Relsver. naar Westerbouwlng. 7.50 uur voorm. WOENSDAG Hooigracht 18: Kenwooddemonstratle te 2 uur nam. Den Burcht: Show van firma Langezaal 2.00 tot 10.30 uur nam. In den Vergulden Turk: Aandeelhouders vergadering N.V. Leldsche Wolspinnerij. 11 uur voorm. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels ver. naar Taptoe Delft. 7.15 uur nam. DONDERDAG Garenmarkt: K. en O.-excursie naar Flo- riade. 9 uur voorm. BIOSCOPEN Rex: „De vrouw met de zweep". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.1o uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „De brulden van Dracula". 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. i uslno: „You're never too young". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De zwarte Orchidee". 18 Jaar. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.15 Voor de Jeugd. 14.55 Jon genskoor. 15.05 Gram. 15.20 Kamerork. en soliste. 16.10 Boekbespr. 16.30 Versierde vakantletlps. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Muzlekkiosk. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de gren zen, lezing. 19.40 Christus. Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 21.25 Socialistisch comm. 21.40 Cabaret. 22.05 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zang met In terviews. 23.10 Taptoe Delft. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Jongenskoor. 14.10 Gram. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole ork. en solist. 15.30 Voor de Jeugd. 16.00 Grego riaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Voor de Jeugd. 17.45 Olympische Spelen. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.40 Olympische Spelen. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Kamerork. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Cabaret. 21.00 Emile, hoorsp. 22.00 Olympische Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Gesprekken over muz. m. Jongeren. 23.45 Olympische Spelen. 23.55- 24.00 Nws. TELE VISIEPROG RAMMA KRO: 14.00 Voor de kind. NTS: 14.45- 16.00 Rep. v. d. Jaarlijkse viering v. h. ont zet v. Groningen op 28 aug. 1672. 17.30- 18.30 Eurovisie: Olympische Spelen. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Olympische Spelen. KRO: 20.30 Act. 20.50 Oude Jour nalen. NTS: 21.10 Eurovisie: Olympische Spelen. KRO: 22.00 Gevar. progr. NTS: 23.00-24.00 Eurovisie: Olympische Spelen. VOOR ZONDAG 28 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. kind. IKOR: 10.30 Re monstrantse kerkd. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Pianospel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boek bespr. 14.20 Radiophllharm. ork.. groot koor en sol. 15.05 Fllmpraatje. 15.20 Lult- recltal. 15.40 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesproken portret. 17.15 Vrij zinnig kerkelijk leven ln de Verenigde Sta ten. lezing. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws. en sportuitsl. Daarna: sport journ. 18.30 Amus. muz. 18.55 Reisbeschrijving met muz. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Promenade-ork.. koor en sol. 20.55 Wandelingen met Clio, klankb. 21.15 Lich te muz. 21.45 Act. 22.00 Cabaret. 22.30 Nws en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.20 New York calling. 23.25 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 nt. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Goedemorgen. 9.00 Dienst v. automobilisten. KRO: 9.30 Nws. en post dulvenber. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding Hoog mis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram. 12.30 Lichte muz. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Caril- lonspel. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.55 Letterkundige persoonlijkheden die lk heb gekend, lezing. 15.05 Gram. 16.00 Gram. 16.10 Sport. 16.30 Katholicisme en Macumba ln Brazilië, lezing met muz. Illustraties. Convent van Kerken: 17.00 Kerkdienst. NCRV: 18.30 Gram. 18.45 Gram. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Jeugdkoren. 19.30 De gelijkenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.40 Pleisterplaats, praatje over R.-K.-E.H.B.O.-actie. 20.55 Gram. 21.35 Voordr. 22.05 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Gram. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radlo-Bloemendaal 9.30 uur ds. W. Dekker van Noordwijk, 11 uur ds. G. van Duinen te Wassenaar - uitzending van dienst voor belangstellenden op 21.8.1960, 2.45 uur bandopname Klnderdlenst. 3.30 u. ds. W. Dekker TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 20.00 Film. 20.15 Spaans ballet. 20.45 Spel-how. 22.00 Einde. SWISSA f 295.— TRIUMPH 4 modellen, va. f 309.— KOLIBRI REISPORTABLE in kunstlederen tas f245.-»- OLYMPIA f 250.— KANTOORMACHINEBEDRIJF HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN TEL. 21400 Studio: „Doctor at sea". A.l. Werkdagen. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Soldaten in nylons". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Echt iets voor Conny". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater-Wassenaar Van vrijdag t/m woensdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „De koe en de ge vangene". A.l. Donderdag 2.30 en 8 uur „Houseboat". A.l. Zondag en woensdag 2.30 uur „Laurel en Hardy bij de lucht bescherming". A.l. TENTOONSTELLINGEN RlHttsmuseum Geologie en Mineralogie d Werfparfc l. Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2--4 Zon- en reestdaeeD i 4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen ln het Chinees" (Tot 31 oktober) Lakenrmi verzameling ai A Weickei Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur Tot 29 agustus Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School (tot half september) Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend Apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502. Bovendien ls geopend tot zaterdag middag 6 uur Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136. De Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlna- park 8. tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van hedenmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de doktoren: Jasperse, tel. 24961. Mastenbroek, tel. 25046. Van Leeuwen, tel. 20412. Brand. tel. 26946 en Pleiter, tel. 31337. BU geen gehoor bU uw hulsarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel op dok- terstelefoon 22222. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 ni. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nwi 13.10 Rep. 13.40 Spreekwoorden en gram. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Intern, festival v. Edinburgh: Piano en viool. 15.30 Radioportret. 15.45 Intern, festival v. Edln burgh (verv.). 16.15 Voordr. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Llefdadlgh.opr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.00 Ork. conc. 22 50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber, 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Lichte muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Interviews en gram. 18.00 Liedjes. 18.30 Gevar. progr. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws 19.35 Verz. progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Lichte mz. 21.45 Popul. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. (verv.). 14.30 Barokmuz. 15.00 Ge var. muz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Gevar. muz. 18.15 Ork. conc. 19.00 Nws. 20.00 Die Verlobung bel der Laterne, operette. 21.10 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.25 Hoorsp. 23.10 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.35 Hoorsp. 15.20 Gram. La Mascotte, opera. 17.33 Gram. 18.00 Ork. conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Kamermuz. 22.15 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Operaconc. 16.00 Gevar. muz. 16.45 Gram. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 18.00 Cel lorecital. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 ni. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.30 Nws. 20 30 Lichte muz. 21.00 en 21.30 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 29 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Lichte muz. 8.30 Voor de kind. 8.40 Lichte muz. (verv.). 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 11.45 Voordr. 12.00 Zang en piano. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.43 Ol. Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. en sol. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 15.00 Ol. Spe len. 16.05 Het eiland Moro Maho, hoorsp. 17.00 Hobo en plano. 17.30 Gram. 17.45 Ol. Spelen. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.40 Ol. Spelen. 19.00 Kamer ork. en soliste. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Latijns-Amerikaans muz. 20.35 Nederlandse toekom^ in het wereldgebeu ren, toespr. 20.50 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Ol. Spelen. 22.30 Nws. en beursber. van New York. 22.45 Act. 23.00 Pianoreci tal. 23.30 Gram. 23.45 Ol. Spelen. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Voordr. 11.45 Gram. 12.00 Planoduo. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Koperork. 13.35 Gram. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pia norecital. 16.45 Dubbelkwartet. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Nleuw- Gulnea kroniek door mr. ar. H. J. Roethof. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaasork. 20.20 Tussen twee avonden ligt de dag, hoorsp. 21.30 Pianorecital. 22.00 Metropole ork. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Wereldmuziek feest v. d. Intern. Vereniging voor Heden daagse muz. te Keulen 1960. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e l(Jn van 18-20 uur) I. Jean Baptlste Lully. Ballet-Suite. Al legretto. Notturno. Minuetto. Preludio e Marcia. Orchestra Allessandro Scarlatti olv. Franco Caracclolo. II. Antonio Vivaldi. 1. Concerto ln c gr. t. Orchestra Allessandro Scarlatti olv. Thomas Schippers. 2. Concerto ln d gr. t. voor viool en strijkorkest. Allegro. Lar ghetto. Allegro. I musici (vioolsolo: Mont- serrat Cervera). 3. Concerto in a gr. t. voor strijkorkest en cembalo. Allegro mol- to. Andante molto. Allegro. I Musici. III. Luigl Boccherini. 1. Quintet ln d gr. t. op. 11 nr. 6 („l'Uccellera"). Adagio assal - Allegro glusto. Allegro (I pastori e 1 cacclatori) - Minuetto. Qulntetto Boccherini. 2. Quintet ln c gr. t. op. 25 nr. 3. Allegro. Larghetto. Minuetto. Alle gro. Qulntetto Boccherini. IV. Gloacchino Rossini. Sonata nr. 5 ln es gr. t. Allegro vivace. Andantino. Alle gretto. Virtuosi dl Roma (Collegium Mu- sicum Itallcum) olv. Renato Fasano. V. Vincenzo Bellini. Concertino ln c gr. t. voor hobo en orkest. Maestoso - Larghetto cantabile. Allegro polonese. Vir tuosi di Roma (Collegium Muslcum Ita llcum) olv. Renato (hobosolo: Renato Zanflnl). TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 14.55-15.45 Olymp. Spe len. 16.45-17.30 Olymp. Spelen. 21.55-22.05 Olymp. Spelen. 22.05-24.00 Olymp. Spelen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Voordr. 14.00 Lich te muz. 15.00 Hoorfcp. 16.30 Liederen en ballades. 16.45 Progr. v. d. oudere luiste raars. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Henry Wood Promena de Concerts. 20.50 Intermezzo. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gesprek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gram. 13.20 Olymp. Spelen. 13.30 Nws. en cricketultsl. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Lichte muz. 15.15 Gevar. muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ultsl. races en gram. 17.30 Nws. en gevar. muz. 18.00 Gesprek. 18.29 Nws. en weerber. Daarna: Olymp. Spelen. 18.42 Act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en Planomuz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gram. 21.00 Olymp. Spelen. 21.05 Bok sen. 22.15 Olymp. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 ni. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.30 Ork. conc. 16.05 Middagconc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.40 Oude muz. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 en 13.05 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Ork. conc. 16.00 en 17.00 Gram. 17.50 Kamermuz. 18.45 Festival van Bayreuth. 23.53-24.00 Nws Brussel, 324 en 484 ni. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Kamer muz. 15.00 Concertgebouw ork. van Am sterdam. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.15 Vlaamse muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Gram. 18.20 Voor de sold. 18.50 Planorecital. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Holland Festival: Jenufa, opera. (Tussen 20.40 en 21.30 Olymp. Spelen). 22.20 Nws. 22.35 Gram. (Tussen 22.45 23.00 Olympische Spelen). 23.00-23.05 Nws. 481 in. 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15. 14.03, 15.15, 16.07 en 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Festival v. Alde- burgh: kamermuz. 17.50 Gram. 18.30 Verz. progr. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 22.00 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.10 Gram. 23.00 Nwr

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2