Urgentieprogram van noodzakelijke werken alleen voor intern gebruik Bewoners van dertig Leidse hofjes zaterdag in de bloemetjes gezet floriade LEIDSE LASTEN EN VRAAGTEKENS De universiteitsuitbreiding legt zware last op Leidse schouders Auto vloog te Leiderdorp uit de bocht: dode en gewonden Neerlands kracht Opgericht 1 maart 1860 Maandag 15 augustus 1960 Tweede blad no. 30125 Vraagtekens, vraagtekens en nog eens vraagtekens. Onder dit veelzegggende motto hebben wij zaterdag een beschou wing gewijd aan de Leidse ge meentebegroting, welke door het nog steeds ontbreken van de defi nitieve regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en ge meente inderdaad van vraagtekens aan elkaar hangt. Maar helaas. in die veelheid van vraagtekens hebben wij er één teveel geplaatst. We schreven n.l., dat B. en W. van Leiden in arren moede er maar van afgezien hadden een urgentieprogramma voor talrijke dringend noodzakelijke openbare werken op te stellen. Zo mag men het echter niet stel len, het College heeft wel degelijk zo'n lijst opgemaakt. Wanneer alle werken, welke hierop voorkomen zouden verwezenlijkt worden, zou men over een kapitaal van maar liefst zeventig miljoen gulden moeten kunnen beschikken. (En dat betreft dan alleen de werken, waarvoor geen Rijks- steun te verwachten is, dus b.v. geen scholen). Alleen hebben B. en W. er de voorkeur aan gegeven deze lijst slechts voor intern gebruik te bewaren, als een soort richtlijn voor het college zelf en de gemeenteraadsleden. Men vreest n.l. en terecht dat een publikatie van een gerubriceerd urgentieprogramma de onjuiste indruk zou vestigen, dat de ge meentebestuurders aan het ene werk de voorkeur zouden geven boven het an dere, terwijl men in de boezem van de gemeente volkomen overtuigd is van het feit, dat alle werken op die lijst uiter mate urgent zijn: veemarkthallen, we genschema annex sanering van de bin nenstad, schouwburg, zwembad en wat niet al meer, „Panklaar" Bovendien, door allerlei oorzaken vaak buiten de schuld van de gemeente kan het voorkomen, dat een project dat door B. en W. is ondergebracht in rubriek IV eerder gerealiseerd kan wor den dan een werk, dat een plaatsje heeft gekregen bovenaan de lijst. „We sturen ieder werk, dat „panklaar" is onmiddel lijk na goedkeuring door de raad door naar Den Haag", zo vertelde ons wet houder S. M. Stolp: „Maar dan kan het voorkomen, dat het ene daar een jaar blijft liggen en voor het andere direct toestemming wordt verkregen". Een zeer bijzonder voorbeeld is het zwembad, dat langs de Voorschoterweg zou moeten komen. Een jaar geleden zijn de plannen kant en klaar opge stuurd, de financiering was geregeld, maar men kreeg nul op het request, om dat men niet de beschikking had over voldoende bouwcapaciteit En daarmede zijn we dan beland op een ander punt, dat niet in het finan ciële vlag ligt, maar toch erg nauw ver band houdt met de verwezenlijking van de werken, genoemd in het urgentiepro gramma. Het gigantische uitbreidings plan van de Leidse Universiteit aan de noodzakelijkheid waarvan niemand zal twijfelen wordt voor een groot deel afgewenteld op de schouders van Leiden, terwijl men hier toch van een nationaal belang moet spreken. Deze uitbreiding oefent een sterke zuigkracht uit op de bouwcapaciteit van de Sleutel stad, waardoor urgente werken waar onder men een zwembad toch zeker wel mag rekenen naar een onzekere toe komst moet worden verschoven. Dit be tekent weer een extra last voor het ge meentebestuur, dat toch al met onwaar schijnlijk veel vraagtekens te kampen heeft. Wat houvast Om toch tenminste nog ergens wat houvast te kunnen vinden is bij het op stellen van de gevolgen van de kapi taalsuitgaven ervan uitgegaan, dat de nieuwe verhouding tussen Rijk en ge meente zoals die thans ter goedkeu ring in handen van de Tweede Kamer is wordt geaccepteerd. Daardoor werd het mogelijk investeringen tot een be drag van ongeveer 34 miljoen gulden, waarin door „doeluitkeringen" of anders zins rechtstreeks door het Rijk zal wor den voorzien, buiten beschouwing te laten. Maar bovendien, in dat wetsontwerp LEIDSE WIELRIJDER IN WASSENAAR GEDOOD Gisteravond te ongeveer 7 uur is de 69-jarige fietser W. A. Bergers, uit Leiden, na een aanrijding om het leven gekomen. HU was met zUn echtgenote een fietstochtje gaan maken en stak op de oversteekplaats ter hoogte van de Maaldrift bü Wassenaar onvoorzichtig over. De man werd door een personen auto aangereden en was op slag dood. De auto werd ernstig beschadigd. De echtgenote van de Leidenaar, die even eerder was overgestoken, was niet bü het ongeluk betrokken. Einde vakantiebeiiqheden ZUIDERKWARTIER Ook de jeugd van de Speeltuinvereni ging Zuiderkwartier heeft drie weken lang genoten van een door het dames comité, onder leiding van mevrouw A. Rozier-Mooy, opgesteld vakantiepro gramma. Naast een aantal film- en cabaretvoorstellingen, bezoeken aan de overdekte zweminrichting en het Kat- wijkse strand, omvatte het programma diverse autobustochten. Als sluitstuk van deze vakantiebezigheden werd za terdag een tocht gemaakt naar Amster dam met o.a. een rondleiding op Schip hol en een rondvaart door de grachten. Na een onvergetelijke dag wachtte de jeugdige vakantiegangers een extra ver rassing. Het Leidse jeugdorkest en drumband „De Burcht" zorgde voor een feestelijke muzikale intocht. zit een bepaling, welke nog wat meer soulaas voor Leiden zou kunnen geven. Het ligt namelijk in de bedoeling steden, die in een cenrtumpositie verkeren, daar voor extra te honoreren. Reeds herhaal de malen hebben de Leidse gemeentebe stuurders in Den Haag gewezen op de taak, welke Leiden in deze te vervullen heeft. Men hoopt nu maar, dat de naar voren gebracht argumenten een willig oor zullen vinden. Een sprekend voor beeld daarvoor is wel de veemarkthallen, die een centrale functie gaan vervullen voor de omliggende gemeenten. Centrumstad We zeiden het reeds enkele malen: de positie, waarin ook Leiden thans finan cieel verkeert is in hoge mate onzeker. Men weigert echter in het stadhuis deze situatie zonder meer te accepteren. Men wil alles doen om zo sterk mogelijk te komen staan. Daarom doet men zelf, wat men kan. Zo wordt de straatbelasting verhoogd en zyn ook de markt-, haven en liggelden de hoogte ingegaan. In de overtuiging zelf al het mogelijke gedaan te hebben kan men in Den Haag met zoveel temeer recht aandringen op een gunstige regeling voor Leiden, dat met zijn Universiteit en in zijn positie als centrumstad zoveel buitengewone zware lasten te torsen heeft. „Natuurlijk zal het onmogelijk zyn om alle werken, die op de urgentielijst voor komen binnen afzienbare tijd te reali seren", zo gaf wethouder Stolp toe. „Men zal nu eenmaal een keus moeten maken. Dat moet trouwens het Rijk ook doen. Maar iedere mogelykheid, die ons geboden wordt grijpen wij met beide handen aan. Zo bestaat er nog een rap- port-Bommer, dat het Rijk suggereert de kosten van elke sanering van een binnenstad voor negentig procent te dragen. Het is nog maar een voorstel, maar misschien wordt het eens wet en kan het ons voor de toekomst nieuwe mogelykheden bieden. Al die onzekere factoren spelen thans door elkaar heen. De inwoners van Leiden en wij als be stuur der gemeente hebben niets aan vaagheden. Het gaat erom wat wij doen. Daarom hebben wij er de voorkeur aan gegeven een urgentieprogramma slechts voor intern gebruik te bewaren". Gistermorgen omstreeks tien uur kwam voor het gezin De Barnan- son uit Heemstede het trieste einde van een autotochtje naar Breda. In de grote wagen, die voor enige tijd was gehuurd, bevonden zich zeven personen: vader, moeder, vier zoons en een dochter. Bij de rotonde in de Hoogmadeseweg te Leiderdorp vloog de door een 26- jarige zoon bestuurde huurauto uit de bocht, waarschijnlijk omdat de snelheid, waarmee gereden werd, te hoog was. De auto raakte van de weg en schoot in een grote vele meters diepe kuil. De zoon, die achter het stuur zat, kwam daarbij om het leven. De overige inzitten den werden gewond, echter niet levensgevaarlijk. Zij zijn allen naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht. Viswedstrijd voor de jeugd van Westerkwartier De jeugdleden van de Speeltuinver eniging Westerkwartier hebben zaterdag middag naar hartelust gevist in het water van de Spoor ha ven. Er werd ge vist in vier groepten: jongens van 10 tot en met 13 jaar, jongens van 6—9 jaar, meisjes van 10 tot en met 13 jaar en meisjes van 69 jaar. De prijswinnaars waren Jan Went, Koos de Water, Her man Vogelenzang, R. Holswilder, Piet Segaar, Piet van der Heiden en Bram Beij. De laatste ving het grootste aantal vissen, namelyk vier. By de meisjes wer den de prijzen behaald door Monica Retsema, Lenie Westbroek, Bertha Miloo en Beppie Veldhuyzen. Ook de jeugdige vissertjes, die niet in de prijzen waren gevallen keerden met een prijsje naar huis terug. Nieuwe curator vau Leidse universiteit Mr. H. van Manen te Wassenaar is by Koninklyk Besluit benoemd tot cu rator van de Leidse Universiteit. HU volgt als zodanig dr. F. Kleyn op, die, na vUftien jaar deze functie te hebben vervuld, wegens gevorderde leeftUd ontheffing heeft gevraagd. Deze ls hem verleend onder dankzegging voor de belangrUke diensten als zodanig be wezen. De heer Van Manen studeerde in Lei den en legde in 1926, op 23-jarige leef tUd, zUn doctoraal examen in de rech ten af. Na zUn studie kwam hU in dienst van de N.V. AssurantiemU. De Nederlanden van 1845. Thans ls hU plaatsvervangend hoofddirecteur van deze instelling. Victoria Regia bloeit Hedenavond en morgenavond bloeit in de Hortus van 9 tot 11 uur de Victoria Regia. Leids succes op Floriade FIRMA BALLEGO WON STUTTGARTER WISSELBEKER In verband met de expositie Gladlolen- pracht op de Floriade, heeft in het Rijnhotel te Rotterdam een bijeenkomst plaats gehad, waarop wisselbekers zijn uitgereikt door de voorzitter van de Duitse dahlia- en gladiolenvereniging, de heer H. G. Moes. De zilveren wisselbeker voor de beste buiten de Bondsrepubliek gewonnen dahlia, uitgeloofd door het stadsbestuur van Stuttgart, is toegekend voor de decoratieve vorm van Ttartan, welker opvallende lintblaadjes donker mahonie- bruin, en zuiver wit gerand zyn. Deze is in Nieuw-Zeeland gewonnen en door de firma J. G. Ballego en Zonen te Leiden voor het eerst in Europa getoond. In zyn toespraak wees de heer Moes erop, dat deze beker, na tweemaal door Belgen te zijn gewonnen, thans voor het eerst naar ons land is gekomen. Voor de ontvangst waren de heren Ballego senior en junior aanwezig. De heer J. van der Mark, van de firma Konijnenburg en Mark te Noordwyk ontving een soortgelijke door het ge meentebestuur van Frankfort a. d. Main uitgeloofde beker, die toegekend is voor de fel scharlakenrode Sans Souci. Bij de plechtige Uitreiking gaven o.m. van hun belangstelling blyk: vertegenwoor digers van de Duitse ambassadeur en van de Nieuwzeelandse consul in Den Haag; ir. A. W. van de Plassche, direc teur-generaal van de Landbouw; jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nisp>en tot Panner- den. voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur en dr. A. J. Verhage, voorzitter van de stichting Floriade en van „Produktschap voor Siergewassen". Actie in V.S. tegen rassenscheiding in de kerken De Amerikaanse negers hebben, hun vreedzame strUd tegen rassenonder scheid voortzettend nu reeds een week lang een campagne op touw gezet tegen rassenscheiding in kerken. Deze „strijd op de knieën" heeft zon dag tot enkele incidenten in verschei dene kerken van Atlanta en Montgo mery, de hoofdsteden van de zuidelUke staten Georgië en Alabama geleid. Een dertig negerstudenten, die in vier pro testantse kerken tussen de blanken ge knield lagen, werden door kosters weg geleid. De studenten knielden toen bU de kerkdeuren neer en woonden zo verder de dienst bij. Vorige week zijn 25 van deze studenten in zes „blanke" kerken toegelaten waar zy evenwel plaats moeten nemen in een voor „gekleurde bezoekers" gereserveerde ruimte. De nieuwe actie gaat uit van een comité, bestaande uit zwarte en blanke studenten. In Montgomery hebben zondag drie blanken in een kerk voor negers de dienst bijgewoond. De politie onder zoekt of zij als belangstellenden of als deelnemers aan de „strijd op de knieën" in de kerk aanwezig zijn geweest. Er zijn geen arrestaties verricht. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen werd aan de bewoners en bewoonsters van dertig Leidse hofjes bloemen aangeboden. Het totaal aantal boe ketten bedroeg ongeveer 500. De bloemen kwamen van de volkstui nen en werden spontaan gegeven om de hofjesbewoners eens echt in de bloemetjes te zetten. Vijf groe pen brachten zaterdagmiddag tus sen 3 en 5 uur een bezoek aan de ouden van dagen. Zij begonnen hun bloementochtop vijf ver schillende plaatsen in de stad: Volskstuinpark Noord (einde Mar- nixstraat), Station, het volkstuinen complex einde Trompstraat, aan de Nieuwe Vaart en voor de volkstui nencomplex bij de Slaagh. Het spreekt vanzelf dat de oudjes bij zonder getroffen waren door deze buitenwoon aardige geste. De dames in het S, Salvatorshof aan de Steenstraat (gesticht in 1636) waren er beduusd van. Het deed haar echt goed, dat de volkstuin ders de bejaarden niet vergeten. Mevrouw W. Prinsenburg-Smit, met haar 88 jaar de oudste be woonster van het Salvatorshof, ont vangt op deze foto een fraai boeket bloemen uit handen van de tweede voorzitter van de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen, de heer J. Boom, (Foto LJX/Holvaat) Te Grevenbricht is het achtste wereldvrijgezellencongres geopend met een ballonvaart. De vrijgezel- lenkoningin 1960 werd zeer har telijk ontvangen door de organisa tor Ger Greyn (links) en Richard B. Kay uit Cleveland (Ohio), alge meen voorzitter van de Ameri kaanse vereniging van vrijgezellen. Nieuwe t.v.-regisseur bij de VPRO Met ingang van 15 september zal by de VPRO televisie-sectie de regisseur Ton Hasebosch in dienst treden. Na Jack Dixon, Joes Odufre. Ben Klokman en Lies Westenburg is hy de vijfde regisseur waarover de VPRO beschikt. De heer Ton Hasebosch was laatstelyk cameraman bij de N.T.S. Advertentie De leeuw met de sabel: Je maintiendrai! Ik zal handhaven! De leeuw met de schop: Ik zal voort brengen en volharden! Uit drab en woesteny heeft de schop Nederland gemaakt. Uit Nederland maakte de schop de Rotterdam t/m 25 september (9-24 uur) Vanaf donderdag a.s. 12.30 uur in de Energie-hal de WÉHATÊ op de Floriade. Cubaanse president is zeer openhartig.... President Dorticos van Cuba heeft meegedeeld dat de Amerikaanse mijn- bouwonderneming „Moa Bay Mining Co" zal worden genationaliseerd. De maat schappij, die zich toelegt op de winning van kobalt en nikkel, heeft reeds in april haar werkzaamheden ten gevolge van de nieuwe Cubaanse arbeidswet moeten staken. Dorticos veroordeelde in scherpe be woordingen het particulier initiatief als wijze van produktie. Slechts in een ge leide economie zyn industriële ontwikke ling en sociale vooruitgang mogelijk, be weerde hy. „Het systeem van de parle mentaire democratie heeft zichzelf over leefd" Revolutie is geen exportartikel, zei Dorticos verder, maar de resultaten van de Cubaanse revolutie zullen niet ver borgen worden gehouden, zodat zij kun nen dienen als voorbeeld voor andere onder-ontwikkelde volkeren, niet alleen in Latijns-Amerika maar in de gehele wereld. Frans Kongo thans zelfstandige natie Frans Kongo grenzend aan de voor malige Belgische Kongo is gisteren onaf hankelijk geworden. Nog geen uur na het uitroepen van de onafhankelijkheid in de hoofdstad Brazzaville heeft de re gering van de nieuwe staat het hoofd kwartier van de Ver. Naties in New York opneming in de Volkerenorganisa tie verzocht. President Joeloe verklaarde dat het land „in vrede en vriendschap met Frankrijk" onafhankelijk is geworden „In dit uur gaan onze gedachten ui. naar generaal De Gaulle, de architect van onze vrijheid en onafhankelijkheid" Over en weer De Amerikaanse militaire attaché in Hongarije kolonel Carl Miller, moet vrij dag a.s. het land verlaten. Een woord voerder van het Amerikaanse gezant schap verklaarde, dat de Hongaarse au toriteiten geen reden voor deze uitwij zing hadden gegeven. Hij vermoedde, dat het represaille was voor het feit, dat de VB. onlangs de militaire attaché van HongarUe in Washington geen toestem ming hebben gegeven, naar zijn post te rug te keren. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de Russische eerste ambas sadesecretaris Valentin Ivanof de rLS. moet verlaten, omdat hij „de normen van diplomatiek gedrag in grove mate heeft overtreden." Hy had „grote som men geld" aan een Amerikaans burger, Roger Foss, gegeven, opdat deze werk zou krijgen bij een Amerikaans rege ringsbureau. De 39-jarige Ivanof kwam drie jaar geleden naar Washington, waar hU pers aangelegenheden van de Sovjetrussische ambassade behandelde. Tevoren had hU deel uitgemaakt van het secretariaat van de V.N. Elf doden in Nigeria BU onlusten in Haiduguri, de hoofd plaats van de Noordnigeriaanse provin cie Bornu, zyn donderdag elf personen om het leven gekomen en veertig ge wond, aldus bericht „The Times". Onge veer vUftig personen zijn gearresteerd. De onlusten ontstonden naar aanlei ding van een proces tegen een aantal leden van de z.g. „jeugdbeweging" van Bornu. verdacht van verstoring van de openbare orde. By betogingen voor het gerechtsgebouw werd een vrouw dode- lyk gewond, waarop het de gehele dag in de stad onrustig bleef en nog tien personen het leven lieten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3