I :?.H«H Soekarno treft belangen van de Shell nauwelijks 't gehele jaar door Aanbevelingen der O.E.E.S. door de werkgevers bekritiseerd Laatste groep employés terug KOELKAST Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 Driedeling (Van onze t.v.-medewerker) In „Televizier" zat méér pit dan we gewend zijn. Dat kwam door de inte ressante en belangrijke mensen, die Nico van Vliet voor de camera haalde. Daar was in de eerste plaats de dichter Wil lem Brand, destijds als W. Klooster hoofdredacteur van een dagblad aan de oostkust van Sumatra. Hij vertelde zijn belevenissen van 15 jaar terug en zette die in het wijder verband van gevangen schap en internering. Toch was er een dubbele kortsluiting in deze zaak te con stateren. In de eerste plaats sloegen de antwoorden niet op de vragen. Van Vliet opende (nadat hij de fout maakte de kijkers aan de spreker voor te stellen) met de opmerking maar niet te willen praten over het uitbreken van de oorlog in de Pacific, maar liever iets te verne men over de reacties in de verschillende bevolkingsgroepen op die oorlogsverkla ring. Brand ging omstandig vertellen hoe juist de oorlog was uitgebroken en waarom (en hij deed dit op een aan sprekende en wat wijsgerige manier), maar over reacties bij de bevolking geen woord. De interviewer zat er ongeïnte resseerd bij, luisterde niet en begon nog voordat Brand gereed was aan zijn vol gende punt. Daarbij bleek Brand, die waarschijnlijk zijn sprekend fotomate riaal van het Instituut voor oorlogsdo cumentatie te leen had ontvangen, ver zuimd te hebben zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken op Java, waar zowel honderden Chinezen als dui zenden Indische Nederlanders geïnter neerd en gevangen gezet werden. Hij eindigde terecht met een eresaluut aan de vrouwen van Indië, die zich zo „man haftig" gedroegen. Daarna was er een redder, die niet gemakkelijk hoorde noch sprak. Hij vertelde over zijn recente ervaringen en dat was in alle stuntelig heid iets „groots". Jammer, dat daar aan een eigenwijs toespraakje werd ver bonden door de ondervrager, want daar op zaten we nu juist niet te wachten. Toch geloven we, dat Van Vliet „hèt" heeft als hij wat meer aan de camera's gewend zal zijn. Het is geen fitten wat we voor hebben, maar willen aantonen waar de schoen nog wrong. Het reizende echtpaar toonde ons veel schoons uit het Oosten, waaronder voor al veel vrouwelijks. Het was een aardige reportage, waarbij men slechts te beden ken had, dat niet de graanoogst ver werkt werd, maar meer het volksvoedsel rijst. Tot slot een nogal slappe tragi-kome- die over een onbelangrijk voorval 1% eeuw geleden tijdens het begin van de Napoleontische tijd in Italië, waar Oos tenrijk werd bekampt. Er werd met vuur en toewijding gespeeld, er werd met fan tasie geregisseerd en het had allemaal niets om het lijf. Er viel weinig bij te denken en veel aan te zien. Het geluld was slechter dan gebruikelijk bij leven de uitzendingen, maar men raakte geen draad kwijt als men eens wat van de dialoog miste, want die wees de weg wel vanzelf. Er was een avond op een gedeeltelik zinnige en anderdeels niet geheel on zinnige wijze gevuld en daarmee was het dan weer bekeken. Tunnel te Maastricht (Van onze Limburgse correspondent) Na bijna 50 jaar van toenemende ver keersmoeilijkheden sedert 1914 groeide aan de overzijde van de Maas een geheel nieuw stadsdeel zal een tunnel onder de spoorlijn door de bestaande Scharner- overweg te Maastricht vervangen. Deze overweg, welke in het rangeerterrein van het station lag, was door haar lange en vele wachttijden langzamerhand berucht geworden. Jaren hebben de besprekingen geduurd voordat het besluit tot aanleg van deze tunnel viel. Nu is men er dan mee be gonnen. Het wordt een autotunnel met twee verkeersstroken en een rijbreedte van 7 meter. Ter weerszijde van de autotunnel komen twee en een halve meter brede en even hoge rij wiel tunnels, terwijl de noordelijke rij wiel tunnel gecombineerd wordt met een voetgangerspassage. Het overdekte gedeelte van de tunnel wordt 91 meter, maar met de inrit (hellings percentage 3) ls het gehele project 425 meter lang. Er is 5% miljoen gulden mee gemoeid. JUBILEUM VAN KAASMARKT WOERDEN Nationaal keuringsconcours Woensdag 7 september zal Woerden het 75-jarig bestaan van de kaasmarkt vieren. Met Gouda en Bodegraven be hoort Woerden tot de drie grootste kaas markten in Nederland. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt een nationaal kaaskeuringscon- cours georganiseerd, waaraan hande laren uit het gehele land kunnen deel nemen. Hoofdprijs is een massief gouden kaasboor, die als wisselprijs beschikbaar wordt gesteld en na drie jaar defini tief eigendom wordt van de best geklas seerde keurder. Behalve in handels kringen, is dit concours ook bij de offi ciële instanties enthousiast begroet, om dat er voor de groothandel nooit een gelegenheid was om vakkennis te toetsen. De concoursleiding is in handen gesteld van regeringsautoriteiten op het gebied van de zuivelbereiding. De winnaar van de Gouden Boor en ook de andere prijswinnaars van dit concours, zullen dit resultaat commer cieel mogen hanteren. LEIDEN Breestraat KATWIJK Voorstraat Verzwaring belasting onaanvaardbaar Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft enige bezwaren tegen de aanbevelingen, die de OEES in haar jongste rapport over de economische toestand in Nederland heeft gedaan. Het komt het Verbond voor, dat de OEES te zeer de nadruk legt op andere dan monetaire maatregelen, om een mogelijk uit de hand lopen van de economische ontwikkeling te voorkomen. van de belastingdruk ligt daarom niet voor de hand. Bovendien brengen her haalde abrupte wijzigingen in de be lastingtarieven grote onrust met zich, die de neiging hebben de conjuncturele spanningen, zij het tijdelijknog te ver sterken. 9 Vervolg van pag. 1 Fel debat in de Belgische Kamer (Van onze Brusselse correspondent) Het kalme verloop van de eerste dag van het Kongo-debat in de Belgische Tweede Kamer was maar schijn: de ver wachte aanval van de socialistische op positie en de scheldpartijen van de com munist Moulin zijn gisteren de hoofd schotel van het vrij laagstaande debat geworden. De fel aangevallen minister De Schrij ver verliet met zijn collega's de zaal uit protest tegen het communistisch verwijt dat de Belgische ministers „knechten van de Verenigde Staten en van de Union Minière" waren. Het werd een tumult van jewelste en de communist werd tot de orde geroepen. De regering heeft nochtans gisteravond om half tien van de Tweede Kamer met 115 tegen 82 en 6 onthoudingen het ver trouwen gekregen op een motie van de katholiek-liberale meerderheid, die voor namelijk op de binnenlandse motieven is gebaseerd en wel op het door premier Eyskens in grote lijnen aangekondigde program voor financieel en economisch herstel. Minister Wigny (Buitenlandse Zaken), aldus verklaarde de liberale fractievoorzitter Janssens, speelt op het ogenblik een zeer delicate diplomatieke partij die niet door debatten als deze in gevaar mag worden gebracht. Het nieu we offensief van de oppositie tegen de regering kan de actie van minister Wig ny op het internationaal terrein slechts verzwakken en tevens de positie van Loemoemba versterken. Hij heeft im mers aan de V.N. laten weten, dat naar zijn mening het ontslag van de Belgi sche regering een wezenlijke voorwaarde is voor de hervatting van de diploma tieke en economische betrekkingen met België. Laten de socialisten goed na denken over de gevolgen welke hun noodlottige en onvruchtbare obstructie- politiek kan hebben," aldus Janssens. Zoals gezegd eindigde het debat met een overwinning voor de regering. Ernstige teruggang der investeringen (Van onze Haagse redactie) De investeringen in vaste activa heb ben in het eerste kwartaal van dit jaar een zeer sterke teruggang ondergaan ten opzichte van de activiteit op dit gebied, die in de laatste drie maanden van 1959 aan de dag werd gelegd. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek te Den Haag blijkt, dat in de eerste drie maanden van dit jaar geïnvesteerd werd voor een bedrag van f. 2.179 mil joen, tegen f. 2.518 miljoen in de laatste drie maanden van het vorig jaar. Van dit bedrag werd f. 1.835 miljoen door de bedrijven en f. 344 miljoen door de overheid geïnvesteerd. In het laatste kwartaal van 1959 werd door de bedrij ven f. 2.055 miljoen en f. 463 miljoen voor rekening van de overheid geïnves teerd. De bruto-investeringen in het eerste kwartaal 1960 zijn ten opzichte van de overeenkomstige pyiode van 1959 met 13%% gestegen. In die periode werd namelijk voor een bedrag van f. 1.918 miljoen geïnvesteerd tegen zoals in de aanhef vermeld f. 2.179 miljoen in de eerste drie maanden van dit Jaar. De investeringen van het eerste kwar taal van dit jaar hadden voor f. 420 miljoen betrekking op de woningbouw tegen f. 494 miljoen in het laatste kwar taal van 1959 en f. 372 miljoen in het eerste kwartaal '59. Aan gebouwen voor bedrijven en overheid werd voor f. 426 miljoen uitgegeven tegen resp. f. 462 en f. 405 miljoen, aan weg- en waterbouw kundige werken (incl. landwinning en ontginning) f. 217 miljoen tegen f. 323 en f. 164 miljoen. Aan externe vervoer middelen voor wegvervoer f. 220 miljoen tegen f. 209 miljoen en f. 167 miljoen. Het grootste bezwaar is dat de O.E.E.S. de uitgangssituatie op belas tinggebied heeft verwaarloosd. De be lastingdruk in Nederland is reeds groot en is zeer waarschijnlijk het nog aan vaardbare niveau reeds dicht benaderd of reeds gepasseerd. Een verzwaring (Speciale berichtgeving) In Londen is de directie van de in Indonesië gevestigde bedrijven van de Kon. Shellgroep gisteren onder voorzitterschap van jhr. mr. J. H. Loudon in vergade ring bjjeen geweest. Reden tot het directioneel overleg was de rede van president Soekarno ter gelegenheid van de 15e verjaardag van de Indonesische republiek, waarin het staaatshoofd het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Nederland en nieuwe regelingen inzake grondbezit aankondigde. De Shell-directie heeft geen aanwijzingen, dat er aan de bezittingen in Indonesië wordt getornd. Zjj heeft zich in Londen beraden op het thans in Indonesië te voeren beleid. Hierover zal nauw contact worden gehouden met de regering in Djakarta. Het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië raakt de Shellbedrijven nauwelijks. De belangen van de groep die door de Neder landse vertegenwoordiging in Djakarta werden behartigd, waren miniem in omvang. Als een der eerste maatregelen brengt het thans te voeren beleid met zich mee, dat ook de laatste groep Nederlandse employés, die nog bij de Shell in Indonesië werkzaam zijn, ge heel wordt teruggetrokken. Het betreft een honderdtal specialis ten, die zijn aangehouden, vooral door hun onschatbare tropenervaring. Onder hen is bijv. een aantal artsen. De Shell heeft in de afgelopen jaren zijn Nederlandse werknemers reeds successievelijk uit Indonesië terugge trokken. De daar thans nog aanwezige em ployés werken op het hoofdkantoor in Djakarta en op de raffinaderijen in Pladjoe en Balikpapan. De werknemers van de Shell in Indonesië hebben nu al 16 verschillende nationaliteiten. Een woordvoerder van do groep deelde ons verder mee, dat de aange kondigde nieuwe maatregelen inzake het grondbezit, de Shellgroep direct niet raakt. Tot deze conclusie was men in de directionele bespreking in Londen gekomen. Advertentie WIJNHANDEL Nieuwe bessenoogst I960, doe mee met de Coebergh-prysvraag en verdien een gouden tientje. STEENSTRAAT 8 - TEL. 21361 HAARLEMMERSTR. 204 - TEL. 21611 Alleen onze zaak HERENSTRAAT 6 is GESLOTEN van 2227 augustus. Evenmin was men geschokt door Soekarno's mededeling, dat voortaan aan buitenlandse ondernemingen in In donesië geen bijzondere voorrechten meer zullen worden verleend. De Shellgroep genoot in de jaren na 1945, met de andere Nederlandse be drijven in Indonesië, enkele voorrech ten die vooral tot uiting kwamen bij de valuta-overmakingen. Djakarta was toen min of meer gedwongen tot het treffen van de uitzonderingsmaatrege len, omdat er praktisch geen andere mogelijkheid was tot economisch her stel van het land te komen. Aan deze voorrechten is in de daar op volgende jaren evenwel danig ge knabbeld en zij bestaan nu eigenlijk al niet meer. De activiteiten van de Shell in In donesië liggen op het gebied van pro- duktie, verwerking en verkoop. De produktiecapaciteit is ongeveer 4,3 miljoen ton per jaar, de capaciteit van de verwerking is 9 miljoen ton per jaar. De raffinaderijen in Pladjoe en Balikpapan zijn de grootste. Pladjoe heeft een jaarlijkse verwerkingscapaci teit van 5 miljoen ton en Balikpapan van 3 miljoen ton. Een woordvoerder van Unilever noemde berichten over dreigende naas ting van de bedryven in Indonesië, na de jongste rede van president Soekarno, onjuist. De in de presidentiële redevoering aangekondigde maatregelen hebben geen directe invloed op de Unileverbe- dryven. Unilever heeft in Indonesië geen Ne derlanders meer in dienst en de uitge zonden staf bestaat uitsluitend uit em ployés van andere nationaliteiten. De suggestie om het kopen op afbeta ling te bemoeilijken betekent, dat de conjuncturele maatregelen wel zeer een zijdig gericht worden op beperking van een deel van de particuliere consumptie. Hierdoor wordt uitsluitend dat deel van het bedrijfsleven getroffen, dat de goe deren produceert, die zich in het alge meen voor het kopen op afbetaling lenen. Het behoeft geen betoog, dat dit een discriminatie betekent tussen de verschillende sectoren van het bedrijfs leven. Met recht is de OEES ervan uit gegaan, dat een verdere beperking van de produktieve investering niet wenselijk geacht moet worden. Het valt volgens het Verbond toe te juichen dat de OEES de regering op de mogelijkheid van een beperking van de overheidsuitgaven wijst. Naar ae mening van het Verbond moet bij de toekom stige conjuncturele politiek deze moge lijkheid in ernstige overweging worden genomen. Het is niet voldoende indien de over heid ervoor zorgdraagt, dat de groei van de overheidsbestedingen achterblijft bij die van het nationale inkomen. Volgens het Verbond kan de overheid door een beperking van haar bestedingen een grotere bijdrage tot het bewaren van het interne evenwicht van onze economie leveren dan zy tot nu toe heeft gedaan. Berover van postkantoor in Rotterdam in arrest (Speciale berichtgeving) In Rotterdam is gisteren een 19-jarige zeeman uit Bremen aangehouden, die in een plaatsje by Stockholm op 2 juli een postkantoor heeft overvallen. Hy dwong een vrouwelijke employé het aanwezige geld aan hem over te dragen. De vrouw sloeg alarm maar onder bedreiging van een pistool moest zij hem toch 19.000 Zweedse kronen overhandigen. De man is kort na de overval, nadat hij zich van twee pistolen had ontdaan, met een vliegtuig naar Nederland ge gaan. Hij heeft daar onderdak gevonden in het westelijk stadsdeel van Rotter dam. Van het geld maakte hij goede sier; o.a. kocht hij twee auto's, waarvan hij er een in puin reed. Bij zijn arrestatie had hij niets meer over van het gestolen geld. Wel vond men op hem een geladen pistool, dat hij in Rotterdam had gekocht. Men ver moedt dat hij een nieuwe overval be raamde. Boerderij te Jisp door brand verwoest De vrijwillige brandweer van Jisp in de Zaanstreek die gisteravond de weke lijkse oefenavond had, stond juist geheel gereed om uit te rukken, toen de mel ding kwam van brand in de boerderij van de heer Th. de Bruine. Hoewel de brandweer bijzonder snel ter plaatse was, kon niet worden voor komen, dat de boerderij geheel uit brandde, slechts de muren staan nog overeind. De inboedel kon worden gered. Men schat de schade op f. 80.000. Ver moedelijk is kortsluiting de oorzaak. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Gevar. muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Hammondorgelspel. VP RO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Op bezoek bij anderen, medische lezing. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Het amateurisme en de moderne film, lezing. 20.20 Hongaarse zlgeunermuz. m. comm. 20.35 Inodrukken over het Arml- nlus-congres. 20.50 Volksontwikkeling ln België, lezing VARA: 21.00 Quiz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muz.* revue. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.10 Vaticaanse act. of gram. 18.25 Lichte muz. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Gram. 20.25 Zang en harp. 20.45 Dubbelkwartet. 21.00 Licht progr. 21.30 Rotterdams Phüharm. Ork. en soliste. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Echt leven, lezing. 22.50 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00-20.30 Weekjourn. NCRV: 20.30 Attentie. 21.00 Documentaire 21.20 Documentaire. 21.45 T.v.-film. 22.10 Dag sluiting. Advertentie kompressor BINNENLAND Gistermorgen is de 47-jarige M. J. van Dijk uit Roermond dodelijk veron gelukt bij werkzaamheden bij de afbraak van een steenfabriek onder de gemeente Roermond. De heer Van Dijk was bezig met het slopen van de rlngoven, toen een stutbalk naar beneden kwam. Op de punt van deze stutbalk viel een massa puin, waardoor de balk opwipte en hem trof. Hij was vrijwel op slag dood. Het slacht offer was gehuwd en vader Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Ar gentinië: ms „Zaanland" (24/8); Austra lië: ss ((Rhexenor" (22/8), ss „Woodarra" (24/8), ss „Strathmore" (25/8); Brazilië: ms „Zaanland" (24/8); Canada: ss „Lu- dolf Oldendorff" (21/8), ss „Rijndam" (23/8), ms „Byklefjell" (25/8): Cliili: ms „Bleberstein" (27/8); Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlanden" (23/8); Ned. Nw.-Guinea: ss „Rondo" (25/8); Nieuw- Zeeland: ss „Herthford" (21/8); Suriname: ms „Daphnist" (22/8); Unie van Z.-Afri ka en Z.W.-Afrika: ms „Stirling Castle" (21/8), ms „Ommenkerk" (23/8), ss „Roolbok" (27/8). Tot rector magnificus van de Rijks universiteit te Groningen is benoemd voor het studiejaar 1960-1961, prof. dr. Ph. H. Kuenen. Gisterochtend heeft de ambassadeur van België in Nederland, baron F. X. van der Straten-Waillet de eretekenen van Commandeur in de Kroonorde uitgereikt aan mr. F. H. Copes van Hasselt, die af treedt als vertegenwoardlger van Neder land ln het dagelijks bestuur van de te Montreal gevestigde internationale bur- gerluchtvaartorganisatie (I.C.A.O.) Van 23 tot 28 september wordt in de veemarkthallen in 's-Hertogenbosch ter viering van het derde lustrum van de Nederlandse Vereniging van Brandweer commandanten een congres gehouden, waaraan een tentoonstelling van brand weermateriaal verbonden is. BUITENLAND Twee meisjes van zeven Jaar oud heb ben woensdag de ontvluchting van ge vangenen uit de gevangenis in Straubing (Beieren) verijdeld door aan de politie te melden gezien te hebben dat er van de binnenplaats van de gevangenis uit een gat in de muur gemaakt werd. De Zwitserse regering meeft besloten de komende drie Jaar jaarlijks twee mil joen franken te besteden voor aankoop van Zwitserse melkpoeder ten behoeve van ondervoede kinderen ln onderontwikkelde landen. De vroegere gouverneur van de staat New York en oua-ambassadeur in Mos kou, Averell Harrlman. zal in opdracht van Senator Kennedy een studiereis door Afrika maken. Harriman vertrekt 23 augustus en wordt na drie weken ln New York terugverwacht. Hij zal de federatie van Mali, Gulnee, Ghana, Nigeria en de twee republieken Kongo bezoeken. Door een staking van 1300 man spoorwegpersoneel van de Amerikaanse staalmaatschapplj „United States Steel" moest het werk op vijf grote staalfabrie ken van deze maatschappij in Pittsburgh 'worden stilgelegd, waardoor 30.000 staal- arbeiders werkloos zijn geworden. Het spoorwegpersoneel eist een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst voor drie jaar, op dezelfde voorwaarden als de maat schappij destijds met de staalarbciders heeft gesloten. Volgens het Canadese persbureau is 2 augustus J.l. sabotage gepleegd tegen 'anada's eerste atoomkrachtcentrale, nabij Rolphton. Er werden twee stroomtoevoer- kabels doorgesneden. Er ls een verdachte aangehouden. op Can De opperste Sovjet van de Russische republiek heeft besloten dat Moskou tot twee en een half maal de tegenwoordige oppervlakte zal worden uitgebreid. Ener zijds zullen talrijke voorsteden worden ge annexeerd waardoor de oppervlakte 87.000 hectaren zal gaan bedragen - an derzijds zullen ln het kader van het zeven jarenplan meer dan 2.000 hectaren worden bebouwd. Het aantal stadsdistricten zal van 21 op 17 worden teruggebracht en elk district zal een deel van de z.g. „groene zone" om de stad gaan omvatten. Het Russische persbureau Tass meldt dat bij opgravingen ln de baai van Ta ganrog de overblijfselen van een neder zetting zijn ontdekt, daterend uit de zesde eeuw voor onze Jaartelling. Aan de kust van de Zwarte Zee, aan de Krim, is een onderzoek ingesteld in het onder water gelegen gedeelte van de oude stad Taurlque, die tegen het einde van de vijfde eeuw voor onze jaartelling door de Grieken werd gesticht. Op een diepte van twintig meter werden scherven van vaat werk, vazen, bakstenen en tegels gevon den. In de woning van een makelaar in onroerende goederen in Chatanooga, in de Amerikaanse staat Tennessee, ziln in de nacht van woensdag op donderdag twee bommen ontploft, die ernstige schade aanrichtten, doch geen persoonlijke on gevallen veroorzaakten. De makelaar had in de plaatselijke bladen aan negers wo ningen te huur aangeboden, die gelegen voornamelijk Van de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral is gisteren wederom met succes een „Polaris"-raket gelanceerd. De raket kwam neer bij het 1.700 km. afgelegen doel, ten noordoosten van Portorico. Vol gens functionarissen van de raketbasis zal de „Polaris", als de proefnemin gen even succesvol blijven verlopen als totnutoe het geval is, over ongeveer twee maanden voor operationeel gebruik ge- reed zijn. zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf ƒ532.- verkrijgbaar bij de bonafide hèndel Allcenverfegenwoordiging N.V. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel 185222 (10 lijnen). Rapenburg 6: Openbare bijeenkomst Baha 1 Wereldgeloof. Spr. mr. H. Bahjuzl (Engeland). 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schuttersveld; Circus Toni Boltini. Ma tinee 2.30 uur, galavoorstelling 8 uur n.m. Volkstuincomplex „Ons Buiten", Mar- nlxstraat. Excursie van Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Leiden. ZONDAG Schuttersveld: Circus Toni Boltini. 2.30 (matinee) en 8 uur n.m. MAANDAG „Den Burcht": Show van firma Lan- gezaal. 210.30 uur nam. WOENSDAG „Den Burcht". Show van firma Lan- gezaal. 2-10.30 uur nam. DE BIOSCOPEN Luxor: „Alle lieben Peter". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „I'm all right Jack!" Al.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Heerseres van de onderwereld". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Zeebonken". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag J abends in die Scala". A.l, Het Indiase parlement heeft gisteren het buitenlandse beleid van premier Nehroe met algemene stemmen goedge keurd. Tevoren had de eerste minister in een uitvoerige rede betoogd, dat de toe komst van het Britse Gemenebest in zeer grote mate afhangt van de wijze waarop net apartheidsvraagstuk wordt opgelost. Op de ln mei gehouden conferentie van premiers der aangesloten landen was ge bleken, dat de deelnemers „in grote trek ken" tegen rassendiscriminatie zijn ge kant. Het bezwijken van een kleine dam eocin in de Noordspaanse provincie Santander heeft 21 mensen het leven ge kost. De dam brak woensdagavond laat door, met als gevolg dat honderden ton nen water stroomden uit een reservoir, dat gebruikt werd voor het wassen van zlnkerts. Zes huizen van de mijnbouw- maatschappij de Belgische Compagnie Royale Asturienne de Mines werden overspoeld. Een zeventienjarige jongen uit New York, Richard Phelps, ls wegens pogin gen om een terroristische nazi-beweging te organiseren veroordeeld tot het schrij ven van een opstel over een vooraan staande Amerikaanse jood subsidiair plaat sing ln een opvoedingsgesticht. Vóór 23 november rfioet Phelps een opstel schrijven over een van de volgende drie figuren: Robert Moses, de man die er voor zorgde dat New York parken kreeg, John Peter Zenger, een der eerste strij ders voor de persvrijheid en Mordehai Gelst, een hela uit de Amerikaanse vrij heidsoorlog. Alexander Kerensky, het hoofd van de voorlopige regering die ln 1919 door de bolsjewlki werd omvergeworpen, meent dat de vreedzame coëxistentie het ge vaarlijkste wapen van het communisme tegen de vrije wereld is. De thans 79-Ja- rige Kerensky ls hoogleraar aan de uni versiteit van Palo Alto, Callfornië. De inzet van de strijd van de Sovjet-Unie tegen Amerika zijn de onderontwikkelde landen van Azië en Afrika, aldus Ke rensky De negers en mohammedanen zijn instrumenten ln de politieke en eco nomische strijd van Moskou, zei hij tot een verslaggever van „Le Monde". VOOR ZATERDAG 20 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 V. d. Jeugd. 8.50 Voor U en uw gezin, praatje. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-10.00 Waterst.) VPRO: 10.00 Samen thuis, le zing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 11.35 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de teena gers. VARA: 14.15 Streekultz. 14.40 Dllettan- ten-ork. 15.00 Gram. 15.15 Omr.ork. en solist. 16.20 Boekbespr. 16.40 Versierde vakantietlps. 17.05 Jazzmuz. 17.30 Week journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Opera- muz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passe partout, lezing. 19.40 Christus, Zijn leer lingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. 20.40 Voordr. 21.00 Lichte muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Lichte muz. 22.05 Sportultz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. m. comm. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Katholiek nws. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws. 13.30 Gram. 13.50 V. d. Jeugd. KRO: 14.00 Amateursork. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole-ork., solist en koor. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Promenade-ork. en solist. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Omr.ork. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Amus.progr. 21.00 Gram. 21.10 De Hel ligt niet ver van de Hemel, hoorsp. 22.10 Gram. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20 00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. progr. 20.50 Jazzmuz. 21.20 Film. 21.50 Licht progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Automoblllstenkron. 12.30 Gevar. muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Gram. 14.10 Hoorsp. 15.10 Hoogtepunten uit de progr. v .d. afgelopen week. 16.00 Boekbespr. 16.30 Planorecital. 16.45 V. d. kleuters. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sportultz. 18.45 Lichte muz. 19.30 Interviews. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Avondgebeden. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Pianorecital. en 247 m. - 12.00 Twintig vragen. 12.30 Nws. en ge var. muz. 12.45 Sportprogr. 13.10 Cricket. 13.35 Sportuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Dansmuz. 14.15 Cricket. 14.30 Sportber. 14.35 Gram. 14.55 Motorraces. 15.10 Cric ket. 15.30 Sportber. 15.35 Olymp. nws. 15.50 Motorraces. 16.05 Sportuitsl. 16.10 Voetbalrep. 16.58 Motorraces. 17.00 Sport- rep. 18.00 Cricket. 18.35 Motorraces. 18.40 Jazzmuz. 18.55 Sportuitsl. 19.00 Journ. 19.30 Nws. en Henry Wood Promenade- conc.: Phllharm. Ork. en sol. (Om 20.40 Koorzang) 21.45 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Popul. gram. (Om 23.30 Nws.) 23.55 2400 Nws, Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 in. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 15.30 Jeugdkoor, instrum. ens. en comm. 17.15 Dansmuz. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 20.00 Dans- en amus.muz. 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. 22.30 Dansmuz. 23.00 Jazzmuz. 24.00 Nws. 0.05 Amus.muz. 1.00 Dansmuz. 2.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 en 13.05 Gram. 14.30 Kamermuz. 15.31 Gram. 16.00 Othello, opera. 18.20 Gram. 18.54 Ork.conc. 20.30 Festival v. Carcassonne. 22.30 Gram. 23.52 -24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m, 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muzik. kaleidoscoop 15.00 Gevar. muz. 16.15 Gram. 16.45 Kamer muz. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit, kal. 17.20 Oude muz. 17.30 Gram. 17.45 Filmmuz. 18.00 Orgelrecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Omr. ork. 20.30 Operette- en operamuz. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Lichte muz. 484 m.: 12.17 Lichte muz. 12.52 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Bel Canto. 16.02 Dans muz. 17.00 Nws. 18.02 Gram. 18.38 Gram. 18.53 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoor spel. 21.00 Zangrecital. 22.10 Jazzmuz 22.55 Nws. 23.00 Kamermuz. 23.65 Nws. Trianon: „Een vrijgezel ln de knel'. A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Wapens voor Mexico". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „Ieder meisje weet 't". 14 Jaar. Maan dag, dinsdag, woensdag 8 uur: „L*>ve or leave me". 14 jaar. Donderdag 2.30 uur: „Alle hens aan dek". Alle leeft. Van vrijdag t/m woensd. (zat. niet): 2.30 u. „Avonturen van Dik Trom (Ne derlands gesproken). Alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie vbd Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 our. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl. (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen ln het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakenhal: Verzameling dr. A. Welcker. Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur. (Tot 29 agustus) Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School (tot half september). Bil geen gehoor bil uw hulsarts of spe cialist (of diens waarnemers) bel op: dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) fa t Sg S I I P I S S Si S Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Llmburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Lissabon regenbui half bew. zwaar bew. licht bew. regenbul onbewolkt zwaar bew. licht bew. half bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. regenbul licht bew. geh. bew. half bew. regen regenbul geh. bew. geh. bew. nalf bew. regen onbewolkt onbewolkt zwaar bew half bew. onbewolkt onibewolkit wnw 8 wnw 9 wnw 8 wnw 7 wzw 3 WZW 4 wzw 6 ono 2 w.stll nnw 4 nnw 3 w.stil wzw 4 w.stll w,stlU wnw 3 18 12 12 18 12 10 19 13 5 20 14 5 17 11 9 18 10 4 16 12 5 18 12 3 16 12 5 21 5 0 20 12 0.1 18 18 8 21 14 8 14 5 0.4 19 7 8 18 12 7 21 12 13 21 11 18 23 15 10 24 14 45 24 18 6 21 14 5 25 14 17 24 14 17 21 13 22 14 20 15 142 27 16 0 26 12 18 32 20 0 34 33 22 0 27 20 0 25 12 0.4 24 15 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2