ympische PAUS GAF DE SPELEN Z'N BESTE ZEGEN MEE Vanavond half negen: het polochiel tegen de Zuidslavische „heren" Onmenselijke hitte doet deelnemers in „dorp" bij bosjes flauw vallen Journalisten grommen landgenoot sloeg in perscentrum tafel aan stukken Olympus af en toe een Vesuvius Wim Gerlach moest in kwartier bijna een pond aftrainen Waterpolocoach Frans Kuyper blijft - ondanks alles - optimist Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 augustus 1960 Derde blad no. 30134 (Van onze speciale verslaggever Bart in 't Hout) Vandaag gaat het grootste sport- spektakel van de wereld in pre mière. Dan is het urenlange Olym pische défilé in het Olympisch stadion. Gelukkig op een tijdstip, dat de grootste hitte achter de rug is, want anders zou onvermijdelijk gebeuren, wat wij gisteren gezien hebben in het Olympisch dorp. Bijna iedere dag is daar een plechtigheid. Dan worden vlaggen gehesen, volksliederen gespeeld, dan staan zo juist binnengekomen delegaties op het grote voorplein, stram in het gelid. De Olympische uniform om de ranke, robuuste of wat ook voor figuren, de Olym pische hoed op het hoofd kort om: helemaal in pontificaal, waarop ze thuis zo trots zijn geweest. Maar niemand heeft thuis gedacht, dat het in Rome zo snikheet kon zijn Gisteren was er in het Olympisch dorp weer zo'n ceremonie protocolaire. We hebben er maar even naar gekeken en zijn toen halsoverkop gevlucht naar de Orange Juice-fontein in het restaurant. Maar de arme meisjes en jongens in hun mooie Olympische pakjes zij moesten daar maar staan en zij niet al leen, want onder de officiële genodigden was het Luxemburgse vorstenpaar, dat we weliswaar ook wel eens vrolijker za gen kijken. Speeches muziek vlaggen het werd menige Rome-ganger te veel. Bij bosjes, werd ons later verteld, vielen ze flauw en dat was dan hun eerste, niet zo prettige kennismaking met de Olym pische stad. NOC in hemdsmouwen Door de hitte is het decorum ook wel een beetje zoek. In Nederland kan men zich een Pahud de Mortanges, een Van Lier moeilijk in hemdsmouwen voorstel- Chaos bij aankomst Olympische vlam in Rome De Olympische vlam heeft zyn 3425 km. lange reis van de Olympus in Grie kenland naar Rome volbracht en heeft als laatste halteplaats het Capitool aan het Piazzo del Campidoglio gekozen. De plechtige aankomst van de fakkel drager werd gisteravond echter ontsierd door wanordelijkheden, die het gevolg waren van een ontoereikende organi satie. Langs de 15 meter brede stenen trap pen die van het Piazzo Venetia schuin omhoog leiden naar het ongeveer 30 me ter hoger gelegen Piazza del Campi doglio hadden zich uit het overstelpend drukke verkeer het laatste uur voordat de plechtigheid begon vele duizenden belangstellenden omhoog gewerkt. De massale stroom liep halverwege het plein voor het Capitool vast op een af zetting van zware houten hekken en een groot aantal suppoosten. Gedurende de gehele plechtigheid, die een uur in beslag nam, raakten de men sen vooraan in een hevige verdrukking en tientallen lijkwitte, huilende en soms bijna flauw vallende vrouwen wer den met veel moeite over de hekken ge trokken. Evenals een groot aantal man nen die de druk niet langer konden ver drager. liepen zij daarbij letterlijk en fi guurlijk vele kleerscheuren op. Ondanks deze grote verwarring en het storende tumult werd het programma toch op de seconde nauwkeurig afge werkt. Menigeen mocht het dan op deze zwoele Romeinse zomeravond in deze vele tienduizenden koppen tellende me nigte benauwd hebben, het Italiaanse enthousiasme liet zich geen moment be koelen. Al om half negen marcheerden onder donderend applaus 85 in witte unifor men gestoken en wit gehelmde carabi nieri met de kleurrijke vlaggen van alle aan de Olympische Spelen deelnemende naties vanuit de zijstraten uit tegenover gestelde richting naar de beide kanten van het bordes en bestegen de smalle trappen naar de ingang van het Capi tool. Tevoren had een marsband van de ca rabinieri een half uur lang muziek ten gehore gebracht. Na de vlaggenparade hield de burgemeester van Rome een re devoering en hoewel de menigte aan de andere kant van het plein telkens op het punt stond de afzetting te verbreken en de chaos daar steeds groter werd ging de omroeper onverstoorbaar door met zijn mededelingen over de vorderingen die de fakkeldrager op zijn weg naar het Capitool maakte. Hij was de 1198ste die het vuur van de Olympus in een tijd van 105 uur en 27 minuten via Sicilië naar Rome had gebracht. En toen hij 1 mi nuut voor negen het hoge bordes bereik te stak hij de fakkel met een uitgestrek te arm zegevierend en triomfantelijk omhoog. De burgemeester ontstak daar na het vuur in een schaal waar het tot hedenmiddag zal blijven branden. Dan zal de laatste van alle estafettelopers, de Italiaanse student Giankarlo Peris, met een fakkel het Griekse vuur naar het Olympische stadion dragen. len. Een Kees Kerdel, als chef de mis sion en oud-sportsman (nog niet zo oud) misschien nog wel, maar de anderen ze ker niet. Den Haae zou er schande van spreken. Wel hier in het Olympisch dorp in het Holland-huis, waar zij hun zetel hebben opgeslagen, hebben zij meteen hun decorum aan de kapstok gehangen. 'Hier ontvangt de heer Van Lier de Ne derlandse journalisten in zijn luchtigste tenue en na het verstrekken van enkele formele inlichtingen zoals wie ermee lopen bij het Olympisch défilé is er een sigaar, we mogen het merk niet ver klappen, doch het staat wel in verband met de cavalerie, die de heer Van Lier zoals hij ons vertelde vroeger enthou siast heeft gediend. „Hebt u geen moeilijkheden?" vroegen wij de heer Pahud de Montagne. „Hoe zo?" vroeg de NOC-praeses, „U wel?" „Nogal," zeiden wij en bedoelden daar mee niet slechts onszelf. Geen vredehuis Vele journalisten zijn ondergebracht in Domus Pacis, een soort van Romeinse kazerne, waarin het minder vredig toe gaat dan de naam wel zegt. De meeste journalisten hebben hier meer tijd door gebracht met ruzie maken dan met wer ken. Een van Nederlands geaccrediteerde persbroeders is zelfs zo kwaad geworden dat hij een tafel half heeft vernield. Men komt hier ook voor de merkwaar digste verrassingen te staan. By het af- journalist, dat hij daarvoor de somma van 50.000 lire diende te betalen. „Waarom?" „Voor de telefoon, die u op de pers tribune hebt aangevraagd." „Maar ik heb helemaal geen telefoon aangevraagd. De paperassen erbij en daarop bleek, dat de vraag: „wenst u een telefoon op de perstribune" was doorgestreept. „Nouzei de journalist triomfan telijk. En wat zei de Romein: „Doorschrap pen kan zowel „ja" als „nee" betekenen en of de journalist toch maar de 50.000 lire wilde betalen, want anders kreeg hij geen perskaart. Een ander wenste een andere kamer, omdat dag en nacht naast zyn bed een telex stond te onweren. Goed. Vijfdui zend lire per dag extra. De Italianen hebben veel geld uit de voetbalpool gespendeerd om zo mooi mogelijk voor de dag te komen. Het ziet er ook indrukwekkend uit de we gen, de Olympische installaties het is allemaal af. Doch het lijkt ons een beetje onbillijk om de Nederlandse kranten daarvan al een gedeelte te laten betalen, halen van zyn perskaart hoorde een Het Olympisch vuur is gisterèn op Romeins grondgebied aange komen. Geëscorteerd door politie mannen op grote motoren rent de atleet met de fakkel over de weg van Gastel Gandolfo naar de Eeuwige Stad. Piet van der Touw Duizenden op plein voor Sint Pieter onfortuinlijk De loting voor de wielertij drit op de baan heeft een bijzonder onfortuinlijk resultaat opgeleverd voor de 19-jarige Haagse amateur Piet van der Touw, die ons land op dit onderdeel vertegen woordigt. Van der Touw start namelijk vrijdag in het hypermoderne Olympische wie- Ierstadion als eerste van de 27 deelne mers voor de rit over 1000 meter. Zijn concurrenten kunnen zich dus allen naar zijn tijd „richten", uiteraard voor_ zover hun capaciteiten hen dat toestaan. Gunstig was de lottrekking vooral voor de Franse en Italiaanse vertegenwoordi gers (alsof de wieler-duvel er mee speelt...), zij rijden namelijk resp. als nummer voorlaatst en laatst. De Nederlandse wegploeg heeft het beter getroffen. In de ploegentijdrit over 100 km (vrijdag) starten onze landge noten namelijk in 12e positie (om 9.11 uur) en dat betekent dat zij onder rela tief gunstige omstandigheden rijden. Bovendien vertrekken enkele belang rijke concurrenten Frankrijk, Spanje en Duitsland 9lechts 2 tot 4 minuten vóór hen, terwijl van de andere favo riete ploegen alleen Italië na Nederland aan de slopende rit begint (4 minuten later). Arie van Vliet was dan ook op dit punt tevreden. In de ploegentijdrit starten: Jan Hu- gens. Ab Sluis, Lex van Kreuningen en René Lotz. Aan de individuele wegwed strijd over 175 km nemen op dinsdag 30 augustus deel: Jan Hugens, Jan Janssen, Lex van Kreuningen en René Lotz. Illllllllllllillllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll Te veel fruit Dokter Smit heeft er een patient by gekregen. Gisteren moest name lijk de amateur-achtervolger Piet van der Lans naar de „ziekenboeg", met darmstoornissen. De Tilburgse arts kwam snel tot een conclusie: „teveel fruit gegeten" (een voort durende zorg voor de ploegleiders) en hy verwacht dat de coureur uit Sasscnheim weer snel zal zijn op geknapt. Dat moet ook, want voor zaterdag a.s. staan voor de achter volging-equipe de series en (even tueel) de kwart-finales op het pro gramma. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli V reugde-traneii Het gebeurde aan het einde van de eerste zitting van het congres der inter nationale zwemfederatie, de FINA. Pre sident Jan de Vries bracht het voorstel van Rusland, Hongarije, Polen en Tsje- cho-Slowakije om de zwembond van Na tionalistisch China (Formosa) van het lidmaatschap der federatie uit te sluiten, in discussie. Uiterst nerveus stond Wang tee Ling, een der vertegenwoordigers van Formosa op om voor de rechten van zijn kleine bond te pleiten. Hy wees op de bedoeling van de Oosteuropese landen, vrienden van rood-China, om een „politieke ma noeuvre" uit te voeren en op de geest van „sportmanship" en verdraagzaam heid. Hevig transpirerend ging Wang tee Ling weer zitten om op het oordeel te wachten. Voorzitter De Vries vroeg het uit meer dan 100 afgevaardigden be staande congres wie het voorstel van Rusland en de andere drie landen wilde steunen. Geen der aanwezigen, (Van onze speciale verslaggever Bart in 't Hout) Rome, 24 augustus De wit gehelmde politie-agenten werden er zenuwachtig van en dat wilde wie zich ook gedelegeerden van Roeme nië en Bulgarije bevonden, hief zijn hand. In de hoek van de zaal waar de com munistische landen bijeen zaten, werd niet gereageerd, slechts verlegen geglim lacht. Wang tee Ling stond op, maakte even het manuaal van de zegevierende bokser met ineengeslagen handen en viel toen luid snikkend zijn landgenoot naast zich om de hals. Dikke tranen rolden over onder zyn wangen. Huizenaar wist niet hoe hij het had.... De Groningse lichtgewicht Wim Gerlach heeft gisterochtend binnen een kwartier bijna een pond moeten aftrainen. Toen Theo Huizenaar voor de officiële weging de drie Nederlandse boksers in de gang naar het weeglokaal voor alle (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Hij stond in het Olympisch dorp, voor het Hollandse Huis. In de schaduw van de enorme huizenblokken speelden twee van zijn pupil len, Anton de Boer en André Hermsen, een partijtje tafeltennis. Want ook waterpolospelers kunnen niet de hele dag in het niet zilte, maar wel diepblauwe nat van het Stadio del Nuoto of het Piscina delle Rose spartelen. Hij keek naar die twee en zei, dat hij ze niet had opgesteld voor de ploeg, die vanavond om half negen het Olympisch water- pologevecht gaat openen met het duel tegen Zuidslavië. Zijn naam? Frans Kuyper, natuurlijk. De zestiger, de Amsterdammer, de verhuizer, de sublieme amateur, wiens grote hobby waterpolo is en nu al langer dan tien jaar de sterke man achter onze nationale poloploegen is. Hij heeft het momenteel zo makkelijk niet, want Olympische Spelen doen geduchte aanslagen op de zenuwen van spelers en officials en juist de dagen van wachten op het beginsignaal zijn zo moeilijk. Frans Kuyper heeft zijn ploeg voorbereid in ontelbare goedbestede Amsterdamse weekeinden en andere trainingsbijeenkomsten en oefenwedstrijden. Wat kan hij er momenteel nog meer aan doen dan afwachten, de jongelui in goede sfeer houden en af en toe een oefenpartijtje spelen? I voor vanavond. In elk geval is hy opti mist gebleven, zelfs nu hij en de ploeg de handicap ondervinden van een zich zo moeilijk verplaatsende Cor Braasem, die gistermorgen loopoefeningen deed, maar zijn werk als assistent-coach nog j niet volledig kan doen. Al zal hij zich vandaag ongetwijfeld naar het stadion 1 rollen om de ploeg in actie te zien. I Hoe de opstelling wordt, wil Kuyper nog niet precies zeggen. Maar hij ver- Of hij tevreden is met de loting? Och, het had slechter, maar ook beter ge kund. Of hij bang is voor de Zuidsla- ven? Bang niet, maar sterk zijn ze. ,.Het zyn een stel beren. Fysiek hebben ze overmacht op onze jongens. Maar wa terpolo is zo'n grillige sport. Soms zit bij ons de combinatie er weer zó goed in, dat ik denk dat de grote tyd van tien jaar geleden terug is. Maar dan ineens spelen de jongens weer zó ver onder hun kunnen, dat de schrik je om 't hart telt dat van de Hagenaars Harró Ran slaat. Wat is dat nou toch? Je staat -"A' T voor een raadsel". Frans Kuyper zuigt eens aan zijn pijp. Waarschijnlijk om inspiratie op te doen wél en Bram Leenards en Wim van Spingelen niet van de partij zullen zijn. En zijn optimisme omtrent de uitslag grondt hy voor een deel op de troos tende woorden van de trainer van de Duitse poloploeg, die hem zei dat Duits land weliswaar onlangs van de Zuid- slaven verloren heeft, doch slechts met 53 en met 4 invallers speelde. Maar als ik dan wegga en Kuyper het aller grootste succes toewens, zucht hij diep en zegt dat goede waterpolospelers schaars zyn. Dus toch die twijfel of het wel goed zal gaan? Ria van Velsen wil Lynn Burke niet zien Honderd meter verder stuit ik op Ria van Velsen. Ze ziet er nu weer goed uit. Geen niersteen aanvallen meer. een heerlyk klimaat voor zwemsters, de rust van het Olympische dorp, de goede ver zorging en het verrukkelijk-licht zwem mende bad hebben hun uitwerking ten goede niet gemist. In een vrolijke oranje badjas flaneert zij samen met de veel forsere Erica Terpstra, met wie zij een kamer deelt, door het dorp. 's Middags wordt er weer getraind, maar nu is het toch nog rusten geblazen. Ze heeft al buitenlandse concurrenten getroffen, maar twee meisjes wil ze nog helemaal niet in actie zien; Lynn Burke uit New York en Natalie Steward uit het Engelse dorp Hornschurch. Lynn Burke is immers wereldrecordhoud'ster op de 100 meter rugslag en Natalie Ste ward is het net als Ria niet lang geleden geweest. „Voor mijn zenuwen is het beter, dat ik ze niet eerder zie dan aan de start. Ik zit met Natalie in dezelfde serie, de derde. Er gaan van de dertig deelneem sters maar 8 over naar de finale. Een serie winnen zegt dus nog niet alles. Je moet een enorme tyd maken, anders loop je de kans er naast te staan, 't Is wel spannend allemaal. En dan te we ten, dat ik pas op 1 september aan de beurt ben. 's Morgens om 10 uur". Pas zeventien jaar zijn en al zo onder druk staan! Als ze het niet zo goed had in Rome, zou ik medelijden met haar hebben... I zekerheid nog even op een proef- schaal zette, bleek Gerlach twee ons boven het toegestane gewicht voor zijn klasse (maximaal 60 kg) te wegen. Huizenaar wist niet hoe hy het had. Want eerder in de ochtend hadden de Nederlanders de gebruikelijke gang naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse pugilisten gemaakt om daar op de schaal te gaan staan en toen waren zowel Ger lach als De Rooy en Van Duivenbode ruim beneden hun gewicht gebleven. Hoe dan ook, die paar ons moest ver- dwynen en dus gingen de Nederlanders weer terug naar hun flatgebouw, waar Huizenaar de te zware Gerlach in een dik trainingspak gekleed onder ae bran dende zon op het platte dak wat liet touwtjespringen. Binnen een kwartier was de zaak in orde en toen Gerlach of ficieel op de schaal ging staan, haalde hy nauwelijks 59,8 kg. Jan de Rooy bleef met 53.3 kg ruim beneden de grens (54 kg) van het bantamgewicht en ook Bas van Duivenbode had geen moeite om met 70.6 kg tot het Olympisch bokstoc-nooi toegelaten te worden. De grens voor het zwaarwelter is namelijk 71 kg. Later bleek, dat de schaal van de Ame rikanen maar liefst zes ons te weinig aangeeft. „Verbeeld je dat ik er op had vertrouwd. Dan had Gerlach er toch mooi naast gestaan. Het is treurig dat er voor ons geen eigen schaal afkan", zei Theo Huizenaar, die het niet kan verkroppen dat er van de zijde van het NOC zo weinig aandacht aan de boksers wordt besteed. „Maar je weet het wel. Als er bezuinigd moet worden dan gaat het altijd in de eerste plaats tenkoste van de krachtsporten". Bas van Duivenbode zal hedenavond als eerste Nederlandse bokser in de Olympische ring komen. Hy heeft het met de loting tamelyk gunstig getroffen, zyn tegenstander is namelyk de Span jaard Cesareo Barrelra Moya en het ge vecht heeft mogelyke perspectieven voor de Amsterdamse metselaar, j Wim Gerlach moet het in zijn eerste party opnemen tegen een der favorieten, de sterke Rus Vellington Barannikov. Jan de Rooy krygt in het bantamge wicht een volkomen onbekende tegen stander: Yuan Sze uit nationalistisch- China. Waterpoloploeg tegen Zuid-Slavië Het Nederlandse waterpolozevental voor de wedstryd tegen Zuid-Slavië, die vanavond in het zwemstadion wordt ge speeld voor poele C van het Olympisch waterpolotoernooi, is als volgt samenge steld: Doel: Kniest: achter: Lamme (aan voerder) en Van der Zwan; midden: Ran en Muilen voor: Van Dorp en Vriend. Gisteren heeft de Paus zijn zegen gegeven aan de Olympische deel nemers. wel wat zeggen. Een stoet van duizenden en nog eens duizenden baande zich omstreeks vijf uur in de namiddag een weg naar het Vaticaan en geen automobilist die meer de kans kreeg om door te rijden. Voor deze door talloze ontsnappingen toch al neurotisch geworden mensensoort werd het een sauve qui peut in de zijstraten. En de stoet trok op naar het plein voor de Sint-Pieter, waar in de ochtenduren al het rode baldakijn werd gespannen, waaronder des avonds Paus Johannes zou plaats nemen. Ja, de Romeinen en de duizenden toe risten, die echt niet alleen voor de Spelen in de stad zijn, zouden zich de kans laten ontnemen om de Paus te zien. Overdag waren ze er ook de Harry's, de Karli's. het ganse leger van moderne zigeuners, dat alles met came ra's - klikkend en snorrend te lijf gaat, maar de buit bleef beperkt tot een van die wonderlyk uitgedoste Zwitsers, die het Vaticaan bewaken en zich waar- schynlyk wel de meest gefotografeerde en gefilmde homo sapiens ter wereld mogen noemen. Maar dat was klein wild vergeleken by wat er 's avonds voor de lens zou komen - jonges, wat zouden ze thuis opkyken als die film vertoond werd. Het was alleen maar jammer dat alles zo ver van de lens gebeurde Ze probeerden wel op te dringen, maar er gens stieten ze toch op de hekken, die door Italianen in romantische unifor men bewaakt werden en daar was niet overheen te klimmen. Jaloerse blikken werden geworpen naar de geluksvogels, die op een houten platform weer dichter bij het baldakijn stonden. Het was ech ter baas boven baas, want het beste wa ren zy af, die aan weerszyden van het baldakyn hadden plaats genomen. Op rood betrijpte stoeltjes. Dat moeten dan de opperste bestuurders van alle OC's ter wereld zyn geweest, diplomatieke vertegenwoordigers met hun neefjes en nichtjes, die zo'n kostbare uitnodiging hadden kunnen bemachtigen. Desillusie Toen wy in het Olympisch centrum de paarse uitnodigingen ontvingen voor de ontvangst by de Paus. maakten we ons daarvan een andere voorstelling. We hadden ons de samenkomst intiemer gedacht. Minder rumoer op het plein van de Harry's en de Karli's. Misschien wel ©en persoonlyk woord van de Paus. Doch de rede, die hy in het Latyn uit sprak en door tolken in vele talen ook het Nederlands werd overgezet, ging alleen maar over de idealen van wijlen De Coubertin, de idealen die ter. nauwernood nog van deze tyd zijn De Paus had het over het „mens sana in corpore sano", doch in de praktyk gaat dat allang niet meer op. Straks is het: tel de medailles en wee de sportman, die de kans om zo'n medaille te bemachti gen laat voorbygaan. Dan is er van die gezonde geest in een gezond lichaam niet zoveel meer over. En net zo min, wanneer de eën of andere coach het noodzakelijk oordeelt om ter opwek king zogenaamd onschuldige vitamine pilletjes uit te delen Misschien had Paus Johannes hiervan iets kunnen zeggen, al zou dat voor B rund age en de zijnen geen prettige taal zijn geweest. Misschien heeft Paus Johannes werke lijk gedacht dat het allemaal van die lieve zieltjes zijn, die in Olympisch tenue voor hem zyn verschenen. Ze hebben hem immers zo harteiyk toege wuifd toen hy onder het rode baldakijn plaats nam. op een enkeling na, die met de hoed achter op het hoofd het veel te druk had met een plaatje voor thuis te maken. Een andere enkeling werd dit wel te bar, stelde pogingen in het werk om die hoed af te krijgen, wat zowaar ook wel lukte. Maar die kauwgummi was moeilijker te verwyderen

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9