Taptoe parade in Katwijk groots besluit van de VVV-evenementen Strauss bij Adenauer op liet matje geroepen Oud-directeur Schiphol Jan Dellaert overleden Duizenden waren op de been Minister gebruiktegeneraals in de politieke strijd Aanmeldingen van de huidziekte komen thans uit het hele land Organist Ben Fey concerteerde in Ned. Herv. Kerk te Noordwijk Bonn teleurgesteld over Djakarta Kerkelijk L even DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 De taptoe-parade, die tot besluit van het badseizoen in Katwijk werd gehouden, was wel het hoogtepunt van alle en het waren er heel wat VVV-venementen. Duizenden en nog eens duizenden toeschou wers waren naar het centrum van het dorp en naar de boulevard getogen om de deelnemende korpsen te zien en te horen. En ze hebben veel gezien en veel gehoord. Veel goeds. Niet minder dan 500 muzikanten werkten aan de uitstekend verzorgde taptoe-parade mee. Alle deelnemende korpsen vielen op door hun flink marcheren en de onberispelijke show. die waarschijnlijk heel wat uren van inspannende voorbereiding heeft gekost. Het was een sprookjesachtig schouw spel. De fraaie uniformen, die zo goed uitkwamen in het licht van de schijn werpers. de gelukkig niet altijd mili taire. maar vaak zwierige show. de milde temperatuur, dat alles droeg ertoe bij om de taptoe tot een onvergetelijk fes tijn te maken. De muzikanten kregen heel wat open doekjes voor de vele in gewikkelde en dikwijls ook amusante fi guren. Of de kinderen 's avonds konden sla pen. moeten we betwijfelen. Heel Kat wijk daverde namelijk van het tromge roffel en trompetgeschetter. Maar voor een zo'n avond geeft dat niet. Hoewei alle deelnemende korpsen goede prestaties bereikten, waaronder ook de plaatselijke, moeten wij de meeste eer gunn«en aan „De Tromme- laeren van Roesendaele" (in Katwijk sinds enkele weken alom bekend) ,Ahoy' De hoornblazers marcheren op de boulevard (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwljk-Z) uit Rotterdam en het korps van de Scheepjeswolfabriek. Door de voortreffelijke prestaties, die geleverd werden, was het des te meer jammer, dat de regen in de loop van de avond spelbreker werd, waardoor niet het hele programma kon worden afge werkt. Terwijl het CJMV tamboer- en pij perkorps DVS over het voetlicht trad, kwam een fikse regenbui opzetten, die de honderden muzikanten en de duizen den toeschouwers dwong een goed heen komen te zoeken. Vooral de Trommelaeren van Roesen daele waren erg teleurgesteld, dat zij door de regen niet meer'konden optre den. Het evenement kon worden gehou den dank zij dp inspanning van de VVV en de financiële bijdrage van de Kat- wijkse middenstand. Ook de politie en het personeel van gemeentewerken droeg zijn steente bij tot het welsla gen van het festijn. Tactische fout (Van onze correspondent in Bonn) Dc 44-jarige Westduitsc minis ter van Defensie Franz Josef Strauss is door Bondskanselier Adenauer op het matje geroepen. Men neemt aan, dat de kanselier verstoord is over de uitgebreide kritiek in binnen- en buitenland op het memorandum, dat zeven gene raals van de zogenaamde Füh- rungsstab van het Westduitse leger dezer dagen hebben gepubli ceerd. Adenauer heeft Strauss verzocht morgen zijn vakantie te onderbreken en direct naar Bonn te komen, opdat de kanselier nog voor zijn zaterdag beginnende vakantie van gedachten kan wis selen met de minister. Het dezer dagen gepubliceerde memo randum der generaals stelde een drietal eisen aan de Westduitse defensie, waar van de inwilliging volgens de militairen strikt noodzakelijk was voor een effi ciënte verdediging van het Westen: al gemene dienstplicht, het lidmaatschap van de NAVO en de atoombewapening. Gistermiddag trachtte de Westduitse regeringsperschef Von Eckardt op een persconferentie in Bonn meer dan zeven tig journalisten tevergeefs duidelijk te maken, dat het niets bijzonders is als generaals zich op deze wijze tot het grote publiek wenden en voorts dat het woord „eisen" (in het Duits „Forde- rungen") volkomen verkeerd wordt op gevat. Mocht men Von Eckardt geloven dan is dit „een begrip in de NAVO", waar immers ook steeds gesproken wordt over „military requirement", op z'n Duits „Erfordernisse", of te wel: „Wat ver eist is". Deze filologische grapjes sneden geen hout: zij toonden eerder aan hoe de regering-Adenauer in haar maag zit met het memorandum der generaals. De verantwoordelijke man Duidelijk is nu geworden dat het mi nister van Defensie Strauss zelf is ge weest die ten deze het initiatief heeft genomen. Hij zou de generaals hebben opgewekt het memorandum te schrijven inclusief het bijzonder ongelukkige woord „Forderungen". De S.P.D. zegt zelf: „De persafdeling van het ministerie van Strauss schreef de tekst en de gene raals tekenden". Maar het is zonneklaar geworden dat dit, alsmede het feit dat de eis der generaals volkomen gedekt worden door de beslissingen die de rege ring en parlement inzake de verdediging hebben genomen bij de beoordeling van het geheel helemaal niet meer belang rijk zijn. Evenmin is belangrijk, dat het geschrift der generaals eigenlijk bestemd was voor officieren om verder uit te dragen aan de troep. De kern van de kwestie is nu dat Strauss zijn generaals toestond zich op onhandige en overbodige wijze met poli tiek te bemoeien. Want de generaals wendden zich niet slechts tot de troep en de officieren, zij richtten hun memo randum tot het grote publiek! Een pu bliek waarin een grote partij, de S.P.D., vertegenwoordiger is, die gekant is tegen de atoombewapening. Omdat Strauss aan dit alles zijn goedkeuring (of méér!) heeft gegeven, staat juist hij thans bloot aan een scherpe kritiek, zelfs van partij genoten, ja zelfs van zijn regeringschef! Hier is een tactische politieke fout ge maakt, die vooral in het buitenland aan de kaak wordt gesteld. Onmachtig Niets duidt er op dat de zeven gene raals echt uit de band zijn gesprongen. De Bundeswehr is niet te vergelijken met de Reichswehr, die openlijk en wel tussen 1920 en 1933 gekant was tegen de democratische republiek van Weimar en die verlangde naar de monarchie. De Bundeswehr-generaals kunnen op de politiek geen grote druk uitoefenen, zij zijn uitvoerders van bevelen van de poli ticus, 'n minister en staan onder scherpe controle. Een man, als de zeer krachtige en zich van zijn macht zeer bewuste Strauss, zal het eenvoudigweg niet toe staan dat met hem een loopje wordt ge nomen. Hij „gebruikte" eerder zijn gene raals door hen een memorandum te laten fabriceren dat in het publiek kwam en ten doel lijkt te hebben zo hoort men te Bonn zeggen, om de voor een nieuw bui tenlands politiek gezicht vechtende S.P.D. te treffen of te verlokken tot het scheppen van een breuk met de gene raalsEn dat houdt een principiële fout in: de minister betrok zijn gene raals in de politieke strijd tussen zijn partij en de oppositie. Wanneer is Amerikaanse ballonsatelliet te zien? De Sterrefwaoht in Utrecht deelt mede diait ook In de komende nachten de Amerikaanse baililonsatelliet „Echo" weer te zien zal zijn en wel op de vol gende tijden: Vrijdag 26/8: 21.16 uur vtrij hoog, 23.19 uur hoog, 01.23 laag. Zaterdag 27/8: 20.54 uur hoog, 22.57 uur hoog, 01.01 uur laag. Zondag 28/8: 22.35 uur hoog, 24.40 uur vrij hoog. Maandag 29/8: 22.13 uur hoog, 24.18 uur vrij hoog. Dinsdag 30/8: 21.53 uur hoog, 23.57 uur vrij hoog. Woensdag 31/8: 21.31 uur hoog, 23.34 uur vrij hoog aan de horizon. DE „BLOEMENDAEL" AAN JAPAN VERKOCHT De Nittoh-Maatschappij voor de walvisvaart, een Japanse onderne ming .heeft bekend gemaakt, dat zij een contract heeft gesloten voor het overnemen van het voormalige fa- brieksschip van de Ned. Mij. voor de walvisvaart, de „Bloemendael". De maatschappij wil het schip ge bruiken voor haar walvisoperaties in het centrale en het noordelijke gedeelte van de Grote Oceaan. De prijs voor het sc-hip bedraagt 420.000 pond sterling, afgeleverd Yoko hama. De Ned. Mij. voor de Walvisvaart heeft deze bekendmaking bevestigd. Koninklijk Paar in Ischia De Koningin is vanochtend aan boord van het jacht de „Groene Draeck" te Ischia aan de Golf van Napels aange komen. De prins bevond zich aan boord van de .Piet Hein" die even later te Ischia meerde. Pionier van wereldluchthaven (Van onze Amsterdamse correspondent) In dc Boerhaave Kliniek te Amsterdam is gisteravond om streeks negen uur op 67-jarige leeftijd overleden de heer U. F. M. Dellaert, oud-directeur van de Luchthaven Schiphol. Nadat hij op 30 juni j.l. afscheid had geno men van de luchthaven, die hij veertig jaar had geleid, werd hij een dag later wegens een opgelo pen kou in de Boerhaave Kliniek opgenomen. Ulrich Francois Marie Dellaert werd 8 augustus 1893 in het Zeeuwsvlaamse dorpje Westdorpe geboren. Toen hij als knaapje een demonstratie van de vlie ger Henri Farman in Gent bijwoonde, was hij gewonnen voor de luchtvaart. Het zou echter tot 1916 duren eer hij zijn luchtdoop zou krijgen. Hiervoor zorgde de luchtvaartpionier Nieuwen- huis. die de als artillerie-officier onder de wapenen geroepen Dellaert mee de lucht in nam. Een jaar later kreeg „Jan" Dellaert van de generale staf toestemming om op Soesterberg tot piloot te worden opgeleid. Telefoontje Duizenden patiënten Onder dieet-patiënten tal van gevallen (Speciale berichtgeving) De telefoon van dr. Burema, directeur van de GG en GD te Rotterdam, heeft sinds dinsdag j.l. praktisch niet stilgestaan. Deze Rotterdamse geneeskundige dienst was het immers, die maandag j.l. op het spoor kwam van Planta-margarine in nieuwe samenstelling, als zeer waarschijnlijke verwekker van de aanvankelijk zo geheimzinnige huidziekte. Deze welhaast sensationele ontdekking heeft echter mede tot gevolg gehad, dat de GG en GD te Rotterdam het knooppunt is gewor den van aanmeldingen van de met hevige jeuk en vaak hoge koorts gepaard gaande ziekte. Weliswaar is de produktie en de ver koop van de Planta met rode opdruk door de fabrikant geblokkeerd, maar het aantal ziektegevallen is ook nadien nog toegenomen. Thans komen uit alle delen van het land meldingen binnen bij de Rotterdamse GG en GD, niet alleen van huisartsen en van geneeskundige dien sten als van Enschede, Hengelo en Al melo, maar zelfs van verontruste huis moeders. Aangenomen wordt dat het aantal patiënten niet meer in de hon derden, maar in de duizenden loopt. Er zijn tot op heden geen sterfgevallen ge meld, maar wel was gisteravond de toe stand van een in een Rotterdams zie kenhuis opgenomen vrouwelijk slacht offer van de huidziekte uiterst kritiek. Planta is een zoutloze margarine, die vooral door diëetpatiënten en ook door a.s. moeders wordt gebruikt. Met nadruk zy er op gewezen dat ook eetwaren waarin Planta is verwerkt zoals koekjes, gebakjes, croquetten ziekteverwekkende bestanddelen kunnen bevatten. De vraag rijst dan of men kan volstaan met het stopzetten van de pro duktie en distributie van de Planta- margarine. Voor koekfabrieken die de Een serieus en bemoedigend debuut! De naam Ben Fey was ons onbekend. Hy is de nieuwe organist van de Herv. Kerk te Noordwijk aan Zee, een jongeman die zyn opleiding misschien zelf nog niet als voltooid beschouwt. Ben Fey is wel een geschikte naam om internationale carrière mee te kunnen maken by uitzonderlijke bekwaamheid. Zo ver is het nog niet! op het orgel en Wesley's Air en Gavotte deden dat ook. hoewel in deze Wesley nog niet alles feilloos verliep. Bachs koraalvoorspelen .Ich ruf zu Dir" en „Wohl mir" leefden niet ten volle. We hadden daar zo graag spre kender uitkomende stemmen gehoord die, naar aan te nemen, niet voorhan den waren, en een iets vlottere gang. In Bachs keurig weergegeven Preludium en Fuga in e kwam eindelijk weer een echt levende, frisse klank terug. ..Het zou voor de toekomst aan te be velen zijn, dat Ben Fey op dit orgel meer composities speelt die om een probleem en een groot spel vragen. Te veel kleingoed werkt hier vermoeiend, omdat er niet genoeg kleurverscheiden- heid te bereiken valt. Daardoor kon om te beginnen César Franck's Cantabile niet klinken in zijn karakteristiek idioom. Het is nog niet zo. dat Fey als tech nicus zulke sterke troeven in .handen heeft en een orgel dwingt om hem alles af te geven wat het in zich heeft. Wel is hier van een serieus debuut sprake met allerlei bemoedigende uitzichten. Maar om een auditorium in de ban te slaan, een uur onafgebroken te boeien, daarvoor is ook een bepaalde flair no dig. Ben Fey toont nog een zekere over- bedachtzaamheid en een te consequente metrische exactheid om vertolkingen te brengen met interpretatie-fantasie, met eigen en van anderen onderscheidbaar stempel. Eigenlijk, tot zekere hoogte, is dat er wel geweest. Op het laatst, in het mo derne werk van Marius Monnikendam: Tenia con variazoni „Per la notte di natale", waarin we ongetwijfeld sfeer- treffende, maar kennelijk voor een rijker orgel gedachte taferelen uit de kerstnacht menen te mogen zien. Hier hadden we het gevoel, dat het werk de organist mee nam in een vrijer vlucht. Deze variatie-suite is zeker niet onbe langrijk en zij bedient zich van eigen tijdse uitdrukkingsmiddelen als bijv. de bi tonaliteit. Goeddeels is het ook geïn spireerd geschreven. Een der variaties leek ons plotseling te motorisch gela den voor het pastorale gegeven. Deze kennismaking was ons een zeer sympa thieke. Fey begon met een „Trumpet Volun tary" van Jeremias Clarke. Merkwaar dig om onder die naam „woordelijk" de Voluntary te horen, die we tot hiertoe tientallen malen, overal en uitsluitend opgediend kregen op naam van Clarke's beroemde tijdgenoot Purcell. De ons vertrouwde wijs is inderdaad van Clarke. Deze Voluntary deed het goed Een halve erkenning van Oost-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering betreurt het, dat de Indonesische regering met het communistische bewind van Oost-Berlijn tot een overeenkomst is gekomen be treffende de vestiging van consulaten-generaal in de wederzüdse hoofdsteden. Dit deelde gisteren op een persconferentie in Bonn een woordvoerder van het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken mee. Te Djakarta hebben dezer dagen Oost- Duitsland en Indonesië een overeenkomst getekend, waai'by zij besloten te Oost- Berlijn en in de Indonesische hoofdstad wederzijds consuls-generaal te benoe men. Te Bonn zei men hierover gister middag: „Van Indonesische zijde is tegenover de Westduitse ambassadeur te Djakarta verklaard, dat Indonesië niet van plan is op korte termijn in Oost- Berlijn een consulaat generaal of een handelscommissariaat te vestigen". Men had te Djakarta de Westduitsers voorts verzekerd dat dit akkoord met Oost- Berlijn niet bepaald de volkenrechtelijke eisen te boven gaat. Met andere woor den: Bonn mag volgens Djakarta uit de overeenkomst tussen Indonesië en de Oostduitse communisten niet opmaken dat Indonesië nu Oost-Duitsland diplo matiek erkent. Droogweg zei men gisteren te Bonn te hopen dat Djakarta zich hieraan zal houden. Men heeft er van Westduitse kant kennelijk de laatste dagen extra de nadruk op gelegd dat een erkenning van communistisch Oost-Duitsland auto matisch de z.g. „Hallsteiri doctrine" in werking zal stellen. Volgens deze doc trine verbreekt Bonn de diplomatieke betrekkingen met iedere regering die communistisch Oost-Duitsland erkent. In het verleden leidde dat tot een breuk met Joego-Slavië en tot moeilijk heden met de Afrikaanse republiek Gui nea. Evenwel, Bonn maakt voor één staat een uitzondering op de Hallstein doctrine: de Sovjet-Unie. In Moskou bestaan dan ook twee Duitse ambassa des, een Oostduitse en een Westduitse. In het algemeen is deze z.g. Hallstein- doctrine in de bondsrepubliek nogal om streden. De poëtisdhe Berceuse van Franck's leerling Vierne kreeg wel goed passende timbres mee en een als juist overtui gend tempo, Boëllmann's Suite Gothique tenslotte is voor een jong organist een grote opgave en Fey heeft er een heel redelijk klankbeeld van gegeven. In de Toccata wordt zo een en ander geëist ten opzichte van de ritmische plaat sing in de verhouding pedaal-manuaal. De goed gespeelde Prièrc kwam niet te kort aan teerheid en mystiek in de stemming en Menuet en Introductie hadden voldoende levende klank. Na Monnikendam volgde een improvi satie. maar over Fey's improviserende gaven willen we ons oordeel opschorten tot we dit eens ten tweede malen mee maken. V. NEDERLANDER KREEG ONGELUK IN DE BERGEN De 24-jarige A. Foort uit Utrecht is gisteren in de omgeving van Innsbruck zwaar gewond toen hy langs een rots wand naar beneden stortte. Hij is opge nomen in het ziekenhuis te Innsbruck. Poort en zijn vriend T. Zijlstra waren op weg van een berghut bij Neustift in het Subaital naar de Regensburgerhütte Onderweg wilden zij Edelweiss plukken, waarbij Poort langs de rotswand is af gegleden en naar beneden is gestort. nieuwe Planta hebben verwerkt in arti kelen als verpakte biscuits en koekjes, lijken bepaalde maatregelen en waar schuwingen niet overbodig. Bewijs nog niet geleverd Het wetenschappeiyk bewijs dat be paalde stoffen in de nieuwe Planta, de massale huidziekte hebben veroorzaakt, is nog niet geleverd. Het onderzoek in deze, dat op de laboratoria van de Uni lever en van de gemeentelyke- en Rijks geneeskundige diensten wordt verricht, kan nog weken duren voordat men een definitieve uitspraak kan doen. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 23 augustus. Coöpera tieve Eierveiling Barneveld-Ede. Aanvoer 424.750 stuks. Handel vlug. Notering: eie ren van 42/56 gram f 7.83 tot f 12.85, eie ren van 56/60 gram f 13.31 tot f 14.37, eie ren van 60/65 gram f 14.70 tot f 15.42, eie ren van 65/69 gram f 15.49 tot f 15.71, al les per 100 stuks. Eierveiling SJB.E. Aanvoer 516.251 st. Handel matig. Notering: eieren van 56/59 gram f 13.01 tot f 14.12, eieren van 60/65 gram f 14.01 tot f 15.40, alles per 100 st. Eiermarkt. Aanvoer circa 2.000.000 st. Handel redelijk. Notering: kippeëieren van 60/65 gram f 15,tot f 15.70, algemene prijs f 15.30 per 100 stuks, kiloprijs f 2.47, basis 62 gram, henneëieren van 41/55 gr. f8,— tot f 13.25, kiloprijs f 1.95 tot f2.41. Pluimveemarkt. Aanvoer circa 57.000 st. Handel traag. Notering per kg: slachtklp- pen f 1.65 tot f 1.70, slachtkuikens f 1.55 tot f 1.80. GOUDA, 25 augustus. Kaasmarkt. 145 partijen kaas eerste kwaliteit per kg f 2.04 tot f 2.15, tweede kwaliteit per k| f 1.90 tot f2.03 en extra kwaliteit f 2.11 tot f 2.42. De handel was kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 augustus Groenteveiling: waspeen Al 2.00, A2 2.00-3.30, BI 1.40-1.50, alles per kist, bloemkool Al 25,tot 63,A2 12,tot 50,alles per 100 stuks, bospeen per 100 bos 16,tot 33.sla per 100 st. 12. tot 23,andijvie 11.00 tot 17,00, groene kool 9,tot 10,postelein 29,tot 36,- snijbonen 40,tot 57.prinsessenbonen 33,tot 63,uien per kist 1.70-2.10, prei 23,kroten per kist 1.70-1.90, komkom mers per 100 st. 8.tot 15,kaskom- kommers per 100 st. 35,tomaten 22, tot 47.selderie per 100 bos 6,tot 10,- peterselie per 100 bos 5,tot 7,bramen (per doosje k 200 gr.) 34-36. Aanvoeren: waspeen 91.00 kg, waarvan 10.00 kg voor export werd verkocht, bloem kool 42.000 stuks, waarvan 4,000 stuks voor export werden verkocht. ROELOFARENDSVEEN, 24 augustus. Bloemenveiling: Ornithogalum 22-55, Montbretla 14-26, Asters 16-36, Phygoste- gla 18-33, Esther Read 16-26, Alstroemeria 44-50, Scabiosa 20-27, Troschrysanthen Chatsworth 33-51, Marianne 46-52. Joke 50-61, Delightfull 38-50 per bos idem ge plozen Migolie 11-19, Pennine Snow 8-12, Breitner 14-19, Regalia 11-15, Champion 12-17, Millersdale 11-13, White Hope 12-15 Am. Anjers Sim rood 4-10, Sim roze 4-10, Sim wit 5-8, Queen Sim 5-7, G. J. Sim 8- 8»/2. Harvest Moon 7-10, Brenner 3-7, Fan fare 8-10, Babyrozen 7-21 per st. ROELOFARENDSVEEN. 24 augustus. Groenteveiling: aardbeien 95 per doosje, kropsla 1 13,tot 26,idem 2 4,tot 15.komkommers 8.tot 17.rabar ber 16,tomaten A 35,tot 46,idem B 34,— tot 47,—, C 28.— tot 34,—, idem afw. 20.tot 32.snijbonen 28.tot 46.pronkbonen 20.tot 29.dubb. stambonen 25,tot 41,stokprinsessen- bonen 40.tot 57,augurken C 51. idem D.A. 44.—, D 40,—, E 25.—, CD 43.— per 100 kg. TER AAR. 24 agustus. Groenteveiling snijbonen 30-48, id. B 25-29, stokprlnses- senbonen 35-49, ld. B 25-32, stamprinses- senbonen 30-45, id. B 25-27, spekbonen 20-28, witte pronkers 20-32, id. B 15-19, tomaten A 36-46, B 41-48, C 20-33, BB 34. waspeen 10-14, rode kool 5-6, groene kool 21, spitskool 15. ien 11-12, rabarber 4. an dijvie 7-16, postelein 12-15, kroten 8, kom kommers krom 10, sjalotten 11. aardappe len 7-12, alles per kg. sla 1 17-21, ld. 2 3-9, bloemkool A 37, B 18-20, C 10-11, komkommers 8-24, alles per stuk, selderie 2-3, bospeen 14-17, alles per bos. Peren: Clapp's favorite 16-26, stoofpeer 8, suiker peer 10-12, splegelpeer 15. Appelen: moes appelen 9, Keswick 10, Early Victorie 14, Gravensteiner 17. perzikrode zomerappel 27, Pruimen: Victoria 60-62, ld. 2 24-26 alles per kg meloenen 64-70, idem 2 16-27 alles per stuk. Augurken: fijn 72, fijnbas terd 80, basterd 51-52, grof A 43-44, grof 41-44, CD 42-44, ld. afw. 26. ld. groot 19, E 23-27, ld. geel 3 alles per kg. In 1920 toen Dellaert op het punt stond rentmeester te worden voor het bosbezit van zijn vader in Brabant, werd h:j opgebeld doorzijn vriend Albert Plesman. directeur van de juist opge richte KIM., die hem verzocht haven meester te worden op de vlie-gweide Schiphol. Jan Dellaert aarzelde geen ogenblik. Wat Plesman voor de K.L.M. is ge weest was Dellaert voor Schiphol. In 1940 had hij de hoofdstedelijke luchthaven van een eenvoudig grasveld opgewerkt tot een der grootste vliegha- vens ter wereld. Op bevrijdingsdag stond Dellaert vooraan om de wederopbouw ter hand te nemen en mede dank zij zijn energie en enthousiasme sprak Schiphol weer binnen enkele jaren een gezaghebbende stem in de wereld van de luchtvaart mee. Veertig jaar lang heeft hij veertien uur per dag aan de groei van Schiphol gewerkt. In 1926 stapte hij als haven meester van de K.L.M. over in dienst van de gemeente Amsterdam, in 1945 kreeg hij de titel van bedrijfsdirecteur van de gemeentelijke luchthaven en in 1958 werd hij benoemd tot directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol. Symbolisch Dit is symbolisch voor de ontwikke ling. die „zijn" Schiphol heeft doorge maakt van modderig grasveldje tot we reldluchthaven. Jan Dellaert. die vele studiereizen maakte naar alle belangrijke vldegha- vens ter wereld, had zijn vrienden over de gehele aardbol. Hij stond bekend om 'zijn spontane humor, zijn nooit aflaten de enthousiasme en zijn optimisme, die hem vele tegenslagen deden overwinnen. Zijn grootste overwinning was het suc ces/dat hij met het grote uitbreidings plan voor Schiphol heeft gehad en waarvan hij op de laatste dag van zijn loopbaan uit de mond van minister Korthals mocht vernemen dat de kost bare Investeringen inderdaad zullen plaats hebben. Twee weken voor zijn pensioen heeft hij de nieuwe startbaan 06-24 het eerste belangrijke onderdeel van het nieuwe plan, in gebruik mogen stellen. Op 30 juni j.l. werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Jan Dellaert heeft zijn leven in dienst van de Nederlandse luchtvaart gesteld. Zijn naam zal voor altijd aan Schiphol verbonden blijven. De teraardebestelling van het stof felijk overschot van de heer U. F. M. Dellaert, zal zaterdag a.s. plaats heb ben te Amsterdam. Om 10 uur zal ter nagedachtenis van de overledene een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedra gen in de kerk van St.-Augustinus te Amstelveen, waarna de uitvaart <yn 11.15 uur zal geschieden. De begrafenis zal plaats vinden om 12.00 uur op de R.-K. begraafplaats „Zorgvlied" aan de Amsteldyk te Am sterdam. NED. HERV. KERK Beroepen te Groot-Ammers (toez.) J. Wieman te Oudewater. Bedankt voor TJerkgaast (toez.) K. M. de Bruyn te Marrum (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Gorinchem (vac. A. C. Mooy) H. Hogenhuis te Dokkum. Aange nomen naar Dlnteloord P. van de Beukei kand. te Delft, die bedankte voor Baar land. Dr. Visser 't Hooft naar Zuid-Afrika Een delegatie van de Wereldraad van Kerken die ook de Nederlandse secreta ris-generaal dr. W. A. Visser 't Hooft omvat, zal van 7 tot 14 december in Jo hannesburg besprekingen voeren met vertegenwoordigers van de Zuidafri- kaanse kerken. Dit heeft de voorzitter van het centraal comité van de Wereld raad, dr. Franklin Clark Fry uit New York, gisteren in St.-Andrews meege deeld. Het centraal comité heeft de afgelo pen tien dagen in St.-Andrews verga derd. Circa 2.000 afgevaardigden, van wie 200 uit Azië, Afrika, het Nabije en Verre Oosten en Amerika namen aan de besprekingen deel. De delegatie die in Zuid-Afrika be sprekingen zal voeren omvat behalve dr. Franklin Clark Fry en dr. W. A. Visser 't Hooft de Anglicaanse bisschop van Kurunagala (Ceylon), Lakdasa de Mei. de voorzitter van de „All Africa conference of churches", Sir Francis Ibiem uit Nigeria, dr. Wilhelm Niesel van de Duitse Hervormde Kerk, Charles Parlin. een Methodist uit New York en dr, Robert S. Bilheimer, plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Wereld raad. Dr. Visser 't Hooft verklaarde op een persconferentie na de slotzitting dat de bijeenkomst „een van de meest pro- duktieve" uit de geschiedenis van de Wereldraad van Kerken is geweest. Thans heeft men een beter overzicht van de situatie, en kan vbl vertrouwen worden begonnen aan de voorbereiding van de algemene vergadering die vol gend jaar in Nieuw Delhi wordt gehou den. Wat de deelneming van rooms-katho- lieke waarnemers op de bijeenkomsten van St.-Andrews betreft zei dr. Visser "t Hooft dat er zeer langdurige discussies met hen waren gevoerd en dat de ver houding „uiterst stroef" was geweest. Pleingroep houdt concilie-academie Celibraat en diakenschap, oecumene ook op het gemeentelijke vlak, hervor mingen in het kerkbestuur, oorlog en vrede, dat zullen o.m. agendapunten zijn op de door de bekende Pleingroep van pater Simon Jelsma MSC te houden concilie-academie. Plein 1960 wil een eigen bijdrage leve ren aan de voorbereiding van het r.-k. oecumenisch concilie. Daartoe wordt van september tot maart een academie ge houden met zeven plenaire bijeen komsten en zes series van drie sectie bijeenkomsten. Alle vergaderingen wor den in Den Haag gehouden. Begonnen wordt met een plenaire zitting, waarop de agenda ter sprake komt. De resulta ten van de besprekingen zullen in rap porten worden vastgelegd. Ze zullen la ter gepubliceerd worden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5