AMERIKAANSE SUCCESSEN MET DE X—15 EN DE BALLON ECHO WEERBERICHT Marine bluste felle scheepsbrand Raket-vliegtuig bereikt hoogte van 40 km. Satelliet-ballon iveerkaatst rede van Eisenhower Fa. D. KRET Zn. (9 ucf QCiei, leuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1960 No. 30124 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het Amerikaanse experimentele raket-vliegtuig X-15 heeft gisteren een nieuw hoogterecord gevestigd door tot 131.000 voet (ca. 40.000 meter) te stijgen. Vorige week vestigde commander Robert M. White met de X-15 een nieuw snelheidsrecord, door 3.532 km per uur te bereiken. Het oude hoogterecord van 37.000 meter was gevestigd door kapitein Iven C. Kincheloe met een X-2. De records die met experimentele vliegtuigen worden gevestigd zijn officieus. Het officiële hoogterecord van 31.018 meter staat op naam van de Amerikaanse kapitein Joe Jordan, met een jager van het type F 104-C. Een ander succes bereikten de Amerikanen gisteren met de ballon „Echo-I". Deze satelliet-ballon is in een baan om de aarde gekomen. Nauwelijks vier uur na het lanceren van de „Echo", die als relayeer- station fungeert tussen de oost- en westkust van de Verenigde Staten, werd een boodschap van president Eisenhower, welke in Goldstone (Californië) was uitgezonden, teruggekaatst door de ballon en opge vangen op een persconferentie in Holmdel, New Jersey, dus aan de oostkust van de V.S. Washington vrijgevig met de resultaten President Eisenhower noemde in zyn boodschap het lanceren van de ballon „een belangrijke stap in het Amerikaan se programma voor onderzoek van de wereldruimte. Aan de uitvoering van dit programma voor vreedzame doeleinden, waarvan de gehele mensheid zal profi teren, wordt de grootste zorg besteed". „De satelliet-ballon die deze woorden terugkaatst mag door alle landen voor dergelijke proefnemingen te eigen nutte worden gebruikt. De hiervoor noodzake lijke gegevens zijn enkele weken geleden op ruime schaal verspreid". „De Verenigde Staten zullen de weten schappelijke gegevens die uit deze en andere proeven worden verkregen vrije lijk ter beschikking van de wereld blij ven stellen". Het hoofd van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, dr. Keith Glennan, deelde gisteren in het Witte Huis aan journalisten mede, dat Enge land en Frankrijk over het noodzakelijke materiaal beschikken om de ballon voor verbindingsdoeleinden te gebruiken. Hij sprak de hoop uit, dat ook de Russen van de „Echo"-ballon gebruik zouden maken. Geleerden van de Bell Telephone Laboratories te Holmdel in de V.S., ver klaarden, dat het met behulp van de ballon mogelijk was in enkele seconden een telefonische boodschap van de V.S. naar Japan door te zenden. Ook konden televisiefoto's van de Olympische Spelen te Rome met behulp van de „Echo" rond de aarde worden gezonden. Kort na het door de ballon weerkaat sen van Eisenhowers boodschap begon de Amerikaanse luchtmacht proefne mingen met de „Echo" te doen. Twee LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 HET IS WEER MIS Vólgens de Bilt komt het weer in ons land na het passeren van een gebied met hogere luchtdruk morgen weer on der invloed van een nieuwe oceaan depressie, die nu ten westen van Ier land is gelegen. In verband daarmee zal er morgen overdag veel bewolking zijn met later op de dag van het roesten uit enige regen. In het oosten en noordoosten van het land kan het echter een groot deel van de gehele dag nog droog blijven. De wind draait naar zuidelijke rich tingen, maar er wordt nauwelijks war mere lucht uit Frankrijk aangevoerd, zodat de temperatuur slechts weinig hoger zal zijn dan vandaag. De depressie, die de afgelopen da gen in onze streken langdurige regen val veroorzaakte, is boven Zweden aangekomen, met een randstoring bo ven zuid-Polen. Het gehele lagedruksysteem ver plaatst zich nog langzaam naar het noordoosten. (Opgemaakt te 10 uur) 14 AUGUSTUS Zon op: 5.22 uur; onder: 20.07 uur. Maan op: 23.42 uur; onder: 14.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.17 uur en 20.46 uur. Laagwater te 4.03 uur en 16.20 uur. (15/8 hoogwater te 9.19 en 21.48 uur, laagwater te 4.50 en 17.10 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. uur later kon zij mededelen, dat het voor de eerste maal gelukt was een internationaal overzees radiosein via een satelliet door te zenden. Het sein werd uitgezonden door een radarstation van de luchtmacht te Trinidad, weerkaatst door de ballon en daarna weer opgevan gen op een station te Lloyd, in de Amerikaanse staat New York, meer dan vierduizend kilometer van de oorspron kelijke plaats van uitzending verwijderd. De omwentelingsduur om de aarde is ongeveer twee uur. De baan ligt tussen vijftig graden noorder- en zuiderbreedte, d-wz. de ballon beweegt zich dus over het grootste gedeelte der bewoonde ge bieden en zal 's nachts in de Verenigde Staten als een zeer heldere ster kunnen worden waargenomen. „Werkelijk fantastisch" Over het record van de X-15 kan nog het volgende worden meegedeeld: het vliegtuig werd op een hoogte van 13.720 meter door een B-52 straal bommenwer per gelanceerd. In vier minuten schoot het toestel met supersonische snelheid tot op 40 kilometer hoogte. Binnen en kele seconden was het toestel buiten het berijk van de kijkers, die op de begane grond waren opgesteld. Op veertig kilometer hoogte seinde majoor White: „Het is hier werkelijk fantastisch". Een paar minuten later werd de X-15 weer zichtbaar, een klein stipje in de blauwe hemel. De landing, met behulp van glijders op de door de zon doorbakken harde oppervlak van het droge Rodgers meer, leverde geen moeilijkheden op. Enkele seconden voor dat het toestel begon te dalen was majoor White gewichtloos. Nieuwe proef met „Atlas" In Cape Canaveral is gisteren opnieuw een proef genomen met een Atlas-raket waarvan men de neuskegel hoopt te kunnen bergen. Ongeveer een half uur na het lanceren werd bekend, dat het projectiel was neergekomen in het doel gebied, op ca. 8.000 km afstand bij het eiland Ascension. Schepen en vliegtuigen van de Amei-ikaanse Marine begonnen onmiddellijk naar de anderhalf ton zware neuskegel te zoeken. De neuskegel, van een nieuw type, bevatte instrumen ten voor het meten van de radio-actieve straling op ca. 500 km hoogte, het lagere gedeelte van de .zgn. Van Allen-stra- lingsgordel om de aarde. Later werd officieel in Cape Canaveral meegedeeld, dat de vliegtuigen en sche pen de neuskegel niet hebben kunnen vinden en dat het zoeken is gestaakt. Zoals bekend zijn de Amerikanen er eergisteren wèl in geslaagd de capsule van de „Discoverer-13" te bergen. Binnen een paar weken zal de proef worden herhaald met een aap aan boord van de satelliet. Dit zal dan de eerste poging zijn om een levend wezen terug te krijgen uit een satelliet, die in een baan om de aarde is gebracht. Tevoren keerden wel apen en andere dieren terug van verticale ruimtevluch- ten. Reis van Queen Mary werd afgelast Stakende bemanning juichte (Van onze Londense correspondent) Er is nog geen verbetering gekomen in de toestand veroorzaakt «door de wildf staking van de Britse zeelieden. In Southampton jubelde de stakende be manning van de „Queen Mary" toen be kend gemaakt werd. dat de reis van het schip naar New York, welke reed 24 uur was uitgesteld, definitief was afgelast. De stakers beschouwen dit als 'n grote overwinning. De Cunardmaatschappij heeft de pas sagiers voor het grootste deel van een bezoek aan Europa terugkerende Ame rikanen en Canadezen, aangeboden hen per vliegtuig te vervoeren. Gisteravond waren reeds vijf toestellen voor dit doel gecharterd. Pan American Airways heeft twee extra DC-7-toestellen ingeschakeld en de BOAC een extra Boeing-707. De kos ten van deze air-lift worden op f. 700.000 geschat. Cunard is er zich van bewust dat door deze inschakeling van vlieg tuigen een aantal passagiers tot het voordeel van een snelle luchtreis zal worden bekeerd en voorgoed als klanten verloren zal gaan. Er is ook een regeling getroffen om gestrande passagiers door andere schepen naar Amerika te laten brengen. Het is de tweede maal gedu rende de 24 jaar dat de „Queen Mary" in de vaart is, dat een reis als gevolg van een onofficiële staking is afgelast. Er was nog een kleine kans, dat het schip Gistermiddag heeft Amsterdam een ware wolkbreuk te verduren gekregen. Op lang niet alle plaat sen in de stad kon het water een afvoer vinden, zodat men niet al leen op de Weteringschans tafereel tjes als deze kon zien: auto's en trams, die zich een weg zochten door het hoog opspuitende water. Zo hoog steeg het water gister middag in de Amsterdamse grach- gistermiddag zou vertrekken, maar an derhalf uur voor de nieuwe afvaarttijd voegde zich een deel van de op het schip achtergebleven bemanning bij de sta kers die op de kade verzameld waren. Zij protesteerden by hun bond tegen de aanneming door de Cunard van onge organiseerd personeel. Het uitvallen van deze reis van de „Queen Mary" betekent een enorme schadepost voor de Cunard- lijn. Het verlies van de heen- en terug reis wordt op 5 miljoen gulden geschatl Het schip zal zeker twee weken in Southampton moeten blijven liggen. De „Empress of Britain" van de Canadian Pacific kan evenmin vertrekken, maar er is nog geen definitief besluit geno men om voorgoed van de reis af te zien. De staking breidde zich in de diverse havens gisteren verder uit en het aan tal gestrande vakantiegangers aan beide kanten van het Kanaal neemt nog steeds toe. Elk beschikbaar vliegtuig wordt thans gebruikt om hen te vervoeren. De diensten van Dover en Folkstone naar Calais en Boulogne en ook die tussen Dover en Oostende functioneren nor maal, maar zijn thans overbelast door een stroom van reizigers die elders zyn vastgelopen. Volgende week dreigt in Engeland bo vendien chaos als gevolg van de aange kondigde wilde staking in de elektrici teitsbedrijven over het gehele land. ten, dat de rondvaartboten niet meer onder de bruggen door kon den. Ze moesten extra ballast meenemen. „Dat heb ik in al die dertig jaar in het rondvaartbedrijf nog niet meegemaakt'verzuchtte de directrice van een van de grote Amsterdamse rondvaartbedrijven. Deze hoge waterstand is overigens niet alleen te wijten aan de enorme regenval. De Amstel is mede oor zaak. Zij brengt veel water in de hoofdstedelijke grachten. Argentijns schip met rubber lading Het brandweerkorps van de Koninklijke Marine in Den Helder is er gistermiddag in geslaagd na een verwoede strijd een hardnek kige brand te bedwingen aan boord van het Argentijnse vrachtschip „Rio Diamante" uit Buenos Aires, een schip van 5.000 ton, dat gela den is met rubber. Toen het schip gisterochtend ter hoogte van het eiland Vlieland voer, werd brand ontdekt in de ruimen vier en vijf van het achterschip, waarin 20 ton autobanden waren opgetast. Omdat pogingen het vuur met eigen middelen te blussen faalden, verzocht de kapitein om hulp. Slepers op weg Van Terschelling vertrok de sleepboot „Doggersbank" en uit IJmuiden voeren de zeesleepboten „Simson" en „Nestor" uit, die zijn uitgerust met brandblus- middelen. Omstreeks kwart voor tien vertrok de loodsboot „Zeekoe" uit Den Helder om het brandende schip via het Molengat naar de rede van Den Helder te loodsen. Intussen nam de brand in hevigheid toe, zodat de kapitein drin gend om onmiddellijke brandweerhulp uit Den Helder verzocht. Ook de „Dorus Rijkers" werd toen gealarmeerd en voer ter assistentie uit. Omstreeks half twaalf werd de „Rio Diamante" op de rede van Den Helder voor anker gebracht. Drie sleepboten van de Kon. Marine, die ook uit Den Helder waren vertrokken om hulp te bieden, hadden het schip om elf uur als eerste in het Molengat bereikt en begon nen om twaalf uur met het blussings- werk. De schepen van de particuliere bergingsmaatschappijen waren toen nog niet ter plaatse. De brandweer bestreed het vuur met tien stralen, onder leiding van brandmeester Dijkhuizen. Om twee uur stegen nog steeds zwarte rookwolken uit het schip op, maar men had toen reeds een vaste greep op het vuur. De brandende „Rio Diamante" op de rede van Den Helder. Geen particulieren Inmiddels waren de sleepboten van de particuliere maatschappijen aangeko men en de Koninklijke Marine zegde enkele malen toe de blussing over te zullen geven aan de particuliere bergers. Dit gebeurde echter niet, omdat de kapitein van de „Rio Diamante" hierom niet verzocht, aldus deelde men ons van Marinezijde mede. Ook de commissaris van de gemeente politie te Den Helder, de heer W. F. Paauws. die tevens commandant van de Helderse brandweer is, was aanwezig. Het schip was met autobanden, auto's en een lading hout van Hamburg op weg naar de thuishaven. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Er zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd. Omstreeks half zes kon de reddings boot, die steeds in de buurt was geble ven, naar Den Helder terugkeren. Het gevaar was geweken. Om half elf des avonds was de brand geheel bedwongen. Het werk van het Marine-brandweer- korps, dat nog niet zo lang bestaat, maar goed geoefend is, fcrofe wel belang stelling op de wal. Gesprek vaiiTsjombe met Hammarskjöld AFP moet sluiten Secretaris-generaal Hammarskjöld van de Ver. Naties is gisteren aan het hoofd van driehonderd Zweed se V.N.-soldaten in Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga aange komen. Hij werd op het vliegveld hartelijk verwelkomd door premier Tsjombe. „U zult nu een vergelij king kunnen maken met hetgeen elders geschiedt", zei Tsjombe. Honderd manschappen van de militaire politie van Katanga, met Belgische officieren, vormden de erewacht. Hammarskjöld heeft gisteren een hartelijk gesprek van een uur en veertig minuten met Tsjombe gehad. Vandaag zou het contact worden voortgezet. Zowel de waarnemend secretaris generaal Bunche als Hammarskjöld hebben nogmaals verzekerd, dat de V.N.-troepen niet ten behoeve van de centrale regering in Leopoldstad kunnen worden ge bruikt om Katanga tot een bepaald gedrag te dwingen. Het hoofdkwartier van de VN in New York heeft gisteravond meegedeeld, dat de VAR (Egypte-Syrië), Soedan en In donesië elk een bataljon troepen naar Kongo zullen zenden. De troepen zullen „weldra" vertrekken. Aan de Belgische werknemers in Ka- tanga is meegedeeld dat zij, nu ?r troe pen van de Ver. Naties zijn aangekomen desgewenst om terugzending naar Bel gië kunnen vragen. Zij, die wensen te blyven, zullen als „vrijwilligers" worden beschouwd en hun zal vanaf 15 septem ber a.s. een extra-toelage worden toe gekend. Het kantoor te Leopoldstad van het Franse persbureau „Agence France Pres- se" heeft van de Kongolese regering te lefonisch de aanzegging gekregen, dat het werk van AFP in Kongo „onmiddel lijk een einde moet nemen". De corres pondent van het AFP te Leopoldstad, Francois du Sorbier deelde mee, dat deze telefonische boodschap kwam van kolo nel Joseph Mombotoe, staf-chef van het Kongolese leger. De secretaris-generaal van de Ver. Na ties Hammarskjöld heeft intussen in een rapport aan de Veiligheidsraad een plan ontvouwd, dat beoogt de volkerenorga nisatie te laten deelnemen aan bijna alle takken van het militaire en burgerlijke bestuur van Kongo. Een groep interna tionale deskundigen zou reeds volgende week moeten beginnen met het opstellen van aanbevelingen voor programma in elf verschillende sectoren van de be- stuursverantwoordelykheid. Stervende vissen in de Haarlemmermeer Honderden versufte, stervende en dode vissen, waaronder grote snoeken, trek ken sinds twee dagen grote belangstel ling van het publiek in de Haarlemmer meer. Zij dryven aan de opperlvakte van het water van de Hoofdvaart bij Lijn den B. Volgens een bericht uit Hoofd dorp was er dezer dagen een versufte snoek van 20 pond uit gevist. Naar de oorzaak is gisteren door het polderbestuur uit Hoofddorp een onder zoek ingesteld. Vermoed wordt, dat het water te weinig zuurstof heeft, hetgeen mogelijk het gevolg kan zyn van kroos vorming of afstervende waterplanten, waardoor zich moerasgas zou kunnen ontwikkelen. Of de nog levende vissen voor con sumptie geschikt zijn, kon gisteren nog niemand met zekerheid zeggen. Ook zal worden nderzocht of het omringende bouwland misschien met een of aader vergif bestoven of bespoten is. Russische activiteit in Laos en op Cuba Het centraal comité van de commu nistische partij van Laos heeft zich be reid verklaard met het revolutionaire comité samen te werken bij de „spoedige vorming van een nationale coalitierege ring" en „uitbreiding van de staatsgreep in de diverse provincies", aldus bericht het Noordvietnamese persagentschap VNA. Het lijkt echter niet uitgesloten dat de leider van de staatsgreep kapitein Kong Lae en de regering in Loeang Prabang tot een vergelijk zullen komen, op voor waarde dat ex-premier Soevanna Phoe- ma weer aan het bewind komt. De commandant van het Laotische leger, generaal Rattikhone, die woens dag als vertegenwoordiger van de rege ring naar Vientiane kwam, is gisteren in gezelschap van een vertegenwoordiger van het revolutionaire comité naar de residentie teruggekeerd. Naar in Vientiane verluidt heeft het comité er in toegestemd dat het Laoti sche leger de controle over Vientiane herneemt, met uitzondering van enkele strategische punten, Doch de koning zou binnen 24 uur Prins Soevanna Phoema tot premier moeten benoemen. Elf Russische diplomaten zyn gister avond met hun gezinnen te Havanna aangekomen, als staf van de nieuwe Russische ambassade in de Cubaanse hoofdstad. Hun leider was de zaakgelas tigde Boris Kasantsjef. De Sovjet-Unie en Cuba hebben in mei van dit jaar hun diplomatieke betrekkingen weer aange knoopt nadat deze acht jaar verbroken waren geweest. Harwich-Hoek van Holland Staking op nachtboot Gisteravond ls onder de Engelse be manning van de nachtboot Harwich- Hoek van Holland, een half uur voor het vertrektijdstip van 22.15 uur. een sta king uitgebroken. Het gevolg hiervan was, dat de boot niet kon varen en dat vanmorgen geen passagiers Hoek van Holland bereikten. De maatschappij Zeeland, die de dagbootdienst verzorgt, heeft twee boten naar Harwich gestuurd met een gezamenlijke capaciteit van 3200 passagiers om de in Harwich wachten de toeristen naar Nederland te brengen. Er zullen vanavond ook extra boot- en expressetreinen naar en van Hoek van Holland rijden om de stroom van reizi gers te verwerken. H Uit het Leidsch Dagblad van fj 15 Augustus 1860: H België en Nederland. Na dertig jaren staat thans Bel- 1 gië als een der welvarendste, der jf meest tevreden, der politiek meest 1 ontwikkelde landen van Europa, voor ons. Het heeft, binnen wei- 1 nige maanden, eene vreedzame in- i wendige revolutie tot stand ge- 1 bragt, die menig land, die inzon- 1 derheid Nederland het benijdt: de afschaffing van het gemeentelijk accijnsstelsel. Niet minder opmer kelijk dan de vruchten op het stof felijk gebied, zien die op 't gebied der staatkunde. De algemeene en krachtige uitbarsting van geest drift bij den negen en twintigsten verjaardag der troonsbestijging van Koning Leopold, de nationale, geheel vrijwillige, beweging van innige aansluiting aan zijne Rege- ring, de algemeene geuite volks- 1 wensch tot nadere verbroedering M met Noord-Nederland, het zijn te- 1 kenen en feiten die alleszins de I aandacht, en wel bepaaldelijk onze s I aandacht, verdienen ÏFiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilI

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1