Twee nieuwe lijnen naar Afrika, korter vliegen naar liet Oosten Met een enkel woord Felle strijd tussen Roermijnen en Ford over nieuwe autofabriek Agenda DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 Naarstig gelieel r~ (Van onze t.v.-medewerker) De eindindruk van het door de VPRO gisteren gepresenteerde programma was, alsof de staf had afgesproken: Kijk eens jongens, we hebben maar een derde van de zendtijd van de an deren, we zullen al ons hebben en hou den er tegen aan gooien. Als dat zo zijn zou, dan moet gezegd worden, dat ze woord hebben gehouden! In de serie over het (verre en nabije) Oosten was er een film over China. De omroepster kondigde een aankondigster aan en die introduceerde als commenta tor-achteraf mr. Cammelbeeck, die eind vorig jaar een reis naar China maakte. Toen begon de film, een Duits produkt, dat in Amerika een prijs had behaald als zijnde een uitstekende televisiedocu mentaire. Dat was het dan ook wel. Twee indrukken overheersten bij ons, beklemming en verbijstering. Wilt u ook even schrikken? Er komen maande lijks 1 miljoen Chineesjes levend en ge zond ter wereld, waardoor de 650 mil joen van 1960 tot 1980 tot een miljard zullen zijn gestegen. Nu zijn dat wel zo gezegd schattige babies maar dat blij ven ze niet. Ze zullen in een produktie- proces worden ingeschakeld, dat geen veiligheidsmaatregelen kent, omdat die de produktie remmen en zij zullen het gewoon vinden. Zij zullen hun gezag dragers napraten, dat Tibet „de hoop van China" is, omdat er erts is te vin den en dat daardoor een volk geknecht desnoods uitgeroeid zal moeten worden, omdat 't belang der democratische dic tatuur zulks vordert, dat is de gewoon ste zaak van de wereld. Het interessante van al hetgeen werd verteld, leek ons, dat de toon geheel was afgestemd op de mondige kijker. Het commentaar was zo natuurgetrouw, dat de propaganda zich zelf doodsloeg. Het was alles dwangar beid, maar onbewust ondergaan. Jam mer alleen dat we het gefluister aan de echomuur niet konden mee beluisteren. Mr. Cammelbeeck is diep verontrust weergekeerd en we kunnen het ons be grijpen. Het is geen angstige bangheid voor ons hachje van vandaag of mor gen, maar bezorgdheid voor hetgeen ons nageslacht te wachten staat als de horden uit hun grenzen zullen barsten. Simon van Collem bracht wat ont spanning door antieke filmspanning te brengen, die door de in onze ogen eraan klevende belachelijkheid zichzelf ophief. Het was een fraaie collectie, die hij doordraaide. De moeilyke en zware „Pas de deux" uit „De schone slaapster" werd voor treffelijk vertolkt door het echtpaar Flier-Hilarides, maar het roerde de ziel niet, het streelde slechts het oog. Ge heel anders was dat met de prachtige Japanse „Legende" van Aart Verstegen, gedanst samen met Milly Gramberg. Tenminste drie mensen hebben hiermee lauweren verdiend, want naast choreo graaf en dansers, komt hulde toe aan regisseur Odufré, die met vakmansoog heeft gezien dat in het oorspronkelijk als quintet ontworpen ballet een magni fieke pas de deux verscholen lag en daarom opdracht gaf tot herschepping. Het slot van de avond gunde ons een blik achter het scherm der sportpresta tie, waarbij Herman Kuiphof gids was. Hoe boeiend ook, het was ons te veel, eendeels te gecomprimeerd, anderzijds te lang uitgesponnen. Het onderwerp leek ons te groot voor één uitzending, maar ja, de Spelen wachten niet en de schot ten laten zich niet zo makkelijk door breken opdat zoiets over twee avonden verdeeld kan worden. Want dat was na tuurlijk de oplossing geweest, voor de hand liggend maar onbereikbaar. Kuip hof en Van Swol bewaarden hun rust, maar professor Linschoten had zich moeten beperken. Er werd letterlijk van alles overhoop gehaald en daardoor leek het achter die schermen wel een op slagplaats van een uitdragerij, waarin we als leken geen weg meer konden vin den niettegenstaande de moeite, die onze leidslieden zich getroostten, zeer deskundig en uitermate naarstig. Het was een geïllustreerd essay en dat laat zich niet in één uur verwerken. De sportervaring van meerdere levens wa ren er in samengeperst en dat was te veel voor een gewoon mens, die intussen met voldoening registreerde, dat het streven naar topprestaties niet alleen zaligmakend werd gevonden. Misschien zullen onze kindskinderen kampioen worden als ook hun stijl de Olympische schoonheid benadert. Politiek duel op de Amerikaanse t.v. De komende verkiezingscampagne zal via de televisie in elke Amerikaanse huiskamer te volgen zijn. De beide kan didaten voor het Amerikaanse president schap, de Republikein Richard Nixon en de Democraat John Kennedy, hebben namelijk de uitnodiging van de televisie maatschappijen aangenomen om samen in een serie debatten voor de televisie te verschijnen. In het geheel zal hiervoor 19 uur worden uitgetrokken. Voor de Amerikanen, die verzot zijn op elke vorm van wedstrijd zal het de eerste keer zijn, dat kandidaten voor het presidentschap voor de televisie ln een debat gewikkeld zijn. Voorstanders van dit televisie-optreden verwachten, dat de politieke belangstel ling hierdoor aanzienlijk zal toenemen. Men verzekert zich op deze manier van het grootst mogelijke publiek, dat op zijn beurt het best de gelegenheid krijgt, de beide kandidaten van nabij gade te slaan. Aan de andere kant bestaat de kans dat de nadruk op de „show" komt te lig gen. Geen van beide kandidaten echter is, volgens de meeste waarnemers, bij deze debatten in het voordeel wat „show" betreft. Zij missen de hartelijke en aan trekkelijke charme van Roosevelt, Eisen hower of Stevenson, maar zijn vlugge denkers en bekwame sprekers, die be schikken over een enorme hoeveelheid feitenkennis. Zij bedienen zich van lo gische argumenten en laten zich niet tot acteren verleiden. Er is echter nog één groot struikelblok Want volgens de „equal time"-clausule in de federale communicatiewet, kunnen de televisiemaatschappijen gedwongen worden eenzelfde hoeveelheid zendtijd af te staan aan kandidaten van de Bond van Vegetariërs, het drankverbod, of an dere splinterpartijen. Men verwacht dat het Congres deze clausule in studie zal nemen, als het eind augustus weer bijeen komt. Nederlander na een val in de bergen overleden In een ziekenhuis te Lausanne is gis teravond de 18-jarige Ferdinand Scholte uit Amsterdam overleden aan de ver wondingen, die hij heeft opgelopen bij een val tijdens een bergbeklimming in de omgeving van Zermatt. Hij was ern stig gewond per helikopter door de be kende gletsjerpiloot Herman Geiger overgebracht naar Lausanne, waar chi rurgisch ingrijpen niet meer mocht baten. 9 Vervolg van pag. 1 Nieuwe koers van kanselier Adenauer Het concrete, dat men van het overleg in Bonn verwacht, is aanvaarding door Macmillan van het Westduitse en Fran se voorstel om een periodiek vergade rende conferentie van regeringshoofden der Westeuropese staten op te richten. Maar ook na het gesprek van vandaag zal men daarover niet veel kunnen pu bliceren om de eenvoudige reden dat de kleine Westeuropese landen, vooral de Benelux-landen, in het voorbereidende gesprek toch zeker ingeschakeld dienen te worden. Men zou het te Bonn een onvergeeflijke fout achten indien de Be nelux-landen de idee zouden krijgen dat De Gaulle, Adenauer en Macmillan on der elkaar oplossingen van Europese raadsels bekonkelden zonder dat de „kleinen", die toch al steen en been klagen over gebrek aan contacten in de Westelijke alliantie, in het overleg be trokken zouden worden. Trouwens, uit Westduits commentaar is juist dezer dagen gebleken, dat in dit stadium van de politieke verwikkelingen veel waarde schijnt te worden gehecht aan het feit dat Nederlanders en Belgen, als het er werkelijk op aan zou komen, eerder de voorkeur zouden ge ven aan hun traditionele vriendschap met Engeland dan een Europa der Zes meteen uitgesproken Frans-Duitse he gemonie Tot zover onze correspondent in Bonn. „Rampzalig' De Britse minister van Wetenschap, Viscount Hailsham, heeft vandaag in een pamflet, dat door de conservatieve partij is uitgegeven verklaard, dat het „rampzalig" zou zijn, als Engeland van Europa zou worden buitengesloten of zichzelf zou buitensluiten. Hij bestreed dat de Britten Europa zijn nieuwe wel vaart en eenheid misgunnen. De kritiek die van Britse zijde geuit wordt is vol gens hem ingegeven door een geest van eenheid, niet van verdeeldheid. De aansluiting van zeven niet EEG- landen in de Europese Vrijhandelszone (EVA) is naar hij meent tot stand ge komen in de hoop op een verdere ont wikkeling naar Europese eenheid, en niet om Europa in twee blokken te ver delen. Ik weet, aldus de Britse minister, dat er Britten zijn die het Duitse volk wan trouwen omdat het zich tweemaal in één generatie tijds heeft toevertrouwd aan leiders, die de wereld tot in haar grond vesten schokten en dat de vrees bestaat dat een nieuwe generatie Duitsers voor de derde maal de oude heidense goden van steen, bloed en ijzer te voorschijn zal halen. Dit gevaar kan alleen ontstaan als de werkelijk democratische krachten, die nu in Duitsland overheersend zijn, door het Westen zouden worden ge schuwd en vernederd en als een Europa zou ontstaan waarin Duitsland over heerste en waarvan Engeland buitenge sloten zou zijn, aldus Viscount Hailsham. Winterdienstregeling van K.L.M. Scholieren als stewards op de Engelse „Sylvania" (Van onze Londense correspondent) Ondanks het feit dat meer dan de helft van de bemanning van de 22.000 ton metende Sylvania van de Cunard-lijn gisterochtend in Southampton kort voor het vertrek wegens een staking het schip verliet, is het later op de dag toch naar Canada vertrokken, dank zjj het feit dat zestig passagiers hun diensten als vrij willigers aanboden. Zij zullen hiervoor door de scheepvaartmaatschappij wor den betaald. Zestig passagiers, onder wie scholie ren op een uitwisselingsreis, zullen hel pen bij het opdienen van de maaltijden en andere werkzaamheden verrichten. Tot de vrijwilligers behoort een 70-jari- ge predikant die in zijn jeugd steward was. Kantoormeisjes van de Cunard-lijn gingen mee aan boord om de lunch te serveren en werden later op zee door 'n sleepboot opgepikt en aan wal terugge bracht. In het noorden van de Britse eilanden zijn alle belangrijke havens door de wil de zeeliedenstaking getroffen doch het zal nog wel even duren voordat het ha venbedrijf erge schade ondervindt. In Liverpool zijn 800 man in staking ge gaan, in Londen werd tot dusver slechts op één schip het werk stopgezet. De sta king is georganiseerd door een comité als protest tegen de dinsdag bereikte overeenstemming tussen werkgevers en de Nationale Zeeliedenunie over de in voering van een 44-urige werkweek en een loonsverhoging, welke laatste echter door de stakers onbevredigend wordt ge acht. De overeenkomst volgde op een officiële staking welke ruim twee weken geduurd heeft. Zowel de werkgevers als de vakbond hebben tegen het optreden van het anarchistisch en communistisch genoemde stakingscomité geprotesteerd. Aan 90.000 Britse havenarbeiders is een loonsverhoging aangeboden. In ruim 34 uur naar Sydney in Australië Een belangrijke bekorting van de reistijd op een aantal diensten naar het Verre Oosten en de invoering van twee nieuwe lijnen naar Afrika vormen de meest in het oog lopende kenmerken van de nieuwe winter- dienstregeling van de KLM. Door de introductie van het DC-8 straalvliegtuig op de lijnen naar Tokio, Biak, Sydney en Singapore zal de reis tijd naar deze steden met vele uren worden bekort. Voor de reis naar Tokio via zuidoost- Azië heeft een DC-7C op het ogenblik nog 46 uur nodig, maar de DC-8, die vanaf 18 oktober a.s. op dit traject zal gaan vliegen, zal er slechts 28 uur over doen, een tijdsbesparing dus van 18 uur. Hele dag De reistijd van Amsterdam naar Biak en Sydney zal, na de invoering van de DC-8, op 18 november a.s., zelfs met bijna een hele dag worden bekort. Deze route wordt thans gevlogen met Super- Constellations, die voor het traject naar Sydney ruim 56 uur nodig hebben. De DC-8 zal de afstand in ruim 34 uur overbruggen. Op de route via de pool naar Tokio en Biak zullen voorlopig nog DC-7C toestel len blijven vliegen. Eind november zal ook Singapore met Amsterdam verbonden worden door de DC-8. De vliegtijd zal op dit traject, dat nu nog gevlogen wordt met Electra's, met ruim 6 uur worden bekort. Deze Electra's hebben onlangs de Super-Con- stellations op het traject naar Singa pore vervangen, hetgeen ook reeds een tijdsbesparing van ruihi 7 uur op leverde. Uitbreiding Het aantal landingsplaatsen van de KLM in Afrika zal worden uitgebreid tot 14, in 12 verschillende landen. Op 5 november zal de nieuwe lijn naar Monrovia, waarvan de introductie on langs wegens technische redenen moest worden uitgesteld, worden geopend. De dienst zal eenmaal per week met Elec tra's worden gevlogen via Zürich, Casa blanca, Las Palmas en Conakry in Guinee. De andere nieuwe lijn van de KLM naar Afrika zal via Frankfurt, Zürich, Tunis en Lagos naar de hoofdstad van Ghana, Akkra, lopen. De frequentie zal tweemaal per week bedragen, terwijl de dienst onderhouden zal worden met Super-Constellations. Ook deze lijn hoopt de luchtvaart maatschappij op 5 november a.s. te openen. Van regeringswege moeten nog goed keuringen verkregen worden voor de tussenlanding in Las Palmas op de lijn naar Monrovia en voor die in Lagos op de route naar Akkra. Indien voor deze tussenlandingen definitief toestemming is verkregen, zal de KLM naar de volgende steden in Afrika vliegen: Kano, Brazzaville, Jo hannesburg, Tripoli, Benghazi, Tunis, Cairo, Khartoem, Casablanca, Las Pal mas, Conakry, Monrovia, Lagos en Akkra. Het totaal aantal vluchten naar Afrika zal dan 16 per week bedragen. BINNENLAND Het uiteindelijk te plaatsen aantal gegadigden voor de tandheelkundige stu die zal dit jaar maximaal 133 bedragen, zo heeft de commissie plaatsing eerste jaarsstudenten tandheelkunde vastgesteld. Het gestelde maximum van eerstejaars- tandheelkundige studenten voor de Rijks universiteiten te Utrecht en Groningen bedraagt 175, zodat bijzondere noodmaat regelen naar het oordeel van de regering achterwege kunnen blijven. Het omvallen van een oliekachel was er de oorzaak van, dat gisteravond de woning van mej. D. Kuyk aan de Oost zijde 48 te Zaandam, totaal uitbrandde. Van de inboedel kon niets gered worden. De schade wordt op 30 a 40 duizend gul den geschat. De eigenaresse van de wo ning was tegen brand verzekerd. Met ruim 400 passagiers van 17 na tionaliteiten aan boord is gistermiddag de „Willem Ruys" van de Kon. Rott. Lloyd zijn achtste reis om de wereld be gonnen. In Southampton hebben zich vandaag nog 600 passagiers ingescheept. Het regeringsschip „Zuiderkruis" zal vrijdag a.s. met 800 passagiers voor een reis naar Australië weer de Amsterdamse haven verlaten. BUITENLAND Volgens officiële gegevens woonden er eind Juni ln Wenen bijna 1.670.000 mensen. In 1900 telde de stad precies zo veel bewoners, maar toen was zij na Lon den. Berlijn en Parijs de vierde stad van Europa en thans bezet zij de negende plaats. De IJslandse regering heeft gisteren een Brits voorstel aanvaard om intergou vernementele besprekingen te voeren over het Brlts-IJslandse vi6serijgeschil. In Noordoost-Chlna is, volgens een communistlsch-Chlnees blad een groep natlonalistisch-Chinese „spionnen" gear resteerd waarvan de leider ter dood is veroordeeld. Vier leden van de groep kregen levenslange gevangenisstraf. Onder de Oostduitsers, die in de laatste dagen naar West-Duitsland zijn uitgeweken, bevinden zich talrijke ge leerden. onder wie natuurkundigen, in genieurs en bedrijfsleiders. De Amerikaanse Senaat heeft giste ren met 66 tegen 21 stemmen het verdrag bekrachtigd, dat beoogt het Zuidpoolge bied alleen voor wetenschappelijke doel einden te gebruiken en militaire activi teit daar te verbieden. Het ratificatie- voorstel kreeg acht stemmen meer dan de vereiste meerderheid van tweederden. Een groep democratische senatoren ver zette zich tegen bekrachtiging, omdat de Sovjet-Unie het Zuidpoolgebied zou kun nen gebruiken om de veiligheid van de V.S. te bedreigen. Senator Kennedy en vice-president Nixon, resp. kandidaat van de Democraten en van de Republikeinen voor het presidentschap, steunden het voorstel. Zes mannen zijn om het leven ge komen bij het vergaan van het Liberi aanse tankschip „World Sky" in de Ara bische Zee. Tien opvarenden worden nog vermist. Volgens een woordvoerder van de Nlarchos-groep is de tankboot bij één van de Koeria-Moeia-eilanden voor de kust van Oman gezonken. Het voorstuk steekt nog gedeeltelijk boven water uit. De stoomlokomotief zal in het ver volg in het Israëlische landschap ontbre ken. De laatste ls deze week uit de circulatie genomen Alle spoorwegverbin dingen worden nu door dieseltrelnen onderhouden. De eerste trein, tussen Jaffa en Jeruzalem, reed ln 1892. KLACHT TEGEN DAGBLADEN De Amsterdamse bankwerker J. Pronk, die op 3 juli j.l. de Volkskrant-verslag gever A. Brakel op de Oudezjjds Voor burgwal in Amsterdam zou hebben mis handeld omdat deze zich voor recher cheur zou hebben uitgegeven, heeft een aanklacht wegens smaadschrift c.q. be lediging ingediend tegen zes hoofdstede lijke dagbladen. De bankwerker die in zyn vrije uren de zaken in het hotelletje van zijn vader aan de Oudezijds Voor burgwal waarneemt, acht zich beledigd door de kwalificaties die deze dagbladen hem hebben toegevoegd bij de publika- ties over de „zaak-Brakel". Zijn klacht richt zich tegen het Alge meen Handelsblad, het Nieuws van de Dag, de Telegraaf, Trouw, de Volks krant en Het Vrije Volk. De officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft de aanklacht voor onderzoek in handen gesteld van de Amsterdamse politie. Zoals bekend is heeft de journalist Brakel tegen Pronk een aanklacht we gens mishandeling ingediend. -■i O/tlMCL'JW* rf t i J> t VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18 45 Journ. 19.00 Licht progr. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Bayreuther Festspiele 1960: Die Melster- slnger von Nürnberg (Hl), opera. 22.25 Wereldkamp. wielrennen. 22.30 Nws., beurs ber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Jazz festival.-23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader hoorspel. 23.40 Gram. 23.55 —24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. NCRV: 18.00 Jazzmuz. 18.15 Gram. 18.25 Kinderkoor, instrum. ens. en orgel. 18.50 Het Christelijk onderwijs in Suriname, le zing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.25 Platennleuws. '23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.20 Documentaire. 20.30 Interviews. 21.00 The Young In heart, TV-spel. Vrees voor onttrekken van vakarbeiders Misschien besprekingen met Nederland (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de Fordwerke A.G. te Keulen, die tot de grootste Westduitse autofabrieken behoort, en de directie der steenkolenmijnen in het Roergebied is het tot een scherpe strijd gekomen over de vestiging van een nieuwe Fordfabriek voor zesduizend arbeiders te Herten in VVestfaien. Ford denkt er reeds over zijn plan- Herten op te geven en het in het wat oostelijker gelegen Hamm te proberen. Lukt ook dit niet, dan zou Ford willen trachten in Nederland of België een industrieterrein aan te kopen voor de vestiging van een tweede Duitse Fordfabriek voor de fabricage van kleine en middelgrote personen- en vrachtauto's! Bonn ziet gevaar van monopolisnie Zoals wij onlangs reeds meldden, trachten allerlei Westduitse industrieën, die kampen met personeelsgebrek, ge bruik te maken van het feit dat de mij nen in het Roergebied de laatste jaren honderdduizend werknemers hebben af gestoten, Petrochemisch bedrijven, tal rijke kleine ondernemingen in de me taalsector en in de textielbranche en ook radio- en televisiefabrieken vestigden zich reeds in het Roergebied dat tot voor kort op de mijnen en de staalfabrieken was geconcentreerd. Nadat de Opelfabriek in het Roercen trum Bochum zijn plan voor de bouw van een tweede autofabriek voor zeven duizend arbeiders onlangs kon realise ren, tracht ook Ford het Roergebied bin nen te dringen. Ford richtte, als gemeld, het oog op de stad Herten maar stuitte daar van het begin af aan op felle vveer- stand van de mijnen. De Roermijnen vrezen namelijk dat de automobielin dustrie vakarbeiders en leerlingen uit de mijnbouw zal aantrekken en dat achten zij funest omdat ook zij op dit ogenblik al weer met eentekort aan arbeids krachten worstelen! Vrees voor „emigratie" In Herten zit Ford achter een stuk grond aan, terwijl in deze stad de mij nen bjjna alle bouwgronden in bezit heb ben en weigeren hiervan afstand te> doen. Ford wil in Herten absolute zeker heid: voortgezette kolenproduktie onder het door haar begeerde stuk grond is voor Ford onaanvaardbaar wegens in stortingsgevaar. En er zitten hier kolen in de grond, goed voor een produktie van tachtig jaar. O Vervolg van pag. 1 Voedseltoestand in Kongo verbeterd Maurice Pate, directeur-generaal van het Kindernoodfonds der Ver. Naties, heeft in Parijs medegedeeld, dat er ver betering is ingetreden in de kritieke toestand van de levensmiddelenvoorzie- niftg in Kongo, die na de wanordelijkhe den was ontstaan. „Het verbreken der verbindingen, plunderingen op grote schaal en de wer keloosheid hadden het gevaar van een hongersnood doen opdoemen. De V.N.- troepen en Kongolese militairen en poli tie hebben de orde echter weer hersteld en ook de verbindingen beginnen weer te functioneren", aldus Pate. Hij deelde verder mede dat de Kon golese regering thans afvaardigingen naar België en naar Kongo's buurlan den zendt, om de Belgische fabrikan ten en kooplieden te verzoeken naar Kongo terug te keren en de leiding van hun zaken aldaar weer op zich te nemen. Het trok gisteren in Brussel de aan dacht, aldus onze correspondent aldaar, dat een Sabena-Boeing met een zeven tigtal Belgische ambtenaren, planters en employés van particuliere maatschap pijen aan boord, uit Brussel naar Leopoldstad vertrok. De terugkeer naar Kongo van de Belgen die aldaar belan gen hebben gaat dus verder en zulks op een ogenblik dat heftige incidenten tus sen de Abako en de MNC-Kalondji enerzijds en de aanhangers van premier Loemoemba Leopoldstad in rep en roer zetten. Priesters ongemoeid gelaten Alle priesters en het overgrote deel van de nonnen in Kongo zijn door de muiters ongemoeid gelaten, aldus is uit kringen van de Congregatie voor ver breiding van het geloof in Vaticaanstad vernomen. De priesters en nonnen dienen hun werk in Kongo voort te zetten, omdat de door het communisme bedreigde chris telijke gemeenschap hieraan zeer veel behoefte heeft, zo werd voorts gezegd. Overigens verheelde men zich niet dat dit werk „in de gedesorganiseerde Kon go" in de toekomst op veel moeilijkheden zal stuiten. De in Vaticaanstad verschijnende „Os- servatore della Dominica" waarschuwde in de laatste aflevering tegen „de on dermijnende activiteiten van de Kongo lese con munisten, die worden geholpen door hun kameraden in Guinee". „Het gevaar bestaat dat de onafhankelijke Kongo in communistische slavernij zal worden gebracht". In de Bondsrepubliek vindt men het streven der mijndirecties om de Ford plannen te Herten te torpederen welis waar begrijpelijk, maar ter andere zijde ziet men er een monopolistisch gevaar in. Tenslotte beheersen de mijnen in de zeven grote Roersteden niet minder dan zestig procent van het voor industrieën geschikte vestigingsterrein. De regering te Bonn had Ford graag naar Neder- Saksen zien gaan. maar is er zich thans van bewust dat door voortgezette, zeer hardnekkige en doelbewuste tegenstand van de mijnen tegen de Fordplannen ook andere grote bedrijven, die het oog ge richt hebben op het Roergebied, wel eens nieuwe vestigingen buiten West-Duits land zouden kunnen gaan bouwen. En zulke industriële „emigratie" acht men een gevaar. Zachte muziek verhoogt de rijstopbrengst De minister van Landbouw van India heeft in het parlement mee gedeeld, dat uit proefnemingen in Pondicherry (in het zuiden van India), gebleken is, dat muzikale prikkeling" bevorderlijk is voor opvoering van het rendement vgn de rijstaanplant. Deze proefnemin gen hebben aangetoond, dat rijst velden, die door zachte muziek worden „geprikkeld", afkomstig uit op strategische punten opge stelde luidsprekers, een 22 tot 5S procent hogere opbrengst ople verden. De minister verklaarde, dat de regering thans doende is de doel treffendheid van deze methode te controleren. Als de resultaten be vredigend zijn, zal de regering mogelijk gebruikmaking van mu ziek op grote schaal voor opvoe ring van de voedselproduktie in overweging nemen. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. BIOSCOPEN Trianon: „Pa krijgt de klappen". (A.l.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Perri" (A.I.). Werkdagen 2.30 uur. „De Wet" (18 jaar). Werkdagen 7.15 en 9.15 uur. Casino: „De ondergang van de Titanic" (14 jaar). Werkdagen: 7 en 9.15 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. 's Middags: te 2.30 uur „Vier rakkers en een oude Jeep" vvoor de Jeugd). Lido: „IJsparade" (A.l.). Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Naar het middelpunt der aarde" (14 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'n Slippertje naar de maan". (A.l.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: Van vrijdag t/m woensdag 20 uur, zaterdag en zon dag 19.00 en 21.15 uur: „Operatie Pet ticoat". 14 Jaar; donderdag 14.30 en 20 uur „Zolang er mensen zijn". 14 Jaar. Van vrijdag t/m woensdag (zat. niet) 14.30 uur „Ze zien ze rennen". (A.l.) TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie vaD Nederland Op werkdagen vaD 10 12 en 24 Zon- eD feestdagen 2 —4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 18 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Zeg het met bloemen ln het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakenhal Verzameling dr A Welcker Werkdagen 10-17 uur; zondags 13-17 uur (Tot 29 agustus) LakenhalTentoonstelling van werken uit Leldse School, (tot half september) VOOR VRIJDAG 12 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 V. d. kind. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Gram. 10.30 Lichte muz. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Kerkorgelconc. 11.35 Gram. 11.40 Amus. muz. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Ultz. voor de landb. 12.30 Land- en tulnb.meded, 12.33 Sport en prognose. 12.50 Draaiorgel- muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Vrouwenkoor. 14.25 Voordr. 14.45 Gram. 15 05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 voor de zieken. 17.00 Voor de kind. 17.25 Versierde vakantletlps. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kind. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 De stad nu lezing. 19.45 Op bezoek bij anderen, lezing. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 De dichter Remco Campert. lezing. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 Ontmoeting met het Oosten, klankb. 20.50 Volksontwikke ling in Belgle, lezing. VARA: 21.00 We- relakamploensch. wielrennen. 21.10 Licht rogr. 22.15 Buitenlandse weekoverz. 22.30 jws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. ge sprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperan to. 23.10 Holland Festival: Wozzeck (II). opera. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.55 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Cel lo en piano. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gitaarmuz. 12.52 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Ork. muz. 13.45 Gram. 14.05 Gram. 14.25 Ork.. koor en sol. 14.50 Gram 15 15 Voordr. 15.35 Klavecimbel-recital. 16.00 Lichte muz. 16.30 Kamermuz. 17.05 Voordr. 17.25 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 GNCRV: 18.00 Lichte muz. 18.20 Licht progr. 18.50 Regeringsuitz.: Amerikanen werken ln Nederland. Een gesprek van mej. dr. J. J. van Dullemen, directrice v. d. U.S. Educational Foundation, met een Amerikaanse Musicoloog en een Letter kundige. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huls- muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Amus. muz. 20 20 Holland Festival 1960Kamerork. en soliste. 20.40 Kunstkron. 21.00 Concert- geb. ork. en koor. 21.40 Planorecital. 21.50 Gram. 22.10 Orgelspel. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kunstbeschouwing. 23.20 Ork. muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. AVRO: 20.30 De toestand ln de wereld, lezing. 20.45 Film- progr. 21.00 Film over toeristen ln Italië. 21.40 Cabaretprogr. NTS: 22.10-22.40 Rep. Wereldkamp. wielrennen 1960. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Lichte muz. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 14.00 Oude popul. liedjes. 14.30 Klankb. 15.00 Hoorsp. 15.30 Geluidskron. 16.00 Ork. conc. 16.45 Cricket. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Henry Wood Promenade Conc.: Symf. ork. en soliste. 20.55 Intermezzo. 21.00 Nws. 21.15 Lezing. 21.45 Gevar. progr. 22.15 Re cital. 22.55 Wetensch. nws. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.41 Cello en plano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en cric- ketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind 14 00 Voordr. 14.15 V. d. vrouw. 14.30 Nws en reisverh. 15.00 Mil. ork. (Om 15.30 nws) 15 45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Da le's dagboek. 16.45 Ultsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en orgelspel. 18.00 Gram. (Om 18.29 Weerber., nws. en act.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Popul. liedjes. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Ouder wetse dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12 00 Europese volksliederen. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Gevar. muz. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 20.40 Ballet- muz. 21.45 Nws. 23.20 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 13.35 Gram. 18.30 Nieuwe gram. 19.16 Kamermuz. 20.05 Fes tival v. Montauban: La Celestlne. 22.15 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.62-24.00 Weer ber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12 35 Lichte muz. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.36 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.00 Vlaamse liederen. 18 10 Voordr. 18.20 Voor de sold. 18.50 Gram 19.00 Nws. 19.30 Wereldkamp. wiel rennen. 19.40 Ork. conc. 20.00 Gram. 20 10 Wereldkamp. wielrennen. 20.20 Gram pl m. 20.50 Wereldkamp. wielrennen. 21.00 Gram. 21.15 Muziekfestival v. Salzburg; Ork. conc. (Om 22.00 Nws.). 23.00 Nws. 23.05-23.20 Groeten v. militairen. 484 m. 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 Idem. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17 10 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Holland Festival: Ork. conc. 22.00 Wereldnws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. Te Leiden ls geopend Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 204Ó6. BjJ geen gebooi ojj On hui. «i-ir specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Nieuwe Indonesische ambassadeur in China De Indonesische regering heeft dr. Soekarni, voorzitter van de linkse party „Murba" benoemd tot ambassadeur bij de Chinese volksrepubliek als opvolger van de heer Soekardjo Wirjopranoto, die permanent vertegenwoordiger van Indo nesië bij de V.N. is geworden. De rege ring te Peking heeft op deze benoeming haar agrement verleend. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) e. M Sa 3 «3 *1 d V ia au a SS Amsterdam zwaar bew. wstll 15 11 24 Den. Helder zwaar bew. z 2 17 12 2 Ypenburg Vlisslngen zwaar bew. o 2 16 11 33 regen ono 4 16 14 20 Eelde mist w.stil 16 8 11 De Bilt mist W-Stil 16 12 11 Twente geh. bew. w.stil 16 13 21 Eindhoven motregen wstll 18 14 17 Z.-Limburg geh. bew. zzo 3 19 14 1 Helsinki regen w.stil 20 14 0.1 Stockholm zwaar bew. z 2 22 11 0 Oslo regenbui z 2 12 0.3 Kopenhagen zwaar bew. w 1 19 12 3 Aberdeen regenbul nnw 6 13 9 16 Londen regen ono 4 16 13 3 Brussel regen zzo 2 19 16 10 Luxemburg zwaar bew. z 1 20 11 1 Parijs regen ozo 2 22 15 2 Bordeaux mist wzw 2 25 14 0 Grenoble zwaar bew. wstll 24 11 0 Nice onbewolkt n 4 24 16 0 Berlijn Frankfort regen zzw 6 20 13 0.1 zwaar bew. wzw 2 20 12 4 München zwaar bew. z 2 21 12 0 Zürich mist zo 1 21 10 0 Genève zwaar bew. wstll 21 11 0 Locarno half bew. ono 1 15 1 Wenen hall bew. zo 2 24 15 0 Innsbruck licht bew. w.stil 24 11 0 Athene onbewolkt nno 10 32 Rome onbewolkt wstll 31 16 0 AJaccio Madrid onbewolkt no 2 27 11 0 hall bew. wzw 2 32 16 0 Lissabon motregen wzw 4 24 16 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2