van alle troepen der Ver. Naties Vragen aan de minister over de Planta-affaire Zuid-Afrika gaat de noodtoestand opheffen Premier Loemoemba wil het vertrek Toekomst van de Mijnprovincie steeds meer in het middelpunt Egyptenaren tegen Katanga? Fa. D. KRET Zn WEERBERICHT' Hertzog beschuldigt Engeland van hoogverraad jegens blanken ($)uct Qlit teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 No. 30136 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E A. E van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Zodra de Belgische troepen het land hebben verlaten, zal Kongo aan de Verenigde Naties vragen geleidelijk haar troepen, die dan niet meer voor het handhaven van de orde nodig zijn, terug te trekken, aldus verklaarde premier Loemoemba gisteren op een persconferentie in Leopoldstad. Hij zei verder, dat zijn regering een spionagenet had ont dekt, met Brazzaville (aan de andere zijde van de rivier de Kongo) als centrum. De Belgen hadden daar, met steun van de Franse autoriteiten een algemeen hoofdkwartier ingericht, beweerde hij. Daarom hadden de Kongolezen de verbindingen met Brazzaville verbroken. (Intussen is het verkeer over de rivier hersteld: op elke boot bevindt zich even wel een agent van de veiligheidsdienst, die de identiteit van de passa giers controleert). In tegenstelling met de gematigde toon van Loe moemba op deze persconferentie heeft hij zich tegenover een jour nalist van het Italiaanse communistische blad „L'Unita" dreigend uit gelaten door te verklaren, dat de kwestie-Katanga zal worden opgelost „door rechtstreekse tussenkomst van het Kongolese leger". Hij uitte weer kritiek op secretaris-generaal Hammarskjöld, met wiens opvatting dat de technici in Katanga niet zullen worden teruggetrokken, hij het niet eens is. Over godsdienstige kwesties zei hij, dat de r.-k. missies vele fouten hebben begaan en „het vertrouwen van ons volk hebben verloren, in tegenstelling tot de protestantse zending, die nooit in politieke kwesties betrokken is geweest". Beschuldigingen van de premier van Kasai Premier Ngagoela van de nieuwe „Mijnstaat" in Kasai heeft in een brief aan Hammarskjöld Guinese troepen ex- van beschuldigd, dat zij het grondgebied van de Mynstaat tot aan Loepoeta heb ben bezet en de infiltratie in dit gebied hebben bevorderd van de „troepen van Loemoemba". Het gaat hier om troepen van Guinea, die niet onder V.N.-bevel blijken te staan, aldus Ngagoela. De premier van de „Mijnstaat" vraagt Hammarskjöld om deze troepen die er van verdacht worden, dat zij met de regering-Loemoemba heulen, te vervan gen. Hij wil voorts, dat de V.N.-troepen samenwerken met de autoriteiten van de Mijnstaat en niet met „de een of andere provinciale regering in Loeloea- burg". Ngagoela vestigt in de brief de aan dacht van Hammarskjöld op het feit, dat „de militaire actie, die de regering- Loemoemba in Kasai heeft ondeniomen onder het valse voorwendsel een einde te willen maken aan de stammenoorlog in Kasai, de kans op toeneming van de chaos vergroot". De Mijnrepubliek zal zich verdedigen tegen de schending van zyn grondgebied, aldus Ngagoela. De premier van de „Mijnstaat" Nga goela, heeft voorts medegedeeld, dat op 25 augustus door „de presidenten Tsjombe van Katanga en Kalondji van de Mijnstaat een conventie is getekend waarbij een voorlopige conferentie tus sen de republieken Katanga en Kasai wordt gesticht". Het akkoord voorziet in gemeenschappelijke verdediging van de twee republieken en de oprichting van een economische en tolunie tussen Katanga en de Mijnrepubliek van Kasai. Tsjombe verklaarde aan een vertegen woordiger van AFP, dat hij enkele com pagnieën Katangese troepen naar Kasai had gezonden om met name Bakwanga te beschermen. Aan de grens waren mijnen gelegd, maar men moest de ernst van de toestand niet overdrijven. Volgens berichten van heden ochtend hebben deze maatregelen niet kunnen verhinderen, dat troe pen van Loemoemba de hoofdstad van de Mijnprovincie, Bakwanga hebben bezet. Werk bij mijnen ligt stil In Elisabethstad wordt nog vernomen, dat het werk bij de mynbouwmaatschap- pij „Forminière" in Tsjikapa, in de taris-generaal Hammarskjöld heeft mee gedeeld, dat het aantal tot 17.000 zal stijgen met de aankomst van de Indo nesische en Malakkaanse troepen. De grootste eenheden zijn die van Marokko (3.220 man), Tunesië (2.640), Ethiopië (2.560) en Ghana (2.390). Secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. heeft zijn assistent, dr. Andrew Cordier, opdracht gegeven onmiddellijk naar Kongo te gaan. Hij zal de gehele administratieve organisatie van de V.N. onder de loep nemen. Hammarskjöld heeft voorts zijn per soonlijke vertegenwoordiger in Kongo, dr. Bunche, naar New York teruggeroe pen. Zoals bekend is de Indiase diplo maat. Rajesjwar Dajal, tot opvolger van Bunche in Kongo benoemd. In verband met de verklaring van Loemoemba dat hij zal vragen om terugtrekking van alle V.N.-troepen als de laatste Belg Kongo heeft verlaten, heeft Hammars kjöld ex-president Galo Plaza van Ecua dor aangewezen om de leiding van een studiegroep op zich te nemen die het beheer van de militaire bases Kamina en Kitona moet onderzoeken. Deze bases zullen onder toezicht van de V.N. komen als de Belgen verdwenen zijn. LOODGIETERSBEDKIJI1 EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge ttyudyk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 VRIJ WARM Volgens De Bilt in het weeroverzicht van 10 uur zal de wind in ons land tij delijk toenemen uit zuidwestelijke rich ting. Het weer blijft ook morgen onder invloed van het oude depressiegebeid, zodat de lucht onstabiel blyft en de kans op enkele plaatselijke buien blyft bestaan. Er zullen echter ook opklaringen voor komen. Het vrij warme weer blijft daar bij aanhouden 28 AUGUSTUS Zon op: 5.44 uur; onder: 19.37 uur. Maan op: 12.30 uur; onder: 22.27 uur. Hoogwater te Katwyk te 6.46 en 19 09 uur. Laagwater te 2.40 en 14.53 uur. (29/8 hoogwater te 7.33 en 19.58 uur, laagwater te 3.18 en 15.32 uur). Dit nummei bestaat uit 12 pagina's en een bijvoegsel. „Mijnprovincie Kasai", stilligt als gevolg van bloedige incidenten. De oorzaak van deze incidenten is niet bekend. Een deel van de mijnwerkers zou de mijn hebben verlaten en naar Portugees Angola zijn gevlucht. Er zou in Tsjikapa nog een tiental Europeanen zyn achtergebleven om onder bescherming van V.N.-troepen de mijninstallaties te bewaken. Ingrijpen van Nasser? Gisteren werd in Leopoldstad van wel ingelichte zijde vernomen, dat de Ver enigde Arabische Republiek (Egypte- Syrië) thans de mogelijkheid ernstig overweegt troepen ter beschikking te stellen van de regering-Loemoemba om de onafhankelijkheid van Katanga te vernietigen. Loemoemba zou deze uiter ste oplossing achter de hand houden voor het geval zijn streven om langs di. plomatieke weg zijn gezag in Katanga te vestigen schipbreuk zou leiden. Een uit diplomaten en militairen be staande missie van de VAR heeft dins dag j.l. in aanwezigheid van de bevel hebber der VAR-eenheden. die ter be schikking van de VN zijn gesteld, een onderhoud van twee en een half uur met Loemoemba gehad. Deze missie is woensdag naar Alexandrië vertrokken, waar zij rapport heeft xiitgebracht aan president Nasser. De leider van de VAR-delegatie naar de conferentie te Leopoldstad, Sabri, zou Loemoemba hebben medegedeeld dat Nasser bereid zou zijn de eenheden val. sehermtroepen, die thans deel uitmaken van het VN-leger in Kongo, ter be schikking van de centrale Kongolese regeripg te stellen, indien deze ze zou willen aanwerven om Katanga te over meesteren. In de omgeving van Loemoemba wordt opgemerkt dat „niets een regering kan verhinderen een bevriend land te ver zoeken zijn strijdkrachten ter beschik king te stellen ter bevordering van een doel, dat onder de uitsluitende zeggen schap van deze regering valt". Zeventienduizend man V.N.-troepen De V.N.-troepenmacht in Kongo be draagt thans 15.700 man, afkomstig uit 11 landen. Een woordvoerder van secre- R.I.V. mede verantwoordelijk? Het socialistisch lid van de Tweede Kamer, dr. J. H. Lamberts, heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid schriftelijk om inlichtingen gevraagd over de door het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid tevoren genomen proeven met de emulgator van de margarine, welke de huidziekte zou veroorzaken, ten einde na te gaan of deze emulgator schadelijk voor de volks gezondheid zou zyn? Bij hoeveel proefpersonen en hoe lang zijn deze proeven genomen en was dat wel voldoende? Dr. Lamberts meent, dat de praktijk wel uitgewezen heeft, dat deze experimenten onvoldoende waren. Dr. Lamberts vraagt zich af of het R.I.V. niet mede verantwoordelijk is voor het in de handel brengen van deze waarschijnlijk ondeugdelijke planten- margarine en de gevolgen daarvan Ook het Tweede Kamerlid, de heer Borst (CPN) heeft aan de minister ge vraagd wat de oorzaak is, dat een le- vensmiddelenprodukt zonder vooraf gaande voldoende controle in de handel wordt gebracht? Vervolging Inmiddels overweegt de officier van Justitie te Leeuwarden nog of hij een vervolging zal instellen tegen v. d. Bergh en Jurgens, die de Planta op de markt heeft gebracht, welke de oorzaak zou zijn van de huidziekte. De beslissing van de officier zal afhangen van het resul taat van de sectie op het lichaam van de te Leeuwarden overleden vrouw, die wordt vei-richt in Utrecht. Vooralsnog ziet de officier nog geen aanleiding tot vervolging. Ook van de zijde van de familie van de overledene zijn nog geen stappen bij de officier van Justitie gedaan. Golf te bewïjüsn? Het is trouwens nog maar een open vraag of het Rijksinstituut voor Volks gezondheid bij zijn - toxicologisch onder zoek inzake de massale huidziekte ooit het wetenschappelijk bewijs zal kunnen leveren, dat bepaalde stoffen in de Bij de spoorlijn te Barneveld werd dezer dagen een bom van vijfhon derd kilo gevonden. Leden van de mijnopruimingsdienst verwijderen het oorlogstuig na de ontsteking te hebben weggenomen. Planta-margarine van nieuwe samen stelling de ziekteverwekkers zijn ge weest. Men kan dus slechts van waarschijn lijkheid spreken. Maar ook dan rijst de vraag, welke rol de keuringsdiensten van de overheid in deze hele affaire hebben gespeeld. Bij informatie is ons gebleken, dat zo wel voor als na het tijdstip van het in de handel brengen van de nieuwe Plan ta door de Rotterdamse keuringsdienst geen controle op de samenstelling is verricht. Deze zou bovendien onmogelijk zijn geweest door de zeer gecompli ceerde wijze, waarop het onderzoek thans moet geschieden. Maar bovendien en dat is nog veel belangiijker maakt het bestaande mai-garinebesluit een effectieve controle eigenlijk onmo gelijk. Er is niet duidelijk omschreven, welke stoffen bij de bereiding niet mogen worden gebruikt Was het mar garinebesluit wel waterdicht geweest, dan zou in deze affaire niet de fabri kant maar de overheid de verantwoor delijkheid hebben moeten torsen. Of de Keuringsdienst te Rotterdam in deze zaak verdere stappen zal doen door de kwestie op justitioneel niveau te brengen, zal moeten worden afge wacht. De betrokken instanties zullen inmiddels dankbaar zijn als Den Haag zijn bereidheid om het margarinebesluit sluitend te maken in daden zou willen omzetten. Staking scheepsbouw beëindigd Overleg geëist vóór woensdag (Van onze Amsterdamse correspondent) De staking in de Amsterdamse scheeps bouw is beëindigd. De stakingsleiding op de werf van de NDSM heeft gistermid dag om half vijf bekend gemaakt dat de avondploegen weer normaal het werk zouden hervatten en dat ook vandaag weer iedereen aan het werk zal zijn. De directie is een ultimatum gesteld vol gens hetwelk vóór volgende week woens dag overleg zal moeten plaats hebben over de eisen van de arbeiders. Tot dat tijdstip zal alle overwerk worden ge weigerd. De arbeiders van de ADM hadden reeds laten weten dat hun actie tot 24 uur beperkt zou blijven. Onder druk van de stakingsactie heeft ADM-directeur, de heer J. W. R. Thomson laten weten dat de tarieven met 5 zullen worden verhoogd. Dit komt neer op circa f 4. per week, terwyl de eisen van de sta kers zyn: f5— vuil werk toeslag, f2.50 fietsengeld en f2.50. Op het ogenblik dat het einde van de staking werd afgekondigd hoorden de leden van de erkende vakbonden slechts een minderheid van de scheeps- bouwarbeiders is georganiseerd die door hun besturen naar bijeenkomsten in de stad waren geroepen de verwijten aan, dat zij zich hebben laten meeslepen in een avontuur dat kennelijk door de EVC in het leven is geroepen. Ook bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij is vanochtend het werk hervat. Toen het Nederlandse vliegkamp- schip Karei Doorman in de haven van Sorong lag, heeft een groep Papoea's uit een nabijgelegen kam pong op het vliegdek een demon stratie van inheemse dansen gege- Nederlandse bus in Italië overvallen Op de autoweg tussen Spezia en Ge nua in Italië zag de chauffeur van een reisbus uit Wateringen, waarin 24 Ame rikaanse toeristen werden vervoerd, zich gisteren plotseling geplaatst tegenover een auto, die drie Italianen dwars over de weg 1 adden gezet, met de klaarblij kelijke bedoeling een overval te plegen. De chauffeur, de 45-jarige Hagenaar W. van der Broek, bedacht zich niet lang, stapte uit en was onmiddellijk in een gevecht met de overvallers gewikkeld. De schijnbaar ongelijke strijd eindigde in het voordeel van de Hagenaar: gewond bleven de drie Italianen op de weg lig gen. Volgens een bericht van de Nederland se consul in Genua aan het Nederlandse autobusbedrijf heeft de Italiaanse poli tie zowel de aanvallers als de verdedi ger van de bus ingesloten op het poli tiebureau in een dorpje in de omgeving. Het was gisteravond nog niet te zeggen hoe lang de Hagenaar daar zou moeten blijven. De Amerikaanse toeristen zyn met een andere bus naar Genua gebracht. ven. Een overzicht van deze merk waardige gebeurtenis. PHILIPS TELEVISIE v.a. f695.-. persoonlijke LANGE MARE 66 Prettige betaling. „Meer huurling dan patriot" De piloot van de U-2, Francis Powers, heeft zijn land een .slechte dienst" be wezen, aldus de nationale commandant van het Amerikaanse Legioen, Martin McKneally. De commandant noemde de piloot „een slappe Amerikaan" en vond dat zyn gedrag „een teken" was van morele achteruitgang van Amerika. .Bowers heeft zich laten gevangen nemen, hy heeft zijn zending verloo chend en feiten geopenbaard, die af breuk hebben gedaan aan de Ameri kaanse zaak," aldus McKneally. „Powers was er niet van overtuigd, dat wat hij deed gerechtvaardigd was, maar hy deed het om geld. dat hij ermee verdiende. Wy kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat hfj meer huurling was, dan patriot," zei de commandant van het Amerikaanse Le gioen. De Zuidafrikaanse minister van Justitie Erasmus heeft gisteravond medegedeeld dat zijn regering heeft besloten de noodtoestand, die 20 maart j.l. na de wan ordelijkheden te Sharpeville werd ingesteld, met ingang van 31 dezer op te heffen. De noodtoestand werd in 123 districten afgekondigd. Hy is thans nog in 46 districten, die alle grote steaen omvatten, van kracht. Hammarskjöld zegt zijn reis af Poolse staat controleert seminarie-bibliotheken Commissies van bevoegde functiona- rissen hebben dinsdag toegang verzocht tot de bibliotheken van alle seminaries in Polen, aldus werd gisteren van rooms-katholieke zyde in Warschau vernomen. Waar hun dit werd toege staan doorzochten zy de bibliotheek op werken van anti-communistische strek king. In geval de encycliek van Paus Pius XII over het communisme werd aangetroffen werd deze in beslag geno men. In de seminaries waar hun de toegang tot de bibliotheek werd geweigerd werd deze gesloten en verzegeld en kreeg de bibliothecaris het verzoek zich bij de autoriteiten te melden. „De Johannesburg Start" meldt dat de opheffing van de noodtoestand inhoudt dat alle personen, die onder de bepaling ervan op politieke gronden gevangen zijn gezet, op vrije voeten zullen wor den gesteld. Minister Erasmus verklaarde dat de omstandigheden in Zuid-Afrika thans zodanig verbeterd zijn, dat het niet langer nodig is rust en orde met be hulp van de noodtoestand te handha ven. De Zuidafrikaanse minister van de P.T.T., Albert Hertzog, heeft op een bijeenkomst van de Republikeinse par tij in Cartonville, Transvaal verklaard dat de Engelse regering „hoogverraad" heeft gepleegd jegens de blanke bevol king van Zuid-Afrika. De Engelse regering heeft de mensen van Engelse afkomst in Afrika de rug I toegekeerd. De blanke bevolking van I Zuid-Afrika staat thans voor de keus: zich verenigen of gescheiden ten onder gaan, aldus Hertzog. „Wanneer de zwar te gangsters hier de baas worden zullen zij niet vragen of iemand tot het Engels- of Afrikaans-sprekende deel behoort. De enige vraag zal zyn of hij zwart of blank is. en wanneer hij blank is zal hij daarvoor moeten boeten". Alle grote mogendheden hebben de blanken in Afrika de rug toegekeerd omdat zy hen beschouwen als een be lemmering voor vriendschap met de Afrikanen, aldus de Zuidafrikaanse be windsman. Secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties heeft gisteren de Zuidafrikaanse premier doen weten, dat hij voor de aanstaande bijeenkomst van de Algemene Vergadering niet naar Pretoria kan gaan voor besprekingen over de rassenpolitiek der Zuidafrikaan se regering omdat de situatie in Kongo zyn voortdurende aanwezigheid in het hoofdkwartier der V.N. vereist, aldus is van V.N.-zyde vernomen. De secretaris-generaal hoopt evenwel tydens de bijeenkomst van de Algemene Vergadering van gedachten te kunnen wisselen met de Zuidafrikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Louw. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Augustus 1860: De New-York correspondent van den Mobile Register verhaalt het vólgende: Onlangs keerde een heer uit Europa terug. Hij was met zijne familie zeven maanden afwezig geweest; toen hij van New York vertrok, had hij de rekening van 't gaz betaald en gedurende zeven maanden was zijne woning niet open geweest: de gazfabrie- kant evenwel onderzocht den me- ter en dientengevolge ontving ge- mélde heer eene rekening van 52 dollars. Hij begaf zich onmiddellijk naar den secretaris, beklaagde zich en dreigde een dusdanig be- drog aan de kaak te zullen stéllen „Zeer wel, mijnheerantwoordde de secretaris. De heer Grinnei keerde huiswaarts en deelde zijn vrouw liet gebeurde mede. „Be- taal" zeide zij. „Waarom?" vroeg de man. „Op den dag dat wij New York verlieten", antwoordde zij. moest ik een ogenblik naar huis terugkeeren om iets te zoeken, dut ik vergeten had. De vensterblin den waren gesloten: ik stak het I gaz aan, en toen wij terugkwa- men, vond ik het nog brandende" De rekening werd betaald voo> een gazpit, die gedurende zeven maanden voortdurend had ge- brand.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1