PHILIPS TELEVISIE I [dtïOOt Soekarno, Loemoemba, Castro spelen met vuur „MIDDENDORP" TE WARMOND INDISCH RESTAURANT j A. WAALS/MODEMAGAZIJN j j le VERKOOPSTERS! New York Times Een bu i tenlandse vija nd is nodig 'n Heerlijke zomeravond! Kerkelijk Leven DE BESTE PLAATSEN voor de OLYMPISCHE SPELEN met Rood Merk De kwaliteits-koffie bij uitstek. Pak van 250 g 1.5© VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 Verzorgde keuken. Terras met schit terend uitzicht. Normale prijzen. Reserveer zaterdag en zondag Uw tafel. TELEFOON 0 1711—494. t t HAARLEMMERSTRAAT 114—120 LEIDEN X X vraagt voor zo spoedig mogelijk prima voor de mantel- en japonnenafdeling. Zomer- en wintervakantie. HOOG LOON. t X Sollicitaties schriftelijk of mondeling na tel. afspraak 1 telefoon 01710—22360 X De New York Times" waarschuwt vanochtend dat president Soe- karno ,,met vuur speelt ,,Na de vrijwel absolute heerser van Indonesië met 90 miljoen inwo ners te zijn geworden richt president Soekarno zijn blikken op een nieuwe wereld om te onderwerpen. Als eerste stappen op een weg die ertoe zou kunnen leiden dat hij heer en meester van Oceanië wordt klinken zijn aanspraken op Ned. Nieuw-Guinea steeds luider. Hiertoe heeft hij de diplomatieke be trekkingen met Nederland verbroken. Hij dreigt tevens met versterking van het militaire apparaat en „het gebruik van geweld" om zijn domein uit te breiden. Het voorwendsel voor dit drastisch op treden - dat de dreiging van een nieuw conflict in zich bergt - is de komst van een bataljon Nederlandse infanterie en enkele vliegtuigen naar Ned. Nieuw- Guinea om de troepen aldaar te verster ken. Daar de Nederlandse troepen in dit gebied veel te gering zijn om in het of fensief te gaan kan de Indonesische be schuldiging alleen maar waar zijn wan- Nog twee weken voor Ned. vertegenwoordiging Volgens een mededeling van een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging te Djakarta twee weken tijd gekregen voor de afwikkeling der zaken. Aan de Indonesische vertegenwoordi ging In Den Haag is eveneens meege deeld, dat zij daarmede ongeveer eind augustus gereed dient te zijn. „Dit zal dan" aldus Reuter het einde zijn van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland die 365 jaren hebben bestaan". De Indonesische pers bevat slechts weinig commentaar op het verbreken der betrekkingen. Aandrang op erkenning Republiek Zuid-Molukken Het bestuur van Federatie van Neder landse oud-strijders organisaties heeft vanmorgen een telegram gezonden aan de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay. De tekst van dit telegram luidt: „Nu verbreking diplomatieke betrekkin gen door Indonesië aangevoerde belan- genpolitiek met negering van gegaran deerde rechteh iedere basis ontneemt, dringt Federatie Nederlandse oud-strij ders organisaties aan op erkenning van Republiek Zuid-Molukken." Het telegram is ondertekend door de secretaris van de Federatie, de heer P. J. G. A. Ego. neer Indonesië zelf militair optreden overweegt. Ondanks zijn heftige woorden is er re den om aan te nemen dat president Soe karno de kwestie Nieuw-Guinea gebruikt om zijn verdeelde volk achter zich te verzamelen, om de aandacht van het leger gevestigd te houden op buitenland se kwesties en om de resterende opposi- sitie te vernietigen. Daarom heeft hij een buitenlandse vijand nodig en Nederland is voor hem wat de Ver. Staten voor Cuba zijn of de Belgen voor premier Loemoemba, met de aanvuring van de communistische we reld. En dit is met recht „spelen met vuur"! Amerikaans onderzoek voor Katwijkse kust Naar invloed der golven Bij de golfpaal in de Noordzee buiten Katwijk zullen in de loop van de vol gende week geleerden van het Woods Hole Oceanografisch Instituut (Woods Hole, Massachusetts), daarbij geas sisteerd door Rijkswaterstaat, een onder zoek instellen naar de invloed van golven op het transport van sediment in ondiep zeewater. Het onderzoek, mogelijk gemaakt door een gift van de National Science Foun dation, staat onder leiding van dr. John Ziegler, geoloog bij het Woods Hole Oceanografisch instituut. Andere medewerkers van het Woods Hole Instituut, die aan de onderzoekin gen bij Katwijk zullen deelnemen zijn o.m. de onderwaterfotograaf David M. Owen en de Nederlander Bernard Oost- dam, die na het beëindigen van zijn studie aan de Mcgill Universiteit in Montreal (Canada) thans studeert aan het Woods Hole Instituut. De heer Oostdam vertoeft thans reeds in ons land om de nodige voorbereidin- gen voor de onderzoekingen te treffen. De Nedei-landse Rijkswatex-staat heeft de Amerikanen een sleepboot en bijbe horend personeel ter beschikking gesteld. Wij zijn gaarne A3 (ID V.3. ƒ695.- 53 (111 V.3. ƒ895.- bereid om vrijblijvend H V a A A Prettige Erkende betalings- Philips GANGETJE 12 mogelijk- service TELEFOON 23005 heden Geen vrees voor Het is nog onrustig onze handelsbalans in Londense havens Stabiele ontwikkeling (Speciale berichtgeving) De ontwikkeling van onze han delsbalans in het eerste kwartaal van dit jaar heeft zich in het tweede kwartaal nagenoeg onge wijzigd voortgezet, zo. meldt het Centraal Orgaan voor de Econo mische Betrekkingen met het Bui tenland in het vandaag gepubli ceerde verslag over het tweede kwartaal 1960. Het dekkingsper centage bedroeg betrokken kwar taal 87%, hetgeen iets lager is dan voor het tweede kwartaal '59, toen het 88.5% beliep. Vooral het lage juni-dekkingspercen- tage (83) is debet aan deze lichte daling, tei-wijl het bijzonder hoge mei-cijfer van '59 (97) gedurende de periode apriljuni '60 niet werd benaderd. In concrete cijfers: de invoer bedroeg over het tweede kwartaal van dit jaar f. 4.210 miljoen tegen f. 3.763 miljoen in het overeenkomstige kwartaal van '59. De cijfers voor de uitvoer bedragen resp. f. 3.661 en f. 3.331 miljoen. Naar waarde gemeten, was de import dus 12% groter, de export 10%. Naar hoeveelheid geme ten steeg de invoer met 11%, de uitvoer met 10%. Vergelijkt men de cijfers van het tweede kwartaal '60 met die van het eerste kwartaal van dit jaar, dan blijkt, dat de invoer slechts een fx-actie lager lag, terwijl de uitvoer een daling ver toonde van slechts iets meer dan 1. Het invoeroverschot bedroeg in het onderhavige kwartaal f. 549 miljoen, tegen f. 432 miljoen in het tweede kwar taal van '59 dus f. 117 miljoen meer. De vei-wachting, destijds uitgespx-oken, dat dit jaar een groter tekort op de handels balans zal verschijnen, vindt in de cijfers tot nu toe bevestiging: het invoerover- schot bedroeg over het eerste halfjaar van '59 immex-s f. 788 miljoen, over het eex-ste halfjaar van '60 f. 1061 miljoen. Aannemende, dat het actief saldo van het dienstenverkeer geen grote wijzigin gen ondergaat, behoeft echter ook thans nog geen enkele vrees te bestaan, zo zegt het Centraal Orgaan, voor de positie van onze betalingsbalans. (Van onze Londense correspondent) De stakingsatmosfeer in Engeland be gint zich langzamerhand te verspreiden. Hoewel de zeeliedenstaking voornamelijk beperkt is tot de noordoostelijke havens en die in het gebied van Mersey begint de onrust onder de Londense haven arbeiders om zich heen te grijpen. Getracht wordt de staking tot andere delen van de Londense haven, welke een lengte van 35 kilometer heeft, uit te breiden. In totaal werken er 29.000 man in de Londense dokken. Evenals in het geval van de opstandige zeelieden is ook de nieuwe Londense havenstaking in de eerste plaats gericht tegen de eigen vakbondsleiding omdat er niet de minste kans bestaat dat de wilde stakers met hun werkgevers overleg kunnen plegen. Het enige dat zij beogen is de eigen bond onder druk te zetten ook al gaat dat ten koste van het pu bliek en de economie van het land. Het was een tegenslag voor de stakende zeelleden dat zowel de Queen Elizabeth als de Windsor Castle gisteren konden vertrekken. De Windsor Castle van de Union Castle Lijn is Engelands nieuwste Oceaanschip met een inhoud van 38.000 ton dat gisteren in dienst is gesteld en het grootste schip dat ooit gebruikt is op de route van Southampton naar Zuid- Afrika. Het vertrek van beide oceaan reuzen wordt als een symbool van de huidige situatie beschouwd: het lijkt erop dat de stakers bezig zijn hun greep op de dingen te verliezen! De overtocht van de Corinthia naar Canada kwam te vervallen en een deel der passagiers vliegt thans naar Montreal. Het vertrek van de Empress of England is uitge steld. In de laatste 24 uur vertrokken 213 schepen uit Engeland, het hoogste aan tal gedurende een etmaal sinds het begin van de staking. Intussen dreigen de machinisten en bestuurders van het zuidelijke net van de Britse spoorwegen, waartoe een deel van de grote Londense stations behoort, maandag over een week met een onof ficiële 24-uurstaking uit px*otest tegen het feit dat een bestuurder van een elek trische trein gedurende 24 uur is ge schorst omdat hij ervan beschuldigd wordt door een onveilig signaal bij het Waterloostation te zijn gereden. En voorts is er het nooit helemaal afwezige Londense busconflict. Het broeit op nieuw en een buscrisis is waarschijnlijk welke de traditie getrouw gemakkelijk tot een nieuwe Londense busstaking kan leiden. ARNHEM HEEFT THANS 125.000 INWONERS (Speciale berichtgeving) Jeannette Titia Hamelink, dochtertje van de heer J. G. Hamelink, ingenieur bij de Provinciale Waterstaat, woonach tig Monnikensteeg 134 te Arnhem en Ftftje van Noort, is de 125.00ste inwoon ster van Arnhem. De chef van de afde ling Burgerlijke Stand doorbrak van morgen even de normale gang van zaken toen omstreeks half tien ir. Hamelink zich niet bewust van het belangrijke feit met zjjn huwelijksboekje zich ver voegde aan het loket. Burgemeester Matser feliciteerde de ouders en bood namens B. en W. een spaarbankboekje aan, waarop f. 125,is ingeschreven. Het gezin Hamelink heeft reeds een zoon, Anton Adriaan, geboren op 6 Juni 1958. GROOTSTE HOPPERZUIGER BIJ „GUSTO" TE WATER (Speciale berichtgeving) Gistermiddag heeft mevrouw Petersen, de dochter van de in 1956 overleden oud- ministerialdirektor van de Wasserbau- verwaltung Johannes Gahr, de naar hem genoemde Dieselelektrische dubbel- schroef hopperzuiger gedoopt en te wa ter gelaten. Deze wordt door de IHC Holland bij de werf Gusto in Schiedam gebouwd. Het schip is bestemd voor de Wasser- und Scbiffahrtsvenvaltung van de Bondsrepubliek en zal worden inge zet aan de kust van de Noordzee, om de Weser, de Jade en de Elbe op diepte te houden. Het schip is volgens de hoogste klas van de Germanischer Lloyd gebouwd en heeft de volgende afmetingen: lengte over alles 113 meter, breedte op de span ten 18 meter, holte in de zijde 8 meter, geladen diepgang 5.90 meter. Het is de grootste zuiger tot dusver in ons land gebouwd. Meisje bij Arnhem in de Rijn verdronken? Naar alle waarschijnlijkheid is gister middag de 7-jarige Rosalina J. W. Ger- rit bij Arnhem in de Rijn verdronken. Het meisje speelde met drie kinderen aan de rivier. Op een gegeven moment misten de andere kinderen haar. Zij za gen een stuk hout, waarmee het kind had gespeeld, op het water drijven. De Rijkspolitie begon onmiddellijk met dreggen, hetgeen totnutoe zonder resul taat bleef. Bij de plaats waar het kind waarschijnlijk te water is geraakt, ligt veel grind, zodat het vermoeden bestaat, dat het meisje bij het spelen is uitgegle den en zo in de rivier is terecht geko men. Nehi'oe beschuldigt Peking van inmenging Premier Nehroe heeft gisteren communistisch-China beschuldigd van het voeren van een welbe wuste perscampagne tegen India» die neerkomt op inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van dat land. Tot het parlement sprak de eerste-minister van een „zeer on gelukkig" optreden dat hem „tame lijk onfatsoenlijk" voorkwam. De Indiase regering heeft bij Oost- Duitsland geprotesteerd naar aanleiding van het publiceren van landkaarten van China in de Oostduitse pers, waarop gebieden als Chinees staan aangegeven, die volgens India tot zijn grondgebied behoren. Dit heeft premier Nehroe in het Hogerhuis bekendgemaakt. Hij zei, dat het protest via de Russische han delsmissie in Nieuw Delhi was verzon den. NED. HERV. KERK Beroepen te Genemuiden J. den Besten te Dlrksland; te Nleuwveen (toez.) A. S. Klusener, kand. te Delft; te Tholen (toez.) J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Aan genomen het beroep van de Generale Sy node als predikant voor buitengewone werkzaamheden (concretor Theologische Seminarium te Driebergen) dr. A. A. Koolhaas te Amersfoort. Voorzitter Synode naar seminarie in Driebergen De voorzitter van de Hervormde Ge nerale Synode, dr. A. A. Koolhaas, thans hervormd predikant in Amersfoort, heeft het door de synode op hem uitgebrachte beroep aangenomen: hij zal con-rector worden van het hervormd seminarie in Driebergen. Zijn gezondheidstoestand laat reeds geruime tijd te wensen over. Hij volgt dr. De Jong op, die rector wordt in de plaats van dr. Berkhof, die een professoraat heeft aanvaard. Open balcondeurende avondster aan de hemel en de stille majesteit van de naderende zomernacht... er zijn ogenblikken, waarop de mens tevreden met de wereld is. En in die stemming smaakt een kop Douwe Egberts Koffie dubbel goed, dan geniet men eerst recht van de krachtige geur en de pittige smaak, die zo kenmerkend zijn voor Douwe Egberts Koffie! Voorts genieten de Amerikanen alle assistentie van het hoofd van de directie waterhuishouding en waterbeweging van Rijkswaterstaat, ir. J. B. Schijff, van het hoofd van de afdeling watex-huishouding van de Deltadienst, ir. K. F. Valken, en van de sedimentoloog, verbonden aan de afdeling kustonderzoek van de Delta dienst, J. Terwindt. De onderzoekingen zullen een periode van ongeveer vier weken in beslag nemen. De resultaten zullen ook voor Nederland in het bijzonder voor de DeltaAverken van belang zijn. Fijne Dessert Voor de fijnproevers. Werkelijk iets heel bijzonders. Pak van 250 g 1.88

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4