ROTTERDAMS INITIATIEF BEHOUDT DE AARDOLIE-TRANSITOHANDEL VOOR ONS BESLOOT VIERDE SEIZOEN THEATER DER NATIES99 OPENING EUROPOORT EIND 1960 VERWACHT Onderzoek naar mammoethaven in volle gang REVOLUTIONAIRE ONTWIKKELING Spel van Daniël: Amerikaanse reconstructie middeleeuws drama Een kijkje op de nieuwe haven Europoort met op de achtergrond de olietanks op het Sheli-terrein. Er wordt een heroïsche roman geschreven! (Van onze reportageredacteur) Tegen het eind van dit jaar hoopt men de eerste 70.000 tons tan kers in de haven van Europoort op de kop van het eiland Rozenburg te kunnen ontvangen. Op dat moment zal het ambitieuze doel van de Maasstad werkelijkheid zijn geworden met het weggraven van de laatste kubieke meters grond (in totaal wordt hier een hoeveelheid van 34 miljoen kubieke meter verplaatst), die thans nog haven en waterwegmonding van elkaar scheidt. Olie- en ertstankers alsmede schepen voor het vervoer van andere soorten massagoed van totnu- toe voor ons land ongekende afmetingen zullen van het begin van 1961 af in staat zijn hun lading in deze Rotterdamse voorpost te komen lossen. Vooral op het gebied van de aardolie-invoer is daar mee voor Nederland een belangrijke transitohandel behouden geble ven, want zonder dit van grote durf getuigende initiatief en de daar uit voortgevloeide aanleg van de op 27 juni j.l. officieel in gebruik gestelde pijpleiding Botlek (straks Europoort) Roergebied, was Rotterdam niet veel anders dan het nakijken i.e. van het Noordduitse Wilhelmshaven, overgebleven. Brielse Maas werpt men een waterke ring op, die aaai alle moderne eisen voldoet. ,Wat we 'hier doen is eigenlijk vol komen in strijd met de grote lijn, die door de Nederlandse waterbouwkunde loopt", verklaart ons tijdens een inter view de toezichthouder op de gang van zaken aan het Europoort-project, ir. F. J. N. Pik, werkzaam bij de dienst voor Openbare Werken te Rotterdam. „Het is toch de bedoeling dat de ge hele kustlijn zo veel mogelijk wordt verkort, maar op Rozenburg geschiedt met de aanleg van deze haven juist het tegenovergestelde". Vandaar dan ook de machtige waterkering (5.50 m. N.A.P.) die Europoort van het ach terland scheidt en geheel volgens de voorschriften van Rijkswaterstaat wordit opgeworpen. Verkeersaders Het zou ons te ver voeren alle tech nische manipulaties met het k an al en- net in dit gebied uiteen te zetten. Zij volstaan met de vermelding van de uitbreiding van het Hartelkanaal langs de Brielse Maas welke im mers voor de recreatie gereserveerd dient te blijven! waardoor de bin nenscheepvaart van de Oude Maas naar de speciaal voor haar bestemde en van de grote bekkens afgesloten haven van Europoort zal worden ge leid. Dat daarbij een deel van de Brielse Maas Hartelkanaal en een stuk van Voome Brielse Maas wordt is een zaak waarop de technische experts bijna achteloos de aandacht vestigen. Het huidige spuikanaal door Ro zenburg, van waaruit op 13 septem ber 1958 met het graven van de nieuwe haven werd begonnen, wordt gedempt daar het voor de uitbrei ding van Europoort in de toekomst een sta-in-de-weg zou betekenen. Het gevolg daarvan is weer de nood zakelijkheid van de bouw van een Machtige waterkering Gedurende de zomermaanden is het voor belangstellende bezoekers van het Europoortgebied, die niet met een eigen vervoermiddel van Rotterdam over Rozenburg naar de kust kunnen rijden, mogelijk gebruik te maken van de kleine veerboot, welke de dienst onderhoudt tussen Hoek van Holland en de duinen van de zuidelijke Water wegoever. Men landt dan ongeveer op de plaats waar straks de nieuwe ha venmond wordt opengebroken, plaats die daardoor direct tot de verbeelding weet te spreken. Het zal dan ook niet meer zo lang duren of de meer land inwaarts gebouwde aanlegsteiger moet voor de veerdienst in gebruik worden finomen, waarmee haar betekenis voor e natuurliefhebbers, die nog een glimp van het tot de ondergang ge doemde reservaat De Beer wensen op te vangen, tot een minimum zal zijn teruggebracht. Al zullen de zeldzame vogelsoorten, die hier hun broedplaat sen hadden, tezamen met de typische, voor een stedeling haast mystieke, sfeer een dergelijk gebied eigen, straks geheel zijn verdwenen, daarmee willen wij niet zeggen dat de kop van Rozen burg daarna de aandacht niet meer zou kunnen boeien. Want op het Euro poort-project, misschien nog meer dan bij onze bezoeken aan de zuidelijker gelegen Deltawerken, drong de ge dachte zich bij ons op dat voor de Nederlandse waterbouwkundige inge nieurs de vraagstukken van hun vak niet moeilijker zijn op te lossen dan de problemen, waarvoor een kind zich ziet gesteld dat uit zijn blokkendoos een bouwwerk wil doen verrijzen. Im mers, hier haalt men een kanaal weg en daar graaft men er een bij. aan de Waterwegzijde opent men een be staande dijk en aan de kant van de sluis in de ongeveer tien jaar oude afdamming van de Brielse Maas monding. Weg- en spoorwegverbin dingen alsmede de reeds genoemde oliepijpleiding zullen naast het Har telkanaal de verkeersaders worden, waardoor Europoort in staat wordt gesteld uit te groeien tot een levend organisme van het enorme Euro- markt-lichaam. Gigantische 43.000 ton-tanks Het ligt in de bedoeling niet alleen grondstoffen naar het achterland te brengen, maar ook z.g. halffabrikaten e:i volledig afgewerkte prodiukten. In deze gedaohtengang is dan ook de bouw opgenomen van opslagplaatsen voor kolen en erts van staalfabrieken en hoogovens, waarover zoals bekend nog moeizame besprekingen tussen de betrokken partijen o.a. de Staal- studie-stiohting en de Hoogovens te IJmuiden zich voortslepen. Door de bijzondere importheffingen van de Westduitse regering is de tran sito van kolen via Rotterdam naar hét Roergebied bijzonder sterk afgenomen, zodat mede daardoor het zwaartepunt van Europoort vooral in de aardolie- en erts-overslag zal komen te liggen. Deze ontwikkeling wordt onderstreept door de bouw van gigantische 40.000 en straks zelfs 43.000 tons tanks op de Shell-terreinen aan de zuidzijde van het havenbekken. In 1964.... Reeds bij de eerste bekendmaking van de plannen voor het Europoort project werd de mogelijkheid open gehouden van de aanleg in een volgend stadium van een geheel nieuwe haven voor mammoet-tan kers .schepen van 100.000 en mis schien nog meer ton. In ons gesprek met ir. Pik werd daarbij duidelijk dat deze plannen zeker niet van de baan zijn maar integendeel nog meer tot een noodzakelijkheid zijn uitge groeid. Over een aantal jaren men spreekt van 1964 zal een derge lijke enorme accommodatie aanwezig moeten zijn, wil de Maasstad haar ruime voorsprong behouden, die zij zich door haar opvallende moed en vooruitstrevendheid heeft weten te verwerven. Op dit moment zou men zelfs kunnen zeggen dat de „geboorte der moderne mammoets" afhankelijk is van de bouw van de havens, waar deze reuzen hun an kers kupnen laten vallen, hetgeen nog meer de wenselijkheid onder streept tot de eersten op dit gebied te kunnen behoren. Vorm is punt van onderzoek Staat dus de verwezen!ijkimg van een nog grotere (of beter diepere) Euro poort op vrij korte termijn praktisch vast, de vorm, waarin zij zal worden gegoten ds nog een punt van voortdu rend overleg en onderzoek. „Het is haast wel zeker dat de eer ste ontwerpen met een monding in het huidige reservaat De Beer niet zullen worden aangehouden", merkt de heer Pik hierover op. ,,Het is niet uitgesloten dat er iets uit de bus zal komen, zoals in IJmuiden is gerealiseerd: een monding, die zich splitst in twee doorgangen, in dit ge val noordelijk de Waterweg naar Rot terdam, zuidelijk Europoort. De moei lijkheden met zandaanslibbingen en kruisend scheepvaartverkeer, die als ernstige bezwaren aan het voorlopige project kleven, zullen dan waarschijn lijk kunnen worden ondervangen" Bij Hoek van Holland gaan namelijk per week ongeveer 1000 schepen de Water- wegmond in en uit. Binnenkomend moeten zij gebruik maken van de noordelijke vaargeul, hetgeen voor de „Europoorttankers", die direct weer naar het zuiden moeten afbuigen, ex tra moeilijkheden op gaat leveren. - Het onderzoek naar de mogelijk heden en de vraagstukken verbon den aan een mammoet-haven is dus in volle gang. In het Waterloopkun dig Laboratorium in de Noord-oost polder, de Voorst, aan de hand van een natuurgetrouwe weergaven van de omstandigheden rond Europoort wordt thans nagegaan op welke wijze een nieuwe spannende en altijd lezenswaardigebladzijde kan wor den toegevoegd aan de heroïsche roman, waarvan de eerste woorden door een Nederlandse waterbouw kunstenaar in een grijs verleden werden opgetekend. Een in aanbouw zijnde pier, waaraan straks twee tankers tegelijk aan iedere zijde een gemeerd zullen kunnen liggen. Geweldige due- dalven dragen er zorg voor dat de kracht van het schip niet door de pier zal hoeven te worden opgevangen. Na het drietal Delta-verhalen publiceren wij hiernaast het laatste artikel van onze reportageredacteur over de geweldige waterbouwkun dige omwenteling die zuid-ivest-Nederland momenteel beleeft. Gaat het er rond de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden om de zee zijn wapens uit de handen te slaan, het machtige Europoort-project aan de Water- wegmond is Rotterdam's antwoord op de revolutionaire ontwikkeling die zich in de internationale scheepvaartwereld bezig is te voltrekken. Tegen het eind van dit jaar zullen, zo wordt verwacht, de eerste tan kers van circa 70.000 ton hun lading aan Rozenburg's kusten kunnen lossen. Maar hiermee is het eind nog niet bereikt, want reeds wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden tot verwe zenlijking van een haven bestemd voor de eigenlijke mammoet-schepen: 100.000 ton en groter, waaraan volgens de deskundigen wellicht reeds in 196lf een dringende behoefte zal bestaan. Het volgende overzicht geeft aan hoe het thans staat met de ontwikkeling in de richting van deze reuzen-tankers. Situatie per SI december 1959: Tonnage In de vaart In aanbouw 50.000—60.000 5 26 60.000—75.000 8 14 75.000 en groter 8 20 Hierbij kan worden opgemerkt dat de 90 in aanbouw zijnde vaar tuigen met een gezamenlijke tonnage van circa zes miljoen ton 10 van de huidige wereldtankvloot vertegenwoordigen! (Van onze Pai'ijse correspondent) Want alle aanwijzingen met be trekking tot ritme of tempo (om van andere elementen maar te zwij gen) worden door die hiërogliefen in het duister gelaten. Het spel van Daniël is omstreeks 1230, vermoedelijk door studenten in Beauvais, geschreven om door henzelf te worden opgevoerd in de maand januari ter gelegenheid van het „feest der gekken". Men ziet in het begin Daniël op een hoge troon zitten alvo rens hij in de leeuwenkuil verschalkt wordt en als heerser door koning Da rius zal worden opgevolgd. Die drama tische verwikkelingen die rechtstreeks en verrassend voeren tot de geboorte van het Christus-kind, voltrekken zich als een naïef en realistisch spektakel stuk voor uw ogen. De commentaren en de verbindende tekst werden in een der oudste kerken van Parijs, l'eglise Saint-Germain-des-Prés, waar we de voorstelling hebben bijgewoond uitgesproken door een als klooster ling verklede theatraal galmende re- citant, die met dat doel de centrale preekstoel had beklommen. In het hart van de kerk had men een podium ver heven, zodat men de spelers in hun prachtige gewaden en met hun antieke instrumenten dwars door het gehoor hun plaats van handeling zag bereiken en er aldus geen enkele scheiding van een zelfs maar inmaginair voetlicht bestond. Dat men zich tijdens en door de voorstelling van deze Amerikaanse Daniël nu direct in de onvervalste middeleeuwen zelf voelde overgeplaatst is misschien een nuance te sterk uit gedrukt. Maar een vage indruk meende althans de niet-specialist van zo'n middeleeuws mysteriespel uit deze bijna dorpse kerk in het hart van Saint-Germain toch wel mee naar huis te mogen nemen. FRANK ONNEN Daniel naast een dec leeuwen Tweeentwintig meter hoog zijn deze kolossen. Zij hebben een middel lijn van niet minder dan 48.77 meter. Bij de overslag van de onmisbare aardolie zullen de tanks een niet te verontachtzamen rol gaan spelen. Het „Theater der Naties" heeft zijn vierde seizoen besloten, en wanneer ge een blik in achterwaartse richting over het dikke dertigtal verschillende programma's werpt, dan hoeft ge U zeker niet ontevreden te tonen. Het is een bonte internationale reeks met hoogte- en dieptepunten geweest, doch het algemene niveau is stellig niet be neden het peil van vorige jaren geble ven. De „internationale kring van de jonge kritiek" pleegt ieder jaar (sym bolische) prijzen over programma's en prestaties uit te delen, en dat het Ber liner ensemble met Brechts Hitier- persiflage met de hoogste onderschei ding uit de bus is gekomen, kunnen we persoonlijk best onderschrijven. Maurice Bejart heeft voor zijn orka- nische choreografie van Strawisky's Sa- cre, die door de balletten van de Brus selse Muntschouwburg werden uitge voerd, eveneens een eervolle vermelding gekregen, terwijl Joan Cadzov, die het sporadische glanspunt vormde in de voorstellingen van het Nederlands ballet met niet minder recht op de lijst van ere prijkt. Uit de vele folkloristi sche en exotische voorstellingen en troepen werd door de internationale jury alleen het ensemble van de Ivoor kust gesignaleerd. Wanneer men ach teraf een globale kritische kantteke ning zou willen maken, dan kan in derdaad worden gezegd, dat men op dit gebied van het goede misschien wel iets te veel heeft gehad. Vooral in het begin werd het accent wel heel zwaar gelegd op het woord „naties" en kwam het „theater" zo te kort. De begrippen etnologie en kunst werden, anders ge zegd, nog wel eens vermengd in een dosering, die niet steeds de volle be vrediging kon geven. Als hekkesluiters hebben intussen de Amerikanen gefun geerd, die met hun middeleeuwse li turgisch dramaspel van Daniël het festivalpubliek ineens tot een excursie noodden in het verre verleden om in het bijzonder de historici en musico logische specialisten een unieke erva ring te schenken. Uniek overigens vooral wel in die zin, dat dit werk nu, sinds zo'n slordige zes of zeven eeuwen een soort her-première beleefde. Op de geschiedkundige en wetenschappelijke trouw van deze Amerikaanse versie hebben diezelfde experts overigens al het een en ander menen af te mogen dingen. De Newyorkse groep „Pro Musica", die met deze voorstelling eerst Ame rika heeft bereisd alvorens nu een tournee door Europa te maken, moge dan al een paar zonden tegen de his torische feiten hebben bedreven door een enkele rol in dit twaalfde eeuwse semi-liturgische drama aan een vrouw toe te vertrouwen, terwijl de hele ver toning misschien wat ver in de rich ting van een opera la Gluck was ge trokken, de profane luisteraar zal aan deze reconstructie niettemin de herin nering of illusie, zo het moet be waren dat hij nu voor het eerst aller lei middeleeuwse muziekinstrumenten als de buisine een rechte, lange trompet de tympanon, de vielle een voorloper van de viool de rebec- fluit, een portatief-orgel, tamboerij nen en klokken die hij alleen van plaatjes en bij name kende, in werke lijkheid ofschoon zeker ook nog maar ten naaste bij heeft mogen beluisteren. Die instrumenten werden hier aangewend zowel voor de korte tussenspelen als ter ondersteuning der monodische-, of eenstemmige gezan gen, die de leider van de groep, Noach Greenberg, uit het middeleeuwse neu- .lenschrift dat van dit spel in het Britse museum werd bewaard, had ge kopieerd en geïnterpreteerd. Koning Darius in het spel van Daniel

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13