Voor f. 600.000.— aan schilderijen uit Amsterdamse woning gestolen Nieuwe Planta oorzaak van de huiduitslag? WEERBERICHT GROOTSTE SCHILDERIJENDIEFSTAL NA DE OORLOG De aangifte van een Engelsman alarmeerde politie en Interpol INCIDENTEN IN ALBERTSTAD, INGRIJPEN VAN DE BELGEN Muiterij onder troepen vanuit de Mali Intensief onderzoek is gaande (9uc/ &lïei teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 No. 30133 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Onderzoek naar de dieven en de makelaar (Van onze Amsterdamse correspondent) Sinds vannacht halfeen houdt de Amsterdamse politie zich bezig met een zaak, die als de aangifte van een Engelse makelaar juist is, de grootste schilderijendiefstal betreft sinds de oorlog. Op dat tijdstip heeft deze 29-jarige makelaar uit Londen, op het politiebureau Pieter Aertzstraat volkomen overstuur meegedeeld, dat uit de door hem ge huurde woning in de Sloestraat vier schilderijen zijn gestolen, die een gezamenlijke waarde van f. 600.000 zouden hebben. De Sloestraat is een stil voornaam woonstraatje tussen de Churchill- laan en de Amstelkade. De benedenwoning op nr. 10 staat op naam van de heer G. W. IJsselstijn, directeur van de Coronagalcrij in de Kalverstraat en destijds organisator van de Damstadtfeestelijkheden. de kamer heeft achtergelaten en niet op een veilige plaats bijvoorbeeld in de safe van een bank heeft geborgen. Voorts heeft de Engelsman nog geen enkele getuige kunnen noemen, die de schilde rijen in Nederland heeft gezien. Het is daarom dat naast het onderzoek naar de eventuele dieven ook een uitgebreid onderzoek is ingesteld naar de persoon van de makelaar. Hiervoor is Interpol ingeschakeld, die precies zal nagaan hoe de Engelsman in Londen bekend staat, wie zijn relaties zijn, en of hij wel ooit in hetb ezit van de kostbare schilderijen is geweest. Alles overhoop. De heer IJsselstijn vertoeft in zijn vakantieverblijf aan het Vennemeer en had de woning verhuurd aan de Engelse makelaar. «De Londenaar vertelde, dat hij even na middernacht thuis was gekomen. Het was hem opgevallen, dat een van de ramen aan de straat open stond. Binnen bleek alles overhoop te zijn gehaald en de vier kostbare schilderijen, die hij voor een Londense collega in Amsterdam zou trachten te verhandelen en die verpakt in bruin pakpapier in de voorkamer hadden gestaan, waren verdwenen. De politie is onmiddellijk met een uitgebreid onderzoek begonnen. In de woning trof fen de rechercheurs een enorme chaos aan. Alle kasten bleken overhoop te zyn gehaald. Schilderijen waren van de muur getrokken en zelfs de matrassen waren open gesneden. Er was echter geen geld in huis. NAMEN DER DOEKEN Volgens opgave van de Engelsman zijn de volgende doeken gestolen: 1. Een kostbare Rubens, die f 400.000 waard is, „Judgment of Paris", in gouden lijst, 20.5 bij 27 inch groot. (Een inch is een Nederlandse duim of 2Y2 cm.). 2. Een Renoir „Two lovers on a parkbench", een aquarel van 20 bij 27 inch. 3. „Portret van een oude vrouw" van Terborgh, een olieverfschil derij, afmetingen: 10 bij 13 inch. 4. Een Verspronck „Portret van een vrouw", olieverf op paneel, grootte 28 bij 19 inch. In de loop van de nacht waren in de Sloestraat onder meer aanwezig de chef van het bureau Pieter Aertzstraat, hoofdinspecteur J. Couzy, die het onder zoek leidt, de chef van de centrale recherche, commissaris H. J. Mol en rechercheurs van de dactyloscopische dienst. Over het resultaat van het onder zoek naar vingerafdrukken kon de politie ons nog geen bijzonderheden melden. BEVREEMDING Het heeft bevreemding gewekt, dat de makelaar, sinds hij vijf dagen geleden in Amsterdam is aangekomen de kost bare schilderijen zomaar achteloos in MR. DR. A. A. VAN RHIJN LID RAAD VAN STATE? (Van onze Haagse redactie) De gewezen minister van Landbouw en Visserij en oud staats-secretaris van So ciale Zaken mr. dr. A. A. van Rhijn is een van de kandidaten die zyn genoemd voor de vervulling van de vacature Joe- kes in de Raad van State. Naar wij vernemen zou het beraad hieromtrent inmiddels zo ver zijn gevor derd, dat binnenkort de voordracht is te verwachten van de heer Van Rhijn y,oor het lidmaatschap van de Raad van State. De heer Van Rhijn zal een eventuele benoeming aanvaarden. Mr dr Van Rhijn neemt een vooraanstaande plaats in de protestants-christelijke werkge meenschap van de PvdA in. VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veranderlijke bewolking met plaatse lijk een bui. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer de zelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 AUGUSTUS Zon op: 5.39 uur: onder: 19.44 uur. Maan op: 8.58 uur; onder; 21.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.55 en 17.18 uur. Laagwater te 0.54 en 13.06 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. Spionerende Russen bij Stuttgart gepakt Het hoofd van de Russische militaire missie in Frankfort, kolonel Tsjernikof, en de Sovjetrussische majoor Tsjetweri- kof zyn maandag door Amerikaanse mi litairen aangehouden, toen zij foto's had den gemaakt van de Amerikaanse pant serkazerne in Böblingen, by Stuttgart. Volgens het Amerikaanse legerhoofd kwartier in Europa te Heidelberg, dat dit dinsdag bekendmaakte, boden de twee Sovjetrussische officieren verzet, toen zij voor een nader onderzoek naar het bureau van de militaire politie in Stuttgart werden overgebracht. Kolonel Tsjernikof liet zijn auto in de stad stop pen, waardoor een verkeersopstopping ontstond. Het incident trok veel bekijks. Tenslotte werd het voertuig van de Russische officieren naar het bureau van de Amerikaanse politie gesleept. Na dat het onderzoek was voltooid, werden de twee Russen vrijgelaten. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg heeft naar aanleiding van het incident bij de opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten in Oost- Duitsland geprotesteerd. BEWIJS GELEVERD Nader vernemen wy, dat het bestaan van de schilderijen is aangetoond door een Engelse uitvoervergunning en een verzekeringspolis. De huurder van de woning, de heer IJsselstijn, is inmiddels van de inbraak op de hoogte gesteld. Hy had zyn woning per advertentie voor twee maanden te huur aangeboden. De Engelse makelaar had zich hierop als gegadigde gemeld. België retourneert Russische nota De Belgische ambassade in Moskou heeft gisteren een nota van het Russi sche ministerie van Buitenlandse Zaken teruggezonden. De nota bestond uit een afschrift van de zondag door de Sovjet russische regering over de situatie in Kongo afgelegde verklaring. Ambassadeur Cools zond de nota te rug met de mededeling „dat zij commen taren op de internationale politiek en op de Belgische politiek bevat, die niet kunnen worden aanvaard". Twee weken geleden heeft de Rus sische regering een nota van de Belgi sche regering, waarin werd geprotesteerd tegen de Russische perscampagne over de houding van België in de Kongolese kwestie, als onaanvaardbaar en „niet in overeenstemming met de diplomatieke gebruiken" teruggezonden. Zowel het Belgische ministerie van Defensie als de regering van Katanga hebben melding gemaakt van incidenten in Albertstad, waar manschappen van het troepencontingent van de Mali-federatie aan de controle van de officieren zouden zijn ontsnapt, met vrachtauto's gewapende burgers hadden meegenomen en met hen tot willekeurige arrestaties waren overgegaan. Er vielen twee doden bij de hieruit ontstane schermutselingen. Bovendien werden vele personen gewond. De Europese bevolking zocht bij het uitbreken der onordelijkheden een toevlucht in het militaire kampement van de stad. Het Mali-contingent had reeds gevraagd uit Kongo te worden teruggetrokken na de breuk in de Mali-federatie door het uittreden van Senegal. Katanga ziet zich nu voor de ongerijmde situatie geplaatst, dat dezelfde V.N.-troepen, die de orde in Katanga moeten handhaven, haar thans bedreigen. Met het oog hierop heeft de V.N.-commandant in Elisabethstad, de Ierse kolonel Byrne, op onmiddellijke vervanging van de muiters aangedrongen. Volgens de Belgische lezing van de muiterij werd de orde in Albertstad hersteld door ingrijpen van Belgische militairen. Zwitsers kolonel kan taak niet vervullen De Zwitserse majoor Rudolf Pricker, die 10 augustus naar Leopoldstad ver trok om de opleiding van het Kongolese leger ter hand te nemen, is reeds na een week in Bern teruggekeerd. Het is hem gebleken dat hij onder de huidige om standigheden zijn taak onmogelijk kan vervullen Secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. heeft gisteren de vertegenwoor digers van de leden van de V.N., die troepen leveren voor de strijdmacht van de volkerenorganisatie in Kongo, ver zocht vandaag met hem overleg te ple gen over de commissie van advies voor de operaties van de V.N. in Kongo. Be doelde staten zijn: Canada, Ethiopië, Ghana, Guinee, India, Indonesië, Ier land, Liberia, de federatie van Mali, Ma rokko, Pakistan, de Soedan. Zweden, Tunesië en de Ver. Arabische Republiek (Egypte-Syrië). Kongolese soldaten, op zoek naar „spionnen" in Leopoldstad, hebben gis teren vier Belgen gearresteerd en een radiozender in beslag genomen. Twee werden na ondervraging op het hoofd bureau van de politie vrijgelaten, de an dere twee worden vastgehouden op be schuldiging van spionage. Zij zouden met hun zender geheime berichten naar het buitenland hebben gezonden. De Kongolese soldaten, die de zender in een kantoor in het centrum van Leopold stad in beslag hadden genomen, zeiden dat zij ook wapens en munitie in het gebouw hadden gevonden. De kisten, waarin de wapens zaten, werden op straat, voor de ogen van een menigte Kongolezen, opengebroken. De Belgische commandant van de ba sis Kamina, kolonel Remy van Lierde, heeft gisteren verklaard, dat het naar zijn mening de VN „maanden" zal ne men om de basis over te nemen en te gebruikeh. De aanleg van de basis, die in het oerwoud in noordwest-Katanga ligt, heeft drie miljard Belgische fran ken (ongeveer 210 miljoen gulden) ge kost en zij verschaft werk aan 11.500 Kongolezen en hun gezinnen. De kolonel, die in de laatste wereld oorlog 37 vliegende bommen heeft neer geschoten, zei dat hij zich niet uit de basis zou laten „drukken". Een van de grootste vraagstukken was het te werk stellen van Afrikaans per soneel. Onder de arbeiders bevonden zich leden van de Loeloea- en van de Baloe- bastam, die herhaaldelijk met elkaar slaags zijn. De commandant verklaarde geen kans te zien om al zyn manschappen met hun bezittingen in acht dagen tyd te eva cueren. Hy zei niet van plan te zyn de militairen met alleen maar twee tassen weg te sturen. Ook zou hij niet de onge veer twintig Franse straallestoestellen van het type Fouga op de basis achter laten, die 12 miljoen Belgische fran ken per stuk kosten en volkomen nieuw zijn. Voorts bevonden zich op de basis - de voornaamste logistieke basis in Kon go - 36 Harvards en een groep trans portvliegtuigen van het type DC-3. Op de basis bevinden zich nu 200 Ierse militairen, terwijl in de kleine plaats Kamina een Ethiopisch bataljon is ge legerd. Ouders van Powers naar de V.S. terug De ouders van de Amerikaanse piloot Francis Powers zijn vanochtend uit Mos- j kou naar de Ver. Staten teruggekeerd. Powers sr. verklaarde tegenover journa listen „met minder bezwaard gemoed" te vertrekken dan te zijn aangekomen. Francis Powers is zoals bekend wegens j spionage tot tien jaar hechtenis veroor deeld, waarvan drie jaar door te bren gen in een gevangenis. J Mevr. Barbara Powers vertrekt zater- j dag a.s. Gisteren had zy nog een ont- J moeting met haar man, waarschynlyk I de laatste voor haar terugkeer. Slechts J wanneer het beroep op Kroesjtsjef re sultaat heeft zal zij haar vertrek uit stellen. Toen het beroep werd overhan digd, verbleef de Sovjetrussische premier echter in Jalta en het is niet bekend of hy al in Moskou is teruggekeerd. I Powers heeft zijn vrouw verteld, dat zy hem eens in de twee maanden kan be- j zoeken als zij dit wil, aldus heeft een van de Amerikaanse advocaten, Frank Rogers, meegedeeld. Powers verwacht spoedig uit Moskou naar een andere ge- J vangenis te worden overgebracht en is van plan een „modelgevangene" te wor- I den om maximaal profijt te trekken van bekorting van zijn straftijd. Aan de voet van de uitgebrande ruïne van de Keizer Wilhelm Her- inneringskerk in West-Berlijn vor dert de bouw van een nieuwe kerk. die in achthoekige vorm voorname lijk uit platen gekleurd glas en staal wordt opgetrokken. De geblakerde toren van de Gedachtniskirche blijft in deze toestand staan als een herinnering aan het verleden en een waarschuwing voor de toekomst. Beelden voor Provinciehuis Zuid-Holland van Leeser De beeldhouwer Titus Leeser uit Om men heeft van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland opdracht gekregen ontwerpen te maken voor beelden, be stemd voor het nieuwe Provinciehuis. Deze beelden zullen worden geplaatst aan de beide ingangen van het thans in aanbouw zijnde eerste werkgedeelte van het Provinciehuis aan de te Den Haag. Mevr. B. Powers verlaat met de moeder van de veroordeelde piloot het opperste gerechtshof te Moskou na een verzoek om gratie te hebben ingediend. (Telegrafisch overgebrachte foto) Naar aanleiding van de berichten omtrent gevallen van huiduitslag» somtijds gepaard gaande met koorts en algemeen ziek-zijn, deelt de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, het volgende mede: Uit tot dusverre verkregen informaties is gebleken, dat er enige honderden gevallen, voor het merendeel van goedaardig karakter, zich voordoen, veelal geconcentreerd in de grote steden in het westen van het land. Uit het onderzoek, dat aanstonds na de eerste meldingen uit Rotter dam met kracht is aangevat, is de oorzaak van de ziekte nog niet met zekerheid vastgesteld. Er zou enige aanwijzing bestaan, dat de oorzaak verband zou kunnen houden met een nieuw bestanddeel, dat bij de zeer recente wijziging in de samenstelling van het margarinemerk „Planta" is toegevoegd. In verband hiermede heeft de fabri kant van dit produkt, Van den Berg en Jurgens NV, in Rotterdam, in overleg met de gezondheidsautoriteiten besloten, teneinde iedere mogelijk risico uit te sluiten, besloten de voorraden „Planta" ongeveer 40.000 pakjes zowel bij de handel als bij de consument, op kor te termijn terug te nemen en te ruilen tegen „Planta" van de oude samenstel ling. Van de zijde van de fabrikant kan over de wijze van omruiling spoedig na der bericht tegemoet worden gezien. Klacht van advocaat Bij de NV Van den Berg en Jurgens te Rotterdam wordt thans een intensief onderzoek ingesteld naar de mogelijke schadelijkheid van het bestanddeel dat in „Planta" is verwerkt. Dit onderzoek vindt plaats in nauwe samenwerking tussen het researchlaboratorium van de Unilever, de farmaceutische dienst van het Rijksinstituut van de Volksgezond heid en de geneeskundige hoofdinspectie Waarschijnlijk moet de oorzaak van Bemiddeling van De Gaulle mislukt (Van onze Parijse correspondent) De pogingen van generaal Charles de Gaulle, in zijn kwaliteit van president der Frans-Afrikaanse gemeenschap, Se negal en Soedan weer te verzoenen, wor den in Parijs over het algemeen als mislukt beschouwd. Weliswaar heeft de Senegalese premier Dia, die gisteren op het Elysee ontvangen werd, tegenover de pers verklaard in vrede met al zijn buren te willen leven, maar tot een herstel van de Mali-federatie kon in zijn ogen toch beslist niets meer komen. Zijn Soeda- nese collega Keita heeft, van zijn kant, president De Gaulle's uitnodiging naar Parys te komen op nauwelijks hoffelijke wijze van de hand gewezen, al liet hij de theoretische mogelijkheid van een latere ontmoeting („zodra ik tijd heb") dan toch wel open. In de Soedanese nota, die niet zonder juridische spitsvondigheid is opgesteld, worden voorts Franse officie ren die het bevel voeren over het Mali- leger beschuldigd van medeplichtigheid ten gunste van de Senegalese regering. En ook neemt de Soedanese premier het generaal De Gaulle bijzonder kwalijk dat hij de ongrondwettelijke ontbinding van de Mali-federatie als een feit scheen te hebben aanvaard de geconstateerde huidziekte worden toegeschreven aan de twee weken gele den aan de margarine toegevoegde nieuwe emulgafcor, een middel dat dient I om in margarine de melk in fijn ver- deelde toestand met de vetten te men- gen. Inmiddels heeft de Utrechtse advocaat mr. J. Brenkman, wiens vrouw eveneens naar zy aanneemt, een huidziekte heeft i opgelopen ten gevolge van het nuttigen van Planta, de NV Van den Berg en Jurgens aansprakelijk gesteld voor de j kosten en schade, wanneer mocht blij- i ken dat het margarineprodukt de oor- zaak van de huidziekte is. De kok van de „Veronica" te Scheveningen verdronken (Van onze Haagse redactie) De kok van het radio-schip „Veronica" j de 50-jarige C. H. v. d. Oord, die sinds I vrijdag werd vermist, is verdronken. Vanmorgen werd zijn stoffelijk over schot na urenlang dreggen in de eerste binnenhaven van Scheveningen gevon den. Men neemt aan, dat de kok vrijdag avond, toen hij naar de kotter „Noord zee". waarmee proviand naar de „Vero nica" wordt gebracht, terugkeerde, is misgestapt. Zijn stoffelijk overschot werd op ongeveer tien meter afstand van de ligplaats van de „Noordzee" ge vonden. De kok was gehuwd en woonde in Aalsmeer. H Uit het Leidsch Dagblad van jg 24 Augustus 1860: 1 Een koopman van Lyon, de H heer R vertoefde zes maan- 1 den geleden in een hötel in de wijk 1 Saint-Denis. Hij werd aldaar ziek, H en werd met veel zorg opgepast g door een dienstmaagd van het hó- I! tel. Toen hij hersteld was, gaf hii haar voor hare bewezene diensten H zijn gouden horlogie, en beloofde g schertsende haar iets te zullen g legateren. Eergisteren werd aan het meisje kennis gegeven, dat 1 de heer R toas overledenen g haar 200.00 Ofrancs had geltga- j teerd. minium

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1