De schilderijendiefstal uit Amsterdamse flat RUSSEN NIET KLAAR VOOR BEMANDE RUIMTEVAART De eigenaar Leapman wilde van de vier kostbare doeken af Met een enkel woord Agenda DO>TDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 Teleurstellingen (Van onze t.v.-medewerker) Het zat de AVRO gisteren bU de ver wezenlijking van haar programma be paald niet mee. Weliswaar was er een interessante bloemlezing van achter gronden van en actualiteiten over de Olympische Spelen, maar het tover- grapje mislukte door een technische sto ring. Nadat Van der Zee gestoft had op de snelheid en doeltreffendheid van de schakelingen, liep de zaak fout, zagen we een pratende studiochef, maar hoorden hem niet en even daarna konden de kij kers een mopperende Van der Zee zien, die niet wist, dat hij verstaan werd. Ove rigens bleek Jan Cottaar gans niet te vreden over de situering van de verslag gevers voor de t.v., daar in Rome. Dat kan nog wel eens fout gaan. Dat de Ita lianen dat risico durven lopen, l(jkt ons rechtuit onbegrijpelijk. Door tragische omstandigheden moest de presentatie van Ageeth Scherphuys vervallen. Men had er een diepvriesfilm voor in de plaats gesteld, die het aankij ken best waard was. Alleen jammer, dat de Amerikanen het voorstelden alsof het Internationaal Geofisische Jaar een US- aangelegenheid was, wat nu juist niet het geval was, één der grootste attracties van het geheel. Het kan ons bovendien niets schelen hoe de generaals, admiraals en sergeanten heten: een fout van de commentatoren. AVRO's Televizier bleek een reclame- stuntje te zijn van een circus, waar ie mand jubileerde. Een regelrecht schan daal voor een omroep, die stelt, dat re clame in de televisie cultuurvervlakkend werken zal. Welnu, het bewijs op zo'n stuntelige manier geleverd, getuigt van weinig respect voor de kijkers. „Nieuwe oogst" vraagt om nauwkeuri ge registratie, maar als we ons zouden beperken tot het uitdelen van lauweren, zouden we snel klaar zijn. Het was, met andere woorden, door de bank genomen, een tegenvaller. Daar was in de eerste plaats met een flinke portie pretentie Jenny Donker, die in vrije tijd iets doet met serieuze muziek, maar van mening is, dat in het lichte genre sneller resul taat is te bereiken. Dat was er dan ook naar. Naar onze mening moet men daar méér voor meehebben dan zij bleek te bezitten. Ze zong zeer matig en schoot volko men tekort by de presentatie. Laat ze snel terugzwaaien en zich serieus inzet ten om op langere termijn iets te berei ken. De Nozy Parkers, hoe men ook over het genre mag denken, hadden iets ei gens opgebouwd (dat overigens wel snel zal gaan vervelen en naar het voorkomt ook weinig mogelijkheden biedt). De Honoloeloe Minstrels gaven een niet onplezierig nummertje weg. zoals er 13.in een dozijn gaan. Het echtpaar Kars zal het best doen op familiefeestjes, waarbij het dan hopelijk als ze in ver rukte termen over Parijs zingt, iets op gewekter kijkt. Een 13-jarige meisje had goed naar de Duitse t.v. gekeken en bracht daarvan verslag uit. Het beste hebben we tot het slot bewaard. Broer en Zus Degener zullen onder goede en vooral pittige leiding zeker iets aange naams bereiken. Ze zijn muzikaal, heb ben niet meer pretentie dan hun best te doen en goede stemmen. Van een goede (imitatie-)klasse was ook Wim Vos, de Italiaander. De ontdekking van de avond was de zelfverzekerde Netty Balk uit Haarlem, niet geheel origineel welis waar, maar ze had „het" en wist dat overtuigend te brengen. Een nogal wormstekige oogst met een paar fraaie bellefleuren, waarvan de één nog wat langer rypen moet dan de ander. Militairen terug uit La Courtine De tweede van de twee gevechtsgroe pen van de vierde Nederlandse divisie infanterie is gisteren in twee colonnes, ter sterkte van respectievelijk duizend en drieduizend man, de terugreis naar Nederland begonnen. De Nederlandse militairen verklaarden voor hun vertrek hun verblijf zeer aan genaam te hebben gevonden. Zij ver wierven zich de vriendschap van de be volking van La Courtine en omgeving. Een afdeling van vijfhonderd man is in La Courtine achtergebleven ter voor bereiding van de aankomst van de eerste gevechtsgroep van de eerste infanterie divisie, die 18 september a.s. haar oefe ningen in de streek van La Courtine gaat beginnen. Eerst nieuwe serie raketproeven Rusland is van plan nog een serie raketten by wijze van proef de ruimte in te sturen, om het grote aantal proble men, dat verband houdt met de veilig heid van de mens in de ruimte en zyn behouden terugkeer naar de aarde, op te lossen, zo heeft de Russische geleerde Alexander Toptsjef, vice-voorzitter van de Russische Akademie van Natuurwe tenschappen, op een persconferentie in Moskou meegedeeld. Toptsjef zei dat aan de vlucht van de „Arknik", het ruimteschip dat de Russen kortgeleden gelanceerd hebben, een serie proeven vooraf was gegaan. Het feit, dat wij onze ruimteschepen steeds groter maken, heeft alleen maar ten doel de weg te bereiden voor de bouw van een dergelijk schip dat alle voorwaarden vervult voor een bemande ruimtevlucht, aldus de Rus. Toptsjef zei voorts dat Rusland de re sultaten van het wetenschappelijk on derzoek in verband met de vlucht van de Arknik ter beschikking zal stellen van de geleerden in de gehele wereld. Op de vraag of een mens, als hij in plaats van de beide honden in Arknik had gezeten, veilig naar de aarde terug gekeerd zou zijn antwoordde de Rus met nadruk: Ja. Von Kara jan gaat lieen als artistiek leider in Salzburg (Van onze Weense correspondent) Het directorium van de Salzburgse Festspiele deelt mede, dat de bekende Oostenrijkse dirigent Herbert von Kara- jan zijn ontslag heeft genomen als ar tistiek leider van het festival, doch dat er onderhandelingen plaats zullen heb ben om hem als dirigent en regisseur te behouden. Bovendien staat het vast dat hij verder directeur en dirigent van de Weense Opera zal blyven. Het bericht van dit onslag is als een bom in de krin gen van het Oostenrijkse culturele leven ingeslagen, ofschoon ingewijden deze stap reeds hadden gevreesd. Het valt niet te ontkennen, dat Von Karajan vooral in Salzburg niet alleen tegenover de pers, maar ook ten opzichte van het directorium zelf allures van een dicta tor aan de dag heeft gelegd, zodat zich in Salzburg twee groepen hadden ge vormd: de ene voor en de andere tegen de dirigent. Daartegenover staat echter dat zijn artistieke kwaliteiten door vriend en vijand worden erkend, maar dat neemt niet weg, dat vrijwel iedereen zich het recht aanmatigde om kritiek op Von Karajan uit te oefenen en wel over dingen die met kunst en muziek nie'is te maken hadden. Het zal nu moeten blijken of Salzburg het zonder een artistieke leider zal kun nen doen en vooral zonder een man met zulke eminente eigenschappen en ge deeltelijk ook met zoveel idealisme, want voor zijn werk als artistiek leider heeft Von Karajan geen honorarium gevraagd. Men vreest, dat Von Karajan naar Bay- reuth zal gaan, want kortgeleden was Wieland Wagner in Salzburg. Drama aan Ceylonese kust Op de verlaten noordkust van Ceylon hebben legerpatrouilles achttien licha men ontdekt. Er werden ook drie man nen aangehouden, die illegaal het land zouden zijn binnengekomen. Volgens het verhaal van de aangehoudenen hadden zij deel uitgemaakt van een gezelschap van 36 man, dat uit Malalpadop in Zuid- India per boot naar Ceylon was gebracht De bemanning van de boot liet de pas sagiers op een ondiepe plaats, op onge veer een myl uit de kust, de boot verla ten met de boodschap, dat zij verder maar naar land moesten waden. Toen de mensen het water toch te diep vonden en naar de boten terugkwamen, weiger den de roeiers hen weer aan boord te nemen, sloegen hen met de roeispanen van zich af en voeren weg. Slechts enke len slaagden erin het land te bereiken. Jubileum ds. D. Scheele De nestor van de predikanten van de Geref. Kerk van Assen, ds. D. Scheele, viert maandag zijn veertigjarig ambts jubileum. De jubilaris is in de Geref. Kerken een vooraanstaand figuur. In 1919 werd hy kandidaat en 29 aug. 1920 bevestigde zijn schoonvader, thans wijlen prof. dr. H. Bouwman, hem te Geeste- ren-Gelselaar in zijn eerste gemeente. De jubilaris diende de kerken van Oude water en Middelburg en verbond zich 18 dec. 1933 aan de kerk van Assen. Ds. Scheele heeft o.a. ook zitting in het hoofdbestuur van het Ned. Bijbelgenoot schap. De verdiensten van ds. Scheele, die voornemens is in de loop van dit jaar met emeritaat te gaan, werden er kend in zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. TEVEEL DOORLICHTEN KAN GEVAARLIJK ZIJN! (Van onze Haagse redactie) Overdryving schaadt, ook bij het doorlichten. Steeds meer bedrijven stel len aan solicitanten de eis van een Röntgenonderzoek der longen. Zo kan het vookomen, dat iemand, die een nieu we betrekking zoekt, in korte tijd ver scheidene malen wordt doorgelicht. In een te vaak blootstellen aan Röntgen stralen schuilt echter een gevaar. In medische kringen maakt men zich al geruime tijd bezorgd over dit her haalde doorlichten. De Kon. My ter Be vordering van de Geneeskunst heeft deze kwestie onlangs onder de aandacht van de Rijksinspectie voor de Volksge zondheid gebracht. De voor de hand liggende oplossing zou zijn, dat bedrijven, die prijsstellen op het doorlichten van sollicitanten, kennis kunnen nemen van de resultaten van een eerder onderzoek. Het blijkt echter niet eenvoudig te zijn hieryoor een regeling te treffen. Advertentie DEMONSTREERT heden t.m. ZATERDAG 27 AUG, 2—10 u. KOLEN - OLIE - GAS en MEERKAMER VERWARMING, GASFORNUIZEN IN DEN BURCHT. Toptsjef wilde niet ingaan op de vra gen van verslaggevers naar de plaats waar de ruimtecabine en het ruimte schip waren neergekomen. „Dat zijn geen wetenschappelijke vragen", zei hij. Op de vraag of de Russische geleer den al bedenkelijke gevolgen van de straling in de ruimte by de dieren, die in de cabine zaten, hadden kunnen con stateren, zei deze deskundige dat het on derzoek hiernaar nog niet afgesloten was. Jongelui (130) uit Antillen komen in ons land studeren Met een extra vliegtuig van de KLM uit Curasao zijn gistermiddag tachtig Antilliaanse jongelui op Schiphol aan gekomen, die allen enige jaren in Neder land zullen gaan wonen teneinde hun studie hier voort te zetten. Evenals in voorgaande jaren is een groot gedeelte van de Antillianen hiertoe in staat ge steld door studiebeurzen, die hen door de verschillende regeringsinstanties zyn toegekend. Zo hebben de landsregering en het eilandbestuur van Aruba beurzen toegekend, maar betaalde ook de Neder landse regering de reis en het verblijf van een aantal studenten. Ongeveer een kwart gedeelte der jongelui maakt de reis op kosten van de ouders. De jongens en meisjes zullen verspreid worden over vele steden in Nederland. Enkelen gaan naar de Technische Hoge school in Delft, anderen naar de Econo mische Hogeschool in Rotterdam of naar de Universiteit van Nymegen. Anderen komen hier een opleiding volgen voor leraar lichamelijke opvoeding, diëtiste, administratief ambtenaar, statisticus, of onderwijzer. Ook zijn er meisjes by, die voor maatschappelijk werkster komen leren of voor lerares aan de huishoud school. Een komt hier zelfs een opleiding volgen voor balletlerares. De tijd, dat zij in ons land zullen bly ven, varieert van 3 tot 6 jaar en is uiter aard afhankelijk van de studierichting. In totaal zullen er dit jaar 130 Antil liaanse jongens en meisjes komen. De overige 50 jongelui arriveren dinsdag a.s. op Schiphol. Vervolg van pag. 1 Onze Londense correspondent meldt: Nog geen uur nadat Scotland Yard gisteren via Interpol een verzoek van de Amsterdamse politie had gekregen om de antecedenten na te gaan van twee jonge Engelsen, die bij de schilderijendiefstal in Amsterdam betrokken zijn, ging een detective naar de Londense bohemienwijk Chelsea. In koffiebars, waar de Engelse existentialisten en beatniks hun avonden doorbrengen, trachtte de politie na te gaan wie Cook was en waar hij de schilderijen vandaan had. Cook staat namelijk niet bekend als kunsthandelaar en Londense kunstexperts kwamen er rond voor uit, dat zij het .vreemd" vonden, dat iemand zo maar met dergelijke schil derijen naar het contingent ging en dan nog wel verpakt in gewoon bruin papier. Vrienden van Cook bleken echter te weten, dat hij naar Nederland zou gaan om enkele schilderyen op commissie basis te verkopen en dat hy een flat had gehuurd, waar hy de schilderijen kon ophangen om eventuele kopers de doeken beter te kunnen tonen. Eveneens bleek Cook, naar verluidt, de zoon van een van de directeuren van een grote Engelse verzekeringsmaatschappy, de Royal Ex change Assurance, al eens eerder heel in het klein zijn geluk in de kust te heb ben beproefd. Cook zou deze vrienden eveneens heb ben verteld, dat hy de man die hem de schilderyen in commissie had gegeven op een „party" had ontmoet. Het leek al lemaal nogal dubieus tot de Londense Daily Mail gisterochtend in een inter view met de eigenaar van de schilderyen de zakenman Leapman, onthulde dat deze Cook de schilderyen inderdaad had meegegeven, omdat deze beweerde er ko pers voor te weten. Leapman zou van de schilderyen hebben afgewild, omdat hy er geen plaats voor heeft. Van Cook had hy volgens dit blad sinds drie weken niets meer gehoord en hij wist niets van wat er zich in Amsterdam had afge speeld. Aanvankelijk was hier ook enige ver wondering toen bekend werd, dat Cook in gezelschap was van Peter Scaraman- ga en Mark Sykes. Zij zijn namelyk zeer bekende figuren in de wyk Chelsea en op de hazardspel-avonden, die nogal VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.30 Nws. 18.45 Dansmuz. 19.15 Act. 19.3C Gram. 20.00 Nws. 20.05 In hel dal van Olympia, klankb. 20.50 Gram. 22.00 Olympische Spelen. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorsp. 23.45 Olympische Spelen. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Jazzmuz. 18.15 Noordhol lands Phllharmonlsch Ork. 18.30 Mannen koor en sol. 18.50 Wereldwijd beraad, na beschouwing bijeenkomst v. h. Centrale Comité v. a. Wereldraad v. Kerken. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Vokaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.10 Operamuz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kerkorgelconc. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.15-18.00 Eurovisie: Olympische Spelen. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 De Gilde viert, blijspel. 22.15 Dag sluiting. NA V O-mysteries nog niet opgelost (Van onze Londense correspondent) Een heftige ontkenning door het NAVO-hoofdkwartier in Parijs van be richten in twee Londense bladen, dat de bevelhebber van de NAVO-strydkrach- ten, de Amerikaanse generaal Lauris Norstad, van plan is in de herfst ontslag te nemen, heeft het mysterie rond de ontwikkeling in het Paryse hoofdkwar tier nog niet opgelost. In Westelijke diplomatieke en militaire kringen in Londen is de laatste week meer dan eens over deze mogelijkheid van ontslag gesproken. Als opvolger ziet men thans generaal Thomas White, de huidige stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, hoewel er blijkbaar ook nog een kans is dat de nu gepensioneerde generaal Maxwell Taylor naar Parijs gaat, als tenminste de Democraten de presidentsverkiezingen zouden winnen. Volgens de berichten in de Londense bladen zouden juist deze presidentsver kiezingen ook in verband staan met de ontslagaanvrage van generaal Norstad. De NAVO-bevelhebber, die tijdens zijn vierjarige ambtsperiode meer dan eens in moeilijkheden kwam met de leden van de NAVO wegens zijn militaire eisen, vond altijd steun in president Eisenho wer, wiens ambtsperiode januari 1961 af loopt. Het is bekend, dat er reeds maan denlang ernstige onenigheid tussen de NAVO-landen heerst over het Westelyke militaire programma. Norstad heeft al tijd een zeer sterke kernverdediging van West-Europa voorgestaan, maar nooit de steun gekregen die hy nodig achtte. eens in dit deel van Londen worden ge geven tot de politie weer een inval doet. Later bleek evenwel, dat Sykes even als Cook wel eens iets met de kunsthan del te maken heeft gehad. Scaramanga zou, toen hy hoorde, dat de twee ande ren naar Amsterdam gingen, besloten hebben mee te reizen omdat hij verder in Londen niets te doen had. Voor zijn lege flat in Cadogan Square stond gister avond een oude Rolls Royce en buren wisten niets van hem af. Mark Sykes, die in Amsterdam als zyn adres Shute House in het graafschap Wildshire opgaf waar zyn moeder woont is een neef van de gravin van Antnin, een Ierse titel. Hy was ook enige tyd verloofd met de rijke erfgename Su- na Portman. Cook, die met zyn groene Jaguar by Dover op de boot naar Bou logne ging, gaf by de reservering als adres Margaretta Square in Chelsea op. Dit was de flat van Sykes, maar hy woonde hier al niet meer sinds eind juni. Tenslotte bestond er hier ook onzeker heid over, welk „Oordeel van Paris" in Amsterdam was gestolen. De Vlaamse schilder heeft gelijk gemeld name lijk verscheidene malen hetzelfde thema geschilderd. De bekendste daarvan hangt in de National Gallery in Londen en er zou ook een zyn in een Madrilecns mu seum. De in Amsterdam gestolen Rubens is vrijwel identiek aan die in het Lon dense museum, maar veel kleiner van afmetingen. VOOR VRIJDAG 26 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 V. d. Jeugd. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10: Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, gesprek. 10.05 Morgenwyding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Dansmuz. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Pia norecital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Muz. uit Hawaii. 12.20 Regeringsultz. Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Meded en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit en p'ano. 14.30 Boek- bespr. 14.50 15.00 Olympische Spelen. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Versier de vakantietips. 17.45 Olympische Spelen. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Instrumentaal trio. 18.40 Olympische Spe len. 19.00 V. d. kind. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 Op bezoek bij anderen, vraaggespr. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Radiophilharm. sext. 20.35 Ontmoeting met het Oosten, klankb. 20.50 Volksontwikkeling ln Bel- gle, lezing. VARA: 21.00 Vrydagavond- retour. 21.45 Bultenl. weekoverz. 22.00 Olympische Spelen. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gespr. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Gram. 23.45 Olympische Spelen. 23.5524.00 Nws. woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Progr. v. d. oudere luisteraars 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Lichte muz. 14,25 Radio Filharm. ork. 15.05 Gram. 15.10 Voordr. 15.30 Klass. muz. 16.00 Gram. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor dracht. 17.20 Vokaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Fanfaremuz. 18.20 Licht progr. 18.50 Regeringsultz.: Sociale actua liteiten. door mr. H. Dorpema v. d. afd. voorlichting v. h. Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Hulsmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 De Murlllo, hoor spel. 21.05 Liederen. 21.35 Kunstrubr. 21.55 Omr. ork. en soliste. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kunstkron. 23.20 Ork. muz. 23.55- 24.00 Nws. BINNENLAND In Utrecht is opgericht de protes- tants-christeiyke Bejaardenbond. De heer A. R. Plomp, secretaris van het C.N.V. Utrecht, heeft de oprichting voorbereid. Deze vereniging op maatschappelijk en cultureel gebied zal zich bezighouden met de geestelijke recreatie. De 67-jarlge veehouder A. F. van Nier- op uit het buurtschap De Banken (ge meente Uithoorn) is gistermiddag op zijn bedrijf bekneld geraakt in een grastrans porteur. HIJ is kort na het ongeluk aan zyn verwondingen overleden. Gistermiddag ls de vlag gehesen op een in aanbouw zijnd gebouw aan de Ko ningin Marlalaan in Den Haag, Bezuiden- minlsterie van defensie zal worden onder gebracht. Het hoogste punt van het zes verdiepingen tellende gebouw was bereikt. De korte plechtigheid werd bijgewoond door enige Marine-autoriteiten. Het ge bouw zal over ongeveer een Jaar worden opgeleverd. Van maandag 29 augustus tot en met zaterdag 3 september zal in ons land wor den gehouden het dertiende congres van de International League of antiquarian booksellers". De congresbijeenkomsten zijn in het Kurhaus te Scheveningen. BUITENLAND In het gebied van Bhadrak in de In diase staat órlssa zyn ongeveer vijftig mensen om het leven gekomen tengevolge van grote overstromingen; 100.000 men sen hebben van het hoge water te lijden en men vreest dat de rijstoogst geheel ver loren zal gaan. India heeft bil China geprotesteerd tegen herhaalde schendingen van zijn luchtruim door Chinese vliegtuigen in de afgelopen vier maanden. De minister van Defensie, Krlsjna Menon, deelde dit giste ren in antwoord op vragen in het parle ment mee. De Franse auteur en toneelschryver Jules Romains wordt morgen 75 laar. Ro- malns, die door „Les hommes de bonne volont" en „Docteur Knock" wereldbe roemdheid heeft verkregen, is sinds 1946 lid van de Academie Frangaise. Bij opgravingen in Marzoll by Bad Reichenhall is een groot mozaïek uit de Romeinse tijd van circa 2.5 bij 5 meter blootgelegd. Vandaag zou het naar het Nationale Museum in München worden vervoerd. Met de vertoning van een Frans-En gelse Co-produktie, „een, twee, drie, vier", is gisteravond in het Lido het 21ste film festival van Venetle geopend. „Een. twee. drie, vier", een balletfilm van Terence Young met Roland Petit, Zlzl Jeanmaire, George Reich, Moira Shearer en Cyd Cha- rlsse ,werd bulten mededinging vertoond. De zaal van het Lido was versierd met 10.000 bloemen, speciaal dezelfde middag aangevoerd uit Bordighera. Gastvrouwe namens de Italiaanse filmindustrie was Giulletta Massina, die bij aankomst har telijk werd toegejuicht. Het Russische Poolstation „Wostok" by de magnetische Zuidpool heeft dinsdag op 1.500 meter hoogte een nieuw koude- record, nl. een temperatuur van 87 graden celsius onder nul gemeten, aldus meldt Tass. De directeur van de oudheidkundige dienst van Jordanië, Dajani, heeft mee gedeeld dat een expeditie van dertig ar cheologen uit alle delen van de wereld gedeelten van de Oudtestamentische stad SJechem naby het huidige Nabloes in Jor danië heeft blootgelegd. Sjechom werd in 129 voor Chr. verwoest. Gebleken ls dat Sjechem reeds omstreeks 1750 voor Chr. een beschaafde stad was met vestingmu ren, geplaveide straten en een paleis. De Duitse alpinist Franz Merkt, die in de oorlog aan beide benen werd ge wond en nu een houten kunstbeen heeft, ls er in geslaagd de bijna vierduizend me ter hoge Brelthorn in het Zwitserse kan ton Wallis te beklimmen. Volgens berg gidsen is deze prestatie van de 38-jarige bergbeklimmer, die op zyn tocht door een gids werd vergezeld, enig in de annalen van het alpinisme. Twee Jeugdige opvarenden van een Russisch vrachtschip, dat van Grieken land op weg was naar de Russische haven Nlcolajef, zijn tydens de doorvaart door de Dardanellen overboord gesprongen en naar de Turkse kust gezwommen. ZIJ kwa men terecht ln een militair gebied, waar zij werden gearresteerd. Zij ver klaarden liever te worden gedood dan naar de Sovjet-Unie te worden terugge zonden. President Elsenhower heeft gisteren op zijn persconferentie gezegd, dat hy in 1945 op bevel gehandeld had toen hy Duitse krygsgevangenen aan de Russen uitleverde. Hy zei dit toen hem gevraagd was om zijn mening naar aanleiding van berichten, volgens welke hy door Stalln een „eerlijk man" werd genoemd omdat hij bij het einde van de oorlog 130.000 Duitse soldaten aan de Russen had over geleverd. Eisenhower zei, dat hij op grond van verdra^f-- en overeenkomsten tussen de GeallieeiQc.i het bevel tot de uitleve ring gekregen had. All Maher, die onder Koning Foead en Koning Faroek in totaal zes maal pre mier van Egypte ls geweest ls gisteren, 75 |aar oud, ten gevolge van een hartaanval in Parijs overleden. Ali Maher was in de Arabische wereld een der bekendste des kundigen op het gebied van het Interna tionale recht. Na ae staatsgreep van gene raal Nagulb die een einde maakte aan het bewind van Faroek en de monarchie, ver liet hij Egypte. Het Duitse Industrie-Instituut heeft berekend, dat de industriële produktie in de landen van de Europese Economische Gemeenschap in de eerste helft van 1960 over het geheel genomen 13 pet. groter was dan in de overeenkomstige periode van het vorige Jaar. De grootste produk- tiestyglng. nl. van 18 pet werd in Italië bereikt. Daarna volgde Nederland met een produktlestyglng van 17 pet. West-Duits- land kwam op de derde plaats met een styging van 15 pet. Onder het gemiddelde bleef de produktlestyglng in Luxemburg (12 pet), Belgie (11 pet.) en Frankrijk (r pet). In Engeland bedroeg de produktie styging 14 pet en in de verenigde Staten slechts 6.5 pet. De verdenking van de meeste Zwe den, dat de huidige zomer de minst ge slaagde sinds vele laren ls. is bevestigd: het weerkundig instituut deelde mee, dat het gebied van Stockholm sinds 1 Juni van dit Jaar meer regen heeft moeten ver werken dan ooit eerder. De weerstatistiek in Zweden gaat terug tot 1875. De in Bonn werkzame Franse Jour nalist Geo Kelber heeft NIkolau Cfram- bellas, cultureel ambassaderaad van de Griekse ambassade te Bonn, ln Athene aangeklaagd wegens belediging van pre sident De Gaulle en het Franse volk en anti-joodse uitlatingen. Carambellas zou op een diner in het openbaar de Fransen een „gedegenereerd volk" en president D< Gaulle een „clown" genoemd nebben. Ver der zou hij gezegd hebben dat de pers „door Joden verpest" was. Het openbaar ministerie in Atnene heeft 16 augustus langs de gebrulkeiyke diplomatieke weg De voormannen van de niet door de vakbonden gesteunde staking van Engelse zeelieden hebben verklaard dat de actie zal worden voortgezet nu een van de sta kingsleiders, Patrick Neary, wegens bele diging van het hof en het aanzetten tot staking ls gearresteerd. Zij willen trach ten de arbeiders in de havens waar het werk reeds ls hervat te bewegen opnieuw in staking te gaan. Als gevolg van de sta king kunnen In verscheidene Engelse ha vens 106 schepen nog niet uitvaren. DONDERDAG Wassenaar: Clubgebouw R.-K. Sportvereniging „Blauw Zwart". Jaarver gadering. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nie en Zonen. 210 uur nam. Wassenaar: Clubgebouw S.V. Wassenaar. Algemene ledenvergadering. 8 uur nam. ZATERDAG Den Burcht: Verwarmingsdemonstraties firma Jan de Nle en Zonen. 210 uur nam. Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadszaal (vestibule)Inschrijving uit deling haring en wittebrood. 610 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Natuurhis torische Ver. naar het Zuiderpark in Den Haag. 1.48 uur nam. DINSDAG Rooseveltstraat: Opening gebouw Groot handelsmarkt voor Groente en Fruit. 4 u. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. In den Vergulden Turk: Aandeelhouders vergadering N.V. Leidsche Wolspinnerij. 11 uur voorm. DE BIOSCOPEN Luxor: „Alle lleben Peter". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „I'm all right Jack!" AU. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Heerseres van de onderwereld". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Zeebonken". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Und abends in die Scala". A.l. Trianon: „Een vrijgezel ln de knel". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Wapens voor Mexico". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: vrydag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „Ieder meisje weet rt". 14 Jaar. Maan dag, dinsdag, woensdag 8 uur: ..Love or leave me" 14 Jaar Donderdag 2.30 uur: „Alle hens aan dek" Alle leeft. Van vrydag t/m woensd. (zat. niet): 2.30 u. „Avonturen van Dik Trom" (Ne derlands gesproken). Alle leeftyden. TENTOONSTELLINGEN 9 d Werfpark 1Ten toonstelling geolo gie van Nederland Od werkdagen van 10 -1» en 2 4 Zon- en feestdaeen 2 4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen ln het Chinees" (Tot 31 oktober) Lakenhal. Verzameling dr A Welcker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot 29 agustus) (Over de 4e H)n, van 1820 uur) I. Hans Pfltzner uit „Palestrina". Voor spel tot het le, 2e en 3e bedryf. Phll harmonlsch Orkest van Beriyn olv. Fer dinand Leitner. II. Richard Strauss. „Arabella" (2e en 3e bedryf). Opera ln 3e bedryven op tekst van Hugo von Hofmannsthal. Uitvoe renden: George London, Otto Edelmann. Karl Kolowratnik, Hllde Gueden, Anton Dermota, Lisa della Casa, Ira Malanluk, Eberhard Wachter. Waldemar Kmennt, Har aid Pröglhöff, Mimi Coertse, Wilhelm Lennlnger, Fritz Sengl. Otto Vadja. Koor van de Weense Staatsopera. Phllharmo- nisch Orkest van Wenen. Dirigent: Georg Solti. televisieprogramma NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Olympische Spelen. VARA: 20.30 Kunst kron. NTS: Eurovisie: Olympische Spelen. VARA: 21.30 Act. 21.40 Film. 22.30 Pauze. NTS: Eurovisie: Olympische Spelen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Lichte mz. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 14.00 Quiz. 14.30 Klankb. 15.00 Hoorsp. 15.30 Geluldskron. 16.00 Ork. conc. 16.45 Cricket. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-Eaat. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Henry Wood Pro menade conc.: Symf. ork. en soliste. 20.50 Intermezzo. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.15 Pianorecital. 22.55 Wetensch. nws. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Viool en pia no. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. en interviews. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gram. 13.20 Olympische Spelen. 13.30 Nws. en cricketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voordr. 14.15 Lezing. 14.30 Nws. en reis- verh. 15.00 Fabrleksfanfare. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ultsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en orgelspel. 18.00 Gram. en interviews. 18.29 Weerber., nws. en Olympische Spelen. 18.43 Act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Jorn. 19.24 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Popul. liedjes. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. (Om 21.30 nws.). 22.15 Olympische Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Ouderw. dansmuz. 23.30 Nws. Daarna: orgel en mandoline. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianorecital. 13.00 Nws. 13.10 Olym Êlsche Spelen. 13.30 Operafragm. 16.05 'rgelrecital. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.15 Olympische Spelen. 19.40 Festival v. Salzburg: Don Carlos, opera. 21.30 Nws. 21.55 Don Carlos, opera (verv.) 23.20 Lichte muz. 23.40 Olympische Spe len. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 en 13.35 Gram. 18.30 Nieuwe gram. 19.16 Kamermuz. 21.15 en 22.26 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Muz. uit Vlaanderen 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Operamuz. 14.00 Operettefragm. 16.00 Beursber. 16.06 Dans muz. en operafragm. 17.00 Nws. 17.10 Lich te muz. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.45 Ork. conc. 20.30 Olym pische Spelen. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Olvmpische Spe len, 23.00 Nws. 23.05-23.20 Mil. groeten uit Kongo. 484 lil. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 15.00 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Pianorecital. 21.00 Drie komedies. Daarna: Nws. uit Leidse School (tot half september) Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend Apotheek Kok. Ra penburg 9, tel. 24809. B(J geen gehoor bU uw huisarts of spe cialist (of diens wuarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Y penburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome AJaccio Madrid Lissabon regenbui regen zwaar bew. zwaar bew. regenbul zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew, onbewolkt regen geh. bew. zwaar bew. zwaar bew regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaax bew geh. bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. zzw zzw 2 23 18 6 20 18 4 24 18 6 23 1 8 2 20 16 wzw 1 23 18 zzw 3 23 18 wzw 4 26 17 zzw 5 25 18 zzo 2 18 12 wzw 3 20 11 .ozo 1 23 12 zo 2 21 15 "2_9 20 13 3 21 15 wzw 2 25 18 zw 4 25 17 z 4 28 18 zzo 3 27 18 W.stll 27 13 n 5 24 16 ozo 3 23 16 wzw 3 26 16 zw 2 26 14 zo 1 29 16 w.stll 29 13 w.stil 28 18 w.stil 28 16 w 3 29 14 w^til 31 18 w.stil 33 18 w.stil 27 14 w.stil 17 wzw 6 29 31

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2