Tijdelijke vergunning voor de sporttoto Ook Koch en Van Houwelingen in de stayersfinale (profs) FijnFAAM fantastisch Leidse amateurclubs gaan zich voorbereiden op komend seizoen DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 Advertentie Wereldkampioenschappen wielrennen De wereldkampioenschappen wielren nen zijn gisteravond te Karl Marxstadt voortgezet met de herkansing van de professional stayers. Hieruit plaatsten zich de Belg Pol de Paepe en onze landgenoten Noppie Koch en Arie van Houwelingen voor de eindstrijd. Eerder plaatsten zich hiervoor reeds Wierstra (Ned.), Timoner (Spanje), Bucher (Zwitserland), Pizzali (Italië), Verschueren (België) en Raynal (Frank- rük). De uitslag van de herkansing was: 1. De Paepe (België), achter De Graaf, in 1 uur 78.616 2, Koch (Nederland), achter Van Rooy, op 25 m, 3. Van Hou welingen (Ned.) achter Wiersma, op 60 m,4. Marsell (W.-Dld.), op 95 m. 5. Ga- latti (Zwits.), op 205 m. 6. Retrain (Fr.) op 250 m. 7. Godeau (Fr.), op 305 m. De Spaanse kampioen Gomilla gaf op, de Italiaan Musone, die ook aan de her kansing zou deelnemen, verscheen niet aan de start. Een half uur voor het einde van de herkansing zag het ernaar uit, dat van de Nederlanders in elk geval Noppie Koch zou worden uitgeschakeld. De Utrechter had na 25 minuten van gang maker moeten verwisselen en was daar door een ronde achterop geraakt. Koch herstelde zich echter voortreffelijk en na 35 minuten was hij al weer op de vierde plaats teruggekeerd. Van Houwelingen lag toen derde achter de Belg De Paepe, die van start tot finish de eerste plaats zou behouden, en de Zwitser Galatti. In een slotaanval, drie minuten voor het einde, door Van Houwelingen ingezet, ging de Zwitser door de knieën, waar door ook Koch hem kon passeren. Kort voor de finish verwisselde Koch en Van Houwelingen nog van plaats, maar dit was alleen voor de statistiek van belang. PAARDESPORT Hairos II in Amerika (Van onze medewerker) Hairos II, die gisteren in Amerika ls aangekomen, zal zaterdag 20 augus tus starten in het wereldkampioen schap op de Roosevelt Raceway (baan- lengte 804 meter) in een koers over IVa mijl (2012 meter). Zijn zeven tegen standers zullen zijn Icare IV, Tornese en Crevalcore, uit Italië, Iton (de uit Frankrijk afkomstige nu in Oostenrijks bezit zijnde Franse hengst) en Tie Silk (Canada). Verder een Amerikaans paard, dat na het op zaterdag a.s. te houden Amerikaanse kampioenschap zal worden aangewezen en een verte genwoordiger uit Australië. De Franse crack Jamin zal niet deelnemen. De koers gaat van meet en is gedoteerd met 50.000 dollar, waarvan 25000 voor de winnaar. Op 27 augustus worden op dezelfde baan en over dezelfde afstand twee races gehouden. In de eerste starten de vier best geplaatsten uit de koers van 20 augustus tegen vier der beste Amerikaanse paarden. De prijs is 15.000 dollar voor de winnaar. In de tweede race komen uit de laatste vier uit het wereldkampioenschap tegen vier na der aan te wijzen Amerikaanse paar den. Op 29 augustus keren de „Europea nen" in Rome terug. Op de baan Tor di Valle zal dan een grote internatio nale draverij plaats vinden met deel name van de Europese cracks, Ita liaanse en eventueel Amerikaanse paarden. Theo Messidor heeft een winsom boven f. 100.000 De crack Theo Messidor is het eer ste Nederlandse paard, dat met zijn gewonnen bedragen op de langebaan- draverijen in ons land met f. 109.275. de ton is gepasseerd. In de zeven jaar dat dit paard tot heden uitkwam, was hij bij 105 starts 74 maal le, 15 keer 2e en 6 keer derde. Op de Nederlandse elite-lijst neemt hij met een kilometertijd van 1.18.4 de vierde plaats in achter Mac Kinley 1.17.3, Sorento 1.18.2, en Olga Pluto 1.18.4. In 1958 en 1959 won Theo het kam pioenschap Nederlandse paarden en in 1958 was hij winnaar van het kam pioenschap van Nederland. Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Beautiful-Starprijs: 1. Yankee Maid (B. de Vries) (1.30.2); 2. Yasmlne; 3. Yash- mir. Tot.: w. f2.60: pi. f 1.30, 2.-, 1.50; cov. f 7.60; koppel i 7.10. Boy van Hidaum-prijs: 1. Y Bert D (J. van Dooyeweerd) (1.29.6); 2. X Straal W; 3. Xanthia S. Tot.: w. f5.50; pl. f 1.60, 1.50, 1.30; cov. f 5.50; koppel f 5.60. Bermuda-prijs: 1. Zephyr Magowan (A. Th. Knijnenburg) (1.34.9); 2. Zambesi; 3. Zeeadelaar S. Tot.: w. f3.30; pl. f 1.60. 1.70, 2.30; cov. f4.80; koppel f7.30. Boy Scotsch-prljs: 1. Walmut Erf1*— (J. Hof) (1.27.5); 2. Walnut Hall; 3. nocraat. Tot.: w. f2.50; pl. f 1.40, 1.70, pel f 4.50. ijs: V dead heat tussen Velduil S en Victor van 1.70; cov. f 5.90; koppe Barones Spencer K-prijs J. Vlaar) (1.29.3); 2. Willy's Lieveling; 3. Oranje. Tot.: w. f9.10; pl. f2.80, 2.30, 1.20; 1.70; cov. f9.70; koppel f24.70. Besuvio-prijs1. Vanity Hanover (F. J. Ecrenberg) (1.26.1); 2. X Pluto; 3. Robert Taylor. Tot.: w. f4.90 (stal); pl. f2.20, 1.70, f2.-; cov. f3.70; koppel f8.90. Bon Harvester-prljs: 1. Very Nice (B. de Vries) (1.26.4); 2. Qui Suit; 3. Trou badour. Tot.: w. f5.50; pl. f2.10, 2.40, 2.70 cov. f 6.40; koppel f 12.20. Bruine Lijster S-pr(js: 1. Q B&scom; 2. Gao B; 3. Rudolf G. Tot.: w. f3.-; pl. f 1.90, 3.90, 6.30; cov. f6.30; koppel f 12.50. Totale omzet: f 109.309,60. Het Deense amateurelftal, dat on langs door een vliegramp een aantal prominente spelers verloor, heeft gister avond een overwinning op Finland be haald. In Kopenhagen versloeg het team, dat zich geplaatst heeft voor de eind ronden van het Olympisch voetbaltoer nooi, het Finse elftal met 21. De rust stand was 11. De Duitser Manfred Preussger kwam tijdens atletiekwedstrijden in Maagdenburg bij het polsstokhoogsprin gen tot 4.65 meter en egaliseerde daar mede het Europese record, dat sinds 16 juli (Moskou) op naam staat van de Russische atleet Janis Krassmvskis. ARIE VAN HOUWELINGEN Troostprijs In de boezem van de KNZB wordt momenteel 'n particuliere actie gevoerd voor de zwemmers, die door het onver wachte besluit van het NOC om geen vrije slag estafette-ploeg uit te zenden zo zijn teleurgesteld, toch een reis naar Rome te laten maken. Niet om toch te starten die mogelijkheid is nog slechts illusoir maar om de Olympi sche zwemwedstrijden als supporters te kunnen bijwonen. Grote en kleine bedragen zijn reeds van particuliere zijde binnengekomen. Officials hebben hun persoonlijke ver goeding beschikbaar gesteld en treffend ls vooral, dat de voor Rome aangewezen zwemploeg die gisteravond in Utrecht bijeenkwam, spontaan van enkele dagen zakgeld heeft afgezien. Aangezien het plan bestaat het betrokken viertal, Leo Verburgt, Johan Bontekoe, Charles Rit- ton en Cees van der Tooren met de par ticuliere wagen van laatstgenoemde te laten reizen, denkt men slechts ongeveer 2600 gulden nodig te hebben. Hiervan is reeds 1750 gulden gedekt. ATLETIEK Het zit Heida en Van Uden niet mee Het zit Henk Heida en Jan van Uden niet mee met hun pogingen om de li- miettijd op de 800 en de 400 meter voor de Spelen te Rome te bereiken. Beide atleten, juryleden en enkele belangstel lenden keerden gisteravond teleurge steld huiswaarts aangezien de baan door de aanhoudende regen in zo een deplo rabele toestand verkeerde dat er de eer ste dagen van een poging geen sprake kan zijn. De laatste kans, die de atle ten ongetwijfeld met beide handen zul len aangrijpen, zal zijn tijdens de lan- denwedstrijd atletiek Nederland-Frank rijk (dames) zondag a.s. op de sintel- baan de Vijf Sluizen te Vlaardingen. Een laatste kans, want op 15 augustus a.s. wordt de inschrijving voor Rome geslo ten. |j.; fcS* met frisse vruchtenvullingde hoofdrol in elke zomer-idylle! Totoivet in iverking getreden Zoals wij gisteren in een deel van onze editie meldden heeft de minister van Justitie een tijdelijke vergunning verleend voor het or ganiseren van een sportprijsvraag aan de Nederlandse Sport Fede ratie en het Comité van instellin gen voor overleg inzake sport- prijsvragen gezamenlijk, tot en met 2 oktober 1960 of zoveel eerder als de aanhangige wet tot de wij zigingen van de loterijwet in wer king is getreden. Het deelnemen aan de sporttoto staat open voor personen van achttien jaar en ouder, die in het bezit zijn van een door de sporttoto gestempelde registra- tiekaart. Begonnen wordt met de re gistratie open te stellen bij sportver enigingen, die lid zijn van een sport bond, aangesloten bij de Nederlandse Sport Federatie. Over de wijze waarop sportverenigin gen de deelnemers kunnen registreren ontvangen zij spoedig bericht via hun sportbond. Voor de registratie is f. 1,50 door de deelnemer verschuldigd. De mogelijkheid om ook bij anderen als sportverenigingen de registratie ter hand te nemen, is in voorbereiding. De reeds in omloop zijnde groene kaar ten van de KNVB-toto zijn ook geldig voor de sporttoto. Het lidmaatschap van een vereniging is niet meer verplich tend. De maximum-inleg bedraagt twee gulden, de minimum-inleg vijftig cent en de prijs per kolom is 25 cent. Er mogen verder geen kosten aan de deel nemers in rekening worden gebracht. De medewerkende verenigingen ont vangen 4 procent vergoeding, waaruit zij de te maken kosten moeten bestrij den. De verenigingen ontvangen 20 pro cent van de bruto-inleg als voorbeste ding, uitsluitend te gebruiken voor de zuivere amateursport en de lichamelijke vorming. Van de bruto-inleg moet ten minste 60 procent worden besteed voor het doel, t.w. de belangen van de zui vere amateursport. De lichamelijke vor ming, alsmede die, welke liggen op het gebied van cultureel werk, maatschap pelijk werk en volksgezondheid. Van deze 60 procent zal deel worden be stemd voor de sport en M deel voor de andere instellingen. De hiervoor ge noemde 20 procent voorbesteding van de verenigingen wordt onttrokken aan het deel van de sport. De prijzen zullen worden ter beschik king gesteld in waardebonnen, krediet brieven en geblokkeerde goederenkre dieten en mogen niet worden besteed voor de aankoop van geldswaardige papieren of alcoholhoudende dranken. De sporttoto zal voor het eerst wor den georganiseerd op 28 augustus 1960. van echte boter... je blijft aan het uitdelen! ||PDM* knappend-bres met roomzachte chocoladevulling Vriendschappelijke voetbalwedstrij den Voor 25.000 toeschouwers heeft Feyen- oord gisteravond in Rotterdam met 51 verloren van Dynamo (Zagreb). By de rust had Feijenoord reeds een 03 ach terstand. De Zuidslavische doelpunten werden gemaakt door Liposinovic (3x) en Blazic (2x). Bouwmeester scoorde het enige Feijenoorddoelpunt. Sportclub Enschede speelde voor 13.000 toeschouwers in het Diekman stadion te Enschede tegen de Duitse eerste divisie club Westfalia (Heme) en won met 62. Bij de rust was de stand 11. De doelpunten werden voor rust ge scoord door de Duitser Clement en Voges (Enschede). Na rust zorgden de Nederlanders door doelpunten van Rahn (2x), Van der Wel, Jansen en Pfeiffer voor een ruime voor sprong. De Duitser Luttrop bracht de eindstand op 6—2. In een keihard duel won Fortuna '54 in Geleen met 42 van de Franse beker houdster Monaco. De oud-Fortunaspeler Carlier opende de score voor de Fransen. Cor van der Hart bracht de partijen echter weer op gelijke voet. Door een doelpunt van Beenen nam Fortuna de leiding, waarna kort voor de rust Hidalgo het tweede Franse doelpunt maakte. Na de rust bracht Fortuna door doelpunten van Angenent en Kohn de eindstand op 42. De eredivisieclub PSV won te Nijme gen met 30 van Duisburger SV. De ruststand van de ontmoeting, die door 6000 toeschouwers werd bijgewoond, was 20. De doelpunten voor PSV werden gescoord door Van de Heuvel. Louwers en Dillen. De Bredase eredivisieclub NAC heeft te Diisseldorf met 32 verloren van Fortuna Diisseldorf. De ruststand was 20 voor de Duitsers. Afwachten Vijf atleten uit Somaliland arriveer den gisteren in Rome om zo zij ho pen aan de Olympische Spelen te kunnen deelnemen. Somaliland is na melijk (nog) geen lid van het Inter nationaal Olympisch Comité. Op het congres van het IOC, dat enkele da gen voor de opening van de Spelen wordt gehouden, zal worden beslist over de toelating van Somaliland tot het IOC. Zo de aanvraag van Somali land voor het lidmaatschap wordt goed gekeurd, zal Somaliland het 81e land zijn, dat op de Olympische Spelen zal zijn vertegenwoordigd. UVS—DWS afgelast De voor hedenavond vastgestelde oefenwedstrijd UVS-DWS/A gaat in ver band met de slechte weersomstandighe den niet door. TENNIS Geplaatste spelers voor tenniskampioenschappen Voor de nationale tenniskampioen schappen welke volgende week te Sche- veningen worden gehouden heeft de KNLTB de volgende spelers als de ge plaatsten (nader in het schema te ver delen) aangewezen: Herenenkelspel: 1. P. van Eijsden, 2. W. Maris, 3. J. van Dalsum, 4. H. Goris, 5. H. Biesheuvel, 6. R. Gurowitsch, 7. P. Scholtz, 8. R. Kuijpers. Damesenkelspel; 1. mevr. B. Thung, 2. mej. F. Marinkelle, 3. mej. M. Tervoort, 4. mej. J. Seven, 5. mej. H. Ruinen, 6. mevr. J. Baars, 7. mej. M. Rollin Cou- querque, 8. mevr. F. v. d. Wildenberg. In het damesenkelspel kan mevr. Vlet ter haar titel niet verdedigen wegens fa milieomstandigheden. DUIVENSPORT P.V. „de Reisduif" Wedvlucht met 184 jonge duiven vanaf Tergnier. Af stand 290 km. Gelost om 6.45 uur met kalme oostenwind. De eerste duif be reikte zijn hok om 11.26.41 uur; de laat ste of 37e prijswinnaar was er om 12.14.20 uur. De uitslag luidt: N. v. d. Dop 125; W. Siera 3; F. W. Bouwman 4; 5. Koster 6—7—8—9; J. v. d. Kaay 10. SPORTSPLINTERS Op verzoek van de Deense voetbal bond zal een onderzoek worden inge steld naar de amateur-status van de Ita liaanse voetballers die zijn ingeschreven voor het Olympisch toernooi. In het bij zonder aan de amateur-status van Ri vera, Alfieri, Pelegalli, Trebbi, Bettini en Salvadore wordt getwijfeld. Enkele van deze spelers zouden zelfs al een prof contract hebben gesloten. Voor de vierde maal in successsie ls woensdag in Breda de jeugdvierdaagse begonnen. Ongeveer duizend jongens en meisjes uit heel Nederland nemen er aan deel. De wandeltocht gaat door de bosrijke streken rondom de Baroniestad. De voorzitter van de KNZB, de heer Jan de Vries zal in Rome als voor zitter van de jury d'appèl van de FINA optreden. Dit betreft zowel het zwem men, schoonspringen als waterpolo. Bij de wedstrijden zelf zal de heer De Vries geen functie bekleden teneinde in voor komende gevallen geheel boven de par tijen te kunnen staan. De bondsvoorzitter zal als president van de internationale organisatie tevens het FINA-congres leiden. Koud, nat en vrijwel verlaten H'fls gisteren het strand, dat an ders in dit jaar getijde krio.elt van de badgas ten. Slechts en kele stoere wan delaars waagden het de zee op te 'oeken. Roodenburg gaat naar ONA (Van een onzer verslaggevers) Het voetbalseizoen staat voor de deur en óók de amateurs gaan zich zo lang zamerhand weer voorbereiden. Gisteren reeds publiceerden wy het oefenprogramma van LFC. In vervolge hierop thans het oefenschema van de andere Leidse 2e-klasser Roodenburg en van de 4e-k)issers Lugdunum, DOCOS en de debutant Oranje Groen. ROODENBURG Zondag a.s. trekken de blauwzwarten naar Gouda alwaar tegen het naar de amateurs gedegradeerde ONA wordt aangetreden. Uiteraard zonder linksbui ten Koos v. Weerlee die, naar bekend, tot het betaalde voetbal is overgegaan. Verder zal Roodenburg enkele „probeer sels" in het veld brengen. Bovendien hebben de Leidse Houtbewoners zich verzekerd van een nieuwe oefenmeester, t.w. de heer A. J. Poots uit Leiden (ex- speler van het Dordtse Fluks en oud trainer van VVP - Den Haag - en mo menteel ook trainer van de Leiderdorpse zaterdagclub RCL). De heer Poots volgt by de blauwzwarten de heer Matla op, onder wiens leiding Roodenburg het tweedeklasseschap binnenhaalde. Voor volgende week zondag (21/8) staat een toernooi (georganiseerd door VIOS, Den Haag) op het programma, terwijl ten slotte nog een return wedstrijd in de Leidse Hout tegen ONA in het voorne men ligt. LUGDUNUM De Kikkers, die vorig seizoen nèt de bus misten wacht een lijvig oefenpro gramma. Zaterdag a.s. trekken twee groenwitte elftallen naar VWS. Als in termezzo vinden zondag aan de Haar lemmervaart jeugd-atletiekwedst rijden plaats. Zondag 21 augustus treedt Lug dunum in eigen huis aan tegen Ryswyk (met 2 elftallen). Een week later gaan de groenwitten met 3 elftallen de der deklasser Naaldwijk bestrijden, eveneens aan de Vaart. Op zaterdag 3 september wordt in Sassenheim (7 uur) gespeeld tegen Ter Leede, terwyl zondag 4 sep tember een combinatie in Alphen tegen Alphense Boys 1 binnen de lijnen komt. DOCOS De roodwitten starten zondag hun oefenprogramma in Wassenaar. Met 2 elftallen wordt daar gespeeld tegen Blauw Zwart. Vervolgens staat nog - eveneens in Wassenaar - een wedstrijd te wachten tegen een combinatie van Wassenaar. Tevens trekken nog 3 lagere elftallen naar Delft. Daar namelijk or ganiseert DHL een toernooi voor afde lingselftallen. ORANJE GROEN Het pas gepromoveerde Oranje Groen leeft nog steeds in het onzekere welk veld de benjamins in de KNVB moeten gaan bespelen. De besprekingen dien aangaande hebben nog niet tot een de finitief besluit geleid. De oranje-groenen spelen hun oefen wedstrijden alle uit. Zondag (12.30 uur) als voorwedstryd van LFC-SHS, speelt Oranje Groen 1 tegen een LFC-combi- natie. Volgende week zondag gaat men naar Geertruidenberg alwaar met 2 elftallen tegen de plaatselijke 4e-klas- ser wordt gespeeld. De lagere elftallen komen diezelfde dag tegen VNA binnen de lijnen. Zaterdag 27 en zondag 28 aug. vinden aan de Boshuizerkade de 98 wed strijden plaats in het kader van het gro te pupillen toernooi, dat Oranje Groen torganiseert. Extra kleedgelegenheid was nodig en zodoende kreeg men de be schikking over vier grote 40-persoons tenten. Tenslotte ligt er nog een UVS—Oranje Groendag in het verschiet op zondag 4 september, doch officieel is dit laatste echter nog niet. NOG GEEN ZEKERHEID OVER OORZAAK SPIERVERZWAKKING Voorbarige uitlatingen? Over de oorzaak van de spierverzwak- kingsverschUnselen by arbeiders van een Iederwarenfabriek te St. Michielsgestel bestaat nog geen enkele zekerheid. Dit is medegedeeld door de centrale ar beidsinspectie in Den Haag. Het onder zoek in deze zaak dat, namens deze in spectie door ir. F. Groeneveld, als voor zitter van de commissie van onderzoek wordt geleld, is nog in volle gang. De Haagse inspectie werkt in dit geval sa men met de arbeidsinspectie te Breda, die de uitlatingen van de bedrijfsarts, de heer I. van Goor, over de oorzaak, voorbarig en ongewenst heeft genoemd. Evenals de Haagse inspectie is deze in spectie van oordeel, dat geen enkele conclusie is te trekken, zo lang niet alle mogelijkheden zijn onderzocht. Inmid dels heeft dokter Van Goor naar aan leiding van deze kritiek de namen be kend gemaakt van de specialisten, die met hem een onderzoek naar de oorzaak hebben ingesteld. Het zijn prof. dr. A. Biemond, hoogleraar neurologie te Am sterdam en dr. E. Merlevede, directeur internist van het „Sacré-Coeur' -zieken- huis te Oostende, (België). Prof. Bie mond heeft in Tilburg en 's-Hertogen- bosch diverse by de verlamming betrok ken patiënten onderzocht en zwavelkool stof als ziektebron genoemd .Het T.N.O. in Waalwijk bevestigt, dat in de betrok ken stof een zwavelkoolstof aanwezig is. Wanneer het onderzoek van de arbeids inspectie afgesloten wordt is nog niet bekend. SMALDEEL V NAAR JAPAN Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat het in het voornemen ligt, dat Hr. Ms. vliegkampschip Karei Door man en Hr. Ms. onderzeeboot jagers Gro ningen en Limburg in de eerste helft van september een niet officieel bezoek aan Japan brengen. Deze schepen die smaldeel V vormen, bevinden zich thans in de wateren rond Nieuw-Guinea. MOTORJACHT UITGEBRAND Schade f. 10.000 Gisteravond werd de brandweer van Wieringerwerf gealarmeerd voor een brand in een motorjacht, dat zich be vond in de Robbevaart ter hoogte van de Sluitgatweg in de gemeente Wierin- germeer. Toen de brandweer ter plaatse arriveerde laaiden de vlammen reeds hoog op, mede als gevolg van het feit, dat een tank met plus minus 100 liter benzine leeg liep. De eigenaresse van het jacht, me vrouw H. G. Harlaar uit Amsterdam en haar dochter mevrouw C. W. Jonkhof f met haar elfjarig dochtertje konden zich slechts met moeite in veiligheid stellen. Eerstgenoemde werd daarbij ge holpen door haar dochter, die zich daar toe te water begaf. De dames waren 14 dagen op vakantiereis met het jacht en zouden zaterdag naar huis terug gaan. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt doordat bij het starten van de motor een vonk ontstond. Het jacht brandde vrywel geheel uit en zonk daarna. Later is het door een kraanwagen gelicht en tegen de kant gezet, nadat de brandweer er water uitgepompt had. De schade wordt geraamd op f 10.000.Ook een portefeuille met een bedrag van plus minus f200.— werd een prooi der vlam men. De eigenaar is verzekerd. Natuurkunde meet een gewaardeerd vak worden Het is voor de evenwichtige ontwikke ling en opvoeding van alle kinderen van belang, dat zy de natuurkunde en haar methoden om kennis te verwerven, le ren waardere.t, aangezien de natuurkun de heden ten dagen een essentieel deel is van het erfdeel en het dagelijks le ven van de mens. Deze opvatting is door 140 vooraan staande natuurkundigen en natuurkun- deleraren uit 29 landen uitgesproken op een conferentie in Parijs, waarop een week lang over de problemen van het natuurkundeonderwijs is gesproken. De deelnemers zijn eenstemmig tot de con clusie gekomen, dat er in de gehele we reld een gebrek aan natuurkundigen en beroepsopleiding op dit gebied bestaat. Zij menen dat hieraan op internationaal niveau iets moet worden gedaan, vooral omdat het tekort aan natuurkundelera- ren in de naaste toekomst nog aanzien lijk dreigt toe te nemen. De conferentie, georganiseerd door de OEES (Organisatie Europese Economi sche Samenwerking), de Unesco (de VN-organisatie voor Onderwijs. Weten schap en Cultuur) en de Internationale Unie voor zuivere en toegepaste natuur kunde, was van mening dat het natuur- kunde-onderwijs op middelbare scholen en bij het hoger onderwijs moet worden toevertrouwd aan mensen die een oplei ding als natuurkundige achter de rug hebben.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7