Nederland mag felle strijd op de exportmarkten niet gaan verliezen Heel wat te doen over Venetiaans filmfestival Ernstige frontale botsing onder Leimuidentwee zwaargewonden Uitgebreide kredietfaciliteiten zullen dringend nodig zijn Twee doden op drukke Rijksweg 1 PROCO Vreemde stap Italiaanse minister De Papoea's zien scherp toe: geen verlaging onderwijspeil Auto met versplinterde voorruit rijdt recht op vrachtwagen af Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 augustus 1960 Derde blad no. 30129 CENTRAAL ORGAAN WAARSCHUWT OPNIEUW (Speciale berichtgeving) Al mag het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland, de actieve organisatie van het particuliere Nederlandse bedrijfsleven, waarin de centrale organisaties van de industrie, de handel, de landbouw, het bankwezen en het verkeer nauw samenwerken ter bevordering van het handels verkeer tussen ons land en het buitenland, geen enkele vrees koesteren met betrekking tot de positie van de Nederlandse betalingsbalans aannemende dat het actief saldo van het dienstenverkeer geen grote wijzigingen ondergaat in zjjn verslag over het tweede kwartaal van dit jaar toont het zich toch wel enigs zins bezorgd met betrekking tot de faciliteiten op het gebied der kredietverlening, zoals deze verleend worden in onze nabuurlanden. weer eens luide de trom roert! Niet in principe ten bate van de exporteurs, maar juist en vooral ten faveure van de Nederlandse handelsbalans. En dit probleem is des te klemmender, daar de tijden, waarop woordvoerders van de Nederlandse overheid te kennen gaven er weinig voor te voelen aan deze ,,race" en het verstrekken van exorbitante kredieten" mee te doen, bepaald niet in een ver verleden lig gen. Aanpassen is noodzaak Het Centraal Orgaan heeft reeds eer der in klemmende bewoordingen op deze problematiek gewezen en dit zelfs herhaalde malen: maar nu de regeringen in andere industriële lan den er meer en meer toe overgaan om door het nemen van bepaalde maat regelen hun nationale bedrijfsleven in staat te stellen leveranties te doen aan afnemers in landen, waar men slechts bereid of in staat is om betaling in uitzicht te stellen op lange termijn (ten minste vijf jaar) acht het Centraal Orgaan het van groot belang nogmaals en wel vrij uitvoerig op deze voor het handhaven en uitbreiden van onze •xport zo belangrijke materie te wijzen. De eisen van de Importerende lan den kunnen immers tot zülk een niveau stijgen dat de exporteurs zélve deze financiële lasten onmogelijk kunnen dragen. Nu het buitenland in steeds sterker mate in deze richting daadwer kelijke steun verleent, acht het Cen traal Orgaan het noodzakelijk dat ons land op straffe van het oplopen van ernstige schade zich by die ontwik keling aanpast. Niet de (tijdelijke) conjuncturele situatie, doch de nood zaak tot (tijdige) aanpassing aan het geen bezig is blijvend te veranderen, dient beslissend te zijn. Nauwe banden leggen Een opvallende ontwikkeling bij het krediet-verlenen door het buitenland is het feit, dat dit steeds duidelijker en openlijker blijkt te geschieden om be paalde posities op de exportmarkten stevig in handen te laten komen van het bedrijfsleven uit betrokken landen, die met vooruitziende blik dat bedrijfs leven met onderhavige faciliteiten rug gesteun verleent, in plaats van uit „po litieke overwegingen", waarmee dan werd bedoeld, dat het kredietnemende land (nieuwe en/of arme staten bijv.) opzettelijk bevoordeeld werd en het krediet-gevende land lees: het be drijfsleven alleen maar toevallig! Een en ander Is zo gegroeid in de wetenschap, dat het voor de eigen toe komstige economische ontwikkeling van het grootste belang Is, dat tijdig door leveranties en/of investeringen nauwe banden worden gelegd met het bedrijfs leven in die landen, welke nog een langdurige periode van industriële ont wikkeling voor zich hebben. Indien deze ontwikkeling zich verder voltrekt en ons land daarin niet tijdig wordt ingeschakeld, voorziet het Cen traal Orgaan dat dit ernstige gevolgen zou kunnen meebrengen voor de afzet mogelijkheden van Nederlandse pro- dukten in een groot aantal, meestal, overzeese landen. Het is daarom dan ook, dat het Centraal Orgaan in deze GOOISE WEG (VIERBAANS) DOOR IR. MARIS GEOPEND De directeur-generaal van Rijkswater staat, ir. G. Maris heeft gisterochtend te Amsterdam in de stromende regen op Ietwat spectaculaire en bovenal luid ruchtige wijze de Gooise weg geopend. De Gooise weg is een vierbaans autosnel weg, die de rechtstreekse verbinding vormt van het verkeerscircuit voor het Amstelstation (mr. Treubplein) met de Hartveldsebrug te Diemen en die daar aansluit op de Muiderstraatweg. Ir. Ma- ris drukte op een knop waardoor tiental len, ter weerszijden van de weg opgehan gen voetzoekers met luide knallen tot ontploffing kwamen en tot slot een pot met rood Bengaals vuur ontbrandde. Daarna maakten de autoriteiten en ge nodigden een rit over de weg. De nieuwe drie km lange in- en uit valsweg van en naar het Gooi is een voorrangsweg, liggend binnen de be bouwde kom, waarop echter de maxi mumsnelheid 70 km bedraagt. De twee 7% meter brede geasfalteerde rijbanen zijn gescheiden door een 4\<z meter bre de tussenberm en aan de buitenzijde van elke rijbaan is een 2 Va meter brede vluchtstrook. Om een goed zichtbaar contrast met de rijbanen te krijgen is deze vluchtstrook met gekleurd steen slag afgedekt. In de nieuwe weg zijn vier viaducten, een voor voetgangers en fietsers, een uitsluitend voor voetgangers en de twee andere over kruisende wegen. De totale kosten van de wegen heb ben rond %V\ miljoen gulden bedragen, waarin het Rijk voor ongeveer 60% heeft bijgedragen. Op 2 mei jl. werd de noor delijke rijbaan al in gebruik gesteld. NEDERLAND ERKENT REPUBLIEK CYPRUS De Nederlandse regering heeft de Republiek Cyprus erkend. Minister president prof. dr. J. E. de Quay, heeft een telegram gezonden aan de voorzitter van de raad van ministers van Cyprus, waarin hij de gelukwensen van de Nederlandse regering overbrengt. Het ligt in de bedoeling binnenkort diplomatieke betrekkingen aan te kno pen. Baron Gevers ambassadeur in Israël Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. W. J. G. baron Gevers, laatstelijk Nederlands ambassadeur in Teheran, tot ambassa deur in Israël. Méér koopkracht Verwacht mag immers worden, zo meent het Centraal Orgaan, dat de koopkracht in betrokken importerende landen geleidelijk groter zal worden, zodat zij een betere klant kunnen wor den van de export-landen, terwijl men daarnevens niet mag vergeten, dat zich in vele landen, die zich industrieel gaan ontwikkelen, sterke protectionistische tendenzen plegen voor te doen, welke als regel ten gunste werken van die bedrijven, die in betrokken landen ver der tot stand gebracht werden, en wel veelal met behulp van buitenlands kapitaal. De „laatkomer" en degene, die niet tijdig ervoor gezorgd heeft, dat zijn afzet-, resp. produktiebelangen, veilig werden gesteld, loopt dan ook grote kans straks achter het net te vissen. Aan deze ontwikkeling kan men on mogelijk zwijgend voorbijgaan. Het gaat uiteindelijk om niet minder dan het openhouden voor de toekomst van voldoende afzetmogelijkheden voor onze produkten, óók daar, waar deze ons dreigen te worden ontnomen en stellig 7.lillen worden ontnomen, zo zegt het Centraal Orgaan, wanneer onzerzijds de aan de gang zijnde ontwikkeling te licht wordt beoordeeld. Bestuurder verloor macht over het stuur Gisteravond omstreeks zes uur is op Rijksweg 1, een der drukste wegen van ons land en de verbinding vormend tussen Amsterdam en het oosten van ons land, wederom een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een 54-jarige dame en een 23-jarige Israëliër het leven verloren. Een Larense autobestuurder moest in hoogst ernstige toestand naar een Amsterdams ziekenhuis worden vervoerd. Op genoemd tijdstip reed de 23-jarige Israëliër D. Lub in gezelschap van de 54-jarige mevrouw NussbaumWeireb, bij wie hij logeerde, op de Rijksweg in de richting van de hoofdstad. Nadat de wagen een andere auto gepasseerd was heeft de bestuurder volgens oog getuigen vermoedelijk de macht over zijn stuur verloren waardoor de auto begon te slingeren. De wagen schampte een uit de richting Amsterdam ko mende auto met aanhangwagen, be stuurd door de heer Flutter uit Oos terbeek. Deze wagen sloeg over de kop en kwam in een naast de weg gelegen weiland terecht. De bestuurder man keerde niets. De auto, bestuurd door de Israëliër, begon na deze aanrijding nog meer te slingeren en reed recht in op een uit de richting Amsterdam komende auto, bestuurd door de heer W. Post uit Laren. De gevolgen waren zeer ernstig. Van beide auto's bleef niets over dan wrak stukken. Mevrouw Nussbaum was op 9lag dood en de Israëliër werd in zeer ernstige toestand naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis in Amsterdam over gebracht, waar hij kort daarop over leed. De heer Post werd in levensge vaarlijke toestand naar hetzelfde zie kenhuis overgebracht. Het verkeer werd op deze toch ai zo drukke weg op dit spitsuur volkomen ontwricht. De Rijkspolitie van Muiden, geassis teerd door de politie van Weesp en de verkeerspolitie van de groep Amster dam, had de handen vol om het ver keer wees enigszins in goede banen te leiden. Een deel van het verkeer uit de hoofdstad komende, werd door de nauwe straatjes van Muiden omgeleid. Gistermorgen omstreeks acht uur een botsing plaats tussen een vracht auto en de 21-jarige wielrijdster L. B. Kreunen uit Arnhem. Zij is later, na overgebracht te zijn naar het Diaco- nessenhuis te Arnhem, aan haar ver wondingen overleden. Gistermorgen is op de Bosseweg te Vught, ter hoogte van restaurant „De Witte", een vrachtauto, waarvan de chauffeur de macht over het stuur had verloren, een woning binnengere den. Zowel de gevel van de woning als de vrachtauto, werden ernstig be schadigd. De chauffeur neemt aan, dat een klapband hem de macht over het stuur deed verliezen. Toen hij van de weg afraakte ramde hij een lichtmast en een melkwagentje. Zowel de chauf feur als de bestuurder van de melk wagen kregen lichte verwondingen. De familie, die het huis bewoont, verblijft met vakantie in Italië. Waarschuwing Algerijnse opstandelingen hebben ne gen landgenoten uit het dorp Bocca Mi- hania in de bergen ten zuidwesten van Algiers de keel afgesneden, als een waar schuwing aan de andere dorpelingen om niet de bescherming van de Fransen in te roepen. Later meldde Reuter, dat de daders door Franse strijdkrachten zijn achter volgd en gedood. Op last van president De Gaulle is aan tien Algerijnse opstandelingen, die die door Franse rechtbanken in Algerije ter dood waren veroordeeld, gratie ver leend. Dit besluit is gevallen verscheide ne dagen voordat bekend werd, dat twee Franse soldaten door opstandelingen wa ren terechtgesteld wegens „misdaden je- vond op de Raapopseweg te Arnhem gens de Algerijnse bevolking. RECHTZAKEN JONGELUI STALEN AUTO'S Gevangenisstraffen geëist Gevangenisstraffen variërend van zes weken tot twee Jaren, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen, eiste de officier van Justitie bjj de Haar lemse rechtbank gistermiddag tegen zeven Haarlemse jongens van 18 en 19 jaar, die betrokken waren geweest bij diefstal van ongeveer tien auto's. De groep maakte er in de maand mei een gewoonte van afgesloten auto's open te breken waarbij gebruikmaking van in brekerswerktuigen te pas kwamen en de wagens te gebruiken voor joy-rlding. Bezoeken werden gebracht aan Amster dam, Zandvoort, de Zaanstreek en IJmuiden. Geen van de jongelui was in het bezit van een rijbewijs. De auto werd na gebruik, zo maar ergens, al of niet beschadigd, neergezet. Een 18-jarige leerling-verwarmingsmon teur, tegen wie een straf van twee jaar werd geëist, stapte meestal het eerste in de auto. Een collega van deze verdachte hoorde zes maanden tegen zich eisen en een 19-jarige magazijnbediende een ge wone gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. De eis tegen een 18-jarige tuinder en een 18-jarige magazijnbe diende, die enkele malen aan het tochtje hadden deelgenomen was tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en tegen een 18-jarige keukenknecht een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De officier van Justite vroeg de recht bank een 18-jarige machine-bankwerker, die één keer mee is geweest een gevan genisstraf van zes weken op te leggen. De verdedigers waren van mening, dat de jongelui zich niet schuldig heb ben gemaakt aan diefstal, zoals ten laste was gelegd, maar aan joy-riding en vroegen ontslag van rechtsvervolging of anders een kortere straf. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Merkwaardig verschijnsel (Van onze Londense correspondent) In de monding van de Theems is gis teren een merkwaardig natuurverschijn sel waargenomen. Tijdens het stille en drukkende weer spoot uit de kalme zee plotseling een waterstraal bijna lood recht omhoog, welke de laagste wolken scheen te raken. De straal had een lengte van naar schatting 500 meter. Het gebeurde tussen Whitstable in het graafschap Kent en het eiland Sheppey. De straal stond praktisch onbeweeglijk in de lucht. Het verschijnsel duurde on geveer tien minuten! Het is 35 jaar ge leden dat voor de laatste maal in de zelfde omgeving een dergelijke natuur lijke fontein, waarschijnlijk veroorzaakt door atmosferische activiteit, werd waar genomen. Morgen haarwassen met crème shampoo met ei Kijk ia de spiegel: uw haar lijkt jonger, is jonger en van een ongekende schoonheid. Dit is bet geheim van de nieuwe Proco Crcme shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. crème,shampoo mtKÊÊHM? Extra voordelig I 65 ct Voldoende voor c Nogal communistisch getint (Van onze Romeinse correspondent) Op dezelfde dag, waarop de Olympi sche fakkel Rome - nog wel niet het stadion, maar dan toch het Capitool - zal bereiken - woensdag a.s. - begint te Venetië de „internationale tentoonstel ling van cinematografische kunst". Dit is de benaming, waar men zich strikt aan houdt. Venetië wil niet zomaar een „festival" zjjn en legt de nadruk op het woord „kunst". Dat de resultaten er al tijd naar zijn, kunnen wij niet zeggen. Natuurlijk is het „festival" - om die ge makkelijke naam te gebruiken - al ruim een maand geleden begonnen met wetenschappelijke films, documentaire films en speciale films voor de jeugd, maar het „grote" festival beperkt zich tot veertien speelfilms, die dingen naar de prijzen, waarvan de „Gouden Leeuw van Sint Marcus" de voornaamste is. Er is over dit festival heel veel te doen geweest. Op de dag zelf, waarop minister Segni dit voorjaar met zijn gehele kabi net aftrad, vond de minister van Toneel zaken, Sport en Toerisme, Tuplni (de eerste, die ooit deze portefeuille heeft ge had) het nodig de voorzitter van het Ve- netiaanse festival te ontslaan en te ver vangen door zekere Lonero, een man van de Katholieke Actie, directeur- hoof d-redacteur van een klein filmtijd- schriftje, waarin hij ieder jaar weer de leiding van het festival aanviel wegens het vertonen van onzedelijke en of com- munistisch-getircte films. Men denke Eindelijk eerste kweekschool op N.-Guinea Het standpunt van de Hervormde Zending Van de zijde der Hervormde Zending meldt men ons: Begin september zal eindelijk de eerste kweekschool in Nw- Guinea geopend worden. Eindelijk reeds in 1953 deed de zending de eerste voorstellen hiertoe. Haar werd aanvan kelijk toegezegd, dat zij een gesubsidieer de protestantse kweekschool medio 1954 Een gesprongen voorruit van de personenauto van een Amsterdamse vertegenwoordiger was er de waarschijnlijke oorzaak van, dat hij op de provinciale weg tussen het kruispunt in Leimuiden en de brug over de Ringvaart de macht over zijn stuur verloor en met zijn auto tegen een hem tegemoet komende vrachtauto botste Dit ging gepaard met een daverende klap. De gevolgen waren zowel voor de Amsterdammer als voor diens naast hem zittende verloofde uit Gouda zeer ernstig. Als een bal kaatste de personenauto na de botsing naar rechts de berm in. De Goudse dame werd uit de auto geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De bestuur der was door de totaal versplinterde voorruit geslagen en lag gedeeltelijk op de motorkap. Hij was eveneens bewuste loos. Bewoners van enkele motorbootjes en voorbijkomende automobilisten verleen den de eerste hulp, waarna dokter Brinkhorst voor verdere behandeling aorgde. De juffrouw bleek er het ergst aan toe te zijn. Zij werd levensgevaarlijk ge wond naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar enkele ogen blikken later ook haar verloofde met een beenbreuk, een verbrijzelde knie en in wendige verwondingen werd opgenomen. De chauffeur van de vrachtauto, eige naar van een Leids aannemersbedrijf, zag op 50 meter afstand de voorruit van de hem tegemoet komende personenauto stuk springen. De wagen kwam in volle vaart op hem af. Door zijn wagen de berm in te sturen probeerde hij nog een botsing te voorkomen. De personenauto werd vrijwel geheel vernield. De vrachtauto werd zwaar be schadigd. De foto geeft een beeld van de zwaar gehavende auto vlak na de botsing Voorbijgangers verlenen de zwaar ge wonde bestuurder eerste hulp. (Foto Leidsch Dagblad) zou mogen openen. Maar later werd deze toezegging ingetrokken. De vreugde is echter maar half. Want het wordt nu een gouvernementsschool. Dank zij de voorsprong van het protestantse onder wijs zullen de leerlingen vooreerst wel voor het overgrote deel leden der Ev. Chr. Kerk en afkomstig van protestant se scholen zijn, zullen zij steeds wel vnl. onderwijzers aan protestantse scholen worden. De opening van een protestant se kweekschool (later gevolgd door een r.-k.) was dan ook billijk geweest. De re gering heeft anders beslist. Zij heeft nog wel de mogelijkheid ge opperd van een kweekschool onder tri partiet beheer, nl. van overheid, missie en zending. Het r.-k. weekblad „De Tifa" vraagt zich verwonderd af (in zijn nr. van 16 aug.) waarom de zending dit voorstel afgewezen heeft. Vreest de zen ding de samenwerking met overheid en missie? Laten wij maar ronduit ant woorden: zij lokt ons beslist niet aan. Doch dat is niet ons voornaamste be zwaar. Een tripartiete samenwerking veronderstelt drie gelijkwaardige part ners die een nagenoeg gelijke behoefte aan en mogelijkheid tot kweekschool- onderwijs hebben. Welnu: zo ligt het niet. Gouvernement en missie liggen een stuk achter bij de zending. Bij het pro testantse onderwijs bestaat al veel lan ger en dringender een grote behoefte aan papoese onderwijzers met kweek schoolopleiding dan bij het openbare en rooms-katholieke. Het heeft er boven dien zeer veel meer nodig. En voorts: protestantse jongeren met de vereiste vooropleiding zijn er in ruime mate, rooms-katholieke nauwelijks enkele. Daarom heeft de missie ook aange drongen op de verlaging der normen van toelating voor deze kweekschool (zie o.a. weer ,De Tifa" van 16 aug.). Sedert 1953 heeft de zending; herhaaldelijk om de opening van een kweekschool gevraagd, tot welke leerlingen met het einddiploma van de PMS (primaire middelbare school) toelating zouden krijgen. Voor een behoorlijk peil van de kweekschool is dat beslist nodig. De Missie heeft hier tegen echter bezwaren, omdater dan vooreerst nagenoeg geen r.-k. leer lingen op school zullen komen. En dus pleit zij voor een toelatingsnorm. die la ger ligt, nl. op het niveau van het eind diploma der ODO (opleidingsschool voor dorpsonderwijzers). Met andere woorden omdat de missie in het verleden niet voldoende gezorgd heeft voor het peil van haar onderwijs en daardoor nog steeds achter ligt, zou het peil van de kweekschool gedrukt moeten worden. Wij protesteren hiertegen temeer, nu pater Stokman door het stellen van vra gen aan de minister en staatssecretaris van Binnenlandse Zaken dezer dagen zijn steun aan dit missiestandpunt ge geven heeft. Vele protestantse Papoea's heeft het uitstel der opening dezer kweekschool gedurende vele jaren pijnlijk getroffen. Voor hen betekende dit: Nederland houdt onze ontwikkeling tegen. Nog dit voorjaar zeiden zij wat cynisch tegen el kaar: ach, die wordt dit jaar nog niet geopend! Gelukkig geschiedt dit nu wel. Laat de regering na dit lange uitstel der opening niet weer een fout begaan door het peil van deze school tot schade van het onderwijs nodeloos terwille van de missie te drukken. De Papoea's zien scherp toe, waar het hun ontwikkeling betreft! Daarom moeten wij hiervoor de aandacht vragen, nu van r.-k. zijde de niet, dat de vorige president, Ammanati, dus wel een communist en een man van lichtzinnige opvattingen geweest moet zijn. Integendeel: Ammanati was een Christen-democraat en praktiserend ka tholiek. Benepen Het gevolg van de benoeming van een zo benepen man als Lonero was, dat on middellijk de volledige commissie belast met de samenstelling van het program* ma aftrad. De jury voor de toekenniat van de prijzen deed hetzelfde en zo ook de commissie, gevormd door de meest vooraanstaande Italiaanse filmcritici, voor journalistieke bijstand aan het fes tival. Lonero stond volkomen alleen en zonder films, daar de meeste landen de reeds toegezegde werken Ijlings voor het zij Cannes, hetzij Berlijn of Karoly Vajm lieten inschrijven. Met één slag had i^> nister Tupini het oudste en voornaamste filmfestival, dat nog altijd op heel veel „goodwill" kon rekenen, in en buiten Italië onmogelijk gemaakt. Na enige tijd vond Lonero andere, stel lig minder bekwame, personen bereid on der zijn voorzitterschap een commissie te vormen om de films uit te zoeken en men heeft althans veertien films. Ook een nieuwe jury is benoemd. De niet- Italiaanse leden - die van deze zaken minder op de hoogte zijn - behoren tot de bevoegdste cineasten, maar Italië is vertegenwoordigd door de hoofd-redac- teur van een weekblad., door een ver maard kenner van de Angelsaksische let teren (Mario Praz, een man die behalve te Venetië nooit een bioscoop betreedt) door een goudsmid, enz. Maar er is niet één naam uit de filmwereld bij. Vreemde houding Zoals dat in zulke gevallen vaak gaat heeft Lonero kennelijk door de keuze van de films willen laten zien, dat men hem verkeerd beoordeeld had. Het „ze delijk peil", van wat we te zien zullen krijgen, is nog onbekend, maar er zijn vier Italiaanse films (meer dan ooit te voren, waarschijnlijk omdat het moeilijk was andere te krijgen) die alle vier het werk zjjn van communistische regis seursDat wil nog niet zeggen, dat zij communistisch getint behoeven te zijn, maar in ieder geval zeker niet cle- ricaal. Verder zijn de landen achter het IJzeren Gordijn beter vertegenwoordigd dan het Westen. De tegenstanders van Lonero - en dat is vrijwel de gehele ci nematografische pers in Italjê - laten zich door dat „brede standpunt* niet van hun stuk brengen. Integepneal kan men nu lezen, dat deze meer eerbied zou verdienen, Indien hft zich - door de gril van een tot oordelen weinig bevoegd minister als Tupini (een advocaat van de Romeinse curie, die zfln leven heeft gesleten met de studie van processen op kerkelijk terrein) benoemd tot de hoge post van voorzitter van de festivalscom missie - had gehouden aan zijn eigen, welbekende principes. Venetië zou dan een sterk clericaal getint festival zijn ge worden. Het wordt hem dus nog eens bijzonder kwalijk genomen, dat hij, een maal benoemd, een geheel andere koers volgt, die veel meer dan die van zijn voorganger de naam verdient van ,,com- munistisch-getint". Of wij na al deze narigheid erg objectieve kritieken zullen lezen In de Italiaanse pers, moet de tijd leren. Benson bezorgd over de Euromarkt De Amerikaanse minister van Land bouw, E. T. Benson, heeft na zyn reis naar Europa en Afrika verklaard te ver trouwen, dat de Ver. Staten in de ko mende maanden en jaren toenemende landbouwprodukten naar West-Europa zullen kunnen verkopen, ondanks de vorming van de gemeenschappelijke markt. De gemeenschappelijke markt is onze voornaamste bezorgdheid, zo zei hij. Van onze verkopen, die met dollars betaald worden, gaan 25% naar de lan den van de Europese Economische Ge meenschap (EEG), de Euromarkt. „Wij waren verheugd te vernemen, dat de voornemens van de EEG op dit ge bied afschaffing omvatten van handels- werkzaamheden van de staat en van discriminerende tweezijdige handelsre gelingen." aldus Benson. De minister zei ook voldaan te zijn over de verbetering van de organische structuur van de landbouw en over het feit, dat kwanti tatieve beperkingen van de invoer slechts in dringende gevallen zullen worden toegepast. „Wij zijn echter bezorgd over de druk, die er binnen de EEG bestaat, ten gunste van de opstelling van prijs steun-programma's op zulk een hoog ni veau, dat deze de produktie in dergelijke mate zouden bevorderen, dat de Vere nigde Staten en andere derde landen uitgeschakeld zouden worden," zo ver klaarde de minister, die tenslotte nog wees op de noodzakelijkheid van vrijma king van de handel. zaak in openbare discussie wordt ge bracht, al zal de zending wel weer ver weten worden, dat zU weinig vredelie vend gezind is.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5