Soekarno verbreekt diplomatieke betrekkingen met Nederland Stockholm nam bemand maanstation in studie POWERS BEKENT WEERBERICHT TIJDENS ONAFHANKELIJKHEIDSVIERING Wij moeten gereed zijn om voor Nieuw-Guinea te gaan vechten ion Braun: „Op korte termijn kernenergie in de ruimtevaart Militair bewind in de Kongo Ontvoerde jongen werd vermoord (Duet Qïieuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 No. 30127 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 „Vriendschappelijke overreding" mislukte Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft vanoch tend meegedeeld, dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Soebandrio aan de Nederlandse tijdelijke zaakgelastigde te Djakarta, dr. J. Vixseboxe, mededeling heeft gedaan van de verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen met ingang van heden. President Soekarno heeft vandaag tijdens een door duizenden toe hoorders, verzameld op het terrein van het Vrijheidspaleis te Djakarta, bijgewoonde bijeenkomst, deze verbreking van de betrekkingen met Nederland in een rede van twee en een half uur aangekondigd. Zijn mededeling werd met gejuich begroet. de verjaardag der Indonesische onaf hankelijkheidsverklaring, is afgelast. De heer Soesanto Djojosoegito wacht thans op instructies uit Djakarta. Hij kon vooralsnog geen commentaar geven op de aangekondigde verbreking der diplomatieke betrekkingen. Andere middelen" 99- In zijn rede heeft president Soekarno over de verbreking der diplomatieke betrekkingen met Nederland nog ge zegd, dat Indonesië thans in de kwestie West-Guinea „andere middelen te baat zal nemen dan onderhandelingen of verzoeken". De Indonesische toehoorders begroet ten deze mededeling met een storm achtige bijval. Deze verbreking aldus Soekarno verder zal „een versterking van de nationale eenheid" tengevolge hebben en een confrontatie zijn tussen het Indo nesische volk en het Nederlandse kolo nialisme en imperialisme. Hij bracht in herinnering, dat in het verleden de politiek van „vriendschappelijke overre ding" t.a.v. Nederland op een misluk king is uitgelopen, evenals de jarenlang voortgezette pogingen om de openbare mening in de wereld te overtuigen van de rechtvaardigheid van de Indonesische zaak. „Thans zullen wij niet meer moe ten vragen, dat ons recht zal worden ge daan, maar ervoor moeten zorgen ge reed te zijn, daarvoor te vechten". Soe karno deelde voorts mee. dat de nieu we koers in de Indonesische politiek t.a.v. West-Guinea de vorige maand is goedgekeurd door de opperste Indone sische adviesraad. Aan het slot van dit deel van zijn toe spraak wekte Soekarno de menigte op, te werken voor de bevrijding van West- Nieuw-Guinea en voor het verdrijven van het imperialisme van de Indone sische bodem. Receptie afgelast De receptie, die de Indonesische ver tegenwoordiger in Nederland, de heer Soesanto Djojosoegito en zijn echtge note, hedenavond te Wassenaar zouden houden ter gelegenheid van de vijftien- „ONDERDUIKER" WERD DOOR CARLO GEGREPEN Reeds lang had de Rijkspolitie van de groep Bruinisse het vermoeden, dat in de visrijke Irreken bij Ouwerkerk een vis- stroper aan het werk was. Doch ondanks alle mogelijke waakzaamheid was het steeds niet gelukt de man te betrappen. Dit kwam, omdat de stroper gebruik maakte van een duikerspak. Bij het na deren van de politie verdween hij onder water en wachtte rustig tot het gevaar geweken was. Toch is nu een eind gekomen aan zijn stropersactiviteit doordat de Rijkspolitie gebruik maakte van de sedert kort aan de groep Bruinisse toegevoegde speur hond Carlo. De hond kreeg de stroper in de gaten terwijl hij ver voor de patrouil lerende agenten uitliep. Hij bracht de man tot staan. De stroper werd in vol ornaat aangetroffen, gereed om zijn fui ken te water te laten. DEMONSTREERT van 23 t.m. 27 augustus KOLEN-, OLIE-, GAS- ei meerkamerverwarming in DEN BURCHT. ZUID-OOSTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Aanvankelijk opklaringen, later toene mende bewolking en voornamelijk in het zuiden van het land enige regen. Zwakke tot matige wind krimpend naar zuidoost tot oost. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 AUGUSTUS Zon op: 5.28 uur; onder: 19.58 uur. Maan op: 1.44 uur; onder: 17.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.18 en 13.00 uur. Laagwater te 8.20 en 20.50 uur. Verklaringen van Nasoetion en Soebandrio De staf-chef van de Indonesische Ma rine, vice-admiraal Martadinata, heeft gezegd, dat de Indonesische Marine zich thans tegenover een „politieke taak" ge steld ziet om de Nederlandse uitdaging in het omstreden gebied van Nieuw- Guinea tegemoet te treden", zo is giste ren in Djakarta bekend gemaakt. De staf-chef zei dit tot marineperso neel dat drie oorlogsschepen (een lan dingsvaartuig en twee onderzeeboot- jagers) van de V.S. naar Indonesië had overgebracht. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, die van een reis naar de Molukken en Celebes in Djakarta is teruggekeerd, heeft meege deeld, dat het zenden van oorlogssche pen naar Westelijk Nieuw-Guinea het Indonesische volk had gesterkt in zijn vastbeslotenheid zo spoedig mogelijk dit gebied te krijgen. Hij zei aan journalis ten, dat Nederland door het zenden van oorlogsschepen" de verontwaardiging en boosheid van de gehele bevolking had opgewekt en dat de vastgeslotenheid van het Indonesische volk om de strijd om Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk te beëindigen, was versterkt". O Slot pag. 2 Tientallen doden op de Philippijneii Overstromingen op de Philippijnen hebben in M illa 49 doden geëist. Het lot van tachtig mensen is niet bekend. Het aantal gewonden zou zeer groot zijn. De schade is vooral groot in het ge bied van Pampanga, Bulacan en Tarlac waar de rivier de Pampanga talrijke dij ken heeft doorbroken. Verscheidene ste den zijn geheel geïsoleerd en moeten door hefschroefvliegtuigen van voedsel worden voorzien. (Van een onzer redacteuren) De Internationale Academie voor Ruimtevaart, die op de openings dag van het ruimtevaartcongres in Stockholm werd opgericht en in Parijs zal worden gevestigd, is voortvarend van wal gestoken: er is een studiecommissie gevormd, welke niets meer of minder beoogt dan het vestigen van een bemande basis op de maan. Deze commissie heeft de veelzeggende naam „Lunar International Laboratory" gekregen (L.I.L.). Gevraagd naar een tijdschema deelde de Amerikaanse prof. dr. Th. von Karman van de universiteit van Pasadena in Californië namens de commissie mede, dat hij de vestiging van zulke wetenschap pelijke waarnemingsbases binnen 25 jaar tegemoet ziet. De Rus prof. Leonid Sedov, een van de grootste ruimtevaartdeskundigen van de Sovjet-Unie, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de ruimtesucces sen waarmee de Russen de wereld hebben verbijsterd, leverde als commentaar op deze voorspelling: of langer, bijvoorbeeld 100 jaar. In de zuilenhal van het Vak bondsgebouw in Moskou begon hedenochtend om 10 uur Moskouse tijd (8 uur Ned. tijd) het proces tegen Francis Powers, de piloot van de op 1 mei bij Swerdlofsk neergehaalde Amerikaanse U-2. Nadat de secretaris van de recht bank, majoor Afanasjef, de ten lastelegging had voorgelezen, ant woordde Powers (die juist vandaag 31 jaar is geworden) op een vraag van de president van de rechtbank, luitenant-generaal Borisoglebski, dat hij zich schuldig acht. Het ge sprokene werd gelijktijdig van het Russisch vertaald in het Engels, Frans, Duits en Spaans. Meer dan 1500 personen, onder wie 140 bui tenlandse journalisten uit bijna der tig landen, wonen het proces bij. In een soort loge zaten Powers' echt genote, ouders en schoonmoeder met hun advocaten. De president deelde Powers mee, welke rechten hij tijdens de zitting heeft: hij mag Engels spreken, zich laten bijstaan door een advocaat, deelnemen aan de pleidooien, vragen stellen aan getuigen en verzoeken om deskundig advies. Ook mag hij nieuw bewijsmateriaal aanvoe ren en verzoeken om toevoegng van nieuw materiaal in de stukken. Er zullen vier getuigen worden ge hoord, die zeggen te hebben gezien, dat een raket Powers' U-2 trof, en de Amerikaanse piloot te hebben gevat. Het zijn de chauffeurs Soerin en Tsjoezjakin, de arbeider Tsjeremisin en de invalide Asabinawar. Verder verschijnen er zeven getuigen-deskundigen, onder wie de directeur van het Instituut voor de Forensische Medische Wetenschap van het ministerie van Volksgezondheid, prof. Prozorowski. Volgens de tenlastelegging heeft Po wers meegedeeld in geval van nood op alle vliegvelden in Noorwegen, Per- zië en Pakistan te mogen landen, ter wijl hij tevens op vliegvelden in Fin land en Zweden zou kunnen landen. Gisteren omstreeks het middaguur is de KLM-Viscount ,,Jan Oliesla gers", die met 57 passagiers op Schiphol arriveerde, bij het uitrolten over de landingsbaan doorgereden en ongeveer vijftig meter voorbij het einde van de baan in het gras land tot stilstand gekomen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het toestel bleef onbe schadigd, maar het had heel wat voeten in de aarde eer de zilveren vogel weer op betonnen banen was geleid. De Rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in. Hooghartige houding van de Russen Dit commentaar is kenmerkend voor enkele merkwaardige aspecten van het ruimtevaartcongres. Amerika is vrij gevig met bijzonderheden over toekomst plannen, met het erkennen van moeilijk heden en met enthousiasme. De Russen zeggen over de toekomst vrijwel niets! Zij hebben het alleen over hun eigen (on getwijfeld grote) successen en blijken bitter weinig te -oelen voor volledige internationale amenwerking. De voor spelling van prof. Sedov van een be mande maanbasis over eerst een eeuw is een dooddoener zonder enige reële betekenis. Zelfs de voorspelling van een kwart eeuw was kennelijk aan de zeer voorzichtige kant. Prof. Sedovs voor spelling wordt ook uitgelegd als een vriendelijke vermomming van zijn eigen lijke bedoeling: jullie kunnen het toch niet, wij zullen het wel doen. Want de Russen voelen blijkbaar niets voor samenwerking, waardoor de ruimte vaart zich nog veel sneller zou kunnen ontplooien dan het nu reeds verbazing wekkende tempo. Zij hebben geweigerd zitting te nemen in de nieuwe academie, waarin overigens ongeveer negen plaat sen voor hen gereserveerd blijven. De maanbasis-commissie bestaat echter uit een aantal academieleden en uitgeno digde met-leden, onder wie zich prof. Sedov bevindt. Een bijzonder elegant gebaar werd de aanvaarding van deze benoeming tegen over een weigering van een plaats in de verantwoordelijke academie bepaald niet geacht, maar men blijft hopen, zoals wij De ongekroonde koningen van het grootste ruimtevaartcongres ooit gehouden: rechts de Amerikaanse raketdeskundige dr. Wernher von Braun, die vriendelijk lachend de hand drukt van zijn Russische col lega, prof. Leonid Sedov, president van het Stockholmse congres. gisteren reeds schreven, dat de Russen van standpunt zullen veranderen. Een dergelijke verandering van standpunt zou vooral kunnen worden gestimuleerd door Amerikaanse ruimtevaartprestaties van grootser allure. Aan plannen ont breekt het Amerika geenszins. In zijn gisterochtend gehouden voordracht, tij dens het ruimtevaart-congres, heeft dr. Wernher von Braun uitvoerig gesproken over de ontwikkeling van de „Saturnus- raket, die een soort „standaardvracht wagen voor de ruimte" in de naaste toe komst mag worden genoemd. Deze lezing behelsde voornamelijk technische bijzonderheden, doch later op de dag vertelde dr. Von Braun ons meer over toekomstplannen voor het gebruik van deze monster-raket. De tweede ver sie van de Saturnus, vaktechnisch de C-2 genoemd, komt waarschijnlijk eerst in 1967 voor gebruik gereed. Met deze viertrapsraket zouden bemande maan- vluchten reeds mogelijk worden, wan neer dit in vrij kostbare etappe-opera ties zou geschieden. Een belangrijke stap voorwaarts zou het zijn wanneer het Rover-project, dat door de NASA en de Commsisie voor Atoomenergie in samenwerking wordt ontwikkeld, gebruiksklaar is op het mo ment dat de Saturnus voor gebruik ge- Eén Nederlander in Ruimtevaartacademie De enige Nederlander onder de i leden, die bij de oprichting deel uit- i maakten van de Internationale Academie voor Ruimtevaart is dr. J. M. J. Kooy, lector aan de Ko- 1 ninklijke Militaire Academie te 1 Breda en voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Ruimte- i vaart, die als zodanig deelneemt i aan het congres te Stockholm. Bij de oprichting telt de academie 45 leden, namelijk 14 uit de Verenigde Staten, 6 uit Frankrijk, 5 uit Duits- 1 land, 4 uit Engeland, 3 uit België, 1 3 uit Italië, 2 uit Tsjecho-Slowakije 1 en 1 uit Argentinië, Bulgarije, Ca- nada, Joego-Slavië, Nederland, i Urugay, Zweden en Zwitserland. Onder de leden bevinden zich de meest vooraanstaande ruimtevaart deskundigen zoals Von Braun en ook een van de oudste pioniers van 1 de ruimtevaart, prof. Oberth uit 1 Duitsland, die meer dan 30 jaar i geleden reeds een kruistocht voor I de ontwikkeling van de ruimtevaart I begon en die thans deelneemt aan het congres in Stockholm. reed is. Stationaire proeven met het prototype van deze door kernenergie aangedreven motor zijn bevredigend ver lopen. Mogelijk zou een ruimtevaartuig met deze nucleaire motor reeds in 1964 ais laatste trap op een Saturnus-raket gemonteerd kunnen worden en dit zou de mogelijkheid van bemande maan- voertuigen sterk vergroten. Een grote mate van waarschijnlijkheid kende Von Braun toe aan de kans dat kernenergie met succes kan worden toe gepast in de laatste trap van de Nova raket, die men na de Saturnus tot ont wikkeling wil brengen. Slot pag. 2 Amerikaanse steun voor Hammarskjöld Secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. is gisteravond uit Leo- poldstad in New York teruggekeerd om verslag uit te brengen over de crisis in Kongo. De Veiligheidsraad zal waarschijnlijk morgenmiddag om half vier bijeenkomen. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Ham marskjöld kan rekenen op de volle dige steun van de V.S. bij „zRn ont zaglijk moeilijke taak". De Sovjet- Unie daarentegen acht Hammarskjölds inteipretatie van de V.N.-resoluties onjuist. Intussen heeft de Kongolese pre mier Loemoemba medegedeeld, dat er. met ingang van gisteravond, voor zes maanden een speciaal militair bewind in zijn land is ingesteld. Voorts ver klaarde hij, dat Kongo inbeslagne ming van Belgische eigendommen zal overwegen als het niet over veertien dagen het geblokkeerde goud en de tegoeden teruggekregen heeft. Loemoemba eiste voorts vertrek van alle Zweedse troepen en sprak in dit verband over „de bekende relaties tus sen de Zweedse en Belgische koninklijke families" en over de banden tussen de secretaris-generaal en de commandant van de V.N.-troepen in Kongo, generaal Von Horn, die beiden Zweden zijn. Duits meisje in zee verdronken Gistermiddag omstreeks 3 uur is de 7-jarige Irene Link uit Essen (Duits land) bjj het baden in zee ter hoogte van het conferentie-oord „De Baak" te Noordwyk in een kuil gestapt en verdronken. Het kind werd g? uw ge vonden. Geruime tijd hebben vier art sen op het strand gepoogd de levens geesten weer op te wekken. Zelfs gaf een van hen, een Nederlandse chirurg, het meisje een hartinjeetie. Het meisje logeerde met haar familie in een woning aan de Hoofdstraat. Hotel te Venlo niet stenen bekogeld Represaille van uitqeslotenen? De exploitant van het hotel-café-res taurant „De Kraal" aan de Kaldenker- kerweg te Venlo heeft gisteren bij de po litie gemeld dat onbekenden maandag avond een 16-tal glas-in-lood ramen van zyn zaak met stukken beton en stenen in scherven hebben gegooid. Vernielingen op kleinere schaal waren door een groep van 10 a 15 personen al eerder gepleegd. Er was toen glaswerk en porselein stuk gesmeten en voorts waren een barkruk en terrasameublement vernield. Maandagavond werd het café met stukken beton en stenen bekogeld. Een tiental gasten, dat er logeerde, vertrok onmiddellijk. De schade beloopt onge veer f. 1500 tot f. 2000. De exploitant heeft echter ook bedrijfsschade, omdat hy zyn zaak voorlopig niet heropenen kan. De oorzaak van het feit dat het café en de inventaris nu al verschillen de malen zijn beschadigd, ligt waar schijnlijk hierin, dat de exploitant aan en.':ele buurtbewoners - er ligt 'n woon wagenkamp niet ver daar vandaan de toegang tot zijn zaak had ontzegd om dat hun optreden hem niet beviel. Dit zou represailles van de uitgeslotenen hebben uitgelokt. De politie stelt een onderzoek in. Het Franse persbureau Agence France Presse (AFP) heeft gisteren toestem ming gekregen zijn werkzaamheden in Kongo te hervatten. De hoofdredacteur van de „Courier d'Afrique", Makoso, die vrijdag werd gearresteerd, is gisteren vrijgelaten. In de Europese wqk van Leopold- stad hebben Kongolese politiemannen gisteren huis aan huis gezocht naar Belgische „spionnen". Volgens Kongo lese ambtenaren controleerde de po litie persoonsbewijzen. De Kongolese politie verklaarde, dat er parachutis ten in Leopoldstad rondlopen, die voor de Belgen spioneren, met de armband van de V.N. om. Gisterochtend reden Kongolese politiemannen en soldaten in vrachtauto's door de hoofdstraten van de stad. Europeanen, personeel van de V.N. werden aangehouden en moesten hun identiteitspapieren laten zien. De meesten mochten doorlopen na een onderzoek van vijf tot tien minuten. Er werden twee Belgen aan gehouden: de Belgische consul-gene raal in Loeloeaburg en de plaatselijk© directeur van de Sabena. Zij moeten binnen 24 uur vertrekken. In een bosachtig gebied op vijftien km ten noorden van Sydney is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de 8- jarige schooljongen Graeme Thorne, die op 7 juli op weg naar school werd ont voerd. Telefonisch had een onbekende toen de eis gesteld, dat de ouders, die kort te voren 800.000 gulden in een loterij had den gewonnen, een losprijs van 250 000 gulden zouden betalen. Een hartstochte lijk beroep van de vader via de televisie heeft helaas niet mogen baten. De grootste mensenjacht, die ooit in Aus tralië werd gehouden, leverde evenmin resultaten op. Spelende kinderen vonden het stoffelijk overschot aan de rand van het bos. waar het in dekens gewikkeld in een ondiep graf lag. Op de foto: Graeme Thorne, die door zijn ontvoer ders om het leven is gebracht. Uit het Leidsch Dagblad van j§ 17 Augustus 1860: Den lOen is te Groningen eene 1 vrouw overleden in den hoogen §1 ouderdom van bijna 9S jaren, die f| behalve kinderen, kleinkinderen en 1 achter-kleinkinderen, nog 8 over- 1 achter-kleinkinderen mogt zien ge- boren worden. Het zal wel hoogst g zeldzaam zijn een huisgezin aan I te treffen, waar vijf geslagten 1 tegelijkertijd in leven zijn. Illlllt

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1