Overdekte markthal voor grossiers van Boommarkt 30 aug. ingebruik De Kema controleert en meet de vele ontstoringsmaterialen VERKEER IN LEIDEN WORDT NOG STEEDS ONVEILIGER Shellgebouw Rotterdam voltooid Pech door Patty en pijpestelen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 11 augustus 1960 blad no. 30122 STUKJE STRAAT AAN ROOSEVELTLAAN In het zo snel uitbreidende zuid westelijke gedeelte van Leiden nadert alweer een groot gebouw haar voltooiing n.l. de groothan delsmarkt voor groente, fruit en aardappelen. In snel tempo wordt nu de laatste hand gelegd aan die ruime hal aan de Rooseveltlaan, welke op 30 augustus met enig vlagvertoon in gebruik zal worden genomen. Deze dinsdag wordt een grote dag voor de grossiers, die jaar in jaar uit in de open lucht hun nering hebben gedre ven op de Boommarkt. Maar iedere Lei- denaar zal kunnen getuigen, dat hun positie daar door het groeiend verkeer in de binnenstad vrijwel onhoudbaar werd. Verkeersopstoppingen waren tij dens de markturen aan de orde van de dag. De gemeente hakte tenslotte die verkeersknoop door en besloot een nieu we marktplaats te creëren in Leiden- zuidwest met ruime gelegenheid voor aan- en afvoer van de goederen. In feite is er eigenlijk maar een zeer Meisje bijna onder trein ongedeerd Overwegwachter F. P. Bolle uit Voor schoten schrok hevig toen hy het meisje tussen de gesloten overwegbo men zag fietsen, terwijl nog geen vijftig meter van haar vandaan de trein uit Den Haag kwam aanrazen. Even later zag hij haar totaal vernielde fiets. Het meisje wasongedeerd. Dit gebeurde gisteravond omstreeks half zeven op de spoorwegovergang aan de Hoge Morsweg te Leiden. Hoe het 17-jarige werkstertje Willie van Zeist uit de Celebesstraat in Leiden tussen de bomen is gekomen is nog steeds een raadsel. Zy zelf kan geen woord ver tellen over het ongeluk, dat haar over kwam. Zij ligt thuis met een hevige shock. De bestuurder van de trein zag het meisje op het allerlaatste ogenblik. Hij kon niets anders doen dan signalen geven. Zijn trein kon hij onmogelijk meer op tijd tot stilstand brengen. Bij het Dr. Lelyviaduct stopte de trein eindelijk. Het treinverkeer had 7 minuten ver traging. Men neemt aan, dat het meisje nogal haast had en de bomen heeft opgelicht. Fietsers botsten Op het kruispunt Nieuwe Beestenmarkt- Oude Singel-Turfmarktsbrug heeft gis termiddag omstreeks twee uur een aan rijding plaats gehad tussen twee fietsers, een 17-jarige Leidse scholier en de 52- jarige mevrouw G. Langhout uit Oegst- geest. De jongen verleende geen voor rang. Mevrouw Langhout viel en liep 'n snijwond boven het rechteroog en een lichte hersenschudding op. Vlam in de pan De afgelopen nacht heeft in de keu ken van café-restaurant „De Morsch- poort" een binnenbrandje gewoed. De vlam „sloeg" in een pan met vet op het ogenblik, dat er niemand in de keuken aanwezig was. De brand werd ontdekt door de eigenaar van het café, de heer S. Platteel. De brandweer bluste het vuur met de nevelspuit. Tsjaad een onafhankelijke republiek geworden De minister-president van Tsjaad, Tombalbaye, heeft enkele minuten na twaalf uur in de nacht van woensdag op heden te Fort Lamy de onafhankelijk heid uitgeroepen van de republiek Staat Malraux een boodschap van pre- Tevoren had de Franse minister van Staat Malraeux een boodschap van pre sident De Gaulle voorgelezen en een toespraak gehouden. Kort voor midder nacht waren de ratificatie-oorkonden uitgewisseld van de akkoorden waarbij bevoegdheden van de Franse Gemeen schap worden overgedragen aan de re publiek Tsjaad. De nieuwe republiek blijft lid van de Franse Gemeenschap. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik, zn. van L. Montanje en P. van der Mee; Andreas Paulus, zn. van J. C. Sluimer en H. Nlewold; Adrlana He lena Maria, dr. van H. Bink en J. Over- dijk; Mario Enrico, zn. van W. Hamerllng eri A. van Polanen; Wilma Paula Petro- nella, dr. van J. Lingbeek en P. F. de Haas; Mary Gertrudls, dr. van J. M. van den Berg en J. W. G. Alkemade. sober gebouw neergezet aan de Roose veltlaan. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat het niet meer is dan een overdekt en verlicht stuk straat van ongeveer tien meter breed en een kleine vijftig meter lang. Aan beide zijden van die straat ligt een trottoir en langs die straat staan in totaal tien loodsen, vijf aan elke kant. Het zijn loodsen van 8 bij 8 m. met een achteruitgang en een klein kantoortje erin. In die tien loodsen zul len totaal zeven grossiers een plaats vin den om er de detaillisten te ontvangen. Voorts is er nog een klein, maar gezellig kantoortje voor de mensen van de ha vendienst en zijn er toiletten aange bracht. Rondom het gebouw hebben de grossiers, hun klanten en wie er verder ook maar op deze markt moet zijn vol doende gelegenheid om hun wagens te parkeren, zeker in het begin, want naar achteren is nog voldoende grond be schikbaar om in de toekomst tot een mogelijk uitbreiding over te gaan. Maar dat zijn voorlopig nog vriendelijke dro men. De realiteit is, dat de Boommarkt- grossiers dolgelukkig zijn met de nuttige marktgelegenheid, die hun in deze ruime hal geboden wordt. Een kijkje in de nieuwe markthal, waar wagens door grote schuif deuren naar binnen en buiten kun nen rijden. Links kan men enkele van de loodsen zien, waarin de grossiers hun goederen opstaan. (Foto L.D./Holvast) Ministers uit Laos naar Siam gevlucht De leider van de staatsgreep in Laos, kapitein Kong Lae, heeft via Radio Vientiane verklaard dat alle buiten landse troepen het land moeten verlaten en dat alle buitenlandse bases zullen worden opgeheven. Sinds de Geneefse overeenkomst van 1954 die een einde maakte aan de oorlog in Indo-China - zijn ca. 500 man Franse troepen in midden-Laos gestatio neerd, en sinds 1958 assisteren 78 Ame rikanen de Fransen by opleiding van het Laotische leger. Het bataljon van kapitein Kong Lae telde tien Amerika nen, die eveneens het land zullen moe ten verlaten. Het revolutionaire comité van twintig leden heeft Koning Savang Vathana zyn aanhankelijkheid betuigd. De ko ning bevindt zich met het grootste deel van zijn ministers in zijn residentie Loeang Prabang. Het revolutionaire co mité schijnt slechts door het bataljon parachutisten van kapitein Kong Lae en een escadron tanks te worden gesteund. De overige eenheden van het leger, die voor het grootste deel in het binnenland de opstandelingen van de Pathet-Lao bestrijden, zouden zich, niet bij de be weging hebben aangesloten en het revo lutionaire comité schijnt buiten Vienti ane geen gezag uit te oefenen. De voor- zittter van de assemblee zou zich voor de revolutionaire beweging hebben uit gesproken, maar hebben geweigerd een regering te vormen. Van doorgaans goed ingelichte zijde in Singapore is vernomen dat het revolu tionaire comité vier bestuursgroepen in het leven heeft geroepen: een voor bin nen- en buitenlandse zaken, een voor economische zaken en financiën, een voor binnenlandse veiligheid en een voor „algemene contacten", een soort mini sterie van voorlichting. Kapitein Kong Lae zou de bestuursgroepen voor bin nen- en buitenlandse zaken en „algeme ne contacten" leiden. Het nieuwe bewind wil een einde ma ken aan de corruptie in de regering en het parlement, de buitenlandse inter ventie een halt toeroepen en landbouw en industrie ontwikkelen. Laos zal van onafhankelijk welk land hulp aanvaarden, vooropgesteld dat hieraan geen politieke voorwaarden zyn verbonden. Geen twintigste deel voldoende ontstoord (Van onze Haagse redactie) Bij de Kema te Arnhem staat een ovaalvormige meetopstelling. Hier wordt door de Kema sedert tweeëneenhalve week een groot aantal metingen verricht, teneinde te onderzoeken of de ontstoringsmiddelen, aangebracht op auto's en bromfietsen deugdelijk zijn. De Kema verricht deze metingen in opdracht van fabrikanten en importeurs. Het zijn particuliere opdrachten; de resultaten worden dan ook uitsluitend aan de opdrachtgevers bekend gemaakt. De meetapparatuur totnutoe de enige in ons land kwam kort geleden uit Duitsland. Deze is aangepast aan de eisen, die in Nederland aan de ontsto ringsmiddelen worden gesteld. De eisen in ons land zyn zwaarder dan in Duits land, Engeland en België. Zoals bekend dienen Nederlandse motorvoertuigen sedert 2 juni van dit jaar ontstoord te zijn, maar vele voer tuigen zijn nog niet afdoende ontstoord. De politie kan daar niets aan doen, om dat zy niet beschikt over controle-appa- ratuur teneinde te onderzoeken of de betreffende voertuigen inderdaad wel voldoende zyn ontstoord. Het ministerie van Justitie is nog steeds in gesprek met het departement van Verkeer en Waterstaat over de aanschaffing van de controle-apparatuur, maar het zal nog even duren eer men tot aankoop over kan gaan. Intussen is de toestand op de binnen landse markt vrij verward. Er worden ontstoringsmiddelen van verschillend De ministers van Defensie, Economische Zaken en Voorlichting zouden naar Siam zyn gevlucht, de minister van Buitenlandse Zaken Khampan Panya en twee andere ministers zouden gevangen zyn genomen. Tenminste vier soldaten zouden by de staatsgreep zyn gesneu veld. Naar van de zijde van de grens wacht van Siam is vernomen werd gis teren in Vientiane gedurende twee uur geschoten. fabrikaat aangeboden. Aanvankelijk kon de handel niet voldoen aan de grote vraag. Op het ogenblik zit men met enorme voorraden, zonder dat er vraag is. De automobilisten weten dat de po litie toch nog niet kan optreden tegen niet voldoende ontstoorde auto's. In kringen van deskundigen wordt aange nomen, dat nog geen twintigste deel van het Nederlandse wagenpark vol doende ontstoord is. Het gaat bij de Kema hoofdzakelijk om controle op verbrandingsmotoren. Er wordt slechts in Arnhem gewerkt, om dat men alleen daar beschikt over een ruimte, die aan alle eisen voldoet, want de controle-apparatuur moet zo zijn opgesteld, dat er geen andere storingen kunnen optreden. Men moet dus ver verwijderd zyn van verkeerswegen en over voldoende ruimte beschikken. Voor de controle van een auto heeft men in het gunstigste geval tenminste een uur nodig, soms is men er een hele dag mee bezig. De kwaliteit van de ver schillende fabrikaten wisselt. Er zijn fa brieken, die tevoren enkele jaren van onderzoek hebben verricht eer tot aan maak van ontstoringsmaterialen werd overgegaan. Andere fabrieken deden dit niet en de gevolgen, aldus de Kema, zyn dan ook wel te merken. Over het geheel genomen voldoen de in de handel zijnde ontstoringsmaterialen aan de wettelijke eisen. Dezer dagen zal de Kema de eerste rapporten aan de opdrachtgevers verstrekken. 240 230 TOTAAL 210 TOTAAL 1096 Ontstellende cijfers over zeven maanden De verkeersonveiligheid in Leiden neemt hand over hand toe: de cijfers wijzen het uit en bovendien is de stijging van het aantal ongevallen veel sterker dan de bevolkingsgroei of de toeneming van het aantal motorvoertuigen. Ongeveer drie jaar geleden, in juni 1957, werd met 193 ongevallen een maandrecord gevestigd. Het zou tot mei 1958 duren alvorens dit trieste record werd „verbeterd" tot 213. De cijfers over de eerste zeven maanden van het lo pende jaar geven een maandgemiddel- de van meer dan 200 te zien, namelyk 207 De cyfers per maand voor 1960 lui den (met tussen haakjes vermeldt de aantallen ongevallen met lichamelijk letsel): januari 179 (30), februari 169 TOENAME IN t>E ZEVEN maanden 3an.%, duli inZTAAR'SZ-'SS: '14 in 1 TAAK '59-'60: 119 (25), maart 198 (27), april 218 (58), mei 232 (64 en 1 dode), juni 236 (45) en juli 217 (58 en twee doden). Deze cyfers steken zeer ongunstig af tegen die van voorgaande jaren (1957, 1958 en 1959) toen zy achtereenvolgens bedroegen: ja nuari 111, 127, 149, februari 113, 160, 122, maart 159, 132, 174, april 169, 161. 194, mei 170, 213, 196, juni 193, 180, 198 en juli 181, 164 en 197. De sty ging over de eerste zeven maan den van het jaar bedroeg vergeleken met vorig jaar 219, terwijl over de eer ste zeven maanden van de jaren 1957 tot 1959, dus in een verloop van twee jaar, de stijging slechts 134 bedroeg! Een en ander hebben wij in bijgaande grafiek in beeld gebracht. Het enige lichtpunt van het Leidse "erkeer in het vorige jaar was het geringe aantal do den: slechts 1 tegenover 4 in geheel 1958. Thans heeft het Leidse verkeer in 1960, waarvan slechts ruim zeven maan- Bus met 50 kinderen in de sloot Op de Deventerweg, ongeveer 2 kilo meter voor het plaatsje Holten is gister middag een ongeluk gebeurd, dat bijzon der goed is afgelopen. Een bus, waarin 50 kinderen met hun begeleiders waren gezeten, slipte daar en kantelde in een sloot. Geen der kinderen heeft daarbij noemenswaard letsel opgelopen. De bus reed in een file van 16 auto bussen, waarin kinderen van de klanten van een melkhandel in Rijssen een door deze melkhandel aangeboden uitstapje hadden gemaakt. De bussen reden in de richting Holten en kwamen uit Deven ter. Het verkeer op de weg is langdurig gestagneerd geweest. Hulp aan Nederlandse boeren in Brazilië Aan ir. P. R. Bouman, landbouwcon- sulent in de Noordoostpolder is verlof verleend buiten bezwaar van 's lands schatkist. Ir. Bouman zal zich, voors hands voor een drietal jaren naar Cas- trolanda en Carambei in Brazilië bege ven, waar sinds 1951 twee groepen gro te Nederlandse boerenfamilies gevestigd zijn. Hij zal daar hulp bieden by de land- en veeteelt, adviseren inzake proefvelden e.d. Te voren is dit werk verricht door ir. L. Hartman uit Purmerend, die reeds is teruggekeerd. Men is bezig met de vestiging van een derde groep Nederlandse boeren, name lyk in Aropati, 80 km. ten noordoosten van Carambei. Prachtige aanwinst voor de binnenstad (Van onze correspondent) Op een plaats in de Rotterdamse binnenstad, die niet beter had kunnen worden gekozen, namelyk aan het Wyde Hofplein, waar vier van Rotterdams belangrijkste verkeersaders elkaar ontmoeten en waar de hoogopspuitende fontein een sierlijke entourage vormt, verrees als een blanke, ivoren toren het nieuwe kantoorgebouw van Shell Nederland NV, dat met zyn 9, op 20 dikke pilaren gebouwde verdiepingen, die reiken tot een hoogte van 44 meter, van verre afstand de aandacht trekt. Met zijn strakke gevels van Italiaanse travertin en mat-grjjs geanodiseerd aluminium, slechts versierd door twee, met de hand gedreven koperen schelpen het bekende Shell-embleem die een diameter hebben van 2,5 meter, vormt het 84 meter lange en 17 meter brede gebouw, een oogbekorend rustpunt in de nieuwe stad, die zich met deze architectonisch bij zonder fraaie aanwinst gelukkig pryzen mag. Over deze geslaagde schepping van Shell-architect C. A. Abspoel, die bij de uitwerking van het ontwerp werd bijge staan door architect C. Wiljouw, heeft de Amsterdamse aannemingsmaatschappij N.V. te Den Haag, die tevens betonad- viseur was, ruim 2U jaar gebouwd. Enkele maanden geleden werd het ge bouw, dat zaterdagochtend a.s. om half twaalf door burgemeester mr. G. E. van Walsum officieel zal worden geopend, reeds gedeeltelijk betrokken. De ver diepingen een tot en met vier werden in gebruik genomen door Shell Tankers N.V,. de verdiepingen 5 en 6 door Shell Nederland N.V., en de verdiepingen zeven en acht door de N.V. Ned. Aard olie Maatschappij/regionaal kantoor Zieke Kwikkie deed niet mee Vertraagde film Patricia alias Patty heet een van de hoofdrolspelers in de toekomstige Cefa- film „Kwikkie", welke onder regie van Jef van der Heijden wordt gemaakt. Patty is een kortharige Schotse terrier uit de kennel van de Amsterdammer Löfellman, die het dier gratis ter be schikking heeft gesteld „omdat het toch niet te betalen is". Van de eerste repeti ties af heeft Patty echter haar eigen naam afgezworen en luistert alleen nog maar naar de naam „Kwikkie". Speciale scène Bij het vertrek van de „Willem Ruys" dinsdagmiddag moest zij op de Lloyd- kade een zeer special^ scène spelen. Ter wijl het filmgezin Van Rhijn uit Beet- sterzwaag, dat zgn. naar Australië emi greert, zich aan boord begeeft, waarbij het zoontje met de hond de rij sluit, moet Kwikkie opeens het spoor ruiken van een inbreker. Het dier keert terug, volgt snuffelend het spoor en zoonlief laat het den verstreken zijn, reeds drie doden ge vergd, zodat ook deze „lichtzijde" voor dit jaar zeker niet genoemd kan wor den. Het percentage ongevallen met gewon den neemt iets af, namelijk van 26.3 in 1957 naar 23.7 zowel in 1958 als in 1959 en naar 21,2 in 1960, alles gerekend over de eerste zeven maanden van het jaar. Dit is overigens slechts een percentage: de absolute aantallen ongevallen met ge wonden zijn eveneens stijgende. Het aantal van 1449 ongevallen, dat in 1960 eind juni bereikt werd, werd in 1959 eerst in de loop van september be reikt. Ter vergelijking diene, dat in 1954 in het gehele jaar ongeveer evenveel on gelukken voorkwamen als thans in zeven maanden, namelijk 1461. dier niet in de steek. Hy gaat er achter aan. Maar in de kolossale drukte mer ken pa en ma niet op, dat beiden nog op de wal zijn. Als de „Willem Ruys" dan reeds op de rivier is moeten de ach tergeblevenen met een bootje van de ri vierpolitie nog aan boord worden gehe sen. Kwikkie was gisteren echter ziek, of simuleerde ziek te zijn als een volmaakt acteur. Hoe het zij, er kwam een dieren arts aan te pas, die Kwikkie een spuitje gaf. Maar toen Kwikkie weer was opge knapt, knapte de zon af. De motregen was overgegaan in pijpe stelen, zodat men keus zal moeten doen uit twee mogelijkheden. Of een volgend vertrek van de „Willem Ruys" afwachten waarbij het wellicht (men is nooit zeker van ons Hollandse weertje) mogelijk zal zijn betere opnamen te maken, of men moet iets in het scenario wijzigen, zodat men niet tot dan behoeft te wachten. Verloren dag Zo zal het misschien nog mogelijk zijn iets te redden van de vrij verloren dag voor Elise Hoomans, die de moeder speelt, voor Rob de Vries, die papa is, diens 10-jarig zoontje Edwin, die nu ook filmzoontje is. Verder werken in deze voor de jeugd bestemde, normale speelfilm ook mee Ingeborg Elsevier, Bernard Droog, Jan Rétel, Huib de Vries en zo'n vierhonderd figuranten, en natuurlijk Patricia alias Patty alias Kwikkie. die er nu kwispelstaartend bij stond met een snuit van „ik-kan-het-ook-niet-helpen" Het was aanvankelijk de bedoeling de vijf kwartier durende film begin novem ber te Rotterdam in première te bren gen. Dat zal nu door deze pech misschien wel een „stief kwartiertje" later worden. Tweederde van het filmverhaal speelt zich af in Beetsterzwaag, het restant in Rotterdam. De stadsopnamen konden dinsdag, nadat de stortbuien waren weggedreven, zonder stagnatie worden gemaakt. West-Nederland. Aan de zuidzijde van het gebouw bevinden zich op de verdie pingen twee tot en met acht de directie kamers. Aan de zuidzijde op de eerste verdieping ligt de grote vergaderzaal. Op de negende (bovenste) verdieping strekt zich de personeelslunchkamer uit, met plaats voor 324 personen. Voorts ligt op die verdieping (aan de zuidzijde) de directielunchkamer en tussen deze beide lunchkamers is een filmzaal, die plaats biedt aan ca. 55 personen. Op het dak bevinden zich de ruimten voor de mecha nische voorzieningen, zoals liftmachine- kamers, ventilatoren en luchtbehan delingskamers. Daar is tevens een dak terras met zitbanken aangelegd, dat een magnifiek uitzicht over de stad biedt. Als het eerste gebouw te Rotterdam bevat het Shell-gebouw in de kelder een openbare schuilgelegenheid voor 200 per sonen, volgens BB-voorschriften voorzien van gassluizen, luchtverversingsappara tuur enz. Onder het gebouw, op de be gane grond, heeft Shell Nederland Ver koop Maatschappij N.V. een tankstation met wasplaats en doorsmeerstation laten bouwen. Met zyn totale vloeroppervlakte van 15.000 m2, waarvan ruim 50% nuttige kantoorruimte, heeft het gebouw een maximum capaciteit voor 800 personen. Thans zijn er ca. 450 personen werk zaam. Met de bouw en de inrichting van dit nieuwe Shellkantoor was een bedrag gemoeid van ruim 13 miljoen gulden. DODE EN GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING TE MUIDEN De 44-jarige Amsterdamse radio- en tv-toestellenhandelaar B. Tauke is gis teravond by een verkeersongeluk op de Rijksweg Amsterdam-Amersfoort ter hoogte van Muiden om het leven ge komen. Hy slipte met zijn bestelauto en botste vervolgens in volle vaart tegen een uit richting Amsterdam komende personenauto. De bestelauto, die uit de richting Bussum kwam, sloeg over de kop. De bestuurder was vrijwel op slag dood. De personenauto kwam na de botsing in een sloot terecht. De beide inzitten den, de ongeveer 50-jarige heer S. Co- hen uit Bloemendaal en de naast hem zittende jongeman, S. B. Molhoek uit Haarlem, raakten bekneld. Ze moesten door de Rijkspolitie van Muiden uit hun benarde positie worden bevryd. Hun verwondingen lieten zich aanvan kelijk ernstig aanzien, doch na behan deling in het ziekenhuis van Naarden bleken deze nogal mee te vallen. De beide voertuigen werden ernstig bescha digd. Het zicht was bijzonder slecht tengevolge van de stromende regen. De politie acht het niet onwaarschijnlijk dat de bestuurder van de bestelauto door het regengordijn is verblind, waar door zyn auto is geslipt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3