ympische sP« eien pSSpiiiK&m Nederland produceerde tijdens de Spelen te Helsinki serie „nieten" Olympische fakkel vele malen geblust GORDON PIRIE LEEFDE DRIE MAANDEN ALS KLUIZENAAR In 1956 kwam liet drama van Melbourne Voor liet eerst O.S. met Russen Fanny en Arie in défilé Halberg - man met lamme handje - favoriet voor 5000 en 10.000 m. Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 augustus 1960 Derde blad no. 30133 Olyriipische geschiedenis De laatste etappe van onze Olympische reis brengt ons over Helsinki-1952 via Melbourne-1956 naar het grote evenement van heden: Rome-1960. Helsinki en Melbourne waren niet met elkaar te vergelijken, verschilden hemelsbreed en thans zal ook Rome een eigen specifieke plaats in de Olym pische geschiedenis gaan innemen. Niet zozeer omdat de organisatoren van deze toernooien elke Helsinki-1952 was een prachtig sportfeest, dat vele hoogtepunten kende en in de harten van vele nog altijd voortleeft als het meestgeslaagde Olympische strijd perk. De Finse Spelen waren uit historisch oogpunt van zoveel belang omdat het grote Rusland zich voor het eerst onder de Olympische banier schaarde en de degens met het zo sterke Amerika kruiste. Een strijd die de Sovjets met ruim verschil verloren. keer weer nieuwe vondsten doen en dus de repu tatie van origineel zouden hebben verworven, maar veeleer omdat elke vier jaar het geheel van omstandigheden, waaronder de sportlieden leven of elkaar ontmoeten, zodanig is veranderd, dat elke vergelijking met het verleden onmogelijk en nut teloos is. Nederland produceerde tijdens deze Spelen een serie „nieten" zoals nog nooit was vertoond: Fanny Blankers Koen, de vrouw die Londen-1948 karakter had ge geven. bleek fysiek niet in staat om de strijd tot het einde uit te vechten en gaf op; Slijkhuis viel uit door een blessure, Harting eveneens, Charité, de gewicht- heffer die in Londen brons had veroverd, had het te kwaad met een onwillige spier en zijn collega Smeekens, Europees kam pioen 1951, was evenmin fit en faalde al even grondig. Ziedaar de trieste oogst absoluut te wijten aan een verkeerde voorbereiding. Hoe was het anders te verklaren dat landen met wie Nederland op één lqn heette te staan, zoals Dene marken, Noorwegen, Zweden, Finland, etc. zonder één enkele geblesseerde deel nemer de Spelen doorkwamen? De naam van Zatopek verscheen die dagen op de voorpagina van elke zich zelf respecterende krant, want de Tsjech bestond het in één week de 5, 10 km en de marathon te winnen en zijn vrouw 1 verhoogde de gezinsvreugde nog een graadje door een gouden medaille bij het speerwerpen te veroveren; het kon niet op! Overheersing Amerika trok zich van de aanwezig heid van Rusland geen zier aan en be heerste de atletiek als nimmer te voor: liefst 14 van de 22 herennummers ein digden in overwinningen voor de zonen van Uncle Sam. Ook bij het zwemmen bleven de Stars and Stripes bovenaan, zodat het Amerikaanse overwicht over de gehele linie gehandhaafd bleef, te meer ook, omdat zij bij de andere spor ten eveneens tot de besten behoorden. f PUCK BROUWER. afvaardiging naar Melbourne te zenden. Persoonlijk wil schrijver dezes wel toe geven, dat hij dit besluit, ofschoon geres pecteerd, nooit erg bewonderd heeft en wel om de volgende redenen: Ten eerste omdat de beslissing te veel kwam van achter de bestuurstafel (dus door officials) en te weinig van de at leten in kwestie. En laten we het hier over eens zijn: officials mogen dan een steeds grotere plaats innemen, de atleten die de Spelen moeten maken, blijven toch zonder twijfel de hoofdfiguren. Het is in dit verband misschien velen ontgaan, dat de zeilequipe en de hockeyploeg enige dagen na het besluit openlijk om een herziening hebben verzocht. Weer acceptabel? ZATOPEK. Bjj het roeien wonnen zij twee van de zeven, bij het gewichtheffen 4 van de zeven nummers en in het bokstoernooi (ieder land één deelnemer in de diverse gewichtklassen) behaalden zij zelfs vijf van de tien titels. Bij dit laatste debuteerden twee boksers die later voor zulke vette headlines zou den zorgdragenFloyd Patterson, de huidige wereldkampioen zwaargewicht en in Helsinki Olympisch kampioen mid dengewicht en de al even beroemde In- gemar Johanson, die al in Helsinki de finale van het zwaargewicht bereikte, maar daarin verloor van de Amerikaanse neger Sanders. De Zweed, die later alle bekende professionals wegmaaide, was zo bang voor zijn angstwekkend snuivende tegenstander dat hij het gevecht meed. steeds wegliep hetgeen hem tenslotte op diskwalificatie kwam te staan en hem de zilveren medaille kostte! Zes jaar la ter was hij de (inmiddels weer onttroon de) wereldkampioen zwaargewicht!! Geen goud Nederland bracht het bij deze Spelen niet tot goud, Puck Brouwer (200 m.), Geertje Wielema (100 m. rugslag), ae 4x100 m. dameszwemploeg, Hannie Ter- meulen (100 m. vrije slag) en de hockey ploeg keerden met zilver in hun koffer naar huis terug. Ver boven hen uit stak echter de Nederlandse waterpoloploeg, die door een alleronsportiefste beslissing van de hoogste jury uit de finale poule werd gewipt en daardoor niet verder dan de vijfde plaats kwam. U zult zich het geval met de aanvankelijk met 3—2 gewonnen match tegen Joego-Slavië nog wel herinneren. In de overgespeelde wed strijd verloor een doodvermoeid Neder lands team (drie matches in een paar dagen) met 21. En toen kwam dan het drama-Mel bourne! Begin november-1956 hadden er in de wereld zulke schokkende gebeurte nissen plaats (de „moord" op het Hon gaarse volk, de Suez-kwestie) dat het NOC in een bewogen zitting besloot geen Ten tweede omdat onze schaatsenrij ders nauwelijks twee maanden na de Spelen van Melbourne rustig tegen hun Russische collega's uitkwamen of er in Hongarije nooit iets was gebeurd. Of met andere woorden: de Nederlandse sport weigerde de consequenties van het be sluit te aanvaarden. Was, om met een bekend Nederlands sportjournalist te spreken, de Russische beer in acht weken al weer acceptabel? Goed, ook onder „de Russisch affaire" zou op 'n bepaald ogen blik een streep moeten komen, dat kon niet anders, maar de periode had zeer beslist een grotere marge dan twee maanden moeten beslaan! En het was een Australische sportvriend die het me nogal verbitterd schreef: „Als alle lan den hadden gehandeld zoals Nederland dus onze Spelen hadden gedesa voueerd en twee maanden later weer rus tig tegen de Russen waren uitgekomen dan hadden we hier in Australië met een sportief faillissement gezeten, want in de organisatie van de Spelen gaan nu eenmaal miljoenen zitten. Ik wil natuur lijk niet zeggen, dat Nederland om die reden zou moeten deelnemen, maar is dit punt in Holland wel overdacht?" Laten we kort zijn: We hebben er geen moment aan gedacht. En ik hem in die ogenblikken wel eens afgevraagd waarom Nederland dan wel naar Berlijn-1936 is gegaan of was men in die dagen gemakshalve maar verge ten, dat de Neurenberger wetten, die van de joden weerloze, vogelvrije mensen maakten, even voor de Berlijnse Olympus (1935) werden afgekondigd? En waarom we dan wel naar Londen-1948 en Helsin ki-1952 zijn gegaan, want daar waren ook de (blanke) Zuidafrikanen en hoe denken wij over hun rassenpolitiek? De praktijken van de Russen in Hongarije mogen dan anders zijn dan het blanke optreden in Zuid-Afrika, met wie wij straks rustig de arena ingaan, maar het patroon is in wezen hetzelfde. Men begrijpe mij goed,: ik wil niet zeg gen. dat wij naar Melbourne hadden moeten gaan, evenmin wil ik op deze plaats tornen aan de integriteit van het NOC en de Ned. sportofficials, maar ik verwijt hen wel, dat zij te egocentrisch hebben geredeneerd en wat het ergste is de consequenties van de gedane stap nimmer hebben aanvaard. Geen wanklank En dan is er nog iets: Melbourne-1956 heeft aangetoond, dat in een ongeregel de wereld, waarin de uitbarstingen bij wijze van spreken niet van de lucht zijn, de jeugd in staat is om in alle sportivi teit met elkaar te wedijveren. Tijdens de Spelen van 1956 is er wat dat betrof geen wanklank geweest behalve dan in het waterpolotoernooi, maar dat is op geen enkele Olympus zonder incidenten ge weest. En als sportlieden dan, ondanks- alle verschil in politiek, godsdienst, huidskleur, levensopvatting, bereid zijn elkaar in oprechtheid te ontmoeten, la ten we hun er dan ook de kans toe geven Ook al zijn vele Olympische idealen dan niet geheel te verwezenlijken, dat wil be slist niet zeggen, dat de Ol. Spelen hun bestaansrecht overleefd hebben. Zolang zij duizenden jonge mensen voor twee drie weken in vriendschap verenigen, zo lang er nog iets van te maken valt, moe ten we trachten het Olympisch vuur brandende te houden. Tenslotte zijn we wel iets verplicht aan de geniale Pierre de Fredi, Baron de Coubertin, Stichter van de Moderne Olympische Spelen. Ik heb deze pijnlijke affaire met opzet nog eens uitvoerig uit de doeken gedaan, deels omdat ik vind, dat er een les voor de toekomst in ligt, deels omdat ik altijd het gevoel heb gehad, dat wij ons te veel hebben laten voorstaan op een besluit, dat in feite toch maar van weinig „in houd" getuigde. Sensatie Het grote gevecht van de Melbourne Spelen vond plaats op de 100 m. vrije slag dames, door experts de meest sensa tionele zwemrace aller tijden genoemd. Reeds maanden voor de Spelen wist men dat de strijd om het goud zou gaan tus sen twee 17-jarige zwemsterren uit de Australische school. De ietwat gedrongen Lorraine Crapp, telg uit een welgesteld gezinnen en proefkonijn van een profes sor in de fysiologie en de slanke donkere Dawn Fraser, een fabrieksmeisje uit Ade laide, dat uit een zeer armelijk milieu voortkwam. Dawn had haar aanleg ge toond in diverse matches, maar de maat schappelijke welstand van haar rivale ontmoedigde de eenvoudige Dawn zoda nig, dat zij het wedstrijdzwemmen eraan wilde geven, zeer tot ongenoegen van haar trainer Harry Gallagher, die al maanden van tevoren tegen haar gezegd had, dat zij, Dawn, en niemand anders Olympisch kampioene zou worden. Hij bracht zijn pupil „met de zweep" terug naar de training en verloor haar geen ogenblik meer uit het oog. Maar ook al was het hem dan gelukt om Dawn weer „in the picture' 'te krijgen, het viel no< maar te bezien of'Dawn, indien zij vol doende „speed" bezat om Lorraine te ver slaan, ook het moreel had om tegen haar op te tornen. Tachtig meter duurde het duel Crapp Fraser voor de beslissende slag plaats vond, tachtig meter, waarin zij meters voor de rest zij aan zij vochten zonder dat er een centimeter verschil tussen hen zat, tachtig meter die het publiek er bij na toe brachten om het gloednieuwe Ol. zwemstadion af te breken. En temidden van die heksenketel viel de grote slag: juist toen iedereen dacht, dat de grotere fysieke kracht van Lorraine de beslissing zou brengen, liet Dawn zich los in een onbegrijpelijke eindrush waar zij de kracht vandaan haalde wist niemand en zal nooit iemand te weten komen. Het bracht haar een kwart meter winst en dat was ruim voldoende voor de zo fel begeerde gouden medaille. Het wereld record sneuvelde in deze race Dawn bracht het op 1.02.0 minuut. Toekomst En nu een blik in de toekomst Rome! Ik wil trachten aan de hand van de gegevens die ik verzameld heb om het onvoorspelbare te gaan voorspellen. Zie hier de „getipte" winnaars van de atle tiek (heren) en zwemmen (dames) resp. het hoofdnummer en voor Nederland het belangrijkste nummer van deze XVII Olympische Spelen. Over een drietal we ken zult u kunnen oordelen wat hiervan bewaarheid is: Atletiek heren: 100 m, Hary iDuits land) 200 m. Norton (USA); 400 m. O. Davis (USA); 800 m. Murphy (USA); 1500 m. Elliot (Austr.); 5000 m. Pirie (Eng.): 10.000 m. Halberg (N -Zeeland); Marathon Popov (USSR); 4x100 m. USA; 4x400 m. USA; 110 m. horden Calhoun (USA); 400 m. horden G. Davis (USA); 3000 m. St.-chase Krijszkowiak (Polen); hoogspringen Thomas (USA): versprin gen Boston (USA): polsstokhoog D. Bragg (USA); hinkstapsprong Schmidt (Polen)kogelstoten Nieder (USA)dis cus Babka (USA); kogelslingeren Con nelly (USA); speerwerpen Cantelle (USA); tienkamp Johnson (USA). Zwemmen, dames: 100 m. vrije slag: Dawn Fraser (Austr.); 400 m. vrije slag C. v. Saltza (USA); 100 m. vlindersl. A. Voorbij (Ned.); 100 m. rugslag L. Burke (USA); 200 m. schoolslag A. de Haan (Ned.); 4x100 m. USA; 4x100 m. wissel slag: USA; schoonspr. Paula Myers (USA); torenspringenPaula Mvers (USA). En hiermede is dan de artikelenreeks over de Olympische Geschiedenis ten einde. Wij hopen dat deze u in de afge lopen weken een bescheiden beeld heeft gegeven van de ontwikkeling en groei van de Spelen, die zo'n unieke plaats in de wereld van de sport innemen. Tn de komende weken zal er een nieuw hoofd stuk aan de Olympische Geschiedenis worden toegevoegd. Laat ons hopen, dat de prestaties van „De Nederlandse Leeuw" er een belangrijk aandeel in heb ben! R. D. PAAUW KORFBAL Korfballers oefenen De uitslagen van de oefenwedstrijden van gisteravond waren: Fluks 1—Die Haghe 1 3—6, Algemene 3Pernix 3 2-2. Behalve de reeds aangekondigde wed strijden worden deze week nog gespeeld: Hedenavond 6.30 uur: KNS 1/2 comb. De Algemene 1/2 comb, op het Leidse Houtterrein. Vrijdag 6.30 uur: De Alge mene 3Sijthoff NBLO-terrein)zater dagmiddag 3 uur: Pernix 1—De Algeme ne 1 (Burggravenlaan)zondag 12 uur De Algemene 2—Fluks (NBLO-terrein).1 Fanny Blankers-Koen en Arie van Vliet zijn door liet NOC aangewezen om donderdagmiddag mee te lopen in het défilé bq de opening van de Olympische Spelen. Evenals bij het vaststellen van het aantal deelnemers hebben de orga nisatoren ook ten aanzien van het aan tal officials beperkende bepalingen moe. ten opstellen. Nederland mag aan het défilé met slechts 4 officials deelnemen, waarvoor in de eerste plaats de chef de mission, de heer C. Kerdel, in aanmer king kwam. Voorts werden door het NOC Fanny Blankers-Koen en Arie van Vliet aangewezen omdat zij oud-Olym pische kampioenen zijn. Wie de vierde gelukkige zal zijn is nog niet uitge maakt. Avery Brundage herkozen t als IOC-president Avery Brundage is door het IOC-con- gres herkozen als president voor een pe riode van 4 jaar. En tocli komt heilig vuur ran Olynipia (Van onze Romeinse correspondent) Men zal zich er misschien over verwonderd hebben, dat „de Olym pische fakkel" over zee van Grieken land naar Sicilië werd gebracht, in ■plaats van het Balkanschiereiland te doorkruisen en dan bij Triest Ita liaans grondgebied te bereiken. Men denke niet, dat die laatste iveg moei lijker zou zijn geweest. De ivegen op de Balkan mogen slecht zijn (en in Nederland weet men daarover mee te praten na de avonturen van de postkoets, die „de Turkse tulp" naar de Floriade te Rotterdam heeft ge bracht) ze zijn zeker niet moeilijker dan die van Zuid-Italië. De reden is een geheel andere. Ner gens meer dan op Sicilië en Italië's uiterste zuiden is die Olympische fakkel op haar plaats. Hier liggen de steden, die eenmaal deel uitmaakten van Groot- Griekenland en dat waren nu juist de steden, die iedere vier jaar, trots oor logen en geschillen, hun jongemannen naar Olympia naar de Spelen zonden ter bevestiging van de eenheid van alle Grieken. Die Griekse nederzettingen immers lagen alle langs de kust en in het onherbergzame binnenland woonden wilde stammen, die nooit hebben deel gehad aan de Helleense beschaving en aan wier zeden en gebruiken ook de Romeinse overheersing weinig heeft veranderd. In zekere zin is dat binnen land ook nu nog niet veel anders dan het drieduizend jaar geleden was. De Italiaanse bladen hebben speciale berichtgevers uitgezonden, die per auto de fakkel volgen. Hun beschrijvingen zijn vaak de moeite waard. Waar een maal de rijke steden der Grieken lagen, vindt men nu gebieden, niet minder on herbergzaam dan de grote woestijn, die zich aan gene zijde van de Middellandse Zee uitstrekt en de temperaturen zijn er zelfs hoger dan in Noord-Afrika. Maar iets van de Griekse geest leeft in de arme stadjes, die nog steeds de trotse namen dragen van dat Grieks verleden. Vrome eerbied De herders zijn neergedaald van de onherbergzame hoogvlakten en de arme vissers hebben hun bootjes op de oevers getrokken om in vrome eerbied „de te rugkeer van het vuur" te beleven en ze spreken erover, of het een gebruik gold dat in hun kindertijd nog bestond en niet alsof er ruim twintig eeuwen zijn verlopen. Croton, de stad waar het vuur heeft overnacht, eenmaal de stad van de school van Pythagoras, had op het hoofdplein een groot bord opgesteld met niets anders dan de namen van de twaalf Olympische kampioenen, die de stad heeft voortgebracht: Milon. Glau- dos, Daiphos, Glankios, Phaillos, Likinos, Eratostenes, Ippostratos, Diagnetos, Hy- sorniakos, Tisicrates en één wiens naam onbekend is. Milon van Croton is zelfs de grootste kampioen van alle tijden geweest: zes maal heeft hij tussen 540 en 516 voor Christus de Olympische Spelen gewon nen, zes maal de Pittische, 10 maal de Isthmische (bij Corinthe) en negenmaal de Nemeische. Hij was ook een man van studie, aanhanger van Pythagoras en in zijn huis kwamen de Pythagoreërs bij een. In de slag van Trlonto (510 v. Chr.) was hij de aanvoerder der bewoners van Croton en behaalde de beslissende over winning op de Sybariten. Hij stierf een gruwzame dood: bij het openhakken van een boomstam, werd hij, de wiggen weg nemend, tussen de samenklappende delen van de stam gevangen en daarna door de wilde dieren verscheurd. Het vuur verliet vrijdagavond om zes uur Croton. De wind was zo sterk, dat elke vier, vijf minuten de fakkel werd gedoofd. Dit heeft echter geen verdere gevolgen. Men had voorzien, dat dit ge deelte van de weg (langs de Golf van Taranto) buitengewoon moeilijk zou zijn en o.a. dat men daar met sterke uit Afrika herkomstige rukwinden te kam pen zou hebben. Daarom is te Olympia niet alleen een fakkel ontstoken, maar ook een soort „gaskacheltje" dat ver voerd wordt in een grote koffer en ge voed door een gashouder, die de vlam een volle maand onafgebroken bran dende kan houden. De auto, die dat „kacheltje" vervoert, volgde op deze dag de fakkellopers op de voet en herhaal delijk moest de vlam opnieuw wordep ontstoken, maar het is natuurlijk nog steeds hetzelfde heilige vuur, door de zon ontstoken. VOETBAL Voor de eerste divisie van de Engelse league werd gisteren de wedstrijd Arse nalPreston North End gespeeld. De Gunners wonnen met 10. Cor Braasemde Nederlandse sub-waterpolocoach, is de blessures van het auto-ongeluk, dat hem vrij dag j.l. bij Oegstgeest overkwam, al weer bijna te boven. Op de foto ziet men hem een gezellig buur praatje maken met reporter Jan Cottaar (links). „Koperen ploert Hockeyteam speelde oefenpartij De hockeyers en de voetballers zijn de meest beklagenswaardige lieden van alle Olympische deelnemers. Zij moeten hun winterse sport tijdens de Olympi sche Spelen beoefenen in een tropische hitte, die de slijmvliezen uitdroogt, df spieren verlamt en alle kwiekheid ven zengt. Dinsdagmorgen leverden onze hockey ploeg en die van Polen het dappere staaltje trainingsijver om bij een tem peratuur van omstreeks 35 graden een volledige wedstrijd te spelen. Het was een nuttige partij tegen een taaie, vast houdende tegenstander, die zich een ideale sparringpartner toonde. De Oranjeploeg won met 30 door twee typische „De Beer-doelpunten" en een prachtig schot van spil Van Goos- willigen. De uitslag is niet belangrijk. Het was op het nogal ongelijke veld van het ove rigens bijzonder mooie sportcomplex Acqua Acetosa ten noordwesten van het Olympisch dorp moeilijk voor de aan val iets met de passes uit het achter veld en de voorzetten van de vleugels te doen. Voor hetzelfde geld was het 5-0 of 70 geworden. Belangrijk was wel, dat het Nederlands elftal, dat was sa mengesteld uit De Ruiter, Terlingen en Leemhuis, Van Dijk, Van Gooswilligen en Wagener, Van Erven Dorens, Over- dijkink. De Beer, Zwier en Van Vroons hoven, de volle 2 x 35 minuten op hoge toeren kon blijven doordraaien ondanks „die koperen ploert aan het zwerk", zo als Van Vroonshoven het uitdrukte. Noordwijkse Golrvreek In het kader van de Noordwijkse Golf week werd gisteren een wedstrijd om de Helmhorst Wisselbeker gespeeld. Uitslag: 1. de heer W. H. Slenfert Kroese (30 2/3), 2. de heer J. Speek (312/3), 3. de heer J. v. Ingen (33). (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, 23 augustus Onder de zevenduizend deelnertiers aan de Olympische Spelen is een eenzame Brit, die de laatste drie maanden als een kluizenaar heeft geleefd. U kent ongetwijfeld zijn naam want hij heet Gordon Pirie. In een even verbeten als wanhopige poging om voor het laatst een ge slaagde aanval op de gouden medailles van de 5000 en 10.000 meter hardlopen te doen, heeft hij 13 weken geleden zijn vrouw op de wangen gekust, zijn kinderen over de jonge hoofdjes gestreeld en is naar een trainingskamp ergens in de Schotse Hooglanden verhuisd. Daar heeft hij zich dan wel niet, gelijk vroeger de profeten met sprinkhanen en wilde honint gespijzigd, maar hij heeft er toch simpel en ruig geleefd. En voor- ai: eenzaam. Het kostte hem alvast zijn betrekking, want in Engeland is waarschijnlijk geen werkgever te vinden, die dit van een employé „neemt" in Nederland ver moedelijk evenmin. Maar Pirie heeft het er voor over, omdat hij zijn boeien de sportcarrière besluiten wil met een daverende apotheose: overwinnaar op de vijf en tien kilometer. Hoe ver hij zal komen, vraagt de atletiekwereld zich op dit moment af. Hij is wereldrecordhou der geweest, hij heeft schitterende din gen gedaan, maar af en toe ook schrik barend gefaald.. Velen hebben hem niet ">egrepen en haalden over deze super- dividualist, die zijn eigen leefwijze scnema's en starttijden bepaalde, de i schouders op. Nu krijgt hij zijn laatste 1 GORDON PI RIJ' kans. Wie vreest hij? Maar één man. Eigenlijk: een mannetje, met eeD raar- slingeren<j armpje en een gebroken schouder, die nooit helemaal geheeld is. Zijn naam is Murray Halberg en ik be reid u er alvast maar op voor, dat u die naam straks weer tegen zult komen in onze verhalen. Want Halberg is een 27- jarige Nieuwzeelander. die de laatste tijd zulke verschrikkelijk-sne 1 le tijden heeft gelopen, dat zelfs dat toppunt van onverstoorbaarheid. Gordon Pirie, er een tikje door geïmponeerd is geraakt. Al heeft hij dan gezegd, dat die tijden alle maal in „thuiswedstrijden" voor Halberg tot. stand zijn gekomen. Bekijkt u die tijden van Halberg eens: 13 minuten 37.4 seconden op de 5000 meter (Kuts' wereldrecord staat op 13.35) en 28 mi nuten 48 seconden over de 10.000 meter Kuts' wereldrecord staat op 28.30.4). Maar Wladimir Kuts, die Russische matroos, van wie wordt verteld dat hij nog nooit een schip had gezien, loopt niet meer, Zatopek is er mee gestopt en Herbert Schade, de grimmige Duitser, is lier in Rome als trainer Dus lijkt de eg vrij voor Halberg of Pirie. Enorme doorzetter Pirie. de kluizenaar, moet op het punt van doorzettingskracht, waarschijnlijk de voorrang laten aan Halberg, de man die tien jaar geileden bij een rugbywed- triid zijn schouder brak, bloedvergifti- ing kreeg en op het randje van de dood 'balanceerde. Hij werd beter, maar zijn inkerarm hangt er nog maar zo'n >eetje bq en zijn schouder' blqft pijn lik. En toch die geweldige prestaties, ooral op de 5000 meter. Halberg zal illicht het voordeel hebben, gewend te ijn aan grote hitte. Engeland, dat mist- iand, heeft Pirie aan weinig hitte doen ennen. Maar Gordon is een tijd in Vustralië geweest. Zijn weerstand tegen le verlammende hitte zal hij zeker no dig hebben, als tenminste het weer blijft als het is. Vanmorgen om 8 uur was het al 34 graden en de signorina's in het perscen. trum werden nog wanhopiger van de hitte dan van de transpirerende, geïrri teerde journalisten en TV- en radiore- porters, die zich dagelijks aan de toon banken verdringen. Zo zachtjesaan zijn velen hunner in het stadium gekomen, waar ruwe woorden en wanhoopskreten de plaats van vriendelijke vragen inne men. Want hier dreigt de zaak de orga nisatoren uit de hand te lopen. Bij al dat wachten en navragen komt in deze hitte zinderende stad de vraag boven, welke atleten, voetballers, hockeyers, wielrenners enz. de kracht zullen heb ben dit nadeel te overwinnen, Vooral van degenen, die geen hitte in eigen land van die immensiteit gewend zijn, zal een aan fanatisme rakend doorzet tingsvermogen gevraagd worden om tot topprestaties te komen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5