Met een enkel woord Agenda MAANDAG 15 AUGUSTUS 1960 Parels en keien (Van onze t.v.-medewerker) De NCRV kwam weer met Walt Dis ney op het tapijt en we hebben gedu rende het afdraaien van het filmpje Avonturenland niet begrepen, wat haar televisiesectie bezield moest hebben dit kitscherige ding te accepteren. Het was een reclame voor de onderneming van de maker en kennelijk bestemd om in Amerika de mensen te lijmen om het uitstapje ook eens te maken. Daarop volgde een documentaire over watervogels en al het leed was geleden. Van de keistenen waren we in een stap in een parelvijver beland. We aarzelden niet dit één der beste televisiedocumen taires te noemen, die we gedurende lan ge tijd hebben aanschouwd. Dat ze er bij de NCRV ook zo over dachten, bleek uit het werk, dat van het commentaar was gemaakt. Niemand minder dan Cruys Voorbergh sprak het en dat was al een poëem op zich zelf. Daarbij kwam nog, dat er een vogelballet op muziek van Tsjaikofski te aanschouwen en be luisteren viel. Een ongekende en onver moede schoonheid. We hebben maar één oplossing om deze tegenstelling tussen de twee on derdelen te verklaren. Het moet een kop pelverkoop zijn geweest. In het filmpje van en over de Basken - het leek iets beter dan de eerste aflevering - viel een fluitsolo met één hand op. Voor de rest kon men het van ons cadeau krijgen. Dick van Bommel sleepte daarop de kijker in sneltreintempo naar Bussum om van daaruit een soort magazine van vrolijke en wonderlijke zaken te verto nen. „Horen, zien en draaien" is ons te gengevallen. De belastingrapjes gingen te vlug en waren onduidelijk, de wasrol- len gingen te traag en duurden te lang. Instructief (en beschamend) was de de monstratie van dierenbeulen. Het werk van de persfotograaf sprak wel aan, de moed van de invalide was treffender en soberder in beeld gebracht dan het lot van de voetganger. Zo'n rubriek heeft altijd even een aanloop nodig. Misschien slaagt Van Bommel, waar vele van zijn vakgenoten (eerder vroeg dan laat de hopeloze 6trijd moesten opgeven, de strijd, die (on rechtvaardig) gestreden moet worden tegen tijd en geldgebrek. Ds. Jager had het niet getroffen met zijn vakantielectuur, maar uit het groe zelige water wist hij toch nog een parel op te vissen. Spelen en praten (Van onze t.v.-medewerker) Dat was een goed idee, het vers ont vangen journaal aan de VARA-uitzen- ding van zondag te laten voorafgaan, maar verder had de rubriek „Achter het nieuws" niet veel om het lijf. Het ging over de strand-6-daagse, maar we za gen niet wandelen. Verder over een jon ge (en levendige) opera-zanger, maar we hoorden hem niet zingen. Er werd met vertrouwen over de toto gesproken en Hemmingway was weer in zijn stie ren-element en dus allerminst dood, zo als het gerucht wilde. Aflevering nummer 3 van de Claudia- serie moest helaas in telerecording wor den vertoond „wegens verbintenissen el ders". Jammer, vooral voor het geluid, maar verder graag veel lof. Het was een smakelijk, welhaast gaaf geheel, dit t.v.- spel van Willy van Hemert. We schrij ven dat met nadruk, omdat het langza- Internationale kankerstudiegroep gevormd Vijfentwintig specialisten uit V.S. en vijf Westeuropese landen, die dezer da gen in Krasnapolsky te Amsterdam me- disch-technisch van gedachten hebben gewisseld over de vraag of het alge mene gezichtspunt dat in de psychosoma tiek wordt gesteld ook voor de bestude ring van kwaadaardige gezwellen vruchtbaar zal kunnen zijn, hebben za terdag besloten het nu gelegde contact te bestendigen in een „International psychosomatic cancer-studygroup". In elk der deelnemende landen is of wordt een secretaris benoemd. In ons land zal dr. P. van Wirdum (Rotter dam) als zodanig optreden. De specialisten meegeteld, die verhin derd waren de Amsterdamse conferentie bij te wonen, maken thans ruim veertig psychologen, psychiaters, biochemici, fysiologen en farmacologen deel uit van de studiegroep. Van het op deze eerste bijeenkomst be sprokene zal een verslag worden sa mengesteld dat aan alle medische tijd schriften van de gehele wereld zal wor den toegezonden. Voorts is besloten de volgende bijeen komst van de groep in plaats en onge veer in tijd te doen samenvallen met de periodieke Europese congressen op psy chosomatische research. Het eerstvol gende congres wordt gehouden in Ma drid, eind 1961 af begin 1962. Opstelwinnares uit Amerika in ons land Dorothy Claire Olsen, een 16-jarig Amerikaans schoolmeisje uit Jersey City, dat als winnares van een opstel wedstrijd over de historie van haar stad een achtdaags bezoek aan Nederland mag brengen, is zaterdagmiddag met het lijntoestel van de KLM op Schiphol aan gekomen. Zij maakte de reis met haar vader, moeder, twee boertjes (de 11- jarige George en de 7-jarige Kenneth) en de voorzitter van het jubileum comité van Jersey City, dat deze zomer zijn 300-jarig bestaan viert, Bertram R. Huimes. De opstelwedstrijd was een onderdeel van het jubileum-programma. In haar opstel vertelt Dorothy hoe Nederlandse pioniers in 1660 het huidige Jersey City stichtten. Ze noemden het destijds Ber gen, omdat de omgeving veel leek op die van Bergen op Zoom, maar of ze werkelijk uit Bergen op Zoom afkomstig waren heeft niemand ooit kunnen vast stellen. Volgens Dorothy kocht Michael Pauw, burgemeester van Amsterdam, in 1630 een stuk land op de westelijke oever van de Hudson-rivier, tegenover het toen malige Nieuw Amsterdam. Peter Stuyve- sant was de eerste gouverneur van Jer sey City. Vandaag is Dorothy een officiële ont vangst in het stadhuis van Bergen op Zoom ten deel gevallen. In de volgende dagen zal zij o.a. bezoeken brengen aan Willemstad, de Delta-werken, een dia mantslijperij en het Rembrandt-huis te Amsterdam, alsmede aan Rotterdam en Walcheren. merhand tot een eigen schepping is gaan uitgroeien en nog slechts „ontleend aan het boek" kan worden genoemd. Het was vol humor en tederheid. De obligate lach en traan ontbraken geens zins. De drie vervolgen, die nog in por tefeuille zijn, zullen de kijkers het vol gend jaar worden voorgezet, maar als het een beetje wil, zullen de eerste stuk ken wel m reprise daaraan voorafgaan of men bewaart de dan complete serie tot 1962 als bijna ledereen een t.v.-toestel heeft. Tot slot ging „Welbeschouwd" met .slechts" één vraag, maar dat was dan ook een levensgrote. Over de verzuiling. We willen niet in details treden, maar het komt ons voor, dat iedereen, die in de naaste toekomst zich een duidelijk idee van dat vaderlandse fenomeen wil vormen, goed doet kennis te nemen van hetgeen gisteren hierover werd gezegd (het zal wel zyn vastgesteld en in het VARA-archief zijn opgeborgen). Wij voor ons hebben geboeid zitten luisteren en hebben bewondering in ons voelen groeien voor de concentratie van de fo rumleden. Zij slaagden er niet slechts in eigen gedachten vlot en duidelijk te for muleren, maar hielden aandacht voor hetgeen medeleden opmerkten. Luisteren en zelfstandig verder denken is geen ge makkelijk karwei onder de felle lampen tegenover een miljoenengehoor. Op één punt zouden wij graag de de gen met die van de voorzitter willen kruisen. Aan het slot zei hij, dat juist de verzuilde t.v. een forum als het on derhavige mogelijk maakte en het on denkbaar te vinden, dat dit bij een na tionale omroep een kans zou krijgen. We willen hier en nu geen partij kiezen in de kwestie nationale omroep, maar deze verwachting van Cammelbeeck lijkt ons te ontspringen aan een op dit punt ver zuild gedachtenleven (en dat voor een doorbreker!). We kunnen ons voorstel len, dat bij een werkelijke omroepdoor- braak een forum van veel breder samen stelling met groter frequentie zou optre den, waarbij dan nog de op levensbe schouwelijke grondslag samengestelde fora dezelfde kans zouden kunnen krij gen als „Welbeschouwd" (eigenlijk in de grond een pretentieuze naam). Maar het is niet hiermee, dat wij ein digen willen. Het was een prachtige uit zending, waarbij de deelnemers als het ware geestelijk boven zichzelf werden uitgetild. Er bestond weinig diepgaand verschil van mening over de vraag of de verzuiling kracht aan het verliezen was. In dat proces, zo wil het ons voorkomen, speelt de televisie een rol van belang, omdat het de mensen met oogkleppen door zijn zuig- en overtuigingskracht breder gezichtsveld opent. De invloed van dit forum speelt in dat proces wel beschouwd een prominente rol. Dat is te danken aan de speelse ernst, waarmee Cammelbeeck en zijn partners aan de zuilenweg timmeren, maar hem tegelij kertijd ondergraven. Dorothy Claire Olsen, een zestien jarig schoolmeisje uit het Ameri kaanse stadje jersey City kwam tijdens haar onderzoekingen voor een opstelwedstrijd over de histo rische groei van haar driehonderd jarig stadje tot de ontdekking, dat deze gesticht was door een inwoner van Bergen op Zoom. Voor deze ontdekking mocht zij een reis naar ZES JONGE PAPOEA'S NAAR ONS LAND (Van onze Haagse redactie) Een zestal jonge Papoea's zal in sep tember a.s. een oriëntatiebezoek brengen aan ons land. Naar verluidt zal de groep die onder leiding zal staan van de be kende Papoea-leider Marcus Kasiepo, ambtenaar bij de bevolkingsvoorlichting, twee maanden in ons land blijven. Van de zes Papoea's - de eersten, die een groeps-oriëntatiereis naar Nederland maken - zijn er twee bestuursambtenaar, twee onderwijzer, een ambtenaar bij de gezondheidsdienst en een landbouwop- zichter. Zij zullen hier verscheidene ex cursies maken en kennis maken met de Nederlandse wijze van werken op hun eigen vakgebied. De twee bestuursambtenaren zullen hiertoe onder de hoede van de burge meester van Rijswijk worden gesteld. Zij zullen in Rijswijk ongeveer een maand lang kunnen zien hoe de gemeentezaken worden geregeld. KANTINE JOHANNAPOLDER BIJ UTRECHT AFGEBRAND (Speciale berichtgeving) Door onbekende oorzaak ls vanmor gen tussen 5 en 6 uur de kantine Jo- hannapolder te Utrecht aan de Rijks weg naar de Bilt, totaal afgebrand. Twee van de drie in het kleine houten gebouw opgestelde flessen butagas ont ploften en kwamen meters verderop terecht. Daarbij raakte een surveillerende agent van de Utrechtse politie, de heer S. Klein, gewond aan oren en ogen. Omdat hij brandwonden had opgelopen sprong de agent in de sloot naast het gebouwtje. Nadat hij er uit eigen be weging weer was uitgekomen, werd hij door de surveillancewagen van de politie vervoerd naar het St.-Anthonius- ziekenhuis in Utrecht. Toen de brand weer tegen half zes arriveerde, stond het gebouwtje in lichterlaaie. Men kon zich slechts beperken tot nablussen. De schade bedraagt tenminste f. 10.000. Y.M.C.A.-wereldconferentie te Loosdreclit nam dertien resoluties aan Dertien resoluties zyn met algemene stemmen aangenomen op de YMCA- wereldconferentle, die zaterdag na tien dagen te Loosdrecht is gesloten. Een dezer resoluties hield in, dat de jeugd zelf meer bij de opzet en de uitvoering van dergelijke wereldconferenties betrokken wil worden. In de toekomst zullen voorts ook waarnemers van niet-christelyke levensovertuiging en ook uit communistische landen worden uitgenodigd. Een scheiding volgens christelijke opvattingen en godsdiensten zal in de toekomst eveneens worden vermeden. Om de twee, drie jaren zullen er regionale conferenties worden gehouden en om de vijf jaar een wereldconferentie onder auspiciën van de YMCA. nog niet is uitgepraat, werden aanbe volen. In zijn slottoespraak heeft dr. Charles D. Sherman, minister van Financiën van Liberia en algemeen voorzitter van de YMCA de 800 Jeugdafgevaardigden op geroepen hun indrukken van deze con ferentie zuinig te bewaren en thuis uit te dragen. „De grote militaire figuren in de geschiedenis kunnen in deze wereld niet meer als historische helden voor de jeugd van 1960 gelden. Franciscus van Assisië en Albert Schweitzer hebben thans recht op deze onderscheiding. Wij moeten ons instellen op één wereld," al dus dr. Sherman, „die moeten we teza men ontdekken, zonder angst en met in zet van onze leeftijd en met alles wat in ons ls." De YMCA-conferentie stelde zich on dubbelzinnig achter het werk van de VN en alle pogingen tot ontwapening. Er werd voorgesteld op internationale basis model-jeugdraden naar het voorbeeld der VN te formeren onder auspiciën en op initiatief van de YMCA. De uitbrei ding van de reisdienst van de YMCA was een volgende resolutie, die unaniem werd aangenomen, evenals de mogelijkheden voor meer programma's in gezinsverband in deze jeugdgemeenschap. Tenslotte werd de uitgave van een in ternationaal tijdschrift voor de jeugd wenselijk geacht, de vorming van een internationale correspondentieclub en het opstellen van een lijst van onder werpen. die op deze conferentie in Ne derland zijn behandeld, niet alleen on derwerpen waarover men het eens is ge worden, maar ook die waarover men het niet eens werd en ook die waarover men Bus greep auto: vrouw gedood Zaterdagavond zyn op een voorrangs- weg in Tilburg een bus en een per sonenauto met elkaar in botsing geko men. De bus was gevuld met kinderen, die in de „jeugdvierdaagSe" hadden meegelopen, en die met hun ouders en familieleden van Breda op de terug reis waren naar Zwolle. Een personen auto uit Tilburg reed uit een zyweg de voorrangsweg op en werd door de bus gegrepen. De echtgenote van de bestuurder, die naast hem zat, was op slag dood. De bestuurder, een 61-jarige inwoner van Tilburg, werd gewond en naar het St.-Ellsabeth Ziekenhuis te Tilburg overgebracht. De personenauto werd ernstig beschadigd. De bus liep slechts lichte schade op. Van de inzit tenden werd niemand gewond. de Brabantse stad maken, waar zij begroet werd door burgemeester ir. L. A. H. Peters. In het midden de heer Huimes, voorzitter van het jeestcomité in jersey City. Twee mariniers in de cel op Terschelling (Speciale berichtgeving) Twee jeugdige mariniers, resp. uit Apeldoorn en uit Heerenveen, zitten ln de politiecel van Landerum op Ter schelling hun daden van molestatie en hun poging tot brandstichting te over denken. Zaterdagavond wilden ze op het kam peerterrein van Staatsbosbeheer een tent van twee meisjes uit Groningen binnendringen. Deze waren evenwel voor geen kleintje vervaard, want ze gingen o.a. met de koekepan de rust verstoorders te lijf, waarop de mari niers overhaast de vlucht namen. Uit wraak haalden ze toen een kan petro leum en goten die over de tent van de meisjes leeg, waarna zij deze in brand wilden steken. Dit zat hun echter niet glad. De Rijkspolitie, die dag en nacht zeer strenge bewaking op het eiland uitoefent, betrapte ze op heter daad. De politie wist met de landsver dedigers wel raad, maakte proces-ver baal op en sloot ze in de cel. AUTOMOBILIST DOOR LIFTERS OVERVALLEN (Speciale berichtgeving) Zaterdagavond reed een inwoner van Weesp per auto van Amsterdam naar zijn woonplaats. Op de grens van Am sterdam en Diemen vroegen twee jon gens naar schatting 19 jaar oud, om een lift. Op de vraag van de automobilist waar zij naar toe moesten .antwoordden zij. dat zy naar Hilversum wilden. De automobilist antwoordde hierop, dat zij tot zpn woning in Weesp, welke dicht bij het station is gelegen, mee mochten rij den. Hij raadde de jongens aan om hun reis daar vandaan per trein voort te zet ten. Nadat de jongens voor de woning van de automobilist uitgestapt waren, vroe gen zij of zy iets mochten drinken. Deze had hier geen bezwaar tegen en nam de jongens mee naar binnen. Nauwelijks had hijzelf echter een voet over de drempel gezet of hij kreeg een hevige duw in de rug. Verbouwereerd vroeg hij wat dit te betekenen had, waarop hy als antwoord kreeg: „We moeten Je geld hebben." Er ontstond hierop een worsteling waarbij de ene gangster een mes en de ander een stok te voorschijn haalde. On der bedreiging met deze wapens en licht gewond door een steek in een van zijn handen, gaf de automobilist hun zijn portemonnaie met een inhoud van f.30. Onmiddellijk hierop slaagde de man er in zich los te rukken uit de greep van de knapen en zijn woning aan de achterzij de te verlaten om hulp te halen bij de politie. De lifters hadden echter de komst van de politie niet afgewacht en de woning aan de voorzijde verlaten. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. BINNENLAND De Federatie van Verpleeglnrlchtin- F;en voor langdurige zieken en de Katho- ieke Vereniging van Verpleeghuizen hou den op vrijdag 23 september 1960 in het Kurhaus te Scheveningen hun gemeen schappelijke vergadering. Op de agenda staat o.m. een referaat over de taak en de plaats van de verpleeginrichting ln de gezondheidszorg door prof. dr. P. Mun tendam, directeur-generaal van de Volks gezondheid. De 5-Jarige Freek van der Wal uit Oudebiltzijl ls zaterdagmiddag bij zijn huis overreden en gedood door een ach teruitrijdende groenteauto. De kleuter was achter een hegje om achter de auto gekropen. De bestuurder van de auto heeft, voordat hij achteruit reed, niets bemerkt van het kind. Het nieuwe gebouw van de Shell op de hoek van het Hofplein en de Schie- kade, waarover wij uitvoerig berichtten, is zaterdagmorgen door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. geopend in het bijzijn van enige hon derden genodigden. De heer W. K. N. Schmelzer. staats secretaris van Algemene Zaken, zal don derdag 18 augustus om vier uur des middags de eerste woning in het plan „Eigen woningbezit ambtenaren" openen. Deze eerste woning is gebouwd aan het Norenburg te Den Haag. Het huls is als modelwoning ingericht. De minister van Verbindingen van de Ver. Arabische Republiek, de heer M. Khalll, is gistermiddag met een lljnvlleg- tuig uit Londen op het vliegveld Zestien hoven aangekomen voor een oriëntatie- bezoek van een paar dagen op uitnodiging van de Nederlandse regering. BUITENLAND De mogelijkheid bestaat dat de hui dige sterkte van het Zuldkoreaanse leger van 650.000 man tot ongeveer 400.000 man zal worden verminderd. De leider van de democratische meerderheidspartij. John Tsjan, heeft tijdens de verkiezings campagne meegedeeld dat de sterkte van het leger met ongeveer een kwart miljoen man zou worden verminderd, Indien zijn partij de algemene verkiezingen zou win nen. De sterkte van het Noordkoreaanse leger wordt eveneens op 400.000 man ge schat. doch de Zuldkoreaanse weermacht heeft ook nog de steun van een 50.000 Amerikaanse militairen, zodat zij nume riek toch nog de overhand heeft op de Noordkoreaanse strijdkrachten. Ten gevolge van tropische stormen, die vrijdag en zaterdag J.l. boven streken \an Midden- en Zuid-Japan hebben ge woed. zijn acht personen om het leven gekomen en zes gewond. Elf mensen wor den vermist. Bijna 15.000 huizen zjjn De 24-jarige Yves Saint-Laurent, de hoofdontwerper van het Parfjse mode huis Dior. moet op 1 september in mi litaire dienst, aldus heeft het Franse mi nisterie van Defensie zaterdag bekendge maakt. Volgens de bekendmaking is het uitstel dat Saint-Laurent in maart 1957 werd toegekend wegens zijn onmisbaar heid voor de handel, thans verlopen. De Sjanghaise „Wen Hui Pao" meldt dat twee Britse Jehova's Getuigen door een rechtbank van Sjanghai wegens ..spionage en tegenrevolutionaire hande lingen" tot zeven en vijf Jaar gevange nisstraf zijn veroordeeld. De getuigen waren in 1949, het jaar waarop de com munisten de macht grepen, in China aangekomen. Nabij Dvon in Midden-Frankryk ls zondag een plezierboot met veertig men sen omgeslagen nadat het vaartuig door een rukwind tegen de oever terecht was gekomen. Drie passagiers verdronken en vier worden vermist. De rest der opva renden kon de kant bereiken. Dank zij bepaalde technische ont wikkelingen zal de „Minuteman". een Amerikaans intercontinentaal ballistisch projectiel, tegen het midden van 1962. d.w.z. een Jaar eerder dan werd verwacht, gereed zijn voor operationeel gebruik. Dit heeft het hoofd van de afdeling onder zoek en ontwikkeling van de Amerikaan se luchtmacht, luitenant-generaal Ber nard Schriever. meegedeeld. Vier Canadese alpinisten, onder wie de bekende Elfrida Piqou, zijn by een beklimming van de Mount Wawwlngton. ten noordwesten van Vancouver, hoogst waarschijnlijk om het leven gekomen. zy worden sinds 30 Juli vermist. In Angerville, in het Franse district Calvados, zijn zondag bij een botsing tus sen twee auto's zes inzittenden om het leven gekomen, terwijl een zevende zwaar gewond werd. Een der wagens behoorde aan Belgische toeristen. BIJ een botsing tussen twee perso nenauto's op de autobaan tussen Saar- brücken en Kaiserslautern zyn zondag zes personen om het deven gekomen en vier anderen zwaar gewond. Bij een opstand in de ..Stony Moun- tain"-strafgevangenis bij Winnipeg. Ca nada. is óén gevangene om het leven ge komen. Vier gevangenen werden gewond toen de politie van vuurwapens en traan gas gebruik maakte om de orde te her stellen. Drie bewakers hebben verwon dingen opgelopen. VOOR HEDENAVOND Hilversum 1, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. praatje. 18.25 Nieuwe gram. 19.00 Lichte muz. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Festival v. Salzburg: Der Rosenkavalier, opera. (I. d. ?auze: 22.30-22.45: Nws., beursber. v.New ork en SOS-ber.) 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Je moet zelf kiezen, hoorsp. 21.15 Holland Festival 1960: Nederl. kamerkoor. 22.00 Jaarlijks beraad, lezing 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Gram. m. comm. 23 30 Gram. 23.55-24.00 Nws. ANTI-VIVISECTIE-STICHTING BESCHULDIGT „Overtredingen door Rijksuniversiteiten" (Speciale berichtgeving) In weerwil van de langdurige voorbe reiding van de dierenwet heeft onze re gering geen maatregelen getroffen ter bestrijding van de uitwassen, die zich bij de vivisectie voordoen. Aldus luidt een verklaring in het communiqué, dat de Anti-Vivisectie-Stichting aan de pers heeft verstrekt. Het communiqué, dat een beschuldi gende toon aanslaat, maakt melding van „de ernstige, voortdurende overtre dingen van het vivisectiereglement door de Nederlandse Rijksuniversiteiten, over tredingen die door studenten aan het licht zyn gebracht." Volgens de Stichting heeft de rege ring bij de beraadslagingen in de Kamer getracht haar verantwoordelijkheid hier voor van zich af te wentelen door de studenten in gebreke te stellen. De op stellers van het communiqué menen dan ook. dat de regering het bewijs heeft geleverd nog altijd niet van de ernst van de situatie te zijn doordron gen, „zodat het gevaar geenszins denk beeldig is dat de in dit opzicht chao tische toestand aan onze medische fa culteiten in de toekomst aanmerkelijk zal verergeren." Men acht een doeltref fende bestrijding van de gesignaleerde feiten alleen mogelijk door invoering van een „deugdelijk vergunningsstelsel". Een dergelijk systeem bestaat in ver scheidene landen reeds vele jaren en is ook onlangs in de Tweede Kamer be pleit. De Anti-Vivisectie-Stichting memo reert in haar communiqué voorts de lijst van instellingen, waar zij dierproeven voor commerciële doeleinden heeft ge constateerd. Deze lijst heeft de orga nisatie destijds bij de minister van Jus- tie gedeponeerd. De regering beweert echter", aldus het communiqué, „dat van commerciële vivisectie vrijwel niets is gebleken. De Stichting acht des ondanks een wettelijk verbod noodzake lijk en herinnert eraan, dat een derge lijke bepaling in het op stapel staande ontwerp van de wet op de dierenbescher ming ontbreekt. De officiële Engelse cijfers tonen ten slotte aan dat circa 89 van alle in dat land genomen dierproeven zonder ver doving worden uitgevoerd. „Men kan gevoeglijk aannemen." zo merkt het communiqué op, „dat de toestand in Ne derland niet veel beter is hoewel de re gering zegt dat de dieren bij proeven waarschijnlijk veelal verdoofd worden." „Wij komen in actie": MOEDER MAG ERNSTIG ZIEKE ZOON BEZOEKEN In het Bristol-Britannië vliegtuig van de Canadese luchtvaartmij CPA stapte zaterdagavond laat de gelukkige mevr. M. van der Toorn uit Scheveningen. In ongeveer 14 uur zou het toestel haar naar Vancouver in Canada brengen, waar haar ernstig zieke zoon Jan in een zie kenhuis op haar ligt te wachten. Precies een jaar geleden emigreerde de 18-jarige Johannes van der Toorn naar Canada. Een daar verblijvende oom had hem een betrekking aangebo den, die de avontuurlijke jongen gunstig leek. De gedane toezeggingen konden echter niet waar gemaakt worden en Jan sukkelde van de ene baai# naar de andere. Totdat het hem te machtig werd en hij besloot naar Nederland terug te MAANDAG Speeltuin Rondom de Watertoren: pro- paganda-avond met K. en G. 7 uur nam. WOENSDAG Groenesteeg-UiterstegrachtStraatpre- diking Open Deurwerk Hervormde Ge- meeten. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u.nam. BIOSCOPEN Trianon: „De kampioen-melkboer". A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De geheime brigade" (14 Jaar). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „Anna Karenina". Casino: „Het West-Berlijn mysterie" (18 Jaar). Werkd.: 7 en 9.15 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. 'sMiddags: „Tijd voor teenagers". 2.30 uur (AL). Lido: „Verraad op bevel" (14 jaar). Werk dagen: 7 en 9.15 uur; zondag: 7 en 9.15 uur. 's Middags: „Doornroosje" (A.l.) 2.30 en 4.45 uur. Luxor: „Naar het middelpunt der aarde" (14 jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „De inspecteur generaal" (A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: Vrijdag (8 uur), zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Pa rachutisten" (A.l.). Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur „Münchhausen in Afrika". (A.l Donderdag 2.30 en 8 uur „De slag om Arnhem". (14 jaar). Van vrijdag t/m. woensdag „Vlaskop Smiley" (A.l.) 2.30 uur. TENTOONSTELLINGEN v d Werfpark 1 Tentoonstelling geoL gle vaD Nederland Od werkdagen can 10 - 12 eD i 4 Zon en feestdagen 2 4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen in het Chinees" (Tot 31 oktober). Lakennai Verzameling dr A Welcker WerkdageD 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot 29 agustus) Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School (tot half september) Bij geen gehoor bij uw huisarts of spe cialist (of diens waarnemers) bel op: dokterstelefoon 22222. VOOR DINSDAG 16 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu- - 11.00 RVU: Een Jaar bij de Yoga's, 12.33 Lichte muz. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Voor dracht. 15.00 Licht progr. 15.30 V. d. Jeugd 15.45 Kamermuz. 16.16 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Mens en dier: het dier in de mo derne mensenmaatschappij, door prof. dr. S. Hofstra. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Voordr. 21.15 Lichte muz. 21.30 Latijns-Amerik. muz. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws., beursber. v. New York en Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor- zlng. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Katholiek nws. 13.00 Nws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Platennws. 13.30 Gram. 14.00 Gram. 14.30 Voor de plattelands vrouwen. 14.40 Waar ls mr. Mllburry, hoorsp. 15.15 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Bevorde ring van Inheemse bedrijfsleven ln Ne derlands Nleuw-Gulnea, door dr. P. J. van Door en. KRO: 18.00 Filmmuz. 18.20 Kaarten op tafel, lezing. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Koor. ork. en sol. 21.00 Philharm. Ork. en solist. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Fllmdocumentaire. 20.40-22.15 Hoofdfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Balletmuz. 13.40 Voordr. 13.55 Ge- var. muz. 14.15 Kamermuz. 15.00 Hoor spel. 15.30 Gevar. muz. 16.00 Lezing. 16.30 Planorectal. 16.45 Praatje. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East 19.00 Gram. 19.30 Singing the fishing, radio-ballade. 20.30 Twintig vra- fen. 21.00 Nws. 21.15 Lezing. 21.45 Lezing. 2.15 Kamermuz. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. en 24'. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Jazzmuz. 13.30 Nws. en crlcketultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Planomuz. 14.30 Nws. en le's dagb. 16.45 Uitsl. races en verz.progr. 17.30 Nws. en samenzang 18.00 Gram. (Om 18.29 Weerber., nws. en act.) 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gevr. muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Lichte muz.-22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Ge var. muz. 19.00 Nws. 19.20 Filmmuz. 19.50 Lichte muz. 20.05 Amus.muz. 21.45 Nws. 23.30 Zangrecital en pianorecital. 24.00 Nws. 0.10 Amus.muz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05, 13.41 en 14.10 Gram. 18.30, 19.16 en 20.00 Gram. 20.05 Kamer muz. 21.30 Gram. 21.35 Festival v. Stock holm. 23.13 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nieuws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gevar. muz. (Om 12.30 Weerber.) 13.00 Nws. 13.15 Festival v. Salzburg: Zangrecital. 14.05 Volksliede ren. 15.00 Koor, ork. en sol. 16.30 Omr.- ork. en solist. 17.00 Nws. 17.05 Lichte muz. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Marialiederen. 19.50 Lezing. 20.00 Ope- rettemuz. 21.00 Omr.ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gram. 12.15 Planomuz. 12.30 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.03 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Fanfare-muz. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Holland Festival: Ork.conc. (Om 20.30 Gram.) 21.45 Gram. 22.55 Nws. keren. Ook dit was echter niet voor hem weggelegd. Hij werd ziek, zo erg zelfs, dat hij aan één zijde verlamd werd. De dokters constateerden een tumor in de hersenen en waarschuwden zijn familie in Nederland. Toen kwam het noodfonds „Wij ko men" voor ouders van in moeilijke om standigheden verkerende emigranten in actie. In Scheveningen hield ds. Poldervaart een inzameling, waardoor een gedeelte van de reis- en verblijfkosten (mevrouw Van der Toorn mag eventueel een half jaar in Canada blijven) reeds betaald ls. Het Noodfonds zorgde voor het ontbre kende bedrag, waarna mevrouw Van der Toorn zaterdagmiddag hoorde dat zij 's avonds kon vertrekken. Het was de elfde maal, dat het fonds bemiddeling verleende in een noodgeval. De heer M. Reckman, de initiatiefnemer, vertelde dat een 3000 ouders in totaal reeds meer dan f 400.000 byeen hebben gespaard, teneinde hun kinderen te kun nen bezoeken. Met diverse vervoermaat schappijen zyn hierover besprekingen gaande, terwyl ook de regering belang stelling voor het project heeft getoond. WEERRAPPORTEN (Van hedenmbrgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ziirlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Lissabon regen onweer regen onweer zwaar bew. onweer geh. bew. regenbui zwaar bew. regenbul regen zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regen licht bew. zwaar trw. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regenbul regenbul regenbul zwaar bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt ÈÏS wzw 2 21 z 6 19 wzw 4 21 zzw 7 21 z 2 20 w 2 21 w.stll 19 w 8 21 zzw 2 20 ozo 5 24 O 3 17 wjtll 20 w 4 19 w.stil 16 wnw 2 17 wzw 6 20 w 7 14 wzw 5 18 zzw 2 22 W.stll 25 n 2 29 z 1 21 w.stU 15 zzw 2 18 z 2 21 zw 5 21 w.stll 20 v.and. 21 w 1 19 wzw 1 25 nnw 2 33 w.stil 28 nno 3 26 nnw 8 27 2- if Cfl 05 V M jS H 3 j bo S Cc5 13 3 13 0.4 12 6 13 10 9 0.3 13 5 12 0 13 5 12 0.4 11 0 8 3 10 0.4 13 14 13 0.2 9 10 14 2 0 17 0 15 15 16 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2