RUSSISCHE CABINE MET TWEE HONDJES WEER VEILIG TERUG Veiligheidsraad steunt Hammarskjölds beleid WEERBERICHT Voor het eerst levende ivezens nci een reis van 700.000 km. op vooraf bepaalde plaats geland Spectaculaire prestatie in de race om bemand ruimtevaartuig Noodlotsrit van een motorrijder Besprekingen in Katanga tussen opposanten tegen Loemoemba (9ud ?ÏÏie teuws 11 Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 No. 30131 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De twee Russische „ruimtehondjes", Strelka en Bjelka, zijn zaterdag na achttien omwentelingen om de aarde, levend op aarde teruggekeerd. De capsule landde in het gebied van Preset. Het was de eerste maal, dat levende wezens, na ongeveer 700.000 km. in de atmosfeer te hebben afgelegd, veilig terugkeerden. De cabine kwam op ongeveer tien kilometer terecht van het tevoren bepaalde punt. Volgens Tass kwamen het 4.6 ton wegende ruimtevaartuig en cabine afzonderlijk behouden op aarde. Medische en technische deskundigen be gaven zich onmiddellijk met een helikopter naar de landingsplaats. Het besturings- en remsysteem, waardoor het mogelijk was op een radiosignaal de cabine in het tevoren bepaalde gebied te laten neerkomen, hebben uitstekend gefunctioneerd. Tot de dieren, die eveneens de vlucht aan boord van het ruimtevaartuig meemaakten, behoorden mui zen, ratten en vliegen. Voorts bevatte de cabine planten, schimmels, microscopisch kleine water planten en zaden. Aan de hand hiervan wil men de gevolgen op lange termijn van kosmische straling bestuderen. De omstandigheden in de cabine waren in grote mate gelijk aan die op aarde, met uitzondering van de toestand van ge wichtloosheid, maar de dieren waren, blijkens hun reacties, die per radio naar de aarde werden gezonden, daaraan spoedig gewend. „Vriendschappelijke regeling in Laos"? De nieuwe premier van Laos, Soe- vanna Phoema, heeft gisteren medege deeld, dat de crisis, welke het land met een burgeroorlog bedreigt, wellicht op vriendschappelijke wijze kan worden op gelost. Generaal Phoemi Nosavan, de minister van Defensie in de vorige re gering, wiens troepen uit het noorden en zuiden in de richting van de hoofd stad Vientiane zouden oprukken, heeft volgens Soevanna Phoema zijn troepen opgedragen voorlopig halt te houden. Voorts zou hij erin hebben toegestemd om generaal Rattikhone, die na de staatsgreep van 8 augustus aftrad, weer tot opperbevelhebber van het leger te benoemen. Kapitein Kong Lae, die de staatsgreep heeft geleid, zou tot zijn plaatsvervanger zijn benoemd. Intussen menen politieke waarnemers in Vientiane dat generaal Phoemi No savan tijd tracht te winnen. Zaterdag was gemeld, dat hij over slechts vijf honderd manschappen zou beschikken die naar Vientiane oprukken. Diplomatieke waarnemers in Washington menen, dat de veilige terugkeer van de hondjes een spectaculaire prestatie van de Russen is in de race, wie het eerst een bemand ruimtevaartuig zal lanceren. Het tijdstip van de lancering en de terugkeer was kennelijk zó gekozen, dat het opvangen van de twee Amerikaanse ruimtecabines, de eerste in zee en de tweede in een net, in de schaduw zou wor den gesteld. Ook moest twijfel worden gewekt aan Eisenhowers woorden, dat de Verenigde Staten met rasse schreden vooruitgaan op het gebied van het ruimte onderzoek. Volgens de directeur van de radiotelescoop van Jodrell Bank (Enge land), prof. Lovell, staan de Russen op het punt een bemand ruimtevaartuig te lanceren. Met grote snelheid zijn wij een nieuw stadium van ruimte-onderzoek ingegaan, aldus prof. Lovell, die voorts van mening was, dat de Amerikaanse en Russische technische kunde elkaar niet veel ontlopen. De Russen hebben op de Amerikanen een voorsprong in de ontwikkeling van raketten. Zij kunnen bijzonder zware objecten met een grote mate van nauw keurigheid lanceren. Anderzijds liggen de Amerikanen aan de kop wat betreft algemeen natuurkundig onderzoek. naar beneden kwam. Dit apparaat oefen de op het ruimteschip een kracht uit tegengesteld aan de richting waarin het vloog. De hondjes kwamen zaterdag kwispel staartend op hun verzorgens af toen zij uit de cabine werden bevrijd. De honden en de muizen, vliegen en planten, die de ruimtereis gemaakt hebben, bleken in goede conditie te verkeren. Strelka en Bjelka aten gulzig maar gaven de voorkeur aan zoetigheid boven vlees in de vorm van worst. Zij werden later naar Moskou gevlogen voor een bad en een grondig onderzoek. De muizen aten eveneens gretig. Een van de plan ten in het teruggekeerde ruimteschip bloeide door. De „Prawda", het orgaan van de com munistische partij van de Sovjet-Unie, heeft een verslag gepubliceerd van het gedrag van „Bjelka en Strelka" in de ruimtecabine. Toen de raket zich van de grond ver hief zetten de dieren hun oren overeind en keken verbaasd naar de vloer. „Zij werden bang en liepen heen en weer. Toen de snelheid van de raket toenam werden zij door de zwaartekracht tegen de grond gedrukt. Strelka probeerde overeind te komen en keek angstig op zjj. Enige tijd hielden de honden zich stil. Alle dieren waren in goede conditie Bij de terugkeer van het Russische ruimtevaartuig naar de aarde is, volgens Tass, gebruik gemaakt van een raket apparaat, dat de snelheid van het voer tuig zodanig verminderde, dat de zwaar tekracht er vat op kreeg, waardoor het In Amerika sprongen 7000 parachutisten tegelijk omlaag Tijdens de grootste valschermoefening, die sinds het einde van de oorlog in de Ver. Staten zijn gehouden, hebben za terdagavond in de omgeving van Fort- Bragg, in de staat Noord-Carolina, 7.000 Amerikaanse militairen tegelijkertijd een parachutesprong ondernomen. Door het weigeren van zijn valscherm kwam een der militairen om het leven, terwijl een vijftigtal anderen door een ongelukkige landing gewond werd. De toestand van twee hunner is ernstig. Belgische vliegopleiding in Nederland (Van onze Haagse correspondent) Negen vliegers van de Belgische lucht macht voltooien thans hun opleiding op de Nederlandse vliegbasis Gilze-Rijen, de Nederlandse luchtmacht helpt hier mee de Belgische, die voor de voortge zette opleiding na dc basistraining in het moederland uitsluitend aangewezen was op Kongo. Nu deze mogelijkheid, evenals voor de voorgenomen gezamenlijke Belgisch-Ne derlandse Starfighter-training, is weg gevallen, ontbrak de Belgische lucht macht de gelegenheid de piloten een eindopleiding te geven. Zij doet daar mee een stap terug van de in Kongo ge bruikte straaltrainer naar de Neder landse propellertrainingstoestelleiv Advertentie DEMONSTREERT van 23 t.m. 27 augustus KOLEN-. OLIE-, GAS. en meerkamerverwarming in DEN BURCHT. ZUIDWESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zonnige perioden maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minder warm. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 AUGUSUTUS Zon op: 5.36 uur; onder: 19.48 uur. Maan op: 6.42 uur; onder: 20.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.51 uur en 16.12 uur. Laagwater te 12.03 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. Gevolg van dronkenschap.... Hij maaide 5 personen van de Seliaardijk (Speciale berichtgeving) Opnieuw is beschonkenheid oorzaak geweest van een zeer ernstig verkeersongeval. Bij dit ongeval, dat zich voordeed op de Schaardijk te Rotterdam, is de 18-jarige schippersknecht Comelis de Boer uit Krimpen aan de IJssel gedood en zijn vier eveneens jonge mensen gewond. Daarna kwam de cabine in een baan om de aarde en de dieren werden gewicht' loos. Strelka en Bjelka dreven met slappe kop en poten in de cabine rond. Het leek of alle leven uit hen was ge weken. Zij raakten echter gewend aan de toestand van gewichtloosheid en begon nen te eten toen het voedingsapparaat in werking trad." De „Prawda" publiceerde ook foto's van de televisiefilm, die later zullen worden vergeleken met de gegevens, die de instrumenten hebben geregistreerd. Een telefoto van het hond ie ..Biel- ka" (Eekhoorn), dat na een ruimte- tocht behouden op de aarde is teruggekeerd. Zondag kort na middernacht reed een 26-jarige ijzerwerker in beschonken toestand op een motorfiets van Rotter dam in de richting van zijn woonplaats Krimpen aan de IJssel. Op de Schaar dijk slingerde hij zo hevig dat hij aan de linkerkant van de weg kwam en daar de fiets raakte van de 19-jarige modinette G. de Rooy uit Krimpen aan de Lek die op weg was naar Rotterdam. Daarna botste de motor tegen een brommer, welke werd bereden door Cornelis de Boer. De bromfiets sloeg tegen het weg dek, zo ook de fiets van de modinette en de motorfiets. Politie en geneeskun dige dienst troffen vijf gewonden aan. Cornelis de Boer had een schedelbasis- fractuur opgelopen en is korte tijd na aankomst in het Westerziekenhuis te Rotterdam overleden. Zijn meisje, de 16-jarige modinette Annie Beijen uit Rotterdam, die achterop de bromfiets had gezeten, is in overspannen toestand naar het Bergwegziekenhuis gebracht waar bleek dat zij enkele ribben had I gekneusd. De wielrijdster had een ge- kneusde hand. De ijzerwerker liep lichte j verwondingen op die in het Bergwegzie kenhuis werden behandeld, waarna hij i werd opgesloten in het politiebureau aan j de Boezemsingel. Het feit dat hij niet in het bezit is van een rijbewijs maakt de zaak nog ernstiger. Ook de duopassagier van de ijzerwerker was dronken. Deze was een 33-jarige hulpwalser uit Krim pen aan de IJssel en had een hoofd wond. De 30-jarige mej. J. Hilverda is zater dagmiddag op nog geen 30 meter van haar woning te Someren-dorp om het leven gekomen, toen zij door een slin gerende personenauto tegen een boom werd geslagen. De zware personenwagen werd bestuurd door een inwoonster van Someren-eind. Zij moest plotseling rem men voor een fietser, die de indruk wekte of hij wilde oversteken. De wagen raakte aan het slingeren en reed het fietspad naast de rijweg op, waar iuist mej. Hilverda op haar rijwiel passeerde. Nadat de wagen haar aangereden had, schoot deze weer de weg over en kwam tot stilstand tegen een boom aan de an dere kant van de weg. Van de zes inzit tenden werd de zuster van de bestuurder, licht gewond. Haar kind liep een her senschudding op. De overigen kwamen met de schrik vrij. De Rijksverkeers- politie, die op dit weggedeelte surveil leert. was nagenoeg getuige van het ongeluk. Een gecompliceerd verkeersongeval heeft zich zaterdagavond voorgedaan op de Rijksweg bij Wellerlooi. Eerst sprong een band van de scooter van de 27-ja- rige Tiesbergen uit Tiel. De heer Ties- bergen en zijn duo-passagiere, de 25- jarige mej. Prins uit Tiel, kwamen te vallen. Zij werden aangereden door een achteropkomende Belgische personen- Het debat over Kongo in de Veiligheidsraad van de Ver. Naties is heden verdaagd, nadat de Sovjet-linie haar ontwerp-resolutie waarin de vorming van een adviesgroep werd voorgesteld om de uit voering van de resoluties van de Veiligheidsraad ten aanzien van Kongo te verzekeren had ingetrokken. De Rus Koeznetsof besloot tot deze stap, omdat de meerderheid van de leden van de Raad niet bereid bleek te zijn het Russische standpunt te steunen. De zitting was gistermiddag kort na twaalf uur begonnen en werd tweemaal voor korte tijd geschorst. De verdaging van de zitting zonder stemming wordt beschouwd als steun van de Veiligheidsraad voor secretaris generaal Hammarskjöld, wiens beleid ernstig was gekritiseerd door de Kongolese premier Loemoemba. Behoudens deze nieuwste ontwikkeling van het probleem-Kongo dient voorts vermelding, dat Hammarskjöld de Indiase diplomaat Dayal als opvolger van dr. Ralph Bunche tot zijn persoonlijke vertegenwoordiger in Leopoldstad heeft benoemd. Dayal is thans hoge commissaris van India in de Pakistaanse hoofdstad Karatsji. Verder heeft de stafchef van het Kongolese leger, kolonel Moboetoe, zijn verontschuldiging aangeboden voor het „ongelukkige voorval" van donderdag, toen Canadese militairen op het vliegveld van Leopoldstad door Kongolese soldaten werden mishandeld. Deze zeemeermin bemande een i plaats trok. Haar staart trok na- van de wagens van het Katwijkse tuurlijk wel wat belangstelling. COrSO, dat Zaterdag door de bad- I (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katw. z.) De Katangese politie heeft zondag de Kongolese minister van Justitie, René Mwamba. aangehouden. De minister, die op de Belgische basis Kamina uit een straalvliegtuig van de Sabena werd ge haald, wordt als „gijzelaar" vastgehou den Het vliegtuig was op weg van Leo poldstad naar Elizabethstad. maar werd wegens motorstoring naar Kamina ge dirigeerd. Volgens de woordvoerder is de aanhouding een represaille voor de „ont voering" van de echtgenote en de vier kinderen van president Albert Kalondji van de afgescheiden Mijnstaat door de politie van Loemoemba. Premier Tsjombe van Katanga heeft zondag uitvoerig van gedachten gewis seld met afvaardigingen van de Abako- partij. de eveneens tegen Loemoemba in oppositie zijnde groep van de Kongolese Nationale Beweging onder Albert Ka londji, (president van de afgescheiden Mijnstaat) en met de kleine Poena- partij. Op de vraag of de Abako-afge- vaardigden in Katanga waren met in stemming van hun leider, president Ka- savoeboe van de Kongolese republiek, antwoordde Tsjombe bevestigend. Volgens een lid van de beweging van Kalondji is gesproken over vorming van een Kongolese confederatie, wat zou moeten leiden tot een omverwerping van het bewind van Loemoemba. Hij ver klaarde op een persconferentie, dat „al les over twee weken achter de rug zal zijn." Naar aanleiding van een mededeling van de Kongolese premier Loemoemba. dat vijftien Belgische parachutisten zijn gearresteerd toen zij zich in Matadi aan boord van een schip wilden verstoppen, heeft het Belgische ministerie van De fensie medegedeeld, dat het hier vijfien militaire chauffeurs betreft, die in het kader van de met V.N.-commando in Kongo gesloten overeenkomst zich in Matadi aan boord van een Belgisch schip zouden inschepen om te worden gerepatrieerd. Zij waren in burger en ongewapend. 9 Slot pag. 2 auto, die hen een tiental meters voort- schoof. Vervolgens botste een motor rijder, de 27-jarige Aretz uit Heerlen, tegen de personenauto. Mej. Prins werd levensgevaarlijk ge wond. de heer Tiesbergen kreeg een ernstige shock en de heer Aretz brak een schouder. Zij zijn naar het zieken huis te Venlo overgebracht. De 45-jarige heer A. J. Teunissen uit Almelo is zaterdagmiddag omgekomen bij een frontale botsing. Hij reed met zijn auto op de Amers- foortseweg en is op onopgehelderde reden plotseling naar links gezwenkt. Hij reed van voren tegen een vrachtauto op en was op slag dood. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Blijft mevr. Powers in de Sovjet-Unie? A Mevrouw Barbara Powers, de echtgenote van de tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeelde Ameri kaanse vlieger, tijdens de dramati sche persconferentie, welke zij met haar moeder te Moskou gaf. Mevrouw Powers, de echtgenote van de veroordeelde Amerikaanse pilobt, heeft zaterdag in Moskou aan journa listen medegedeeld, dat haar man 108 dagen eenzame opsluiting heeft gehad. In die periode mocht hij geen kranten of tijdschriften lezen, wel boeken. Po wers had onder meer „Gone with the wind" en „Moby Dick" gelezen in zijn cel. In antwoord op een vraag van een verslaggever of Gary „mentaal en fy siek" nog steeds haar man was, ant woordde mevr. Powers „volkomen". Mevrouw Powers zei nog niet te weten of zij in Rusland zal blijvn wanneer zij toestemming krijgt haar man eenmaal per week te bezoeken. Een der Ameri kaanse advocaten, Frank Rogers, ver klaarde dat de familie de piloot in elk geval nog één keer zal zien. De Russi sche raadsman van Powers zou mevr. Powers hebben meegedeeld dat zij haar man eenmaal per maand zou kunnen ontmoeten wanneer zij in de Sovjet-Unie zou blijven. Mevr. Powers wil een beroep op de president van de Sovjet-Unie, Leonid Brezjnev doen om de straf van haar man te verzachten. De Russische advo caat adviseerde eerst een beroep op de president en eventueel later een op pre mier Kroesjtsjef te doen. Mevr. Powers, wier visum 11 september afloopt, deelde mede dat haar plannen afhangen van de wijze waarop over het beroep wordt beschikt. Uit het Leidsch Dagblad van g 22 Augustus 1860: Uit de Vereenigde Staten vei- g neemt men, dat de stad St. Louis den 25en Julij l.l. het toneel is ge- g iveest van eene eigenaardige volks- g justitie. Een volkshoop, met bijlen, breekijzers enz gewapend, over- 1 viel de meestal uit bordeeleng speélhóllcn enz. bestaande wijk, g en slechtte een lfi- d 50-tal van die g huizen. Alle meubelen en over het ff algemeen alles, wat niet spijker- g vast ivas, werd naar de straat ge- 1 §j sleept, tot een brandstapel opge- g hoopt en aan de vlammen prijs g gegeven De burgerij scheen g over niet zeer gebelgd, naardien j§ g de ondeugd in dit gedeelte der stad g ff inderdaad eene schrikbarende M g hoogte had bereikt en de reputa- g g tie der stad in gevaar bragt. De g politie arresteerde, wel is waar, E H 50 der belhamels, doch zij kwa- g g men bijna allen met eene geringe g g boete vrij. iiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1