AUSTRALIË BESTEEDT ENORME KAPITALEN AAN ONDERWIJS C. A. Burggraaf nam na 46 jaar afscheid van personeelN.Z.H. V.M Gratis opleiding van personeeldat bovendien krijgtmet zakgeld toe.... kost en inwoning Ander program dan in Nederland Angstige uren in 't Paradijsje Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 augustus 1960 Tweede blad no. 30129 Burg gehuldigd Onder-afdelingschef van de NZHVM C. A. Burggraaf is erg populair bij het personeel. Hoe populair wel, werd gis termiddag in de kantine van ASC op het terrein aan de De Kempenaerstraat aangetoond. De heer Burggraafbeter bekend onder de naam „Burg", nam daar namelijk na ongeveer J/6 jaar „bij de tram" werkzaam te zijn geweest, afscheid van het personeel. Er waren vele sprekers die namens de collega's en namens de sport- en ontspannings verenigingen van de NZH de sympa thieke chef hartelijk dankten voor het geen hij in die tijd voor hen had ge daan. Collegialiteit en een goed humeur, dat waren de voornaamste eigenschappen, die de heer Burggraaf kenmerkten. Scheidende „Burg" zelf was dan ook zeer dankbaar, dat hij deze beide eigen schappen reeds bij zijn geboorte had meegekregen. Op organisatorisch gebied was de heer Burggraaf ook een bekend figuur. Zo was hij o.a. bestuurslid van het O en O-fonds (Onderlinge Onder steuning) en oprichter van de sportver eniging van de NZHVM. Vooral de sport en met name de voetbalsport heeft de heer Burggraaf altijd zeer aange trokken. Hij is niet voor niets jarenlang bestuurslid en lid van de elftalcommis sie van ASC geweest. Nu hij toch ge pensioneerd is zal hij wel heel wat tijd zoetbrengen op het ASC-terrein aan de Kempenaerstraat. Vandaar, dat ASC- voorzitter G. Prevoo de heer Burggraaf een nogal verroeste schop aanbood, opdat hij zijn krachten zal kunnen wijden aan terrein werkzaamheden. De heer Prevoo zei dan ook, dat dit af scheid „bij de tram" ASC goed van pas komt Er werden heel wat cadeaus aangebo den. Van de voorzitter van de „Tram boys" kreeg de heer Burggraaf een reis- klokje (komt goed van pas bij het vis sen). De heer K. Beekman, voorzitter van de Ontspanningsvereniging bood een vulpen aan. Hij zette tevens mevrouw Burggraaf in de bloemetjes. Ook de harmoniekapel van de NZH bleef niet achter. De heer Brakshoven bood sigaretten aan. Voor een vrolijk- en smakelijk-inter? mezzo zorgden dc werkstudenten, die bij monde van de heer J. J. A. Verzuu het verdriet bij dit afscheid wat wilden verzachten. Een kist met flessen geest rijk vocht bood .gelegenheid om het verdriet te „verdrinken". Ook de opvol ger van de heer Burggraaf, de heer M. Hunik, sprak nog een woordje. De heer Burggraaf lachend in het midden) krijgt zijn eigen oude fiets aangeboden, wild beschilderd in vier kleuren: blauw, wit, rood en zwart. Mevrouw Burggraaf gaat op deze foto schuil achter het bonte vehikel. Na al deze toespraakjes werd de heer Burggraaf „geridderd" en kreeg hij een erelint in de kleuren wit-blauw (NZH VM) en rood-zwart (ASC) opgespeld. Ceremoniemeester Henze droeg hierna een gedicht voor. Het grote geschenk was een fiets. Maar voor deze werd binnengebracht, werd het oude „karretje" van „Burg", weder om geschilderd in de bewuste blauw- wit-rood-zwarte kleuren de. kantine bin nengereden. Speciaal voor deze af- scheids-gelegenheid van de zolder ge haaldBijzonder origineel om op deze wijze het personeelsgeschenk te overhandigen. Bijzonder origineel ook toonde de heer Burggraaf zich in zijn dankwoord, waarin hij in het kort de 46 jaar, die hij „bij de tram" had doorge bracht, de revue liet passeren en heel wat oude herinneringen ophaalde. Cruys Voorberqh gaat in Engeland optreden (Van onze Haagse redactie) Cruys Voorbergh, die de laatste jaren als acteur en regisseur aan de toneel groep „Theater" verbonden was, vertrekt op 7 september naar Engeland. Hij zal daar, aanvankelijk in het Pembroke Theatre te Croydon en als het stuk suc ces heeft ook in het Londense West End, de hoofdrol spelen in „Lady Barkers last appearance", een vrolijke thriller van de Nederlandse toneelschrijver Hans Keuls, die in Brighton woont. Het stuk is indertijd onder de titel „Voor het laatst Lady Barker" door de AVRO als televisiespel uitgezonden. Ook toen speel de Voorbergh de hoofdrol. De première vindt einde september plaats. Zeven Papoea-landsdienaren komen naar ons land Zeven vooraanstaande landsdienaren uit Ned. Nieuw-Guinea, allen Papoea's, behorend tot verschillende diensttakken, zullen in september naar Nederland ver trekken voor een oriëntatiereis van twee maanden. Zij vertekken 13 september per vliegtuig uit Biak en komen 16 sep tember op Schiphol aan. Met uitzondering van een hunner, spreken, lezen en schrijven zij redelijk Nederlands. De datum van het vertrek is zodanig gekozen, dat de bezoekers in de gelegen heid zullen zijn, de opening van de Staten-Generaal bij te wonen. Zij zul len worden ondergebracht in Neder landse gezinnen buiten de grote steden. Als mentor treedt op oud-gouverneur van Waardenburgh. De reis wordt ondernomen op voorstel van gouverneur Platteel; de deelnemers zijn gasten van de Nederlandse regering. Het gouvernement van Nieuw-Guinea heeft bij de keuze voor de samenstelling der groep de voorkeur gegeven aan autochtonen, die door hun werkkring een intensief contact met de bevolking hebben. (Van onze correspondent in Sydney) Wanneer in september de „grote vakantie" in Nederland achter de rug is en de school weer begint, hebben de ouders, in het algemeen gesproken, geen zorgen over de keuze van de school voor hun kin deren. U kunt zich echter voorstellen hoe II zich zou voelen als II plotseling in een ander land kwam te wonen. II zou zich daar opnieuw moeten laten voorlichten over de inrichting van het onderwijs, de soorten scholen en de mogelijkheden voor uw kinderen. Zo zijn in Australië duizenden huisvaders en -moeders uit Nederland voor dit probleem geplaatst, toen zij voet op Australische bodem zetten. het onderwijs op de openbare scholen gratis is. Het leerprogramma der scholen ver schilt ten enenmale met dat van Neder land. Er is meer gelegenheid tot variatie meer gelegenheid tot eigen keus en min der theorie dan in Nederland. Daarnaast speelt de sport een grote rol. Hierin ligt vermoedelijk voor een deel de verkla ring van de grote sportprestaties der Australiërs. Het onderwijs staat derma te in de publieke belangstelling, dat bij voorbeeld in Sydney vrij geregeld uit voeringen worden gegeven door school kinderen in de openlucht en het behoeft nauwelijks vermelding, dat die uitvoe ringen voor het grootste deel een spor tief karakter dragen. Sport speelt een zeer grote rol Evenals in Nederand zijn er in Austra lië openbare en bijzondere scholen, maar geen dezer laatste krijgt subsidie van de staat. Deze zgn. „particuliere scholen" worden gefinancierd door verschillende kerkgenootschappen. Er is dus keus te over om het kind een opvoeding te laten geven, die men in overeenstemming wil brengen met de religie, welke de ouders zijn toegedaan mits, men uiteraard bereid is een prijs te betalen, want de particuliere scholen vragen meestal een vrij hoog schoolgeld, terwijl daarentegen Het viel niet mee om in Nieuwkoop het hoofd boven tvater te houden Zuster Cde Gelder ter aarde besteld Gistermiddag had op de begraafplaats „Groene- of Willibrordkerk" te Oegst- geest de teraardebestelling plaats van zuster C. de Gelder. De overledene be kleedde de functie van polikliniekzuster in de kinderafdeling van het Academisch Ziekenhuis. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. de heer H. J. van Zuiden, econo misch adjunct-directeur van het Acade misch Ziekenhuis, prof. dr. G. M. H. Veeneklaas, hoofd van de kinderafde ling en de heren H. Berkemeier en H. Louwrier. resp. tweede voorzitter en secretaris van de personeelsvereniging van het ziekenhuis. Voorts vele verpleeg sters. assistenten van de kinderkliniek en talrijke anderen. Als eerste spreker voerde de zwager van de overledene, de heer P. Merkelijn uit Oegstgeest het woord. Hij schetste in het kort de vele goede eigenschappen van zuster De Gel der. Ook prof. dr. Veeneklaas getuigde daarvan. Hij bracht de liefde voor haar medemens en de toewijding voor haar werk nog eens in herinnering. Hoe hoog de overledene geacht werd bleek trou wens wel uit de talloze kransen, die de kist dekten. Tot slot sprak de heer Mer kelijn een woord van dank voor het medeleven in de afgelopen dagen onder vonden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN René Nicolaas, zn. van A. G. Jansen en M. J. Bos; Kitty, dr. van B. Duell en M. Tichelman; Mario Johannes zn. van B. E. Parera en C. M. Griffioen; Cornells Hendrikus, zn. van A. J. Hilgersom en J F. van Ravesteijn; Ronald, zn. van T. Guldemeester en D. G. van Venetiën; Neeltje Jacoba, dr. van T. Guldemeester en D. G. van Venetiën; Anthonius Jo hannes, zn. van A. J. Schreuder en A. M. Tol; Antoinette Louise Maria, dr. van G. W M Gussenhoven en M. F. Verbii; Maria Gijsberta Jeertruida, dr. van A. T. van Haastregt en J. M. Otto. GETROUWD J. P. M. Klein" en T. W. J. van Har- teveld; G. J. ten Bosch en C. M. van der Zon; S. J. Warmenhoven en B. P. de Groot; T. van As en N. de Graaf; G. W. Hendriks en E. Dekker; A. van der Laan en A. Hartevelt; B. Heshusius en G. Mas- saar; M. Raatsie en A. Thiel. OVERLEDEN J. Schrijer, 56 Jr., echtgenote van A. A. Grobbee; C. Bierman, 75 Jr., geh. gew. met T. P. van den Nouland. WIJSMULLER SLEEPT TIEN SCHEPEN NAAR SMELTKROES (Speciale berichtgeving) Tien Liberty- en Victory-schepen zal de IJmuidense rederij Wijsmuller over de Oceanen gaan slepen naar sloopwer- ven in Engeland, Italië, Spanje en Ja pan. Dit spectaculaire transport vormt een onderdeel van de grootscheepse uit verkoop van de Amerikaanse mottenbal- lenvloot. Ongeveer 1000 van deze in de oorlogs jaren in grote haast op de Amerikaanse werven vervaardigde schepen zullen in de smeltkroes belanden. Om te voorko men, dat deze schepen, waarvan er velen nauwelijks in de vaart zijn geweest, toch weer op zee zullen verschijnen, hebben de Amerikaanse militaire autoriteiten voor de aankoop van deze schepen stren ge regels opgesteld. Niet alleen de stalen huid van deze schepen, maar alle onder delen van de motor tot en met de schroef, moeten beslist worden omge smolten. De zeesleepboot „Titan" van Wijsmuller is reeds met de eerste van deze tien voorlopig gecontracteerde schepen naar Engeland vertrokken. Mevrouw G. Flinter man-Zijden- bos (rechts in het bootje) en haar moeder, mevrouw A. Zijdenbos- Sambeek (78 jaar), beiden uit Den Haag, beleefden op de Noordense plassen wel een heel angstig avon tuur, toen namelijk hun bootje om sloeg en zij kopje onder in de poel verdwenen. De dames kunnen nu weer lachen... (Foto Leidsch Dagblad) Mevrouw Flinterman vertelde, dat zij gelukkig een goed zwemster is en bij haar positieven bleef. Onmiddellijk zorgde zij ervoor, dat haar moeder onder de boot vandaan kwam en met haar hoofd boven water bleef. Wadend over de drassige bodem zijn de dames erin geslaagd een wat hoger gelegen rietpol te bereiken, hoewel zij daar al tijd nog tot onder de oksels in het wa ter stonden. ,,Wij waren er 's morgens met de kleine boot op uit getrokken", vertelde mevrouw Flinterman, om wat te vissen in het poeltje, dat ,,Het Paradijsje" heet. Een heel stil plekje in het Nieuw- koopse plassengebied. Toen wij om streeks 11 uur nog niet beet hadden, besloten wij maar op te breken en I naar de grote boot terug te varen. Terwijl ik achterin de boot de hengels bij elkaar legde, probeerde mijn moe der het ankertje uit het riet te trek ken, wat zij helemaal fout deed. Daar bij schoof zij bovendien nog naar de kant van de boot, met het gevolg, dat het ranke scheepje finaal kantelde en wjj beiden in het water vielen. Eindelijk hulp Het zal zo tegen half twee geweset zijn toen ons herhaaldelijk hulpgeroep werd gehoord. De 18-jarige Henk Vrij- moed, uit Schiedam, zeilde met z'n boot in de buurt en meende geroep uit het riet te horen. Eerst dacht hij nog aan spelende kinderen ,maar toen hij het geroep nog eens hoorde, wendde hij de steven en voer het riet in". Na eerst de moeder binnen boord gehaald te hebben was het voor me vrouw Flinterman een klein kunstje in de boot van Henk te klimmen. Daar na ging het met grote spoed naar de vaste wal. De wel erg geschrokken en half verkleumde dames werden bij pa viljoen Plaszicht direct door hulpvaar dige mensen geholpen. Spoedig was men het angstige avontuur te boven. Drie ondernemende Amsterdamse jongens hebben in de Van Wou- straat een krantenkiosk in elkaar getimmerd van oude planken en ander materiaal, dat bruikbaar bleek. Ze verkopen daarin - zonder vestigingsvergunning of andere voor volwassenen altijd broodno dige papieren - allerlei oude geïllu streerde weekbladen. Waarom...? Gewoon, om geld te verdienen... En dat lukt best, de belangstelling - vooral bij de jeugd - was groot. Adres over nood der spijtoptanten Het comité „Nationale actie steunt spijtoptanten Indonesië" (Nassi) heeft zich na de verbreking van de diploma tieke betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, door Indonesië, in een adres tot de Nederlandse regering gewend. In het adres deelt het comité mee veront rust te zijn over de acute pood, waarin de spijtoptanten thans zullen komen te verkeren Het comité zegt vele blijken van on rust onder grote groepen van het Ne derlandse volk te hebben ontvangen. Het verzoekt de regering de toelating van spijtoptanten niet verder aan strenge beperkende bepalingen te onder werpen en de nodige maatregelen te treffen, zodat hun spoedige overkomst naar Nederland verzekerd is. Het comité heeft zijn diensten ter beschikking van de regering gesteld. Elk jaar een „schoolweek' Bovendien wordt elk jaar om deze tijd een „schoolweek" gehouden, bedoeld om „propaganda voor het onderwijs" te ma ken en de belangstelling van het publiek voor onderwijs in het algemeen levendig te houden. Die „schoolweek" speelt zich namelijk ook voor het grootste deel in de open lucht af en trekt tienduizenden kijkers en toehoorders. De schoolweek die als met de re gelmaat van een klok vrijwel elk jaar hetzelfde verloopt werd ook dit jaar weer geopend met een mars van twee duizend schoolkinderen (op de muziek van het legermuziekkorps) naar de kerk. De minister van Onderwijs hield een radiotoespraak. De volgende dag mar cheerden vier bataljons jeugdige kader militairen (kinderen van middelbare scholen In militair uniform) door de stad, waar de gouverneur van Nieuw- Zuid Wales, de minister voor het Leger en generaals en officieren van leger, vloot en luchtmacht de parade afnamen. U ziet hoe ernstig de Australiërs het ne men (militaire dienstplicht is er overi gens niet, maar de vrijwillige schoolbataljons zijn heel populair. Het verplicht de jongens overigens niet tot toekomstig dienstverband). De jongens dragen militair uniform en wapenen, maar geen .scherp". Bij het oorlogsmonument wordt een plechtigheid gehouden. De oudste school- soldaat declameert een ode aan de ge vallenen. Later op de dag volgt een op voering in de openlucht van Shake speare's „Macbeth". De volgende dag marcheren de schoolmuziekkorpsen door de stad (elke school heeft een muziek korps, groot of klein, en bij de aanvang der lessen marcheren de leerlingen op tromgeroffel het schoolgebouw binnen). Gevarieerd programma Ook de „verkeerspatrouilles" der scho len demonstreren hun kunde in het openbaar. Zy wedijveren naar een door de burgemeester van Sydney uitgeloof de wissel trofee. Daarna volgt een de monstratie van „volksdansen" door zes honderd meisjes van middelbare scho len in kleurige kostuums rond een prachtige fontein in Hydepark. Muziek uitvoeringen en toneelopvoeringen door leerlingen van de verschillende scholen behoren eveneens tot het programma, evenals tentoonstellingen van kunstvoor werpen en lezingen door pedagogen. Voorts wordt een „onderwijs-bal" ge houden in de prachtigste en grootste danszaal van Sydney, waar meer dan duizend gasten komen. Alle scholen stel len haar deuren open om de ouders ge legenheid te geven een kijkje te nemen en met de onderwijzers en Ieraren te praten. Meer dan een miljoen ouders be zoeken de scholen in deze „schoolweek". Alle grote dagbladen verschijnen met speciale bijlagen, geheel gewijd aan op voeding en onderwijs. In de afgelopen tien jaar heeft Nieuw- Zuid-Wales (ruim 3.5 miljoen inwoners) drie miljard gulden besteed aan onder wijs, waarvan vijfhonderd miljoen gul den in 1959'60. De openbare scholen hebben 22.000 onderwijzers. Velen hun ner hebben hun diploma verworven door middel van een studiebeurs van de staat en hun studiejaren doorgebracht aan „kweekscholen", waar zij niet alleen gra tis kost en inwoning kregen, maar ook een wekelijkse vergoeding van 35 tot 70 gulden of studeerden gratis aan de uni versiteit plus zo'n toelage. Tekort aan onderwijzers Er zijn thans 33.000 studenten in Nieuw-Zuid-Wales, die voor onderwijzer of leraar studeren, maar er is nog altijd een groot tekort aan onderwijzers, hoe wel de salariëring zeer aantrekkelijk is (van 10.000 tot 24.000 gulden per jaar, met hogere salarissen voor hen, die een academische graad bezitten). Op zeker de helft der scholen zijn de klassen „te groot" (meer dan veertig leerlingen in plaats van het gewenste maximum van dertig). Minder dan de helft der leraren heeft een universitaire opleiding ge had. De oorzaak van een en an der ligt in de buitengewoon snelle aanwas der bevolking door immigratie en het grote percentage kinderen. Door de immigratie is ook het geboortecijfer gestegen. Dit is een van de problemen, welke de immigratie voor Australië met zich brengt: te zorgen voor goed onderwijs. Dit vereist nieuwe scholen (ze verrijzen om zo te zeggen als paddestoelen), maar terwijl men een school kan bouwen in bijvoorbeeld twee maanden, eist de op leiding van een onderwijzer in elk geval op z'n minst twee jaar. Vlndaar dat Australië thans zelfs onderwijzers uit Amerika tracht te laten komen! Haarlemmer wegens oplichting aangehouden (Speciale berichtgeving) De politie van Beverwijk heeft een 36-jarige Haarlemmer aangehouden, die ervan wordt verdacht aan de lopende band winkeliers te hebben opgelicht. Twaalf Beverwljkse zakenlieden heeft hü geld laten betalen voor advertenties in door hem zelf verzorgde uitgaven, die zij nooit voor plaatsing hadden opge geven. Op deze wijze heeft de man in Bever wijk alleen al ongeveer f. 1.000 ontvan gen, die hij echter voor een groot deel weer aan drukkersrekeningen moest uit geven. De man schijnt ook in Haarlem, Hilversum, Utrecht, Velzen en Heem stede te hebben geopereerd. De ver dachte zal aan de politie te Velzen worden overgeleverd. OPLICHTER ONTFUTSELDE WEDUWE F. 28.000 (Speciale berichtgeving) De Arnhemse recherche heeft de hand gelegd op een 27-jarige Arnhemmer, die vorig jaar was ontslagen uit de gevan genis waar hij twee jaar had uitgezeten wegens oplichting. Hij heeft zich na zijn invrljheidsstelling aan hetzelfde misdrijf schuldig gemaakt. De man genoot al geruime tijd de bij zondere belangstelling van de politie, omdat hij blijkbaar zeer ruim in de fi nanciën zat. De bestaande argwaan vond bevestiging, toen hij zichzelf bij de po litie kwam aangeven omdat hij geen uit weg uit zijn ingewikkelde praktijken meer zag. Hij heeft toegegeven, dat hij onder valse voorwendsels een bedrag van f. 28.000 heeft ontfutseld aan een we duwe, die hij goed klinkende verhalen had verteld over een florerende autohan del. De weduwe betaalde grif in de ver wachting, dat het geld met winst zou te rugkomen. Behalve de weduwe werd nog een an der het slachtoffer van zijn praktijken, doch in dit geval ging het om kleinere bedragen. Ook een aantal Arnhemse winkeliers werd van hem de dupe. Brutaal (Van onze Londense correspondent) Gisteren is in Engeland de zoveelste postroof geschied. Een bende heeft, zon der dat iemand er iets van bemerkte, gistermiddag de conducteur van de trein van de dienst Brighton-Londen in zyn compartiment vastgebonden, een prop in de mond gestopt en opgesloten door de deur met spijkers vast te nage len. De overvallers scheurden postzakken open en stalen 25 aangetekende brieven, met een waarde van f. 60 f. 100.000. Toen zij hun daad volbracht hadden gingen zij tussen de andere reizigers zit ten en wandelden in Victoria rustig het station uit Nieuwe uitgaven De Odeon-moorden en Gevaarlijk Us, door W. H. van Eem- landt. Verschenen ln de Antllopereeks bij uitgeverij Het Wereldvenster. Baarn. Margje's gids van Rome. Een geheel op de praktUk Ingestelde reisgids van de stad Rome, door Margje Toonder. Uitg.: Het Wereldvenster, Baarn. Het tweede leven van Meg Ellot, door Angus Wilson. Ultg.: Contact, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3