CAPSULE VAN ONTDEKKER RIJ HAWAII IN NET OPGEVANGEN Powers veroordeeld tot tien jaar gevangenis WEERBERICHT Gezagvoerder van Amerikaans vliegtuig ontving direct na terugkeer de hoogste onderscheiding Russen hopen dieren in nieuwe Spoetnik terug te laten keren Drie jaar opsluiting en daarna in werkkamp of beperkt gebied FLIM~| Jongen door kogel getroffen bij jacht op dronken automobilist (f)uc/ ^Hieuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 No. 30130 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per Kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft de capsule van de donderdag gelanceerde „Ontdekker XIV" gisteren ten noordwesten van Hawaii in de lucht in een net opgevangen. Deze historische „vangst" van de met instrumenten ge vulde capsule werd verricht door een van de tien daarvoor speciaal uitgeruste vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht. De lading van de Ont dekker XIV had een gewicht van 38.535 kilogram. De capsule werd door een trapeze-achtige appara tuur op een hoogte van 2.438 meter opgevangen. Dit was de eerste maal in de geschiedenis, dat een door mensenhanden vervaardigd voorwerp op deze wijze werd geborgen. Dit succes volgde op de berging, vorige week, van een capsule van de „Ontdekker XIII" door een marinevaartuig, nadat deze aan de wachtende vliegtuigen was ontsnapt en in hetzelfde gebied bij Hawaii in de Stille Oceaan was terechtgekomen. De gezagvoerder van het toestel, dat de capsule opving, de 38-jarige kapitein Harold E. Mitchell, heeft reeds de hoog ste onderscheiding, welke de luchtmacht kent, ontvangen: het „Distinguished Flying Cross". De overige bemanningsleden kregen de „Air medal". De ruimte-capsule, die na de zeventiende ronde om de beide polen door de raket moest worden afgestoten, kwam gisteren om 23.46 uur Ned. tijd los. De terugval door de dampkring werd door een parachute vertraagd. De capsule, waarin zich instrumenten bevonden voor de ontwikkeling van satellieten, die in de toekomst voor spionagedoeleinden en waarschuwing tegen vijandelijke raketten gebruikt zullen worden, werd door twee vliegtuigen, alsmede door een marinevaartuig in het van tevoren vastgestelde valgebied op de radar waargenomen. Enkele minuten later rapporteerden bemanningsleden van twee vliegtuigen de dalende capsule te hebben gezien, waarna de gehele groep vliegtuigen radiotelefonisch naar het juiste punt werd gedirigeerd. de aarde en in een hoek met de evenaar van ongeveer 65 graden. De omlooptijd bedraagt 90 minuten en 6 seconden. De Russen hopen een deel van deze kunst maan waarin zich de dieren en een ge deelte van het instrumentarium bevin den naar de aarde terug te kunnen zen den op radiografisch bevel en dit deel behouden op de grond te kunnen bergen. Op het moment dat wij dit schrijven is nog niet bekend wanneer men deze operatie van terugkeer denkt uit te voeren, terwijl ook nog niet nauwkeurige gegevens bekend zijn over het tydstip van lancering van deze Spoetnik in de loop van vrijdag. Laatstgenoemd tijdstip is in zoverre van belang omdat een van de Russische gedelegeerden in een per soonlijk onderhoud veronderstellingen tegenover ons opperde, dat de terugkeer van de dieren naar de aarde vermoede lijk of 36 of 48 uur na de lancering zou geschieden. Kort voor deze uitspraak verklaarde de Russische gedelegeerde prof. A. Blagonrarov, een van de leiders van het Russische ruimtevaartonderzoek, dat over het tijdstip van het terugzen den van de dieren nog geen berichten uit Moskou waren ontvangen. Hij zei dit tijdens een persconferentie, welke inder haast was bijeengeroepen nadat de eer ste berichten over de Spoetnik in Moskou waren gepubliceerd. Nek-aan-nek race Amerika - Rusland Een onzer redacteuren, die het ruimtevaartcongres in Stockholm bijwoont, telefoneerde gisteravond: Wat in de lijn der verwachting lag, is gebeurd: tijdens het ruimte vaartcongres in Stockholm, waar plannen voor de toekomst van de ruimtevaart met veel enthousiasme, vooral door het Westen, worden gelanceerd voor een gehoor van de grootste deskundigen op dit gebied ter wereld, hebben de Russen ge zorgd voor een verrassing. Zij lanceerden een kunstmaan met het formidabele gewicht van 4650 kilo gram, waarin zich levende dieren bevinden, twee honden („Pijltje" en „Eekhoorn" en levensvormen van lagere orde. Deze vijfde Spoetnik heeft een vrijwel cirkelvormige baan ingenomen op een hoogte van ongeveer 320 kilometer boven Jonge bende randde meisje 14 jaaraan Maandag zullen drie jongens voor de officier van Justitie in Maastricht geleid worden wegens een poging tot aanran ding. De jongens hadden deel uitge maakt van een groepje van 15 tot 20 jongens in de leeftijd van 15 tot 18 jaar, dat woensdagavond een meisje van 14 jaar in Maastrichts stadspark in de struiken hadden getrokken. Het meisje had weten te ontkomen en was naar huis gevlucht, waar de ouders aangifte hadden gedaan. Donderdagmorgen wer den de drie jongens gearresteerd. Advertentie Intussen zijn de Amerikanen erin ge slaagd een capsule bij Hawaii in een net op te vangen (zie de aanhef, Red.). Dit is een grote stap vooruit op hun succes van de vorige week, toen een capsule in zee werd geborgen. De voor afgaande twaalf pogingen van de Amerikanen mislukten, zoals men weet, evenals de enige bekendgeworden poging van Russische zijde, namelijk met de vierde Spoetnik in mei van dit jaar. Hiermede is de Amerikaanse voorsprong, althans voorlopig, duidelijk onderstreept, al blijft het mogelijk, dat de Russen dezer dagen kans zien dt Amerikaanse prestatie te evenaren en in zekere zin te overtreffen, omdat de thans gelan ceerde Spoetnik levende wezens aan boord heeft wat niet met de Discoverer XIV het geval was. Bovendien veronder stelt het gewicht van de nieuwe Spoet nik, dat deze bruikbaar is voor bemande kunstmaanvluchten, wat bij de Ameri kaanse Discoverers (Ontdekkers) beslist niet het geval is. Op grond van voor lopige aanwijzingen kan de terugkeer van de dieren heden-, zaterdagmiddag of zondagochtend tegemoet gezien wor den. Slot pag. 2 Senegal verklaart zich onafhankelijk De wetgevende vergadering van Sene gal heeft de onafhankelijkheid van Se negal en terugtrekking uit de federatie van Mali geproclameerd. In april 1959 vormden Senegal en Soedan beide vroegere Franse gebieden de federatie van Mali, een autonoom gebied binnen de Franse gemeenschap. Kort nadat de federale regering daar op had meegedeeld, dat de noodtoestand was afgekondigd „omdat het bestaan van de federatie in gevaar was" werden troepen geposteerd bij de regeringsge bouwen in Dakar. Russen op Zuidpool bij brand omgekomen Zes Russische natuurkundigen, een Tsjech en een Duitser, zijn op 3 augus tus omgekomen bij een brand op de Russische Zuidpoolbasis Mirny, aldus een radioboodschap van de Ameri kaanse wetenschappelijke Zuidpoolbasis te McMurdo Sound aan de Nationale wetenschappelijke stichting in Wash ington. Vier meteorologen zijn in leven ge bleven. Zij zullen hun werk op beperkte schaal voortzetten. Alle gegevens, be halve die over satellietstations, zijn ver loren gegaan. De brand, waarvan de oorzaak niet be kend is, werd aangewakkerd door een krachtige wind, met stoten van 180 km. per uur. DEMONSTREERT van 23 t.m. 27 augustus KOLEN-, OLIE-, GAS- en meerkamerverwarming in DEN BURCHT. OPKLARINGEN Het K.N.M.I. deelt mede: Door een intensiteitstoename van de regen langs een Oceaanfront werd de voor zaterdag uitgesproken verwach ting niet bewaarheid. Het regengebied aan dit front is weliswaar van kleine omvang, maar trekt met een westelijke stroming over zuid-Engeland juist over ons land naar noord-Duitsland. Achter het front wordt polaire lucht aange voerd, die onstabiel is van opbouw, zo dat enkele buien mogelijk zijn maar ook opklaringen Luchtdrukstijgingen boven Ierland en Engeland blokkeren gelei delijk de doorgang van Oceaanstorin gen, zodat het er voor het weer de komende dagen gunstiger komt uit te zien. (Opgemaakt te 10 uur). 21 AUGUSTUS Zon op: 5.33 uur; onder: 19.52 uur. Maan op: 4.33 uur; onder: 19.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.46 en 15.07 u. Laagwater te 10.51 en 23.07 uur. (22/8 hoogwater te 3.17 en 15.41 uur, 1 aagwater te 11.27 en 23.47 uur). Dit nummer bestaai al* 12 pagina's en een bijvoegsel. Behoud van salaris De Amerikaanse piloot Powers is gisteren in het proces te Moskou tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De datum van ingang is 1 mei. Deze uitspraak is definitief en er is dus geen beroep mogelijk. De eis luidde 15 jaar. Volgens het Russische persbureau Tass heeft de uitspraak voldoening gewekt: er werd twee minuten lang geapplau- diseerd nadat de president het von nis had voorgelezen. Radio-Moskou deelde later mede, dat Powers in feite is veroordeeld tot een vrij heidsstraf, waarvan de eerste drie jaar in de gevangenis moeten wor den doorgebracht. De mogelijkheid bestaat, dat hij de overige zeven jaar in een werkkamp zal moeten doorbrengen of wel in een hem toe gewezen gebied. In het laatste geval zal hij daar vrij man zijn. Onder bepaalde omstandigheden kunnen de echtgenoten en andere familie leden van gevangenen, die op deze wijze hun straf ondergaan, toe stemming krijgen voor korte be zoeken. De Russische wet kent een ruime remissie van straf wegens goed gedrag. De vice-president van het Russische hooggerechtshof, Smirnof, die op het ogenblik in Londen vertoeft, heeft gis teren in de Engelse hoofdstad verklaard, dat Powers voor een derde van zijn straf kwijtschelding zal kunnen krijgen. Smir nof woont in Londen het tweede congres van de Verenigde Naties over voorko ming van misdaad en de behandeling van gevangenen bij. Onmiddellijk nadat Powers, kalm en zwijgend, het vonnis had vernomen, werden zijn vrouw, ouders en zuster, die het proces hebben bijgewoond, in de ge legenheid gesteld hem in een achter de rechtszaal gelegen kamer te ontmoeten. Hun ontmoeting duurde vijf kwartier. Kort voor de afloop ervan, voegden zich ook de Amerikaanse artsen en juridische adviseurs bij het gezelschap en werden dranken en sandwiches naar binnen gebracht. Onmiddellijk na afloop van het ge sprek. keerde Powers' familie naar het hotel terug, met vermijding van de me- Men hoeft werkelijk niet te vragenwaai deze tiftsters naartoe willen in dit Olympische jaar Duits meisje stierf Na eten van giftige paddestoelen (Speciale berichtgeving) Het elfarige Duitse meisje Eveline Wrobel is in het St.-Elizabeth-ziekenhuis te Alkmaar overleden tengevolge van het eten van giftige paddestoelen, de z.g. amonita phalloides (groene knolzwam). Het meisje kampeerde met haar ouders te Bakkum. Er waren nog twee andere Duitse families die op hetzelfde terrein kampeerden. Op een morgen had men paddestoelen gezocht, die 's avonds werden geconsumeerd. Van het echtpaar Drost nam de man geen paddestoelen, omdat deze nogal eens last had van gal- aanvallen. In de nacht kregen allen, be halve de heer Drost, braakneigingen en de gealarmeerde arts achtte overbren ging van de zeven personen, die zich te goed hadden gedaan aan de paddestoe len naar het St.-Elizabetziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk. Van hier is latei- de 50-jarige heer Wrobel naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam overge bracht; hij is er zeer slecht aan toe. Zijn elfjarig dochtertje, Eveline, is donder dagmorgen te Alkmaar overleden. Haar stoffelijk overschot zal naar Gelsen- kirchen in Duitsland, waar de drie Duit se families wonen, worden overgebracht om daar te worden begraven. nigte fotografen en verslaggevers die hen opwachtte. Powers zelf werd latei- uit het gebouw weggevoerd, om met het uitzitten van zijn straf te beginnen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat Powers gedurende zijn straftijd zijn salaris doorbetaald zal krijgen. Voorts werd medegedeeld, dat Powers niet ver volgd zal worden als hij, na het uitzit ten van zijn vonnis, in de Verenigde Staten terugkeert. Het ministerie verklaarde, dat voor zieningen zijn getroffen voor „voortdu rende compensatie" voor Powers zolang hij in de Sovjet-Unie wordt vastgehou den, terwijl voorts regelingen zijn ge troffen om voor zijn vrouw te zorgen. Gemeld was, dat Powers een salaris van 2500 dollar per maand zou hebben gehad toen hij op 1 mei boven de Sov jet-Unie werd neergeschoten. Foto van Eisenhower via de ballon,, Echo" Een radiografische foto van president Eisenhower is gisteren weerkaatst door de Amerikaanse satelliet „Echo", op een afstand van 1.600 km van het zend station, en vervolgens op aarde opgevan gen. Het beeld was enigszins vervormd maar de president was duidelijk te her kennen. Het Amerikaanse Bureau voor Lucht en Ruimtevaart heeft voorts meege deeld, dat woensdag j.l. de eerste trans atlantische radioverbinding via de sa telliet „Echo" tussen Frankrijk en de Ver. Staten tot stand is gebracht. Als onderdeel van de vlootdagen in Den Helder - gisteren en van daag werd er een reddingdemon stratie met helikopters en rubber- vlotten gegeven. Een rubbervlot met drie schipbreukelingen" wordt door de kracht van de helikopter wentelwieken naar de wal gedreven. Er bestond voor deze oefening grote belangstelling, vooral van de zijde der vakantiegangers. Duitse socialisten contra generale staf De generale staf van het nieuwe West- duitse leger heeft gisteren een nota ge publiceerd, waarin duidelijk stelling wordt genomen voor de dienstplicht, voor het lidmaatschap van de NAVO en voor atoombewapening van het Westduitse leger. Onmiddellijk heeft de socialistische partij fel gereageerd. Men sprak van een „massieve ingreep van de generaals, die in de Westduitse politiek sterk herinnert aan de methoden van de Reichswehr na 1918". De Reichswehr was een zeer zelf standig en klein, maar compact Duits legerdeel, dat na de eerste wereldoorlog in Duitsland vooral onder generaal Von Seeckt een eigen politik kon uitstippelen en volgen. Het ministerie van Bonn heeft gerea geerd op de bewering van de SPD en ten stelligste ontkend, dat de generaals buiten hun boekje zyn gegaan. OLYMPISCHE SPELEN Verzeker U van een goede plaats met 'n PHILIPS T.V. va. f695.—. persoonlijke LANGE MARE 66 Prettige betaling. Wilde achtervolging door Rotterdam (Van onze Rotterdamse correspondent) Tijdens de achtervolging van een be schonken autobestuurder door het cen trum van Rotterdam naar het noorden van de stad, waarbij de snelheidsmeter soms meer dan 120 kilometer aanwees, is een 16-jarige jongen door een kogel getroffen, welke afgevuurd werd door een achtervolgende politie-agent. De knaap, Karei J. de Haan kreeg de kogel in het rechterbovenbeen. Hij werd naar het St.-Fransiscus-gasthuis overge bracht, waar bleek dat de verwonding gelukkig nogal mee viel. Tegen half zeven gisteravond beklaag de een automobiliste zich by een politie agent, die het verkeer op de Willems brug regelde dat tot drie keer toe een achter haar rydende wagen tegen haar auto was gereden. Zy wees de politie man de auto waarin twee mannen, ken nelijk in beschonken toestand, zaten. De agent trachtte de bestuurder te laten stoppen, maar deze drukte het gaspe daal in. Een voorbykomend automobilist stopte en bood de agent een lift aan. De achtervolging van de snel rijdende vluchtelingen werd met grote vastbera denheid van de zijde van de automobi list doorgezet. Met snelheden van ver over de' 100 kilometer gierden beide auto's door de stad Angstig sprongen voetgangers opzy. Automobilisten had den een kwaad ogenblikje by het zien van de aanstormende wagens. Waar schuwingsschoten knalden door de lucht. In het smalle Zwaanshals, in het noor- delyk stadsdeel, wilde de politieman op de banden van de door hem achtervolg de wagen schieten. Hy legde aan en even later zakte een jongen op het trottoir In elkaar. De kogel was van de auto ge ketst en in het been van Karei de Haan gedrongen, die niets vermoedend van kantoor op weg was naar huis. Op hetzelfde moment kon de auto. waarin de agent zat, niet verder. De ver snellingsbak was door de hoge snelheid totaal vernield. Inmiddels was echter de meldkamer van het hoofdbureau gealar meerd, waarvan het personeel in allerijl radiowagens naar het Zwaanshals diri geerde. Korte tyd later werd de auto van de beschonken chauffeur verlaten op de Stoopweg, eveneens in het noor- delyk stadsdeel aangetroffen. Door aan wijzingen van het publiek kon de man, die al dit rumoer op zyn geweten heeft, een 33-jarige koopman op de Gordelweg worden aangehouden Hy had een dagvaarding by zich om voor de rechter te verschijnen in ver band met het beschonken besturen van een motorvoertuigBovendien bleek, dat zyn rijberwys reeds op 5 juli was in getrokken. Hy was in gezelschap van een 42-jarige koopman, die in de auto naast hem had gezeten Beiden verkeer den onder drankinvloed. Uit het Leidsch Dagblad van I 21 Augustus 1860: Te 's Hage is een professew de bïllard werkzaam, die met zijn neus de verwonderlijkste Caram- boles maakt en daarbij nog 49 op I de 50 punten voorgeeft. 1 Uit Luik wordt als eene bij- H zonderheid geméld, dat zich aan p den weg naar Ougrée, op een aardappelveld, uit den grond eene belangrijke opstijging van steen- H kólengas voordoet. Men heeft dat 1 gas aangestoken, en reeds sedert g weken onderhoudt het eene vlam g van bijna eene Nederlandsche el M hoog. I iiïïiiiiininiiiiiiiniiiniüniniiiininniiniiiiiiiiiinimiiiiiiiniiiiiiiinirminniinüi'h

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1