Parijs maakt zich ongerust over de jongste ontwikkelingen in Afrika WEERBERICHT Frankrijks positie in Algerije verzwakt door conflict in Mali CUBA LEIDT RODE AGENTEN OP VOOR LATIJNS AMERIKA (£>uc/ Qheuios Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 No. 30132 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A E van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.60 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no 67056 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 (Van onze Parijse correspondent) Het communiqué, dat door de voorlopige regering der Algerijnse republiek gisteren in Tunis werd uitgegeven om de interventie van de Verenigde Naties in de oorlog tegen Frankrijk in te roepen, wordt in Pariis als een nieuwe stap naar een verscherping, zoniet een verlenging van het conflict beschouwd. Enig optimisme inzake de Afrikaanse moeilijkheden putte men in Franse regeringskringen daarentegen weer uit het feit, dat hedenochtend de Senegalese premier Mamadoe Dia in Parijs arriveerde waar hij vanmiddag door het staatshoofd, generaal De Gaulle, ontvangen werd. Zijn tegenspeler, de Soedanese minister president Modibo Keita, die vrijdag een mislukte staatsgreep onder nam, zou vermoedelijk morgen in Parijs verwacht mogen worden om hier dan zijn lezing der jongste gebeurtenissen in het voormalige Franse Midden-Afrika ten overstaan van generaal De Gaulle te geven. boemel trein (die daar niettemin expresse heet» met een snelheid van 45 kilometer begeven heeft, poogt men de fictie van de Mali-federatie nog even op te hou den. In Parijs vraagt men zich echter af of achter die facade al niet een nieuwe alliantie wordt voorbereid waarbij dit keer Guinea als Soedans partner op zou mogen treden. In dat verband wijst men in Parijs ook al op de gevaarlijke diplomatieke en militaire consequenties die uit zo'n nieuwe federatie en dan buiten het raam van de Frans-Afrikaanse gemeenschap voor de Franse posities in de Algerynse oorlog zouden kunnen voortvloeien. Diplomatieke gevolgen omdat de Soeda nese premier Keita met zijn Guinea col lega's Sekoe Toeré altijd tot de scherpste tegenstanders van de Franse Algerije- politiek heeft behoord. En militaire repercussies aangezien Soedan over een lengte van 1400 kilometers aan de Sahara en dus aan Algerije grenst, ter- wjjl er bovendien vier Franse militaire bases op het Soedanese grondgebied gevestigd zyn. In dat licht bezien kan er zo geen oorzakelijk dan toch wel een indirect verband worden gelegd tussen de houding van de Soedanese premier Keita en het FLN-communiqué waar door gisteren op internationalisering en verscherping van de Algerijnse oorlog werd aangestuurd. De FLN-leiders geven in hun commu niqué te kennen geen vertrouwen meer te hebben in de oprechtheid van het Franse vredesverlangen. Zij zien daarom evenmin meer heil in een heropening van de onderhandelingen die deze zomer in Melun zijn uitgelopen op een mis lukking, een mislukking echter welke men van beide zijden tot dusver als van tijdelijke aard scheen te willen beschou wen. Aangemoedigd waarschijnlijk door Hammarskjölds activiteit in de Kongo, vraagt het FLN daarom nu de Verenigde Naties de uitvoering te willen garande ren van de beloften inzake het zelfbe schikkingsrecht, die Frankrijk bij monde volk heeft gedaan. Men mag aannemen, dat deze voornemens van de Algerijnse nationalisten wel tot de voornaamste overwegingen hebben behoord, die gene raal De Gaulle er toe brachten op 5 september een nieuwe persconferentie te beleggen om het FLN bij die gelegenheid ten overstaan van de wereld en cynisch van repliek te kunnen dienen. 9 Slot pag. 2 Moeder met kinderwagen liep tegen trein op Op de met knipperlichten bewaakte overweg in de Kerkewijk te Veenendaal, waar per dag slechts twee goederentrei nen passeren is gistermorgen een moe der met een kinderwagen pardoes tegen de trein opgelopen. Zij had de rode knipperlichten wel gezien, maar was doorgelopen. De treinbestuurder had haar helemaal niet opgemerkt. Geluk kig had de trein op dat moment slechts geringe snelheid. Twee kinderen, twee en drie jaar, die in de wagen zaten, wer den op de straat geslingerd. Wonder boven wonder liepen de kinderen en de 32-jarige moeder uit Veenendaal, geen letsel op. De kinderwagen werd vrijwel niet beschadigd. FLN vraagt hulp van de Ver. Naties De kansen dat De Gaulle er in zal mogen slagen de Soedan en Senegal weer op de gemeenschappelijke noemer van de Mali-federatie terug te brengen om aldus deze nieuwe barst in de ge meenschap te lijmen, werden hedenoch tend in Parijs inmiddels niet bijzonder hoor aangeslagen. In de Senegalese hoofdstad Dakar, waar het overigens volkomen rustig blijft, werd gisteren met bekwame spoed overal het woord „Mali" van officiële regeringsgebouwen doorge streept of uitgewist en aan dit Afrikaan se Benelux-experiment is, na nauwelijks vijf maanden, dus geen lang leven be schoren geweest. De Senegalese premier Dia heeft de president der gemeenschap en der Franse republiek Charles de Gaulle vandaag wel weer zijn trouw be tuigd maar tevens weinig twijfel gelaten over zijn bereidheid met de Soedanezen opnieuw in zee te gaan. In de Soedanese hoofdstad Bamako, waarheen de heer Keita zich gisteren met zijn gevolg van 130 koppen per Treedt Norstad af? Drie belangrijke kwesties zijn nog niet opgelost Volgens de .Daily Mail" heeft de op perbevelhebber van de NAVO, de Ame rikaanse generaal, Lauris Norstad, de landen van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie gewaarschuwd dat hij overweegt deze herfst zijn functie neer te leggen. Norstad zou de regeringen van de NAVO-landen ervan willen doordringen dat de geschillen en ruzies in de orga nisatie een gevaarlijk punt hebben be reikt. „De militaire kracht van West- Europa wordt bedreigd door het uitblij ven van overeenstemming over belang rijke politieke kwesties terwijl het lei derschap van de Verenigde Staten ten gevolge van de presidentsverkiezingen is verlamd". Norstad zou gezondheidsredenen op geven als het motief voor zijn ontslag. Maar volgens de .Daily Mail'' is hy ge heel hersteld van de lichte hartaanval die hem in mei trof. Hij zou nog slechts vermoeid zijn. De „Daily Mail" meent dat drie be langrijke kwesties nog niet zijn opgelost, hoewel de regeringen van de NAVO- landen dit Norstad hadden beloofd. Deze kwesties zijn: het VVestduitse ver langen naar bevoorradingsbases buiten het grondgebied van de Bondsrepubliek, de „ongemotiveerde" weigering van ge neraal De Gaulle de Franse luchtver dediging te integreren en de weigering van de vijftien NAVO-landen „de nood zaak van een geallieerde strijdmacht met Polaris-raketten in West-Europa" in te zien. Voorts zou België hebben gedreigd uit de NAVO te treden vanwege het „ver raad" van de Westelijke landen inzake Kongo. Isolatieproef voor maautoclit Twee vliegers van de Amerikaanse luchtmacht, die nu al vijfenhalve dag in een stalen tank van 2,4 bij 3,6 meter hebben doorgebracht voor het onder gaan van proeven in de omstandig heden, waaronder later een vlucht naar de maan zou moeten worden volbracht, verkeerden zondagavond nog in goede conditie. Zij zullen in totaal zeventien dagen in de tank moeten doorbrengen Dit is namelijk de geschatte duur van een heen- en terugvlucht naar de maan. De tank bevatte ook de voor een ruim tevaartuig nodige uitrusting. WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselend bewolkt met hier en daar een bui Matige wind tussen zuidwest en zuid Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 AUGUSTUS Zon op: 5.38 uur; onder: 19.45 uur. Maan op: 7.49 uur; onder: 20.35 uur Hoogwater te Katwijk te 4.21 en 16 45 uur; laagwater te 0.21 en 12.34 uur Dit uummei bestaal alt 12 pagina's Castro vernietigde laatste resten van de persoonlijke vrijheid, zegt Washington Dc Amerikaanse regering heeft Cuba ervan beschuldigd een pro gramma voor de opleiding van communistische agenten en guerillastrij- ders te hebben opgesteld „met het doel de communistische revolutie tot geheel Laijns Amerika uit te breiden". Deze beschuldiging is vervat in een memorandum aan de conferentie van ministers van de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse Staten), die in San Jose, Costa Rica, wordt gehouden. De regering van Fidel Castro zou „de laatste resten van persoonlijke vrijheid" (met name de godsdienstvrijheid) op Cuba hebben vernietigd. Amerikanen ontkennen economische agressie Het memorandum is een aanvulling op het Amerikaanse document waarin Cuba verantwoordelijk wordt gesteld voor het toenemen van de spanning op het Westelijk halfrond. De Cubaanse be wering, dat het besluit van Washington, de suikeraankopen te verminderen, Smaldeel V medio dec. in ons land Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft meegedeeld dat Hr. Ms. vlieg kampschip „Karei Doorman" na een be zoek aan Japan in de eerste helft van september zal terugkeren naar Nieuw- Guinea om vandaar de reis te vervolgen via de zuidelijke Stille Oceaan, waarbij een bezoek aan Auckland in Nieuw- Zeeland zal worden ingelast. Het smaldeel V (het vliegkampschip en Hr. Ms onderzeebootjagers „Gronin gen" en „Limburg") zal naar Nederland terugkeren via Kaap Hoorn. Ook in Zuid-Amerika zullen nog enige havens worden aangedaan. Verwacht wordt dat de schepen medio december in het va- van generaal De Gaulle het Algerijnse derland zullen terugkeren. „economische agressie" vormt, wordt van de hand gewezen: de Cubaanse minister van Handel verklaarde zelf enige tijd geleden, dat het voordeliger voor Cuba zou zijn wanneer de Verenigde Staten de aankoop van suiker geheel staakten' De Russische ruimtehondjes Bjelka ,üens een persconferentie in Moskou en Strelka, zoals die gisteren tij- werden getoond. „Loemoemba geniet niet meer vertrouwen van het volk" De regering van Katanga en de dele gaties uit andere delen van Kongo, die met premier Tsjombe in Elisabethstad van gedachten wisselen, hebben in een boodschap aan de Veiligheidsraad van de VN de vorming van een statenbond Kongo bepleit. „De regering-Loemoemba vormt een duidelijk gevaar van communistische in filtratie, die onberekenbare gevolgen voor de gehele wereld kan hebben", al dus de boodschap, waarin voorts wordt gezegd, dat „de anarchist Loemoemba niet meer het vertrouwen van het Kon golese volk geniet". „De deelnemers aan het vrije overleg met de Katangese re gering willen voor de wereldvrede wer ken. De grote leiders van Kongo zullen de middelen bespreken om in eenheid een bondsregering te vormen. Wij beves tigen ons vertrouwen in de secretaris generaal van de VN", aldus de bood schap uit Elisabethstad. Kongolese troepen naar Loeloeaburg Kongolese legerautoriteiten hebben gisteren te Leopoldstad meegedeeld, dat zij begonnen zjjn per vliegtuig Kongole se militairen over te brengen naar Loe- loeabrug om een einde te maken aan de stammenoorlog in de provincie Kasai. Legerfunctionarissen zeiden te ver wachten, dat in deze fase niet meer dan honderd militairen zullen worden ge transporteerd. Men maakt gebruik van vliegtuigen van de Belgische maatschap pij Sabena. Het is de eerste maal dat troepen van het gereorganiseerde Kongolese leger door de lucht worden vervoerd in de richting van de afgescheiden provincie Katanga. Er zijn geen aanwijzingen, dat er andere troepenbewegingen in deze richting gaande zijn. Gevechten tussen de Loeloea- en de Baloebastam in Kasai hebben de laatste weken aan honderden mensen het leven gekost. Bij een gevecht te Tsjikapa, in oost-Kasai, sneuvelden al meer dan 100 stamleden. In Kasai heeft onlangs Albert Ka- londji, een politieke tegenstander van premier Loemoemba, een onafhankelijke Mijnstaat uitgeroepen, die naar zijn zeg gen, in federaal verband wil samenwer ken met de Katangese regering van Tsjombe. Incident in Leopoldstad Kongolese troepen hebben maandag in Leopoldstad beslag gelegd op drie vrachtscheepjes van een Franse ver voersmaatschappij in Brazzaville en een sleepboot. De bemanning van de sleepboot, die geheel uit negers bestond, is waarschijn lijk door de Kongolezen gearresteerd. Een bemanningslid is er echter in ge slaagd te ontsnappen en is naar Brazza ville teruggekeerd Hij vertelde na zijn terugkeer dat de sleepboot naar Leo poldstad was gevaren om de drie scheep jes op te halen, die vrijdag naar Leo poldstad waren vertrokken met voertui gen voor de VN en levensmiddelen voor de Kongolese bevolking Toen de sleep boot gemeerd was. waren er gewapende soldaten aan boord gekomen Ze beva len de bemanning met he i mee te gaan. „Ik zat echter in het ruim en ze zagen mij niet. Toen het later weer stil aan boord werd. ben ik er vandoor gegaan". Zoals bekend ligt het verkeer tussen Leopoldstad en Brazzaville stil. Ook de telefoonverbinding tussen beide steden is verbreken. Suriname en de V.N. De minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels. zal op of omstreeks 14 september naar New York vertrekken om overleg te plegen met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J Luns en de Antilliaanse premier, de heer E. Jonckheer, in verband met de ftlge- (Telegrafisch overgebrachte foto) mene vergadering der V.N. U-2 verraden door twee code-experts? Het Engelse weekblad „Empire News" heeft de verdwijning van twee Ameri kaanse code-experts in verband ge bracht met het neerschieten van de U-2 van Powers. In een hoofdartikel, getiteld „Was er eer lek tijdens de U-2 vlucht?" verklaart het blad dat volgens Amerikaanse des kundigen van de geheime dienst de Rus sische inlichtingendienst op de hoogte kan zijn geweest van de vlucht van de U-2. Men verdenkt de twee verdwenen code-experts Bernon Mitchell en Wil liam Martin. Volgens het blad bevinden de twee mannen zich nu in Moskou. Het blad beweert, dat er drie facto ren zijn die het mogelijk maken dat berichten over de U-2 vlucht aan de Russen zijn doorgegeven: de Russische radar kon de positie van de U-2 niet precies bepalen, omdat het vliegtuig instrumenten aan boord had om de radar te misleiden; de Russen hadden gewacht tot het vliegtuig midden in Rusland was alvo rens het neer te schieten; andere U-2 vliegtuigen die dergelijke vluchten hadden gemaakt, waren veilig op hun basis geland. A - dieptebommen voor marine in V.S. De Amerikaanse marine-luchtvaart dienst beschikt reeds enige tijd over een nieuw type atoom-dieptebom, aldus heeft het bureau van de stafchef van de marine meegedeeld. De ..Lulu", zoals het nieuwe wapen heet. is aanzienlijk lichter en veel gemakkelijker hanteerbaar dan ce Betty", eveneens een dieptebom met kemlading. „Lulu" kan door onverschil lig welk vliegtuig en zelfs door een heli kopter worden vervoerd. Het gebruik vereist geen bijzondere technische voor zieningen. waardoor een onderzeeër die door een vliegtuig met een Lulu" wordt ontdekt geen tijd meer heeft om te ont snappen. - - :i Koningin Juliana (links) tijdens een bezoek aan de ruïnes van een theater in Taormina. Mevr. Powers zendt gratieverzoek Premier aan Kroesjtsjef Achtjarige jongen dronk zoutzuur De 8-jarige Dickie van der Tang uit Voorhout vond gisteren terwijl hij met vriendjes aan het spelen was in de tuin van de bloembollenkweker K F v d Bent een fles met zoutzuur, waarvan hij een paar slokken nam Thuis kreeg hij hevige krampen In alleryl moest de jon gen naar een ziekenhuis worden overge bracht. De jongen is nog steeds niet bui ten levensgevaar ZAL AZIATISCH LAND IND. BELANGEN WAARNEMEN? „Antara" verneemt in kringen van het Indonesische ministerie van Buitenland se Zaken, dat Indonesië een Aziatisch land zal verzoeken, zyn belangen in Ne derland te behartigen Welk land dit zal zyn, zou in de eerstvolgende dagen wor den bekend gemaakt. De Indonesische regering heeft tot dusver niet willen zeggen welk land zijn belangen in Nederland zal gaan behar tigen na het verbreken van de diploma tieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. De regering te Djakarta heeft een bevriend land verzocht zich met leze taak te belasten. De meeste dagbladen in Djakarta schrijven, dat dit bevriende land de Verenigde Arabische Republiek is. De advocaat van mevr. Barbara Po wers, de echtgenote van de kortgeleden in de Sovjet-Unie veroordeelde Ameri kaanse piloot, heeft gisteren een door mevrouw Powers zelf geschreven ver zoek van drie kantjes aan premier Kroesjtsjef voor een audiëntie in het Kremlin afgegeven. Mevr. Powers is nu bezig aan een beroep op president Breznjef om clementie voor haar echt genoot. Powers mocht vandaag bezoek ont vangen van zijn vrouw en haar moeder en van een groepje bestaande uit zijn ouders en zijn zuster. Powers sr. ver klaarde gisteren tegenover journalisten niet te geloven dat „ze hem veel langer dan twee jaar zullen vasthouden". De beide Amerikaanse advocaten, Frank Rogers en Alexander Parker, zou den vandaag de deken van de Moskouse orde van advocaten een beleefdheidsbe zoek brengen. Zij willen hem tevens ad vies vragen over de wettelijke procedure voor een beroep. „China kan steun van Moskon missen" De Chinese plaatsvervangende minis- I ter-president Li Foe-tsjoen schrijft in een artikel in het Pekingse partijblad j „De rode banier" dat Chinese commu- I nisten er volledig van overtuigd zijn dat zij China op eigen kracht tot een groot 1 rijk socialistisch land kunnen maken. Dit is mogelijk, aldus Li. omdat het beleid van de communistische partij de algemene waarheden van het Marxisme- Leninisme heeft verbonden aan de bij zondere omstandigheden in China. Aan deze verklaring hecht men in Peking bijzondere waarde met het oog op de huidige Russisch-Chinese tegen stellingen en het vertrek van Russische technici uit China. Dit is de eerste maal dat een woordvoerder van de regering te Peking te verstaan heeft gegeven, dat China zo nodig de economische en tech nische steun van de Sovjet-Unie kan missen. Uit het Leidsch Dagblad van i 23 Augustus 1860: Den l$en werden te Lyon drie personen, die zich in het vorige jaar te St. Cyr aan de vermoor- ding van drie vrouwen hadden schuldig gemaakt, onthoofd. Dc volksmenigte, welke de executie bijreoonde. bedr g 60.000, waar- van $0.000 tot het vrouwelijk geslacht behaorden. H In een kleine Parijsche res- tauratie vond een der gasten voor 1 eenige dagen een linnen lap in de 1 soep liggen. Hij onderhield den 1 restaurateur daarover. „Wat denkt H ge wél!" riep deze woedend uit, H terwijl hij de armen in de zijden 1 zette, „zoudt ge misschien ook wil- g len, dat ik u zijden mantilles in H de soep gaf?" Illlllllll

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1