In San Jose: scherpe aanval van de Cubaanse minister Roa op Amerika Raadsels rond diefstal schilderijen blijven GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN WEERBERICHT Herter antwoordt dat Cuba hand in hand gaat met het rode blok AFRIKAANSE CONFERENTIE IN LEOPOLDSTAD MISLUKT Komen Britse detectives voor onderzoek naar Amsterdam schildersverven, ladders en schild ersgereed seh crtmen Leidse verfhandel „de Valk" ri.v. leuivs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 No. 30135 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Volgens de radiozender „De Stem van Havanna" heeft een niet ge- identificeerd vliegtuig gisteravond boven de Cubaanse provincie Pinar del Rio gevlogen en daar het vuur geopend op twee militairen, van wie er één werd gewond. De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken, Raul Roa, heeft gisteren in San Jose, de hoofdstad van Costa Rica, waar de vergadering van de Organisatie van Amerikaanse staten wordt gehouden, een felle aanklacht tegen de Verenigde Staten uit gesproken. „Omdat wij niet willen sterven, willen de V.S. ons doden en zoekt zij medeplichtigen in Latijns Amerika", riep hij op dramatische toon uit. Hij beweerde voorts, dat de bedreiging uit commuistische landen „hypothetisch" is, „terwijl de bedreigingen en aanvallen van de V.S. daarentegen heel werkelijk zijn". Daarom is Cuba hier „als rechter gekomen en niet als beschuldigde", zei hij. een koude oorlog tegen de Sovjet-Unie. De „Verenigde Staten, de rijkste en machtigste mogendheid ter wereld, heb ben vergeefs getracht onze overgave te kopen. Wij zullen ons tot de dood toe verzetten tegen een buitenlandse inva< sie". Op deze nauwelijks verhulde beschuldiging dat de Verenigde staten militaire expedities tegen Cuba steunen antwoordde minister Herter met een verklaring volgens welke Cuba ,,hand in hand gaat met het Chinees-Russische blok". De rede van minister Roa ,,kan het streven van de Verenigde Staten naar herstel van de vriendschappe lijke betrekkingen slechts bemoeilij ken". „Via onderhandeling tot verzoening" De Cubaanse minister verklaarde, dat zijn regering het principe aanvaardt om via onderhandelingen tot verzoening te komen, maar dan alleen op voorwaarde, dat de Ver. Staten geen eenzijdige maat regelen tegen Cuba nemen. Hij stelde nogmaals de V.S. verantwoordelijk voor de „ontwrichting van de economische structuur" op Cuba en zei, dat zijn land commerciële betrekkingen zal blijven onderhouden met alle landen, die zijn produkten willen kopen. Minister Roa zei verder, dat de Ver enigde Staten Cuba willen betrekken in Mevr. Powers mocht haar echtgenoot nogmaals bezoeken Mevr. Barbara Powers heeft woens dagmiddag onverwacht gelegenheid ge kregen haar man nogmaals een bezoek te brengen. Dit derde bezoek, dat een volkomen verrassing voor haar was, had plaats in een gevangeniscel „in of nabij Moskou" en werd door niemand anders bijgewoond. De gehele duur van het gesprek van ruim een uur, werd het echtpaar alleen gelaten. Na afloop kreeg mevr. Powers van de gevangenisautoriteiten de mededeling, dat zij zolang zij nog in Moskou blijft, haar man alles mag sturen waar hij om vraagt. Zij had bij haar vertrek van haar man een lijstje meegekregen, waar op om. sigaretten en levensmiddelen in blik voorkwamen. De Amerikaanse advocaten van mevr. Powers hebben gisteren een bezoek ge bracht aan het kabinet van president Brezjnef voor het overhandigen van een gratieverzoek. Hun werd echter verzocht morgen terug te komen, dan zou mis schien een onderhoud met de president kunnen worden geregeld. De advocaten hebben nu het verzoek per post verzon den. Mevr. Powers zou thans bezig zijn met het opstellen van een brief aan premier Kroes)tsjef, waarin zij haar spijt be tuigt Moskou vrijdag te zullen verlaten zonder de premier te hebben ontmoet. Deze brief zal worden afgeleverd vlak voor het vertrek van mevr. Powers naar Brussel .tegelijk met haar advocaten en haar moeder. Later meldde Reuter, dat mevr. Powers hedenochtend uit Moskou naar haar va derland is teruggekeerd tegelijk met haar moeder en beide advocaten. Deze laatsten zeiden, dat het nog niet duidelijk is hoe vaak mevr. Powers haar man zal kunnen zien. Dit zou afhangen van de plaats waar hij wordt vastgehou den. Mevr. Powers zei nog niet te heb ben uitgemaakt wanneer zij naar de Sovjet-Unie teruggaat. Haar verzoek om een onderhoud met premier Kroesjtsjef was tot dusver onbeantwoord gebleven. Twee doden door „Planta"-ziekte Het ministerie van Sociale Zaken deelt mede: Bij de geneeskundige hoofdinspec teur van de volksgezondheid is bericht ontvangen van een tweetal sterfgevallen kort na het gebruik van „Planta" met rode opdruk. In één geval (Leeuwarden) bestaat een ernstig vermoeden, dat er sprake is van een samenhang. Het on derzoek naar de juistheid van dit ver moeden wordt voortgezet. Plaatselijk enkele buien De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot ma tige veranderlijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 AUGUSTUS Zon op: 5.43 uur; onder: 19.39 uur. Maan op: 11.18 uur; onder: 21.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.07 en 18.29 uur. Laagwater te 2.03 en 14.15 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. Minister Roa verdedigde in zijn rede ter conferentie in krachtige bewoordin gen de handelsbetrekkingen tussen zijn land en de communistische wereld. „De Verenigde Staten zeggen huichelachtig het principe van vrijheid van handel te steunen, maar zij trachten te verhinde ren dat wij een vrije handel ontwikke len. Wy zullen handelen met alle lan den die willen kopen of verkopen, of de Verenigde Staten dit prettig vinden of niet". Minister Roa merkte op, dat Cuba ondanks politieke tegenstellingen, ook handelsbetrekkingen met Spanje onder houdt. Drie resoluties Cuba heeft tot op heden drie ontwerp resoluties ingediend. In de eerste wor den de Verenigde Staten verzocht „hun politiek van interventie, provocaties en agressie, strijdig met de beginselen van de O.A.S." te staken. In de tweede resolutie wordt de Amerikaanse regering gewaarschuwd, dat „zjj zich, terwille van de Panamerikaanse solidariteit, dient te onthouden van elk vertoon van vijandig heid jegens Cuba en elke andere Ameri kaanse staat, en het beginsel van niet- inmenging en het recht van zelfbeschik king dient te respecteren". In de derde resolutie ten slotte worden de „basis principes" voor een landhervorming voor geheel Latijns Amerika uiteengezet. „Buitenlandse particuliere investeringen zijn de voornaamste oorzaak van de economische achterstand van Latijns- Amerika". Dreigement Verbolgen over de sancties waartoe de ministersconferentie van de O.A.S. heeft besloten heeft een commentator van radio Ciudad Trujillo verklaard, dat de Dominicaanse republiek thans heeft be grepen dat haar ware vrienden niet op het Amerikaanse halfrond, maar achter het ijzeren gox-dijn moeten worden ge zocht". Zoals bekend is hebben de ministers van de O.A.S. besloten, dat de diplomatieke en commerciële betrek kingen met de Dominicaanse republiek zullen worden verbroken. Demonstratie tegen Loemoemba Ghanese V.N.-politie greep in tijdens stakingsrel Bij de opening van de conferentie van Afrikaanse staten, welke thans in Leopoldstad wordt gehouden, heeft de politie over. de hoofden van een duizendtal demonstranten geschoten, die het aftreden van premier Loemoemba eisten. De politie voerde met geweren een charge uit onder de demonstranten, die met spandoeken zwaaiden waarop het heengaan van de „fascist Loemoemba" werd geëist. Later maakte de politieman de vuurwapens gebruik, waarbij meestal in de lucht werd geschoten, hoewel ook wel rechtstreeks op de terugtrekkende betogers werd gericht. Er is nog geen melding gemaakt van slachtoffers. Vol gens sommige berichten zou de politie van losse munitie gebruik hebben gemaakt. In gevechtswagen geranseld Terwijl de demonstratie aan de gang was, schalde uit luidsprekers de stem van premier Loemoemba. die sprak over de Afrikaanse solidariteit. De order tot vuren werd gegeven, nadat demonstranten stenen hadden gegooid naar een kordon van ongeveer honderd politie-agenten. De politie arresteerde ongeveer twintig demon stranten, die met stokslagen en schop pen in een gepantserde gevechtswagen werden gedreven. De demonstranten be stonden voornamelijk uit aanhangers van de anti-Loemoemba gezinde Abako- en Poena-partijen, en van de afgeschei den „Kalonji-groep" van Loemoemba's eigen Nationale Kongolese partij M.N.C. Drie jeeps met politiemannen van de V.N. arriveerden op de plaats waar zich het incident afspeelde. De V.N.-politie kwam echter niet tussenbeide. Een Amerikaanse journalist werd door Kongolese politiemannen van een tele foon weggesleurd toen hij trachtte een verslag door te bellen van de onlusten. Totnutoe zijn slechts vertegen woordigers van negen Afrikaanse landen in Leopoldstad aangekomen Collectie Leapman sterk overgewaardeerd? Gisteravond heeft de Amsterdamse politie via Interpol een telex bericht doen uitgaan naar Scotland Yard in Londen met de mededeling dat de officier van Justitie geen bezwaar heeft tegen.de overkomst van Scotland Yard-detectives naar Amsterdam in verband met het onder zoek naar de diefstal der vier kostbare schilderijen in de nacht van dinsdag op woensdag j.l. uit een woning aan de Sloestraat. De politie deelde mee de komst van Britse detectives toe te juichen vooral omdat ze nog over te weinig gegevens beschikt van de Engelse makelaar Cook, die met doeken naar ons land kwam om te trachten deze te verkopen en diens beide Britse vrienden Scaramanga en Sykes Tot nu toe staat nog niet vast of Britse detectives naar Amsterdam zullen komen. Gisteren heeft de recherche opnieuw de 29-jarige makelaar Robert Cook gehoord over diens aangifte van de diefstal, doch dit onderhoud heeft weinig opgeleverd ter opheldering van de affaire. Niet mysterieus Onze Londense correspondent meldt: De Londense j-.cht op de schilderijen diefstal concentreerde zich gisteren bijna uitsluitend op een Engels meisje dat met Cook, Scaramanga en Sykes in Amsterdam was en enkele Nederlandse kunsthandelaars had opgebeld. Zjj werd hier eerst de „mysterieuze blonde vrouw" genoemd, bleek later een brunette te zijn en uiteindelijk helemaal niet mysterieus. Het was de 23-jarigc Catherine Brocklehurst, dochter van de voormalige High Sheriff (te vergelijken met de Commissaris van de Koningin) van Cloucestershirc. wijlen majoor John Henry Brocklehurst. Zij verklaarde in Londen schilderijen restauratie te studeren. Zodra zij hoorde dat zij werd genoemd in de schilderijen diefstal ging zij op advies van haar broer, een effectenmakelaar in de Lon dense city, en van een advocaat, naar Scotland Yard, waar zij een verklaring aflegde. Later vertelde zij in de flat van haar broer in Londen, dat Cook, die zij even als Sykes en Scaramanga op feestjes in Chelsea had ontmoet, haar had gevraagd of zij zin had naar Amsterdam te gaan en enkele Nederlandse kunsthandelaars voor te bereiden op zijn komst met een paar interessante (nu gestolen) schil derijen. Catharine voelde hier wel iets voor, omdat zij dan dit werk kon combineren met bezoeken aan enkele Amsterdamse musea. Vorige week maandag vloog zij met een lijst van Nederlandse kunst handelaren in haar tas en uitgeleide gedaan door Cook naar Amsterdam. Daar werd zij opgewacht door Sykes, die haar naar het Victoriahotel bracht. Zij belde enkele kunsthandelaren, die wel interesse schenen te hebben, maar eerst de schilderijen wilden zien, en be zocht verder het Rijksmuseum. Vrijdag arriveerde Cook en nam alles van haar over De volgende dag ging Catherine terug naar Londen en het eerste wat zij hoorde en in de kranten las, was dat de bewuste schilderijen waren gestolen. Haar moeder, die haastig uit het 15e eeuwse familiekasteel Sudeley Castle nabij Winchcombe in de Cotswolds, VVest-Engeland, naar Londen kwam om haar dochter te spreken, verklaarde gis teravond. dat „mijn dochter op geen enkele wijze bij de verdwijning van de schilderijen was betrokken en volkomen vrü uit ging". Zij voegde er aan toe, dat Catherine morgen met vakantie naar het buiten land gaat en dit zou een van de redenen zijn, waarom haar dochter voor Scotland Yard een verklaring aflegde, zodat zij later niet zou worden teruggeroepen. Scotland Yard stelde gisteren ook nog op verzoek van de Amsterdamse politie een aantal onderzoeken in Londen in. De politie ging o.a. naar het huis van de ouders van Cook nabij East Peck- ham in Kent. Zijn vader, Arthur Cook, directeur van een grote verzekerings maatschappij, wilde later niets over dit gesprek loslaten en zei alleen dat hij „genoeg had van de zaak". Scotland Yard zou er inmiddels ook achter zijn gekomen dat Sykes en Sca ramanga al twee weken geleden naar Nederland gingen. Men kan wel aan nemen dat zij ervan op de hoogte waren, dat Cook van plan was in Nederland de schilderijen te verkopen. Vervolging van Cook? Tenslotte de laatste schakel in de keten, de eigenaar van de schilderijen. John Leapinan, de rijke Londenaar met een collectie schilderijen, die naar hij beweert voor ruim 2% miljoen gulden is verzekerd. Hij en ztfn vrouw, dochter van de tweede burggraaf Blumer, zyn met vakantie op een En gels kanaaleiland. Hij schijnt voorlopig niet van plan te zjjn naar ons land te gaan, maar heeft wel laten doorsche meren dat hy Cook eventueel gerech telijk zal vervolgen. Er is geen twijfel aan dat hij Cook de schilderijen inder daad ter hand stelde, maar in wat voor verhouding en op wat voor basis dat gebeurd is. is uiterst vaag. maar naar Leapman vertelde zou Cook van hem de schilderijen hebben gekregen op basis van verkoop of teruggave. Intussen doen in Londen geruchten de ronde dat de collectie schilderijen van Leapman heel sterk overgewaardeerd is en dat hij nogal wat kopieën bezit. Mis schien staat dat ook in verband meteen verklaring gisteren, dat de Rubens, die Cook voor Leapman zou verkopen, een kopie is en bepaald geen 400.000. maar hoogstens f5000 waard is. Zijn collectie zou namelijk bij Christie zijn aangebo den, maar later teruggenomen, omdat er geen belangstelling voor was. BELONING Intussen is gisteren een advertentie verschenen, waarin een beloning tot 109r van de waarde der vier in Am sterdam gestolen kostbare schilderden 'totale getaxeerde waarde f600.000) wordt beloofd aan degenen, die aanwü- zingen kunnen geven tot het terugvin den der doeken. Deze advertentie is door de Nederlandse vertegenwoordiger van een Engels expertisebureau (Toplis and Harding) op verzoek van de verzeke ringsmaatschappij Fine art and General Insurance Company geplaatst na over leg met de politie. om de conferentie bij te wonen. Er waren 20 Afrikaanse landen uitge nodigd. Volgens de plannen had het een conferentie moeten worden van ministers van Buitenlandse Zaken. Er zijn op het ogenblik echter maar een paar ministers van Buitenlandse Zaken in Leopold stad, onder wie minister Rudolph Grime van Liberia. Stakingsrel in Leopoldstad In Leopoldstad heeft de Kongolese politie gistermiddag op een groep Kon golese stakers geschoten, waardoor twee stakers werden gewond. Vijfhonderd arbeiders van een der grootste textielbedrijven in Leopoldstad hadden zich 's middags op de binnen plaats van de fabriek verzameld, waar zij voor het gehele personeel van 2.700 man dezelfde loonregeling eisten als aan het nieuwe Afrikaanse stafpersoneel was toegekend na de „Afrikanisering" van het bedrijf. De vertegenwoordigers van de vakbond, die in het fabrieksge bouw besprekingen hadden gevoerd met de directie en een vertegenwoordiger van het ministerie van Arbeid, werden bij het verlaten van het gebouw door de opgewonde menigte uitgejouwd. Op dit moment arriveerde Kongolese politie, die de binnenplaats trachtte te ontruimen. Hierop ontstond een hand gemeen, waarbij de politie van de gum mistokken gebruik maakte. In de alge mene verwarring klonken plotseling zes revolverschoten, die door politie-agenten waren gelost en twee stakers aan de benen verwondden. Gealarmeerd door de schoten, ver scheen eerst een jeep met Ghanese soldaten, gevolgd door nog meer jeeps met Ghanese V.N.-politie, die onmid dellijk in stelling gingen. De commandant, kolonel Ankrah, be gon de Kongolese politie te ondervragen en gelastte haar tenslotte haar wapens te ontladen. Vervolgens ontruimden de Ghanese militairen met voorbeeldige discipline de binnenplaats van iedereen die zich daar bevond, d.w.z. zowel de stakers als de Kongolese politie. Dit optreden voltrok zich onder het applaus van de toegestroomde menigte, die de Kongolese politie uitjouwde en de V.N.- soldaten toejuichte. 0 Slot pag. 2 De beroemde filmster Ingrid Bergman, die op het ogenblik in Nederland vertoeft, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Anne Frankhuis te Amsterdam. De film ster in het beroemde Achterhuis. ENGELAND BEHARTIGT ONZE BELANGEN Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft vandaag meegedeeld, dat de Indonesische regering er thans officieel mee heeft ingestemd, dat de Britse ambassade te Djakarta de Neder landse belangen in Indonesië be hartigt. Zoals eerder reeds is gemeld, heeft Groot-Brittannië zich bereid verklaard na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië de belan gen in Indonesië te behartigen. Advertentie MINISTERS DE QUAY EN LUNS NAAR DE GAULLE Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat de minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay, en de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, woensdagochtend op uitno diging van de Franse president, generaal De Gaulle, in het Elysee te Parijs be sprekingen zullen voeren. Advertentie. Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Alléén bij TZhoVi Het best gesorteerd In: LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros TELEFOON 33909 O Slot pag. 2 ONDERHOUD MINISTERS LUNS, WIGNY, SCHANS Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den llaag heeft meegedeeld, dat minister Luns maandag - de dag waarop hij van zijn vakantie in Oostenrijk terugkeert - om vyf uur 's middags te Brussel een ont moeting zal hebben met de ministers van Buitenlandse Zaken van België en Lu xemburg, VVigny en Schaus. De volgende dag vliegt minister Wigny naar Rome voor een bespreking met .zijn Italiaanse ambtgenoot. Segni. Minister Wigny keert woensdag haar Brussel te rug. Het gesprek van de ministers Luns, Wigny en Schaus geschiedt in het kader van het Beneluxoverleg. Op de besprekingen op ïinisterieel ni veau zal worden gesproken over de po litieke en economische ontwikkelingen in Europa tegen de achtergrond van de wereldsituatie. (Sue/ Uit het Leidsch Dagblad van 27 Augustus 1860: Als bijzonderheid kan vermeld wordendat de huisvrouw van M. Pronk, wonende te Amsterdam op de Weesper straat, welke gepas seerde jaar van tweelingen is be vallen, gisteren van drie welge schapen kinderen (twee jongens en een meisjeverlost is. Kraam vrouw en kinderen bevinden zich naar omstandigheden redelijk wel varend. Dit echtpaar is al zoo in ruim twee jaar tijds met vijf kin deren gezegend.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1