Sp« OPENING OLYMPISCHE SPELEN WERD WEERGALOZE SHOW... Ol ympis'che eiee Onverdiende nederlaag Nederlandse waterpoloploeg tegen Zuid-Slavië Opmars, sprekers, duiven, schoten, klokken, koren, vlaggen, toortsen en zelfs een incident F Olympisch programma Niet veel stootkracht in de aanvallen van de oranjeploeg Olympisch allerlei SIMON DE WIT: WE HEBBEN EEN GEZELLIGE PLOEG.... VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, donderdagavond De show was groots. Vanmiddag tussen half vijf en kwart over zes heeft president Gronchi van Italië de 17e Olympische Spelen geopend en zijn op kleurige spektakelstukken verzotte landgenoten hebben hun ogen uitgekeken op dit kakelbonte, pakkende schouwspel. Hier waren alle ingrediënten voorhanden om de menigte van honderdduizend in het schitterende, marmeren stadion voortdurend te boeienom nog maar te zwijgen van de miljoenen aan de T.Val misten die dan het fantastische kleurenspel. Eerst de Grieken Daar was dan allereerst de intocht dei- ploegen87 in getal. Eerst de Grieken: een ernstige groep, somber geklede man nen in stemmige jassen gehuld. Maar al spoedig werd het beeld fleuriger. Het ploegje van de Antillen had zich los ge maakt uit de donkere tunnelspelonk, waaruit de ploegen naar voren traden. Een enorme neger droeg de vlag par mantig voort. Het eerste glamourgroepje was Australië. Charmante meisjes in het geel, een groot gezelschap. Veel uitvoeriger dan de Oostenrijkse afvaardiging, maar nauwe lijks even gracieus. De Belgen daarente gen waren in stemmig blauw gehuld.dat scherp afstak tegen de steenrode sintels. Terwijl in het volkomen on-overdekte stadion de schaduwen zich over steeds meer tribunevakken uitbreidden, mar- scheerde de ene groep na de andere over de sintels om zich dan op het midden veld op te stellen. Bijna elke groep maak te een fraaie indruk: de Brazilianen, met hun stramme ruiterofficieren, de Bulgaren, die zo prettig-ongedwongen naar de tribunes zwaaiden en de Cana dezen, wier meisjes met hun witte jur ken en rode schoudertassen zo uit Hol lywood leken te zijn weggelopen. Blote man Toch waren er dissonanten. De kleine Cubaanse ploeg kreeg gefluit inplaats van applaus, de heer Andreotti, die namens het Italiaans Olympisch Comité de deelnemers toesprak, werd door een ongeduldig deel van het publiek eraan herinnerd dat zijn speech te lang duur de. En dan was er het regelrechte inci dent met die half-blote man, dieeen kwartier voordat de show begon plot seling uit het publiek opdook, de halve sintelbaan overdraafde in kakibroek en bloot bovenlijf en toen weer even plot seling in de massa verdween. Maar overheersen bleef het gevoel, dat de Spelen op een grandiose wijze ge opend zijn, deze weelderige stad waar dig. Hier was de ganse sportwereld ver tegenwoordigd en marcheerde langs de volgepakte tribunes: Fransen met Bas- kische mutsen, Duitsers, begroet door vurige supporterscharen. Een kranige ploeg, de mannen in lichtgrijze pakken, de meisjes in jurken die zo blauw wa ren als de hemel boven het stadion. Vlak daarachter de diepzwarte mensen uit Ghana, in fel contrast met de stro blonde Duitsers.'Dan de grote groep dat de Spelen op 'n grandioze wijze ge- door zorgvuldig geklede Engelse meis- Het moment waarop in het Olym pisch Stadion het Olympisch vuur wordt ontstoken. De delegatie van Nationalistisch China bracht tijdens de openings plechtigheid even de politiek in de arena: aan de kop van de Chinese delegatie liep een man met een spandoek, waarop de woorden „on der proteststonden. Nationalis tisch China moet zich namelijk Formosanoemen en is het daar mee niet eens. jes, die tussen in marineblauw gestoken Britten liepen. Israel kreeg veel applaus en India eveneens met zijn gele tul banden. Correct Nederland kwam na Nieuw-Zeeland. Geleid door vlaggedrage Jan Willem van Erven Dorens,, de aanvoerder van onze hockey-ploeg, marcheerde ons groepje binnen. Het waren er nauwe lijks enkele tientallen met chef-de-mis- sion Kerdel, Fanny Blankers-Koen en Arie van Vliet. Dan enke'de hockeyspe lers en achteraan, zeven zeilers, hele maal uit Napels overgekomen voor deze plechtigheid. Onze ploeg maakte geen bijzonder spectaculaire indruk, maar correct was haar optreden ongetwijfeld. Zo ging de opmars verder. De Paki- staners toonden fantastische hoofddek sels, de Ver. Arabische Republiek zocht het in stoer armgezwaai en ver-vooruit- gestoken borstkassen, De Roemenen hadden meisjes bij zich, die witflakke- rende tanden toonden en Spanje liet o.a. een stramme stoet van ruiters aan ons voorbij trekken. Veel applaus was er voor Amerika, dat een forse neger tot vlaggedrager had bevorderd. Enorm groot was ook de Russische ploeg. Strui- j se meisjes in het wit waren een en al lach en zelfs over de stroeve gedchten van de mannen gleed af en toe een lach. Het slot van de intocht was een Italiaanse triomf. Honderdduizend Azurri juichten hun landgenoten, die er opgepoetst, elegant en zwierig uitzagen, uitbundig toe. Alle klokken van Rome Toen alles stond opgesteld, hield signor Andreotti zijn speech, opende president Gronchi met één enkele, in het Engels uitgesproken zin de Olympische Spelen Het Olympisch programma ziet er voor zaterdag als volgt uit: 8 uur: vijfkamp degenschermen) 8.30 uur: zwemmen (halve finales schoonspringen dames). 9 uur: kano (herkansingen). 9.45 uur: zwemmen (series schoonsprin gen heren). 10 uur: hockey, waterpolo, worstelen. 15 uur: boksen, kano (halve finales), hockey, zwemmen (series 4 x 100 m. wisselslag estafette heren). 16 uur: wielrennen (series ploegen ach tervolging en kwartfinales sprint), zwemmen (finale schoonspringen da mes). 16.30 uur: hockey. 16.40 uur: zwemmen (halve finales schoonspringen heren 20 uur: worstelen. 20.40 uur: zwemmen (halve finales 100 meter vrije slag dames). 20.45 uur: wielrennen (halve finales en finale tandem, kwartfinales ploegen- achtervolging). 21 uur: boksen, waterpolo. 21.10 uur: zwemmen (finale 100 meter vrije slag heren). 21.30 uur: zwemmen (finale 200 meter schoolslag dames). 21.50 uur: waterpolo. 1960 en droegen matrozen de vlag bin nen, die tijdens koorzang (de Olym pische hymne) werd gehesen. Daarop kwam de burgemeester van Melbourne de vlag van 1956 aan zijn Romeinse col lega aanbieden. Drie doffe knalle, door kanonschoten veroorzaakt, waren het sein voor alle klokken in Rome om te gaan luiden en intussen werden in het immense stadion duizenden duiven los gelaten. Het leek wel een sprinkhanen- zwerm, die een paar bogen boven het veld beschreef en vervolgens klapwie kend stadwaarts vertrok. Daarop verscheen de laatste fakkel drager. Een jong atleet, die in rustige draf over de sintels ging, de vele groene treden naar de schaal snel en elegant aflegde en met een strakke armbewe ging de vlam in de schaal aanstak. Ze zal er blijven branden tot 12 september. Adolfo Consolini, als held in eigen land vereerd, legde na mens alle deelnmers de Olympische eed af, beloofde eerlijk te zullen strijden en vormde met zijn schelle stem de inleiding op het vurig door een koor gezongen Italiaanse volks lied. Het enige dat ons verwonderde was, dat niemand van de toeschouwers meezong. Maar het applaus was dave rend Zo eindigde, een plechtigheid, die De Olympische vlag wordt het stadion binnengedragen. niets origineels meer heeft, die vol cliché-handelingen is en in theorie al leen de blinde idealisten zou moeten be hagen, maar desondanks een groot suc ces werd. Omdat het showelement op een weergaloze wijze werd uitgebuit. Rome en de Italianen waardig! Eén moment van onoplettendheid.... (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, donderdagavond „Lekker gluiperig, hoor", riep een Hol landse supporter, die flink wilde doen. Op dat moment hinkte Cor Braasem met een stok langs de bassinrand op en neer. En Frans Kuyper instrueerde .Hans Muller, eer die het water weer in dook. De stand was 1 1 op dat moment en het was pauze bij Nederland—'Zuid- Slavië, de eerste match van het waterpoloprogramma de eerste wedstrijd dus ook, waarbij voor ons zevental grote belangen op het spel stonden. Ik ben erg blij, dat onze ploeg zich van de ophitsende taal van een verdwaasde landgenoot op de matig-bezette tribunes niets heeft aan getrokken. HollandZuid-Slavië is een forse, maar redelijk-sportieve wedstrijd geworden, en ten bewijze hiervan werd er maar één speler (de Zuidslaaf Kacic) naar de kant verwezen en dan nog pas ander halve minuut voor het einde. Op dat ogenblik stonden de Zuidslaven met 2—1 voor en ondanks een verbeten slotoffensief van de oranje klanten is het bij die stand gebleven. Op de tribune zaten Fanny Blankers en allerlei zwemmers en zwemsters, plus een stel vaderlandse wielrenners de Ne derlandse ploeg hun steun te geven, maar al kwam er een offensief los, een door Van der Zwan prachtig doorge tikte bal vloog tegen de lat en even later ging de laatste kans in rook op, toen Fred van Dorp van flinke afstand hoog overschoot. Jammer, ontzettend jammer, die nederlaag. Als de Zuidsla ven nu beter waren geweest, was het een andere kwestie geweest, maar hoe wel het geduchte knapen waren, met veel lichaamskracht en een zeer geslo ten defensie, viel de ploeg als geheel niet mee. Er zat in de aanvallen weinig tempo en vooral in de eerste helft kwam 'm m De Nederlandse ploeg tijdens het openingsdejilé. ei weinig schot uit de gevreesde voor hoede los. Daarna werd het beter en moest de voortreffelijk spelende doel man Ben Kniest vooral oppassen voor Stanicic die zeer onverwacht en hard schoot. Tweemaal Harro Ran Ik heb voortdurend de overtuiging ge had dat er een kleine overwinning voor Nederland inzat. Voorzichtig, bijna aar zelend gestart, kwam er na enkele mi nuten vaart in ons spel en nadat een goal van Fred van Dorp geannuleerd was, kwam de Hagenaar Ran in het nieuws door een verdienstelijke, lange rush te ondernemen, waarna de bal bij- zonder-zuiver en precies op tijd naar \an der Zwan verhuisde, die prachtig, hard en zuiver inschoot. Dat was 10 en men zou gedacht hebben dat door dit doelpunt de Nederlandse voorhoede voldoende heen zou zijn gekomen over haar ontzag voor de meesterlijke Zuid- slavische doelman Muskatinauvic. Maar nee dat viel tegen. 'Ondanks de steeds weer van de kant oplaaiende spreekkoren, die er van ge tuigden dat Holland „een woordje mee spreekt" bleef er teveel tempo en schot vaardigheid mankeren in onze aanval. En toen Harry Lamme zich in de yer- dediging iets laakbaars permitteerde, kregen de Zuid-Slaven een strafworp en daaruit schoot Stanicic onhoudbaar in: 11. Opnieuw kwam Ran daarop in het nieuws, maar ditmaal in ongunstige zin. Hij zwom prachtig op, ging voortreffelijk door en overrompelde de Zuidslaven door die formidabele rush. Maar aan het eind daarvan lag geen doeltreffend schot, maar via een niet geslaagde uitwijkpoging naar links een slap balletje dat in het water, vóór de doel lijn al smoorde. Gelukkig bleven er nu goede aanvallen van de oranjeploeg volgen, maar veel stootkracht zat er toch niet in. We dachten al dat het 11 bleef, waardoor Nederland goede kansen op een medaille zou hebben behouden, maar toen kwam er een ongelukkig moment van de overigens behoorlijk leidende Zwitserse arbiter Zimmerman. De man j was waarschijnlijk de enige in het bad j waar de spanning nu kookhitte be- i reikte die de overtreding had gezien. Hij gaf een vrije won), even was er verwarring in onze verdediging en daar schoot Simenc al naar voren. Met Kniest in bange afwachting vlak vóór zich, balanceerde de Zuidslavische schut ter even met de bal op de rechterhand om daarop rustig in de doelhoek te schieten. Advertentie ZIE T OP ZUN BEST ME PHILIPS TELEVISIE enegouwen AALMARKT 12 De Zuidafrikaanse tandemrijders Raymond Robinson en Alfred Swift zijn tijdens de training op de Olym pische wielerbaan, ernstig gevallen. Robinson brak zijn recht er sleutel been en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Swift heeft kneu zingen en verwondingen aan de benen en aan de rechter schouder opgelopen. Hij kreeg ook een hersen schudding. De suppoosten bij het Olympische dorp hebben opdracht gekregen scherp uit te kijken naar handteke ningenjagers, die als atleten ver kleed het Olympische dorp trachten binnen te komen. Een official verklaarde dat som migen geprobeerd hadden het dorp binnen te komen terwijl zij roei spanen en zelfs een roeiboot droegen. Onbillijk Het was onbillijk, die nederlaag, want de spelverhouding had ons minstens recht op remise gegeven. En onnodig was het bovendien, want de Nederlan ders hadden het initiatief dat zij hal verwege de tweede helft bezaten, niet uit handen moeten geven. Deenige troost is dat er niet slecht gespeeld is en een geduchte tegenstander pas op het uiter ste nippertje heeft kunnen winnen. Maar in feite is dat een erg-schrale troost, want het verlies is geleden en al plaatst Nederland zich in de finale-poule, deze 12 blijft voor de eindstand meetellen. Naar, maar waar! De Italiaanse atleet Consolini legt namens alle deelnemers de Olym pische eed af. Onder de Nederlanders, die deel uitmaakten van de delegatie bü de opening van de Spelen, bevonden zich ook zeven leden van de zeilploeg. Zij hadden het er graag voor over gehad om urenlang in een trein te zitten. „Vanmorgen om zeven uur zijn we vertrokken en we komen pas om half elf weer in Napels terug", ver telde chef d'equipe Simon de Wit. „We hebben de uitnodiging om in het défilé mee te lopen bijzonder op prijs gesteld. Anders hadden we helemaal niets van de Spelen gezien. In Napels is het precies zoals bü een grote internationale regatta". De zeilers Sieeswijk, Verhagen, Lutenschutz en de reserves Jaap Helder, Van Meggelen en Lesage beaamden deze woorden van hun leider volkomen. Ook zü vonden het prettig weer eens contact te hebben met de andere Nederlandse Olympische deelnemers. Aanvankelük zouden ook de Drakenzeilers Van Duyl, Van den Bergh en Dudok van Heel zyn meegekomen, maar zij wilden hun kostbare schip niet zonder bewaking achter laten en hadden besloten de Draak nog maar eens geducht te gaan poetsen. De zeilers zyn in Napels in een groot hotel onder gebracht. De stemming is uitstekend. „We hebben een echt gezellige ploeg waarin goede kameraadschap heerst", zo besloot Simon de Wit voordat hjj met de anderen het Olympisch stadion binnentrok.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4